امتیاز کاربران
ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

اگر با شروع فصل تابستان نیت به راه اندازی کولر آبی خود دارید، سرویس آن را فراموش نکنید.

سرویس کولرآبی که بهتر است سالانه انجام پذیرد در مدت زمان کوتاهی قابل انجام است.

 

اما گاهی ممکن است قبل از اقدام به سرویس کولر آبی بخواهید بنابر دلایلی از جمله تغییر نقشه ساختمان یا قرار داشتن کولر در مسیر رفت و آمد مکان کولر آبی را تعویض کنید.

 

مراحل سرویس کولر آبی:

 1. اطمينان از عدم اتصال فاز به كولر و خاموش بودن آن
 2. تعويض پوشالها با توجه به سايز آن (قبل از جاگذارى بهتر است پوشالها خيس شود): پوشال مناسب کولر خود را با توجه به پلاک آن خریداری کرده و جایگزین نمایید.

همانطور که می دانید بهتر است پوشال های کولر آبی را به صورت ساله تعویض کنید، زیرا با گذشت زمان پوشال ها کیفیت اولیه خود را از دست می دهند و بعلت وجود باکتری برای سلامتی ساکنین ساختمان مضر می باشد.

همانطور که در مطلب دلایل بوی بد کولر آبی و روش رفع بوی نامطبوع آن گفتیم یکی از دلایل مهم در به وجود آمدن بوی بد در کولر آبی عدم تعویض پوشال ها به مدت طولانی است. 

جهت تهیه پوشال بر روی لینک خرید پوشال کولر آبی از دیجیکالا بزنید.

تعویض پوشال کولر آبی 1 3

 1. زدودن گرد و غبار دينام و پمب و رو غنكارى آنها (روغن كارى ٢ ياتاقان الكتروپمپ ضرورى است): بر روی شفت های پره هایی که عامل هوادهی می باشند دو یاتاقان وجود دارد که با خشک شدن به مرور زمان شروع به صدا دادن می کند.

از طرفی خشک کارکردن یاتاقان ها از حرکت پره ها جلوگیری می کند و باید تعویض شوند. بنابراین باید قبل از استفاده مجدد از کولر آبی ابتدا یاتاقان که قطعه اصلی در حرکت پره های کولر است و سپس موتور آن به خوبی روغن کاری و نرم شوند.

همانطور که در مطلب نحوه روغن کاری موتور و یاتاقان کولر آبی گفتیم ابتدا تمامی سطح یاتاقان و موتور از آلودگی ها و گرد و غبار پاک کنید و سپس روغن کاری را با استفاده از روغن دان درست در ناحیه روغن خور آن انجام دهید.

بعد از روغن کاری موتور و یاتاقان کولر نوبت به روغن کاری پمپ آب می رسد و از آنجا که روغن کاری این قطعه کمی پیچیده است، لازم به ذکر است که با مطالعه مطلب نحوه روغن کاری پمپ آب کولر آبی با چگونگی انجام این کار بصورت کامل تر آشنا می شوید.

زیرا باید برای انجام روغن کاری پمپ آب تمامی اجزای پمپ را که شامل کلاهک، پروانه، درپوش پمپ و محور پمپ می باشد را از یکدیگر جدا کرده و سپس اقدام به روغن کاری موتور پمپ آب نمایید.

روغن کاری کولر آبی 1

 1. آچاركشى و اطمينان از محكم بودن پيچ و مهره ها و اتصالات: پیچ و مهره های پایه های یاتاقان، الکتروموتور، بدنه و سایر تجهیزات را آچارکشی کنید.
 2. نظافت و شستن كف و ديواره هاى كولر: همانطور که در مقاله روش های از بین بردن رسوبات کولر آبی گفتیم یکی از دلایل اصلی در خرابی و بروز مشکلات بیشتر در قطعات کولر آبی وجود رسوبات در بدنه و پوشال های آن است.                                                      

به همین علت بهتر است قبل از استفاده مجدد از آن داخل کولر را به خوبی نظافت کنید، چرا که حتی ممکن است در صورت باقی ماندن رسوبات بزرگ و خرد پوشالها جلوی دهانه پمپ آب گیر کرده و امکان سوختن پمپ را به همراه دارد.

چنانچه در هنگام سرویس کولر آبی متوجه سوخته بودن پمپ آب این وسیله شدید، پیشنهاد می کنیم قبل از اقدام به خرید آن مطلب راهنمای خرید بهترین پمپ آب کولر آبی را مطالعه کنید.

سرویس کولر آبی 1 2

 1. چک کردن برزنت كانال براى نبودن درز: هر گونه درز در برزنت هوای خنک را به بیرون انتقال می دهد یا هوای گرم محیط را به داخل مکش می کند و بازدهی کولر را کاهش می دهد.

اگر به دنبال افزایش کارایی کولر آبی به همراه صرفه جویی در مصرف برق و آب و همچنین جلوگیری از وارد آمدن صدمات زیاد به بدنه کولر آبی هستید به شما توصیه می کنیم تا نصب سایبان بر روی کولر آبی را فراموش نکنید.

 1. كنترل شلنگ آب و تعويض آن در صورت خشك شدن يا درز داشتن و نظافت ناودان ها مسير آبرو در جهت هدايت بهينه آب

سرویس کولر آبی 1 3

 1. كنترل سلامت موتورها (آب تخليه شده باشد) با روشن كردن كليدها
 2. گرفتن لقى بيش از حد موتور با واشر مخصوص
 3. تميز كردن شناور، تنظيم و كنترل عملكرد (برای کسب اطلاعات بیشتر مطلب نحوه نصب و تنظیم شناور کولر آبی  و همچنین فیلم آموزش تعمیر شناور کولر آبی به دلیل پوسیدگی بدنه کولر را بخوانید).
 4. روشن كردن كولر، بازديد كامل و اطمينان از كاركرد بی نقص تمام قطعات. (اگر قصد تعویض و نصب کلید جدید برای کولر خودتان هستید مطلب مربوط به راهنمای نحوه نصب کلید کولر آبی را بخوانید).

توجه مهم: در تمام مدت سرویس کولر آبی یا تعویض قطعات، ایمنی را رعایت کنید!!!

 

روش تنظیم تسمه کولر آبی

یکی از موارد بسیار مهم در کارکرد صحیح کولر و بهره گیری از حداکثر راندمان آن و افزایش طول عمر قطعات و ممانعت از لرزش و صدای بیهوده کولر، تنظیم استاندارد تسمه کولر است.

بر این اساس قبل از آموزش چگونگی تنظیم تسمه کولر، به مزایای آن اشاره می کنیم:

 • بهره گیری از حداکثر راندمان کولر؛
 • افزایش طول عمر کاسه نمدها؛
 • افزایش طول عمر تسمه؛
 • جلوگیری از گرم شدن بیهوده موتور؛
 • جلوگیری از صدای زوزه ممتد و لرزش های بعدی در کولر و از آنجا که این مشکل می تواند سبب وارد شدن صدمه به پروانه، یاتاقان و بلبرینگ در کولر آبی شود، ما به شما توصیه می کنیم تا برای بررسی بیشتر در این خصوص مقاله علت لرزش کولر آبی و راه حل برطرف کردن آن را مطالعه کنید.
 • دور گرفتن راحت و سریعتر موتور؛
 • جلوگیری از گریپاژ تسمه.

تسمه کولر آبی 1 1

بررسی شل یا سفت بودن تسمه کولرآبی توسط تکنسین

به منظور تنظیم استاندارد کولر به شرح ذیل عمل کنید:

 • از سالم بودن قطعات و استاندارد بودن همه آنها اطمینان حاصل کنید؛
 • پیچ های موتور کولر را کاملا شل کنید؛
 • فاصله بین دو پولی کوچک و بزرگ کولر را در نظر گرفته و وسط آن را در نظر بگیرید؛
 • بوسیله انگشتان دست تسمه را در محل مشخص شده در بند 3 به هم نزدیک کنید؛

نکته 1: فاصله دقیق نزدیک شدن تسمه به هم به اندازه قطر پولی کوچک است؛

نکته 2: در حالیکه دائم فاصله تسمه را با انگشتان دست به هم نزدیک می کنید تا فاصله مورد نظر و استاندارد اعلام شده در نکته 1 ایجاد شود باید دائم موتور را به صورت میلیمتری به چپ و یا به راست (جهت شل شدن یا سفت شدن تسمه) انتقال دهید.

نکته 3: در هنگام فشردن تسمه با دو انگشت و تعیین دقیق جایگاه موتور به این مساله توجه کنید که موتور را در وضعیتی نهایتا باید قرار دهید که اولا تسمه به اندازه پولی کوچک به هم نزدیک شود ثانیاً در زمان فشردن تسمه توسط انگشت سر موتور پایین نیاید.

به عبارت دیگر در اثر فشار بیش از حد انگشت به تسمه شفت و پولی موتور به سمت پایین حرکت نکند. عدم توجه به این مساله منجر به گرم شدن موتور و نهایتا منجر به عوارض بعدی ناشی از سفت بودن تسمه کولر خواهد شد.

به منظور راهنمایی بیشتر و شفاف شدن موضوع، شکل زیر را ارائه می کنیم:

تسمه کولر آبی 1 2

نکته 4: در نهایت متوجه خواهید شد با استفاده از این روش جهت تنظیم تسمه کولر، در صورتیکه با دست تسمه را جهت حرکت پولی ها تکان دهید پولی ها مدت بیشتری به صورت خودکار تحریک شده و می چرخند و یا در صورتیکه موتور را سریعاً خاموش کنید ملاحظه خواهید کرد پولی ها دیرتر متوقف می شوند.

حال گاهی ممکن است که به دلیل خرابی مداوم تسمه و یا بروز سر و صدای زیاد در کولر متوجه شوید که ایراد اصلی کار در تنظیم نبودن تسمه پروانه، خرابی پولی کولر آبی است، به همین علت ما در مقاله ای جداگانه با عنوان تعویض پولی کولر آبی نحوه تعویض پولی را توضیح داده ایم.

سرویس کولر آبی 1 4

هر چند گاهی علاوه بر خراب بودن پولی در کولر آبی عوامل دیگری همچون خشک کار کردن، فرسوده شدن یاتاقان ها و یا خرابی بوشن ها صداهای زیاد و غیر معمول در کولر آبی ایجاد می کنند.

شما می توانید با مطالعه مطلب علت سر و صدای کولر آبی و راه حل آن با علت های دیگر بروز این مشکل و راهکار حل آن بیشتر آشنا شوید.

 

روش محاسبه سایز تسمه کولر آبی

حتما شما هم جهت تعویض و خرید تسمه استاندارد کولر با مشکل مواجه شده اید.

تسمه کولر شما در اثر کارکرد زیاد و فرسودگی شدید قابلیت انطباق با تسمه نو را ندارد و نمی توانید دقیقا ساز تسمه استاندارد متناسب با کولر را تشخیص دهید.

دائم به مرکز فروش تسمه مراجعه کرده اید و به دلیل نداشتن دقیق اندازه طول تسمه و عدم تخمین صحیح آن، دچار رفت و آمد در هوای گرم و هزینه های اضافه شده اید.

حتما متوجه شده اید حتی با استفاده از نخ هم کمکی به شما نخواهد کرد. چرا که نخ دقیقا در کف پولی ها قرار می گیرد و این در حالی است که نشیمنگاه تسمه در پولی طرفین تسمه بر روی لبه های پولی است و همیشه فاصله ای بین تسمه و کف پولی وجود دارد که منجر به اشتباه در تعیین طول تسمه می شود.

به منظور کمک به شما عزیزان و مخاطبان همیشگی سایت piping24 در این بخش نحوه محاسبه طول تسمه کولر و یا هر نوع تسمه دیگری را آموزش می دهیم.

تسمه کولر آبی 1 3

نمایش قسمتهای مورد نظر در تخمین طول تسمه

فرمول مورد نظر جهت تعیین طول تسمه به شکل زیر می باشد:

سرویس کولر آبی 1 5

در رابطه مذکور علایم اختصاری به کار رفته به شرح ذیل است:

L: طول تسمه

D: فاصله مرکز پولی ها

A: قطر پولی بزرگ

B: قطر پولی کوچک

(واحدهای مورد نظر بر اساس میلی متر می باشد)

توجه: مساله بسیار مهمی که باید قبل از محاسبه فوق صورت بگیرد اندازه دقیق فاصله مرکز دو پولی (D) موجود در کولر است. قبل از اندازه گیری حتما باید پیچ های نگهدارنده و تثبیت کننده موتور کولر را شل کرده و موتور کولر را دقیقاً در وسط شیارهای موجود در محل تثبیت قرارداد.

چراکه این مساله منجر خواهد شد در تنظیم تسمه کولر قدرت مانور بیشتری داشته و بتوانیم به صورت استاندارد آن را تنظیم کنیم.

ما در این مطلب سعی کردیم تا نحوه سرویس کولر آبی را برای شما بیان کنیم با این حال شما می توانید به منظور آموزش بهتر و دقیق تر فیلم آموزش سرویس کولر آبی را به رایگان دانلود کرده و آن را مشاهده کنید.

اگر خودتان قصد سرویس کولر را دارید جهت تهیه لوازم کولر آبی از جمله تسمه، برزنت، شناور، پروانه، یاتاقان، پولی و ... بر روی لینک خرید لوازم کولر آبی از سایت دیجیکالا بزنید.

یکی از خصوصیات گروه تاسیسات 24 ساعته، بهره مندی از مجریان زیاد در مناطق مختلف شهر تهران است.

این تعدد نیرو در هر منطقه، باعث سرعت زیاد رسیدن همکاران ما به محل پروژه پس از اولین تماس شما می شود. همچنین بهره مندی از نیروهای مناطق مختلف باعث میشود که شما هیچ هزینه ای بابت ایاب و ذهاب پرداخت نکنید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

تاسیسات ۲۴ ساعته در کنار شماست تا به شما کمک کند مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنید

درخواست سرویسکار متخصص

نظر یکی از مشتریان در مورد تجربه استفاده از خدمات ما در زمینه سرویس کولر آبی

اگر کولر آبی ساختمان شما نیاز به سرویس دارد همین الان فرم درخواست سرویسکار را پر کنید یا با ما تماس بگیرید تا همکاران ما در سریعترین زمان و بدون هزینه ایاب و ذهاب کولر شما را  سرویس یا نصب و راه اندازی نمایند.

 

منابع انگلیسی:

منبع 1    منبع 2

ترتیب مطالعاتی مربوط به نصب، سرویس و تعمیر کولر آبی

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +4 # غفاری 1396-02-24 20:10
باعرض سلام و خسته نباشید، یه سوال داشتم
ایا کولر پنجره ای گرمایش داره همانند اسپلیت؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # اسماعیلی 1396-02-26 14:52
سلام،ممنون از لطفتون
بله در بعضی مارکها دیده شده است که کولر پنجره ای دو کاره با شیر چهار راه وجود دارد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # سمسار 1396-02-26 15:25
سلام،خداقوت
بوش موتور کولر رو چجوری میشه عوض کرد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اسماعیلی 1396-02-27 21:34
سلام ممنون دوست عزیز
قابل تعویض نیست.باید برید درب های آماده تو بازار رو که هم بوشی دارد و هم بلبرینگی تهیه کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # Mohammad 1396-03-31 11:22
کولر آبی رو وقتی با دور کحد روشن میکنیم چند ثانیه دور تند کار میکنه بعد خود به خود میره دور کند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اسماعیلی 1396-04-02 13:14
سلام دوست عزیز.
تابحال با این مشکل مواجه نشده ایم. در صورت امکان بازدید با صورت پذیرد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # محسن 1396-05-05 01:57
سلام کولر آبی بعد از تعویض شناور و تنظیم آن بازم آب میده چیکار کنم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اسماعیلی 1396-05-06 23:02
سلام آقای محسن.
از کدام ناحیه آب می دهد؟
لطفا کمی از دیده های خودتان را توضیح بفرمایید؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # پویان 1396-06-01 21:40
سلام
من پارسال کولرآبسال خریدم و تانستان بدون مکل کار کرد، امسال موتورش مشکل پیدا کرد و تعمیر کار اومد و تعویض کرد ولی بعد از نصب موتور جدید هر هفته شروع می کنه به صدا دادن و وقتی یاتاقانش رو روغن کاری می کنم تا دو هفته دوباره بدون صدا کار میکنه و بعدش دوباره صدا میده، صداش هم صدای ساییده شدن آهنه.
وقتی چند هفته قبل رفتم سر زدم دیدم روی آهن سمت تسمه که یاتاقان نصبه و خود یاتاقان زنگ هم داره میزنه.
میخواستم بدونم برای صداش روغن کاری اینقدر لازمه یا مشکلی داره و اینکه اون زنگ ها ممکنه تاثیری داشته باشه؟
یکی از دوستان گفت با سمباده زنگ زدگی ها بسابم و روی قسمت فلزی رو رنگ ضد زنگ بزنم نظر شما چیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1396-06-03 20:34
سلام جناب آقای پویان.
اولین علتی که پس از توضیحات کامل جنابعالی به ذهن بنده خطور کرد این است که به مکان کولر بروید و چک کنید آیا محل نصب موتور جدید صحیح می باشد، در زمان کارکرد موتور میزان تسمه ای که جلوی فولی موتور می باشد( در جهت موافق حرکت موتور) نباید تحت فشار باشد.
همین عامل می تواند عامل فشار به یاتاقان و صدا دادن باشد.
لطفا چک کنید و نتیجه را اطلاع دهید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # وحید 1397-01-13 21:02
با سلام
بعد از روغنكارى ياتاقانها ، روغن از محل یاتاقان تخلیه می شود این موضوع عادیه یا یاتاقانها مشکل دارند؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-02-06 11:27
سلام وقت شما بخیر
دو مدل دارد. که کلا پوشیده در محفظه است و در تخلیه نمیشود. چون نمد نخی دارد و به خودش جذب میکند و مدل دیگر پایین قسمت بربرینگ باز بوده و روغن بیش از حد بریزید در زمان کار کردن از خود عبور میکند.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد 1397-04-22 17:25
با سلام استاد عزیز اولا ممنون از زحمات شما و بعد من دو سوال دارم که اگر ممکنه پاسخ بدهید :1- میزان لقی محور دمنده مابین دو یاتاقان چقدر است یعنی اگر محور را بصورت افقی حرکت بدهیم چقدر می باید بازی کند که بفهمیم یاتاقانها سالم هستند چون محور دمنده کولرمن وقتی میله محور را بصورت افقی حرکت میدهم شاید نیم سانت حرکت می کندو نمیدانم باید یاتاقانها را عوض کنم یانه "2- نحوه رگلاژ پیچهای درب جلوی موتور هنگام عوض کردن درب موتور چگونه است؟بسیار ممنونم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-05-23 09:15
سلام دوست عزیز وقت شما بخیر
یاتاقان خراب با چشم قابل تشخیص است. اگر فقط یاتاقان باشد ، تولید صدا میکند . در حاله کار کردن و در صورت عدم روانکاری امکان خوردگی محور هم هست. اگر همان نیم سانت به یک جهت حرکت بدید و با کشیدن ناخن روی قسمت بیرون آمده اگر خوردگی داشته باشد حالت پله ای احساس میکنید که باید یاتاقان و محور عوض شوند.
در مورد سوال دوم تان باید تنظیم شود. که همراه با چرخاندن دستی موتور بصورت دستی پیچ هارا سفت کنید. اما توصیه میکنم خودتان انجام ندهید
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # صالحی 1397-05-05 11:12
سلام،
از وقتی سرویسکار پوشال و تسمه را عوض کرد، هم میزان باد خیلی کم شده و هم میزان خنکی. باد زیاد خنک نیست.
آیا موتور نیم سوز شده یا تسمه تنظیم نیست؟
ایا پمپ آب نیم سوز شده و شدت آب کم شده؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-03-01 08:03
سلام
تمام مسائلی که فرمودید نیاز به بازدید و تست داره بدون باردید هیچگونه تشخیصی نمیتوان داد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسين 1397-05-05 15:50
سلام بر شما
كولر ما وقتي پنجره ها بازه بودن صدا كار ميكنه اما به محض اينكه پنجره ها رو ميبنديم سر و صداش بلند ميشه، صدايي شبيه حركت قطار رو ريل
موقع خاموش كردن كولر هم اين صدا رو ميشنويم
ميدونين علتش چيه
تسمه رو هم تازگيا تعويض كرديم
ممنون ميشم جواب بدين
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-06-03 10:00
سلام وقت شما بخیر
شل و سفت بودن تسمه بررسی شود
یاتاقان ها را هم تعویض کنید.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # میلاد 1398-03-17 16:36
همیشه یک پنجره برای خروج هوای اضافی مقداری باز باشد تا به کولر فشار نیاد..
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # زیبا 1397-06-26 15:55
با سلام و تشکر

پروانه پمپ کولر آبی ما وقتی در آب است صدای پت پت می دهد و وقتی خارج از آب است کار می کند آیا پمپ سوخته و قابل تعمیر است یا باید تعویض شود ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # رضا پیری 1398-02-26 23:08
زیرشو نگاه کنید درپوشش در اومده یام جلوی اب مسدوده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # isp 1398-02-21 15:13
سلام خسته نباشید
موتور کولر ما موقع که روشن میکنیم شروع به جرقه زدن می‌کنه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-02-22 21:03
سلام به احتمال زیاد از قسمت پلاتینه یا سیم پیچ
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امراح 1398-03-19 19:37
سلام
موتور کولر با برق مغازه درست کار می کند ولی وقتی میریم خونه با برق خونه داغ می شه . تعمیر کار میگه هیچ مشکلی نداره .درحالی که برق خونه روهم با ولت متر اندازه گرفتیم ۲۲۰ولت ثابت است .ولی باز موتور رو روشن می کنیم انقدر داغ می کند که دود ان بلند می شه می ترسیم بسوزد از برق می کشیم تمام اتصلات رو هم چک کردیم درسته .لطفا راهنمایی فرمایید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-03-21 10:13
سلام شما یکی از وسیله برقیاتون داره امپرشدید میکشه شایدم کولرتون باشه باید توسط استاد برقکار تست بشه وگرنه خسارت ببار میاد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سیدجواد 1398-03-27 14:25
باسلام خدمت عزیزان
دوستان یعنی برای سرویس کولرقبل ازاستفاده درتابستان فقط طبق همین فیلم سرویس انجام میشه منظورم فقط بایدتسمه روبازدیدکرددرسرویس کردن قبل استفاده درتابستان؟ لطفادوستان کلی توضیح بدین ممنونم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-04-02 22:23
سلام
تنظیم تسمه
تعویض پوشال
روغنکاری فولی ها و پمپ
شستشوی کف کولر جزء سرویس کولر میباشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رجبی 1398-04-01 23:45
سلام وقت بخیر.یک سوال داشتم خدمتتون.کولرآبیمونو ما پارسال خریدیم.امسال خنکیه خیلی کمی داره وباد خنک زیاد نمیده.هوای خونه رو هم باوجود بازگذاشتن بخشی از پنجره بشدت مرطوب و شرجی میکنه .طوری ک هوای خونه شب ،،دم میکنه وغیرقابل تحمل و تنفس میشه.بنظرتون اشکال ازکجاست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-04-02 21:52
سلام
آیا قبل از راه اندازی سرویس سالیانه انجام شده ؟
تعویض پوشال و سرویس سالیانه میتونه رفع مشکل باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهدی 1398-04-02 10:04
سلام
می خوام محور حلزونی رو خودم تعویض کنم و ابزارهای مختلفی هم دارم، می شه روش تعویض محور رو بفرمایید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-04-02 21:41
سلام
اول یاتاقان و فولی باید آزاد بشه
بعد پیچ نگهدارنده فولی به پروانه باید آزاد بشه
و بعد محور قابل تعویضه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهدی 1398-04-03 11:08
تمام راه هایی که گفتید رو رفتم ولی میله انگار به حلزونی جوش خورده و حتی به میله حرارت هم دادم به هیچ وجه جدا نشد. چه کار دیگه ای می تونم کنم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-04-03 15:22
سلام جوش ک ممکن نیس اون زنگ زدگی زیاد باعث این قضیه شده .. با فرچه سیمی تمیزش کنید زنگاش بلند شه روغن ترمز هم دو بار بزنید بزارید یه روز بمونه در میاد حتما ..
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهدی 1398-04-12 13:17
سلام
روش تست سالم بودن سیم پیچ دینام با اهم متر به چه صورت هست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-04-12 15:58
سلام باید ورود و خروج موتور رو اهمگیری کنید اگه موتور کار میکنه ولی قدرت نداره نیمسوزه نیازی ب اهمگیری نیس باید بدید تعمیرش کنن
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1398-04-17 19:59
سلام وقت به خیر ممنون میشم منو راهنمایی کنین
ما کولرمون رو پارسال خریدیم و یکسال کار کرده امسال بعد از یک ماه صدای ناجوری ازش میومد که همسرم گفت باید یاتاقانها روغن کاری بشن بعد یک هفته باز صدا داد و باز همسرم میگه کثیف شده باید تمیزش کرد و روغن کاری کرد سوال من اینه میشه از سنباده و اسپری انژکتور شور اسنفاده کرد؟ ایا مشکلش و راه حلش همینه؟ ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-04-18 11:03
سلام نه با اسپری و سمباده اسیب میرسه ابتدا باید عامل صدا شناسایی بشه صدا از محور اصلی فولیها بدنه پایه های الکتروموتور یا خود موتور تسمه و یاطاقانها .. تمام این قطعات باید بررسی شود و علت صدارا شناسایی کرد بعد اقدام ب رفع عیب کرد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1398-04-18 22:06
بسیار ممنون از پاسخگویی صداش مثل خراشیده شدنه اهنه الان که باز روغن کاری کرده یاطاقانها رو صدا نمیده باید موقع صدا افتادن بررسی بشه یا الانم میشه تشخیص داد؟ کلا هر چند وقت یه بار باید یاطاقانها روغن بخورن؟ هر هفته لازمه؟ و اگه هر هفته صدا بده مشکل داره؟ از اول تابستون تا موقعی که صدا افتاد یکبار روغن کاری شده بود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-04-19 12:33
سلام شفت شما تاب برداشته
به همراه یاتاقان ها عوضش کن کلا
صدا درست میشه مگر اینکه فعلا
روغن کاری کنی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهدی 1398-04-30 15:51
سلام
کولر 5500 هست ایرادی نداره روی کولر، دینام 3/4 (یا 7500 اگه اشتباه نکنم) بندازم.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # علیرضا آقاملایی 1398-04-31 08:53
سلام از لحاظ فنی ایرادی نداره فقط امکان داره صدای بیش از اندازه بوجود بیاد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Hasan 1398-05-01 10:39
باعرض سلام و خسته نباشید
کولر پوشالی رو میشه به پد سلولوزی تبدیل کرد.
منظورم این هستش که میشه به جای پوشال از پد استفاده کرد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # علیرضا آقاملایی 1398-05-02 08:43
سلام ضخامت پد سلولزی و پوشال یکسان نیست و در داخل درب کولر پوشالی پد سلولز بخوبی جای نمیگیرد و بطور اصولی جایگزین نمیشود پس اگر انجام نشود بهتر است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امید 1398-05-07 06:25
سلام بعد از تعویض یاتاقان ها میله پروانه دارای لقی طولی شده و ثابت نمیماند برای رفع مشکل چکار کنم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-05-08 18:31
سلام وقتتون بخیر
همون میله یا شفت رو هم باید عوض کنی چون خورده شده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سروش 1398-05-14 14:18
با سلام،
تسمه کولر آبی من با اینکه اول تابستون عوضش کردم خوردگی داره و در شرف پارگی هست. از کولر هم یه صدای کوبیدن میاد. خواستم بپرسم دلیلش چی میتونه باشه و هزینه حدودی تعمیرش چقدر میشه؟
با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-05-15 12:54
سلام میله شفت و یاتاقانات باید عوض شن قیمت با دفتر تماس بگیرید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهدی 1398-05-22 11:37
و سوال دیگر اینکه آیا جرقه زدن کلید های برقی مثل کلید کولر عادی است؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-05-22 23:27
سلام
اگر فیش ها محکم باشد نباید جرقه بزند ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهدی 1398-06-12 12:11
سلام ممنون می شم این سوال رو در اسرع زمان جواب بدید

کولری هست که هر چند روز کلید کندش از کار می فته و بعد خودش درست می شه. مشکل از چی هست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-06-13 07:45
با سلام احتمال خرابی در کلید کولر . سیمهای رابط و الکتروموتور وجود دارد هرسه مورد باید به ترتیب بررسی شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # احسان 1399-02-08 17:33
آیا کولر گازی را می توان درون خانه یا لب پنجره نصب کرد تا از مداخلات افزار یا ترددهای مکرر به پشت بام کاست.پارسال کولر آبی من دینامش سوخت.نمی دانم عمدی بود با نه؟بعلت وجود دشمنانی در ساختمان
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مجید 1399-02-09 19:50
دوست عزیز سلام امکانش هست ولی تعمیر و سرویس ان خیلی مشکل میشود چه بسا دردسرش برای شما بیشتر باشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمود باژن 1399-02-29 20:04
با سلام.پمپ اب کولر آبی خیلی ضعیف و به زور میچرخه به طوریکه آب اصن وارد لوله نمیشه.پمپ سوخته یا نیاز به روغن کاری داری
با دست میچرخه و مشکلی نداره
ولی کلید رو میزنیم خیلی ضعیف میچرخه و آب بالا نمیاد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-02-30 08:57
سلام پمپ رو از جای خودش خارج کنید کلگی پمپ رو رو به پائین بگیرید ومقداری روغن به شفت پمپ پمپ بزنید احتمالاً روانکاری میشه در غیر اینصورت پمپ باید تعویض بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # سعید 1399-04-14 13:45
با سلام من شب گذشته کولر را روشن کردم روشن نشد بعد رفتم پشت بام دیدم از داخل موتور کولر دود زیادی آمد مشکل چیست
سعید صیاد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # حسین فاضلی 1399-04-14 23:34
سلام متاسفانه سیم پیچ موتور کولر احتمالاً سوخته وباید تعمیر بشه .البته ابتدا سیم کشی داخلی کولر باید بررسی بشه حتماً از یک سرویس کار مجرب کمک حضوری بگیرید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهدی 1400-03-20 23:19
سلام. برای کولر آبی ارج مدل ۲۱۳۲ و ظرفیت ۵۰۰۰ چه سایز تسمه ای باید سفارش داد؟ ابعاد تسمه مذکور چقدر هست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن