استفاده از پمپ آب خانگی بدون مخزن تحت فشار آب باعث خرابی پمپ آب در دراز مدت می شود. اگر ورودی آب به ساختمان شما با فشار کم صورت می گیرد و یا مشاهه کردید که موتور پمپ آب شما دائما در حال روشن و خاموش شدن است این ها همه نشان دهنده این است که پمپ آب در ساختمان شما باید به یک مخزن تحت فشار متصل شود.

از این رو قصد داریم تا این بار این موضوع را بررسی کنیم که نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی چگونه صورت می گیرد.

 

 مخزن تحت فشار چیست ؟

به منظور بررسی نحوه نصب مخزن تحت فشار ابتدا بهتر است تا با این وسیله به عنوان قطعه جانبی پمپ آب بیشتر آشنا شویم. مخزن تحت فشار در واقع شبیه به یک تانکر فلزی یا فایبرگلاسی است که سایز آن می تواند از 2 لیتر تا 500 لیتر متغیر باشد.

در داخل این مخزن یک دیافراگم لاستیکی وجود دارد که داخل محفظه را به دو قسمت تر و خشک تقسیم کرده است.

نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی 2

در قسمت خشک آن تیوپ به دیواره مخزن چسبیده و هوای پمپاژ شده به داخل را تا زمانی که فشار به حد تنظیم شده برسد کمپرس می کند.

در قسمت تر مخزن تحت فشار قسمت فلزی وجود دارد که به بخش خروجی مخزن متصل شده و دقیقا همین قسمت یعنی بخش تر آن است که به لوله ورودی پمپ آب متصل می شود.

برای آشنایی بیشتر با عملکرد، مشخصات و روش تنظیم منبع تحت فشار از شما دعوت می کنیم کلیپ زیر را تماشا کنید.

عواملی که باید قبل از نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی رعایت شوند عبارتند از:

 • نکته بسیار مهم در نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی مکان نصب این مخزن است. مخزن تحت فشار را می توان در هر مکانی در نزدیکی پمپ آب خانگی نصب کرد در واقع می توان گفت مهم ترین نکته در مکان نصب مخزن پمپ آب خانگی این است که در کمترین فاصله ممکن از پمپ آب خانگی نصب شود.

تمام پمپ های آب خانگی به شیر یک طرفه نیاز دارند. این شیر بر روی لوله پمپ آب نصب می شود. مکان نصب شیر یک طرفه را می توان در یکی از این دو قسمت قرار داد، یکی در طرف قسمت مکنده پمپ آب (ورودی پمپ آب) و دیگری در قسمت خروجی پمپ آب.

شیر یک طرفه جلوی برگشت جریان آب به داخل پمپ و همچنین کاهش فشار پمپ را در زمان خاموشی پمپ آب می گیرد. این شیر کمک می کند تا فشار در داخل پمپ آب تنظیم شود و اجازه می دهد تا پمپ به شکل اتوماتیکی خاموش شود. مخزن تحت فشار می تواند در هر نقطه ای بعد از شیر یک طرفه نصب شود.

اگر نیاز به خرید و نصب مخزن تحت فشار دارید همین حالا با ما تماس بگیرید تا  از مشاوره رایگان همکاران ما بهره مند شوید و مناسب ترین مخزن متناسب با شرایط ساختمان خود را تهیه کنید. 

توضیحات بیشتر در خصوص نحوه عملکرد شیر یک طرفه را در کلیپ زیر و به صورت تصویری مشاهده کنید.

 • مکان نصب مخزن پمپ آب خانگی نیز مانند پمپ آب خانگی بسیار مهم است که در سطحی صاف و عاری از هر گونه سنگ ریزه باشد.
 • به منظور عدم کاهش فشار آب ورودی به مخزن تحت فشار باید از کمترین تعداد زانویی در سیستم لوله کشی مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی به پمپ آب استفاده کرد.
 • برای جلوگیری از مسدود شدن مسیر جریان آب به داخل مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی و در نتیجه کاهش فشار آب ورودی از نصب صافی در قسمت ورودی مخزن تحت فشار آب را نباید غافل شد.
 • اگر می خواهید آب در داخل مخزن تحت فشار آب پمپ آب خانگی شما به بهترین شکل تامین شود می توانید مانند شکل زیر ابتدا منبع آب را در ابتدای لوله اصلی ورودی به ساختمان نصب کنید و سپس مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی را نصب کنید.

نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی 3

نحوه نصب مخزن تحت فشار چگونه است ؟

مرحله اول: شیر فلکه اصلی ساختمان را ببندید و با باز کردن شیر اجازه دهید تا فشار آب در خطوط لوله کشی آب آزاد شود.

مرحله دوم: سه راهی را در وسط لوله اصلی آب در طبقه همکف بعد از کنتور نصب کنید. سه راهی را با کمک آچار لوله کشی مناسب به لوله محکم کنید.

مرحله سوم: لوله جدید را از بالای سه راهه متصل کنید تا به ورودی مخزن تحت فشار وارد شود. اتصالات 90 درجه را طوری در مسیر لوله کشی قرار دهید که در قسمت زیرین مخزن تحت فشار تعبیه شود.

نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی 4

مرحله چهارم: لوله آب ورودی به داخل ساختمان را به طرف دیگر سه راهی با کمک آچار لوله کشی متصل کنید.

مرحله پنجم: مخزن تحت فشار را در مکان مطلوب قرار دهید.

مرحله ششم: در انتها لوله خروجی از مخزن تحت فشار را به ورودی پمپ آب خانگی متصل کنید و در صورت نیاز مخزن تحت فشار را با کمک شیر هواگیری از هوا پر کنید.

بعد از اتصال دوشاخه مخزن به برق مخزن شروع به کار کردن می کند و در این موقع حتما بررسی کنی که سیستم لوله کشی شده در مخزن نشتی نداشته باشد.

اگر بخواهیم نحوه قرارگیری مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی را به طور خلاصه و به شکل ساده تر بیان کنیم به این صورت است:

یک لوله آب در نظر بگیرید که در واقع همان رایزر آب است و از وسط بریده شده است. مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی در وسط این لوله قرار می گیرد. پس از اتصال مخزن تحت فشار لوله امتداد پیدا می کند و به ورودی یا دهنه پمپ آب خانگی می رسد.

نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی 5

بعد از نصب پمپ آب خانگی لوله خروجی آن از دهانه خروجی پمپ آب خانگی خارج شده و بعد از اتصال به شیر یک طرفه به سر دیگر لوله اصلی آب متصل می شود. در واقع این مخزن وسط پمپ آب و رایزر آب قرار می گیرد.

 

فیلم نصب مخزن تحت فشار:

در زیر فیلم یکی از نمونه مخازن تحت فشار نصب شده توسط همکاران ما در تاسیسات 24 ساعته را گذاشته ایم. قابل ذکر است از آنجا که منبع تحت فشار معمولا به همراه پمپ و دیگر متعلقات آن نصب می شود، این کلیپ کوتاه شامل نصب پمپ، منبع آب و مخزن تحت فشار است

 

نحوه عملکرد مخزن تحت فشار در سیستم پمپ آب خانگی:

مخزن تحت فشار دارای کلید الکتریکی است که در زمانی که فشار آب در داخل آن به مقدار تنظیم شده برسد، پمپ آب را با کمک آن کلید خاموش می کند. وقتی که پمپ آب در حال کار کردن است این به این معنی است که مخزن در حال خالی شدن است و آب از مخزن به داخل پمپ وارد می شود.

در زمانی که داخل مخزن از آب پر شود، جریان آب به داخل مخزن قطع خواهد شد و فشار در داخل سیستم ثابت می شود. هروقت که میزان فشار در مخزن به اندازه تنظیم شده آن برسد، پمپ آب به شکل اتوماتیکی خاموش می شود.

از آنجا که آب مایعی است که خیلی قابل فشرده شدن نیست و لوله ها قابلیت نگهداری تنها یک مقدار کمی از آن را دارند، به محض باز کردن شیر آب فشار داخل لوله ها به سرعت پایین می آید و فقط مقدار کمی (همان مقدار قابل انتظار و مورد نیاز با توجه به وجود پمپ آب) از شیر آب خارج می شود.

در زمانی که فشار مخزن تحت فشار کم می شود، سیستم به صورت اتوماتیک در حالت روشن قرار می گیرد و پس از آن پمپ دوباره روشن شده و شروع به پمپاژ می کند. به این معنی که وقتی تمام شیرهای آب در داخل ساختمان بسته هستند، فشار در داخل سیستم مخزن تحت فشار تولید می شود.

هر زمان که قسمت تر مخزن تحت فشار تمام فشار انباشته شده در خودش را به پمپ آب متصل شده به خودکمپرس کند، فشار دوباره شروع به تولید شدن می کند و بعد از تولید فشار کافی دوباره فرآیند تولید فشار متوقف می شود.

یکی از ملزومات مهم در نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی این است که اگر پمپ آب خانگی را در طبقه همکف و در ابتدای رایزر آب بدون مخزن تحت فشار آب نصب کنید کار شما علاوه بر این غیر قانونی می باشد، باعث می شود که کیفیت آب ورودی به داخل لوله کشی آب ساختمان کاهش پیدا کند.

 نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی 1

فواید نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی در سیستم پمپ آب خانگی:

 • افزایش راندمان پمپ آب خانگی: به این دلیل که در صورت استفاده از مخزن تحت فشار در سیستم پمپ آب خانگی تعداد دفعات روشن و خاموش شدن پمپ آب کاهش پیدا می کند.در نتیجه راندمان و طول عمر پمپ آب افزایش پیدا می کند.
 • کاهش مصرف برق به دلیل خاموش ماندن پمپ به مدت طولانی تر
 • امکان استفاده از آب ذخیره شده در مخزن تحت فشار در مواقع کم آبی
 • دسترسی بیشتر به آب حتی در زمانی که آب شهری فشار پایینی داشته باشد زیرا همیشه مقداری آب در داخل مخزن تحت فشار ذخیره می شود و همین مقدار که بستگی به حجم مخزن دارد، می تواند در افزایش آب پمپاژ شده توسط پمپ تاثیر مستقیم بگذارد.

 شما می توانید با مشاهده کلیپ زیر از دیگر مزایای نصب منبع تحت فشار در کنار پمپ آب مطلع شوید.

 

موارد مهم در حفظ و نگهداری مخزن تحت فشار و تیوپ داخل آن:

 • از آنجا که تمام فعالیت مخزن تحت فشار بر اساس پر شدن از هوا یا فشار صورت می گیرد در نتیجه تنظیم میزان باد مخزن تحت فشار پمپ آب برای بررسی میزان سلامت منبع تحت فشار بسیار مهم است.
 • یکی از قطعات مهم مخزن تحت فشار همانطور که ذکر شد تیوپ داخل مخزن است که در واقع تمام کارکرد مخزن تحت فشار پمپ آب بر عهده همین قطعه است. در زمان هواگیری این تیوپ است که در قسمت خشک مخزن تحت فشار پر از هوا می شود.

در بسیاری از موارد در اثر پر و خالی شدن تیوپ از هوا این قطعه دچار سوراخ شدگی می شود.

به عنوان نمونه در یکی از سوابق کاری صورت گرفته در گروه تاسیسات 24 ساعته پمپ آب به دلیل پاره شدن تیوپ داخل مخزن تحت فشار به صورت یک سره کار می کرده که باعث مصرف بیش از اندازه برق و همچنین تولید صداهای بالا در پمپ آب خانگی می شد. به منظور آشنایی با راه های کاهش صدای پمپ آب خانگی بر روی آن کلیک کنید.

در این پروژه که در خیابان کریم خان انجام شد همکاران ما اقدام به تعویض تیوپ داخل مخزن پمپ آب نمودند.

معمولا مشکل سوراخ و یا پاره شدن تیوپ مخزن تحت فشار آب به دلیل فرسوده شدن و با گذشت زمان از استفاده از مخزن تحت فشار آب رخ می دهد. برای مطالعه دقیق این مطلب اینجا کلیک کنید.

 • برای حفظ سلامت آب مصرفی باید هر چهار ماه یک بار تیوپ داخل مخزن تحت فشار آب تعویض شود.
 • سرویس و تعمیر پمپ آب خانگی باید به عنوان یک اولویت در برنامه ریزی های صورت گرفته به منظور حفظ و نگهداری پمپ آب و مخزن تحت فشار آن قرار بگیرد.

نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی 6

جمع بندی

با توجه به اینکه استفاده از منبع تحت فشار نقش بسیار موثری در افزایش راندمان پمپ آب دارد، اهمیت نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی احساس می شود.

علاوه بر این بسیار مهم است که از افراد باتجربه و متخصص برای این منظور کمک بگیرید. همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته می توانند منبع تحت فشار پمپ آب شما را با بالاترین کیفیت نصب و راه اندازی کنند. در صورت سپردن سفارش خود به تکنسین های ما می توانید از گارانتی تضمین کیفیت خدمات نیز بهره مند شوید.

اگر نیاز به خرید و نصب مخزن تحت فشار دارید همین حالا با ما تماس بگیرید تا  از مشاوره رایگان همکاران ما بهره مند شوید و مناسب ترین مخزن متناسب با شرایط ساختمان خود را تهیه کنید. 

شما می توانید یکی از صدهاها پروژه نصب پمپ آب به همراه منبع ذخیره را در کلیپ زیر مشاهده کنید که توسط همکاران ما انجام شده است.

برای ثبت سفارش کافیست همین الان با شماره های داخل سایت تماس بگیرید و یا فرم درخواست سرویسکار متخصص را پر کنید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد، شیراز، شهریار، اسلامشهر، اصفهان، تبریز، رشت، اهواز، اراک، پردیس، رودهن، بومهن، پرند، دماوند، قم، ارومیه، کرمانشاه، شهر قدس فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 200.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

1. در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.

2. با شماره های قسمت تماس با ما، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

 

منابع انگلیسی:

منبع 1 منبع 2

اشتراک گذاری این صفحه