عمده مشکلات و خرابی های کولر گازی از بی توجهی به سرویس به موقع آن است. در واقع بسیاری از تعمیرات کولر گازی اگر به موقع شناسایی شوند و یا اگر کولر گازی در زمان مناسب سرویس شود این وسیله هرگز با ایرادات اساسی مواجه نمی شود. بنابراین مشخص می شود که انجام سرویس دوره ای کولر گازی تا چه حد اهمیت دارد.

ما هم اهمیت این موضوع را درک کرده ایم و به همین دلیل در این مقاله قصد داریم سرویس کولر گازی را به افراد علاقه مند آموزش دهیم. با دنبال کردن راهنمایی های این آموزش، می توانید سرویس کولر گازی خود را انجام دهید.

نحوه سرویس کولر گازی

یکی از مهمترین موضوعاتی که باید پیش از اقدام به سرویس کولر گازی از آن مطلع باشید، زمان انجام این مهم است. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم قبل از مطالعه مراحل و روند سرویس کولر گازی کلیپ زیر را تماشا کنید تا از زمان مناسب برای این اقدام آگاه شوید.

همچنین اگر می خواهید با اهمیت و چیستی سرویس فصلی کولر گازی آشنا شوید، مشاهده کلیپ زیر به شما کمک خواهد کرد. در این فیلم سرویسکار کولر گازی از معایب عدم توجه به سرویس دوره ای کولر گازی صحبت کرده است.

اکنون به صورت گام به گام نحوه سرویس کولر گازی را به شما توضیح می دهیم. کل مراحل سرویس کولر اسپلیت را در دو مرحله تمیز کردن پنل داخلی و خارجی برای شما تقسیم بندی کرده ایم:

تمیز کردن پنل داخلی

 • تمیز کردن فیلترها

ابتدا برای تمیز کردن پنل داخلی، قاب جلویی پنل را بازکرده و فیلترها را خارج کنید و آن ها با استفاده از فشار آب تمیز بشویید به نحوی که خاک و گرد و غباری روی آن باقی نماند. استفاده از گاز پاک کن برای شل کردن چربی ها قبل از اعمال فشار آب نیز ایده خوبی است. زیرا معمولاً در فضای خانه مقداری بخار روغن وجود دارد که درون وسایل الکتریکی می نشیند. اجازه دهید گاز پاک کن یک ساعت روی فیلتر بماند.

در کلیپ زیر می توانید با زمان، اهمیت و تاثیر شستشوی فیلتر کولر گازی آشنا شوید.

پیشنهاد می شود حداقل دو سال یک بار فیلترها را تعویض کنید. برخی از رسوبات و کثیفی ها به هیچ عنوان با شستشو پاک نمی شوند و برخی از روزنه فیلترها بسته می شوند که این کار حتی با شستشوی زیاد هم جبران نمی شود. برای این کار انتخاب فیلتر بر اساس مدل دستگاه را فراموش نکنید.

سرویس کولر گازی 2

 • تمیز کردن سنسور یا ترموستات محیطی

ترموستات محیطی که به سنسور کولر گازی هم شهرت دارد وسیله ای است که برای تعیین دمای محیط مورد استفاده است و باعث می شود که برد کولر گازی شما همیشه میزان درستی از دمای تنظیم شده را برای شما ایجاد کند. وقتی این سنسور کثیف شود دقت خود را از دست خواهد داد و اغلب دلیل گرم شدن باد کولر می تواند کثیف شدن این قطعه باشد.

اگر می خواهید با وظیفه ترموستات کولر گازی و نحوه تشخیص خرابی آن بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم کلیپ زیر را مشاهده کنید.

ترموستات بر روی پره های کویل های پست فیلترها قرار گرفته است و یک قطعه فلزی است. تمیز کردن سنسور همانگونه که توضیح داده شد به این علت اهمیت دارد که فرمان روشن شدن خودکار کولر توسط این قطعه صادر می شود و کثیفی دقت عملکرد آن را پایین می آورد، و باعث بروز اختلال در عملکرد کولر گازی شما می شود.

برای تمیز کردن سنسور یا ترموستات محیطی با کمی محلول سرکه و آب و یا گاز پاک کن این کار را انجام دهید.

سرویس کولر گازی 3

 • تمیز کردن فین های کویل

قطعه بعدی که به تمیز شدن نیاز دارد، فین های کویل هستند که نقشی مانند نقش رادیاتور در خودرو ایفا می کنند و باید تمیز نگه داشته شوند.

ابتدا به فین ها آب بپاشید تا کاملاً مرطوب شوند و سپس آن ها را با یک برس پاک کنید. استفاده از گاز پاک کن و بخارشوی در این مرحله نیز مفید خواهد بود زیرا فین ها می توانند چربی زیادی بگیرند.

پره های این فین ها به شدت آسیب پذیر هستند پس باید با دقت و حوصله و به آرامی با استفاده از یک قلم مو کار تمیز کردن آن را انجام دهید.

سرویس کولر گازی 4

 • راه آب کولر را بررسی کنید

یونیت یا پنل داخلی دارای یک راه آب است که آب یا رطوبت داخل کولر گازی را دفع می کند. گرفتگی این لوله باعث انباشت آب و ایجاد رطوبت بالا و نهایتاً آسیب دیدن بخصوص تجهیزات برقی و سیم کشی های کولر خواهد شد.

ممکن است برخی از رسوبات و یا مو و غبار این مسیر را مسدود کرده باشند. به آرامی مسیر آب را تمیز کنید. در نظر داشته باشید که اگر مسیر از درون لوله کشی گرفته است باید به تعمیر کولر گازی توسط یک تعمیرکار حرفه ای اقدام کنید.

چنانچه لوله تخلیه کولر گازی شما خشک است، کلیپ زیر را تماشا کنید تا از علت این اتفاق مطلع شوید.

 • سایر جوانب را بررسی کنید

بررسی سایر جوانب کولر گازی و تمیز کردن پنل داخلی اهمیت زیادی دارد. هر چند تشخیص برخی از موارد تنها از سرویسکار حرفه ای کولر گازی ساخته است ولی برخی از موضوعات هم توسط خود شما قابل تشخیص است.

برای این منظور از عدم بوی نامناسب، بوی سوختگی، جای خوردگی و یا نشتی گاز، گرم نبودن باد کولر، عدم نشانه ای از اتصالی و ... مطمئن شوید و در صورت مشاهده چنین وضعیتی فورا کار تعمیر کولر گازی را به تعمیرکار خاص کولر گازی واگذار کنید.

سرویس کولر گازی 5

در صورتی که زمان بازدید و سرویس کولر گازی متوجه افت فشار گاز در این وسیله شدید، احتمال نشتی در لوله های گاز کولر وجود دارد. با مشاهده کلیپ زیر می توانید از دلایل و راه حل نشتی کولر گازی مطلع شوید.

 

تمیز کردن پنل خارجی

پنل خارجی کولر گازی اغلب در زمان سرویس این وسیله فراموش می شود. اما توجه داشته باشد اگر سرویس این قسمت از کولر گازی اهمیت بیشتری از پنل داخلی نداشته باشد، قطعاً اهمیت کمتری ندارد.

 • شستشوی پنل خارجی

ساختار پنل خارجی به شکلی است که به راحتی می توانید آن را شستشو دهید. برای انجام سرویس کولر گازی در قسمت پنل خارجی به روشی سریع و آسان، با فشار آب دستگاه کارواش خانگی یا شلنگ آب، قسمت رادیاتور مانند واحد خارجی را با دقت و ظرافت بشوئید.

خیس شدن موتور فن مشکلی به وجود نخواهد آورد، اما دقت کنید تا فین های ظریف دستگاه که در شکل مشخص شده اند خم نشوند. زیرا این امر در جریان هوا اختلال ایجاد می کند و به کولر شما آسیب می رساند. صاف کردن دوباره این فین ها سخت است و دقت و مهارت زیادی می طلبد. هرچند افرادی که کار قطعات کولر گازی را به فروش می رسانند به تازگی دستگاهی به نام شانه پره را به فروش می رسانند که با استفاده از این دستگاه می توانید پره های ناصاف را به حالت قبلی برگردانید.

سرویس کولر گازی 6

 • شستشوی کویل و فین های کولر گازی

اگر کمی مهارت فنی دارید و مایلید سرویس کولر گازی خود را با کیفیت بیشتری انجام دهید، بهتر است برای شست و شوی کامل درب بالایی کندانسور را بازکرده و تمامی کویل (فین ها) با فشار آب بشویید.

 • تمیز کردن جعبه برق پنل خارجی

در ادامه جعبه برق کنار کندانسور را بررسی کنید و کثیفی و گرد و خاک این قسمت را تمیز کرده و همه پیچ‌های نگهدارنده سیم‌های برق که ممکن است بر اثر لرزش مداوم دستگاه شل شده باشند را به وسیله یک پیچ گوشتی مناسب محکم کنید.

زیرا خارج شدن سیم های این قسمت بر اثر شل بودن یا بازشدن پیچ ها میتواند به دستگاه آسیب جدی بزند. چنانچه قصد تهیه پیچ گوشتی را دارید، قبل از اقدام به خرید راهنمای خرید بهترین پیچ گوشتی دوسو و چهارسو دستی را مطالعه کنید.

بعد از رسیدگی به این قسمت نیز درب بالایی را بسته و پیچ‌های آن را نیز محکم کنید تا کثیفی وارد بدنه نشده و هنگام کار کولر صدای اضافی ایجاد نشود.

 • بررسی وضعیت ظاهری پنل خارجی کولر گازی

پس از هر بار انجام سرویس کولر گازی اسپلیت، لوله های کولر را نیز از نظر نشتی، زنگ زدگی یا گرفتگی چک کنید. لوله های پلاستیکی نیز مستعد جلبک گرفتن هستند. وجود مشکل در لوله ها بازده کولر را پایین آورده و هزینه ها را افزایش می دهد.

ضمناً بهتر است سر و صدای زیاد پنل خارجی، داغ کردن کمپرسور بیش از اندازه و بوی بد و سوختگی را نیز بررسی کنید. در نظر داشته باشید هرگونه مورد مشکوکی را با سرویسکار کولر گازی مطرح کنید و در صورت نیاز به تعمیر کولر گازی این کار را به تعمیرکار حرفه ای واگذار نمایید.

شدیداً توصیه می شود پس از انجام سرویس کولر گازی اسپلیت در قسمت پنل خارجی، حداقل چند ساعت کولر را روشن نکنید تا قسمت های مختلف آن خشک شوند. وجود رطوبت در دستگاه می تواند در هنگام کار دستگاه ایجاد اتصال کوتاه کرده و باعث سوختن کمپرسور شود.

سرویس کولر گازی 7

سرویس کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای نیز دقیقا همانند کولر گازی اسپلیت باید بصورت دوره ای سرویس و نگهداری شود. این کولرها هم باید حداقل یک بار در سال و درست قبل از شروع به کار دستگاه بازدید شوند و در صورت نیاز به تعمیراتی خاص حتماً کار تعمیر کولر گازی پنجره ای نیز به تعمیرکار خبره ارجاع داده شود.

 • شستشوی کولر گازی پنجره ای

یکی از مهم ترین اقدامات برای انجام سرویس کولر گازی پنجره ای شستن کویل ها بصورت دوره ای می باشد. برای این منظور آن را از محل نصب آن خارج کنید و پشت کولر را باز کنید تا قسمت کویل مقابل شما قرار بگیرد. بقیه پوشش بدنه را نیز باز کنید و آن ها را با فشار آب بشویید.

 • تمیز کردن فیلتر هوای کولر گازی پنجره ای

فیلتر هوای کولرگازی پنجره ای باید به صورت ماهانه بازدید و با فشار آب گرم به طور کامل شسته شوند تا راندمان کولر در وضعیت مطلوب باقی بماند. درمورد کولرهای گازی پنجره ای، برخی از فیلتر ها را می توان چندین مرتبه تمیز و استفاده کرد اما برخی از فیلترها باید پس از مدتی تعویض شوند.

سرویس کولر گازی 8

 • تمیز کردن قسمت های داخلی و فن کولر گازی پنجره ای

قسمت های داخلی و فن کولر گازی پنجره ای از قسمت هایی هستند که زیاد کثیف میشوند. برای تمیز کردن موثر این قسمت ها می توانید محلول پاک کننده مخصوص را تهیه و روی این بخش ها اسپری کنیدو بگذارید محلول مدتی روی آن بماند، سپس این قسمت ها را با دقت با آب بشویید

از محلول سرکه و آب و یا گاز پاک کن هم می توانید برای این کار استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده از محلول های اسیدی مانند جوهر نمک برای تمیزی کویل ها و فین ها به هیچ عنوان توصیه نمی شود حتی برای کولرهای گازی اسپلیت هم نباید این کار را انجام دهید.

برای تخلیه آب شست و شو، می توانید کولر را کمی مایل نگه دارید یا با استفاده از یک پمپ هوا، تمام آب اضافی را از قسمت های داخلی که دسترسی به آن ها سخت است بیرون برانید. در هر صورت بهتر است یک شب به کولر گازی پنجره ای خود برای خشک شدن مهلت دهید.

یکی از مهمترین سوالات در زمان اقدام به سرویس کولر گازی این است که قبل از مراجعه سرویسکار چه نکاتی را باید به او اعلام کنیم؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال مشاهده کلیپ زیر را از دست ندهید.

 

فیلم مراحل سرویس کولر گازی

تمام آنچه ما به صورت مرحله به مرحله در طول این متن گفتیم به صورت خلاصه در کلیپ زیر توضیح داده شده است. بنابراین پیشنهاد می کنیم برای اطلاع از ریزه کاری های سرویس کولر گازی فیلم زیر ا تماشا کنید.

 

جمع بندی

کارشناسان توصیه اکید دارند که به غیر از زمان اول که همان دوره شروع گرما است حتماً در انتهای کار کولر هم یک بازدید دوره ای دیگر از این وسیله انجام شود.

سرویس کولر گازی در افزایش بازده و کارایی دستگاه شما تاثیر به سزایی دارد، مصرف انرژی را تا حدود 15 تا 20 درصد کاهش می دهد، هزینه های تعمیرات کولر گازی شما را تا بیش از 45 درصد کم می کند، عمر مفید کولر گازی افزایش چشم گیری خواهد داشت و مهم تر از همه اینکه باعث می شود شما از کیفیت باد خروجی دستگاه رضایت صد در صدی داشته باشید.

اگر می خواهید بدانید هزینه سرویس کولر گازی شما حدوداً چقدر می شود، مقاله فرمول محاسبه هزینه سرویس و تعمیر کولر گازی برای این منظور آماده شده است.

متخصصین ما در گروه تاسیسات 24 ساعته می توانند سرویس کولر گازی شما را با بهترین کیفیت به انجام برسانند. شما می توانید با سپردن سفارش خود به مجموعه ما از گارانتی تضمین کیفیت خدمات نیز بهره مند شوید.

شما می توانید اعلام رضایت مندی یکی از ده ها مشتریان ما در استفاده از خدمات کولر گازی را در کلیپ زیر مشاهده کنید.

برای ثبت سفارش به منظور سرویس کولر گازی کافیست همین الان با شماره های داخل سایت تماس بگیرید و یا فرم درخواست سرویسکار متخصص را پر کنید.

 

خلاصه ای از آنچه در این مطلب گفتیم

 • بهترین زمان انجام سرویس کولر گازی پیش از آغاز و اتمام فصل گرما است.
 • در زمان سرویس کولر گازی باید پنل داخلی و خارجی این وسیله به طور کامل شستشو داده شود.
 • بهتر است از فشار آب گرم برای شستن فین ها و اوپراتور کولر گازی استفاده شود.
 • در زمان سرویس کولر گازی پنجره ای پاک سازی فن دستگاه بسیار مهم است، چون بیشترین حد از آلودگی را به خود جذب می کند.
 • استفاده از محلول های اسیدی مثل سرکه برای شستشوی کولر گازی اسپلیت و پنجره ای هرگز توصیه نمی شود.
 • بعد از اتمام سرویس کولر گازی باید تا زمان خشک شدن کامل این وسیله صبر نمود و سپس دستگاه را مورد استفاده مجدد قرار داد.

 

پرسش و پاسخ های متداول

 1. انجام سرویس سالیانه کولر گازی تا چه حد جدی است؟

اگر سرویس سالیانه کولر گازی را جدی نگیرید، مصرف برق دستگاه شما بالا رفته و پرتاب باد آن کم می شود.

 1. نحوه سرویس فیلترهای پلاسما کولر گازی به چه صورت است؟

برای سرویس این مدل فیلتر تنها باید خاک آن را بت کمک سشوار بگیرید و از شستن آن اجتناب کنید.

 

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد، شیراز، شهریار، اسلامشهر، اصفهان، تبریز، رشت، اهواز، اراک، پردیس، رودهن، بومهن، پرند، دماوند، قم، ارومیه، کرمانشاه، شهر قدس فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 200.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

1. در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.

2. با شماره های قسمت تماس با ما، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

اشتراک گذاری این صفحه