اگر با شروع فصل تابستان نیت به راه اندازی کولر آبی خود دارید، سرویس آن را فراموش نکنید.

سرویس کولرآبی که بهتر است سالانه انجام پذیرد در مدت زمان کوتاهی قابل انجام است.

 

اما گاهی ممکن است قبل از اقدام به سرویس کولر آبی بخواهید بنابر دلایلی از جمله تغییر نقشه ساختمان یا قرار داشتن کولر در مسیر رفت و آمد مکان کولر آبی را تعویض کنید.

 

مراحل سرویس کولر آبی:

 1. اطمينان از عدم اتصال فاز به كولر و خاموش بودن آن
 2. تعويض پوشالها با توجه به سايز آن (قبل از جاگذارى بهتر است پوشالها خيس شود): پوشال مناسب کولر خود را با توجه به پلاک آن خریداری کرده و جایگزین نمایید.

همانطور که می دانید بهتر است پوشال های کولر آبی را به صورت ساله تعویض کنید، زیرا با گذشت زمان پوشال ها کیفیت اولیه خود را از دست می دهند و بعلت وجود باکتری برای سلامتی ساکنین ساختمان مضر می باشد.

همانطور که در مطلب دلایل بوی بد کولر آبی و روش رفع بوی نامطبوع آن گفتیم یکی از دلایل مهم در به وجود آمدن بوی بد در کولر آبی عدم تعویض پوشال ها به مدت طولانی است. 

جهت تهیه پوشال بر روی لینک خرید پوشال کولر آبی از دیجیکالا بزنید.

تعویض پوشال کولر آبی 1 3

 1. زدودن گرد و غبار دينام و پمب و رو غنكارى آنها (روغن كارى ٢ ياتاقان الكتروپمپ ضرورى است): بر روی شفت های پره هایی که عامل هوادهی می باشند دو یاتاقان وجود دارد که با خشک شدن به مرور زمان شروع به صدا دادن می کند.

از طرفی خشک کارکردن یاتاقان ها از حرکت پره ها جلوگیری می کند و باید تعویض شوند. بنابراین باید قبل از استفاده مجدد از کولر آبی ابتدا یاتاقان که قطعه اصلی در حرکت پره های کولر است و سپس موتور آن به خوبی روغن کاری و نرم شوند.

همانطور که در مطلب نحوه روغن کاری موتور و یاتاقان کولر آبی گفتیم ابتدا تمامی سطح یاتاقان و موتور از آلودگی ها و گرد و غبار پاک کنید و سپس روغن کاری را با استفاده از روغن دان درست در ناحیه روغن خور آن انجام دهید.

بعد از روغن کاری موتور و یاتاقان کولر نوبت به روغن کاری پمپ آب می رسد و از آنجا که روغن کاری این قطعه کمی پیچیده است، لازم به ذکر است که با مطالعه مطلب نحوه روغن کاری پمپ آب کولر آبی با چگونگی انجام این کار بصورت کامل تر آشنا می شوید.

زیرا باید برای انجام روغن کاری پمپ آب تمامی اجزای پمپ را که شامل کلاهک، پروانه، درپوش پمپ و محور پمپ می باشد را از یکدیگر جدا کرده و سپس اقدام به روغن کاری موتور پمپ آب نمایید.

روغن کاری کولر آبی 1

 1. آچاركشى و اطمينان از محكم بودن پيچ و مهره ها و اتصالات: پیچ و مهره های پایه های یاتاقان، الکتروموتور، بدنه و سایر تجهیزات را آچارکشی کنید.
 2. نظافت و شستن كف و ديواره هاى كولر: همانطور که در مقاله روش های از بین بردن رسوبات کولر آبی گفتیم یکی از دلایل اصلی در خرابی و بروز مشکلات بیشتر در قطعات کولر آبی وجود رسوبات در بدنه و پوشال های آن است.                                                      

به همین علت بهتر است قبل از استفاده مجدد از آن داخل کولر را به خوبی نظافت کنید، چرا که حتی ممکن است در صورت باقی ماندن رسوبات بزرگ و خرد پوشالها جلوی دهانه پمپ آب گیر کرده و امکان سوختن پمپ را به همراه دارد.

چنانچه در هنگام سرویس کولر آبی متوجه سوخته بودن پمپ آب این وسیله شدید، پیشنهاد می کنیم قبل از اقدام به خرید آن مطلب راهنمای خرید بهترین پمپ آب کولر آبی را مطالعه کنید.

سرویس کولر آبی 1 2

 1. چک کردن برزنت كانال براى نبودن درز: هر گونه درز در برزنت هوای خنک را به بیرون انتقال می دهد یا هوای گرم محیط را به داخل مکش می کند و بازدهی کولر را کاهش می دهد.

اگر به دنبال افزایش کارایی کولر آبی به همراه صرفه جویی در مصرف برق و آب و همچنین جلوگیری از وارد آمدن صدمات زیاد به بدنه کولر آبی هستید به شما توصیه می کنیم تا نصب سایبان بر روی کولر آبی را فراموش نکنید.

 1. كنترل شلنگ آب و تعويض آن در صورت خشك شدن يا درز داشتن و نظافت ناودان ها مسير آبرو در جهت هدايت بهينه آب

سرویس کولر آبی 1 3

 1. كنترل سلامت موتورها (آب تخليه شده باشد) با روشن كردن كليدها
 2. گرفتن لقى بيش از حد موتور با واشر مخصوص
 3. تميز كردن شناور، تنظيم و كنترل عملكرد (برای کسب اطلاعات بیشتر مطلب نحوه نصب و تنظیم شناور کولر آبی  و همچنین فیلم آموزش تعمیر شناور کولر آبی به دلیل پوسیدگی بدنه کولر را بخوانید).
 4. روشن كردن كولر، بازديد كامل و اطمينان از كاركرد بی نقص تمام قطعات. (اگر قصد تعویض و نصب کلید جدید برای کولر خودتان هستید مطلب مربوط به راهنمای نحوه نصب کلید کولر آبی را بخوانید).

توجه مهم: در تمام مدت سرویس کولر آبی یا تعویض قطعات، ایمنی را رعایت کنید!!!

فیلم سرویس کولر آبی

در این فیلم می‌توانید مراحل مختلف سرویس کولر آبی را مشاهده کنید.

 

 

روش تنظیم تسمه کولر آبی

یکی از موارد بسیار مهم در کارکرد صحیح کولر و بهره گیری از حداکثر راندمان آن و افزایش طول عمر قطعات و ممانعت از لرزش و صدای بیهوده کولر، تنظیم استاندارد تسمه کولر است.

بر این اساس قبل از آموزش چگونگی تنظیم تسمه کولر، به مزایای آن اشاره می کنیم:

 • بهره گیری از حداکثر راندمان کولر؛
 • افزایش طول عمر کاسه نمدها؛
 • افزایش طول عمر تسمه؛
 • جلوگیری از گرم شدن بیهوده موتور؛
 • جلوگیری از صدای زوزه ممتد و لرزش های بعدی در کولر و از آنجا که این مشکل می تواند سبب وارد شدن صدمه به پروانه، یاتاقان و بلبرینگ در کولر آبی شود، ما به شما توصیه می کنیم تا برای بررسی بیشتر در این خصوص مقاله علت لرزش کولر آبی و راه حل برطرف کردن آن را مطالعه کنید.
 • دور گرفتن راحت و سریعتر موتور؛
 • جلوگیری از گریپاژ تسمه.

تسمه کولر آبی 1 1

بررسی شل یا سفت بودن تسمه کولرآبی توسط تکنسین

به منظور تنظیم استاندارد کولر به شرح ذیل عمل کنید:

 • از سالم بودن قطعات و استاندارد بودن همه آنها اطمینان حاصل کنید؛
 • پیچ های موتور کولر را کاملا شل کنید؛
 • فاصله بین دو پولی کوچک و بزرگ کولر را در نظر گرفته و وسط آن را در نظر بگیرید؛
 • بوسیله انگشتان دست تسمه را در محل مشخص شده در بند 3 به هم نزدیک کنید؛

نکته 1: فاصله دقیق نزدیک شدن تسمه به هم به اندازه قطر پولی کوچک است؛

نکته 2: در حالیکه دائم فاصله تسمه را با انگشتان دست به هم نزدیک می کنید تا فاصله مورد نظر و استاندارد اعلام شده در نکته 1 ایجاد شود باید دائم موتور را به صورت میلیمتری به چپ و یا به راست (جهت شل شدن یا سفت شدن تسمه) انتقال دهید.

نکته 3: در هنگام فشردن تسمه با دو انگشت و تعیین دقیق جایگاه موتور به این مساله توجه کنید که موتور را در وضعیتی نهایتا باید قرار دهید که اولا تسمه به اندازه پولی کوچک به هم نزدیک شود ثانیاً در زمان فشردن تسمه توسط انگشت سر موتور پایین نیاید.

به عبارت دیگر در اثر فشار بیش از حد انگشت به تسمه شفت و پولی موتور به سمت پایین حرکت نکند. عدم توجه به این مساله منجر به گرم شدن موتور و نهایتا منجر به عوارض بعدی ناشی از سفت بودن تسمه کولر خواهد شد.

به منظور راهنمایی بیشتر و شفاف شدن موضوع، شکل زیر را ارائه می کنیم:

تسمه کولر آبی 1 2

نکته 4: در نهایت متوجه خواهید شد با استفاده از این روش جهت تنظیم تسمه کولر، در صورتیکه با دست تسمه را جهت حرکت پولی ها تکان دهید پولی ها مدت بیشتری به صورت خودکار تحریک شده و می چرخند و یا در صورتیکه موتور را سریعاً خاموش کنید ملاحظه خواهید کرد پولی ها دیرتر متوقف می شوند.

حال گاهی ممکن است که به دلیل خرابی مداوم تسمه و یا بروز سر و صدای زیاد در کولر متوجه شوید که ایراد اصلی کار در تنظیم نبودن تسمه پروانه، خرابی پولی کولر آبی است، به همین علت ما در مقاله ای جداگانه با عنوان تعویض پولی کولر آبی نحوه تعویض پولی را توضیح داده ایم.

سرویس کولر آبی 1 4

هر چند گاهی علاوه بر خراب بودن پولی در کولر آبی عوامل دیگری همچون خشک کار کردن، فرسوده شدن یاتاقان ها و یا خرابی بوشن ها صداهای زیاد و غیر معمول در کولر آبی ایجاد می کنند.

شما می توانید با مطالعه مطلب علت سر و صدای کولر آبی و راه حل آن با علت های دیگر بروز این مشکل و راهکار حل آن بیشتر آشنا شوید.

 

روش محاسبه سایز تسمه کولر آبی

حتما شما هم جهت تعویض و خرید تسمه استاندارد کولر با مشکل مواجه شده اید.

تسمه کولر شما در اثر کارکرد زیاد و فرسودگی شدید قابلیت انطباق با تسمه نو را ندارد و نمی توانید دقیقا ساز تسمه استاندارد متناسب با کولر را تشخیص دهید.

دائم به مرکز فروش تسمه مراجعه کرده اید و به دلیل نداشتن دقیق اندازه طول تسمه و عدم تخمین صحیح آن، دچار رفت و آمد در هوای گرم و هزینه های اضافه شده اید.

حتما متوجه شده اید حتی با استفاده از نخ هم کمکی به شما نخواهد کرد. چرا که نخ دقیقا در کف پولی ها قرار می گیرد و این در حالی است که نشیمنگاه تسمه در پولی طرفین تسمه بر روی لبه های پولی است و همیشه فاصله ای بین تسمه و کف پولی وجود دارد که منجر به اشتباه در تعیین طول تسمه می شود.

به منظور کمک به شما عزیزان و مخاطبان همیشگی سایت piping24 در این بخش نحوه محاسبه طول تسمه کولر و یا هر نوع تسمه دیگری را آموزش می دهیم.

تسمه کولر آبی 1 3

نمایش قسمتهای مورد نظر در تخمین طول تسمه

فرمول مورد نظر جهت تعیین طول تسمه به شکل زیر می باشد:

سرویس کولر آبی 1 5

در رابطه مذکور علایم اختصاری به کار رفته به شرح ذیل است:

L: طول تسمه

D: فاصله مرکز پولی ها

A: قطر پولی بزرگ

B: قطر پولی کوچک

(واحدهای مورد نظر بر اساس میلی متر می باشد)

توجه: مساله بسیار مهمی که باید قبل از محاسبه فوق صورت بگیرد اندازه دقیق فاصله مرکز دو پولی (D) موجود در کولر است. قبل از اندازه گیری حتما باید پیچ های نگهدارنده و تثبیت کننده موتور کولر را شل کرده و موتور کولر را دقیقاً در وسط شیارهای موجود در محل تثبیت قرارداد.

چراکه این مساله منجر خواهد شد در تنظیم تسمه کولر قدرت مانور بیشتری داشته و بتوانیم به صورت استاندارد آن را تنظیم کنیم.

ما در این مطلب سعی کردیم تا نحوه سرویس کولر آبی را برای شما بیان کنیم با این حال شما می توانید به منظور آموزش بهتر و دقیق تر فیلم آموزش سرویس کولر آبی را به رایگان دانلود کرده و آن را مشاهده کنید.

یکی از خصوصیات گروه تاسیسات 24 ساعته، بهره مندی از مجریان زیاد در مناطق مختلف شهر تهران است.

این تعدد نیرو در هر منطقه، باعث سرعت زیاد رسیدن همکاران ما به محل پروژه پس از اولین تماس شما می شود. همچنین بهره مندی از نیروهای مناطق مختلف باعث میشود که شما هیچ هزینه ای بابت ایاب و ذهاب پرداخت نکنید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

نظر یکی از مشتریان در مورد تجربه استفاده از خدمات ما در زمینه سرویس کولر آبی

اگر کولر آبی ساختمان شما نیاز به سرویس دارد همین الان فرم درخواست سرویسکار را پر کنید یا با ما تماس بگیرید تا همکاران ما در سریعترین زمان و بدون هزینه ایاب و ذهاب کولر شما را  سرویس یا نصب و راه اندازی نمایند.

 

منابع انگلیسی:

منبع 1    منبع 2

اشتراک گذاری این صفحه