قبلا در مقاله ای توضیح دادیم که تفاوت یک سرویسکار کولر گازی با یک تعمیر کار کولر گازی در چیست و حیطه وظایف و اختیارات سرویسکار کولر گازی را تشریح کردیم.

اما با توجه به اینکه ماه دوم و سوم بهار و آغاز تدریجی فصل گرما، بهترین زمان برای انجام سرویس کولر گازی محسوب میشود باید به نیاز اصلی کولر در این فصل پرداخته شود.

 

عمده مشکلات و خرابی های کولرهای گازی از جایی ناشی می شود که وجود یک بی توجهی باعث آن شده است. در واقع بسیاری از تعمیرات کولر گازی اگر به موقع شناسایی شوند و یا اگر در زمان مناسب کولر گازی سرویس شود اتفاق نمی افتند و این نشان می دهد که کار سرویس دوره ای کولر گازی تا چه حد اهمیت دارد.

سرویس کولر گازی 1

کارشناسان توصیه اکید دارند که به غیر از زمان اول که همان دوره شروع گرما است حتما در انتهای کار کولر هم یک بازدید دوره ای دیگر از کولر انجام شود.

سرویس کولر گازی در افزایش بازده و کارایی دستگاه شما تاثیر به سزایی دارد، مصرف انرژی را تا حدود 15 تا 20 درصد کاهش می دهد، هزینه های تعمیرات کولر گازی شما را تا بیش از 45 درصد کاهش می دهد، عمر مفید کولر گازی افزایش چشم گیری خواهد داشت و مهم تر از همه اینکه باعث می شود شما از کیفیت باد خروجی دستگاه رضایت صد در صدی داشته باشید.

ما در این مقاله قصد داریم به افرادی که دوست دارند خودشان کار سرویس کولر گازی را انجام دهند آموزش هایی را ارائه نماییم. با دنبال کردن راهنمایی های این آموزش، می توانید سرویس کولر گازی خود را انجام دهید. اما در نظر داشته باشید که اگر به مورد مشکوکی برخورد کردید حتما باید با تعمیرکار کولر گازی مشورت کنید.

سرویس کولر گازی اسپلیت

تمیز کردن پنل داخلی

 • تمیز کردن فیلترها

ابتدا برای تمیز کردن پنل داخلی، قاب جلویی پنل را بازکرده و فیلترها را خارج کنید و آن ها با استفاده از فشار آب تمیز بشویید به نحوی که خاک و گرد و غباری روی آن باقی نماند. استفاده از گاز پاک کن برای شل کردن چربی ها قبل از اعمال فشار آب نیز ایده خوبی است زیرا معمولا در فضای خانه مقداری بخار روغن وجود دارد که میتواند درون وسایل الکتریکی بنشیند. اجازه دهید گاز پاک کن یک ساعت روی فیلتر بماند.

پیشنهاد می شود حداقل دو سال یک بار فیلترها را تعویض کنید. برخی از رسوبات و کثیفی ها به هیچ عنوان با شستشو پاک نمی شوند و برخی از روزنه فیلترها بسته می شوند که این کار حتی با شستشوی زیاد هم جبران نمی شود. برای این کار انتخاب فیلتر بر اساس مدل دستگاه را فراموش نکنید.

سرویس کولر گازی 2

 • تمیز کردن سنسور یا ترموستات محیطی

ترموستات محیطی که به سنسور کولر گازی هم شهرت دارد وسیله ای است که برای تعیین دمای محیط مورد استفاده است و باعث می شود که برد کولر گازی شما همیشه میزان درستی از دمای تنظیم شده را برای شما ایجاد کند. وقتی این سنسور کثیف شود دقت خود را از دست خواهد داد و اغلب دلیل گرم شدن باد کولر می تواند کثیف شدن این قطعه باشد.

این ترموستات بر روی پره های کویل های پست فیلترها قرار گرفته است و یک قطعه فلزی است. تمیز کردن سنسور همانگونه که توضیح داده شد به این علت اهمیت دارد که فرمان روشن شدن خودکار کولر توسط این قطعه صادر می شود و کثیفی دقت عملکرد آن را پایین می آورد، و باعث بروز اختلال در عملکرد کولر گازی شما می شود.

برای تمیز کردن سنسور یا ترموستات محیطی با کمی محلول سرکه و آب و یا گاز پاک کن این کار را انجام دهید.

سرویس کولر گازی 3

 • تمیز کردن فین های کویل

قطعه بعدی که به تمیز شدن نیاز دارد، فین های کویل هستند که نقشی مانند نقش رادیاتور در خودرو ایفا می کنند و باید تمیز نگه داشته شوند.

ابتدا به فین ها آب بپاشید تا کاملا مرطوب شوند و سپس آن ها را با یک برس پاک کنید. استفاده از گاز پاک کن و بخارشوی در این مرحله نیز مفید خواهد بود زیرا فین ها میتوانند چربی زیادی بگیرند.

پره های این فین ها به شدت آسیب پذیر هستند پس باید با دقت و حوصله و به آرامی با استفاده از یک قلم مو کار تمیز کردن آن را انجام دهید.

سرویس کولر گازی 4

 • راه آب کولر را بررسی کنید

یونیت یا پنل داخلی دارای یک راه آب است که آب یا رطوبت داخل کولر گازی را دفع می کند. گرفتگی این لوله باعث انباشت آب و ایجاد رطوبت بالا و نهایتا آسیب دیدن بخصوص تجهیزات برقی و سیم کشی های کولر خواهد شد.

ممکن است برخی از رسوبات و یا مو و غبار این مسیر را مسدود کرده باشند. به آرامی مسیر آب را تمیز کنید. در نظر داشته باشید که اگر مسیر از درون لوله کشی گرفته است باید اقدام به تعمیر کولر گازی توسط یک تعمیرکار حرفه ای بشود.

 • سایر جوانب را بررسی کنید

بررسی سایر جوانب کولر گازی و تمیز کردن پنل داخلی اهمیت زیادی دارد. هر چند تشخیص برخی از موارد تنها از سرویسکار حرفه ای کولر گازی ساخته است ولی برخی از موضوعات هم توسط خود شما قابل تشخیص است.

برای این منظور از عدم بوی نامناسب، بوی سوختگی، جای خوردگی و یا نشتی گاز، گرم نبودن باد کولر، عدم نشانه ای از اتصالی و ... مطمئن شوید و در صورت مشاهده چنین وضعیتی فورا کار تعمیر کولر گازی را به تعمیرکار خاص کولر گازی واگذار کنید.

سرویس کولر گازی 5

تمیز کردن پنل خارجی

پنل خارجی کولر گازی که اغلب برای سرویس کولر گازی فراموش می شود اگر اهمیت بیشتری از پنل داخلی نداشته باشد قطعا اهمیت کمتری ندارد.

 • شستشوی پنل خارجی

ساختار پنل خارجی به شکلی است که به راحتی می توانید آن را شستشو دهید. برای انجام سرویس کولر گازی در قسمت پنل خارجی به روشی سریع و آسان، با فشار آب دستگاه کارواش خانگی یا شلنگ آب، قسمت رادیاتور مانند واحد خارجی را با دقت و ظرافت بشوئید.

خیس شدن موتور فن مشکلی به وجود نخواهد آورد، اما دقت کنید تا فین های ظریف دستگاه که در شکل مشخص شده اند خم نشوند زیرا این امر در جریان هوا اختلال ایجاد میکند و به کولر شما آسیب می رساند. صاف کردن دوباره این فین ها سخت است و دقت و مهارت زیادی می طلبد.

هرچند افرادی که کار قطعات کولر گازی را به فروش می رسانند به تازگی دستگاهی به نام شانه پره را به فروش می رسانند که با استفاده از این دستگاه می توانید پره های ناصاف را به حالت قبلی برگردانید.

سرویس کولر گازی 6

 • شستشوی کویل و فین های کولر گازی

اگر کمی مهارت فنی دارید و مایلید سرویس کولر گازی خود را با کیفیت بیشتری انجام دهید، بهتر است برای شست و شوی کامل درب بالایی کندانسور را بازکرده و تمامی کویل (فین ها) با فشار آب بشویید.

 • تمیز کردن جعبه برق پنل خارجی

در ادامه جعبه برق کنار کندانسور را بررسی کنید و کثیفی و گرد و خاک این قسمت را تمیز کرده و همه پیچ‌های نگهدارنده سیم‌های برق که ممکن است بر اثر لرزش مداوم دستگاه شل شده باشند را به وسیله یک پیچ گوشتی مناسب محکم کنید.

زیرا خارج شدن سیم های این قسمت بر اثر شل بودن یا بازشدن پیچ ها میتواند به دستگاه آسیب جدی بزند. چنانچه قصد تهیه پیچ گوشتی را دارید، قبل از اقدام به خرید راهنمای خرید بهترین پیچ گوشتی دوسو و چهارسو دستی را مطالعه کنید.

بعد از رسیدگی به این قسمت نیز درب بالایی را بسته و پیچ‌های آن را نیز محکم کنید تا کثیفی وارد بدنه نشده و هنگام کار کولر صدای اضافی ایجاد نشود.

 • بررسی وضعیت ظاهری پنل خارجی کولر گازی

پس از هر بار انجام سرویس کولر گازی اسپلیت، لوله های کولر را نیز از نظر نشتی، زنگ زدگی یا گرفتگی چک کنید. لوله های پلاستیکی نیز مستعد جلبک گرفتن هستند. وجود مشکل در لوله ها بازده کولر را پایین آورده و هزینه ها را افزایش میدهد.

ضمنا بهتر است سر و صدای زیاد پنل خارجی، داغ کردن کمپرسور بیش از اندازه و بوی بد و سوختگی را نیز بررسی کنید. در نظر داشته باشید هرگونه مورد مشکوکی را با سرویسکار کولر گازی مطرح کنید و در صورت نیاز به تعمیر کولر گازی این کار را به تعمیرکار حرفه ای واگذار نمایید.

شدیدا توصیه می شود پس از انجام سرویس کولر گازی اسپلیت در قسمت پنل خارجی، حداقل چند ساعت کولر را روشن نکنید تا قسمت های مختلف آن خشک شوند. وجود رطوبت در دستگاه می تواند در هنگام کار دستگاه ایجاد اتصال کوتاه کرده و باعث سوختن کمپرسور شود.

سرویس کولر گازی 7

سرویس کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای نیز دقیقا همانند کولر گازی اسپلیت باید بصورت دوره ای سرویس و نگهداری شود. این کولرها هم باید حداقل یک بار در سال و درست قبل از شروع به کار دستگاه بازدید شوند و در صورت نیاز به تعمیراتی خاص حتما کار تعمیر کولر گازی پنجره ای نیز به تعمیرکار خبره ارجاع داده شود.

 • شستشوی کولر گازی پنجره ای

یکی از مهم ترین اقدامات برای انجام سرویس کولر گازی پنجره ای شستن کویل ها بصورت دوره ای می باشد. برای این منظور آن را از محل نصب آن خارج کنید و پشت کولر را باز کنید تا قسمت کویل مقابل شما قرار بگیرد. بقیه پوشش بدنه را نیز باز کنید و آن ها را با فشار آب بشویید.

 • تمیز کردن فیلتر هوای کولر گازی پنجره ای

فیلتر هوای کولرگازی پنجره ای باید به صورت ماهانه بازدید و با فشار آب گرم به طور کامل شسته شوند تا راندمان کولر در وضعیت مطلوب باقی بماند. درمورد کولرهای گازی پنجره ای، برخی از فیلتر ها را می توان چندین مرتبه تمیز و استفاده کرد اما برخی از فیلترها باید پس از مدتی تعویض شوند.

سرویس کولر گازی 8

 • تمیز کردن قسمت های داخلی و فن کولر گازی پنجره ای

قسمت های داخلی و فن کولر گازی پنجره ای از قسمت هایی هستند که زیاد کثیف میشوند. برای تمیز کردن موثر این قسمت ها میتوانید محلول پاک کننده مخصوص را تهیه و روی این بخش ها اسپری کنید، و بگذارید محلول مدتی روی آن بماند، سپس این قسمت ها را با دقت با آب بشویید

از محلول سرکه و آب و یا گاز پاک کن هم می توانید برای این کار استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده از محلول های اسیدی مانند جوهر نمک برای تمیزی کویل ها و فین ها به هیچ عنوان توصیه نمی شود حتی برای کولرهای گازی اسپلیت هم نباید این کار را انجام دهید.

برای تخلیه آب شست و شو، میتوانید کولر را کمی مایل نگه دارید یا با استفاده از یک پمپ هوا، تمام آب اضافی را از قسمت های داخلی که دسترسی به آن ها سخت است بیرون برانید. در هر صورت بهتر است یک شب به کولر گازی پنجره ای خود برای خشک شدن مهلت دهید.

سرویس دوره ای کولر گازی اسپلیت و یا پنجره ای در کاهش هزینه های برق و انرژی، راندمان بالاتر دستگاه، کیفیت خروجی باد و همچنین عمر مفید دستگاه از اهمیت زیادی برخوردار است.

امیدوارم شما هم اگر خودتان این کار را انجام نمی دهید حداقل با اعتماد به افرراد کاردان این کار را به آنها واگذار نمایید تا هزینه تعمیرات کولر گازی و مصرف بالای برق شما مرتفع شود.

اگر کولر گازی شما نیاز به سرویس دارد قبل از اینکه قطعات آن خراب شود و مشمول هزینه های چندبرابری تعمیرات شوید همین الان با ما تماس بگرید تا همکاران ما در اسرع وقت و بدون هزینه ایاب و ذهاب مشکل را برطرف و کولر شما را سرویس و راه اندازی نمایند.

اگر می خواهید بدانید هزینه سرویس کولر گازی شما حدوداً چقدر می شود، مقاله فرمول محاسبه هزینه سرویس و تعمیر کولر گازی برای این منظور آماده شده است.

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +1 # عسگری 1396-08-02 10:36
سلام وخسته نباشی ، علامت E6درکولر وست پوند چی هست ممنون میشم اگه جواب بدین
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1396-08-03 21:31
سلام،تشکر .
خطای کابل های ارتباطی است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # صمد 1396-08-03 23:51
سلام وقتتون بخیر.
چند تا کمپرسور تو کولرگازی هست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1396-08-06 17:25
1.پیستونی : در ظرفیت 18000 تا 36000 بی تی یو، راندمان پایین و سروصدای بالا به همراه مصرف برق بالا. تقریبا" تولید کمپرسور پیستونی در کولرگازی از رده خارج شده است.

2.روتاری : از ظرفیت 7000 الی 36000 بی تی یو، راندمان بالاتر و صدای کمتر و مناسب برای کولرهای 7000 تا 24000 بی تی یو

3.اسکرال (اسکرول): از ظرفیت 24000 الی 96000بی تی یو، راندمان بالا و کم صدا و پر قدرت. کمپرسور اسکرال در اسپلیت های دیواری 30000 و 36000 و همچنین اسپلیت های ایستاده 48000 و 60000 و بالاتر کاربرد دارد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا 1396-08-06 17:10
سلام خسته نباشین دلیل خارج شدن هوای مه آلود از پانل کولرگازی چیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1396-08-07 09:42
سلام ممنون، دلیل میزان رطوبت بالای محیط می باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # داداشی 1396-08-07 09:39
سلام وخسته نباشی ، علامت E6درکولر وست پوند چی هست ممنون میشم اگه جواب بدین
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1396-09-11 15:47
سلام ، سنسور هارا بااهم مترچک کنید مشکل برطرف خواهد شد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امیری 1397-06-14 07:34
سلام لوله های خروجی کولر جلبک کرفته . برای رفع مشکل چه باید کرد .ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-06-17 11:07
سلام وقت شما بخیر
باید به خوبی شست و شو شود .
برخورد آفتاب موجب زدن جلبک می شود.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن