برای رفع مشکل کمبود فشار آب، ساکنین ساختمان ها به نصب پمپ آب رو آورده اند.

این پمپ ها با کمک گرفتن از یک منبع تحت فشار آب یا سنسورهای فشار که به پمپ متصل می شوند آب را با فشارهای قابل تنظیم به داخل لوله کشی ساختمان انتقال می دهند و کمبود فشار آب را جبران می کنند.

انتخاب نوع و ظرفیت پمپ به موارد استفاده، تعداد واحدهای ساختمان، طول مسیر لوله کشی و تعداد طبقات ساختمان بستگی دارد.

 

نصب پمپ آب خانگی و منبع 1

قبلا در مقاله راهنمای خرید پمپ آب خانگی در خصوص انتخاب پمپ آب به تفصیل سخن گفته شد و پیشنهاد می کنیم با مراجعه به آن مقاله و با رعایت موارد توضیح داده شده بهترین پمپ را خریداری نمایید. ضمنا در همین خصوص مقاله نحوه محاسبه هد پمپ آب خانگی هم پیشنهاد می شود.

 

برای انتخاب مناسب ترین پمپ مورد نیاز ساختمان باید به این موارد توجه کنید تا فشار آب خوبی داشته باشید:

 • مهم ترین نکته هنگام نصب پمپ این است که بدانید نصب مستقیم پمپ روی لوله انشعاب شهری غیرقانونی است. به همین دلیل برای جلوگیری از افت فشار در لوله اصلی خیابان و کم نشدن فشار آب همسایگان بر اساس میزان استفاده افراد ساکن در ساختمان، مخزنی خریداری کرده و آن را بعد از کنتور نصب می کنیم.
 • ابتدا آب را از کنتور به منبع ذخیره آب انتقال می دهیم، سپس پمپ، مقدار آب مورد نیاز خود را از منبع ذخیره به لوله کشی ساختمان پمپاژ می کند.

 

نصب پمپ آب خانگی و منبع 2

نکاتی در مورد مخزن ذخیره آب

از مهم ترین مزیت استفاده از منبع ذخیره آب می توان به ذخیره شدن مقدار آب قابل توجه اشاره کرد که در مواقعی که آب ورودی ساختمان قطع شود می توان برای استفاده های ضروری از 1 الی چند روز - بسته به میزان حجم منبع آب- استفاده کرد.  

 هنگام نصب پمپ آب و مخزن مکانی صاف و بدون شیب انتخاب کنید و مطمئن شوید که هیچ جسمی مانند سنگریزه بر روی سطح وجود ندارد زیرا موجب لرزش پمپ و عملکرد نادرست آن می شود.

 مقدار آب ذخیره مورد نیاز برای منبع آب، به تعداد واحدها و در مواردی متراژ ساختمان بستگی دارد، که به ازای هر واحد حدوداً بین200 تا 250 لیتر می باشد.

توجه: پمپ و منبع را نزدیک هم نصب نمایید و حتما از مکانی سرپوشیده استفاده کنید تا از تابش نور شدید مستقیم و غیر مستقیم و یخ زدگی در فصول سرد سال به دور باشند.

 

 

 

استفاده از شیر خودکار در نصب پمپ آب:

شیر خودکار قطعه ای از اتصالات اصلی پمپ است که جداگانه باید خریداری شود.

 اگر پمپ خاموش شود و شیر خودکار بر لوله نصب نباشد، تمام آب پمپاژ شده به داخل شبکه لوله کشی برمی گردد اما اگر شیر خودکار بین کنتور و پمپ نصب شود زمانی که پمپ خاموش می شود شیر خودکار نیز بسته می شود و مانع از ورود مجدد آب به شبکه لوله کشی می شود.

توجه: شیر خودکار بهتر است بعد از پمپ نصب شود تا زمانی که سیستم تحت فشار است و پمپ خاموش است، فشار روی پمپ نباشد.

لوله کشی پمپ آب را می توان به صورت مستقیم و یا با استفاده از مسیر بای پس اجرا کرد که در اجرای مسیر بای پس می توان پمپ یا منبع آب را در زمان خرابی پمپ یا تعویض آن از مدار خارج کرده و آب به صورت مستقیم با فشار کنتور به شبکه لوله کشی ساختمان وارد شود.

  •  توزیع آب با فشار مناسب در طبقات بالاتر را خواهید داشت.
  • هزینه آب مصرفی شما کاهش می یابد.
  • در زمان نوسانات شبکه یا قطعی آب از ذخیره آب میتوانید استفاده کنید
  • جلوگیری از سوختن پمپ بر اثر فشار نوسانات آب شبکه
  •  در هزینه برق شما نیز صرفه جویی می شود.

   اگر منزل شما آپارتمانی است حتما از پمپ های فشار قوی و مخزن آب استفاده کنید و برای فشار آب بهتر، برای هر واحد از کنتور مجزا استفاده کنید.

 

اگر به روشی نادرست پمپ را نصب نمایید:

 • در طبقات بالاتر با کاهش فشار آب روبه رو خواهید شد.
 • هزینه آب مصرفی شما افزایش می یابد.
 • در هنگام قطع آب شبکه؛ آب ذخیره نخواهید داشت.
 • بر اثر نوسات شبکه احتمال سوختن مکرر پمپ شما وجود دارد.
 • هزینه برق شما افزایش خواهد یافت زیرا برای هربار استفاده باید پمپ خود را روشن نمایید.
 • از عمر مفید پمپ و کلید اتوماتیک و منبع انبساط کاسته می شود

نصب پمپ آب خانگی و منبع 3

نمونه ای از نصب یک پمپ آب خانگی کم صدا در زیر آبگرمکن آشپزخانه

 

انتخاب و نصب منبع ذخیره آب

همانگونه که در بالا توضیح داده شد اصولا کارشناسان عقیده دارند که باید برای انتخاب مخزن ذخیره آب از مخازنی استفاده شود که ظرفیت کافی برای ذخیره سازی آب به میزان حداقل مصرف 200 تا 250 لیتر را برای یک روز در یک خانواده بتوانند تامین کنند.

البته این میزان بصورت حداقل بیان شده و در صورتیکه تعداد افراد  خانواده زیاد می باشد و یا مشکل قطعی و کمبود فشار آب دارید بهتر است از مخازن با گنجایش حداقل دو برابر استفاده کنید.

برای انتخاب مخزن ذخیره آب ابتدا باید حجم مورد نیاز در نظر گرفته شود.

نصب پمپ آب خانگی و منبع 5

اینکه پیشنهاد می شود مخزن ترجیحا بزرگتر انتخاب شود به دلیل این است که در زمان های مورد نیاز حداقل برای سه روز آب ذخیره شده داشته باشید.

مخازن آب اشکال متفاوتی دارند. این مخازن ذخیره آب به اشکال عمودی ، افقی ، مکعبی ، کتابی ، زیر پله ای  و ... ساخته می شوند. لذا بهتر است قبل از خرید پمپ و پس از محاسبه حجم مورد نیاز ابتدا مکانی که می خواهید مخزن و پمپ را در آنجا نصب کنید در نظر داشته باشید.

مثلا اگر مخزن را در زیر پله های ساختمان که معمولا در آپارتمان ها در نظر گرفته می شود می خواهید  نصب کنید بهتر است از نوع زیر پله ای استفاده کنید تا دقیقا مطابق با شیب پله ها بوده و منظره خوبی داشته باشد.

مخازن تک لایه در مناطقی که نور کمتری دریافت می کنند مناسب تر هستند زیرا کمتر احتمال جلبک گرفتن دارند. مخازن سه لایه هم به دلیل اینکه عبور نور از آنها مشکل است بیشتر توصیه می شوند.

 

نکات مهم برای جانمایی مخازن ذخیره آب:

 • مخزن آب را بهتر است از نوع سه لایه و پروپیلن اسنتخاب نمایید تا نور را کمتر از خود عبور دهد
 • مخازن ذخیره آب را باید در مکان هایی تعبیه نمایید که از نور مستقیم خورشید  در امان باشند
 • بهتر است در هنگام انتخاب مکان برای منبع ذخیره آب گلوگاه ها و دسترسی راحت لوله کش و تعمیرکار را در نظر داشته باشید. زیرا در هنگام تعمیر پمپ آب خانگی  و یا لوله های مخازن نداشتن دسترسی به مخزن مشکل را چنیدن برابر خواهد کرد.
 • مخزن ذخیره آب نباید در جایی تعبیه شود که مشکل استحکام سازه دارد زیرا در هنگام آب گیری وزن بسیار زیاد پیدا می کند.
 • مخزن باید در مکانی صاف و یکدست و بدون هیچ گونه لبه و تیزی تعبیه شود تا با سنگین شدن آسیب ببیند.
 • مخازن باید ثبات داشته باشند یعنی نباید به شکلی تعبیه شوند که در هر بار رفت و آمد ضربه و یا لغزشی در آنها ایجاد شود. این موضوع باعث خرابی اتصالات وخارج شدن آب بندی پمپ و مخزن می شود.
 • قطر ورودی و خروجی مخازن ممکن است با هم متفاوت باشند لذا قبل از خرید با هماهنگی لوله کش قطر مناسب ورودی و خروجی آب را در نظر داشته باشید. این موضوع باعث می شود اتصالات کمتری برای نصب پمپ و مخزن استفاده شود و در ضمن در فشار آب و خرابی پمپ تاثیر مستقیم دارد.

 

روش های نصب مخزن آب خانگی

برای نصب مخزن آب خانگی روش های مختلفی وجود دارد.

 • نصب مخزن آب در زیر خاک و یا محل تعبیه شده در پایین تر از سطح خانه:

در این روش با توجه به ابعاد مخزن مکانی در پایین ترین سطح خانه در نظر گرفته می شود و اگر وجود نداشته باشد گودالی ایجاد می شود.

کف این مکان به خوبی آرموتور بندی و محک کاری می شود تا پمپ استیبل شود. البته باید سطح کاملا صافی هم ایجاد شود.

پس از آن برای نصب پمپ آب اقدام به اتصال ورودی و خروچی پمپ آب به مخزن می کنیم. برخی از مهندسین پیشنهاد می کنند پس از نصب روی تانکر ذخیره آب پوشانده شود و برای دسترسی به مخزن یک دریچه تعبیه شود.

 • نصب مخزن آب بر روی سطح زمین:

عمومی ترین روش نصب مخزن ذخیره آب قرار دادن مخزن بر روی سطح زمین می باشد.

نصب پمپ آب خانگی و منبع 6

بهتر است مکانی که در نظر می گیرد حداقل 10 سانتی متر بتن ریزی شده باشد. شن های ریز، لبه های برنده و بیرون زدگی ها و سطح شیب دار برای نصب پمپ بر روی سطوح زمین بزرگترین اشتباه است.

بهترین لوله برای نصب پمپ آب خانگی به مخازن بر روی سطح زمین لوله های 5 لایه هستند زیرا انعطاف پذیری خوبی دارند.

در ضمن باید 30 سانتی متر  از شیر ورودی تا ورودی مخزن با لوله فاصله وجود داشته باشد. این موضوع باعث می شود تا از فشار بار بر مخزن و ترک خوردگی شیر جلوگیری شود.

 

 • نصب مخزن ذخیره آب در ارتفاع

این موضوع معمولا یا بر روی سازه های فلزی بزرگ و یا بر روی پشت بام ها انجام می شود .

موضوع بحث ما در خصوص نصب پمپ آب خانگی و مخزن در سطوح صاف شامل این موضوع هم می شود که مخزن را بر روی پشت بام تعبیه نمایید. (اطلاعات بیشتر در نصب و لوله کشی منبع آب در پشت بام)

در این حالت باید اطمینان داشته باشید که آب مخزن توسط یک پمپ به ارتفاع مناسب برسد تا مخزن آب گیری کند.

 پس از اینکه مخزن را به خوبی در مکان خود ثابت کردید نوبت به اتصال لوله ها و نصب پمپ آب خانگی می رسد.

فیلم نمونه منبع پلاستیکی ذخیره آب که توسط همکاران ما نصب شده است.

 

طریقه اتصال پمپ آب خانگی به مخزن ذخیره  آب

برای تعبیه پمپ در مجاورت مخزن ذخیره آب باید مواردی را در نظر داشت که عبارتند از:

 • تعبیه پمپ در مکان سرپوشیده و ایمن
 • انتخاب مکانی در نزدیکی مخزن ذخیره آب
 • عایق بندی صوتی و حرارتی پمپ اگر بخصوص امکان سرد شدن محیط پمپ زیاد باشد
 • قطر لوله رابط بین مخزن ذخیره آب و پمپ باید برابر و یا بیشتر از ورودی پمپ باشد
 • تعبیه صافی و فیلتر در ورودی آب مخزن ، به جای ورودی پمپ

انشعبات اصلی ساختمان باید با یک سه راهه تقسیم شود. راه اصلی به ورودی مخزن و راه دیگر به لوله های اصلی آب ساختمان اتصال داده شود. در هر یک از این مسیر ها باید یک والو آب در نظر بگیرد.

خروجی پمپ نیز باید به ورودی اصلی لوله ها اتصال داده شود. در ساختمان هایی که طبقات مختلف دارند اگر یک پمپ در نظر گرفته شده باید قبل از کنتورها و یا لوله های تقسیم آب شهری خروجی پمپ را تعبیه کنید.

بر روی ورودی آب در مخزن باید یک شیر شناور تعبیه شود تا از سر ریز شدن آب جلوگیری شود.

لوله اصلی در قسمتی که سه راهه شده و به لوله های ورودی ساختمان اتصال داده شده است باید بصورت بی پاس تعبیه شود.

تعبیه این بای پاس به دلیل این است که بتوان در مواقع ضروری والو آن را باز و مخزن را از مدار خارج کنید و یا در صورتیکه فشار آب مناسب باشد با تعبیه یک شیر یک طرفه در کمتر راه افتادن پمپ و کمک به هزینه های برق آب بصورت مسقیم وارد مدار  شود.

 در مسیر خروجی مخزن و ورودی پمپ باید یک شیر یک طرفه به سمت بیرون از مخزن و در قسمت خروجی پمپ هم باید یک شیر یک طرفه به منظور عدم بازگشت آب به پمپ و یا معکوس شدن جریان استفاده شود.

همچنین در مسیر خروجی مخزن آب نیز باید یک والو تعبیه شود تا در مواقع مورد نیاز برای تعمیر پمپ آب بتوان خروجی آن را مسدود کرد.

در مواردی که از مخزن تحت فشار و یا کلید اتوماتیک پمپ برای کاهش استهلاک و تنظیم فشار پمپ استفاده می شود باید در نظر داشت که این مخازن متناسب با تعداد طبقات و همچنین میزان مصرف آب در ساختمان تهیه شود.

ضمنا باید در صورتیکه از کلید اتوماتیک استفاده می شود باید پس از نصب پیم بلافاصله اتومات این پمپ تنظیم شود.

 همچنین اگر به هر دلیلی قصد نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن دارید خواندن این مقاله را نیز به شما توصیه میکنیم.

 

  با دانلود رایگان فیلم آموزش نصب پمپ آب خانگی شما میتوانید بدون نیاز به تکنسین، اقدام به نصب پمپ آب در واحد ساختمانی خود کنید.

 

سوالات متداول نصب پمپ آب خانگی و منبع

1- سوال: اگر پمپ رو زیر سینک از شیر آب سرد بگیرم و به شیر آب سرد وصل کنیم، فقط آب سرد پر فشار می شود یا اینکه آب گرم هم پرفشار می شود؟

   پاسخ: بهتر است پمپ را در مسیر ورودی آب واحد وصل نمایید که هم آب سرد و تغذیه آبگرمکن یا پکیج را پشتیبانی کند، و آب پر فشار در تمام مصارف در دسترس قرار بگیرد.

2- سوال: لوله کشی پمپ به صورت ریورسی به چه معنا است؟

   پاسخ: در هنگام نصب پمپ آب خانگی لوله کشی می تواند به صورت مستقیم یا ریورسی انجام شود. در حالت ریورسی مسیری قرار داده می شود که اگر به هر دلیلی مانند خرابی پمپ یا مشکل در اتصالات وادار به خارج کردن پمپ از مسیر لوله کشی شویم، مشکلی در آب رسانی به وجود نیاید و انتقال آب از کنتور به داخل ساختمان به صورت مستقیم انجام بگیرد.

3- سوال: برای محاسبه افت فشار جهت هد پمپ پکیج افت فشار کلکتورها و فن کویل را معمولا چند در نظر میگیرند؟

   پاسخ: جهت محاسبات هد پمپ، افت فشار کلکتور را 5 فوت در نظر می گیرند. افت فشار فن کویل را باید از کاتالوگ شرکت سازنده استعلام بگیرید.

همچنین برای محاسبات دقیق تر بهتر است افت فشار های محلی اتصالات در مسیر را نیز در نظر بگیرید. مانند انواع شیرها یا زانویی ها و ... که می‌ توانند در محاسبه هد پمپ تاثیر گذار باشند.

4- سوال: یا امکان نصب پمپ آب برای ساختمان های قدیمی هم وجود داره؟ منظورم اینه که به دلیل فرسودگی لوله ها در اینجور خانه ها، نصب پمپ باعث ترکیدی لوله ها نمی شود؟

   پاسخ: امکان نصب پمپ وجود دارد، با این حال باید فشار پمپ را در درجه پایین ترین تنظیم کرد که موجب ترکیدگی لوله ها و صدمه به آن ها نشود.

5- سوال: چند ماهی هست که ما در ساختمان مان یک منبع 700 لیتری در طبقه همکف نصب کرده‌ایم. (4 طبقه تک واحدی). اما متاسفانه همسایه طبقه چهارم از افت شدید فشار آب خصوصا در زمان حمام که ظاهرا قطع هم می شود شکایت دارد.

پیگیری های متعددی انجام دادیم از جمله تنظیم منبع تحت فشار و حتی تعویض پمپ آب اما متاسفانه مشکل حل نشده است. لطفا جهت حل مشکل راهنمایی بفرمایید.

   پاسخ: معمولا در ساختمان اگر چنین مشکلی پیش بیاید باید از منبع تحت فشار یا ضعیف بودن پمپ باشد با این تفاسیر باید بگویید پمپ آب نصب شده چند اسب بخار است و توان آن چه میزان است تا بتوان نظر بهتری داد. معمولا باید بین طبقات ساختمان و منبع و پمپ توازن و تناسب بر قرار باشد تا بهترین نتیجه حاصل شود.

6- سوال: می خواهم بدانم برای ایجاد فشار آب مناسب در ویلا و استفاده از منبع آب، منبع ست کنترل بهتر است یا منبع تحت فشار؟ آیا در صورت نصب منبع تحت فشار استفاده از شیر یکطرفه ضروری است یا خیر؟

   پاسخ: استفاده از منبع تحت فشار توصیه می شود. انتخاب منبع تحت فشار با حجم مناسب تعداد دفعات خاموش و روشن شدن پمپ را کاهش می دهد. شیر یک طرفه در ورودی پمپ نصب می شود که مانع از برگشت آب شده و مانع از آسیب رسیدن به پمپ می شود.

7- سوال: اگر محل نصب پمپ بالاتر از منبع ذخیره آب باشد چگونه می توان مکش را انجام داد؟

   پاسخ: پمپ ها اساسا ارسال کننده آب می باشند و قدرت مکش ندارند. در صورت مکش امکان هواگیری توسط پمپ وجود دارد و پمپ آسیب دیده و از کار می افتد.

8- سوال: بنده مدیر ساختمان ۶ طبقه ۲۴ واحده هستم آب ورودی ابتدا به دوتا مخزن خیلی بزرگ در پارکینگ زیرزمین میره و در آن‌جا برای هر 12 واحد یک پمپ مجزا باید قرار گیرد. مدل و مارک پمپی که برای این ساختمان مناسب است را بفرمایید تا از نظر هزینه نیز مقرون به صرفه باشد.

   پاسخ: با توجه به حجم مصرف و واحدهای مصرفی بالا، بنده سیستم بوستر پمپ مجهز به دو یا سه پمپ را به شما پیشنهاد می کنم. سیستم بطور خودکار و با توجه به تقاضا هر کدام از پمپ ها را زیر بار می برد.

این نوع پمپ دارای بازه قیمتی متفاوت باتوجه به امکانات می باشند. توصیه می کنم جهت اطلاعات مقدماتی قبل از خرید به منو کتابخانه در سایت سر بزنید، فایلی در زمینه بوستر پمپ ها می باشد که می توانید رایگان دانلود کنید و از اطلاعات آن بهره بگیرید.

9- سوال: آبشار کوچکی دارم وسط یک استخر کوچک که دوباره آب داخل خود استخر بریزد و همینطور ادامه داره. چه پمپی پیشنهاد می کنید که هم مصرف کم و هم عمر زیاد داشته باشه؟

   پاسخ: پمپ با پروانه باز به شما پیشنهاد می شود. چون دارای دبی بالایی است و هد آن پایین است و مناسب استخر می باشد.

10- سوال: برای ویلایی که اصلا آب لوله کشی ندارد و آب تنها از منبع زمینی هم سطح تامین می شود چه نوع پمپ آبی را توصیه می کنید؟

   پاسخ: پمپ با پروانه باز به شما پیشنهاد می شود. چون دارای دبی بالایی است و هد آن پایین است و مناسب خانه‌های ویلایی و بدون ارتفاع و در عین حال بزرگ است. زیرا نیاز به پرتاب آب به ارتفاع ندارد و می‌تواند حجم زیادی از آب را جا به جا کند.

برخی از سوابق کاری مرتبط با نصب ، سرویس و تعمیر پمپ آب خانگی و منبع

 

 

 اگر نیاز به نصب پمپ آب خانگی تحت فشار و یا پمپ آپارتمانی داخل واحد دارید همین الان فرم درخواست خدمات را پر کنید یا با ما تماس بگیرید تا ضمن برخورداری از مشاوره رایگان، در سریعترین زمان ممکن مشکل کم آبی خانه ی شما توسط همکاران و متخصصین ما برطرف شود.  

 

فیلم نمونه پمپ آب نصب شده به همراه منبح تحت فشار و منبع ذخیره آب توسط همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

منابع مفید:

منبع 1  -  منبع 2

 

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +5 # جهان 1395-06-26 00:22
باسلام.لطفا درمورد پمپی که دریکی از تصاویر سایت شما درکابینت وزیر سینک نصب شده توضیحاتی رو بفرمایی با نشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +7 # مدیر 1395-06-29 08:13
با سلام.
پمپ مورد نظر شما پمپی مناسب نصب داخل واحدهای آپارتمانی می باشد. با مراجعه به قسمت فیلم های آموزشی می توانید کلیپ طریقه نصب این پمپ و چگونگی کارکرد آن را به خوبی مشاهده بفرمایید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ایمان 1396-04-10 14:17
با سلام و ممنون از سایت خوبتون
اگه پمپ رو زیر سینک از شیر آب سرد بگیرم و به شیر آب سرد وصل کنم فقط آب سرد پر فشار میشه یا اینکه آب گرم هم پرفشار میشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # اسماعیلی 1396-04-11 08:15
سلام دوست عزیز
بهتر است پمپ را در مسیر ورودی آب واحد وصل نمایید که هم آب سرد و تغذیه آبگرمکن را پشتیبانی و پر فشار کند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +4 # اسماعیلی 1396-01-17 18:20
با سلام.
منظور از ریورسی همان مسیر مستقیم می باشد که برای زمان تعمیرات بتوان از آب استفاده نمود.
در تصویر نصب پمپ مسیر مستقیم مشخص می باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +4 # سعادتی 1395-12-16 14:34
سلام
ابشار کوچیک دارم وسط یه استخر کوچیک که دوباره اب داخل خود استخر بریزه و همینطور ادامه داره. چه پمپی پیشنهاد میکنید که هم مصرف کم و هم عمر زیاد داشته باشه؟
با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # اسماعیلی 1395-12-17 08:41
سلام.
پمپ با پروانه باز. دبی بالا هد پایین مناسب برای استخر می باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # رضایی 1396-01-03 10:47
سلام
برای محاسبه افت فشار جهت هد پمپ پکیج افت فشار کلکتورها و فن کویل را معمولا چند در نظر میگیرن؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +4 # اسماعیلی 1396-01-03 11:04
سلام.
جهت محاسبات، افت فشار کلکتور را 5 فوت در نظر می گیرند . افت فشار فن کویل را باید از کاتالوگ شرکت سازنده استعلام بگیرید. همچنین برای محاسبات دقیق تر بهتر است افت فشار های محلی اتصالات در مسیر را نیز در نظر بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # رسولی 1396-01-16 09:22
سلام. ساختمون 4طبقه تکواحدی هست.بنده طبقه چهارم هستم.میخوام بدونم میشه پمپ فشار روی پشت بام جهت واحد خودم بزارم؟ روی پشت بام میتونم منبع ذخیره بزارم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اسماعیلی 1396-01-16 09:26
سلام. اگر ورودی آب یعنی اون رایزر آبرسانی مستقیم برای واحد شما گرفته شده باشد شما میتونید از ورودی آب که وارد واحد شما میاد رو به پمپ وصل کنید بعد از پمپ انشعاب بگیرید.
شما باید منبع ذخیره بگذارید. اگر اب بالا میرسید که شما مشکل فشار نداشتید. وقتی اب بالا نمیرسه یعنی به پمپ هم اب نمیرسه و این مشکل ایجاد میکنه برای پمپ. پس باید منبع ذخیره بذارید. در کل گذاشتن پمپ بالا روی پشت بام اشتباه هست چون ممکنه توی ساعات روز اب نرسه بالا و مشکل بهم بزنه
فقط منبع رو عایق کنید تا در زمستان آب داخل منبع یخ نزنه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # داریوش 1396-02-12 17:24
سلام برای نصب پمپ ۲ اینچ مخزن چند لیتری باید بگذاریم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اسماعیلی 1396-02-12 22:36
سلام.
ظرفیت مخزن بیشتر با توجه به تعداد ساکنین و واحدهای مسکونی محاسبه می شود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # علیرضا 1396-03-10 19:27
با سلام
آیا امکان نصب پمپ آب برای ساختمان های قدیمی هم وجود داره؟ منظورم اینه که به دلیل فرسودگی لوله ها در اینجور خانه ها، نصب پمپ باعث ترکیدی لوله ها نمیشه؟
با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اسماعیلی 1396-03-15 16:27
سلام.
امکان نصب پمپ وجود دارد، با این حال باید فشار پمپ را در درجه پایین ترین تنظیم کرد که موجب ترکیدگی نشود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # نیما زراسی 1396-03-12 14:09
سلام
بنده مدیر ساختمان ۶ طبقه ۲۴ واحده هستم
آب ورودی ابتدا به دوتا مخزن خیلی بزرگ در پارکینگ زیرزمین میره و برای هر ۱۲ واحد یعنی واحدهای جلو و واحدهای پشتی یک پمپ نصب میشه و بین این دو پمپ یک لوله رابط هم هست که در صورت سوختن یکی از پمپ ها بصورت موقت با یک پمپ همه واحدها آبرسانی بشه در حال حاضر بکی از پمپ ها سوخته و پمپ دوم هم ضعیف و تعمیریه سوال من اینه که اولا چه پمپ هایی بخرم و دوم اینکه آیا نیاز هست که مسیر ورودی آب هم بصورت مستقیم به لوله کشی وصل کنم یا فقط از منبع تغذیه کنه مدل و مارک پمپی که بدرد ساختمان ما میخوره رو بگید البته باید دوتا بخرم قیمت هم مهمه
با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1396-03-15 16:33
سلام جناب زراسی.
با توجه به حجم مصرف و واحدهای مصرفی زیاد، بنده سیستم بوستر پمپ مجهز به دو یا سه پمپ را به شما پیشنهاد می کنم.
سیستم بطور خودکار و با توجه به تقاضا هر کدام از پمپ ها را زیر بار می برد.
دارای بازه قیمتی متفاوت باتوجه به امکانات می باشند.
توصیه می کنم جهت اطلاعات مقدماتی قبل از خرید به منو کتابخانه ما سر بزنید، فایلی در زمینه بوستر پمپ ها می باشد که می توانید رایگان دانلود کنید.
در پاسخ سوال دوم بهتر و استاندارد است همیشه قبل از پمپ منبع ذخیره باشد که پمپ از آن تغذیه شود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # کیوان 1396-03-12 23:36
سلام
ما توی کارخونه ای که هستیم، یک مخزن آب 50000 لیتری داریم و آب آشامیدنی رو با تانکر برامون میارن.
این مخزن، آبه دو تا ساختمان اداری (یک طبقه) رو تامین میکنه که هر کدوم ازین ساختمان ها 5 تا سرویس بهداشتی دارن و یک آشپذخونه و البته کولر های آبی هم هستن که به این مخزن متصل هستن.
خروجی این مخزن یک پمپ 1.2 کیلو وات پنتاکس همراه با اتومات نصب شده، که بخاطر روشن و خاموش شدن مداوم پمپ و مصرف زیاد این سرویسهای بهداشتی که برای شستن دستها هم ازون استفاده میشه، دایما مشگل خرابی اتومات رو داریم!
قدرت پمپ خوبه و مشگل فشار نداره، اما چون زیاد روشن و خاموش میشه و تعداد دفعات باز و بسته کردن آب زیاده، خیلی زود خراب میشه.

سوال اینجاس که ما برای این شرایط باید چیکار کنیم و شما چه سیستمی رو پیشنهاد میدین که استفاده کنیم؟ چون تصمیم داریم پمپ رو عوض کنیم و یک پمپ قوی تر بزاریم تا دیرتر خراب بشه، اما بنظر من این سیستم اتومات ایراد داره و توی این شرایط راهکاره دیگه ای باید استفاده بشه.
لطفا راهنمایی بکنید که برای این شرایط بهترین روش آب رسانی چی هستش.

با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1396-03-15 16:41
سلام دوست عزیز.
بنظر اینجانب شما به جای استفاده از کلید اتومات از منبع تحت فشار استفاده کنید که تعداد دفعات خاموش روشن شدن پمپ کاهش یابد.
یا اگر امکان دارد منبع را به ارتفاع انتقال دهید که نیاز به پمپ کاهش یابد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # رامین 1396-03-19 09:54
سلام
ما در یه ساختمان 4 طبقه و یک واحدی هستیم. لوله آب مشترکه و طبقات 1 تا 3 مشکل فشار آب ندارن و راضی نمیشن پمپ برای کل ساختمان گذاشته بشه. آب به طبقه چهارم میرسه ولی فشار نداره، آیا راه حلی هست که بشه مشکل آب طبقه 4 را حل کرد؟؟
اگه یه پمپ بذارم تو واحد خودم میتونه آب رو از پایین مکش کنه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1396-03-20 08:43
سلام دوست عزیز.
پاسخ سوال شما در فیلم آموزشی نصب پمپ آب خانگی در قسمت فیلم های آموزشی سایت موجود می باشد.
این پمپ دقیقا مناسب با مسئله ای می باشد که شما با آن دچار هستید که در واحدهای مختلف مشابه شما با توجه به درخواست توسط گروه تاسیسات 24 ساعته نصب شده است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # به آفرین 1396-05-31 17:27
سلام،
اگر محل نصب پمپی بالاتر از منبع ذخیره آب باشد چگونه میتوان مکش را انجام داد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1396-06-07 22:02
با سلام خدمت شما
پمپ ها اساسا ارسال کننده آب می باشند و قدرت مکش ندارند. در حالت مکش امکان هواگیری وجود دارد و پمپ از کار می افتد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حمید محمدی 1396-06-28 16:14
با عرض سلام و تشکر از اینکه وقت میگذارید.
خواستم بدونم برای ایجاد فشار اب در ویلا و استفاده از منبع اب ست کنترل بهتر است یا منبع تحت فشار
ضمنأ ایا در صورت نصب منبع تحت فشار ایا استفاده شیر یکطرفه ضروری است یا خیر؟
متشکرم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1396-06-29 18:18
سلام و درود به شما جناب محمدی عزیز.
استفاده از منبع تحت فشار توصیه می شود.
منبع تحت فشار با حجم مناسب تعداد دفعات خاموش و روشن شدن پمپ را کاهش می دهد.
شیر یکطرفه در ورودی پمپ نصب شده که برگشت آب نداشته باشیم.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد 1396-10-16 23:01
فلاش تانک توالت فرنکی بعضی وقت ها سیفون رو که استفاده می کنی اب قطع نمیشه و تا مدت ها میاد اگر متوجه نشی و با زدن دکمه سیفون یا ورداشتن درب فلاش تانک اب قطع میشه مشکل از کجاست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-04-28 13:39
سلام وقت بخیر
تخلیه ابش خراب شده باید عوضش کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی علوی 1396-12-01 16:46
با سلام خسته نباشید
قبلا ست کنترل داشتیم که دیجیتال بود و خراب شده و میخواهیم به جای ست کنترل از پرشر سوییچ و منبع تحت فشار و.. استفاده کنیم : کلا ست کنترل جالب نبود و درست و حسابی اتومات نمی کرد و هزار مشکل دیگه داشت خلاصه چند سئوال داشتم لطفا راهنمایی کنید:
1. برای ساختمان 2 طبقه : چه نوع منیع تحت فشاری بگیریم خوب هست؟چند لیتر حجم اش باشه و...؟؟
2.هنگامی که پرشر سوییچ و منبع تحت فشار را روی پنج راهی نصب کردیم از نظر تنظیمات نیاز هست که به منبع تحت فشار باد وارد کنیم؟ این سیستم برخلاف سیتم دیجیتال تنظیمات اش سخت هست !
سپاس
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # رضا پیری 1397-11-06 11:44
منبع ۲۴ لیتری برای دو واحد جوابگو هست و بادش توسط شرکت پر شده نیازی نیست باد بزنید در مورد تنظیماتش اونم نیاز نیست دست بزنید ولی اگر لازم شد پیچ کوچیک رو نگاه کنید مثبت منفی داره که میتونید با اون مشکلتونو حل کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # بهنام 1396-12-13 18:35
سلام میخواستم بدونم آیا در یک ساختمان قدیمی ۲۰ ساله امکان نصب پمپ و مخزن مشترک هستش و به دلیل فرسودگی همسایه ها امکان امتناع از نصب پمپ را دارند یا خبر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1396-12-18 23:25
سلام وقت شما بخیر
تنها با نظر کارشناس روی لوله ها امکان پذیر است.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # شیرازی 1396-12-19 14:38
واحد بنده در طبقه ۳ قرار داره وساختمان ۱۲ واحدی هست
ما منبع ۱۰۰۰ لیتری و یک پمپ اب یک اسب داریم
و همچنین اتوماتیک مکانیکی و الکتریکی
که به صورت سری به پمپ وصل شده
زمانی که از حمام استفاده میکنیم اب گرم سرد و گرم میشه
البته این رو هم بگم که اتوماتیک الکتریکی رو در حال حاظر از مدار خارج کردیم
و فقط اتومات مکانیکی وصل هست وقتی هر دو اتوماتیک وصل هستند به صورت سری یه مدت زمان 30ثانیه آب خیلی فشارش کم هست ولی بعد به حالت پرفشار بر میگردد و ولی این تاخیر در مدت زمان عذاب اور هست
حالا اگر جناب عالی پیشنهادی در این خصوص برای بنده دارید
ممنون میشم راهنمایی کنید
اگر هم نیاز به بازدید کارشناسی شما هست بازم حاظر به استقبال هستم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1396-12-27 12:45
سلام وقت شما بخیر
پکیج یک حد فشاری را ميتواند گرم کند.
بیشتر از آن را نميتواند. کمتر از آن را اگر دیافراگمی نباش دستگاه تان شاید بتواند.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # بهروز 1397-03-08 11:48
سلام و خسته نباشید از این همه زحمت پاسخدهی
ما واحد 4 هستیم که همه تک واحد هستند ولی طبقه ما 2 واحدی
آب دستشویی و ظرفشویی قابل تحمله ولی حموم به شدت ضعیف هست و مدام آب سرد و گرم می شه
خواستم ببینم چاره ای هست تا حموم جریان آبش قوی شه ؟ تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-04-10 07:50
سلام وقت شما بخیر
این مشکل شما قطعا قابل حل شدن است. ابتدا باید بببنیم پمپ دارید برای ساختمان یا نه اگر ندارید که اقدام کنید و اگر دارید برای تنظیم و رفع مشکل اقدام کنید و اگه سیستمتان پکیج باشد میتوان با یک پمپ زیر پکیجی مشکل آبگرم را تا ۸۰ درصد حل کرد. با تشکر.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی 1397-03-21 14:39
بسمه تعالی
با عرض سلام و احترام
چند ماهی هست که ما در ساختمان مان یک منبع 700 لیتری در طبقه همکف نصب کرده‌ایم. (4 طبقه تک واحدی). اما متاسفانه همسایه طبقه چهارم از افت شدید فشار آب خصوصا در زمان حمام که ظاهرا قطع هم میشود شکایت دارد.
پیگیری های متعددی انجام دادیم از جمله تنظیم منبع تحت فشار و حتی تعویض پمپ آب اما متاسفانه مشکل حل نشده است.
لطفا جهت حل این مشکل یاری فرمایید.
با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-04-10 07:43
سلام وقت بخیر.
معمولا در ساختمان اگر چنین مشکلی پیش بیاید باید از منبع تحت فشار یا ضعیف بودن پمپ باشد با این تفاسیر باید بگویید منبع تحت فشار چند لیتری دارید و پمپ آبتان چند اسب است تا ما با بررسی بتوانیم جوابگوی سوال شما باشیم.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # hamed 1397-05-14 11:13
میخواستم دونم شیر یکطرفه حتما باید هم در ورودی و هم در خروجی پمپ نصب بشه یا فقط در یطرف
اگر در ی طرف کدوم طرف و با چه شراطی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Omid hadadi 1397-10-16 14:59
سلام شیر یکطرفه در خروجی پمپ که به ساختمان میره نصب میشود و بقیه اتصالات هم بستگی به منبع باد و منبع ذخیره و خود پمپ و تعداد انشعابها دارد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # رضا 1397-08-26 23:34
با سلام
برای ویلایی که اصلا اب لوله کشی ندارد و اب تنها از منبع زمینی هم سطح تامین میشود چه نوع پمپ ابی را توصیه می کنید؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امید حدادی 1397-08-28 15:24
سلام .بستگی به متراژواحد و مسیر دارد ولی اکثرا برای یک واحد نیم اسب پنتاکس و یک منبع باد 25ليتري ایتالیایی مناسب است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سالار 1398-02-21 15:16
سلام خسته نباشید دو روز با مشکل بی آبی مواجه شدم داخل منبع آب آب داریم اما وقتی پمپ رو روشن میکنم خیلی زود پمپ خاموش میشه و آب داخل لوله های ساختمون نمیاد ممنون اگه راهنمایی کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-02-24 01:28
سلام منبع انبساط رو چک کنید سوراخ نباشه
از سالم بودن شیر یک طرفه و اتومات مطمان شید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ramin 1398-02-21 15:26
باسلام.حدود یکماهه که پمپ 1 اسب 1 اینچ خریداری کردم که البته موارد مصرف بنده فقط برای حمام است.به همین دلیل دیگه اتومات نخریدم.جدیدا پمپ بعد از کارکرد 20 دقیقه خاموش میشه و تا 5 دقیقه هر کار میکنیم روشن نمیشه و بعد از 5 دقیقه شروع بکار میکنه.بنطر شما مشکل از کجاست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مهدی 1398-02-25 20:48
ضمن عرض سلام و خسته نباشید
پمپ آب حتما باید مجهز به اتومات باشد
اگر دائم کار کند دمای پمپ بالا رفته و در صورتی که پمپ مجهز به سنسور دما باشد پمپ بعد از مدتی دائم کار کردن خاموش می‌شود و مجدد در صورت خنک شدن روشن میشود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حجت صفری 1398-03-31 22:38
سلام.بنده در طبقه چهارم هستم یک پمپ داخل واحد گذاشتم.ولی در روزهای پنجشنبه و جمعه ظهر ها اب قطعه.میخواستم منبع پشت بام بزارم که فقط به داخل واحد خودم بیاد.چون همسایه ها همکاری نمیکنند.ایا امکان پذیر هست؟؟ ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # رضا پیری 1398-04-05 14:48
سلام وقت بخیر
شما یدونه منبع ذخیره ۵۰۰ لیتری بذار پشت بام در صورت امکان ۱۰۰۰ لیتری و پمپ رو ببند جلوش و بده به واحدت البته شیر فلکه واحدت رو باید ببندی و از ساختمون جدا کنی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سارا 1398-04-24 16:55
با سلام خدمت شما ببخشید یک پمپ آب مناسب ساختمون 3 طبقه که که هر سه واحد مسکونی و دارای آشپزخانه و سرویس بهداشتی و همچنین دارای دو شیر اب در حیاط است معرفی کنید ما یک پمپ پرصدا نصب کردیم به حدی صداش زیاده که حتی دو تا ساختمان اونور تر هم صداشو میشنون لطفا کمک کنید ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # رضا پیری 1398-04-25 16:09
سلام وقت بخیر
باید پمپ پنتاکس نصب کنید
الانم میتونید ی اتاقک کوچیک دور پمپ
با یونولیت درست کنید صدا کم شه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # محمد 1398-04-24 18:39
باسلام و عرض خسته نباشید مطالب فوق خیلی عالی وقابل استفاده می باشد کمال تشکر از مدیریت محترم سلیمانی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجتبی اسمعیلی 1398-04-26 09:22
سلام جناب سلیمانی وقتتون بخیر
خوشحالیم مطالب مورد پسند و کاربرد شما همراهان سایت قرار گرفته است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # نمونه 1399-01-08 16:34
سلام
من در طبقه آخر یک ساختمان ۵ طبقه ۱۰ واحدی هستم
فشار آب خیلی کم است،پیشنهاد شما چیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-01-08 18:32
سلام کاربر گرامی یا باید برای کل ساختمان پمپ بگذارید یا اینکه اگر ساکنین قبول نمیکنند اینکار رو انجام بدهند میتونید از پمپ 1اسب همراه ست کنترل برای داخل واحد استفاده کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محسن 1399-02-16 20:52
سلام رسول نژاد هستم ازتهرانپارس مزاحم میشم مادرآپارتمان 12 واحدی شش طبقه زندگی میکنیم بنده هم مدیرساختمان هستم فشارآب خیلی نوسان داره پمپ ومنبع هم داریم چه طور میشه آب رویکنواخت کرد و فشارآب متعادل داشت منتظر راهنماییهای شماکارشناسان محترم هستم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-02-17 10:43
سلام شما باید توسط یک کارشناس مجری کار در محل پمپ آب رو از نظر تنظیم اتومات،فشار مخزن تحت فشاروبررسی پمپ از لحاظ هد پمپ.کمک بگیرید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # هدایتی 1399-03-01 13:14
سلام و عرض ادبسوالی که دارم اینست که لوله خروجی اب نمای ما لوله 3 میباشد(3/4 پلیکا). ملطفا راهنمائی بفرمائید که پمپ مناسب آن چه مشخصاتی باید داشته باشد .یعنی چه پمپی تهیه کنم تا جواب گوی آب نما باشد. متشکرم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-03-01 14:44
سلام یه پمپ نیم اسب هم جوابگوی شماست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین 1399-04-02 10:28
با عرض سلام و تشکر از سایت خوب شما و قدر دانی ا ز زحماتی که ذر این خصوص می کشید
ساختمانی پنج طبقه تکواحدی بعلاوه یک طبقه پارکینگ هستیم. قطر آب ورودی 3/4 است. لوله آب ورودی بعد از کنتور مستقیم رفته پشت بام و از آنجا آمده پائین و سر راه، هر واحد از آن انشعاب گرفته است. در طبقه پارکینگ بعد از کنتور پمپ و یک مخزن 1000 لیتری وجود دارد. زمانی که پمپ در مدار نیست و یا خاموش است، فشار آب در طبقات و حتی پشت بام معمولی است.
سوال: آیا با توجه به اینکه لوله آب به پشتِ بام رفته و از آنجا آب منشعب می شود، ما می توانیم یک منبع را در پشت بام قرار دهیم و آب از آنجا به طبقات برسد و از پمپ استفاده نکنیم. آیا با این روش فشار آب در طبقات کافی خواهد بود. آیا با این روش پگیج ها روشن خواهند شد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-06-31 18:50
سلام،دوست عزیز فشار آب با نصب منبع در پشت بام بدون پمپ نمیتونه فشار مناسبی داشته باشه ولی با نصب پمپ ومنبع تحت فشار میتونه فشار آب مناسب بشه ومشکل تون حل بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Hoseyni 1399-04-06 10:44
سلام وقت بخیر،
آیا میشه از کنتور فرعی فقط برای یک واحد از آپارتمان ۴ طبقه‌ی تک واحدی استفاده کرد؟ یا باید تمام واحدها این کنتور را تهیه کنند؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-04-07 09:30
سلام معمولاً جهت محاسبه دقیقتر تمام واحدها از کنتور استفاده میکنتد ولی اینکه یک واحد داشته باشه مشکل خاصی نداره ومقدار کارکرد کنتور فرعی میتونه از کنتور اصلی کم بشه ومبلغ محاسبه بشه که دقیق نمیتونه باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # عليزاده 1399-04-27 21:01
سلام ، ببخشيد پمپ آب مدل ٠٠٣٦ رو ميخوام از روى لوله آهنى باز كنم، وسيله خاصى زاره يا نيتونم با دست و زور بچرخونم باز كنم، و قبلش بايد آب قطع كنم؟؟
ممونم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مصطفی اسماعیلی 1399-04-28 09:11
سلام اگر فلکه قبل و بعد پمپ دارد و مسیر بای پس برای پمپ کشیده شده است می توانید پمپ را با استفاده آچار مناسب باز کنید. مطمئنا با دست امکان پذیر نیست.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-04-28 09:18
سلام پمپ معمولاً بوسیله مهره ماسوره به لوله ویامنبع ذخیره متصل میشه وباید قبل از باز کردن آب ورود به پمپ قطع بشه وباآچار لوله گیر بازبشه والبته برای سهولت در باز کردن دو آچاره باید باز بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سمانه 1399-05-09 00:18
سلام . ممنون از مطلب مفیدتون . راهنمایی کاملی بود .
برای مطب دکتر روانشناس خوب در تهران داشتم دنبال پمپ میگشتم که سایتتون رو دیدم . خیل یمطالب خوبی گذاشتید .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-05-09 09:46
سلام باعث افتخار هست که میتونیم به هموطنانمون خدمتی ارائه کنیم موفق باشین.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد عزیزی 1399-05-11 17:26
سلام خدا قوت میخواستم راهنمایی شما مهندسین خبره را جویا شوم
ساختمان مسکونی که برای آن می خواهیم پمپ اب سفارش دهیم دارای 4واحد در 2طبقه می باشد و متراژ هر واحد100متر می باشد دارای عمر 20ساله است بنظر شما چه قدرت پمپی گزاشته شود که هم فشار زیادی داشته باشد وچه برندی برای این ساختمان مفید است که طول عمر مناسبی داشته باشد
و سوال بعدی اینکه اگر در پشت بام منبع وپمپ رابگزاریم بهتر است به خاطر اینکه در پایین اگر برق برود آب هم قطع می شود لطفا در مورد اینکه جای مخزن و پمپ در کجا ی ساختمان قرار بگیرد که وقتی برق رفت آب داشته باشیم با تشکر از شما مهندسین
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مصطفی اسماعیلی 1399-05-11 21:29
سلام وقتتون بخیر. ساختمان مد نظر شما در صورتی که پمپ در پشت بام قرار گیرد، قدرت یک اسب بخار کفایت می کند. به دلیل این که احتمال قطع شدن برق می باشد می توانید مخزن و پمپ را در پشت بام نصب نمایید که به صورت ثقلی همیشه تانک ذخیره آب داشته باشید. البته زمانی که به برق وصل میشود با وجود مسیر بای پس آب خود به خود با فشار شهری به واحدها می رسد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی361 1399-06-09 00:30
با سلام و تشکر از سایت خوبتون که مطالب آموزنده و خوبی ارایه دادید .
ما یه ساختمون 5 طبقه داریم که هر طبقه یک واحد هست و به علت بزرگ بودن واحد ها و داشتن دوتا حمام و جکوزی مجزا برای هر واحد مصرف آب تقریبا بالاس . یه موتور خونه داریم که در طبقه زیر زمین واقع شده و با احتساب پیلوت از نظر ارتفاع تا بالاترین طبقه میشه 7طبقه و یک انشعاب آب که از توی موتور خونه تقسیم شده و به واحدها رفته . یه پمپ یک اسب پنتاکس مدل جتی CAM 100/00 داریم به همراه منبع تحت فشار 200لیتری و یه مخزن آب 1500لیتری که پمپ، آب رو از داخل این مخزن میکشه .
بقیه پیام رو در پست بعدی نوشتم...
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-06-11 09:31
سلام،بانصب پمپ بشقابی ۲ اسب احتمالاً مشکل تون حل خواهد شدبه جواب سئوالتون در قسمت بعدی نیز توجه بفرمایید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی361 1399-06-11 11:41
به نقل از حسین فاضلی:
سلام،بانصب پمپ بشقابی ۲ اسب احتمالاً مشکل تون حل خواهد شدبه جواب سئوالتون در قسمت بعدی نیز توجه بفرمایید

پمپ بشقابی به همراه همین پمپی که داریم باید بزاریم ؟
چون پمپ بشقابی اگه قرار باشه به تنهایی بزاریم حتی اگه 2اسب هم باشه با توجه به اینکه پمپای بشقابی مکش ندارن و مخزن آب ما هم اصلا فشار نداره باز به مشکل میخوریم .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-06-11 16:13
سلام،در صورای که بخواهید از دو پمپ بصورت موازی استفاده کنید هردوپمپ باید از یک نوع ویک سایز باشند ولی پمپ بشقابی رو میتونید به تنهایی استفاده کنید هم کم صدا وهم هد پمپ بالاتر نسبت به جتی دارند.پمپ های جتی معمولاً برای مکش از چاه استفاده بهتری دارند وپمپ بشقابی پرتاب بیشتری دارند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی361 1399-06-09 00:32
مشکلی که داریم این هست که مخزن ذخیره 1500لیتری همسطح با پمپ در زیر زمین نصب شده و 12متر با پمپ فاصله داره چون نزدیک پمپ داخل موتور خونه جا برای نصب منبع نیست و از طرفی هم بیرون فضای موتور خونه همونجایی که منبع رو گذاشتیم اگه پمپ رو میذاشتیم صداش اذیت میکرد و بخاطر همین مورد منبع هیچ فشاری برای ورودی پمپ نداره و هر دفعه که پمپ استارت میکنه باید دایم کار کنه چون هیچ وقت به فشار 5 یا 6 بار نمیرسه که بخواد منیع تحت فشار رو پر کنه و فقط نصفه شبا که اصلا مصرفی نیست خاموش میشه . فشار باد مخزن تحت فشار و این موارد همه چی درسته و مشکلی نداره . وقتی ورودی آب شهر رو به وردی پمپ وصل میکنیم مشکل حل میشه ولی قبض آب 7برابر وقتای دیگه میاد و هزینش سرسام آوره (قبلا امتحان کردیم) .
بقیه پیام رو در پست بعدی نوشتم...
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-06-10 10:24
سلام،در صورتی که پمپ از دوطرف مکش کند یکسره کار میکند ومیسوزد واگر از کنتور بصورت مستقیم مکش کند با مبلغ قبض بالا وجریمه مواجه خواهید شد بهتر است پمپ با هد و دبی بالاتر استفاده کنید وتمام مدار نیز بررسی شود میتونید از مجموعه ما تقاضای کارشناس ومجری کرده تا نتیجه بهتر حاصل شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی361 1399-06-09 00:33
اگرم مثلا 10یا 20درصد آب رو از ورودی کنتور و مابقی رو از منبع ذخیره به ورودی پمپ وصل کنیم بازم چون منبع هیچ فشاری نداره همه مکش رو از همون 20درصدی که شیر آب کنتور هست میکشه و از منبع هیچی نمیکشه (این موردم امتحان شده)
حالا الان با توجه به این توضیحات میخواستم ببینم برای حل این مشکل آیا یه پمپ دیگه مثلا مدل بشقابی 2اسب بگیریم و خروجی اون پمپ رو به ورودی این پمپ جدید بدیم که حداقل 3-4 بار فشار پشتش باشه و خروجیشو به طبقات وصل کنیم مشکل حل میشه یا راه دیگه ای هم داره ؟
خیلی ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-06-10 10:20
سلام،در صورتی که پمپ از دوطرف مکش کند یکسره کار میکند ومیسوزد واگر از کنتور بصورت مستقیم مکش کند با مبلغ قبض بالا وجریمه مواجه خواهید شد بهتر است پمپ با هد و دبی بالاتر استفاده کنید وتمام مدار نیز بررسی شود میتونید از مجموعه ما تقاضای کارشناس ومجری کرده تا نتیجه بهتر حاصل شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی361 1399-06-11 10:08
سلام. خیلی ممنون از راهنماییتون
والا من تهران نیستم وگرنه حتما از کارشناسان مجموعه شما برای بازدید حضوری استفاده میکردم .
به نظر شما چه پمپی بزاریم که این مشکلمون رو برطرف کنه ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-06-11 16:13
سلام،دوست عزیز اگر جوابهای مرتبت به سئوالتون رو خوندید باید به جواب رسیده باشید پمپ شما که در حال حاضر دارید جهت این حجم دبی مناسب نیست وباید شما دو پمپ همطراز هم بصورت موازی ویا یک پمپ با حداقل دو اسب قدرت نصب کنید وحتماًاز کارشناس مجرب جهت نصب در محل خودتون استفاده حضوری کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # هادی 1399-08-30 12:35
سلام
من میخواستم پمپ آب و مخزن آب نصب کنم و برای پمپ هم میخوام از ست کنترل استفاده کنم (برای دو طبقه تک واحدی ویلایی). اول میخواستم ببینم چون میخوام از ست کنترل استفاده کنم اگر فشار آب کم باشه آب به طبقه دوم و پشت بام میرسه یا نه و از چه نوع ست کنترل استفاده کنم و دوم اینکه شیر یکطرفه رو بین مخزن و پمپ نصب کنم یا بین پمپ و ست کنترل . و اگر تو مسیر بای پس از شیر یکطرفه استفاده کنم تا زمانی که فشار آب خوبه پمپ روشن نشه مشکلی پیش نیاد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-09-01 09:29
سلام،شیر یکطرفه هم بعد از مخزن قبل از پمپ میتونه نصب بشه وهم بعد از پمپ ،برای اینکه فشار پمپ به طبقه بالا برسه فاصله ۱۵ ت۲۰ سانتی بین پمپ وست کنترل حتماً رعایت بشه،حتی المقدور از برندهای خوب بازار تهیه کنید ومسیر بای پاس بدون شیر یکطرفه طراحی شود وبرای اینکه بهتر بتونید متوجه بشین میتنونید از نقشه نصب پمپ در سایت استفاده کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # هادی 1399-09-03 13:19
سلام ممنون از راهنماییتون . یعنی بین پمپ و ست کنترل یه فاصله 15 سانتی قرار بدم و ست رو مستقیم به پمپ وصل نکنم. تو یه سایت دیگه گفته بودن به خاطر اینکه مخزن آب فشار نداره نمیشه با ست کنترل نصب کرد و اگر بخواهید نصب کنید باید یک انشعاب هم از کنتور به ورودی پمپ وصل کنید تا فشار بالا بره و ست کنترل عمل کنه این کار درسته یا حتماً باید از منبع تحت فشار استفاده کرد . بازم ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-09-03 15:58
سلام،بله دقیقاً بر اساس تجربه این کار را انجام دهید فاصله بین پمپ وست کنترل ۱۵cm واگر بخواهید که از منبع تحت فشار استفاده کنید باید از پرشر مکانیکی جهت کنترل پمپ استفاده کنید وبسیار نیز بهتر میباشد چون پمپ نیز استراحت بیشتر واستهلاک کمتری خواهد داشت
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # هادی 1399-09-03 18:42
به نقل از هادی:
سلام ممنون از راهنماییتون . یعنی بین پمپ و ست کنترل یه فاصله 15 سانتی قرار بدم و ست رو مستقیم به پمپ وصل نکنم. تو یه سایت دیگه گفته بودن به خاطر اینکه مخزن آب فشار نداره نمیشه با ست کنترل نصب کرد و اگر بخواهید نصب کنید باید یک انشعاب هم از کنتور به ورودی پمپ وصل کنید تا فشار بالا بره و ست کنترل عمل کنه این کار درسته یا حتماً باید از منبع تحت فشار استفاده کرد . بازم ممنون

در ضمن میخوام مخزن را روی چهارپایه نصب کنم و پمپ را زیرش بزارم بازم باید فاصله بین پمپ و ست کنترل را 15 سانتی بزارم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # داریوش 1399-09-02 12:20
باسلام و خسته نباشید
آیا بعلت خاموش نشدن پمپ آب هنگام قطع شدن آب میتوان بجای پرشر از منبع تحت فشار و ست کنترل استفاده کرد در ضمن ساختمان ما 5طبقه و 20 واحد میباشد .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-09-02 16:52
سلام،کنترل دیجیتال برای استفاده تا حداکثر ۳ طبقه میباشد واستفاده با مخزن تحت فشار توصیه نمیشود علت یکسره کار کردن پمپ میتونه از خرابی پرشر ،بی باد بودن ویا سوراخ بودن منبع،خرابی شیر یکطرفه ،ویا نشتی در مدار میباشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # هادی 1399-09-03 18:06
سلام میشه یه نقشه برای نصب پمپ همراه مخزن آب با ست کنترل قرار بدید و اصول نصب را توضیح بدید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-09-05 09:39
سلام،میتونید در سایت ملاحظه کنید و کپی نمایید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # میثم 1399-12-14 10:01
سلام
بنده منزل ویلایی دارم و از مخزن آب زیر زمینی استفاده میکنم ،فاصله پمپ آب تا مخزن آب زیر زمینی۸متر است ،سوال این است؛لوله ای که از سوپاپ درون درون مخزن آب زیر زمینی تا پمپ آب میاید آیا از لوله ۳/۴ اینچ استفاده شود یا ازلوله۱اینچ(مسیر از پمپ آن منبع آب زیر زمینی پر پیچ و خم است)
آیا برای فشار آب تاثیر دارد؟
پمپ آب بشقابی دارم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اردبیلیAlijeddi 1399-12-16 11:10
باسلام کاربرگرامی سعی کنین اندازه وسایز لوله به ورودی پمپ آب روبزرگ تر از لوله خروجی انجام دهید هم پمپ سالم خواهد ماند وهم درفشار آب تاثیرزیادی خواهد گذاشت. در سوال مطرح نکردید که پمپ بشقابی شما چند اسب بوده ودوپروانه بوده یا تک پروانه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن