کمبود آب و یا فشار کم آن در خانه‌های امروزی و نیاز به تامین آب در شرایط بحرانی باعث شده که اکثر افراد به دنبال استفاده از یک مخزن ذخیره آب در خانه خود باشند. نصب و راه‌اندازی مخازن آب همیشه نباید با استفاده از یک پمپ آب خانگی باشد.

اگر تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید شما را با نحوه لوله کشی مخزن آب در پشت بام بدون پمپ و همراه با پمپ و همچنین طریقه نصب تانکر در سطح زمین آشنا می کنیم.

 

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

نصب مخزن آب در خانه

نصب مخزن آب در خانه در محیط‌های سربسته، صاف، دارای استحکام کافی، به دور از نور خورشید، منطقه‌ای امن و قابل دسترسی باید انجام شود. در ادامه شما را با دیگر نکات نصب مخزن آب در خانه آشنا می کنیم:

 • عموماً محیط‌هایی مانند پارکینگ، موتورخانه، اتاق‌های انباری و یا اتاق تاسیسات برای نصب تانکر آب بهترین انتخاب هستند. البته اگر قبلاً محلی را برای نصب تانکر آب در نظر نگرفته‌اید و یا فضای کافی در اختیار ندارید، می توانید قبل از خرید مخزن ذخیره آب منطقه‌ای را در حیاط و یا زیر پله‌های ساختمان برای تعبیه پمپ در نظر بگیرید.
 • رفاه حال خانواده از نظر رفت و آمد و سر و صدای زیاد پمپ مهمترین نکته در تعیین مکان نصب تانکر ذخیره آب در خانه است.
 • در نظر داشته باشید که تانکرهای درون ساختمان و در طبقات پایین‌تر الزاماً برای تامین آب در خانه نیاز به پمپ آب خانگی دارد، مگر اینکه خانه یک طبقه، باغ و یا ویلا باشد و تعبیه تانکر آب بر روی یک ارتفاع مشخصی از سطح زمین انجام شود.
 • پس از تعیین مکان و مشخص شدن جایگاه تانکر ذخیره آب باید اقدام به خرید تانکر آب شود که در ادامه همین مطلب نحوه انتخاب مخزن مناسب را بیان خواهیم کرد.
 • تانکر‌های ذخیره آب عموماً با دو جنس گالوانیزه و پروپیلن در بازار موجود هستند که امروزه به دلیل استحکام بهتر و شرایط حمل و نقل ساده‌تر و همچنین طول عمر بیشتر بهتر است از تانکرهای پروپیلن استفاده شود.
 • معمولاً تانکر ذخیره آب را باید از درب اتاق و یا پارکینگ به داخل هدایت کنید و یا باید بوسیله طناب از روی دیوار وارد حیاط یا پشت بام نمایید. در هر صورت نکته مهم این است که قبل از خرید تانکر آب به روش حمل و نقل آن نیز دقت کنید.
 • زیر پایه های تانکر آب باید با استفاده از سنگ و یا تخته کمی بالاتر از سطح زمین قرار بگیرد. البته نیازی به طراحی پایه برای تانکر نیست. تانکر باید به شکلی قرار بگیرد که برای تعمیرات اضطراری امکان دسترسی به لوله‌ها و بدنه تانکر وجود داشته باشد.

نصب و لوله کشی منبع آب در خانه و پشت بام 1

پس از خرید تانکر و به منظور قرار دادن تانکر در محل خود باید چندین موضوع را بررسی کنید. از جمله اینکه:

 • آیا برای نصب تانکر ذخیره آب و استفاده از آب ذخیره شده نیاز بهنصب پمپ آب خانگیهم دارید یا خیر؟
 • در صورت خراب شدن و یا نیاز به تعمیر تکنسین لوله کش می تواند به راحتی به پمپ دسترسی داشته باشد یا خیر؟
 • آیا محلی که تانکر را در آن قرار داده‌اید شرایط ایمنی، محیطی و استحکام لازم را دارد یا خیر؟

 

اگر نیاز به خرید و نصب منبع ذخیره آب دارید همین حالا با ما تماس بگیرید تا  از مشاوره رایگان همکاران ما بهره مند شوید و مناسب ترین منبع ذخیره آب متناسب با شرایط ساختمان خود را تهیه کنید. 

روش انتخاب مخزن آب مناسب برای آپارتمان

یکی از دغدغه هایی که پیش از نصب مخزن ذهن را درگیر می کند، انتخاب ظرفیت مناسب مخزن است. چرا که ظرفیت مخازن آب در بازار بسیار متنوع بوده و همین موضوع بحث انتخاب را کمی دشوار می کند.

نصب و لوله کشی منبع آب در خانه و پشت بام 2

اگر بخواهیم مخزن آب مناسب را انتخاب کنیم باید به مهمترین پارامتر، یعنی مقدار مصرف خانوار دقت داشته باشیم. بر همین اساس باید بدانیم در یک آپارتمان چه تعداد افراد ساکن بوده و چه مقدار آب مصرف می کنند.

به عنوان مثال فرض کنید آپارتمان 8 واحدی داریم و به ازای هر واحد به طور میانگین 250 لیتر آب مصرف می شود. اگر در هر واحد 4 نفر ساکن باشند، در کل آپارتمان 32 نفر در حال سکونت هستند و میزان مصرف 32 نفر حدود 8000 لیتر می شود.

اما قرار نیست در تمام 8 ساعت شبانه روز آب در حال مصرف باشد، بنابراین حجم 8000 را بر 16 ساعت باقی مانده از 24 ساعت تقسیم می کنیم و عدد 500 هزار به دست می آید. با این حال باید 4 ساعت پیک مصرف را به این عدد اضافه کنیم و به حجم 2000 لیتر می رسیم.

از آنجا که نصب شناور و سرریز در داخل منبع آب باعث کاهش حجم اسمی تانکر می شود، باید حداقل 300 لیتر به حجم نهایی اضافی کنیم. از طرفی لازم است 30 درصد به منظور مواقعی همچون تعمیرات و سرویس منبع نیز در نظر داشته باشیم. بنابراین یک منبع آب 3000 لیتری برای یک آپارتمان 8 واحدی مناسب است.

برای اینکه کار شما را در محاسبه ظرفیت منبع آب ساده تر کنیم، جدول زیر را به منظور انتخاب منبع مناسب آپارتمان آماده کرده ایم:

تعداد واحد

حجم مخزن ذخیره (لیتر)

حجم مخزن تحت فشار (لیتر)

4-7

1000 تا 15000

30

10-8

2000 تا 2500

60

10-16

2500 تا 4000

60

16-24

4000 تا 6000

100

 

لوله‌کشی تانکر ذخیره آب در خانه

اگر تانکر آب را در سطح خانه جانمایی کردید گفتیم که احتمالاً به نصب پمپ آب نیز نیاز پیدا خواهید کرد. با این حال ما در ادامه این مطلب مبحث لوله کشی تانکر ذخیره آب در خانه را در دو حالت بدون نیاز به پمپ و همراه با پمپ برای شما بررسی می کنیم:

روش نصب مخزن ذخیره آب بدون پمپ

نکته مهم در نصب منبع آب بدون پمپ این است که باید محل نصب تانکر را در محلی در نظر گرفت که ارتفاع بالاتری نسبت به شیرهای مصرفی داشته باشد. در غیر این صورت امکان استفاده از آب تانکر نیست. چنانچه این شرط مهم را در نظر گرفتید، برای نصب و لوله کشی منبع آب بدون پمپ بر اساس مراحل زیر اقدام کنید:

 • ابتدا اتصالات منبع آب بسته شوند. تانکرهای ذخیره آب یک سوراخ در پایین و یک سوراخ در بالا دارند. از این سوراخ‌ها معمولاً یک اتصال برنجی بیرون زده است که عموماً در تانکر های پروپیلن برنجی و در تانکرهای گالوانیزه بصورت لوله‌های گالوانیزه جوش داده شده است.
 • در تانکرهای پروپیلن باید اتصالات تانکر آبدر قسمت پایین این وسیله با استفاده از واشر و مهره مخصوص از پشت و جلو محکم بسته شود.
 • اتصال دیگری در درون تانکر مورد نیاز نیست. بنابراین از جلو به دلیل نیاز به وصل شدن به سایر اتصالات باید از نوار تفلون روی دنده‌های اتصال استفاده شود.

نحوه نصب فلوتر منبع آب

 1. طریقه نصب شناور منبع آب به این صورت است که این قطعه در قسمت بالا و در دورن تانکر وصل شود.
 2. با استفاده از یک ماژیک محل اتصال ورودی و خروجی مخزن را مشخص کنید. توجه داشته باشید که محل اتصال ورودی باید حداقل 5 سانتی متر پایین تر از درب مخزن و محل اتصال خروجی حداقل 5 سانتی متر بالاتر از کف مخزن باشد.
 3. با گردبر محل مشخص شده بر روی مخزن را سوراخ کنید. سوراخ ایحاد شده باید حداقل 5 میلیمتر از اندازه فیتینگ بزرگتر باشد تا اتصال به راحتی در داخل آن جا شود.
 4. تراشه های حاصل از مته کردن را از داخل منبع جمع کنید تا مانع جریان آب نشود.
 5. طریقه نصب فلوتر منبع با استفاده از اتصالات تانکر آب به این شکل است که واشر لاستیکی فیتینگ را دور آن قرار داده و سپس فیتینگ را داخل سوراخ بگذارید. حال از طرف دیگر مهره را به آرامی و با دقت محکم کنید تا به خوبی آب بندی شود.
 6. در زمان نصب شناور منبع آب در نظر داشته باشید که توپی شیر شناور باید به سمت پایین باز و بسته شود.

توجه داشته باشید که وجود ذرات جامد در داخل آب باعث مسدود شدن و خرابی شناور منبع آب می شوند، به همین دلیل باید هر چند وقت یکبار شناور را باز و تمیز کرده و دوباره در جای خود ببندید.

.معمولاً در هنگام خرید تانکر این شیر شناور به شما داده می شود ولی در صورت عدم وجود می‌توانید خریداری نمایید.

 

 

طریقه لوله کشی منبع آب

 • اگر قبلاًلوله‌کشی ساختماندر محل نصب تانکر آب انجام شده باشد باید یک شاخه از آب اصلی را به بالای تانکر اتصال دهید. برای این کار از یک سه راهی استفاده کنید. چرا که قسمت بای‌پاس نیز باید طراحی شود.
 • اگر لوله کشی آب در محل نصب تانکر نبود، باید ابتدا لوله اصلی آب سرد را تا پای تانکر هدایت کنید.
 • سپس با استفاده از یک سه راهی یک سمت از آب را به سمت ورودی تانکر در قسمت بالای این وسیله ادامه می‌دهیم.
 • در مسیر لوله کشی ورودی آب تانکر از یک والو و یک شیر یک طرفه هم استفاده شود. والو برای قطع ورودی آب در شرایط اضطراری و شیر یک طرفه برای جلوگیری از برگشت آب در صورت قطع آب شهری در نظر گرفته می‌شود.
 • سپس با استفاده از یک مغزی و بوشن لوله به ورودی تانکر و پشت شیر شناور اتصال داده می شود.
 • در قسمت پایین تانکر باید به منظور جلوگیری از عدم بازگشت آب به داخل تانکر یک شیر یک طرفه به سمت داخلی با استفاده از یک مغزی و یک بوشن اتصال داده شود.
 • همچنین باید برای قطع ورودی آب به داخل لوله مصرفی در شرایط اضطراری، یک والو به شیر ورودی ساختمان بسته شود.

نصب و لوله کشی منبع آب در خانه و پشت بام 3

این ساده‌ترین راه در خصوص نحوه لوله کشی مخزن آب بدون پمپ است که برای شما توضیح دادیم. البته این نکته را باید گفت که این روش تنها مناسب ذخیره آب بوده و تامین آب ساختمان با این روش اصلاً گزینه خوبی نیست. چون آب با فشار بسیار کم و توان پایین ذخیره می شود. همچنین اگر ارتفاع مناسبی برای تانکر پیش بینی نشده باشد همه آب تانکر ذخیره آب مصرف نمی‌شود.

نکته مهم در طراحی نصب منبع ذخیره آب بدون پمپ این است که محل تعبیه تانکر در سطح زمین باید از همه شیرهای مصرفی بالاتر باشد تا بتوان از آب ذخیره شده در تانکر استفاده نمود.

لازم به ذکر است که نصب تانکر آب در باغ همانند نصب منبع آب در خانه است که در بخش فوق توضیحات کامل را در اختیارتان قرار دادیم.

 

نصب پمپ آب با مخزن

قبلاً در مقاله نصب منبع و پمپ آب خانگی در خصوص نحوه نصب پمپ آب با مخزن توضیحات کامل را داده ایم. اگر علاقه مند به نصب منبع ذخیره آب به همراه پمپ هستید، بهتر است این مقاله را مطالعه کنید.

از جمله تفاوت های لوله کشی تانکر ذخیره آب به همراه پمپ آب خانگی نسبت به لوله کشی تانکر ذخیره آب بدون پمپ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شما نیازی به تعبیه تانکر در ارتفاع بالاتر نسبت به شیرهای مصرفی ندارید.
 • می توانید در هر طبقه ای از ساختمان که هستید، آب را به خوبی و با فشار مناسب با توجه به ارتفاع هد مناسب پمپ دریافت کنید.
 • مهم‌تر از همه برای اینکه پمپ هوا نگیرد این بار باید پمپ کمی از سطح تانکر آب بالاتر نصب شود.
 • نکته مهم دیگر اینکه شما می‌توانید در صورتیکه قبلاً در خانه از منبع آب بصورت معمولی استفاده می‌کردید، این بار با نصب پمپ آب خانگی باز هم از همان منبع صرف نظر از اینکه در کجا نصب شده استفاده کنید.

طریقه نصب پمپ آب به تانکر مشابه روشی است که در بخش قبلی توضیح داد شد. بنابراین برای نصب تانکر آب به همراه پمپ باید مرحله نصب پمپ به تانکر را به مراحل نصب تانکر آب اضافه کنید.

اگر می خواهید طریقه تعمیر و سرویس پمپ آب خانگی را بدانید کافیست روی لینک مقاله کلیک کنید.

نصب و لوله کشی منبع آب در خانه و پشت بام 4

فیلم نصب منبع آب 

در فیلم کوتاه زیر نصب یک منبع پلاستیکی به جای منبع فلزی که پوسیده است را مشاهده میکنیم. محل نصب این منبع ذخیره آب در پارکینگ و قسمت زیرپله می باشد که توسط همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته نصب شده است.

 

 طریقه نصب مخزن آب روی پشت بام بدون پمپ

یکی از روش‌های قدیمی و بسیار موثر که امروزه هم از آن در خانه‌ها زیاد استفاده می‌شود نصب تانکر ذخیره آب در ارتفاع و پشت بام است. وقتی تانکر آب در پشت بام نصب شود حداقل سه متر از اولین مصرفی فاصله دارد و بدون نیاز به پمپ آب می‌تواند تمامی ساکنین خانه را بدون نیاز به پمپ از آب با فشار نسبتاً مناسب بهره‌مند کند.

در ادامه شما را با نحوه لوله کشی تانکر آب پشت بام بدون استفاده از پمپ آشنا می کنیم:

 • فشار آب برای تامین آب ذخیره را بررسی کنید.

در واقع شرط اولیه و اساسی نصب منبع آب بدون پمپ در ارتفاع داشتن فشار لازم برای تامین آب مخزن است. در برخی از مناطق به دلیل وجود فشار آب لازم در بعضی از ساعات روز مانند ساعات پایانی شب، هیچگونه نگرانی برای تعبیه تانکر آب در پشت بام وجود ندارد.

 چرا که به دلیل فشار مناسب آب در این ساعات تانکر ذخیره آب به راحتی تا حجم نامی خود و یا حداکثر حجم نامی خود آبگیری می‌کند.

 • برای خرید منبع ذخیره آب به میزان مصرف آب در ساختمان دقت کنید.

درست همانند روش محاسبه میزان آب مصرفی برای ساکنین در هنگام انتخاب پمپ آب خانگی که در مقاله راهنمای خرید پمپ آب خانگی به آن پرداختیم برای انتخاب تانکر ذخیره آب هم باید میزان مصرف آب خانه در نظر گرفته شود. این نکته بخصوص وقتی تانکر در ارتفاع نصب می‌شود اهمیت بسیار بیشتری دارد.

 • فشار آب ساختمان را مد نظر داشته باشید.

 با نصب تانکر در ارتفاع بالا تقریباً در ساعاتی از روز نباید انتظار داشته باشیم که آبی وارد تانکر شود، بخصوص اگر فشار آب کم باشد.

در حالی که اگر تانکر در سطح زمین و نه بالای پشت بام نصب شود، حتی در طول روز که فشار آب پایین است، مقداری آب وارد تانکر می شود و نیاز مصرفی را جبران می کند. بنابراین چنانچه فشار کافی برای پر شدن تانکر آب در پشت بام وجود ندارد و فضای کافی هم برای نصب تانکر ذخیره آب در ساختمان نیست، باید با استفاده از یک پمپ آب خانگی میزان آب مورد نیاز تانکر آب تامین شود.

در چنین شرایطی باید درست همانند روشی که برای نصب مخزن آب به همراه پمپ گفتیم، نصب مخزن آب روی پشت بام را انجام دهید.

نصب و لوله کشی منبع آب در خانه و پشت بام 5

حال با در نظر گرفتن شرایط فوق برای نصب مخزن بر روی پشت بام بدون پمپ به روش زیر عمل کنید:

 • محلی که در پشت بام برای نصب تانکر ذخیره آب در نظر گرفته می‌شود باید هم ارتفاع مناسب و هم استحکام زیادی داشته باشد.
 • بهتر است محل نصب مخزن ذخیره آب در پشت بام در مکانی سرپوشیده و به دور از باد و باران و آفتاب باشد.
 • اغلب محل نصب تانکر بر روی پشت بام پله‌ها که ارتفاع بالاتری دارد، در نظر گرفته می‌شود.
 • اگر جز نصب تانکر آب در فضای روباز گزینه دیگری نداریم، توصیه می شود به دلیل شرایط آفتاب و باد و باران از نوع تانکرهای پروپیلن استفاده ‌شود.
 • بهتر است تانکر ذخیره آب با استفاده از یک پایه یا ساختار مناسب چند سانتی متر بالاتر از سطح پشت بام نصب شود. زیرا فشار تانکر باعث خواهد شد تا پایه‌های آن درون ایزوگام و یا بافت پشت بام فرو برود. البته اگر پشت بام موزاییک باشد، نیازی به این کار نیست.
 • لوله کشی تانکر آب پشت بام به این صورت است که اتصالات تانکر وصل و لوله ورودی به روی تانکر و لوله خروجی درست مشابه همان ساختار گفته شده به لوله ورودی ساختمان اتصال داده شود.
 • با توجه به اینکه لوله ورودی آب به وسیله یه سه راهی از لوله اصلی دریافت می‌شود و لوله خروجی تانکر هم باز به همان لوله به عنوان لوله ورودی ساختمان تعبیه می‌شود، بهتر است در زمان‌هایی که از آب تانکر برای تامین آب خانه استفاده می‌شود آب ورودی ساختمان بوسیله یک والو کنترل شود.
 • نصب والو کنترل در قسمت آب ورودی ساختمان به تانکر کمک می کند تا اگر آب شهری قطع باشد و از شیر یک طرفه هم استفاده نشده و یا شیر یک طرفه خراب باشد، آب وارد کوچه و محیط‌های اطراف نشود.
 • پیشنهاد می‌شود نقشه لوله کشی منبع آب بدون پمپ طوری طراحی شود که لوله‌کشی آب تانکر بصورت مجزا در نظر گرفته شده و در ورودی هر واحد و یا هر طبقه به والو ورودی خانه اتصال داده شود.
 • اگر از یک پمپ هم در پشت بام استفاده شود، توان آب تانکر برای تامین آب خانه بیشتر می‌شود، مخصوصاً در ساعاتی که فشار آب بسیار کم است.
 • اگر ورودی‌های خانه بسته و شیر یک طرفه خراب باشد، از طرفی هیچ شیر کنترل کننده ای در مسیر لوله کشی طراحی نشده باشد، آب به پشت کنتور می رسد و نهایتاً به خارج از خانه هدایت می شود. برای جلوگیری از این اتفاق باید شیر یک طرفه و یک والو نصب نمود تا کنترل به صورت دستی انجام شود.

نصب و لوله کشی منبع آب در خانه و پشت بام 6

لوله کشی مخزن آب در پشت بام با پمپ

روش دیگر لوله‌کشی مخزن آب در پشت بام با استفاده از پمپ آب است. در این روش با توجه به اینکه پمپ آبی در طبقه همکف برای تامین آب در نظر گرفته شده است یا نه نوع لوله‌کشی متفاوت می‌شود.

اگر پمپ آب در طبقه اول در نظر گرفته شده باشد:

 در چنین شرایطی معمولاً به این صورت عمل می شود که پمپ طبقه پایین آب را مستقیماً به درون تانکر بالا پمپاژ می‌کند و از این تانکر پمپ دوم و یا پمپ متصل به منبع ذخیره آب در پشت بام آب را در طبقات مختلف و برای مصرف توزیع می‌کند. روش نصب پمپ آب در پشت بام در این روش درست متناسب با روش توضیح داده در خصوص طریقه نصب پمپ آب با مخزن است که در بخش های قبلی به آن اشاره کردیم.

 • اگر پمپ آب در طبقه اول در نظر گرفته نشده باشد:

در این روش منبعی در پایین ساختمان طراحی می‌کنند و منبع ذخیره آب بزرگتر را در بالای ساختمان قرار می دهند. این بار پمپی در پشت بام طراحی می‌کنند تا آب را از منبع پایین به منبع آب بالا انتقال دهد. در این روش گاهاً آب مستقیماً از تانکر و بدون کمک پمپ وارد مناطق مصرف می‌شود و گاهی نیز با استفاده از یک پمپ ثانویه وارد مدار مصرفی می‌شود.

توجه داشته باشید از توضیحات داده شده در قسمت فوق می توانید برای یادگیری نحوه نصب مخزن آب پلی اتیلن روی پشت بام نیز استفاده کنید.

 

نصب منبع آب در پشت بام بهتر است یا طبقه همکف، موتورخانه

در دو فیلم کوتاه زیر از دو نفر کارشناس و مجری تاسیساتی پرسیدیم که نصب منبع ذخیره آب در پشت بام بهتر است یا طبقه همکف یا در زیرمین و موتورخانه؟ با دیدن این دو فیلم می توانید جواب این سوال را بگیرید.

ابتدا به صحبت های آقای مصطفی اسماعیلی کارشناس تاسیساتی گوش می دهیم:

نظر آقای میثم بایزگلی مجری تاسیساتی را در این خصوص بشنوید:

 البته در پایان باید این نکته را یادآوری کنیم که روش لوله‌کشی تانکر ذخیره آب در خانه و پشت‌ بام در کل تفاوت زیادی با هم ندارد، ولی در شرایط توزیع آب در ساختمان و کنترل نوع مصرف ممکن است هر مهندس تاسیسات ایده و روش منحصر به فرد خود را داشته باشد که ممکن است در این مقاله به آن اشاره نشده باشد.

برای اطلاع از سرویس و تعمیر پمپ های موتورخانه پیشنهاد می کنیم لینک مقاله را لمس کنید.

 

نحوه نصب منبع آب هوایی

از منابع آب هوایی در مناطقی استفاده می شود که قصد داریم کمبود آب یک مجتمع مسکونی بزرگ و یا شهرک مسکونی را با استفاده از آب ذخیره شده در منبع رفع کنیم.

نوع رایج منبع آب هوایی در جنس پلاستیک یا پلی اتیلن است که به دلیل مقاومت بالا در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی بیشتر از مخازن هوایی فلزی استفاده می شود.

روش نصب مخزن آب هوایی در ساختمان به روش زیر است:

 1. محل مناسبی برای نصب مخزن مشخص کنید. مکان نصب مخزن با توجه به جنس آن تعیین می شود. به عنوان مثال مخازن دو لایه برای نصب در فضای باز و دمای معتدل مناسب است، در حالی که مخازن سه لایه را می توان در فضای باز سردسیری و گرمسیری نصب کرد.
 2. فنداسیون مناسب مخزن هوایی را بر اساس ابعاد و وزن آن طراحی و اجرا کرده و پایه مورد نیاز فلزی برای نگهداری مخزن هوایی را با ارتفاع مورد نظر بر روی فنداسیون قرار دهید.
 3. لوله های آب ورودی، خروجی و تخلیه مخزن در زیر آن تعبیه شده اند. این لوله ها را با استفاده از فلنج آن ها به لوله های مربوطه در ساختمان اتصال دهید.
 4. سرریز آب مخزن هوایی در قسمت بالایی آن قرار گرفته است که باید توسط لوله رابط به محل سرریز وصل کنید.
 5. برای اینکه مخزن هوایی در جای خود مستحکم شده و در برابر وزش باد مقاوم باشد، آن را با استفاده از سیم بکسل به پایه فلزی خود محکم کنید.

نصب و لوله کشی منبع آب در خانه و پشت بام 7

اجرت نصب پمپ و تانکر

در انتهای صحبت های خود می خواهیم به اجرت نصب پمپ و تانکر اشاره کنیم. اجرت اضافه کردن تانکر ذخیره آب به سیستم پمپ حدود 450 هزار تومان توسط مجریان متخصص ما در مجموعه تاسیسات 24 ساعته انجام می شود.

البته توجه داشته باشید قیمت گفته شده مربوط به سال 1400 بوده و فقط در خصوص دستمزد این کار است. بنابراین برای محاسبه هزینه نهایی نصب و لوله کشی منبع آب در ساختمان خود باید قیمت خرید منبع، لوله و اتصالات و قیمت خرید پمپ آب را نیز مد نظر داشته باشید.

اگر می خواهید از اجرت تعویض شناور تانکر ذخیره، تنظیم شناور تانکر ذخیره، تعویض شیر یک طرفه و باز و بسته کردن شیر یک طرفه و همچنین اجرت تعویض فلکه ورودی یا خروجی تانکر مطلع شوید، پیشنهاد می کنیم به صفحه تعرفه خدمات سایت مراجعه کنید. در این صفحه قیمت کلیه خدمات ما اعلام شده است.

ردیف
نوع خدمات
توضیحات
قیمت تقریبی
درخواست
1
نوع خدمات نصب کامل پمپ و منبع
توضیحاتبا کلید اتوماتیک و منبع انبساط بدون نیاز به کنده کاری (انتظار پمپ دارد یا حداکثر لوله کشی 2 متر جهت وصل به خط اصلی)
قیمت تقربی 2500 الی 3000 هزار تومان
2
نوع خدمات نصب کامل پمپ و منبع
توضیحاتبا ست کنترل بدون نیاز به کنده کاری (حداکثر لوله کشی 2 متر)
قیمت تقربی 2000 الی 2500 هزار تومان
3
نوع خدمات نصب کامل پمپ نیم اسب داخل واحد
توضیحاتنصب کامل پمپ نیم اسب داخل واحد با ست کنترل با کنده کاری جزیی محل فلکه (حداکثر لوله کشی نیم متر)
قیمت تقربی 2000 هزار تومان
4
نوع خدمات تعویض پمپ نو با پمپ کارکرده
توضیحاتبدون تغییرات لوله کشی
قیمت تقربی 1500 الی 2000 هزار تومان
5
نوع خدمات تعویض پمپ نو با پمپ کارکرده
توضیحاتبا تغییرات جزیی لوله کشی
قیمت تقربی 2000 الی 2500 هزار تومان
6
نوع خدمات شارژ منبع انبساط (تویوپ)
توضیحات
قیمت تقربی 500 الی 600 هزار تومان
7
نوع خدمات تعویض تیوپ همراه با سمباده زنی داخل منبع انبساط
توضیحات
قیمت تقربی 800 الی 1000 هزار تومان
8
نوع خدمات تعویض منبع انبساط (تحت فشار)
توضیحات
قیمت تقربی 700 هزار تومان
9
نوع خدمات تعویض کلید اتوماتیک
توضیحات
قیمت تقربی 500 هزار تومان
10
نوع خدمات تعویض ست کنترل
توضیحات
قیمت تقربی 500 هزار تومان
11
نوع خدمات باز کردن پمپ جهت تعمیرات در کارگاه و بستن مجدد
توضیحات
قیمت تقربی 1000 الی 1500 هزار تومان
12
نوع خدمات تبدیل اتوماتیک پمپ از ست کنترل به کلید اتوماتیک
توضیحات
قیمت تقربی 1000 الی 1500 هزار تومان
13
نوع خدمات تبدیل اتوماتیک پمپ از کلید اتوماتیک به ست کنترل
توضیحات
قیمت تقربی 1000 الی 1500 هزار تومان
14
نوع خدمات تبدیل اتوماتیک پمپ از کلید اتوماتیک به پرشرسوئیچ (دانفوس)
توضیحاتبدون در نظر گرفتن دستمزد جمع کردن تابلو
قیمت تقربی 1500 الی 2000 هزار تومان
15
نوع خدمات تبدیل اتوماتیک پمپ از ست کنترل به پرشرسوئیچ (دانفوس)
توضیحاتبدون در نظر گرفتن دستمزد جمع کردن تابلو
قیمت تقربی 1500 الی 2000 هزار تومان
16
نوع خدمات اضافه کردن تانکر ذخیره به سیستم پمپ
توضیحات
قیمت تقربی 2500 الی 3000 هزار تومان
17
نوع خدمات اجرای لوله کشی بای پس برای پمپ
توضیحاتحدود نیم الی یک متر
قیمت تقربی 1000 هزار تومان

 

اگر نیاز به خرید و نصب منبع ذخیره آب دارید همین حالا با ما تماس بگیرید تا  از مشاوره رایگان همکاران ما بهره مند شوید و مناسب ترین منبع آب متناسب با شرایط ساختمان خود را تهیه کنید. 

جمع بندی

برخی به دلیل اینکه در ارتفاعات خانه‌ها زندگی می‌کنند و برخی به دلیل ترس نبودن آب در بعضی از ساعات روز هزینه نصب و راه‌اندازی یک مخزن ذخیره آب را به جان می‌خرند. در این مطلب گفتیم که معمولاً مخزن ذخیره آب یا در خانه و یا در ارتفاع و پشت بام نصب می شود.

در هر صورت محل نصب تانکر ذخیره آب در هر قسمت از ساختمان که باشد، بسیار مهم است که لوله کشی و اتصال تانکر به سیستم لوله کشی آب ساختمان به درستی انجام شود تا دسترسی به آب ذخیره شده در منبع به راحتی انجام گیرد.

بنابراین ما در این قسمت می خواهیم گروه تاسیسات 24 ساعته را به شما معرفی کنیم. متخصصین مشغول به کار در این مجموعه می توانند منبع آب خانه شما را در سطح زمین و یا بالای پشت بام برای شما نصب کنند. علاوه بر این خدمت نصب پمپ و نصب تانکر ذخیره آب همگی دارای گارانتی تضمین کیفیت هستند تا هیچ نگرانی بابت نتیجه کار خود نداشته باشید.

پس اگر می خواهید برای جبران کمبود فشار آب در ساختمان به نصب منبع آب اقدام کنید، همین الان با شماره های 77683856 – 26407476 تماس بگیرید و یا فرم درخواست سرویسکار متخصص را پر کنید تا ضمن برخورداری از مشاوره رایگان همکاران ما در سریعترین زمان ممکن کار را با کیفیت عالی برای شما انجام دهند.

نصب و لوله کشی منبع آب در خانه و پشت بام 8

خلاصه ای از آنچه در این مطلب گفتیم

 • تانکر آب را می توان در مکان هایی از جمله داخل پارکینگ، بالای پشت بام و یا انباری نصب کرد.
 • اگر قرار باشد از تانکر آب بدون پمپ استفاده شود، باید محل نصب تانکر بالاتر از شیرهای مصرفی باشد.
 • در زمان نصب منبع ذخیره آب بایستی تجهیزاتی از جمله فلوتر یا شناور، شیر یک طرفه و والو کنترل جریان نیز را نیز در مسیر لوله کشی تانکر تعبیه کرد.
 • تانکر ذخیره آب را می توانید به دو روش همراه با پمپ آب و بدون پمپ در بالای پشت بام نصب و لوله کشی نمایید.
 • برای انتخاب مخزن مناسب آب در ساختمان باید به میزان مصرف آب در ساختمان دقت شود تا منبع متناسب با نیاز ساختمان خریداری شود.

 

پرسش و پاسخ های متداول

 1. چرا مخازن آب را در ارتفاع بالا نصب می کنند؟

به این دلیل که در صورت عدم وجود پمپ آب بتوان از آب ذخیره شده در داخل مخزن برای نیاز مصرفی ساختمان استفاده کرد.

 1. بهترین مکان رای نصب مخزن آب چه ویژگی هایی دارد؟

به دور از نور خورشید/ بر روی سطحی صاف و یکنواخت/ دارای فضای کافی برای تعمیر و رسیدگی/ به دور از محل رفت و آمد

 1. بهترین مخزن آب کدام است؟

مخازن پلی اتیلنی بهترین جنس منبع ذخیره آب هستند.

منابع: منبع 1، منبع 2، منبع 3

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد، شیراز، شهریار، اسلامشهر، اصفهان، تبریز، رشت، اهواز، اراک، پردیس، رودهن، بومهن، پرند، دماوند، قم، ارومیه، کرمانشاه، شهر قدس فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 200.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

1. در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.

2. با شماره های قسمت تماس با ما، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

نظر آقای محمدزاده در مورد تجربه استفاده از خدمات مجموعه تاسیسات 24 ساعته

 

برخی از سوابق کاری مرتبط با نصب ، سرویس و تعمیر پمپ آب خانگی و منبع

 

 

 

اشتراک گذاری این صفحه