کولرهای آبی همچنان یکی از پرمصرف ترین سیستم های تهویه هوا در ایران به شمار می روند و همین موضوع اهمیت شناخت عیب ها و تعمیر کولر آبی را بیشتر نشان می دهد.

 

برای تعمیر کولر آبی اولین توصیه ما به شما این است که حتما از کارشناسان کار بلد این حوزه کمک بگیرید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

تاسیسات ۲۴ ساعته در کنار شماست تا به شما کمک کند مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنید

درخواست سرویسکار متخصص

ولی اگر خودتان قصد تعمیر و شروع عیب یابی کولر را دارید، باید ابتدا بدانید که تعمیر کولر آبی با سرویس کولر آب دو موضوع کاملا مجزا هستند.

سرویس کولر آبی را در مقاله ای به همین نام تشریح کردیم و گفتیم که برای سرویس کولر آبی باید چه کارهایی انجام شود.

سرویس کولر آبی معمولا در ابتدای فصل گرم سال انجام می شود و شامل همان اقدامات پیشگیرانه است تا از عیب کولر جلوگیری شود.

تعمیر کولر آبی 1 1

کولر آبی

مثلا همانطور که در مقاله نحوه روغن کاری موتور کولر آبی گفتیم روغن کاری موتور کولر در کنار تعویض پوشال ها، بازدید از مسیر لوله کشی و آب گیری کولر، تنظیم شناور کولر آبی همگی جزو اقدامات لازم در جهت سرویس کولر آبی به شما می روند.

انجام این اقدامات به این علت است که کولر دیرتر خراب و فرسوده شود. اما اگر کولر خراب شد و یا ایرادی داشت این بار باید دست به آچار شد و عیب آن را با ریشه یابی و تخصص مرتفع نمود.

معمولا هر یک از عیب های کولر آبی نشانه های مشخصی دارد.

سیستم کولر آبی خیلی پیچیده نیست و به راحتی می توانید با شناخت ساده ای از اجزا مکانیکی و الکترونیکی این نوع کولرها خودتان تا حدود زیادی مشکلاتش را بر طرف کنید.

در ادامه ما مشکلات عمومی کولرهای آبی را با دلیل آن و راه بر طرف کردن ایراد عنوان می کنیم ولی بازهم تاکید ما بر این است که از متخصصین ما برای برطرف کردن مشکل کولر آبی کمک دریافت نمایید.

 

عمده مشکلات و عیب های کولر آبی به همراه دلیل و راه تعمیر کولر

 • کلید کولر را که می زنید کولر روشن نمی شود و پمپ آب هم کار نمی کند؟

احتمالا فیوز برق قطع است. برای اطمینان از این موضوع باید فیوزها را توسط فازمتر بررسی کنید.

اگر فیوز خراب باشد فاز به آن می رسد ولی با فشار دادن اهرم فاز قطع می شود. این مسئله نشان می دهد که فیوز باید تعویض شود. با تعویض فیوز مشکل حل خواهد شد.

دلیل دیگر این است که احتمال دارد در سیم فاز و یا نول قطعی داشته باشید.

در این حالت فیوز سالم است و در پریز کولر هم احتمالا برق وجود دارد و مشکل نرسیدن برق به ترمینال کولر است. در این حالت سیم کشی مشکل دارد و قطع شده که باید محل قطعی را پیدا کرد تا رفع عیب شود و یا لازم است کلاً سیم عوض شود.

تعمیر کولر آبی 1 2

برق داخلی کولر

اما اگر در پریز هم برق نبود باید بررسی کنید که مشکل از کجای برق ساختمان است. این کار را به کارشناس برق واگذار کنید.

 • با اینکه کولر روشن می شود و موتور کار می کند ولی باد داغ می زند

اغلب این عیب به دلیل این است که کولر آبی کم آب شده است. باید عیب را از خود تشتک کولر پیدا کنید. دریچه کولر را بردارید، اگر آب وارد تشتک کولر آبی نمی شود که باید دید مشکل کار از کجاست.

در این صورت ممکن است گرفتگی از شناور باشد و یا والو خراب است و یا حتی آب به طبقه بالا در محل کولر آبی نمی رسد. هر یک از این موضوعات باید بر طرف شود تا مشکل حل شود.

برای این منظور اگر شناور رسوب گرفته باید با استفاده از سرکه رسوب زدایی شود و دوباره نصب شود و یا تعویض شود.

اگر لوله رابط آب گرفته بهتر است تعویض شود و اگر آب در مسیر نیست و به کولر آب نمی رسد باید با نصب پمپ آب خانگی و یا بواسطه نصب منبع ذخیره آب در پشت بام مشکل را حل کنید.

اما اگر آب در تشتک هست مشکل از آب پخش کن های کولر و یا پمپ آب است و یا شیلنگ های رابط سوراخ شده اند.

اگر عیب از پاره شدن و یا سوراخ شدن شیلنگ آب پخش کن پوشال ها باشد باید شیلنگ تعویض شود و یا اگر رسوب گرفته باید رسوب زدایی شود.

اما اگر پمپ آب کولر کار نمی کند باید عیب را بررسی کنید.

تعمیر کولر آبی 1 3

چرا که ممکن است موتور پمپ نیم سوز شده باشد و یا هرزگرد پروانه کار نکند. برخی مواقع هم ممکن است که برق پمپ قطع شده باشد.

برای اطمینان از اینکه پمپ سوخته باید با دو سر سیم مطمئن که برق دارد پمپ امتحان شود. اگر سوخته بود بهتر است تعویض شود اما اگر نسوخته بود باید ایراد برقی پمپ شناسایی و بر طرف شود.

اما نکته مهم در این قسمت این است که نباید روغن کاری پمپ آب که ما به طور کامل روش انجام آن را در مطلب نحوه روغن کاری پمپ آب کولر آبی توضیح داده ایم را بعد از تعمیر و قبل از نصب دوباره آن بر روی بدنه کولر آبی فراموش کرد، زیرا خشک کار کردن پمپ آب سبب بروز مشکلات بیشتر در آن می شود.

چنانچه بعد از بررسی های انجام شده متوجه سوخته بودن پمپ آب کور آبی شدید، پیشنهاد می کنیم قبل از اقدام به خرید این وسیله مطلب راهنمای خرید بهترین پمپ آب کولر آبی را مطالعه کنید.

همچنین برای بررسی دقیق تر علت خروج باد گرم از کولر آبی، مقاله 8 دلیل بالا نرفتن فشار در پمپ آب کولر را از دست ندهید.

 • با اینکه موتور کولر کار می کند و پمپ هم آب رسانی می کند و آب هم به اندازه کافی هست ولی کیفیت باد خنک کم است.

شل و یا سفت بودن تسمه پروانه: دلایل متنوعی می توانند این مشکل را به وجود بیاورند ولی یکی از اصلی ترین این دلیل ها شل و یا سفت بودن تسمه پروانه است.

تسمه پروانه اگر شل باشد به خوبی موتور نمی تواند پروانه را حرکت دهد و اگر تسمه پروانه سفت باشد به موتور فشار خواهد آمد و دور موتور مناسب نخواهد بود.

باید با دست تسمه پروانه را فشار دهید. تسمه نه زیاد سفت باشد و نه شل.

اگر شل یا سفت بود باید برای اینکه تسمه را بتوانید تنظیم کنید پایه الکتروموتور را شل کنید و موتور را به آرامی به سمت موافق حرکت دهید. یعنی به سمتی که تسمه سفت و یا شل شود.

کارشناسان اعتقاد دارند بهترین حالت تسمه این است که وقتی در نزدیکی پولی کوچک تسمه را با انگشت فشار می دهید باید تسمه تا یک بند انگشت به هم نزدیک شود.

حالت دیگر این است که وقتی کولر را خاموش کردید فورا پروانه نایستد و حدود 5 تا 6 دور حداقل بچرخد و بعداً توقف کند.

تعمیر کولر آبی 1 4

ایراد در برزنت کولر: دلیلی دیگر این موضوع می تواند به دلیل پاره شدن و یا باز شدن پارچه برزنتی باشد. در این حالت هم باید پارچه برزنتی اگر خراب است تعویض شود.

نیم سوز شدن موتور کولر: دلیل سوم که احتمال آن هم زیاد است نیم سوز شدن موتور کولر است. بخصوص اگر زمان زیادی باشد که از عمر موتور کولر می گذرد این احتمال وجود دارد.

برای اطمینان از این موضوع با یک آمپرمتر جریان موتور را باید اندازه گیری کنید و با جریان روی موتور بررسی کنید.

(جهت مشاهده انواع آمپرمتر به همراه مشخصات و قیمت بر روی لینک خرید آمپرمتر از سایت دیجیکالا بزنید)

در حالت نیم سوز شدن موتور جریان نشان داده شده توسط آمپرمتر چندین برابر اندازه درج قید شده بر روی موتور است و موتور هم خیلی زود داغ می کند.

این مشکل را تنها باید با تعویض سیم پیچی موتور بر طرف کرد. موتور را باز کنید و برای تعمیر نزد متخصصین ببرید و پس از تعمیر دوباره نصب کنید.

البته ما اطلاعات دقیق تری را در این زمینه در مقاله عیب یابی موتور کولر آبی قرار داده ایم که شما می توانید به منظور دسترسی به این متن بر روی آن کلیک کنید.

 چنانچه بعد از بررسی های انجام شده متوجه سوختن موتور کولر آبی شدید، قبل از اقدام به خرید این وسیله راهنمای خرید بهترین موتور کولر آبی را مطالعه کنید.

کیفیت بد پوشال ها: دلیل چهارم کیفیت بد خنک کنندگی کولر کیفیت بد پوشال ها می باشد.

احتمال دارد پوشال نازک باشد و یا پوسیده و ریخته است و یا از قسمتی باز است. این موضوع باعث می شود که جریان هوا راحت از کولر خارج شود و یا وارد کولر شود.

از طرفی همانطور که در مطلب دلایل بوی بد کولر آبی و روش رفع بوی نامطبوع آن گفتیم، پوسیده و قدیمی بودن پوشال ها نیز یکی از دلایل وجود بوی بد در کولر آبی است که راه حل این موضوع هم تعویض پوشال است.

جهت تهیه پوشال بر روی لینک خرید پوشال کولرآبی از دیجیکالا بزنید.

تعمیر کولر آبی 1 5

تعویض پوشال کولر توسط کارشناسان ما

 • موتور فن روشن نمی شود

قاعدتا اولین کار بررسی این است که برق به موتور می رسد یا خیر.

ممکن است سیم فاز در کلید کولر قطع شده باشد و یا نول از اتصال خارج شده باشد. که در این صورت سیم پیچی برق موتور باید ترمیم شود.

اما اگر کلید HI و COM را زدید و برق 220 ولت در کلید وجود داشت مشکل از موتور کولر است که باید بررسی شود. موتور یا سوخته است و یا قطعی دارد.

اما اگر مشکل از کلید کولر بود شما می توانید با مطالعه مطلب راهنمای نحوه نصب کلید کولر آبی کلید جدید را جایگزین کلید قبلی کنید.

در صورتی که مشکل روشن نشدن موتور فن به دلیل خرابی و سوختگی موتور باشد، بهتر است این کار را به متخصص تعمیر موتور واگذار کنید.

اما اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص هستید می توانید مطلب نقشه برق موتور کولر آبی را مطالعه کنید.

 

موتور صدایی می کند ولی روشن نمی شود

این صدا که اغلب صدایی هوم مانند است نشان می دهد که سیم پیچ راه انداز موتور سوخته است و یا به کلید گریز از مرکز وصل نشده است.

اما دلایلی همچون سفت بودن بیش از اندازه تسمه پروانه و یا در یک راستا نبودن پولی ها هم می تواند از جمله این دلایلی باشد و همانطور که در مقاله تعویض پولی کولر آبی گفتیم تراز بودن پولی در کولر آبی نقش به سزایی در نحوه کار پروانه کولر آبی و نهایتاً توزیع باد خنک در ساختمان دارد.

نیم سوز شدن سیم پیچ دور تند موتور و یا در موتورهای خازن دار سوختن خازن هم می تواند دلیل دیگر بروز این مشکل باشد.

 

 • موتور تنها در دور تند و یا دور کند کار می کند

همانگونه که در مقاله عیب یابی موتورهای کولر آبی گفتیم موتور کولر از نوع موتورهای دو دور است.

این موتورها با یک سیم پیچ راه انداز روشن می شوند و در ابتدا هم سیم پیچ راه انداز و هم سیم پیچ دور تند در مدار هستند.

در این حالت اگر قرار باشد موتور در حالت دور کند کار کند وقتی دور موتور به 75 درصد رسید استارت از مدار خارج و سیم پیچ دور کند وارد مدار می شود.

حال اگر کلید تغییر وضعیت خراب باشد نمی تواند دور تند، دور کند را راه اندازی کند و یا دور تند به سرعت نامی نمی رسد.

البته گاها ممکن است هر یک از این سیم پیچی های دور تند و یا دور کند هم سوخته و یا نیم سوز شده باشند.

تعمیر کولر آبی 1 6

نصب موتور کولر توسط تکنسین های تاسیسات 24 ساعته

در حالت دیگر ممکن است کلید تبدیل خراب باشد. این موضوع به دلیل جوش خوردن کنتاکت های درون کلید کولر است.

برای رفع عیب باید قاب کلید تبدیل را باز کنید و بوسیله اهم متر حرکت اهرم بین کنتاکت ها را بررسی کنید.

در این حالت باید فیوز اصلی قطع باشد.

اگر در حین حرکت در کنتاکت ها جوش خوردگی دیده شد باید آنها را جدا کنید و سمباده بکشید و دوباره نصب کنید. اگر خوب شد که هیچ در غیر اینصورت آن را تعویض کنید.

 در صورتی که مایلید علت کار نکردن دور کند کولر آبی را بیشتر بررسی کنید، لینک مقاله مربوطه را لمس کنید.

 

 • برای اینکه موتور کولر به راه بیافتد باید با دست پولی را بچرخانید

در این حالت هم احتمال دارد که سیم پیچ راه اندازی سوخته باشد، کلید گریز از مرکز خراب باشد، تسمه پروانه سفت باشد، موتور نیم سوز شده باشد، سیم پیچی دور تند نیم سوز شده باشد و یا خازن راه انداز خراب باشد. در این صورت بهتر است موتور را به نزد متخصص تعمیر موتور ببرید.

بعد از تعمیر موتور توسط تعمیرکار کولر آبی شما می توانید با استفاده از مطالب آموزش نصب موتور کولر آبی موتور کولر را دوباره در جای خود قرار دهید.

 

 • کولر خیلی صدا می کند

همانطور که در مقاله علت سر و صدای کولر آبی و راه حل آن گفتیم، دلایلی که می تواند باعث بالا رفتن صدای کولر شود را می توان به موارد زیر دسته بندی کرد:

 • خراب بودن و یا شل بودن پولی ها
 • گشاد کردن یاتاقان ها
 • تاب داشتن فن پروانه
 • خراب بودن موتور فن
 • خراب بودن تسمه
 • تراز نبودن کولر

با یک بررسی ساده می توانید در صورت خرابی تسمه، یاتاقان و یا فن آن را تشخیص دهید و بر طرف کنید.

اگر یاتاقان گشاد کرده باید با استفاده از تعویض بوش ها آن را اصلاح کنید.

اگر پولی ها شل شده باید آنها را سفت کنید و در صورت خرابی تسمه کولر باید آن را تعویض کنید.

اما بر طرف کردن تاب پروانه تنها توسط متخصص تراشکار امکان پذیر است. از طرفی اگر صدا به دلیل خرابی موتور فن باشد، این مشکل به دلیل گیرکردن پروانه خنک کننده با درپوش موتور است و باید گیر مربوطه رفع شود.

برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنم مطلب تعویض پروانه حلزونی کولر آبی را بخوانید

تعمیر کولر آبی 1 7

 • موتور فن در حال کار خاموش و دوباره روشن می شود

اگر موتور مرتباً خاموش و روشن می شود نشان دهنده اورلود در راه سیم مشترک موتور می باشد.

معمولا در موتور برخی از کولرها از یک فیوز شیشه ای که جریان نامی خوانده می شود استفاده می کنند تا نقش محافظ در برابر نوسانات برق را داشته باشد. در صورت نوسان برق فیوز برق موتور را قطع می کند.

عواملی مانند نیم سوز شدن سیم پیچ ها، باقی مانده سیم پیچ استارت در مدار، سفتی تسمه پروانه، گریپاژ کردن یاتاقان ها، بسته بودن دریچه هوای کولر، در امتداد هم نبودن پولی ها و یا موضوعات متفرقه مانند جوشکاری و ... می تواند این موضع را پدید آورد.

 

آب از کولر می رود

آبریزی از کولر آبی به سه دلیل صورت می گیرد:

 1. گیر کردن شناور در کولر
 2. تنظیم نبودن شناور ( مشاهده فیلم آموزش تعمیر شناور کولر آبی به دلیل پوسیدگی بدنه کولر می تواند برای رفع این مشکل مفید باشد.)
 3. آب بندی نبودن شیلنگ پشت کولر که به شناور وصل است.
 • کولر کار می کند و با باد قطرات آب وارد سالن می شود

احتمالا یکی از پخش کننده های آب شیلنگش پاره شده و یا تنظیم نیست و یا عاملی باعث می شود که آب بر روی پره ها بریزد.

 برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص پیشنهاد می کنیم به مقاله علت پرتاب آب از دهانه ورودی کولر آبی مراجعه کنید.

 

 • کولر در هنگام کار لرزش زیادی دارد

اگر اتصالات موتور با پولی و تسمه در یک راستا نباشند لرزش موتور زیاد می شود و کولر هم متعاقبا به لرزش خواهد افتاد. شاید هم کولر تعادل ندارد. مثلا یکی از پایه ها لنگ می زند.

از طرفی ممکن است علت وجود لرزش زیاد در کولر به دلیل شکسته شدن پولی ها، خرابی موتور کولر و یا عدم استفاده از پارچه های برزنتی در نصب کولر آبی باشد.

تعمیر کولر آبی 1 8

گاهی هم توربین و یا پروانه شل شده که به دلیل گشاد کردن پایه ها می باشد.

شما می توانید با مطالعه مطلب علت لرزش کولر آبی و راه حل برطرف کردن آن همه این موارد را بررسی کنید تا مشکل را به راحتی مشخص و رفع نمایید.

 

 • باد کولر کم است

جایگاه نصب کولر اگر بد باشد و هوا به خوبی از پوشال ها وارد کولر نشود باعث می شود میزان هوا دهی کولر کم شود.

برخی مواقع هم توربین به دلیل شل و یا سفت بودن پروانه به خوبی نمی چرخد و یا موتور نیم سوز شده و قدرت لازم را ندارد.

تعمیر کولر آبی 1 9

بررسی شل یا سفت بودن تسمه کولرآبی توسط تکنسین

اگر هیچ کدام از این موارد نبود احتمال دارد به دلیل پیچ و تاب زیاد در مسیر کانال کولر شکست باد زیاد در مسیر اتفاق می افتد و در این حالت چاره ای ندارید که یا کولر را بزرگتر کنید و یا کانال را عوض کنید.

در این مقاله تلاش شد تا راه های عیب یابی و تعمیر کولر آبی به ساده ترین روش توضیح داده شود. ولی با این وجود توصیه می کنیم برای تعمیر کولر آبی خود همیشه از متخصصین کمک بگیرید.

نظر یکی از مشتریان در مورد تجربه استفاده از خدمات ما در زمینه سرویس کولر آبی

اگر نیاز به تعمیرکار کولر آبی دارید همین الان فرم درخواست سرویسکار را پر کنید یا با ما تماس بگیرید تا همکاران ما در تمام مناطق شهر تهران مشکل را در سریعترین زمان و بدون هزینه ایاب و ذهاب برطرف کنند.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

تاسیسات ۲۴ ساعته در کنار شماست تا به شما کمک کند مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنید

درخواست سرویسکار متخصص

ترتیب مطالعاتی مربوط به نصب، سرویس و تعمیر کولر آبی

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +3 # یارمحمدی 1397-02-04 22:02
سلام.. کولر ما هر وقت روشنش می کنیم یه بوی بدی میده. مشکل از کجاست؟ بوی سوختگی نیست.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-02-05 17:41
سلام دوست گرامی
احتمالا اگر پوشال ها را خیلی وقت باشه عوض نکردید مشکل از پوشال ها است. باید تعویض بشه. گاهی اوقات هم مشکل از آب کولر است و ممکنه منبع تغذیه مشکل داشته باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مهدی 1397-02-06 17:14
سلام
صدای زوزه موقع روشن شدن کولر آبی از چیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-02-07 20:05
سلام
تسمه پروانه کولر به احتمال زیاد سفت می باشد. باید کمی آن را شل تر کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مرشدی 1397-02-08 23:05
سلام
با اینکه موتور را روغنکاری می کنم ولی باز صدای کولر زیاده. چرا؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-02-09 22:15
سلام
صدای زیاد کولر چند دلیل می تونه داشته باشه که مهم ترین اون خرابی یاتاقان و بلبرینگ است و خود موتور کمتر باعث صدا میشه.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # علی 1397-03-12 08:43
کولر ما پنج دقیقه پس از روشن شدن کند میشد و این مشکل سالها وجود داشت , ابتدا که اصلا نمیدانستم این مشکل وجود دارد و فکر میکردم بعلت کهنه بودن موتور کولر است اما بعد از کلنجار رفتن بسیار فهمیدم یک یا چند پوشال بیرون میزند و آب را روی تسمه میریزد و بر اثر بکسباد سرعت موتور به پره منتقل نمیشود یعنی من سالها پول برق دادم اما استفاده نبردم و این نقص طراحی اکثر کولرهای ایرانی است . مشکل را با قرار دادن توری پنجره روی پوشال سمت موتور حل کردم .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-04-01 14:22
سلام وقت شما بخیر
از اینکه تجربه خودتان را با ما و مخاطبانمان به اشتراک گذاشته اید سپاس گذاریم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امیر 1397-03-28 23:17
سلام از کولر بوی سوختگی بلند شده موتور دیگه روشن نمیشه موتور سوخته و یا علت دیگری داره مثلاً.../؟ بعد تعمیر میشه یا باید موتور خریداری بشه . و اینکه شما اینکار را انجام میدهید؟؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-04-01 13:32
سلام و وقت بخیر
بله انجام میدهیم
با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سعید 1397-05-07 14:32
سلام خسته نباشید
میخواستم بدانم کلید دیجیتال برای کولر آبی جواب میده و ارزش گذاشتن داره و برای کولر ضرر ندارد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-06-03 09:54
سلام وقت شما بخیر
بله جواب میدهد و هیچ مشکلی در عملکرد کولر ندارد.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مصطفی 1397-06-18 11:31
سلام
کولر ما مشکلش اینه که روی دور تند به خوبی کار میکنه ولی دور کند که میزنیم انگار قطع و وصل بشه و بخواد مجدد استارت بشه هی صدای قطع و وصل کردن میده
ضمنا مدلش لورچ هست و سه ساله خریدیمش و شنیدم اگه موتورش ایراد داشته باشه امکان سیم پیچی نیست و باید موتور نو خریداری بشه
میشه در هر دو مورد راهنمایی کنید
ممنونم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-06-20 20:18
سلام وقت شما بخیر
به احتمال قوی پلاتین موتور از تنظیم در آمده. فولی موتور خاموش را با دست بگیرید و جلو ، عقب کنید شفت موتور نباید حرکت به عقب و جلو داشته باشد. موتور شما نیاز به سیم پیچی ندارد با تعویض پلاتین و احتمالا تعویض براکت (درب موتور) مشکل حل خواهد شد.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # احمد 1398-02-16 15:53
چراهنگام روشن کردن دورتند کولر خاموش میشود؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-02-16 21:51
اگه چند دقیقه کار میکنه بعد خاموش میکنه ببر پیش سیم پیچ زغالشو عوص میکنه درست میشه
نه اگه یهو خاموش میشه یا سوکتش در اومده
یا دورش سوخته
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اقبال 1398-03-04 11:31
با سلام من یک کولر ابی پرتابل 2500 خزر دارم موتور ان با سرعت همیشگی نمیچرخد سرعت موتور کم شده است . وقتی کولر را روشن میکنم 5 ثانیه طول میکشد تا پروانه ان شروع به چرخش کند . وبعد ارام ارام سرعت میگیرد . اما به سرعت همیشگی نمیرسد . لطفا بنده را راهنمایی فرمایید . باسپاس از شما.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-03-05 12:23
سلام
با گفته های شما میشه نتیجه گرفت که احتمالا پیچ اتصال فن به شفت شل شده است
نیاز به سفت کردن و رگلاژ دارد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # احمد 1398-03-16 18:04
موتر کولر هنگام روشن شدن دود میکنه علتش چیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-03-16 23:45
سلام
معیوب بودن و اتصال در سیم پیچ الکترو موتور باعث دودکردن موتور میشه
در زبان ساده میگن موتور سوخته
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی جعفر 1398-03-23 13:22
سر صدا کردن کولر و خنک نکردن کولر ابی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-03-23 19:01
سلام در قسمت یاطاقانها و محور و فولی نقص وجود داره باید تک تک چک بشن و رفع ایراد بشه تا سروصدا بیافته و خنک کنه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # محمد 1398-03-31 17:01
سلام وقت بخیر
کولر ما بعد از اینکه روشن میشه صدای هوم میده و فن کار نمیکنه وقتی تسمه را برداشتم بنظرم موتور کولر سالم هست با دست کمکش کردم فن شروع به چرخیدن کرد،این دفعه دیگه باد نمی زد
ممنون میشم اگه منو راهنایی کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-04-02 21:58
سلام
کولر شما نیاز به بازدید فنی دارد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ابراهیمی 1398-04-10 18:31
سلام وقتتون بخیر خسته نباشید
کولر منزل ما 7000 هستش و هروقت میخواییم روشنش کنیم حتما باید با دور تند روشن کنیم یا چند بار کلید رو بزنیم تا موتور شروع به چرخش کنه.
اگرم روشن نشه باید برم تسمه رو بچرخونم تا راه بیوفته.
وقتی هم که روشن میشه(هم دور کند و هم دور تند) هیچ مشکلی نداره و راحت و بدون دردسر ساعتها کار میکنه.
میخواستم بدونم علت چیه.
ممنون.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # رضا پیری 1398-04-11 10:59
سلام وقت بخیر
یا تسمه سفته
یا قدرت دینام کم شده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ابراهیمی 1398-04-12 13:46
ممنون از راهنمایبتون
تسمه سفت نیست
به چه دلیل قدرت دینام کم میشه؟
چه کاری باید انجام بدم تا درست بشه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # جلال شریفی 1398-04-12 15:56
سلام تسمه باید نه خیلی سفت نه شل باشه اندازه استاندارد داره ک باید رعایت شه وگرنه ب موتور اسیب جدی وارد میشه اگه از تسمه مطمعنید مشکل از موتوره ک ضعیف شده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ابراهیمی 1398-04-13 15:01
به نقل از جلال شریفی:
سلام تسمه باید نه خیلی سفت نه شل باشه اندازه استاندارد داره ک باید رعایت شه وگرنه ب موتور اسیب جدی وارد میشه اگه از تسمه مطمعنید مشکل از موتوره ک ضعیف شده

سلام آقای شریفی ممنون از راهنماییتون محبت کردید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-04-18 11:07
سلام خاهش میکنم بازهم سوالی بود در خدمتم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اخوت 1398-04-20 08:35
سلام و خسته نباشین
چند سوال دارم اول اینکه از کجا بفهمیم پولی موتور کولر و فلکه (پولی پروانه)در یک راستا قرار دارن؟دوم اینکه انداره قطر پولی موتور کولر و فلکه در کولرهایی با ظرفیت های مختلف چند است؟سوم آیا این اندازه استاندارد است و در تمام سانده ها یکیست؟چهارم قدرت موتور کولر در ظرفیتهای مختلف چقدر است؟پنجم آیا اگر هوا گرم باشد می تواند در داغ شدن خود موتور کولر موثر باشد به نحوی که کلید حفاظتی روی خود موتور کولر (موتور الکتروژن) عمل کند؟از اینکه با حوصله سوالات را جوا می دهید سپاسگزارم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-04-22 12:37
سلام با چشم میشه فهمید ولی با کلیس دقیقتره ، یا با شاقول دقیق میشه در یکراستا بودن دو فولی را مشاهده کرد ، اندازه فولیها نسبت ب بازدهی کولرها متفاوت است هر کولر و هر برند اندازه استاندارد خودشو داره ، خیر اندازه ها متفاوت است بستگی ب شرکت سازنده و طراحی کولر داره ، رو هر موتور کولر قدرت موتورو نوشته اند مثلا یک دوم سه چهارم یا با اچ پی توان اسب موتور مشخص شده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ص 1398-05-10 11:13
سلام خسته نباشید
کولر من پمپش کار میکنه ولی فقط به یکی از پوشال ها آب میرسه به اون دو تا دیگه نمیرسه؟شلنگشون هم چک کردم گرفتگی نداشتن، مشکلش چیه؟؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # علیرضا آقاملایی 1398-05-10 14:12
سلام وقت بخیر
اگر پمپ سالم باشه میتونه از تراز نبودن کولر باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امیرحسین 1398-05-17 17:15
سلام،
موتور کولر بعد از روشن کردن فقل کرده و حرکت نمیکند
چند بار با حرکت دادن تسمه و روشن کردن مجدد شروع به فعالیت میکند
اما بیشتر اوقات وقتی تسمه را میچرخانیم و بلافاصله موتور را روشن میکنیم، همون موقع موتور از حرکت متوقف میشود و قفل می ماند ، اما جریان برق در موتور هست ،و فقط موتور قفل کرده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ارشیا 1398-05-31 14:50
سلام و خسته نباشید احتمال اینکه موتور و بلبرینگ و شفت جرم گرفته باشه زیاده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جواد 1398-05-31 15:02
سلام
کولر رو باید با دور تند روشن میکردیم بعد میزدیم دور کند ولی الان دور کند کار نمیکنه وکلا دور تند هستش علت چیه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سید امین 1398-06-01 10:13
با سلام و وقت بخیر این مشکل شما میتونه چند علت داشته باشه خیلی مورد داشتیم که پلاتین های پشت کلید خراب شده و زمانی که شما کلید را فشار می دهید دور زیاد کار میکند و دور کم کار نمی کند و با تعویض یک کلید مشکلتان حل می شود و در مورد دیگر میتوان به سیم دور زیاد و دور کم اشاره کرد زیرا مورد های دیگری داشتیم که در بین راه سیم ها به هم چسبیده باشند منظور ما فقط در مورد سیم دور زیاد و دور کم می باشد و مورد دیگری که می توان و دوباره به آن اشاره کرد قطعی دور کم از روی خود جعبه تقسیم داخل کولر و یا قطعی از پشت کلید می باشد و شما خیالتان از بابت خرابی دینام راحت باشد زیرا دینام کولر اگر یک دوره آن بسوزد دور دوم آن به ۲۴ ساعت نمی کشد که می سوزد و حتی نمی توان به خرابی کلاژ دینام که از دور کم شروع می شود اشاره کرد زیرا اگر کلاژ آن خراب شده باشد دینام چه دور کم چه دور زیاد اصلاً کار نمی کند تنها چیزی که می‌توان در این مدل کار کردن به آن اشاره کرد فقط این است که به دینام فشار می آید زیرا دینام کولر باید اول از کلاچ به دور کمک گرفته و بعد به دور زیاد منتقل کند. با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # نریمان 1398-06-25 06:54
سلام ، موتور کولر آبی بسیار ضعیف شده و با دور خیلی کم میچرخه ، بوی سوختگی نمیده ولی تسمه بسیار سائیده شده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # سیامک نعمت پور 1398-06-27 04:25
سلام وقت بخیر
تسمه سفته باید تنظیم بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Mp 1399-02-19 21:23
سلام خسته نباشید
موتور کولر میچرخد اما پولی نه
مشکل از کجاست؟
ممنون از راهنمایی شما
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-02-20 10:18
سلام کاربر گرامی بر روی پولی یک سوراخ میباشد که بر روی آن پیچ آلن میخورد باید اون پیچ رو با آچار آلن سفت کنید تا مشکل حل بشه.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Fati 1399-03-04 15:06
سلام ببخشید اگر کولر هنگام کار کردن آب بپاشد و یه صدایی هم بده مشکلش از کجاست ؟؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-03-05 10:25
سلام دوست عزیز اگر منظور تون کولر آبی هستش واز پوشال آب میپاشه مشکلی نداره صدای کولر هم از تسمه ،پولی بزرگ وکوچک ،دینام و..... میتونه باشه .اگر کولر گازی هستش بفرمایید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین 1399-03-22 16:56
سلام . بنده یه کولر آبی پرتابل 2500 دارم که هم یه صورت پنکه میشه هم کولر . دیشب از کار افتاد به صورتی که کلید روشن شدنش رو میزنم یه صدای گذشتن برق ازش شنیده میشه ولی حرکت نمیکنه . موتورش سوخته یا نیم سوز شده یا مشکل از خازن هست ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-03-23 17:33
باید موتور رو بررسی کرد اگر کار با اهمتر رو میدونید با اهمتر واگر نه از تعمیر کاردینامکمک بگیرید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # شیرازی 1399-04-20 01:57
دینام با چرخش دست بکار میافتد ولی زمانی که کلید موتور را میزنی از کار میافتد در ضمن دینام نو هست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-04-20 10:15
سلام کلید ومسیر سیم کشی به دینام رو بررسی کنیداحتمالاًیابرق در مدارنیست ویا سیم اشتباه بسته شده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسن 1399-06-29 10:37
با سلام
وقتی که پمپ آب کولر ابی روشن میکنم موتر خیلی خوب کار نمی کنه ولی بقتی پمپ اب خاموش می کنم بعداز 10دقیقه موتر خوب کار میکنه ایرادش چیه؟باتشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # عرفانی حسینی 1399-06-29 10:53
کاربر گرامی *سلام *سیم کشی کولر را بررسی نمایید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-06-29 11:15
سلام،میتونه اشکال در کلید کولر وسیم کشی مدار کولر باشه وباید سرویسکار در محل مشکل رو بررسی ورفع عیب نماید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن