پمپ آب خانگی را می توان به دو صورت بدون مخزن و همراه با مخزن تحت فشار نصب کرد. در مطالب قبلی در خصوص نحوه نصب پمپ آب خانگی به همراه منبع تحت فشار صحبت کرده ایم و این بار می خواهیم آموزش نصب پمپ آب خانه بدون مخزن را برای شما توضیح دهیم.

به این ترتیب که ابتدا توضیحات کوتاهی در خصوص انواع پمپ آب خانگی خواهیم داد و پس از آن معایب نصب پمپ آب بدون مخزن را بررسی کرده و در نهایت طریقه نصب پمپ آب ساختمان بدون مخزن را آموزش خواهیم داد. پس اگر از خود می پرسید چگونه پمپ آب را نصب کنیم؟ پیشنهاد می کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

 

انواع پمپ آب خانگی

پمپ های آب خانگی در مدل های گوناگون و با ظرفیت های متفاوت در بازار موجود هستند که شما می توانید بسته به میزان نیاز خود اقدام خرید و نصب پمپ آب خانگی کنید. از آن جمله می توان پمپ آب جتی، پمپ آب بشقابی و پمپ آب پروانه ای را نام برد که هر کدام در رده پمپ های محوری، پمپ های شعایی و محیطی قرار می گیرند.

در دو کلیپ زیر نظر دو نفر کارشناس و مجری تاسیساتی در مورد تفاوت پمپ آب بشقابی و جتی را می شنویم.

نظر آقای مصطفی اسماعیلی کارشناس تاسیساتی

نظر جناب آقای علیزاده مجری تاسیساتی

پمپ های آب خانگی از لحاظ قدرت به پمپ های کوچک آپارتمانی، پمپ آب نیم اسب بخار، پمپ آب یک اسب بخار، پمپ آب یک و نیم اسب بخار و بوستر پمپ آب دسته بندی می شوند، که مورد پایانی بیشتر در مورد ساختمان های متراکم مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه نصب و راه اندازی پمپ آب خانگی در مدل های گفته شده تقریباً یکسان است.

در کلیپ زیر آقای مصطفی اسماعیلی انواع پمپ آب خانگی را به شما معرفی کرده و تفاوت های آن ها را به شما می گویند.

تمامی پمپ های آب ذکر شده را می توان با استفاده از مخزن و یا منبع در هر مکانی حتی در بالای پشت بام بسته به نیاز ساکنین ساختمان نصب کرد، که در مقالات پیشین در مورد نحوه نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی و نصب منبع پمپ آب خانگی توضیحات کافی را داده ایم.

اما در این مطلب قصد داریم تا در خصوص نحوه راه اندازی پمپ آب خانگی و نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن توضیحاتی را بیان کنیم. زیرا ممکن است در ساختمانی بنا بر دلایلی مانند کمبود فضا، کمبود بودجه انجام کار و دلایلی از این قبیل امکان نصب پمپ آب خانگی به همراه مخزن یا منبع وجود نداشته باشد.

 

معایب نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن

در ابتدا لازم به ذکر است که استفاده از پمپ آب خانگی بدون مخزن یا نصب پمپ آب بعد از کنتور معایب گوناگونی دارد که به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم:

 • کاهش عمر مفید پمپ آب خانگی

یکی از مهمترین معایب نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن کاهش عمر پمپ آب به دلیل فشار مضاعف بر روی پمپ است.

در حالت معمولی که از مخزن در کنار پمپ آب خانگی استفاده می شود، پمپ آب دائماً با هر دفعه باز و بسته کردن شیر آب در ساختمان روشن و خاموش نمی شود، زیرا تا زمانی که فشار پمپ آب خانگی کم نشود از آب ذخیره شده در مخزن برای تامین آب مورد نیاز استفاده می شود.

اما در حالتی که پمپ آب خانگی بدون مخزن نصب شود، با هر بار باز و بسته شدن شیر آب در ساختمان پمپ هم روشن و خاموش می شود و همین موضوع سبب استهلاک بالای پمپ آب خواهد شد.

چنانچه قصد دارید پمپ آب خانگی بدون مخزن را در ساختمان خود نصب کنید، می توانید از جایگزین مخزن پمپ آب خانگی، یعنی ست کنترل استفاده کنید.

با استفاده از ست کنترل میزان فشار در پمپ آب خانگی کنترل می شود. زیرا ست کنترل در یک بازه فشار تنظیم شده وارد عمل می شود و تا زمانی که فشار آب در ساختمان به حد مینیموم نرسد پمپ را روشن نمی کند. از این طریق فشار مضاعف کمتری بر روی پمپ آب وارد می شود.

 • عدم دسترسی به آب ذخیره در مواقع نیاز

از جمله مزایای راه اندازی پمپ آب در کنار مخزن اطمینان از داشتن آب ذخیره در مخزن در مواقعی مانند قطعی آب در ساختمان است که این مزیت بزرگ در صورت عدم استفاده از مخزن از بین خواهد رفت.

 • امکان جریمه شدن ساختمان توسط شرکت آب و فاضلاب شهری

بر اساس قانون نصب پمپ آب در ساختمان و طبق صحبت های مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت آب و فاضلا استان تهران و همچنین بر طبق بند 4-34-2 آیین نامه عملیاتی و شرایط عمومی تعرفه های آب و فاضلاب کشور، نصب پمپ آب بدون مخزن تخلف است. منبع 1، منبع 2.

زیرا وقتی پمپ آب خانگی را بدون مخزن نصب کنید، پمپ آب مستقیماً بعد از کنتور آب ساختمان قرار می گیرد و تمامی آب موجود در لوله آب اصلی خیابان را به داخل ساختمان مکش می کند. لذا اگر شرکت آب و فاضلاب شهری متوجه چنین اقدامی شود می تواند ساختمان را جریمه کند. از طرفی این کار سبب سلب آسایش همسایگان شما نیز خواهد شد، چون آب مصرفی آن ها نیز با کاهش فشار مواجه می شود.

در کلیپ کوتاه زیر نظر مهندس اسماعیلی را در مورد تفاوت نصب پمپ آب خانگی با مخزن و بدون مخزن جویا شده ایم و در این صحبتهای کوتاه علت غیرمجاز بودن نصب پمپ آب بدون مخزن را گفته اند.

 

نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن

نحوه نصب پمپ آب ساختمان بدون مخزن بسیار ساده تر از نصب پمپ آب ساختمان به همراه مخزن است، چرا که دیگر نیازی به تعبیه کردن مخزن و انجام لوله کشی های مورد نیاز برای نصب آن وجود دارد و تنها لازمه انجام این کار اجرای لوله کشی پمپ آب خانگی است

روش نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن 1

ابزار مورد نیاز به منظور نصب پمپ آب خانگی

اتصالات پمپ آب خانگی برای نصب عبارتند از:

 • لوله آب با قطر مناسب
 • مهره و ماسوره
 • شیر یک طرفه
 • ست کنترل

در کلیپ زیر آقای اسماعیلی به شما خواهند گفت اتصالات مورد نیاز برای نصب پمپ آب چه هستند؟

همچنین کلیپ زیر را تماشا کنید تا بدانید برای انتخاب لوازم مورد نیاز برای نصب پمپ آب باید چه نکاتی را رعایت کنید.

 

نحوه نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن

روش نصب پمپ آب ساختمان بدون مخزن به این صورت است که ابتدا باید مکان مناسبی برای نصب پمپ آب خانگی در نظر بگیریم که دارای مشخصات ذیل باشد:

 • مکان نصب پمپ آب برای ساختمان باید سرپوشیده و به دور از نور خورشید باشد.
 • سطح زیرین محل نصب پمپ آب منزل باید صاف و یکدست باشد.
 • در صورتی که پمپ آب بیش از نیم اسب بخار قدرت دارد، بهتر است مکان نصب پمپ عایق کاری صوتی داشته باشد تا صدای پمپ سبب سلب آسایش ساکنین نشود.

نحوه نصب پمپ آب بعد از کنتور به این صورت است که پمپ را در مسیر جریان لوله اصلی آب ساختمان قرار می دهید. برای این منظور می توانید در هر مکانی که قصد نصب پمپ آب خانگی دارید، لوله اصلی آب ساختمان را قطع کرده و پمپ آب را به صورت مستقیم به لوله آب اصلی کنتور اتصال دهید. حال لوله آب هم قطر یا حتی قطورتر از دهانه ورودی پمپ آب را با کمک مهره و ماسوره از یک طرف به لوله اصلی آب و از طرف دیگر به ورودی پمپ آب خانگی وصل می کنیم.

سپس نوبت به اتصال ورودی و خروجی پمپ آب خانگی به سیستم لوله کشی آب ساختمان می رسد. برای این منظور بعد از خروجی پمپ آب خانگی شیر یک طرفه را نصب می کنیم تا در زمان خاموش بودن پمپ آب خانگی از برگشت آب به داخل پمپ جلوگیری کند. 

برخی شیر یک طرفه را قبل از پمپ آب نصب می کنند، ولی بهتر است شیر یک طرفه بعد از پمپ قرارگیرد تا هنگامی که سیستم تحت فشار بوده و پمپ خاموش است، فشار روی پمپ نباشد.

کاربرد شیر یکطرفه در نصب پمپ آب خانگی را در کلیپ زیر و از زبان آقای مهندس اسماعیلی بشونید.

حال نوبت اتصال ست کنترل می رسد که باید آن را بر روی خط لوله آب خروجی از پمپ وصل کنیم. سپس لوله خروجی از پمپ آب خانگی را به لوله اصلی ورودی آب ساختمان وصل می کنیم. برای این منظور این لوله ها را نیز با کمک مهره و ماسوره به یکدیگر اتصال می دهیم. توجه داشته باشید که نصب پمپ چاه خانگی نیز بدون مخزن تحت فشار انجام می شود.

در زمان وصل کردن پمپ آب توجه به سایز ورودی و خروجی پمپ آب خانگی بسیار مهم است. با این توضیح که برای بهره مندی حداکثری از توان پمپ آب باید سایز ورودی خروجی پمپ آب متناسب با سایز لوله آب ساختمان باشد.

به عنوان مثال اگر ورودی و خروجی پمپ های آب خانگی دارای یک اینچ قطر باشند، سایز لوله ورودی و خروجی هم باید یک اینچ باشد.

روش نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن 2

 

نقشه نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن

نقشه نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن شبیه به نقشه پمپ آب خانگی با مخزن است و فقط در طریقه نصب پمپ آب بدون مخزن لوله کشی های مربوط به مخزن یا منبع حذف می شود.

روش نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن 3

نقشه لوله کشی پمپ آب خانگی

همانطور که در شکل بالا ملاحظه می کنید در نقشه لوله کشی پمپ آب خانگی به همراه مخزن از دو مسیر لوله کشی برای انتقال آب از آب ورودی شهری به مخزن و سپس از مخزن تا ورودی پمپ آب خانگی استفاده شده است.

حال برای نقشه نصب پمپ آب بدون مخزن مسیرهای ورودی از آب شهری به مخزن حذف شده و برای ورودی و خروجی پمپ آب فقط کافیست لوله ورودی آب شهری به ورودی پمپ آب خانگی و خروجی پمپ آب خانگی به سمت ورودی آب ساختمان در محل های مصرف هدایت شود.

 برای آشنایی با روش تعمیر و سرویس پمپ مطالعه مطلب سرویس و تعمیر پمپ آب خانگی را از دست ندهید.

 

قیمت پمپ آب خانگی بدون مخزن

طبیعتاً قیمت پمپ آب بدون مخزن کمتر از قیمت پمپ آب با مخزن تحت فشار است. شما می توانید جهت استعلام قیمت انواع پمپ آب خانگی لینک خرید پمپ آب ساختمان از سایت دیجی کالا یا خرید پمپ آب ساختمان از سایت تیمچه یا لینک خرید پمپ آب از سایت باسلام را لمس کنید. همچنین می توانید جهت مشاوره و خرید پمپ آب خانگی با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

 

روش نصب پمپ آب داخل آپارتمان

از جمله پمپ هایی که می توان آن ها را بدون مخزن در ساختمان نصب کرد پمپ های آب آپارتمانی هستند که معمولاً این نوع پمپ ها از نوع نیم اسب بخار انتخاب می شوند. چنانچه قصد نصب پمپ آب در واحد آپارتمان را دارید، به شما توصیه می کنیم مطالعه مطلب راهنمای خرید بهترین پمپ آب داخل آپارتمان را از دست ندهید.

 گذاشتن پمپ آب در آپارتمان بدون مخزن تحت فشار امکان پذیر است، زیرا این مدل پمپ ها حداکثر 0.5 اسب بخار قدرت دارند، بنابراین برای تامین فشار به مخزن یا منبع نیازی ندارند.

روش نصب پمپ خانگی داخل آپارتمانی همانند طریقه نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن است، بنابراین برای نصب پمپ آب نیم اسب، باید ورودی و خروجی پمپ آب نیم اسب را به ورودی و خروجی لوله آب ساختمان اتصال دهیم. به این صورت که ورودی پمپ نیم اسب به لوله خروجی آب ساختمان و خروجی پمپ به لوله ورودی آب منتهی به داخل سیستم لوله کشی ساختمان اتصال داده می شود.

پیشنهاد می کنیم به منظور آشنایی با طریقه نصب برق پمپ تحت فشار ساختمان مطلب نحوه بستن سیم اتوماتیک پمپ آب را مطالعه کنید.

 

فیلم روش نصب پمپ آب منزل

در زیر فیلم یکی از نمونه پمپ های آب ساختمان نصب شده توسط همکارانمان در ساختمان در حال ساخت - کارفرما آقای مهندس افشاری- را مشاهده می کنید که مراحل آموزش نصب پمپ خانگی به همراه متعلقات آن بصورت کامل آمده است.

توجه داشته باشید که نحوه صحیح نصب پمپ آب خانگی به همراه مخزن تحت فشار یا منبع است که در این پروژه نیز پمپ به همراه مخزن تحت فشار و منبع آب نصب شده است. دیدن این فیلم را از دست ندهید تا با آموزش تصویری نصب پمپ آب خانگی آشنا شوید.

همچنین جهت کسب آموزش نصب پمپ آب خانه با مخزن پیشنهاد می کنیم مطالعه مطلب طرز نصب پمپ خانگی و منبع را از دست ندهید در این مطلب نحوه نصب پمپ آب با مخزن و طریقه نصب پمپ و منبع آب را یاد خواهید گرفت.

 

جمع بندی

در این مطلب دانستیم که طریقه نصب پمپ آب منزل بدون مخزن اصولی نیست، با این حال در شرایطی که ساختمان با کمبود فضا روبرو است و یا بودجه کافی برای تهیه مخزن نداریم، برخی ترجیح می دهیم پمپ را بدون مخزن نصب کنیم. ما در طول این متن نحوه نصب پمپ آب بدون مخزن را به همراه نقشه پمپ آب و لوازم نصب پمپ آب خانگی در اختیار شما قرار دادیم.

با این حال لازم به تذکر است که نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن و نحوه بستن پمپ آب همراه با مخزن تحت فشار نیازمند تخصص است، بنابراین اگر در این خصوص مهارت ندارید، هرگز به تنهایی به نصب و لوله کشی پمپ اقدام نکرده و حتماً از دانش و تجربه یک نصاب پمپ کمک بگیرید.

نصب پمپ آب خانگی از جمله خدمات ما در گروه تاسیسات 24 ساعته است، در این مجموعه تمامی تکنسین ها و نصابان پمپ آب مهارت های بالایی در نصب و لوله کشی پمپ آب داشته می توانند پمپ آب بدون مخزن شما را با بهترین کیفیت و با دقت فراوان نصب کنند. از طرفی نصب پمپ آب همراه با گارانتی تضمین کیفیت خدمات به مشتریان عرضه می شود تا با خاطری آسوده سفارش خود را به این گروه بسپارند.

نظر جناب آقای مهندس افشاری در مورد تجربه ایشان از خدمات تاسیسات 24 ساعته. در ساختمان در حال ساخت ایشان کارهای لوله کشی آب و فاضلاب و نصب پمپ آب انجام شده است.

پس اگر شما هم قصد نصب پمپ آب بدون مخزن و یا همراه با مخزن تحت فشار دارید و به دنبال یک گروه حرفه ای برای این منظور هستید، همین منظور ثبت سفارش فرم درخواست سرویسکار را پر کنید یا با ما تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان همکاران ما بهره مند شوید.

 

خلاصه ای از آنچه در این مطلب گفتیم

 • پمپ های آب خانگی در مدل های مختلف از جمله جتی و بشقابی موجود هستند که می توانید با توجه به نیاز ساختمان خود یکی از این مدل ها را انتخاب کنید.
 • نصب پمپ آب بدون مخزن نه تنها از لحاظ قانونی ممنوع است، بلکه می تواند طول عمر مفید پمپ را نیز کاهش دهد.
 • در زمان نصب پمپ آب بدون مخزن باید لوله آب ورودی از ساختمان را به صورت مستقیم به پمپ وصل کرده و خروجی پمپ را به صورت مستقیم به لوله آب ساختمان اتصال دهید.

 

پرسش و پاسخ های متداول

 1. آیا می توان از پمپ آب نیم اسب بخار برای مصرف دو واحد استفاده کرد؟

توان پرتاب آب توسط پمپ آب نیم اسب بخار بسیار پایین است، بنابراین اگر برای دو واحد از این مدل پمپ استفاده می کنید، باید مخزن تحت فشار را نیز در کنار پمپ بکار بگیرید.

 1. آیا می توان در زمان نصب پمپ تنها از کلید اتوماتیک استفاده کرد و پمپ را بدون مخزن نصب کرد؟

نصب پمپ آب بدون مخزن نه تنها از لحاظ قانونی ممنوع است، بلکه باعث روشن و خاموش شدن زودهنگام پمپ و کاهش عمر این وسیله می شود.

 1. رنگ بندی سیم کشی پمپ آب به چه صورت است؟

پمپ آب یک کابل سه رشته ای دارد، سیم زرد رنگ، ارت سیم قرمز رنگ، نول و سیم مشکی رنگ نول است.

 1. آیا می توان یک پمپ آب را به دو کنتور وصل کرد؟

نصب یک پمپ آب به دو کنتور فرعی امکان پذیر است، اما برای اتصال به دو کنتور اصلی باید از دو پمپ آب جداگانه استفاده کرد.

   

نظر جناب آقای مهندس افشاری در مورد تجربه ایشان از خدمات تاسیسات 24 ساعته. در ساختمان در حال ساخت ایشان کارهای لوله کشی آب و فاضلاب و نصب پمپ آب انجام شده است

نظر جناب آقای باقری در مورد تجربه استفاده از خدمات همکاران ما

 

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد و شیراز فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 50.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

1. در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.

2. با شماره های قسمت تماس با ما، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

لینک منبع نقشه لوله کشی پمپ آب خانگی:

منبع 1

اشتراک گذاری این صفحه