یکی از محبوب ترین انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی ساختمان هاکولر گازی است که به دلیل بازدهی بالایی که دارد، امروزه جایگزین اکثر سیستم های سرمایشی قدیمی شده است.

آشنایی با مشکلات رایج کولر گازی و روش تعمیر آن می تواند به ما کمک کند بیشترین بهره وری را از این وسیله دریافت کنیم. به همین دلیل ما در این مطلب به آموزش عیب یابی و تعمیرات کلی برای رایج ترین مشکلات کولرهای گازی می پردازیم. با ما تا انتها همراه باشید.

 

لیست مشکلات رایج کولر گازی به همراه روش تعمیر آن

جهت تعمیر کولرهای گازی و اسپلیت ها باید با این سیکل و اجزای تشکیل دهنده برقی و مکانیکی آن به خوبی آشنا باشید که شامل کمپرسور، اواپراتور، کندانسور، فیلتر درایر، پروانه ها، برد، خازن، اورلود، ترموستات، کلید فن، کلید اصلی و سیم های اصلی می شود. سیکل خنک کننده در تمامی این دستگاه ها سیکل تبرید است که از گاز فریون استفاده می کند.

در ادامه به تشریح عمده ترین مشکلاتی که برای کولر گازی ممکن است به وجود بیاید خواهیم پرداخت و دلایل این خرابی را با هم مرور می کنیم:

 • گرم بودن باد کولر

باد کولر اغلب به دلایلی از جمله روشن نشدن کمپرسور، نشت و کمبود گاز کولر و هرز گرد شدن پروانه خنک کننده کندانسور گرم می شود. برای آموزش تعمیر کمپرسور یا تشخیص نشت گاز و شارژ دوباره آن، می توانید به مطلب تعمیر کمپرسور کولر گازی و شارژ کردن گاز کولر گازی مراجعه کنید. برای تعویض فن بهتر است از تعمیرکار کمک بگیرید.

برای آشنایی با وظیفه کمپرسور در کولر گازی تماشای کلیپ زیر را از دست ندهید.

 • اتصال برق هنگام روشن کردن کولر گازی

علت اتصالی برق هنگام روشن شدن کولر می تواند خراب بودن خازن و به وجود آمدن اتصال کوتاه بین آن ها یا وجود اتصالی بین سیم های رابط باشد. برای رفع مشکلات سیم کشی بهتر است به تعمیرکار مراجعه کنید. نشانه خرابی خازن، میل کمپرسور به حرکت هنگام روشن شدن، اما کار نکردن و اورلود آن است. گرمای محیط، نوسان برق و یا کم بودن ظرفیت خازن می تواند علت سوختن آن باشد.

در کلیپ زیر می توانید با دیگر دلایل آسیب به سیستم برق و سیم کشی کولر گازی آشنا شوید.

تشخیص قطعی علت اصلی خرابی کولر برای پیشگیری از خرابی های بعدی و پس از آن تعویض خازن نیز بهتر است توسط تعمیرکار انجام شود.

تعمیر کولر گازی 3

 • کثیف شدن فیلتر هوای کولر

در صورت عدم انجام سرویس دوره ای کولر گازی و تمیز نکردن مرتب فیلترهای هوا، بازده کولر گازی کاهش می یابد و حتی سایر قطعات نیز ممکن است آسیب ببینند. برای همین، برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی، سرویس کولر گازی خود را به موقع انجام دهید. 

اگر کلیپ زیر را تماشا کنید می توانید از اهمیت و تاثیر شستشوی فیلترهای هوای کولر گازی و همچنین زمان مناسب این کار آگاه شوید.

 • کاهش بازدهی سرمایشی کولر گازی

عملکرد سرمایشی کولر بر اساس تبخیر مبرد است، به این صورت که تبخیر ماده مبرد در فن کویل واحد داخلی باعث خنک شدن فضای اتاق می شود، این ماده مبرد سپس به واحد خارجی منتقل می شود تا گرمای خود را از دست بدهد و دوباره تبدیل به مایع شود. وقتی با کاهش بازدهی سرمایشی کولر گازی مواجه می شوید، در نود درصد مواقع علت نشت مبرد است.

در کلیپ زیر سرویسکار کولر گازی آقای اشتیاقی از دلایل نشتی کولرگازی و راه حل آن و همچینن سرویس گاز کولرگازی برای شما صحبت می کنند.

برای پیدا کردن محل نشتی لوله ها را بررسی کنید و نقاط دچار ساییدگی را بررسی کنید. محل نشت را میتوان با شارژ گاز ازت به دستگاه پیدا کرد و سپس با جوشکاری نشتی را برطرف کرد. سپس طبق مطلب طریقه شارژ کردن گاز کولر گازی، سیستم را وکیوم و شارژ نمایید.

توضیحات متفاوت در خصوص دلیل نشتی گاز کولر، نحوه تشخیص و راه حل رفع آن را می توانید در کلیپ زیر بشنوید.

 • خارج نشدن گرما از اتاق

فن بیرونی گرمای اتاق را به فضای بیرون از خانه انتقال می دهد. اگر فن بیرونی به درستی کار نکند، هوای سرد نمی تواند به طور مناسبی جایگزین گرمای منزل شود. در نتیجه کمپرسور بیش از حد گرم شده و سیکل سرمایش کولر گازی شما مختل می شود. برای تعمیر فن کولر گازی بهتر است به تعمیرکار حرفه ای مراجعه کنید.

تعمیر کولر گازی 6

قبلاً در مقاله جداگانه ای به نام سرویس کولر گازی توضیح داده شد که سرویس کولر گازی با تعمیر آن متفاوت است. برای تعمیر کولر باید حتما افرادی این کار را عهده دار شوند که به معنای واقعی کلمه یک تعمیرکار حرفه ای کولر گازی باشند. در این خصوص می توانید مقاله سرویسکار کولر گازی را مطالعه فرمایید.

همچنین پیشنهاد می کنیم تماشای کلیپ زیر را از دست ندهید تا با مراحل سرویس کولر گازی آشنا شوید.

 • خاموش و روشن شدن خود به خودی و بی دلیل کولر گازی

یکی از مشکلات رایج در کولرهای گازی، سوختن برد کنترل کولر گازی است که در بیشتر موارد غیرقابل تعمیر خواهد بود و باید تعویض شود. نشانه های خراب شدن برد کنترل کولر گازی، خاموش شدن کولر یا کار کردن نا منظم آن است. زیرا برد مسئول کنترل بسیاری از اعمال کولر محسوب می شود. می توانید آموزش تعمیر برد را در مطلب تعمیر برد کولر گازی سایت ما بخوانید.

همچنین مشاهده کلیپ زیر به شما کمک می کند تا با علامت خرابی برد کولر گازی آشنا شوید.

خاموش شدن خود به خود و بی دلیل کولر همچنین می تواند به دلیل بالا بودن آمپر مصرفی کولر گازی و وجود اشکال در سیم کشی باشد. سیم کشی معیوب کولر گازی خیلی خطرناک بوده و احتمال آتش سوزی وجود دارد. برای پیشگیری از مشکلات سیم کشی، سرویس به موقع کولر گازی مفید خواهد بود. برای رفع مشکلات سیم کشی بهتر است به تعمیرکار حرفه ای مراجعه کنید.

تعمیر کولر گازی 7

 • خرابی کمپرسور کولر گازی

کمپرسور از مهمترین قطعات کولر گازی محسوب می شود. از نشانه های خرابی کمپرسور کولر گازی می توان به مواردی همچون قطع شدن فیوز در لحظه شروع به کار کمپرسور، داغ کردن زیاد کمپرسور، گرم بودن باد کولر و ... را اشاره کرد.

برای کسب اطلاعاتی جامع درمورد تعمیر این قطعه، به مطلب تعمیر کمپرسور کولر گازی مراجعه کنید اما اگر کمپرسور سوخته است، مقاله علت سوختن موتور کولر گازی را از دست ندهید.

کلیپ زیر را مشاهده کنید تا بیشتر با مشکلات و خرابی های رایج کمپرسور کولر گازی و روش رفع آن ها آشنا شوید.

 • آب دادن کولر گازی

قبلاً در مقاله ای دلایل سر ریز شدن آب کولر گازی را توضیح دادیم که پیشنهاد می کنیم این مقاله را با عنوان علت آب دادن کولر گازی مطالعه فرمایید. اما بصورت کلی سرریز شدن آب از واحد داخلی کولر گازی نشانه مسدود شدن راه آب خروجی کولر گازی است که با انجام سرویس کولر گازی رفع می شود.

تعمیر کولر گازی 9

 • برفک زدن لوله ها

برفک زدن لوله های کولر گازی یا کندانسور بر اثر کاهش میزان شارژ گاز کولر یا کثیفی فیلترها رخ می دهد. بعد از خاموش کردن کولر، آب شدن این برفک ها باعث چکه کردن آب در داخل محیط داخلی یا محل نصب کولر می شود. برای رفع این مشکل ابتدا فیلترها را تمیز کنید و در صورت رفع نشدن مشکل، با تعمیرکاران تماس بگیرید و تا حل نشدن مشکل دیگر کولر را روشن نکنید.

تعمیر کولر گازی 10

 • صداهای غیر عادی و/یا لرزش

صداهای ناهنجار ممکن است از هر دو واحد داخلی و خارجی شنیده شوند و می توانند ناشی از دلایل مختلفی باشند، اما رایج ترین دلایل این صداها معمولاً بالانس نبودن فن واحد خارجی کولر گازی یا فن واحد داخلی کولر گازی، یا لق شدن پایه های متصل به واحد خارجی پنل باشد. پایه ها را می توان با آچار سفت کرد ولی بالانس کردن فن را بهتر است به تعمیرکار بسپارید.

با این حال توصیه می کنیم کلیپ زیر را تماشا کنید تا اطلاعات کامل تری در خصوص مشکلات تراز نبودن کولر گازی و کندانسور کمپرسور بدست آورید.

 • روشن نشدن کولر گازی

اگر سیستم کولر گازی مرکزی روشن نمی شود اول سعی کنید ترموستات کنترل را تنظیم کنید اگر این کار جواب نداد با یک تعمیرکار حرفه ای تماس بگیرید تا کولر گازی را بازدید و تعمیرات لازم را انجام دهد.

یک دلیل روشن نشدن کولر گازی می تواند سوختن موتور دستگاه باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به مقاله علت سوختن موتور کولر گازی مراجعه کنید.

چنانچه احتمال می دهید روشن نشدن کولر گازی به دلیل خرابی ترموستات آن است، پیشنهاد می کنیم کلیپ زیر را تماشا کنید.

 • کار نکردن فن واحد داخلی

در صورت کار نکردن فن واحد داخلی، اول تمیز بودن فیلتر هوا را بررسی کنید. اگر روی کویل سردکننده و لوله های مبرد برفک و یخ مشاهده می کنید، اول بگذارید یخ ها آب شوند و سپس دوباره فن را امتحان کنید. اگر با بررسی این موضوعات فن بازهم به کار نیفتاد، ممکن است رله ها خراب شده باشند و بهتر است با تعمیرکاران حرفه ای تماس بگیرید.

در ضمن اگر فن کمی صدا می کند ولی موتور روشن نمی شود احتمال دارد موتور گریپاژ کرده باشد. در برخی از مواقع هم این صدا به دلیل خرابی خازن راه انداز است. این خازن بخصوص در موتورهای از نوع آسنکرون که در بیشتر کولرهای گازی کار شده است نقش مهمی در کارکرد آنها دارد.

تعمیر کولر گازی 12

 • قطع شدن برق منزل در هنگام کار کولر گازی

در اغلب مواقع دلیل بروز این مشکل گرفتن بار زیاد از یک پریز برق است. کولر گازی نباید بصورت مشترک برق خود را از یک پریز با وسایل برقی دیگر تامین کنید. اگر مشکل این بود که باید یکی از وسایل را با برق جداگانه تغذیه کنید در غیر اینصورت باید به بررسی موضوعاتی مانند اتصال داخلی در کولر گازی، قطع بودن سیم های داخلی کولر و یا مشکل فنی در برق کشی خانه بپردازید.

نحوه تعمیر و سرویس کولر گازی از اهمیت زیادی برخوردار است. با سرویس به موقع کولر گازی می توانید عمده ترین دلایل خرابی کولر گازی را از قبل تشخیص داده و یا از بروز آنها جلوگیری کنید. یکی از مسائل مهم در تعمیر کولر گازی دانش و تخصص سرویسکار کولر گازی است.

در انتها توجه شما را به کلیپ تخصصی جلب می کنیم که در آن از بیشترین خرابی ها و مشکلات کولر گازی صحبت کرده ایم.

 

جمع بندی

متاسفانه ورود افراد کم تجربه و یا بی تجربه در این عرصه باعث شده تا با تشخیص اشتباه مشکلات کولر و یا با سرویس کولر گازی بصورت سوری و غیر حرفه ای نارضایتی مردم از کولر گازی افزایش پیدا کند. این در حالی است که سرویس حرفه ای کولر گازی و تشخیص به موقع مشکلات آن می تواند هزینه تعمیرات و نگهداری کولرها را تا بالغ بر 40 درصد کاهش دهد.

در صورتی که مایلید بدانید هزینه تعمیر کولر گازی شما چقدر می شود، می توانید به مقاله فرمول محاسبه هزینه سرویس و تعمیر کولر گازی مراجعه کنید.

گروه تاسیسات 24 ساعته به منظور ارائه خدمات با کیفیت و حرفه ای به مشتریان خود در سراسر تهران با تعیین خط مشی کلان و جذب نیروهای متخصص و حرفه ای و با سابقه تلاش کرده است تا با انجام برنامه ریزی های بازدید و نگهداری دوره ای از کولرهای گازی مشتریان حقیقی و حقوقی خود در زمان های مقتضی بسیاری از دغدغه ها و نگرانی های مشتریان خود را کاهش دهد.

ضمن اینکه در راستای توسعه روز افزون تکنولوژی و فن آوری های نوین به کار گرفته شده در تولید محصولات تاسیساتی اعم از کولر گازی کارشناسان ما در گروه تاسیسات 24 ساعته مرتبا در دوره های کاربردی و حرفه ای حضور به هم می رسانند تا با ارتقا دانش خود و بالا بردن توان فنی خود بتوانند بهترین خدمات را متناسب با نیاز مشتریان بصورت به روز و تخصصی به مشتریان ارائه نمایند.

در کلیپ زیر سرکار خانم حبیب زاده از رضایت مندی خود در خصوص استفاده از خدمات کولر گازی مجموعه تاسیسات 24 ساعته برای شما صحبت می کنند.

شما هم می توانید برای بهره مندی از خدمات ما به همراه گارانتی تضمین کیفیت خدمات همین الان با شماره های داخل سایت تماس بگیرید و یا فرم درخواست سرویسکار متخصص را پر کنید.

 

خلاصه ای از آنچه در این مطلب گفتیم

 • از جمله مشکلات رایج در انواع کولر گازی می توان به گرم بودن باد کولر، کثیف بودن فیلترهای هوا، کاهش قدرت سرمایش دستگاه، عدم خروج گرما از اتاق، خاموش و روشن شدن بی دلیل کولر، خرابی کمپرسور، آب دادن کولر، برفک زدن لوله ها و لرزش و صداهای ناهنجار دستگاه اشاره کرد.
 • دلایل رایج خرابی کولر گازی عبارتند از: نشتی گاز، تراز نبودن محل نصب، خرابی کمپرسور، عدم سرویس به موقع کولر، سوختن برد و خرابی فن دستگاه
 • اقدام به موقع برای انجام سرویس کولر گازی می تواند تا حد زیادی از بروز مشکلات رایج در کولر گازی و نیاز به تعمیر این وسیله جلوگیری کند.
 • اگر کولر گازی باد گرم می زند ریشه این مشکل را باید در روشن شدن کمپرسور، کمبود گاز دستگاه و هرزگرد شدن پروانه خنک کننده کندانسور جستجو کرد.

 

پرسش و پاسخ های متداول

 1. چرا کولر گازی آب می دهد؟

مسدود شدن خروجی سینی تخلیه آب، جایگیری نامناسب لوله درین، کمبود گاز در کولر، عایق نبودن لوله کولر گازی، شکستن قاب ناودانی آب

 1. دلیل یخ زدن کولر گازی چیست؟

کمبود گاز در کولر، گرفتگی لوله های ارتباطی اسپلیت، خرابی اوپراتور، استفاده از کولر گازی در هوای نسبتاً سرد، خرابی برد

 1. دلیل خاموش شدن ناگهانی کولر گازی چیست؟

خرابی برد کولر، گیرپاژ کردن کمپرسور، ایراد در ترموستات کولر، ضعیف بودن برق ساختمان

 1. چرا کولر گازی باد گرم می زند؟

کمبود گاز، ایراد در کندانسور و کمپرسور، سوختن خازن، خرابی برد و فن دستگاه

 

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد، شیراز، شهریار، اسلامشهر، اصفهان، تبریز، رشت، اهواز، اراک، پردیس، رودهن، بومهن، پرند، دماوند، قم، ارومیه، کرمانشاه، شهر قدس فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 200.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

1. در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.

2. با شماره های قسمت تماس با ما، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

اشتراک گذاری این صفحه