اگر برای شما هم این سوال ایجاد شده که چگونه توالت فرنگی را نصب کنیم؟ پیشنهاد می کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید چون قصد داریم صفر تا صد طرز نصب توالت فرنگی را به همراه تصاویر و فیلم به شما آموزش دهیم.

 

انواع توالت فرنگی

توالت فرنگي یکی از انواع توالت هاست که مانند صندلی استفاده می‌شود. استفاده از توالت های فرنگي در منازل مسکونی، هتل ها و بیمارستان ها معمول و متداول است. بیشتر توالت های فرنگي دارای یک رینگ پلاستیکی جهت نشستن بر روی کاسه و یک درب پلاستیکی لولایی می باشند.

انواع توالت فرنگی را بر اساس پارامترهای مختلفی همچون نوع طراحی کاسه توالت (کشیده، نیمه کشیده و گرد)، مدل فلاش (تک زمانه و دوزمانه)، شیوه سیستم تخلیه (گرانشی، فشاری، دوگانه و گردابی) تقسیم بندی می کنند.

ما در این قسمت نگاهی اجمالی به انواع توالت فرنگی بر اساس نحوه اتصال مخزن به کاسه توالت خواهیم داشت، چون در ادامه متن قصد داریم چگونگی نصب هر یک را توضیح دهیم. در بخش بعدی انواع توالت فرنگی بر اساس سیستم تخلیه را نیز بررسی خواهیم کرد:

 • توالت فرنگی دو تکه

طریقه نصب توالت فرنگی 1

برای شستشوی توالت فرنگي عموماً از مخزن فشاری روی این وسیله استفاده می شود. مخزن بعضی از آن ها جداست، به همین دلیل به آن توالت فرنگی دو تکه می گویند.

مشخصات بهترین توالت فرنگی را مطالعه کنید تا با آگاهی کامل برای خرید این وسیله اقدام کرده و از انتخاب خود راضی باشید.

 • توالت فرنگی یک تکه

طریقه نصب توالت فرنگی2

توالت فرنگی یک تکه به صورتی طراحی شده است، که مخزن و کاسه توالت به صورت یکپارچه و متصل به هم هستند.

برای دیدن انواع توالت فرنگی یک تیکه و دو تیکه و همچنین آگاهی از قیمت آنها بر روی صفحه توالت فرنگی در سایت دیجی کالا بزنید.

 • توالت فرنگی وال هنگ یا توکار یا دیواری

طریقه نصب توالت فرنگی3

توالت فرنگی وال هنگ که به نام های دیواری و توکار هم در بین عموم شهرت دارد، بدون هیچ پایه و مخزن مشخصی بر روی دیوار نصب می شود. در حالی که مخزن این وسیله در داخل استراکچر آن در درون دیوار واقع شده است.

شما می توانید جهت آشنایی با انواع توالت فرنگی وال هنگ و مزایا و معایب هر کدام بر روی لینک مقاله مورد نظر بزنید.

 

انواع توالت فرنگی در مکانیزم تخلیه

مهمترین فاکتور در زمان خرید توالت فرنگی توجه به سیستم تخلیه توالت است. بر همین اساس انواع سیستم تخلیه توالت فرنگی به قرار زیر هستند که به صورت خلاصه آن ها را به شما معرفی می کنیم:

 1. سیستم تخلیه توالت فرنگی واترجت

اکثر توالت های امروزی مجهز به سیستم تخلیه واتر جت هستند. بر اساس این سیستم آب به صورت ریزشی به کاسه توال وارد شده و بعد از پاک کردن سطح آن به صورت پرتاب شدن یا شوتیک از لوله تخلیه می شود.

 1. سیستم تخلیه توالت فرنگی ریزشی

تخلیه ریزشی بیشتر در توالت های دو تکه استفاده می شود. در این مدل آب ابتدا از خروجی مخزن به سوراخ های زیر لبه های داخلی کاسه توالت هدایت شده و بعد از آن با فشار مضاعف از سوراخ ها خارج می شود. به این ترتیب شستشوی کاسه توالت به شکل بالا به پایین انجام می شود.

 1. سیستم تخلیه توالت فرنگی توربوجت

سرعت تخلیه و میزان آب مصرف شده در توالت فرنگی مجهز به سیستم تخلیه توربوجت بسیار کمتر از مکانیزم های تخلیه دیگر است. در این سیستم آب داخلی به کاسه توالت به صورت شوتینگ وارد شده و توسط دو کانال شستشو مجهز به عملکرد شوتیک از زیر لبه های کاسه و به شکل همزمان خارج می شود.

 1. سیستم تخلیه توالت فرنگی گردابی

مزیت اصلی مکانیزم تخلیه گردابی در تخلیه تقریباً بدون صدا است. در این سیستم آب از طریق مجرای ورودی به زیر لبه های نشیمن گاه توالت وارد شده و به صورت گردابی یا چرخشی در داخل کاسه می گردد و به همین ترتیب عملیات شستشو را انجام می دهد.

 

ابعاد توالت فرنگی

یکی از مهمترین موضوعاتی که باید قبل از اقدام به نصب توالت فرنگی به آن توجه داشته باشید، ابعاد این وسیله با توجه به محل نصب آن در ساختمان می باشد.

 • ابعاد استاندارد توالت فرنگی یک تکه

توالت فرنگی یک تکه معمولاً طولی بین 53 تا 78 سانتی متر و عرضی کمتر از 50 سانتی متر دارد. ارتفاع این مدل از توالت فرنگی بین  35 تا 41 سانتی متر می باشد.

 • ابعاد استاندارد توالت فرنگی دو تکه

ابعاد توالت فرنگی دو تکه از نظر طول، عرض و عمق همانند توالت فرنگی یک تکه است، اما ارتفاع توالت فرنگی دو تکه بیشتر از مدل یک تکه بوده و معمولاً از زمین تا بالای مخزن توالت 60  سانتی متر می باشد.

 • ابعاد استاندارد توالت فرنگی وال هنگ

متاسفانه ابعاد توالت فرنگی وال هنگ به صورت استاندارد پایه گذاری نشده است، با این حال اندازه های این وسیله با توجه به نوع سیفون آن متفاوت است.

سیفون توالت فرنگی وال هنگ به دو مدل سیفونی و واش دون می باشد. طول کاسه توالت فرنگی وال هنگ سیفونی معمولاً بین 55 تا 65 سانتی متر می باشد.

این در حالی است که طول کاسه توالت فرنگی وال هنگ با سیستم تخلیه واش دون کوتاه تر از نوع سیفونی بوده و بین 40 تا 55 سانتی متر است، اما در مدل های کوچکتر مخصوص کودکان حدوداً تا 35 سانتی متر هم دیده می شوند.

آشنایی با بهترین توالت فرنگی ایرانی می تواند در انتخاب آگاهانه این وسیله مفید باشد، برای مطالعه مشخصات بهترین فرنگی ایرانی روی لینک مربوطه بزنید.

 

جای توالت فرنگی کجاست؟

یک سوال بسیار مهم که باید قبل از اقدام به نصب توالت فرنگی از خود بپرسید، در خصوص محل نصب این وسیله در ساختمان است.

 • نکات مهم در خصوص انتخاب بهترین مکان برای نصب توالت فرنگی
 • باید در محل مورد نظر لوله خروجی یا تخلیه برای توالت فرنگی تعبیه شده باشد.
 • فضای مورد نیاز برای نصب توالت فرنگی باید فاصله مناسبی تا شیر ورودی آب داشته باشد.
 • بایستی فضای کافی برای نصب وسایل جانبی دیگر همچون دستمال توالت موجود باشد.
 • چنانچه مدل توالت فرنگی از نوع وال هنگ است، استحکام دیوار پشتی آن برای جانمایی مخزن و استراکچر این وسیله ضروریست.
 • در صورتی که از سیستم گرمایش از کف در ساختمان استفاده می شود، نباید توالت فرنگی را بر روی مدارهای آب گرم و یا کابل های حرارتی این سیستم نصب کرد.

 اولین پیشنهادی که برای انتخاب محل قرارگیری توالت فرنگی به ما داده می شود، داخل سرویس بهداشتی است. اما در سرویس بهداشتی های تنگ و باریک دست ما برای کار گذاشتن توالت فرنگی بسته است.

به همین دلیل یک گزینه دیگر هم پیش روی ما قرار می گیرد و آن نصب توالت فرنگی در حمام است. با این حال آیا استفاده از این وسیله در حمام مشکلی ایجاد نمی کند؟

طریقه نصب توالت فرنگی4

 • مشکلات نصب توالت فرنگی در حمام
 • اگر فاصله توالت فرنگی با دوش حمام کم باشد، آب و کف بر روی توالت فرنگی ریخته شده و دائماً لک و نم دار خواهد بود.
 • به دلیل رطوبت زیاد نمی توان وسایل جانبی دیگر مانند دستمال توالت را در حمام قرار داد.
 • امکان استفاده همزمان از توالت فرنگی و حمام وجود ندارد.
 • فضای داخلی حمام برای دوش گرفتن محدود می شود.

مهمترین مشکل در خصوص طرز نصب دستشویی فرنگی در داخل حمام قطر کم لوله فاضلاب حمام است. توجه داشته باشید حداقل قطر لوله فاضلاب توالت فرنگی باید 10 باشد، در غیر این صورت امکان نصب این وسیله در حمام امکان پذیر نیست.

 

با وجود این تفاسیر چنانچه سرویس بهداشتی شما به قدری کوچک بود که نمی توانستید از آن برای جانمایی توالت فرنگی استفاده کنید، راهی جز انتخاب حمام به عنوان محل نصب توالت فرنگی نیست.

در چنین شرایطی برای بهره وری بیشتر از حمام و توالت فرنگی موارد زیر را لحاظ کنید:

 • در هنگام نصب توالت فرنگی در حمام دورترین فاصله از دوش را برای قرار دادن این وسیله در نظر بگیرید.
 • استفاده از دیوار شیشه ای یا اتاقک حمام یک انتخاب هوشمندانه برای جداسازی فضای حمام از محل نصب توالت فرنگی است.
 • سیستم تهویه حمام را تقویت کنید تا در زمان استفاده از توالت بوی فاضلاب در حمام پخش نشود و همچنین رطوبت بعد از دوش گرفتن را سریعاً از فضا خارج کند.

برای تامین تهویه مناسب در حمام خود مطمئناً به یک هواکش نیاز دارید، جهت اطلاع از قیمت این وسیله روی لینک خرید هواکش از دیجی کالا بزنید.

 • انتخاب توالت فرنگی وال هنگ بهترین گزینه برای استفاده در حمام می باشد، چون اولاً فضای کمتری را اشغال می کند و دوماً به دلیل عدم وجود پایه در زیر آن امکان تمیز کردن راحت تر حمام وجود دارد.

از آنجا که قطر لوله کفشور حمام برای نصب توالت فرنگی کم است، تنها راه برای نصب این وسیله در حمام این است که از نزدیک ترین رایزر فاضلاب با قطر 110 میلیمتر یک انشعاب برای نصب توالت فرنگی بگیرید.

 

نقشه نصب توالت فرنگی

شما در تصویر زیر می توانید نمایی کلی از نحوه قرارگیری توالت فرنگی را مشاهده کنید.

طریقه نصب توالت فرنگی5

مراحل نصب توالت فرنگی

تقسیم بندی مراحل نصب توالت فرنگی به ما کمک می کند تا هیچ مرحله ای را جا ننداخته و ترتیب کار را بهتر رعایت کنیم.

 1. لوله کشی توالت فرنگی

چنانچه فرض را بر این بگیریم که قرار است توالت فرنگی را در فضایی نصب کنیم که لوله کشی آب و به خصوص لوله کشی فاضلاب مورد نیاز برای آن وجود ندارد، این مرحله جزو اولین اقدامات مورد نیاز برای نصب توالت فرنگی است.

 • لوله کشی فاضلاب توالت فرنگی

 اجرای صحیح لوله کشی فاضلاب توالت فرنگی در پیشگیری از بروز مشکلات بسیار در استفاده از این وسیله اهمیت زیادی دارد.

به همین دلیل پاره ای قوانین برای لوله کشی فاضلاب توالت فرنگی وضع شده است:

 • کلیه لوله های استفاده شده در سیستم لوله کشی فاضلاب توالت فرنگی باید تا حد امکان صاف، موازی با سقف، دیوارها و کف ساختمان باشد.
 • بکارگیری تغییر مسیر لوله کشی بیش از 45 درجه مجاز نیست، در صورت لزوم می توان از دو تغییر مسیر 45 درجه در کنار هم استفاده کرد.
 • لوله های فاضلاب هواکش و قائم باید موازی با هم بوده و فاصله بین آن ها به قدری باشد، که بتوان در صورت لزوم به لوله ها دسترسی داشت.
 • نصب درپوش بر روی لوله های انشعاب هواکش و فاضلاب در زمان اجرای لوله کشی ضروریست.
 • برای دفع صحیح مواد فاضلابی از لوله ها رعایت شیب استاندارد لوله های فاضلابی بسیار مهم است، که در جدول زیر به مقدار آن ها اشاره شده است.

شما می توانید برای اطلاع دقیق تر از نحوه نصب توالت فرنگی به فاضلاب به مطلب آموزش نحوه لوله کشی فاضلاب توالت فرنگی مراجعه کنید.

در جواب این سوال که آیا توالت فرنگی نیاز به سیفون دارد؟ باید گفت، خیر. اتصال توالت فرنگی به شبکه فاضلاب نیاز به سیفون ندارد. زیرا توالت فرنگی خود دارای سیفون می باشد و به همین جهت به توالت فرنگی، سیفون سرخود نیز می گویند و کارگذاری سیفون در نصب آن باعث اختلال در عملکرد تخلیه فرنگی خواهد شد. بنابراین آموزش طریقه نصب شترگلو توالت در این مطلب موضوعیت ندارد.

 

 پارامترهای مورد نیاز برای اجرای لوله کشی فاضلاب توالت فرنگی

میزان آن

فاصله لوله فاضلاب توالت فرنگی از دیوار

30 سانتی متر

سایز یا اندازه قطر لوله فاضلاب توالت فرنگی

110 میلی متر

شیب استاندارد لوله فاضلاب توالت فرنگی برای لوله با قطر 10 سانت

2 درصد

شیب استاندارد لوله فاضلاب توالت فرنگی برای لوله با قطر 12 و 15

1/5 درصد

شیب لوله هواکش افقی

 حداقل یک درصد

 جدول اندازه های مورد نیاز برای اجرای لوله کشی فاضلاب توالت فرنگی

در کلیپ کوتاه زیر مهندس اسماعیلی فاصله توالت فرنگی از دیوار را توضیح می دهند.

 

 

 • نحوه اجرای لوله کشی فاضلاب توالت فرنگی

از رایزر اصلی فاضلاب یک انشعاب 45 درجه Y شکل به سمت توالت فرنگی می گیریم.

در صورتی که ونت فاضلاب وجود داشت، انشعاب ونت برای توالت فرنگی را 30 سانت بالاتر از تراز کاسه توالت فرنگی در نظر می گیریم.

به فاصله 30 سانتی متری از دیوار محل قرارگیری فاضلاب توالت فرنگی، زانویی 90 درجه به سمت رایزر اصلی لحاظ می کنیم. فیتینگ زانویی با استفاده از لوله سایز 110 به انشعاب رایزر اصلی متصل می شود.

در صورت کافی بودن ارتفاع بالاتر از زانو و زیر کاسه سه راه انشعاب ونت را وصل می کنیم، که این لوله ونت به سمت انشعاب ونت به ارتفاع 30 سانت بالاتر از تراز هدایت می شود.

چنانچه این امکان وجود نداشت و ارتفاع کم بود، انشعاب ونت را پس از زانویی 90 درجه زیر کاسه به سمت رایزر اصلی و با کمک گرفتن از سه راه T شکل به سمت بالا می گیریم.

لوله انشعاب ونت و لوله فاضلاب را هر کدام به انشعاب اصلی گرفته شده از رایزر فاضلاب و ونت وصل می کنیم. سایز انشعاب ونت 2 اینچ یا 50 و 60 میلیمتر می باشد.

معمولاً لوله فاضلاب با قطر 90 تخلیه بهتری را برای توالت فرنگی فراهم می کند، اما اگر فاصله تا لوله ونت زیاد باشد، لوله فاضلاب با قطر 110 مورد نیاز است.

 

 • لوله کشی آب توالت فرنگی

یکی دیگر از ملزوماتی که باید قبل از نصب توالت فرنگی آن را فراهم کنید، تامین آب مورد نیاز برای این وسیله از طریق اجرای لوله کشی آب است.

لوله کشی آب توالت فرنگی را می توانید از نزدیک ترین خط لوله آب سرد نزدیک به محل نصب این وسیله به صورت لوله کشی آب روکار یا لوله کشی توکار آغاز کنید.

لوله مورد نظر برای انتقال آب به توالت فرنگی را با قیچی لوله بر ببرید و با خروجی 1/2 اینچ به لوله اصلی متصل کنید. خط لوله آب توالت فرنگی را با فیتینگ مناسب ببندید.

لوله مورد نظر باید با یک اتصال T شکل تا دیوار پشت توالت فرنگی اجرا شده و حدوداً 5 سانت بعد از دیوار زیر مخزن توالت فرنگی ادامه پیدا کند.

در نهایت در ارتفاع 30 تا 40 سانتی متری از کف زمین یک عدد شیر پیسوار را به خروجی لوله آب توالت فرنگی وصل کنید، تا در زمان نصب این وسیله شلنگ رابط را برای آبگیری توالت فرنگی به این شیر متصل نمایید.

برای انجام این کار ابتدا نوار تفلن را چندین دور بر روی مغزی شیر پیسوار بپیچید و سپس آن را در داخل اتصال خود محل کنید. جهت خرید نوار تفلن از دیجی کالا بر روی لینک آن بزنید.

 شما می توانید جهت زیبا سازی نمای محل نصب توالت فرنگی، شیر پیسوار را دقیقاً پشت توالت فرنگی نصب نمایید.

2. تعیین فاصله لازم برای نصب توالت فرنگی

فاصله لازم برای نصب توالت فرنگی اولین و مهمترین پارامتری است، که باید در هنگام انتخاب محل نصب این وسیله در نظر داشته باشید.

چند نکته مهم در تعیین فاصله لازم برای توالت فرنگی وجود دارند:

الف) فاصله توالت فرنگی از دیوار پشتی آن

مقدار فاصله توالت فرنگی از دیوار پشتی آن وابسته به میزان آکس تخلیه این وسیله است. شاید این سوال برای شما مطرح شود که آکس توالت فرنگی چیست؟

آکس عبارت است از، فاصله مرکز لوله سیفون یا خروجی توالت فرنگی با لبه پشتی آن. البته یک نوع آکس دیگر هم داریم، که به آن آکس لوله فاضلاب توالت فرنگی می گویند.

 در زمان اجرای لوله کشی فاضلاب ساختمان لوله خروجی مورد نظر برای توالت فرنگی را با فاصله ای معین در حدود 25 سانتی متر از لبه دیوار کاشی کاری شده در نظر می گیرند.

در حقیقت این میزان آکس لوله فاضلاب است که اندازه توالت فرنگی مورد نیاز و قابل نصب در فضای داخلی را برای شما تعیین می کند.

بنابراین توجه به آکس توالت فرنگی در زمان خرید این وسیله بسیار ضروریست. از نظر متخصصین این حوزه مقدار آکس توالت فرنگی انتخابی باید مساوی و یا حداقل کمتر از آکس لوله فاضلاب باشد.

مقدار آکس یا فاصله لازم بین بدنه دیوار کاشی کاری شده تا مرکز لوله فاضلاب توالت فرنگی بایستی بیشتر از 25 سانتی متر باشد و حتماً قبل از اقدام به خرید توالت فرنگی باید به این نکته توجه کرد.

رعایت فاصله مناسب بین دیوار تا مجرای خروجی توالت فرنگی در زمان نصب آن به طور عمده باعث عملکرد مناسب این وسیله می شود.

بنابراین لازم است قبل از مراجعه به بازار برای خرید توالت فرنگی ابتدا آکس لوله فاضلاب در محل نصب این وسیله را اندازه گیری کرده و سپس بر اساس آن به دنبال توالت فرنگی با آکس متناسب باشید.

برای اندازه گیری آکس توالت فرنگی کافیست فاصله بین خروجی تعبیه شده در قسمت زیرین این وسیله را تا لبه پشتی آن با کمک متر اندازه بزنیم.

هر چند در زمان خرید توالت فرنگی دفترچه راهنمای این وسیله نیز تقدیم شما خواهد شد که تمامی اطلاعات لازم به خصوص میزان آکس آن در داخل دفترچه ذکر شده است. از طرفی اگر آکس توالت فرنگی متناسب با محل نصب آن نبود، می توان از رابط تغییر آکس توالت فرنگی استفاده نمود. با کمک این وسیله زاویه و اندازه آکس در زمان لوله کشی توالت فرنگی قابل تغییر است.

طریقه نصب توالت فرنگی7

 • فاصله توالت فرنگی از دیوار مجاور

پارامتر بعدی که باید برای تعیین محل نصب توالت فرنگی در نظر بگیرید، فاصله این وسیله از دیوار مجاور یا کناری است.

مقدار استاندارد فاصله توالت فرنگی از دیوار کناری یا مجاور حداقل 15 اینچ یا 38.1 سانتی متر است. توجه داشته باشید مقدار ذکر شده حداقلی است و شما می توانید با توجه به ابعاد فضای مورد نظر برای نصب آن این فاصله را بیشتر کنید.

پ) فاصله توالت فرنگی از دیوار روبرو

در نظر گرفتن فاصله استاندارد توالت فرنگی از دیوار روبرو در استفاده آسان از این وسیله نقش مهمی دارد، چون فضا برای نشست و برخاست راحت بر روی توالت فرنگی فراهم است.

به همین دلیل حداقل فاصله توالت فرنگی از دیوار روبروی آن را 21 اینچ یا 53.34 سانتی متر در نظر می گیرند، که باز هم با توجه به ابعاد کلی فضا می توان این مقدار را بیشتر کرد.

مبنای محاسبه فاصله توالت فرنگی از دیوار کناری و دیوار روبرو، فاصله کاسه توالت فرنگی با دیوار است.

 

حال که محل مورد نظر برای نصب توالت فرنگی را با توجه به فاصله لازم برای جایگیری این وسیله انتخاب نمودیم، نوبت به ورود به مراحل اجرایی کار، یعنی نصب توالت فرنگی می رسد.

3. تهیه لوازم نصب توالت فرنگی

اکنون که سیستم لوله کشی آب، فاضلاب و هواکش توالت فرنگی آماده شدند، می توان به نصب این وسیله اقدام کرد، اما قبل از هر کار باید ابتدا لوازم مورد نیاز برای نصب توالت فرنگی را فراهم نمود.

طریقه نصب توالت فرنگی8

توجه داشته باشید که اتصالات توالت فرنگی از جمله موارد زیر به همراه آن به خریدار تحویل داده می شود.

 • مخزن توالت فرنگی
 • درب توالت فرنگی
 • واشر، پیچ و مهره ها
 • فلوتر و متعلقات آن
 • شلنگ رابط
 • اهرم تخلیه
 • سیفون
 • درپوش
 • پمپ
 • لوازم نصب توالت فرنگی

 

وسایل مورد نیاز برای نصب توالت فرنگی

تعداد

توالت فرنگی

یک عدد

رابط لاستیکی یا بوگیر

یک عدد

شیر پیسوار 1/2 اینچ

یک عدد

نوار تفلن

یک عدد

چسب آکواریوم یا آنتی باکتریال به همراه پمپ

یک تیوپ

متر فلزی

یک عدد

پیچ گوشتی دوسو و چهارسو متوسط

یک عدد

آچار فرانسه

یک عدد

شلنگ رابط توالت فرنگی

یک عدد

دستکش

یک جفت

تراز بنایی 50 سانتی متری

یک عدد

                             جدول اتصالات و لوازم مورد نیاز برای نصب توالت فرنگی

 • انواع بوگیر توالت فرنگی

بوگیر نقش واسط بین لوله خروجی توالت فرنگی و لوله فاضلاب را بر عهده دارد. این وسیله با ظاهر ساده خود نه تنها از خروج آب، بلکه از پخش شدن بوی نامطبوع فاضلاب توالت فرنگی نیز پیشگیری می کند.

بنابراین در اکثر موارد علت نشتی آب از زیر توالت فرنگی و پخش بوی بد از این وسیله چیزی جز خشک و خراب شدن حلقه بوگیر آن نیست.

در چنین شراطی باید هزینه های سنگینی بابت برداشتن توالت فرنگی و رفع خرابی های ناشی از نشتی آب از آن پرداخت نمود.

به همین دلیل توصیه می شود در زمان خرید حلقه بوگیر توالت فرنگی به جنس مواد سازنده آن دقت کنید. خمیر لاستیک به کار برده شده در بوگیر نباید در سرما و گرما خشک شود و بایستی ماندگاری بالایی داشته باشد.

طریقه نصب توالت فرنگی9

بوگیر توالت فرنگی تنوع زیادی دارد. برخی از این بوگیرها به صورت ژله‌ای هستند و تنها بر روی سطح کار تعبیه می‌شوند، به این مدل از بوگیر حلقه مومی توالت فرنگی نیز می گویند.

 برخی دارای لوله‌ای هستند، که در درون لوله فاضلاب قرار می‌گیرد. ضمن اینکه برخی از این بوگیرهای دارای لبه‌هایی برای بستن پیچ هستند و برخی دیگر سوراخ‌ و لبه‌ را ندارند.

البته به غیر از نام های گفته شده، بوگیرهای دیگری نیز در بازار موجود هستند. بوگیر توالت فرنگی کج یکی از این نمونه هاست.

بوگیر کج توالت فرنگی دقیقاً ظاهری کج دارد و به همین دلیل این نام را بر روی آن قرار داده اند. از این مدل بوگیر زمانی استفاده می کنیم که خروجی فاضلاب با خروجی توالت فرنگی در یک راستا نباشند.

در این صورت می توان با کارگذاری بوگیر کج یا حلقه لاستیکی کج توالت فرنگی این وسیله را حدوداً تا 5 سانتی متر از سمت چپ و راست تغییر مکان داد.

جهت دیدن بوگیر توالت فرنگی به همراه جزئیات و قیمت بر روی لینک خرید بوگیر توالت فرنگی از سایت دیجیکالا بزنید.

بنابراین چندین مدل بوگیر برای نصب توالت فرنگی قابل استفاده هستند، که هر کدام روش نصب مختص به خود را دارند:

 • بوگیر ژله ای بدون لبه
 • بوگیر ژله ای دارای پیچ
 • بوگیر ژله ای لوله دار
 • بوگیر ژله ای بدون پیچ
 • بوگیر توالت فرنگی کج
 1. نصب توالت فرنگی

در ادامه قصد داریم آموزش نحوه نصب دستشویی فرنگی زمینی را به صورت قدم به قدم و همراه با تصویر برای شما توضیح دهیم. آنچه در ادامه می گویم در خصوص طریقه نصب توالت فرنگی در ایران است:

قدم اول: قرارگیری بوگیر در داخل زانویی

طریقه نصب توالت فرنگی10

 • نکات مهم در زمان نصب بوگیر توالت فرنگی:
 • مهمترین نکته در نحوه گذاشتن بوگیر توالت فرنگی اندازه لوله فاضلاب از کف مکان نصب می‌باشد، که حدود 1 تا 1/5 سانتی‌متر باید لوله فاضلاب توالت فرنگی از کف محل نصب بالاتر باشد.
 • دور لوله فاضلاب را باید با سوهان یا سومباده نرم کمی بسایید تا براده های احتمالی لوله باعث خرابی بوگیر توالت نشود.
 • معمولاً تمامی بوگیرها دارای چسب می باشند که سطح این چسب با کاغذ پوشانده شده، ولی توجه داشته باشید این میزان چسب برای نصب بوگیر و محکم شدن آن کفایت نمی کند.
 • چنانچه کف زمین محل نصب توالت فرنگی صاف و هموار نبود، حتماً قبل از نصب بوگیر اطراف آن را با مخلوط سیمان صاف و یکدست کنید.
 • نحوه نصب بوگیر توالت فرنگی ژله ای دارای اتصال لوله و بدون پیچ

 طرز استفاده از بوگیر توالت فرنگی ژله ای بدون پیچ به این صورت است، که باید لبه لاستیکی آن را به درستی دور لوله بیاندازد.

برای انجام این کار ابتدا اطراف لوله را با چسب اکواریومی آنتی باکتریال به خوبی آغشته کنید و بعد بوگیر را روی آن قرار دهید. سپس کمی با دست فشار دهید تا بوگیر کامل در جای خود قرار بگیرد.

پس از آن دوباره اطراف بوگیر را با چسب به صورت شیب‌دار و تمیز بپوشانید. مراقب باشید چسب ارتفاع بوگیر را بالاتر نبرد.

جهت خرید اینترنتی چسب آکواریم و تحویل گرفتن درب منزل بر روی لینک خرید اینترنتی چسب آکواریوم از سایت دیجیکالا بزنید.

طریقه نصب توالت فرنگی11

 • نحوه نصب حلقه مومی توالت فرنگی از نوع لوله دار

ابتدا مطمئن شوید که بوگیری که خریداری کرده‌اید متناسب با خروجی فاضلاب توالت فرنگی است. منظور اینکه لوله بوگیر برای لوله 90 یا 110 فاضلاب مناسب باشد.

اطراف لوله بوگیر و درون لوله فاضلاب توالت فرنگی را هم با چسب لوله آغشته کنید، سپس لوله بوگیر را درون لوله فاضلاب فشار دهید و لبه های بوگیر را دقیقاً بر روی لبه لوله فاضلاب برگردانید.

اگر بوگیر یا حلقه لاستیکی توالت فرنگی دقیقاً بر روی لوله فاضلاب قرار نگیرد، مشکلاتی از جمله نشتی آب از زیر توالت فرنگی، انتشار بوی نامطبوع فاضلاب، تراز نبودن توالت و خروج حشرات موذی همچون سوسک را به همراه خواهد داشت.

 • نحوه نصب بوگیر توالت فرنگی دارای جای پیچ

این مدل از بوگیرها همانطور که گفتیم دو جای پیچ دارند. برای نصب آنها باید ابتدا بوگیر را درون لوله فاضلاب توالت فرنگی قرار دهید و سپس جای پیچ ها را مشخص کنید.

پس از آن باید جای پیچ‌ها را سوراخ کرده و رول پلاک بزنید.

طریقه نصب توالت فرنگی12

سپس پیچ را ابتدا در درون زمین سفت کنید. این پیچ‌ها معمولاً دو سر رزوه دارند، با این تفاوت که سر بیرونی پیچ مهره خور است.

پس از آن لبه‌های بوگیر را با چسب اکواریوم آغشته و با رد کردن جای پیچ‌ها از سوراخ‌های بوگیر، بوگیر را بر دور لوله فاضلاب محکم قرار می‌دهید و با دست کمی فشار دهید.

حالا مهره‌های پیچ‌ها را سفت کنید. اطراف بوگیر را با چسب سیلیکونی پر نمایید. در نظر داشته باشید که سری پیچ‌ها نباید زیاد بالا باشد.

 • روش نصب بوگیر توالت فرنگی کج

همانطور که گفتیم برخی از بوگیرها مستقیم و برخی دارای یک انحراف و یا حالت تبدیلی شکل هستند، که به آن بوگیر کج توالت فرنگی می گویند.

در صورت کنترل اندازه های طرفین و مشاهده کم بودن فاصله از یک طرف می توان از رابط لاستیکی با انحنا یا بوگیر کج توالت فرنگی استفاده کرد.

طریقه نصب توالت فرنگی13

در این حالت توالت فرنگی به میزان 5 سانتیمتر قابلیت انتقال به طرفین را دارد. معمولاً بوگیرهای کج که دارای انحراف هستند، از نوع پیچی بوده و به صورت تبدیلی می‌باشند. بنابراین نحوه نصب آن ها شبیه بوگیر توالت فرنگی پیچی می باشد.

قدم دوم: اتصال شلنگ رابط توالت فرنگی

شلنگ رابط توالت فرنگی از نوع شلنگ پیسوار بوده و از یک طرف به شیر پیسوار یا شیر پرکن توالت فرنگی و از طرف دیگر به مخزن این وسیله متصل است.

از آنجا که بعد از کارگذاری توالت فرنگی امکان دسترسی به محل اتصال شلنگ رابط محدود می شود، بهتر است در این مرحله شلنگ رابط را به محل نصب خود، یعنی در قسمت زیرین مخزن توالت با کمک آچار فرانسه متصل نمایید.

قدم سوم: طریقه نصب سنگ توالت فرنگی

طریقه نصب توالت فرنگی14

نحوه نصب سنگ توالت

اکنون باید سنگ توالت فرنگی را در محل خود قرار دهید. توجه داشته باشید که در زمان کارگذاری توالت فرنگی لوله تخلیه زیر این وسیله باید کاملاً بر روی لوله فاضلاب و حلقه بوگیر قرار بگیرد.

کف برخی توالت فرنگی ها دارای دو سوراخ برای محکم کردن آن به زمین می باشد، هر گونه سوراخکاری زمین و پیچ کردن توالت فرنگی به زمین بدلیل احتمال سوراخ شدن قیرگونی یا عایق زیرسازی سرویس بهداشتی به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

 

قدم چهارم: تنظیم توالت فرنگی

طریقه نصب توالت فرنگی15

تراز بودن توالت فرنگی یکی از مهمترین مواردی است که باید در زمان نصب این وسیله چک کنید، چون اگر توالت فرنگی تراز نباشد، تخلیه آن به خوبی صورت نمی گیرد و مشکلات زیادی با مخزن آب و تخلیه فاضلاب توالت فرنگی خواهید داشت.

برای انجام این کار کافیست تراز بنایی را به صورت طولی و عرضی بر روی توالت فرنگی قرار داده و با گذاردن چند ورق آلومینیومی نازک در زیر توالت آن را تراز کنید.

 چنانچه به فکر تهیه تراز هستید، بررسی مطلب راهنمای خرید بهترین تراز بنایی دستی و لیزری می تواند برای انتخاب بهتر تراز مفید باشد.

قدم پنجم: نصب سیفون توالت فرنگی

طریقه نصب توالت فرنگی16

مطابق دستور کارخانه‏ی ساخت مخزن فشاری، کلیه اجزای سیفون را داخل مخزن نصب کنید و سپس لاستیک رابط آب بندی را بر روی مهره‏ی اتصال پمپ تخلیه قرار دهید.

در نهایت پیچ اتصال را از درون مخزن محکم کنید. لازم به ذکر است که در مدل های امروزی اجزای مخزن فشاری از جمله فلوتر یا شناور آن نصب و آماده مصرف می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه اتصال فلوتر در داخل مخزن فرنگی به شما پیشنهاد می کنیم به مطلب نصب و تعویض فلوتر توالت فرنگی مراجعه نمایید.

 • نحوه نصب مخزن بر روی توالت فرنگی

توجه داشته باشید که نصب مخزن توالت فرنگی مخصوص توالت های دو تکه می باشد، که مخزن آن از کاسه توالت جداست.

برای نصب مخزن توالت فرنگی طبق مراحل زیر اقدام کنید:

 • ابتدا مطمئن شوید که حلقه لاستیکی قطور تعبیه شده در زیر مخزن به خوبی در جای خود قرار گفته و آب بندی شده است.

طریقه نصب توالت فرنگی17

 • واشرهای پلاستیکی کوچک مخزن را از قسمت داخل مخزن بر روی سوراخ های آن قرار داده و سپس پیچ های مخزن را در درون آن ها بندید.

طریقه نصب توالت فرنگی18

 • با فشار دست مخزن را به سمت پایین کاسه توالت هدایت کنید، به صورتی که قسمت انتهایی پیچ های مخزن در درون سوراخ های روی کاسه توالت قرار بگیرند.
 • یک عدد واشر پلاستیکی در قسمت پشتی واشرها قرار داده و از قسمت زیرین مخزن پیچ ها را با دست محکم کنید.

طریقه نصب توالت فرنگی19

 • حال از تراز بودن مخزن بر روی توالت فرنگی مطمئن شده و در نهایت پیچ ها را با پیچ گوشتی محکم ببندید.
 • دسته فلاش تانک را به زنجیر فلاپر متصل نمایید.
 • در آخر کافیست شلنگ رابط توالت فرنگی را به محل پرکن آن در زیر مخزن وصل کنید.

آشنایی با نحوه تنظیم سیفون توالت فرنگی در استفاده بهینه از این وسیله لازم است، برای این منظور بر روی لینک مطلب بزنید.

قدم ششم: نصب متصل کننده های نشیمنگاه و درب توالت فرنگی

طریقه نصب توالت فرنگی20

آشنایی با طریقه نصب درب توالت فرنگی موضوعی است که می تواند در زمان خراب شدن این قسمت از توالت و نیاز به تعویض آن به شما کمک کند.

توجه داشته باشید که راهنمای نصب در توالت فرنگی معمولاً با توجه به نوع برند و مدل توالت می تواند کمی متفاوت باشد، بنابراین بهتر است قبل از اقدام به هر کاری از فروشنده یا دستور نصب کارخانه کمک بگیرید.

همچنین لازم به ذکر است که درب های توالت فرنگی ابعاد مختلف و طراحی های متفاوتی دارند، اما معمولاً در دو مدل کلی یک تکه و چند تکه تولید می شود، که هر کدام روش نصب مخصوص به خود را دارند.

 • نحوه بستن درب یک تکه توالت فرنگی

به منظور نصب درب یک تکه توالت فرنگی هیچ نیازی به نصب لولا یا پایه وجود ندارد، به همین دلیل کارگذاری این مدل درب بر روی توالت بسیار ساده تر است.

طریقه نصب توالت فرنگی21

 فقط کافیست ابتدا واشر مخصوص درب توالت را بر روی کاسه قرار داده و بعد از آن مهره های درب را با استفاده از پیچ گوشتی بر روی کاسه توالت فرنگی محکم ببندید.

 • نحوه بستن درب چند تکه توالت فرنگی

برای نصب درب چند تکه توالت فرنگی لازم است تا در ابتدا اجزای درب را بر روی آن سوار کنید. برای شروع پایه نگه دارنده درب را بر روی نشیمنگاه کاسه قرار داده و سپس درب توالت فرنگی و قسمتی که روی نشیمنگاه قرار می گیرد را بر روی محل مورد نظر بگذارید.

نصب نشیمنگاه توالت فرنگی با توجه به مدل آن کمی متفاوت خواهد بود، اگر مدل آن کشویی است، کافیست قسمت نشیمنگاه را بر روی محل نصب حرکت دهید تا در جای خود فیکس شود.

طریقه نصب توالت فرنگی22

اما برخی دیگر به صورت لولایی یا مهره ای هستند، برای نصب این مدل نیز باید ابتدا لولای درب توالت فرنگی را به وسیله پیچ بر روی کاسه توالت محکم کنید.

توجه داشته باشید که پیچ های درب توالت فرنگی در داخل کاسه توالت و در زیر درب بسته می شوند.

 

قدم هفتم: اتصال شلنگ رابط به شیر پیسوار

آب مورد نیاز برای پر کردن مخزن توالت فرنگی توسط شلنگ رابط که از یک طرف به ورودی آب در محل نصب توالت فرنگی و از طرف دیگر به مخزن توالت متصل است، تامین می شود.

پس لازم است در این مرحله شلنگ رابط قرار گرفته بر روی مخزن را به شیر پسوار توالت فرنگی متصل نمایید. برای انجام اینکار نیازی به استفاده از نوار تفلن نیست.

قدم هشتم: کنترل عمل تخلیه و پر شدن مخزن فشاری توالت فرنگی

طریقه نصب توالت فرنگی23

در این مرحله لازم است پر شدن مخزن فشاری و کنترل عملکرد پمپ تخلیه شیر شناور و همچنین عدم نشتی آب از محل اتصالات توالت فرنگی به خوبی کنترل شوند. بنابراین باید شیر پیسوار را باز کنیم و برای کنترل عمل تخلیه آب از داخل مخزن دکمه اهرم پمپ تخلیه یا سیفون توالت فرنگی را بکشیم.

اکنون باید علاوه بر کنترل نحوه تخلیه آب از داخل مخزن فشاری به داخل کاسه توالت، چگونگی پر شدن مخزن را بررسی کنید، تا در صورت لزوم به تنظیم سیفون توالت فرنگی بپردازید. همچنین بایستی تمامی فیتینگ های تعبیه شده در اجزای مخزن فشاری و توالت فرنگی را از نظر عدم وجود نشتی آب بررسی کنید. تا این مرحله از کار نحوه بستن توالت فرنگی به پایان می رسد، حال باید این وسیله را آب بندی کنیم.

قدم نهم: آب بندی توالت فرنگی

طریقه نصب توالت فرنگی24

 

زمانی که تمام ملاحظات لازم از جمله تراز بودن توالت فرنگی، تخلیه مناسب آب از کاسه توالت، تنظیم بودن سیفون و عدم نشتی آب از اتصالات توالت فرنگی با موفقیت انجام شد، نوبت به آب بندی یا درزگیری توالت فرنگی می رسد.

برای آب بندی توالت فرنگی از چسب آکواریم آنتی باکتریال استفاده می شود، به این صورت که دور تا دور لبه پایینی توالت که بر روی زمین قرار گرفته است را با چسب آکواریوم می پوشانیم.

 • نکات مهم در خصوص نحوه آب بندی توالت فرنگی
 • فقط از چسب آنتی باکتریال برای آب بندی توالت فرنگی استفاده کنید، تا به مرور زمان چسب سیاه نشود.
 • اضافات چسب دور توالت فرنگی را بعد از اتمام کار با دستمال پاک کرده و حداقل 24 ساعت صبر کنید تا چسب خشک شود.
 • زاویه دست شما در زمان چسب زدن به دور توالت فرنگی باید ثابت باشد، به شکلی که هم توالت و هم سطوح زیرین آن آب بندی شوند.
 • توالت فرنگی باید کاملاً صاف و تراز بوده و جسم خارجی در زیر آن وجود نداشته باشد.
 • قبل از استفاده از چسب کل زمین اطراف توالت فرنگی را کاملاً خشک کنید.

ممکن است با گذر زمان آب بند توالت فرنگی از بین برود، در چنین شرایطی مطالعه روش تعویض آب بند توالت فرنگی می تواند اطلاعات ارزشمندی در اختیار شما قرار دهد.

طریقه نصب توالت فرنگی25

 1. نصب شیر مخلوط توالت فرنگی

شیر مخلوط یک از انواع شیرآلات بهداشتی است، که به صورت شیر دستشویی یا توالت، شیر روشویی یا توکاسه ای بر روی چینی بهداشتی، شیر ظرفشویی بر روی ظرفشویی و همچنین شیر دوش برای اتصال به علمی دوش مورد استفاده قرار می گیرد.

مرحله نصب شیر مخلوط توالت فرنگی برای انجام فرآیند آبکشی در هنگام استفاده از توالت فرنگی ضروری است.

 به همین دلیل باید یک عدد شیر مخلوط در نزدیکی توالت فرنگی به دیوار اتصال داد و یک عدد شیلنگ آفتابه ای به شیر وصل نمود.

 • آموزش نصب شلنگ توالت

همانطور که در مطلب ارتفاع نصب شیرآلات بهداشتی گفتیم، ارتفاع شیر آب توالت فرنگی از زمین در حدود 55 سانتی متر بوده و معمولاً محل آویز شیلنگ آن 20 سانت بالاتر است.

به این دلیل که توالت فرنگی در ارتفاع بالاتری به نسبت توالت ایرانی قرار می گیرد، لذا شیر مخلوط آن هم باید به اندازه ای باشد که به راحتی بتوان از آن استفاده کرد.

جهت نصب شیر مخلوط توالت فرنگی و شلنگ آن بر اساس مراحل زیر اقدام کنید:

الف) شیرآلات مخلوط دارای یک جفت لنگی هستند، در ابتدای کار هر دو لنگی را را با نوار تفلن می پیچیم.

ب) لنگی ها را در محل خروجی آب بر روی دیوار نصب می کنیم. چنانچه خروجی های آب سرد و گرم خیلی کوتاه بودند، از فیتینگ روپیچ و توپیچ استفاده می کنیم.

پ) لنگی های شیر را می چرخانیم تا بتوانیم شیر را به صورت تراز بر روی آن ها ببندیم.

ت) پولکی را بر روی لنگی شیر قرار داده و با در دست گرفتن شیر، واشرهای سایز 2.5 را در داخل مهره قرار می دهیم.

ث) مهره های روی شیر را بر روی لنگی متصل شده به دیوار نصب می کنیم و تا جایی که امکان دارد، مهره ها را را سفت می بندیم.

ج) در نهایت شلنگ آفتابه ای را با استفاده از واشر مخصوص به شیر مخلوط توالت فرنگی اتصال می دهیم.

طریقه نصب توالت فرنگی26

 

راهنمای نصب توالت فرنگی یک تکه

طریقه نصب توالت فرنگی یک تکه تقریباً شبیه به توالت فرنگی دو تکه است، که در قسمت فوق توضیحات کامل در این خصوص را داده ایم.

با این تفاوت که سرعت عمل ما در نصب توالت فرنگی یک تکه بیشتر است، چون نیازی به سر هم کردن اتصالات توالت فرنگی به خصوص مخزن فشاری آن نیست و تمام قسمت های آن به هم متصل شده اند.

طریقه نصب توالت فرنگی27

با این حال ابتدا لوازم توالت فرنگی یک تکه که در قسمت قبل نیز گفتیم را تهیه کرده و سپس برای نصب توالت بر اساس مراحل زیر اقدام کنید:

 1. برای اتصال خروجی توالت فرنگی به شبکه فاضلاب، رابط لاستیکی با بوگیر ژله ای را در داخل رابط فاضلاب توالت فرنگی قرار دهید.

طریقه نصب توالت فرنگی28

چنانچه بعد از کنترل اندازه های طرفین متوجه کم بودن فاصله از یک طرف شدید، می توانید از رابط لاستیکی با انحنا یا بوگیر توالت فرنگی کج استفاده کنید.

فراموش نکنید که حتماً از چسب آکواریوم برای پوشش اطراف بوگیر توالت فرنگی استفاده کنید، تا اتصال آن محکم تر و بدون هیچ گونه نشتی باشد.

 2. شلنگ رابط توالت فرنگی را به قسمت زیرین مخزن فشاری آن نصب کنید.

3. به منظور چسباندن توالت فرنگی به زمین باید دستشویی فرنگی یک تکه را به آرامی بر روی حلقه بوگیر قرار داده و سعی کنید این کار را بدون انحراف و لغزش دست انجام دهید.

چنانچه حلقه از نوع پیچی بود، توالت را به نحوی بر روی آن بگذارید که سر پیچ ها دقیقاً از قسمت دو سوراخ انتهایی توالت فرنگی خارج شوند. مهره و واشر پیچ ها را در جای خود قرار داده و اتصال آن ها با دست محکم کنید.

طریقه نصب توالت فرنگی29

 1. از صاف و تراز بودن توالت فرنگی اطمینان حاصل کنید، تراز بنایی ابزار مناسبی برای انجام این کار است.
 2. درب توالت فرنگی را با توجه به مدل کارخانه ای آن و دستورالعمل گفته شده نصب کنید. اگر درب توالت از نوع یک تکه بود، تنها کافیست پیچ و مهره درب توالت فرنگی را بر روی کاسه ببندید.

اما اگر مدل آن از نوع چند تکه و همراه با آرام بند بود، ابتدا پایه نگه دارنده درب را بر روی کاسه توالت نصب کرده و سپس اجزای آن را به صورت کشویی و یا لولایه ای بر روی پایه نصب کنید.

 1. شلنگ رابط توالت فرنگی را به شیر پیسوار تعبیه شده در نزدیکی توالت اتصال دهید.
 2. اکنون نوبت به تست نحوه آبگیری و تخلیه توالت فرنگی است. برای این منظور شیر پیسوار را تا انتها باز کنید.

همزمان نحوه آبگیری سیفون را بررسی کنید، تا از تنظیم بودن سیفون و عمکلرد صحیح فلوتر آن مطمئن شوید.

طریقه نصب توالت فرنگی30

8. چنانچه عملکرد سیفون و تخلیه توالت فرنگی به خوبی صورت گرفت و هیچ گونه نشتی از محل اتصالات و قسمت زیرین توالت فرنگی مشاهده نشد، می توانید اطراف محل قرارگیری توالت فرنگی را با چسب آکواریوم پر کنید.

در جواب برخی دوستان که می پرسند خشک شدن چسب آکواریوم چقدر طول می کشد؟ باید گفت، حداقل یک روز کامل باید تا خشک شدن چسب صبر کنید و در طول این مدت نباید از توالت فرنگی استفاده شود.

طریقه نصب توالت فرنگی31

لازم به ذکر است که بیشتر توالت های فرنگی ایرانی بدون پیچ توالت فرنگی هستند و دقیقاً بر روی زمین نصب می شوند، بنابراین نحوه نصب توالت فرنگی بدون پیچ کاملاً شبیه روشی است که در این قسمت گفته شد.

اگر در خانه خود کودک دارید و بابت استفاده او از توالت فرنگی نگران هستید، مطلب بهترین تبدیل توالت فرنگی بزرگسال به کودک را از دست ندهید.

 

فیلم نصب توالت فرنگی 

ما در این قسمت یک فیلم کوتاه با زیرنویس زبان فارسی در خصوص روش نصب توالت فرنگی آماده کرده ایم، تا اگر با توجه به توضیحات داده شده باز هم نیاز به آموزش داشتید، از این فیلم استفاده کنید. از طریق این آموزش می توانید یاد بگیرد چطور می شود توالت فرنگی را با کمک فیلم نصب کرد.

8 نکته مهم در نصب توالت فرنگی

در این قسمت به نکات مهم در نصب فرنگی اشاره خواهیم کرد، که توجه به آن ها در زمان جایگذاری توالت بسیار مهم است:

 • پیش از اقدام به نصب کردن توالت فرنگی داخل لوله فاضلاب به خوبی بررسی شود، چه بسا داخل لوله با نخاله و سیمان پر شده و همین امر سبب گرفتگی توالت فرنگی در آینده نزدیک خواهد شد.
 • استانداردهای لازم برای نصب توالت فرنگی همچون فاصله توالت فرنگی از دیوار پشتی، روبرویی و مجاور به خوبی رعایت شود.
 • بوگیر توالت فرنگی خریداری شده باید متناسب با خروجی فاضلاب این وسیله باشد. لازم به ذکر است که خروجی فاضلاب توالت فرنگی در دو سایز 90 و 110 می باشند.
 • در هنگام نصب بوگیر توالت فرنگی تنها به چسب موجود بر روی بوگیر اکتفا نکرده و پس از جایگذاری بوگیر اطراف آن را با چسب بپوشایند. اما مراقب باشید حجم چسب آنقدر زیاد نباشد که ارتفاع بوگیر را زیاد کند.
 • استفاده از لوله ونت خشک در هنگام نصب توالت فرنگی بسیار ضروریست، در غیر این صورت تخلیه توالت فرنگی با مشکل مواجه خواهد شد.
 • چنانچه خروجی توالت فرنگی به درستی بر روی لوله فاضلاب قرار نگیرد، با وجود استفاده از چسب آکواریوم باز هم آب از زیر توالت نشتی کرده و سپس کثیفی، کپک زدگی و بوی بد خواهد شد.
 • تراز بودن توالت فرنگی، رعایت شیب استاندارد لوله سیفون توالت و تنظیم بودن فلوتر نقش بسزایی در تخلیه کامل مدفوع از داخل کاسه توالت فرنگی دارند.
 • پس از نصب توالت فرنگی حتماً فلوتر آن را تنظیم کنید، تا نه تنها آب از توالت هدر نرود، بلکه سیفون نیز به بهترین شکل خود کار کند.

اگر مایلید در کنار آشنایی با چگونگی نصب دستشویی فرنگی از روش نصب روشویی نیز مطلع شوید، کافیست روی لینک مقاله بزنید.

 

نحوه تنظیم شناور توالت فرنگی

چنانچه بعد از نصب توالت فرنگی با علائمی همچون آبریزی از بالای مخزن فشاری و یا عدم پاکسازی کامل کاسه توالت مواجه شدید، علت اصلی آن می تواند تنظیم نبودن شناور یا فلوتر توالت فرنگی باشد.

طریقه نصب توالت فرنگی32

تنها راه حل رفع این مشکل اقدام به تنظیم شناور این وسیله است، البته آشنایی با راه های افزایش فشار آب توالت فرنگی خود می تواند در کاهش مصرف آب این وسیله و افزایش عملکرد سیفون توالت فرنگی مفید باشد.

 • نحوه تنظیم شناور توالت فرنگی

به منظور تنظیم شناور توالت فرنگی خود بر اساس مراحل زیر عمل کنید:

 1. آب ورودی به مخزن فشاری توالت فرنگی را قطع کرده و کل آب درون مخزن را تخلیه کنید.
 2. در درون مخزن فشاری توالت فرنگی یک لوله بلند و باریک وجود دارد که به شیر آبگیری متصل است. در بسیاری از مدل ها این لوله به صورت خط موازی با شیر و یا عمودی از بالای مخزن آویزان است.
 3. تنظیم شناور با کمک پیچ بر روی فلوتر انجام دهید. به این صورت که با پیچ گوشتی پیچ را کمی سفت و یا شل کنید تا شناور سیلندری در ارتفاع بالاتر و پایین تر قرار بگیرد.
 4. آب ورودی به مخزن تحت فشار را باز کرده و 1 الی 2 دقیقه تا پر شدن کامل مخزن صبر نمایید. سپس به سطح آب توالت فرنگی توجه کنید. ارتفاع کمتر یا بیشتر آب نشان دهنده این است که باید دوباره شناور را تنظیم کنید.

 جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تنظیم فلوتر توالت فرنگی کافیست روی لینک مربوطه بزنید.

 

آموزش نصب دستشویی فرنگی توکار

در ابتدای متن با نوعی دیگر از توالت فرنگی به نام توالت فرنگی توکار یا وال هنگ یا دیواری آشنا شدیم، که به دلیل مزایای بیشمار خود مورد توجه و انتخاب افراد بیشماری قرار گرفته است.

طریقه نصب توالت فرنگی33

همانطور که در مطلب  نصب توالت فرنگی وال هنگ به طور مفصل توضیح دادیم، برای نصب این وسیله باید چند مرحله را انجام دهیم.

به این صورت که باید ابتدا اتصالات و قاب توالت فرنگی وال هنگ را به طور دقیق بر روی هم سوار کنیم. سپس نوبت به نصب استراکچر توالت فرنگی بر روی دیوار می رسد.

 این مرحله نیازمند اندازه گیری های دقیق می باشد و لازم است فلاش تانک توالت نیز بر روی قاب آن بر روی دیوار قرار بگیرد.

پس از آن دیوار نهایی توسط کاشی کار بر روی توالت فرنگی وال هنگ اجرا می شود، در حالی که لوله های فاضلاب، آب و فلاش تانگ توالت فرنگی از دیوار بیرون هستند.

در نهایت کاسه توالت وال هنگ توسط بست به استراکچر درون دیوار قرار می گیرد و کار نصب این وسیله بعد از نصب نهایی درپوش فلاش تانک، درزگیری دور توالت و تست فلاش تانک آن پایان می یابد.

چنانچه در خصوص نحوه ی نصب توالت فرنگی دیواری نیاز به آموزش های بیشتر دارید، ما فیلم آموزش نصب وال هنگ توالت فرنگی (توکار)  را برای این منظور آماده کرده ایم.

طریقه نصب توالت فرنگی خودشور یا خودشوردار

یکی دیگر از انواع توالت فرنگی که در اصل فقط قسمت آبکشی آن با سایر مدل ها متفاوت است، توالت فرنگی خودشوردار یا بیده دار است.

در این نوع توالت فرنگی همه چیز کاملاً شبیه توالت فرنگی معمولی یک تکه، دو تکه و وال هنگ می باشد، اما برای آبکشی از وسیله ای به نام بیده بر روی آن استفاده شده است.

همانطور که در مطلب بیده توالت فرنگی چیست گفتیم، این وسیله در واقع دستگاهی برای پاشش آب است، که در زیر درب توالت فرنگی کار گذاشته می شود.

 در صورت استفاده از بیده بر روی توالت دیگر نیازی به کارگذاری شیر مخلوط توالت فرنگی و همچنین شلنگ آفتابه ای نیست.

فرقی نمی کند که توالت فرنگی شما جدید است یا قدیمی، بیده توالت فرنگی وسیله ای است که می توان از آن بر روی انواع مدل های توالت فرنگی استفاده کرد.

 با این اوصاف مشخص می شود که طریقه نصب دستشویی فرنگی خودشور یا بیده دار هیچ تفاوتی با توالت های فرنگی معمولی ندارد.

پس برای نصب آن باید با توجه به مدل توالت تمامی مراحل ذکر شده برای این وسیله را طی کنید، تنها چیزی که باقی می ماند، طریقه نصب بیده بر روی توالت فرنگی است که در ادامه توضیحات آن را خواهیم داد.

طریقه نصب توالت فرنگی34

خوشبختانه امروزه توالت فرنگی های خودشوردار نیز در بازار موجود هستند، شما می توانید جهت اطلاع از قیمت خرید آن ها روی لینک خرید توالت فرنگی بیده دار از دیجی کالا بزنید.

 • طریقه نصب بیده توالت فرنگی

طریقه نصب خودشور توالت فرنگی بسیار آسان است و نیاز به تخصص خاصی ندارد. اما ممکن است مدل خودشور شما کمی با نمونه توضیحی ما متفاوت باشد، بنابراین حتماً دستورالعمل شرکت سازنده را بررسی کنید.

پس از آن که نصب توالت فرنگی شما در هر کدام از مدل های یک تکه، دو تکه و دیواری پایان یافت، بر اساس مراحل زیر برای نصب بیده یا خودشور بر روی آن اقدام کنید.

برای بررسی انواع بیده توالت فرنگی و استعلام قیمت خرید این وسیله کافیست لینک خرید بیده توالت فرنگی از دیجی کالا را لمس کنید.

ابزار مورد نیاز:

 • یک عدد بیده توالت فرنگی
 • پیچ گوشتی
 • آچار فرانسه

مرحله اول: برداشتن درب قبلی از روی توالت فرنگی

چنانچه قصد دارید بیده را بر روی توالت فرنگی در حال مصرف خود نصب کنید، ابتدا باید درب توالت را از روی آن باز کنید.

طریقه نصب توالت فرنگی35

برای این منظور پیچ های کوچک نگهدارنده درب توالت را از قسمت زیرین کاسه توالت با پیچ گوشتی باز کنید تا درب برداشته شود.

چنانچه بیده تهیه شده بدون درب بود، درب قبلی توالت فرنگی را در جای مطمئنی قرار دهید، چون قرار است بیده در زیر آن نصب شود.

مرحله دوم: قطع کردن آب ورودی به توالت فرنگی

آب منبع توسط شیر پیسوار به توالت فرنگی وارد می شود، بنابراین اگر در حال استفاده از توالت فرنگی هستید، شیر پیسوار آن را کاملاً ببندید و سیفون توالت را بکشید.

مرحله سوم: نصب شیر سه راهی یا T شکل بر روی شیر منبع آب توالت فرنگی

از این مرحله به بعد می توان برای نصب بیده بر روی توالت فرنگی جدید و توالت فرنگی در حال استفاده کمک گرفت.

طریقه نصب توالت فرنگی36

وقتی خودشور توالت فرنگی را تهیه می کنید، یک عدد شیر سه راهی در داخل بسته بندی آن وجود دارد، البته ممکن است در برندهای مختلف این موضوع متفاوت باشد، در هر صورت شما به شیر سه راهی برای نصب خودشور نیاز دارید.

شیر سه راهی آب خروجی از منبع را از یک طرف به فلاش تانک و از طرف دیگر به بیده توالت فرنگی هدایت می کند.

برای نصب این قطعه ابتدا شلنگ پیسوار متصل به مخزن فشار دستشویی فرنگی را باز کنید. سپس شیر سه راهی را به محل ورودی آب به مخرن توالت فرنگی متصل نمایید.

شما به دو عدد شلنگ پیسوار نیاز دارید، یکی از آن ها را به یک عدد از خروجی های شیر سه راهی وصل کرده و سمت دیگر آن را به ورودی آب از منبع بر روی شیر پیسوار اتصال دهید.

 برای انجام این کار مهره بر روی شلنگ موجود است و فقط کافیست آن را به دور شیر بپیچید.

مرحله چهارم: نصب بیده یا خودشور بر روی توالت فرنگی

همراه با خودشور باید یک صفحه نصب پلاستیکی مسطح نیز باشد. این صفحه نصب را در پشت لبه کاسه توالت فرنگی قرار دهید و فضای پیچ خور آن را با سوراخ های پیچ و مهره موجود بر روی کاسه هماهنگ کنید.

البته برخی از خودشورها به صورت یک دست هستند، یعنی صفحه نصب به خود خودشور وصل است. حال پیچ های نگه دارنده خودشور را در داخل سوراخ های موجود بر روی کاسه وارد کرده و از زیر کاسه توالت آن ها را محکم کنید.

طریقه نصب توالت فرنگی37

بیده یا خودشور را بر روی صفحه نصب آن از جلو به عقب حرکت دهید تا صدای جا افتادن بست های آن به داخل پایه های نگه دارنده را بشنوید.

چنانچه بیده بدون درب بود، کافیست ابتدا بیده را بر روی محل سوراخ های روی کاسه قرار دهید و بعد درب توالت فرنگی را با کمک پیچ بر روی آن ببندید.

مرحله پنجم: اتصال بیده به آب

همانطور که گفتیم شما به دو عدد شلنگ پیسوار برای اتصال به خودشور نیاز دارید، شلنگ پیسوار دوم را نیز از یک طرف به خروجی دیگر شیر سه راهی نصب شده در زیر مخزن فشاری و از طرف دیگر به ورودی آب بر روی بیده توالت فرنگی وصل کنید.

طریقه نصب توالت فرنگی38

تمام اتصالات را چک کنید تا از عدم نشتی آن مطمئن شوید. در نهایت شیر پیسوار را باز کنید تا توالت فرنگی شروع به آبگیری کرده و با فشار دادن دکمه مخصوص پاشش آب بر روی خودشور مکانیکی، عملکرد آن را نیز چک کنید.

چنانچه بیده توالت فرنگی شما از نوع دیجیتالی بود، کافیست بعد از اتصال شلنگ آب به ورودی آن، سیم برق بیده را به پریز بزنید، تا بتوانید از دکمه های آن برای تنظیم دمای آب، کنترل جهت و میزان پاشش آب استفاده کنید.

طریقه نصب توالت فرنگی39

یکی دیگر از انواع توالت فرنگی مدل ایستاده یا آزمایشگاهی این وسیله می باشد، که به دیوار نصب می شود. جهت آشنایی با نحوه نصب آن به مطلب لوله کشی و نصب توالت فرنگی ایستاده مراجعه کنید.

 

نصب توالت فرنگی روی توالت ایرانی

گاهی ممکن است نصب توالت فرنگی و ایرانی در داخل یک سرویس بهداشتی یا حمام به صورت مشترک امکان پذیر نباشد. به همین دلیل برخی به فکر تبدیل توالت ایرانی به توالت فرنگی می افتند. خوشبختانه این کار عملی است و می توان از سه روش به جای سنگ توالت قدیمی از دستشویی فرنگی استفاده کرد:

 • به کارگیری توالت فرنگی سیار

کم هزینه ترین و راحت ترین نحوه کار گذاشتن توالت فرنگی بر روی توالت ایرانی این است که در کوتاهترین زمان ممکن می توان این کار را انجام داد.

به این صورت که توالت فرنگی سیار در مدل باب طبع آن را از بازار خریداری کرده و بدون نیاز به هیچ گونه تغییر و تخریب آن را بر روی توالت ایرانی قرار می دهیم.

لینک خرید توالت فرنگی سیار یا تاشو از دیجی کالا را لمس کنید، تا مدل های مختلف توالت صندلی را به همراه قیمت خرید آن ها برای شما نمایش داده شود.

مزایای استفاده از توالت فرنگی سیار بر روی توالت ایرانی

 • سرعت عمل بسیار بالا
 • هزینه بسیار مناسب
 • قابلیت حمل راحت توالت فرنگی
 • امکان استفاده از توالت ایرانی در مواقع دلخواه

معایب استفاده از توالت فرنگی سیار بر روی توالت ایرانی

 • طول عمر پایین توالت فرنگی سیار در مقایسه با نوع دائمی آن
 • عدم تجهیز این وسیله به سیفون

طریقه نصب توالت فرنگی40

 • نصب سرویس فرنگی بر روی توالت ایرانی بدون تخریب

برخی ترجیح می دهند به دلیل معایب توالت فرنگی سیار از توالت فرنگی دائمی بر روی توالت ایرانی خود استفاده کنند.

آب بندی کامل و محکم بودن سطح زمین برای نصب توالت فرنگی بر روی ایرانی بسیار مهم هستند.

 

برای نصب توالت فرنگی بر روی ایرانی بدون تخریب ابتدا قسمت رویی توالت ایرانی را به طور کامل می پوشانند و فقط خروجی فاضلاب آن را باز نگه داشته و لوله فاضلاب را تا روی سطح بالا می آورند.

سپس توالت فرنگی را طبق مراحل گفته شده در همین مطلب به روش عادی نصب می کنند. توجه داشته باشید که در این روش سایز لوله کفشور توالت فرنگی باید 10 باشد.

مزایای نصب توالت فرنگی بر روی توالت ایرانی بدون تخریب

 • امکان برداشت توالت فرنگی و استفاده مجدد از ایرانی
 • بهترین گزینه برای خانه های مستاجری
 • سرعت اجرای بالا در کمتر از یک روز
 • نیاز به خرابکاری بسیار کم
 • هزینه کمتر

معایب نصب توالت فرنگی بر روی توالت ایرانی بدون تخریب

 • امکان بروز آلودگی در فضای سرویس بهداشتی
 • عدم دسترسی به فضای زیرین توالت در صورت نشتی
 • احتمال مناسب نبودن محل نصب شیرآلات برای توالت فرنگی

ما کلیات مزایا و معایب تبدیل توالت ایرانی به فرنگی بدون تخریب را در داخل مطلب جداگانه ای عنوان کرده ایم، جهت مطالعه بر روی لینک ورد نظر بزنید.

طریقه نصب توالت فرنگی41

 • نصب فرنگی بر روی توالت ایرانی با تخریب

یکی از اصولی ترین روش ها برای نصب فرنگی بر روی توالت ایرانی از طریق تخریب توالت ایرانی و آماده سازی فضا برای نصب توالت فرنگی است.

روش تخریب را به دو صورت انجام می دهند:

 1. تخریب کلی

در روش نصب دستشویی فرنگی بر روی توالت ایرانی با روش تخریب کلی، ساختار توالت را تا نقطه قیرگونی تخریب می کنند. سپس سیفون توالت ایرانی را از پشت آن کوتاه کرده و اتصالات را با کمک تبدیل یا دو زانو 45 به یکدیگر وصل می نمایند.

 1. تخریب جزئی

زمانی که می خواهند فرنگی را با تخریب جزئی بر روی توالت ایرانی نصب کنند، تنها کاسه توالت ایرانی را کاملاً خراب می کنند.

در ادامه اتصال تبدیل را بر روی سیفون توالت ایرانی اضافه می نمایند و پس از هم سطح نمودن کف توالت نوع فرنگی را روی آن نصب می کنند.

لازم به ذکر است که روش نصب توالت فرنگی در هر دو روش با تخریب و بدون تخریب بر اساس مراحل گفته شده در این مطلب است.

طریقه نصب توالت فرنگی42

مزایای نصب توالت فرنگی بر روی ایرانی با تخریب

 • بازدهی بالای توالت فرنگی در دراز مدت
 • امکان دسترسی به لوله ها و تعمیر آن
 • عدم پخش آلودگی در فضای توالت

معایب نصب توالت فرنگی بر روی ایرانی با تخریب

 • طولانی بودن مدت زمان پروژه
 • هزینه بالاتر در مقایسه با سایر روش ها

چنانچه از توالت فرنگی قبلی خود خسته شده و قصد تعویض آن را دارید، مطلب نحوه تعویض توالت فرنگی را برای این منظور آماده کرده ایم.

برای نصب توالت فرنگی در کنار توالت ایرانی در داخل سرویس بهداشتی مشترک به یک سرویس بهداشتی با طول 2 متر و عرض 1 متر نیاز است.

 

آموزش طریقه نصب توالت فرنگی مروارید

شرکت تولیدی مروارید انواع محصولات خود از جمله توالت فرنگی دو تکه، توالت فرنگی یک تکه، توالت فرنگی وال هنگ و توالت فرنگی طبی را با آخرین تکنولوژی صنعت چینی بهداشتی روانه بازار کرده است. به دلیل محبوبیت این مارک در بین مصرف کنندگان قصد داریم تا آموزش نصب توالت فرنگی ایرانی را در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه با آموزش نصب توالت فرنگی مروارید به عنوان یکی از محبوب ترین مارک های توالت فرنگی ایرانی با ما همراه باشید.

طریقه نصب توالت فرنگی43

تصویر نمونه توالت فرنگی طبی مروارید مدل سیلویا

 • نکات مهم قبل از نصب و حین نصب توالت فرنگی مروارید
 1. قبل از خرید و نصب توالت فرنگی ابتدا آکس فاضلاب (فاصله مرکز خروجی از فاضلاب فرنگی تا دیوار) سرویس بهداشتی محل نصب را اندازه گیری کرده و سپس بر اساس آن برای خرید توالت فرنگی اقدام نمایید.
 2. قطر لوله فاضلاب برای نصب توالت فرنگی مروارید نباید کمتر از 8 سانتی متر باشد.
 3. قبل از نصب مخزن توالت فرنگی مروارید ابتدا مهره یا پیچ فلوتر را محکم کرده و سپس مهره شیلنگ پیسوار را با آچار سفت کنید.
 4. ارتفاع فلوتر توالت فرنگی مروارید نباید موقع آچارکشی و نصب تغییر کند.
 5. از آنجا که توالت فرنگی خود دارای سیفون است، توصیه می شود جهت افزایش کیفیت تخلیه فرنگی در مسیر فاضلاب از سیفون یا شترگلویی استفاده نشود. در غیر این صورت تخلیه فرنگی با مشکل مواجه خواهد شد.
 6. اگر قصد دارید توالت فرنگی مروارید را در جایی که قبلاً توالت ایرانی بوده، نصب کنید، بهتر است شترگلویی موجود در کف سرویس بهداشتی ایرانی را جمع کرده و سپس فرنگی را جایگذاری کنید.
 7. جهت نصب توالت فرنگی مروارید حتماً بوگیر مخصوص آب بندی را روی لوله فاضلاب قرار دهید.
 8. سپس توالت فرنگی مروارید را بر روی بوگیر قرار داده و بعد از کسب اطمینان از تراز بودن آن و عدم نشتی از اتصالات، لبه پایینی فرنگی را با چسب آکواریوم به خوبی بپوشانید.
 • نحوه نصب درب توالت فرنگی مروارید

درب توالت های فرنگی مروارید به صورت دوبل طراحی شده اند، یعنی دارای آرام بند هستند. مدل های درب دوبل توالت فرنگی مروارید عبارتند از: درب های کشویی و درب های فشاری

برای نصب درب های کشویی و فشاری فرنگی مروارید بر اساس مراحل زیر اقدام کنید:

 1. واشر لاستیکی را در محل پانچ های درب دوبل توالت فرنگی قرار دهید.
 2. قفل پایه لولا را آزاد کنید، لولا را به سمت عقب کشیده و از درب جدا کنید.
  طریقه نصب توالت فرنگی44
 3. پیچ های واشرهای مربوطه را بر روی پنل پایه لولا قرار داده و سپس در محل پانچ های درب دوبل بر روی توالت فرنگی قرار دهید.
  طریقه نصب توالت فرنگی45
 4. درب را به صورت در ابتدای لولا بگذارید و به داخل فشار دهید.
 5. مطمئن شوید که ضامن درب دوبل در حالت قفل قرار گرفته باشد، تا درب دوبل به راحتی از محل قرارگیری بیرون نیاید.

طریقه نصب توالت فرنگی46

نحوه نصب توالت فرنگی بیده دار مروارید

شرکت تولیدی چینی مروارید در بین محصولت خود توالت فرنگی بیده دار نیز طراحی و روانه بازار کرده است.

 همانطور که در قسمت های قبل تر نیز گفتیم، نازل بیده توالت فرنگی، آب تعبیه شده در نشیمن فرنگی است که امکان سهولت دسترسی به آب جهت شستشو را ایجاد می کند.

طریقه نصب توالت فرنگی47

بیده توالت فرنگی مروارید نیز همانند سایر مدل ها در انتهای نشیمن توالت فرنگی و زیر درب دوبل آن نصب می گردد.

این قطعه توسط سه راهی و با گرفتن انشعاب از محل ورودی آب به مخزن توالت فرنگی، آب لازم جهت شستشوی مناسب حتی بدون استفاده از دست را مقدور می سازد.

لازم به ذکر است که روش نصب توالت فرنگی مروارید آن هم از نوع بیده دار، همانند طرز کار گذاشتن توالت فرنگی معمولی است. با این تفاوت که بیده آن باید از طریق سه راهی به مخزن و ورودی آب به توالت فرنگی متصل شود، که در قسمت نحوه نصب توالت فرنگی بیده دار توضیحات کامل را در این خصوص داده ایم.

 

طریقه نصب توالت فرنگی چینی کرد

توالت های فرنگی چینی کرد در مدل های یک تکه، دو تیکه و دیواری بر زیبایی، جلوه و بهداشت سرویس بهداشتی در خانه و محل کار می افزاید.

طریقه نصب توالت فرنگی48

تصویر نمونه توالت فرنگی یک تکه چینی کرد

 • مراحل نصب توالت فرنگی یک تکه یا مونوبلاک چینی کرد

در ادامه نصب نحوه توالت فرنگی چینی کرد در مدل یک تکه آن را با هم بررسی می کنیم:

 1. در مرحله اول از سلامت محصول و متعلقات آن مطمئن شوید.
 2. فضای قرارگیری توالت فرنگی چینی کرد را از نظر محل قرارگیری پاها و فاصله نصب از دیوارها در سرویس بهداشتی کنترل کنید.
 3. توالت فرنگی و اتصالات آن را در محل خود محکم کرده یا به اصطلاح آن ها را آچارکشی کنید.
 4. عملکرد سیفون و فاضلاب را جداگانه و به روش دستی قبل از نصب تست کنید تا از درستی عملکدر مکانیزم و باز بودن لوله فاضلاب مطمئن شوید.
 5. بوگیر را روی دهانه لوله فاضلاب نصب کنید.
 6. شیر اصلی آب را بسته و درپوش لوله آب پرکن توالت فرنگی را باز کنید و از تمیز بودن مسیر آب مطمئن شوید.
 7. شیر پیسوار را بر سر لوله آب ببندید.
 8. آکس فرنگی را بر روی آکس فاضلاب منطبق کنید.
 9. انتهای لوله فاضلاب باید 2 الی 4 سانتی متر از کف سرویس بالاتر باشد.
 10. زیر محل نصب توالت فرنگی را کاملاً تمیز کنید.
 11. دور تا دور محل نصب توالت فرنگی را از لبه زیرین داخلی چسبکاری کنید.
 12. توالت فرنگی را روی زمین قرار داده و چسب های اطراف آن را با کاردک تمیز کنید.
 13. قبل از استفاده باید حداقل 24 ساعت محل را خشک نگه دارید و از توالت فرنگی استفاده نکنید تا چسب کاملاً خشک شود.
 14. پوشش مخزن را گذاشته و دکمه تخلیه را به وسیله پیچ مربوط به آن به شکلی تنظیم کنید، که حدود 1 الی 2 میلیمتر خلاصی داشته باشد. اگر میزان خلاصی کمتر باشد، تخلیه فرنگی دچار مشکل شده یا آب بندی سیستم مشکل دار می شود.
 15. نحوه نصب درب توالت فرنگی چینی کرد، نیز مانند سایر درب ها بوده که در قسمت های قبل به آن اشاره شد.

 

طریقه نصب توالت فرنگی گلسار

توالت فرنگی گلسار یکی دیگر از مارک های محبوب توالت فرنگی در ایران است. به همین دلیل در این قسمت روش نصب توالت فرنگی گلسار را به شما آموزش می دهیم:

 1. قبل از هر کاری باید برای وصل کردن توالت فرنگی به فاضلاب از اتصالات بوگیر از قبیل حلقه مومی کج، صاف و... کمک بگیرید تا لوله یا اتصال فاضلاب توالت در داخل لوله فاضلاب ساختمان قرار بگیرد.
 2. پس از آن نوبت به نصب سنگ توالت فرنگی بر روی حلقه بوگیر می رسید. در این مرحله مراقب باشید که توالت به صورت تراز در محل خود قرار بگیرد.
 3. به منظور پیشگیری از نشتی احتمالی بوی فاضلاب و آب آلوده از قسمت زیرین توالت، باید دور تا دور محل اتصال توالت فرتگی با زمین را با چسب سلیکون بپوشانید. البته توصیه ما در استفاده از چسب آکواریوم ضدباکتری است تا چسب به مرور زمان سیاه نشده و ظاهری نازیبا در سرویس بهداشتی ایجاد نکند.
 4. بعد از محکم شدن توالت فرنگی در محل نصب خود، باید دوباره آن را تراز کنید تا در سیستم تخلیه دستشویی فرنگی ایرادی وارد نشود.
 5. در قدم بعدی سیفون تخلیه توالت شامل مخزن آب و متعلقات آن را بر روی سنگ توالت قرار دهید. البته اگر توالت فرنگی گلسار شما از نوع دو تکه است.
 6. اکنون می توانید پیچ های درب توالت فرنگی را بر روی کاسه توالت ببندید.
 7. شلنگ شیر پرکن توالت فرنگی را به شیر پیسوار تعبیه شده بر روی دیوار اتصال دهید تا بتوانید برای آبکشی از آن استفاده کنید.
 8. در نهایت اگر لازم است شناور شیر پرکن را تنظیم کرده و با اولین آبگیری و تخلیه از عدم نشتی توالت فرنگی مطمئن شوید.

آنچه در این قسمت گفتیم طریقه نصب توالت فرنگی پارس سرام، طریقه نصب توالت فرنگی ایساتیس، طریقه نصب توالت فرنگی کاتیا و طریقه نصب توالت فرنگی انیکس نیز هست. بنابراین می توانید از آموزش داده شده در این مطلب جهت نصب انواع توالت فرنگی ایرانی و خارجی استفاده کنید.

 

فیلم آموزشی نصب توالت فرنگی

شما می توانید در ویدئو زیر نحوه نصب توالت فرنگی زمینی و چگونگی استقرار توالت به زمین را مشاهده کنید. در این فیلم طریقه نصب توالت فرنگی به زبان فارسی به شما آموزش داده می شود. برای این منظور روی لینک فیلم نصب توالت فرنگی کلیک کنید.

 

فیلم چند نمونه توالت فرنگی نصب شده

در زیر چند کلیپ از نمونه سرویس بهداشتی هایی که توسط همکاران ما در تاسیسات 24 ساعته بصورت کامل بازسازی شده اند و یا تاسیسات و نصب توالت فرنگی آن انجام شده است را مشاهده می کنید.

 

 

 

 

 

عکس توالت فرنگی نصب شده

در این قسمت تصاویر توالت فرنگی نصب شده را مشاهده خواهید کرد، که همگی توسط مجریان ما در مجموعه تاسیسات 24 ساعته نصب شده اند.

طریقه نصب توالت فرنگی49

طریقه نصب توالت فرنگی50

نحوه کار توالت فرنگی

شاید برای بسیاری افراد این سوال مطرح شود که طرز کار توالت فرنگی چگونه است؟ ما در این قسمت بعد از آموزش چگونگی نصب توالت فرنگی روش کار این وسیله را برای شما توضیح خواهیم داد:

 1. وقتی سیفون توالت فرنگی را می کشید، فلاپر داخل مخزن فشاری یا سیفون از جای خود بلند شده و در حدود 10 ثانیه به همان حالت باقی می ماند تا آب درون مخزن تخلیه شود.
 2. زمانی که آب از درون مخزن توالت فرنگی رها می شود، این آب کاسه توالت را به همراه مواد فاضلابی داخل آن به طور کامل شستشو می دهد .
 3. نیروی گرانش و سیفوناژ به شستشوی کاسه توالت فرنگی کمک کرده و سبب جاری شدن آب درون کاسه به داخل فاضلاب توالت می شود.
 4. چون مخزن خالی شده، شیر پرکن توالت باز می شود تا دوباره آبگیری نماید و به محض اینکه سطح آب داخل سیفون به اندازه استاندارد آن رسید، فلوتر بالا آمده و شیر پرکن توالت فرنگی را قطع می کند.
 5. در این مرحله توالت فرنگی کاملاً شسته شده، مخزن آن به مقدار مناسب آب شده و آماده استفاده دوباره می باشد.

طریقه نصب توالت فرنگی51

همکار ما در حال بستن توالت فرنگی

 

فیلم حداقل فواصل توالت فرنگی و ایران

در این فیلم آموزشی می‌توانید حداقل فواصل توالت فرنگی و ایرانی که توسط کارشناس مجموعه توضیح داده می‌شود را مشاهده کنید.

کلام آخر...

امروزه به دلیل مزایای فراوان انواع توالت فرنگی اکثر افراد به استفاده از این وسیله در خانه های خود روی آورده اند. اما نصب اصولی توالت فرنگی نیازمند دقت زیاد و توجه به نکات مهمی است، که در این متن به طول جامع در خصوص طریقه کار گذاشتن توالت فرنگی به شکل اصولی و دقیق آن با شما صحبت کردیم.

با این حال چنانچه با وجود فیلم ها و توضیحات داده شده باز هم برای نصب توالت فرنگی خود نیاز به کمک داشتید، می توانید از مجریان ما در مجموعه تاسیسات 24 ساعته کمک بگیرید.

توجه داشته باشید نصب توالت فرنگی زمینی، نصب توالت فرنگی وال هنگ یا دیواری و نصب توالت فرنگی ایستاده یا آزمایشگاهی از جمله تخصص های مجریان ما است که همراه با گارانتی تضمین خدمات برای شما انجام می شود.

پس برای ثبت سفارش برای هر یک از موارد فوق همین الان فرم درخواست سرویسکار متخصص را پر کنید یا با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

توجه داشته باشید نصب توالت فرنگی زمینی، نصب توالت فرنگی وال هنگ یا دیواری و نصب توالت فرنگی ایستاده یا آزمایشگاهی از جمله تخصص های مجریان ما می باشد.

پس برای ثبت سفارش برای هر یک از موارد فوق همین الان با شماره های داخل سایت تماس گرفته و یا فرم درخواست سرویسکار متخصص را پر کنید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد، شیراز، شهریار، اسلامشهر، اصفهان، تبریز، رشت، اهواز، اراک، پردیس، رودهن، بومهن، پرند، دماوند، قم، ارومیه، کرمانشاه، شهر قدس فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 200.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

1. در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.

2. با شماره های قسمت تماس با ما، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

نظرات مشتریان

منابع فارسی:

منبع 1 منبع 2 منبع 3 منبع 4 منبع 5 منبع 6 منبع 7 منبع 8 منبع9 منبع10

لینک فیلم نصب توالت فرنگی وال هنگ

منابع انگلیسی:

منبع 1 منبع2 منبع3 منبع4 منبع5 منبع6 منبع7 منبع8 منبع 9 منبع10 منبع11 منبع12 منبع13 منبع14

 

اشتراک گذاری این صفحه