امروزه در بیشتر خانه های مسکونی از منبع آب استفاده می شود، اما آیا می دانید که چرا نیاز به نصب منبع پمپ آب خانگی دارید؟

 

نصب پمپ آب خانگی به صورت مستقیم بر روی لوله انشعاب شهری غیر قانونی است به غیر از منع قانونی، این نصب ناصحیح موجب می شود که کنتور درست عمل نکند و مصرف چند برابریرا نشان بدهد.
همچنین در زمان اوج مصرف چون آب کافی درون لوله ها وجود ندارد، پمپ هوای داخل لوله ها را نیز مکش میکند که این کار سبب خرابی پروانه پمپ و آب بهای بیشتر می شود. علاوه بر این باعث می شود که در توزیع آب سایر مشترکین اختلال ایجاد شود و حقوقشان تضییع شود.
به همین دلیل استفاده از مخزن تحت فشار ضروری است. منبع پمپ آب خانگی همیشه مقداری آب در خود - برحسب حجمی که انتخاب خواهید کرد- ذخیره دارد تا برای هربار استفاده مجبور به روشن کردن پمپ نباشید!

 

رعایت برخی نکات هنگام نصب منبع پمپ آب خانگی ضروری است:

پمپ باید بعد از مخزن ذخیره آب نصب شود.

پمپ را در مکان سرپوشیده قرار دهید.

تا جایی که ممکن است پمپ و مخزن را نزدیک هم نصب نمایید.

از منبع در مقابل یخزدگی در فصول سرد سال محافظت نمایید.

حتما حجم مخزنی که انتخاب نموده اید مناسب با آب مورد نیاز ساختمانتان باشد.

فیلتر و صافی باید بعد از ورودی منبع آب نصب شوند اتصال آنها قبل از پمپ موجب کاویتاسیون و اختلال در مکش خواهد شد.

هرگز از لوله ی مکشی با قطر کوچکتر از ورودی مکش آب استفاده نکنید. مکش کم می تواند سریعا به پمپ آب شما آسیب برساند.

اگر مکان شما دارای نور مستقیم یا نورغیر مستقیم است از مخازن سه لایه استفاده کنید.

آنچه برای نصب پمپ آب ضروری است:

  1. یک عدد پمپ آب با مشخصات مورد نیاز شما
  2. مخزن تحت فشار(با حجم مورد نیاز) با فشار سنج مکانیکی یا ست کنترل (کنترل کننده فشار دیجیتال)
  3. دو عدد شیر یک طرفه.
  4. در صورتی که از اتومات های الکترونیکی یا ست کنترل استفاده می کنید یک عدد کافی می باشد.
  5. پنج عدد شیر فلکه
  6. لوله و اتصالات مورد نیاز برای نصب طبق اعلام کارشناسِ نصب
  7. مخزن ذخیره آب پلی اتیلن
  8. فیلتر برای تصفیه آب ورودی به مخزن

راه حل کلی نصب منبع و پمپ آب

به دلیل استفاده اکثر ساختمان ها از پمپ و منبع آب، معمولا مکانی به نام اتاق تاسیسات در ساختمان ها به این امر اختصاص داده می شود که لوله کشی ورودی و خروجی به آن، از قبل انجام شده است.

اما چنانچه چنین فضایی در ساختمان پیش بینی نشده باشد، با مشاوره ی کارشناس تاسیسات حتما می توانید مکان مناسب برای این کار را پیدا کنید.

از مشخصه های مکان مناسب این است که فضای کافی برای پمپ و مخزن را داشته باشد و امکان لوله کشی از ورودی آب ساختمان به تاسیسات و همچین امکان اتصال خروجی نصب شده به لوله کشی ساختمان را داشته باشد. دقت داشته باشید که مکان قرار گیری پمپ و مخزن باید کاملا مسطح و صاف باشد و قبل از نصب آن ها حتما مکان را از وجود هر گونه سنگریزه پاک کنید.

از نکات مهم هنگام نصب این است که خروجی سرریز آب از مخزن را با کمک لوله کشی به مکانی ایمن هدایت کنید که خروج آب از آن قابل دید باشد همچنین خروجی از تاسیسات برقی فاصله داشته باشد زیرا ممکن است به آن ها آسیب برساند. 

آب زمانی سرریز می شود که شیر کنترل سطح ( مانند فلوتر) درست عمل نکند. آب سرریز شده در صورت هدایت نامناسب به تاسیسات برقی صدمه می زند و اگر درمعرض دید نباشد مقدار زیادی آب هدر می رود.

مکان نصب پمپ؛ حتما باید سرپوشیده باشد و تا جای ممکن بهتر است که پمپ در ارتفاع پایین تری از مخزن نصب شود و یا حتی میتوان با کمک پایه ی استاندارد و محکم، منبع را کمی بالاتر از پمپ نصب کرد. پمپ حتما باید در جای خود محکم فیکس شود. در صورتیکه این روش مقدور نباشد، باید پمپ را نزدیک سطح مایع منبع قرار داد تا اختلالات کمتری در کار پمپ ایجاد شود.

نصب منبع پمپ آب خانگی 2

تصویر منبع پمپ آب خانگی

علاوه بر این در هنگام نصب پمپ دقت داشته باشید که پمپ را بالاتر از منبع ذخیره آب نصب نکنید زیرا پمپ فقط ارسال کننده آب است و قدرت مکش ندارد، در این حالت ممکن است پمپ همراه با آب هواگیری هم انجام دهد و بعد از مدتی دچار خسارت شود.
در مکان هایی که هوا تا زیر صفر هم می رسد عایق کردن کاسه پمپ و لوله ها بسیار مهم است. در این راستا می توان از سیستم deising کمک گرفت و از یخ زدگی پمپ و منبع جلوگیری کرد.

لرزش پمپ هنگام کارکردن می تواند به محل اتصال فیتینگ به مخزن آسیب وارد کند و آن را از آب بند خارج کند. بنابر این حتما در مسیر لوله کشی بین پمپ و مخزن از لرزه گیر یا دو عدد زانو در مسیر انتقال آب استفاده کنید.

نکته

حتما از مسیر لوله کشی bypass یا کنار گذراستفاده کنید. به کمک این مسیر به هنگام قطع برق یا روشن نشدن پمپ شما باز هم به کمک منبع آب خود، از آب با فشار طبیعی بهره مند خواهید شد. همچنین اگر فشار آب شهری کافی باشد، دیگر نیاز به روشن شدن پمپ نیست و از استهلاک پمپ جلوگیری می شود و نیز مصرف برق در ساختمانتان کاهش می باید.

زمان مورد نیاز برای نصب مخزن ذخیره و پمپ در صورتی که لوله کشی این تاسیسات از قبل انجام شده باشد، یک روز کاری است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله ی آموزش نصب پمپ آب خانگی مراجعه نمایید.

پس از نصب منبع آب استفاده صحیح و محافظت های بعد از آن نیز اهمیت دارد:

هنگام نصب از اتصالات انعطاف پذیر جهت ارتباط مخزن با پمپ استفاده نمایید زیرا وزن اتصالات و یا لرزش پمپ می تواند سبب نشت آب از محل اتصال با مخزن گردد.
همیشه درون و بیرون مخزن را تمییز نگهدارید
مخزن را از اجسام داغ و آتش دور نگهدارید.
منبع را از جریان الکتریسیته دور نگهدارید.
از برخورد اجسام تیز به مخزن جلوگیری کنید.
درب منبع آب را باز نگذارید.
در دوره های زمانی معینی مخازن باید بازدید شوند خصوصا محل ورود اتصالات که احتمال بروز نشت وجود دارد.
مخزن پر شده را هرگز جابجا نکنید.
دقت کنید که دمای مایع داخل مخزن از 55 درجه سانتیگراد بیشتر نشود.

برخی از سوابق کاری مرتبط با نصب ، سرویس و تعمیر پمپ آب خانگی و منبع

 

 

اگر قصد نصب پمپ آب خانگی و منبع آن را دارید، با کارشناسان ما تماس بگیرید همچنین می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات همین مطلب، با ما درمیان بگذارید تا در سریع ترین زمان به شما پاسخ داده شود.

 

اشتراک گذاری این صفحه