با توجه به کمبود فشار آب در منازل بخصوص در ساختمان های مرتفع، بهره گیری از پمپ آب خانگی برای جبران کمبود آب در داخل ساختمان غیر قابل اجتناب است.

به همین منظور ما قصد داریم در ادامه مقاله نصب پمپ آب خانگی و منبع این بار در مورد نصب پمپ آب ساختمان در پشت بام توضیحاتی را ارئه دهیم.

نصب پمپ آب خانگی در پشت بام 1

همانطور که در مقالات قبلی در مورد نصب پمپ آب خانگی گفتیم، پمپ آب را برای باید همراه با منبع در سیستم لوله کشی ساختمان قرار داد و ترتیب قرار گیری آنها به این صورت است که ابتدا کنتور سپس منبع آب و بعد از آن پمپ آب در مسیر لوله کشی ساختمان قرار می گیرد.

اما نصب پمپ آب خانگی در بالای پشت بام به این صورت نیست و بنابر شرایط خاصی صورت می گیرد مانند زمانی که امکان نصب پمپ آب در طبقه همکف، پارکینگ و یا موتورخانه به هر دلیلی نباشد و تنها مکان باقی مانده برای نصب پمپ آب خانگی در بالای پشت بام باشد.

نصب پمپ آب خانگی در بالای پشت بام دارای یک سری محدودیت ها می باشد. اگر قرار است که آب تمامی طبقات ساختمان توسط پمپ آب بالای پشت بام پشتیبانی شود ابتدا باید آب ورودی کل ساختمان به بالای پشت بام هدایت شود و سپس وارد تانکر ذخیره آب شود و سپس توسط پمپ پمپاژ شود.

 

حال چرا باید از تانکر ذخیره آب در بالای پشت بام در این شرایط استفاده کرد؟

زیرا میزان فشار آب و قدرت آن در بالای پشت بام بسیار کمتر از طبقات پایین تر است و همیشه مقدار کافی آب در بالای پشت بام در دسترس نیست.

نصب پمپ آب خانگی در پشت بام 2

بنابر این باید برای رفع این محدودیت فشار آب و تامین آب پمپ یک تانکر ذخیره آب در پشت بام حتما باید تعبیه کنیم. آب ذخیره شده در تانکر، پمپ آب را تغذیه کرده و سپس پمپ، آب را با فشار مناسب به طبقات پایینی توزیع می کند.

البته همانطور که در بخش مقالات مربوط به نصب پمپ آب داخل آپارتمانی نیز ذکر شد یکی از راه های حل کمبود فشار آب در داخل یک واحد مجزا استفاده از مینی پمپ های خانگی است که می توان آن ها را بنابر احتیاج در زیر آبگرمکن، سینک ظرفشویی و یا در داخل سرویس بهداشتی به راحتی نصب کرد.

نصب پمپ آب خانگی در پشت بام 3

نمونه پمپ نصب شده در زیر سینک دستشویی

نصب پمپ آب خانگی در پشت بام 4

نمونه ای از مینی پمپ آبگرمکنی

شما می توانید برای آشنایی با نحوه استفاده از پمپ آب آبگرمکنی و فواید آن مقاله نصب پمپ آب مخصوص فشار آب آبگرمکن دیواری را بررسی کنید.

راه دیگر جبران کمبود آب همانطور که ذکر شد می تواند نصب پمپ آب خانگی در بالای پشت بام باشد که البته از نصب پمپ آب خانگی در داخل آپارتمان و یا در محل کنتور کمی پیچیده تر است و نیاز به یک سری پیش زمینه ها دارد که از آن جمله می توان به بررسی نحوه لوله کشی آب در ساختمان اشاره کرد.

همانگونه که در مقالات مرتبط با لوله کشی آب ساختمان ذکر شده به طور کلی رایزر اصلی یا لوله اصلی آب در داخل ساختمان می تواند به دو شکل طراحی و اجرا شود. یکی به صورت سنتی آن که لوله اصلی آب یا رایزر از محل کنتور آب حرکت کرده و از پایین ساختمان به سمت بالا هدایت می شود و در طبقات مختلف منشعب می شود.

در حالت دوم آن که کمی جدید تراست لوله اصلی آب یا همان رایزر آب بعد از کنتور مستقیما و بدون که منشعب شود به بالای ساختمان رفته و در بالای پشت بام به صورت U شکل شده تا از بالای ساختمان تا پایین آن در طبقات مختلف بنابر احتیاج تقسیم بندی شود.

حال اگر لوله کشی ساختمان شما از نوع اول یعنی سنتی بود و قرار بود که تمام طبقات از آب پمپ استفاده کنند، ابتدا باید برای لوله آب در پشت بام به فکر لوله کشی بود به این صورت که از رایزر آب در پایین یک انشعاب گرفته و مستقیما و بدون هیچ گونه پیچ و خم لوله را به بالای پشت بام می رسانیم.

سپس لوله آب اصلی جدید را به منبع آب متصل می کنیم. حال نوبت به اتصال پمپ آب به منبع آب می رسد. بعد ازاتصال این دو به یکدیگر، لوله آب خروجی از پمپ آب را مستقیما به پایین ساختمان هدایت کرده و بعد از اتصال به رایزر اصلی در طبقه همکف آب پمپاژ شده توسط پمپ آب به تمام طبقات مشترک با لوله آب منتقل می شود.

البته همانطور که گفتیم این مسیر حرکت لوله کشی کمی وقت گیر و پیچیده است و به طور خلاصه می توان این مسیر لوله کشی را اینطور توصیف کرد که یک لوله انشعابی از رایزر اصلی طبقه همکف گرفته می شود.

بعد از هدایت به بالای پشت بام و اتصال به منبع یا تانکر آب و سپس پمپ آب، دوباره همان لوله به صورت U شکل شده به پایین ساختمان هدایت شده و از طریق سه راهه به رایزر اصلی در طبقه همکف دوباره متصل می شود تا آب خروجی از رایزر اصلی بعد از کنتور توسط پمپ پمپاژ شود.

در این حالت مشکل کمبود فشار آب برای تمام ساختمان حل خواهد شد. اگر می خواهید با مفهوم رایزر در ساختمان بیشتر آشنا شوید مقاله رایزر در ساختمان چیست را مطالعه کنید.

اما اگر لوله کشی در ساختمان شما از نوع دوم بود جای بسی خوشحالی است و دیگر محدودیتی برای نصب پمپ آب خانگی در بالای پشت بام نداریم و دیگر نیازی به اجرای لوله کشی از پایین تا بالای ساختمان نیست وجلوی کلی هزینه و زحمت دوباره گرفته خواهد شد زیرا رایزر اصلی خودش در بالای پشت بام قرار دارد.

در این حالت نحوه نصب پمپ آب خانگی در بالای پشت بسیار راحتتر خواهد بود. به این صورت که لوله رایزر اصلی بالای پشت بام را که به صورت U شده بود را در مکان مناسبی که بتوان تانکر را به آن متصل کرد بر اساس ارتفاع تانکر می بریم.

سپس یک سر لوله را به تانکر متصل کرده و بعد پمپ آب را به تانکر نصب می کنیم و بعد از اتصال پمپ آب به تانکر، سر دیگر لوله رایزر اصلی بالای پشت بام را که بریده بودیم را به سر خروجی پمپ متصل می کنیم تا آب خروجی از پمپ در کل لوله های ساختمان به عنوان مثال طبقات پنج، چهار، سه، دو و یک به ترتیب جریان پیدا کند.

نحوه نصب پمپ آب خانگی در بالای پشت بام به چه صورت است ؟

نصب پمپ آب خانگی در پشت بام 5

بعد از برش لوله آب در بالای پشت بام ابتدا یک سر لوله آب را به شیر تعبیه شده در بالای تانکر با کمک مهره و ماسوره متصل می کنیم. از نصب صافی در قسمت ورودی تانکر برای حذف ذرات معلق در آب فراموش نکنید و سپس پمپ آب را به شیر پایین تانکر آب متصل می کنیم. توجه داشته باشید که طرف مکنده پمپ باید به شیر پایین تانکر متصل شود.

پس از آن نوبت به اتصال دهنه خروجی پمپ به سر ورودی لوله رایزر است و نکته مهم در اتصال پمپ آب اهمیت استفاده از شیر یک طرفه بعد از پمپ است تا جلوی بای پس آب به داخل پمپ در زمان قطعی پمپ گرفته شود.

حال آب جریان یافته در داخل لوله کشی آب ساختمان دارای فشار مناسب است و می تواند وارد کلکتور ساختمان و یا لوله ها شده و در کل مکان های مصرف در ساختمان جریان پیدا کند.

مزایای استفاده از منبع یا تانکر آب در کنار پمپ آب چیست ؟

  • امکان دسترسی به آب در زمان قطعی آب
  • کاهش فشار وارده بر روی پمپ آب
  • تامین آب با فشار بالاتر در مقایسه با پمپ آب بدون منبع یا تانکر

نکاتی که باید برای نصب پمپ خانگی در بالای پشت بام رعایت کرد:

  • نگهداری و حفاظت از پمپ آب و تانکر آب :

از آنجا که پمپ آب و تانکر آن در بالای پشت در معرض تانش مستقیم آفتاب در فصول گرم و همچنین سرمای بیش از حد هوا در فصول سرد هستند، لذا نگهداری و حفاظت از پمپ آب و تانکر نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. حال چه اقداماتی انجام دهیم تا بتوانیم از پمپ آب و تانکر آن بهترین حفاظت را در مکانی همچون پشت بام داشته باشیم ؟

شما می توانید اقدامات مناسبی را برای این منظور انجام دهید که از آن جمله می توان به ساخت یک مکان سر پوشیده به عنوان محل نصب پمپ آب و تانکر آب در پشت بام اشاره کرد. در این مکان پمپ آب و تانکر از تابش مستقیم نور خورشید و همچنین سرما هوا محفوظ خواهند ماند.

البته اگر این مکان سرپوشیده را در صورت داشتن فضای کافی به صورت اتاقکی کوچک در بالای پشت بام تعبیه کنید بسیار بهتر است و این نکته را مد نظر قرار دهید که مکان نصب پمپ آب باید روی زمین سفت و عاری از هر گونه سنگ ریزه برای جلوگیری از لرزش های شدید در پمپ باشد.

از طرفی مکان نصب پمپ آب خانگی در بالای پشت بام باید به اندازه ای باشد که فضای کافی برای دسترسی به پمپ آب و تجهیزات آن در مواقع سرویس و تعمیر پمپ فراهم باشد.

  • جنس پمپ آب و تانکر آب :

مسئله با اهمیت دیگر در نصب پمپ آب خانگی در بالای پشت بام انتخاب تانکر مناسب با شرایط جوی موجود در بالای پشت بام است. معمولا تانکر های آب از جنس های پلی اتیلنی تا فلزی ساخته می شوند که شما باید برای حفظ و نگهداری بهتر از آب داخل تانکر توجه خاصی به جنس آن داشته باشید.

در این بین به نظر می رسد که تانکر فلزی گالوانیزه برای نگهداری در شرایط جوی پشت بام مناسب تر باشد و البته تانکر آب از نوع فایبرگلس نیز گزینه مناسبی برای جنس تانکر آب به شمار می رود.

بعد از اهمیت نوع تانکر و جنس آن نوبت به انتخاب پمپ آب مناسب با توجه به تعداد افراد ساکن در ساختمان و میزان آب مصرفی است. شما می توانید با مراجعه به مقاله راهنمای خرید پمپ آب خانگی بهترین انتخاب را برای ساختمان خود داشته باشید.

  • سرویس منظم و دوره ای پمپ آب :

پمپ آب خانگی در بالای پشت بام هم مانند پمپ آب خانگی نصب شده در طبقه همکف نیاز به سرویس و بازدید دوره ای دارد. مخصوصا اینکه این پمپ کمی از دید مصرف کننده خارج است ولی نباید این قضیه باعث شود که از تنظیم فشار و سلامت پمپ غافل شوید.

  • نحوه هدایت لوله آب به بالای پشت بام:

اگر لوله کشی ساختمان شما از نوع سنتی و از پایین به بالا بود و شما خواستید لوله رایزر را به بالای پشت بام برسانید باید این نکته را مد نظر داشته باشید که مسیر حرکت لوله آب به بالای پشت بام از پایین آن باید موازی با ساختمان و دارای شیب مناسب باشد و هیچ گونه پیچ خوردگی و تاب نداشته باشد تا سرعت جریانات آبی در داخل لوله آب مناسب باشد.

مزیت استفاده از پمپ آب خانگی در بالای پشت بام در مقایسه با پمپ آب خنگی در طبقه همکف :

همانطور که می دانید یک مشکل اساسی و بسیار رایج در استفاده از پمپ آب خانگی در طبقه همکف، پارکینگ و یا موتورخانه، صدای و لرزش بیش از اندازه پمپ آب است که همین مسئله سبب شده تا دست مصرف کننده در انتخاب پمپ آب خانگی بسته شود.

برای مثال شاید با توجه به میزان مصرف آب و تعداد خروجی های آب در کل ساختمان ما در یک ساختمان چندین واحده به یک پمپ با قدرت دو و نیم اسب بخار نیاز داشته باشیم ولی از آنجا که صدا و لرزش پمپ آب خانگی با افزایش قدرت پمپ آب افزایش پیدا می کند، در نتیجه انتخاب پمپ آب برای مصرف کننده کمی سخت می شود.

هرچند راه های زیادی برای کاهش میزان صدای پمپ آب توصیه شده که شما نیز می توانید با مراجعه به مقاله راه های کاهش صدای پمپ آب خانگی با برخی از آنها آشنا شوید.

ولی با این حال گاهی مصرف کننده مجبور می شود برای کاهش صدای پمپ آب بر خلاف نیاز ساختمان خود اقدام به خرید پمپ آب کم صداتر و در عین حال کم قدرت تر کند.

که باز هم علاوه بر این که آن پمپ ابی کوچک نیز می تواند باعث ایجاد صدا در ساختمان شود ممکن است که راندمان مناسبی را به دلیل کم قدرت بودن در ساختمان نداشته باشد.از این رو مزیت استفاده از پمپ آب خانگی در بالای پشت بام مشاهده می شود.

صدای موجود در پمپ آب به قدری است که حتی در پمپ های آبی با قدرت نیم اسب بخار هم این صدا هرچند اندک ولی باز هم موجود است. برای توضیح بیشتر در خصوص موضوع صدای پمپ آب نمونه ای از سوابق کاری همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته را برای حل این مشکل برای شما بیان می کنیم.

در این پروژه که در خیابان پیروزی صورت گرفته، با اینکه در داخل ساختمان از پمپ آب خانگی نیم اسب بخار ( کم قدرت ترین پمپ خانگی ) استفاده می شده ولی باز هم صدای پمپ باعث آزار ساکنین ساختمان بوده.

از این رو همکاران ما اقدام به جابجایی پمپ آب به بالای پشت بام کردند که نتیجه کار این بود که علاوه بر تامین آب مورد برای ساختمان، صدای پمپ به کلی قطع شد. شما نیز می توانید برای مشاهده کامل این مطلب اینجا کلیک کنید.

نصب پمپ آب خانگی در پشت بام 6

نمونه پمپ آب نیم اسب بخار که به دلیل سرو صدا توسط همکاران ما به بالای پشت بام منتقل شد

مزیت نصب پمپ آب در بالای پشت بام به این صورت است که علاوه بر اینکه فضای طبقات پایین اشغال نمی شود، می توان با عایق کاری صوتی دیواره اتاقک مخصوص پمپ آب خانگی در بالای پشت بام صدای پمپ را حتی در پمپ های بسیار قوی تر به صفر رساند و آسایش ساکنان طبقات پایین تر را حفظ کرد.

البته به این تکته توجه داشته باشید که مزیت پمپ آب خانگی در بالای پشت بام به روش لوله کشی آب ساختمان بستگی دارد و همانطور که ذکر شد اگر لوله کشی آب ساختمان به روش قدیمی بود شما با محدودیت برای نصب پمپ آب خانگی در بالای پشت بام روبرو خواهید بود که باطبع از مزیت های آن می کاهد.

نصب پمپ آب خانگی در پشت بام 7

در این مقاله سعی بر این شد که در مورد نصب پمپ آب خانگی در بالای پشت بام مطالبی را با شما علاقه مندان در میان بگذاریم.

اگر شما هم قصد نصب پمپ آب خانگی در بالای پشت بام ساختمان خود را دارید همین حالا با ما تماس بگیرید تا ضمن برخورداری از مشاوره و بازدید رایگان متخصصین ما در تمام مناطق شهر تهران، این کار در اسرع وقت انجام شود.

منابع انگلیسی:

منبع 1 منبع 2

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد