استفاده از پمپ آب خانگی بدون مخزن تحت فشار آب باعث خرابی پمپ آب در دراز مدت می شود.

از این رو قصد داریم تا در ادامه مقاله کار مخزن تحت فشار چیست این بار این موضوع را بررسی کنیم که نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی چگونه صورت می گیرد.

 

نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی 1

 

اگر ورودی آب به ساختمان شما با فشار کم صورت می گیرد و یا مشاهه کردید که موتور پمپ آب شما دائما در حال روشن و خاموش شدن است این ها همه نشان دهنده این است که پمپ آب در ساختمان شما باید به یک مخزن تحت فشار متصل شود.

به منظور بررسی نحوه نصب مخزن تحت فشار ابتدا بهتر است تا با این وسیله به عنوان قطعه جانبی پمپ آب بیشتر آشنا شویم.

 

مخزن تحت فشار چیست ؟

مخزن تحت فشار در واقع شبیه به یک تانکر فلزی یا فایبرگلاسی است که سایز آن می تواند از 2 لیتر تا 500 لیتر متغیر باشد.

در داخل این مخزن یک دیافراگم لاستیکی وجود دارد که داخل محفظه را به دو قسمت تر و خشک تقسیم کرده است.

نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی 2

در قسمت خشک آن تیوپ به دیواره مخزن چسبیده و هوای پمپاژ شده به داخل را تا زمانی که فشار به حد تنظیم شده برسد کمپرس می کند.

در قسمت تر مخزن تحت فشار قسمت فلزی وجود دارد که به بخش خروجی مخزن متصل شده و دقیقا همین قسمت یعنی بخش تر آن است که به لوله ورودی پمپ آب متصل می شود.

عواملی که باید قبل از نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی رعایت شوند بدین شرح می باشند:

 • نکته بسیار مهم در نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی مکان نصب این مخزن است. مخزن تحت فشار را می توان در هر مکانی در نزدیکی پمپ آب خانگی نصب کرد در واقع می توان گفت مهم ترین نکته در مکان نصب مخزن پمپ آب خانگی این است که در کمترین فاصله ممکن از پمپ آب خانگی نصب شود.

تمام پمپ های آب خانگی به شیر یک طرفه نیاز دارند.

این شیر بر روی لوله پمپ آب نصب می شود. مکان نصب شیر یک طرفه را می توان در یکی از این دو قسمت قرار داد، یکی در طرف قسمت مکنده پمپ آب (ورودی پمپ آب) و دیگری در قسمت خروجی پمپ آب.

شیر یک طرفه جلوی برگشت جریان آب به داخل پمپ و همچنین کاهش فشار پمپ را در زمان خاموشی پمپ آب می گیرد.

این شیر کمک می کند تا فشار در داخل پمپ آب تنظیم شود و اجازه می دهد تا پمپ به شکل اتوماتیکی خاموش شود. مخزن تحت فشار می تواند در هر نقطه ای بعد از شیر یک طرفه نصب شود.

 • مکان نصب مخزن پمپ آب خانگی نیز مانند پمپ آب خانگی بسیار مهم است که در سطحی صاف و عاری از هر گونه سنگ ریزه باشد.
 • به منظور عدم کاهش فشار آب ورودی به مخزن تحت فشار باید از کمترین تعداد زانویی در سیستم لوله کشی مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی به پمپ آب استفاده کرد.
 • برای جلوگیری از مسدود شدن مسیر جریان آب به داخل مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی و در نتیجه کاهش فشار آب ورودی از نصب صافی در قسمت ورودی مخزن تحت فشار آب را نباید غافل شد.
 • اگر می خواهید آب در داخل مخزن تحت فشار آب پمپ آب خانگی شما به بهترین شکل تامین شود می توانید مانند شکل زیر ابتدا منبع آب را در ابتدای لوله اصلی ورودی به ساختمان نصب کنید و سپس مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی را نصب کنید.

نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی 3

نحوه نصب مخزن تحت فشار چگونه است ؟

مرحله اول: شیر فلکه اصلی ساختمان را ببندید و با باز کردن شیر اجازه دهید تا فشار آب در خطوط لوله کشی آب آزاد شود.

مرحله دوم: سه راهی را در وسط لوله اصلی آب در طبقه همکف بعد از کنتور نصب کنید. سه راهی را با کمک آچار لوله کشی مناسب به لوله محکم کنید.

(جهت تهیه آچار مناسب و یا دیدن انواع آچار به همراه قیمت بر روی لینک خرید آچار از سایت دیجیکالا بزنید)

مرحله سوم: لوله جدید را از بالای سه راهه متصل کنید تا به ورودی مخزن تحت فشار وارد شود. اتصالات 90 درجه را طوری در مسیر لوله کشی قرار دهید که در قسمت زیرین مخزن تحت فشار تعبیه شود.

نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی 4

مرحله چهارم: لوله آب ورودی به داخل ساختمان را به طرف دیگر سه راهی با کمک آچار لوله کشی متصل کنید.

مرحله پنجم: مخزن تحت فشار را در مکان مطلوب قرار دهید.

مرحله ششم: در انتها لوله خروجی از مخزن تحت فشار را به ورودی پمپ آب خانگی متصل کنید و در صورت نیاز مخزن تحت فشار را با کمک شیر هواگیری از هوا پر کنید.

بعد از اتصال دوشاخه مخزن به برق مخزن شروع به کار کردن می کند و در این موقع حتما بررسی کنی که سیستم لوله کشی شده در مخزن نشتی نداشته باشد.

اگر بخواهیم نحوه قرارگیری مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی را به طور خلاصه و به شکل ساده تر بیان کنیم به این صورت است:

یک لوله آب در نظر بگیرید که در واقع همان رایزر آب است و از وسط بریده شده است.

مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی در وسط این لوله قرار می گیرد. پس از اتصال مخزن تحت فشار لوله امتداد پیدا می کند و به ورودی یا دهنه پمپ آب خانگی می رسد.

نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی 5

بعد از نصب پمپ آب خانگی لوله خروجی آن از دهانه خروجی پمپ آب خانگی خارج شده و بعد از اتصال به شیر یک طرفه به سر دیگر لوله اصلی آب متصل می شود. در واقع این مخزن وسط پمپ آب و رایزر آب قرار می گیرد.

 

فیلم نصب مخزن تحت فشار:

در زیر فیلم یکی از نمونه مخازن تحت فشار نصب شده توسط همکاران ما در تاسیسات 24 ساعته را گذاشته ایم. قابل ذکر است از آنجا که منبع تحت فشار معمولا به همراه پمپ و دیگر متعلقات آن نصب می شود، این کلیپ کوتاه شامل نصب پمپ، منبع آب و مخزن تحت فشار است.

 

 

نحوه عملکرد مخزن تحت فشار در سیستم پمپ آب خانگی:

مخزن تحت فشار دارای کلید الکتریکی است که در زمانی که فشار آب در داخل آن به مقدار تنظیم شده برسد، پمپ آب را با کمک آن کلید خاموش می کند.

وقتی که پمپ آب در حال کار کردن است این به این معنی است که مخزن در حال خالی شدن است و آب از مخزن به داخل پمپ وارد می شود.

در زمانی که داخل مخزن از آب پر شود، جریان آب به داخل مخزن قطع خواهد شد و فشار در داخل سیستم ثابت می شود.

هروقت که میزان فشار در مخزن به اندازه تنظیم شده آن برسد، پمپ آب به شکل اتوماتیکی خاموش می شود.

از آنجا که آب مایعی است که خیلی قابل فشرده شدن نیست و لوله ها قابلیت نگهداری تنها یک مقدار کمی از آن را دارند، به محض باز کردن شیر آب فشار داخل لوله ها به سرعت پایین می آید و فقط مقدار کمی (همان مقدار قابل انتظار و مورد نیاز با توجه به وجود پمپ آب) از شیر آب خارج می شود.

در زمانی که فشار مخزن تحت فشار کم می شود، سیستم به صورت اتوماتیک در حالت روشن قرار می گیرد و پس از آن پمپ دوباره روشن شده و شروع به پمپاژ می کند.

به این معنی که وقتی تمام شیرهای آب در داخل ساختمان بسته هستند، فشار در داخل سیستم مخزن تحت فشار تولید می شود.

هر زمان که قسمت تر مخزن تحت فشار تمام فشار انباشته شده در خودش را به پمپ آب متصل شده به خودکمپرس کند، فشار دوباره شروع به تولید شدن می کند و بعد از تولید فشار کافی دوباره فرآیند تولید فشار متوقف می شود.

یکی از ملزومات مهم در نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی این است که اگر پمپ آب خانگی را در طبقه همکف و در ابتدای رایزر آب بدون مخزن تحت فشار آب نصب کنید کار شما علاوه بر این غیر قانونی می باشد، باعث می شود که کیفیت آب ورودی به داخل لوله کشی آب ساختمان کاهش پیدا کند.

 

فواید نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی در سیستم پمپ آب خانگی:

 • افزایش راندمان پمپ آب خانگی: به این دلیل که در صورت استفاده از مخزن تحت فشار در سیستم پمپ آب خانگی تعداد دفعات روشن و خاموش شدن پمپ آب کاهش پیدا می کند.در نتیجه راندمان و طول عمر پمپ آب افزایش پیدا می کند.
 • کاهش مصرف برق به دلیل خاموش ماندن پمپ به مدت طولانی تر
 • امکان استفاده از آب ذخیره شده در مخزن تحت فشار در مواقع کم آبی
 • دسترسی بیشتر به آب حتی در زمانی که آب شهری فشار پایینی داشته باشد زیرا همیشه مقداری آب در داخل مخزن تحت فشار ذخیره می شود و همین مقدار که بستگی به حجم مخزن دارد، می تواند در افزایش آب پمپاژ شده توسط پمپ تاثیر مستقیم بگذارد.

 

موارد مهم در حفظ و نگهداری مخزن تحت فشار و تیوپ داخل آن:

 • از آنجا که تمام فعالیت مخزن تحت فشار بر اساس پر شدن از هوا یا فشار صورت می گیرد در نتیجه تنظیم میزان باد مخزن تحت فشار پمپ آب برای بررسی میزان سلامت منبع تحت فشار بسیار مهم است.
 • یکی از قطعات مهم مخزن تحت فشار همانطور که ذکر شد تیوپ داخل مخزن است که در واقع تمام کارکرد مخزن تحت فشار پمپ آب بر عهده همین قطعه است. در زمان هواگیری این تیوپ است که در قسمت خشک مخزن تحت فشار پر از هوا می شود.

در بسیاری از موارد در اثر پر و خالی شدن تیوپ از هوا این قطعه دچار سوراخ شدگی می شود.

به عنوان نمونه در یکی از سوابق کاری صورت گرفته در گروه تاسیسات 24 ساعته پمپ آب به دلیل پاره شدن تیوپ داخل مخزن تحت فشار به صورت یک سره کار می کرده که باعث مصرف بیش از اندازه برق و همچنین تولید صداهای بالا در پمپ آب خانگی می شد. به منظور آشنایی با راه های کاهش صدای پمپ آب خانگی بر روی آن کلیک کنید.

در این پروژه که در خیابان کریم خان انجام شد همکاران ما اقدام به تعویض تیوپ داخل مخزن پمپ آب نمودند.

معمولا مشکل سوراخ و یا پاره شدن تیوپ مخزن تحت فشار آب به دلیل فرسوده شدن و با گذشت زمان از استفاده از مخزن تحت فشار آب رخ می دهد. برای مطالعه دقیق این مطلب اینجا کلیک کنید.

 • برای حفظ سلامت آب مصرفی باید هر چهار ماه یک بار تیوپ داخل مخزن تحت فشار آب تعویض شود.
 • سرویس و تعمیر پمپ آب خانگی باید به عنوان یک اولویت در برنامه ریزی های صورت گرفته به منظور حفظ و نگهداری پمپ آب و مخزن تحت فشار آن قرار بگیرد.

نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی 6

اگر قصد نصب منبع تحت فشار دارید میتوانید آن را بصورت اینترنتی نیز خریداری کنید. جهت دیدن قیمت و خرید انواع مخزن تحت فشار بر روی لینک خرید مخزن تحت فشار از سایت دیجیکالا بزنید.

با توجه به اهمیت نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی لزوم استفاده از افراد متخصص در این کار احساس می شود.

به همین منظور ما تیم متخصص در گروه تاسیسات 24 ساعته را به شما معرفی می کنیم تا با خاطری آسوده بتوانید کار نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی را در تمام نقاط تهران به آنها بسپارید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

تاسیسات ۲۴ ساعته در کنار شماست تا به شما کمک کند مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنید

درخواست سرویسکار متخصص

 

منابع انگلیسی:

منبع 1 منبع 2

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +1 # ابوالحسن 1397-12-28 12:27
سلام وقت بخیر
من اخیرا یک منبع انبساط هاماگ 50 لیتری برای طبقه 4 با ارتفاع 15 متر در پارکینگ نصب کرده ام
همچنین یک پرشر سوئیچ دانفوس KP1 با فشار بین 4 و 5 bar نصب کرده ام
مشکل اینه که با مصرف حدود 8 لیتر آب, فشار به 4 میرسد و پرشر سوئیچ پمپ را راه می اندازد در حالیکه باید حدود 50 لیتر آب مصرف شود بعدا پمپ عمل کند
مشکل دیگه این که در زمان فشار 5 که باید پمپ خاموش شود یک صدا و تکان زیادی در لوله ها احساس می شود که غیر عادی است
لطفا من را راهنمایی فرمایید
همچنین عکس هم میتوانم بفرستم
تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # رضا پیری 1398-01-01 12:59
سلام من راجب به قسمت اول سوالتون میتونم بگم باچه استانداردی شما میگید منبع انبساط
۵۰ لیتری باید ۵۰ لیتر اب بده و بعد پمپ روشن شه
در ادامه چک کنید منبع انبساط ۳۲ تا باد داشته باشه
اما قسمت دوم سوالتون اگر شیر یک طرفتون
از این قدیمی هاست یورک بندازید و ۵ بار برای
شما زیاده و ۴و نیم بار کنید فشار ابتون رو
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # سیدمهدی آقازاده 1398-06-09 11:38
سلام چند روزه پمپ آب ما یکسره کار میکنه می خواستم بدونم علت چیه؟شیر یکطرفه داریم و مخزن تحت فشار100 لیتری و مخزن روزانه هم داریم ساختمان 20 واحده و پمپ 2.5 hp هستش ضمنا فشار آب تا 5 یا6 که تنظیم میکنیم گیج به فشار مورد نظر نمیرسه تا پمپ قطع کنه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # سیامک نعمت پور 1398-06-10 01:53
سلام وقت بخیر
تیوپ منبع انبساط سوراخ ویا منبع باد ندارد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # محسن 1398-09-24 13:56
سلام
میخواهیم برای یک ساختمان چند طبقه که قبلا کنتور مشترک داشته پمپهای مستقل نصب نماییم و نیاز به منبع ذخیره و پمپ هم هست
بهترین محل قرار گیری پمپها و مخزن کجاست؟
آیا کنتور اصلی هم باید باشه یا اونو برمیداریم و بعد از مخزن پمپ و کنتورهای جدید رو جایگزین میکنیم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-09-24 17:08
سلام کاربر گرامیو عزیز آیا دلیل خاصی داره که میخواهید پمپ جدا نصب نمائید برای انجام اینکار هم هرینه سنگینی در میادش هم پول برق مشترک زیاد میشه شما میتوانید با یک پمپ برای تمامی واحدها آبرسانی کنید ولی اگر میخواهید به صورت جداگانه نصب کنید میتوانید از منبع های سرخود که بر روی پمپ نصب میشوند استفاده کنید برای کارشناسی و راهنمایی از سرویسکاران شرکت به صورت حضوری کمک بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مقدم 1399-01-01 17:32
با سلام و عرض وقت بخیر
همان طوری که بهتر از من اطلاع دارید در مواردی که منبع آب و مخزن تحت فشار نصب میشه،‌ هم در محل کنتور و هم در حد فاصل بین منبع آب و مخزن تحت فشار شیر یکطرفه داریم.
سوال من اینه که آیا هنگامی که به دلیل فشار مناسب پمپ خاموش هست اما شیر آب در طبقات باز میشه و آب استفاده میشه، این شیرهای یکطرفه باز هستند یا بسته؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجید 1399-01-02 18:20
دوست عزیز سلام تا زمانی که پمپ روشنه و فشار سیستم از اب شهز بیشتره شیز یک طرفه بسته است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # محمد 1399-01-28 12:59
من یک مخزن 80 لیتری دارم با فشار قطع 4.5 بار ولی وقتی که پمپ قطع می کنه مخزن سبکه و انگار که بیشتر از 10 لیتر آب داخلش نیست دلیلش چیه و همچنین انشعاب روی مخزن برای چه کاری است چون والف هوا کنار گیج روی بدنه قرار دارد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-01-29 12:04
سلام وقت بخیر
والف برروی منبع میباشد فشار باد رو باید تنظیم کنید ۲۵تا۳۰ و مدار هواگیری بشه وبهتره که جهت جلوگیری از مخارج اضافه این کاررو بعهده متخصص بزارین
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین 1399-04-29 12:48
با سلام
آیا برای استراحت پمپ فشار آب خانگی، این که هر شب پمپ را جهت استراحت خاموش کنیم کاری درست است؟ استراحت دادن به آن باید چگونه باشد؟
و این که اگر مثلا برای مدتی یا مدت ها مایل به استفاده از پمپ نبودیم و آن را خاموش کردیم مشکلی ندارد مثلا زمستان؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مصطفی اسماعیلی 1399-04-30 07:30
با سلام در ساعتهای پایان شب تا قبل از صبح، بدلیل اینکه ساکنین مصرف آبی ندارند پمپ خودکار در حالت استراحت است و نیازی به خاموش کردن نمی باشد. در مواقعی که در طولانی مدت اصلا نیازی ب پمپ ندارید ، بهتر است آب داخل پمپ نیز کامل خالی شود که رسوبات در کنار پروانه باعث گریپاژ و قفل شدن پمپ نشوند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # محمد صادق 1399-12-12 12:02
با سلام و احترام . ما یک مخزن آب هزار لیتری بالای پشت بام طبقه چهارم گذاشتیم. و یک پمپ هک به آن وصل کردیم. چند ماهی کار کردیم الان فشار آب ورودی ساختمان از طرف اداره آب کاهش یافته و اصلا آب بالا نمیرسد. ایا باید یک پمپ دیگر بگزاریم یا روشی وجود دارد که با تغییر جزئی در همان سیستم قدیم مشکلمان را بر طرف کنیم/
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-12-13 14:04
سلام،یا باید جای مخزن را تعویض کنید وپائین بیاورید ویا از یک پمپ جهت پرکردن مخزن استفاده کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین سلطانی 1400-04-02 23:06
سلام و خسته نباشید
ما چند وقتی هست به مشکلی برخورد کردیم اتومات پمپ آپارتمان خراب شد بعداز تعویض آن وقتی آب رو باز میکنن پمپ روشن میشود ولی بعد از چند بارکه کسی آب مصرف نمیکند پمپ وقتی خاموش میشود دیگر در هنگام مصرف آب ارور میدهد و باید دوباره ریست شود تا الان ۵ تا اتومات تعویض کردم اما به هیچ نتیجه ای نرسیدیم اگر امکانش هست کمک بفرمایید .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1400-04-05 11:09
سلام،کنترل دیجیتال حداکثر تا دو طبقه بدون مشکل کارکرد دارد ودر طبقات بالاتر این مشکل خواهد بود وجهت رفع مشکل باید از مخزن تحت فشار وپرشر مکانیکی استفاده کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محسن 1400-04-19 18:29
سلام برای دوش گرفتن مخزن تحت فشارباعث میشه پمپ خاموش و فشاراب کم میشه تا دوباره پمپ روشن بشه فشار کم میشه ایا میشه همراه با بازبودن شیر اب پمپ هم روشن باشه فشار مستقیم اب به لوله باز بیاد وقتی شیر رو میبندیم مخزن پر بشه و پمپ خاموش بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1400-04-21 12:48
سلام،جهت رفع این مشکل باید توسط پرشر پمپ استارت واستاپ پمپ تنظیم شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن