احتمالا تا کنون برای شما هم پیش آمده است که با مطالعه مقالات و نوشته های تاسیساتی با کلمه رایزر در ساختمان مواجه شده باشید و از آنجا که ممکن است با این اصطلاح آشنایی زیادی نداشته باشید، ما قصد داریم تا در این مقاله این موضوع را بررسی کنیم که رایزر در ساختمان چیست و چه مفهومی دارد.

 

تعریف رایزر:

برای بررسی بهتر موضوع ابتدا تعریف رایزر در تاسیسات را بیان می کنیم.

پیشنهاد میکنم اگر زمان کافی برای خواندن این مطلب را ندارید، گوش دادن به این فایل صوتی آن را از دست ندهید.

 

کلمه رایزر در صنعت ساختمان سازی برای هر نوع لوله، مجرای آب و یا استوانه ای شکل به کار برده می شود که به صورت عمودی و رو به بالا یا پایین قرار گرفته باشد.

یک رایزر می تواند لوله آب، لوله فاضلاب، هواکش، لوله تهویه یا مدار گرمایشی، مکش عمودی حوضه آبریز فاضلاب، مکش عمودی چاه و لوله کابل های برق در ساختمان باشد.

در هر منطقه ای که لوله به شکل عمودی قرار گرفته شده باشد معنی رایزر را می دهد. استفاده از رایزر در ساختمان های چندین طبقه بسیار مهم و کاربردی است.

رایزر ها را می توان در اشکال مختلف با توجه به نظر مهندس ساختمان به کار گرفته می شود

. به شکل ساده تر می توان گفت رایزر ها لوله های عمودی هستند که جدا از نوع کار برد آنها در فاضلاب، آب رسانی، هواکش، برق و غیره به صورت عمودی از روی زمین به طرف بالا یا پایین و در میان ساختمان به شکل بسیار حساب شده قرار می گیرند.

در این مقاله ما بیشتر در مورد رایزر های آب، رایزر فاضلاب، رایزر هواکش و رایزر مدار گرمایشی صحبت می کنیم چون تخصص ما در این زمینه های ذکر شده است.

رایزر در ساختمان چیست 1

 

رایزر آب در ساختمان :

رایزر آب در ساختمان را می توان به دو صورت در نظر گرفت یکی به صورت عمودی و از پایین ساختمان به بالا یعنی لوله اصلی آب یا همان رایزر آب که از ابتدای کنتور به سمت بالای ساختمان هدایت شده و در طبقات مختلف در طول ساختمان از پایین به بالا منشعب می شود.

حالت دوم در مورد رایزر آب به این صورت است که لوله اصلی یا رایزر آّب بعد از اتصال به کنتور آب به سمت بالای پشت بام هدایت شده و در بالا U شکل شده و به سمت پایین برگشته است.

این لوله از بالا به پایین در طول ساختمان حرکت کرده و در طبقات آن منشعب می شود. از این روش قرار گیری رایزر می توان در لوله کشی آب ساختمان از بالا به پایین استفاده نمود.

در لوله کشی رایزر آب در ساختمان این رایزر دارای یک شبکه توزیع است که در طراحی این شبکه توزیع، آب ورودی به داخل رایزر کمترین میزان فشار مورد نیاز برای استفاده در هر منطقه از مصرف را در کل ساختمان تقسیم بندی می کند.

رایزر در ساختمان چیست 2

نمونه ای از شبکه توزیع آب توسط رایزر آب

در اصل این شبکه وظیفه توزیع آب در مکان هایی که به آب احتیاج دارند را بر عهده دارد و همچنین می توان مقدار فشار آب بالای مورد نیاز در ساختمان به عنوان مثال برای سیستم گرمایشی را با کمک این شبکه توزیع تامیین کرد.

 

رایزر فاضلاب در ساختمان:

رایزر فاضلاب در ساختمان را می توان در مورد فاضلاب آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی در نظر گرفت.

در بیشتر ساختمان ها رایزر فاضلاب برای مکان های ذکر شده به صورت جداگانه و مجزا در نظر گرفته می شود. کمتر پیش می آید که برای تمامی نقاط از یک رایزر مشترک استفاده شود.

این لوله در طول ساختمان یعنی از بالا به پایین حرکت کرده و با گرفتن انشعاب های مختلف از طبقات ساختمان که توسط لوله کشی فاضلاب صورت می گیرد در انتها به چاه اصلی خارج از ساختمان هدایت می شود.

 

رایزر هواکش:

رایزر هواکش را به صورت پایین به بالا بر خلاف رایزر فاضلاب و در میان ساختمان قرار می دهند تا گازهای خروجی از فاضلاب را به سمت پشت بام هدایت کند و در انتها سر این لوله به صورت U شکل و رو به پایین قرار می دهند تا گازهای خارج شده از آن توسط کولر به داخل ساختمان وارد نشود.

رایزر در ساختمان چیست 3

نمونه ای رایزر هواکش در داخل و بالای پشت بام ساختمان

رایزر مدار گرمایشی :

همانطور که گفتیم رایزر هر لوله عمودی در داخل ساختمان است که از بالا به پایین و یا بر عکس و در میانه ساختمان تعبیه شده باشد.

همانطور که در مقالات مربوط به سیستم های گرمایشی از قبیل موتورخانه گفتیم، آب گرم شده در داخل موتورخانه باید توسط لوله بالا رونده ای به داخل لوله های آب ساختمان هدایت شود تا بتواند وسایل گرمایشی مانند رادیاتور و فن کوئل را تغذیه کند.

از طرفی یک لوله یا رایزر برای برگشت آب چرخیده شده در مدار حرارتی باید قرار داشته باشد تا آب سرد شده را دوباره از بالا به پایین به داخل موتورخانه برساند تا این حلقه گردش آب کامل شود.

به این دو لوله عمودی که آب گرم را به وسایل حرارتی از قبیل رادیاتور و فن کوئل رسانده و از طرفی آب سرد را به موتورخانه بر می گرداند، رایزر مدار گرمایشی می گویند.

نکات مهم در رابطه با رایزرها که باید مورد توجه در ساختمان سازی و لوله کشی ساختمان مورد توجه قرار بگیرند شامل موارد زیر می باشند:

  • قطر رایزر :

قطر رایزر باتعداد مکان های مصرف در ساختمان رابطه مستقیم دارد یعنی هر چه تعداد انشعابات مصرفی بیشتر باشد قطر رایزر هم بیشتر می شود.

از طرفی برای طول لوله های رایزر اصلی باید نقشه لوله کشی آب و فاضلاب در ساختمان را طوری طراحی کرد که فاصله محل مصرف تا رایزر در کوتاه ترین میزان خود باشد.

قطر رایزر آب در ساختمان باید بزرگتر از قطر لوله آب یا همان کنتور باشد تا فشار آب مصرفی در داخل ساختمان مناسب باشد و برای لوله های فرعی در لوله کشی آب ساختمان از قطر کمتر از قطر رایزر استفاده می کنیم.

قطر رایزر فاضلاب باید از سمت بالا به پایین ساختمان بزرگتر شود تا حجم کافی برای انتقال مواد فاضلابی تا چاه اصلی را داشته باشد.

 

  • جنس رایزر:

مهمترین فاکتور تعیین کننده جنس رایزر در ساختمان نوع کاربرد آن در ساختمان است.

برای نمونه در مورد رایزر آب در مدار گرمایشی باید از رایزری استفاده کرد که توان مقاومتی بالایی در برابر حرارت بالای آب را داشته باشد که در زمینه می توان از لوله های فلزی در رایزر موتورخانه استفاده کرد.

رایزر فاضلاب را باید از لوله ای انتخاب در برابر مواد اسیدی و شیمیایی مقاومت بالایی داشته و به راحتی خورده نشود که در این میان می توان به لوله های پوشفیت و پلیکا اشاره نمود.

برای مطالعه بیشتر در مورد لوله های پلیکا و پوشفیت مقاله لوله کشی فاضلاب پلیکا بهتر است یا پوش فیت را مشاهده کنید.

البته در مورد لوله های پلیکا در ساختمان هایی که در مناطق زلزله خیز قرار دارند باید در استفاده از آنها در سیستم فاضلاب ساختمان کمی محتاط بود.

دلیل آن هم نحوه اتصال این لوله ها با کمک چسب است که اگر به درستی نصب نشوند احتمال زیادی وجود دارد که در اثر تکان های شدید و حجم مواد فاضلابی دچار نشتی شوند.

اگر حجم مواد اسیدی و شیمیایی شما در جرایانات فاضلابی ساختمان بالا است بهتر است که از لوله پلیکا به جای لوله پوشفیت به عنوان رایزر فاضللاب در ساختمان استفاده کنید.

زیرا لوله های پوشفیت به دلیل داشتن حلقه فلزی در محل اتصال خود این احتمال را دارند که با مواد شیمیایی و اسیدی وارد واکنش شوند.

ما برای آشنایی شما با نحوه تست لوله های فاضلاب روش تست لوله کشی فاضلاب و فیلم نحوه تست لوله های فاضلاب با استفاده از استاپر را در همین سایت قرار داده ایم.

رایزر هواکش را باید از جنس مقاوم در برابر اشعه فرابنفش خورشید انتخاب کرد چرا که این لوله با فضای خارج از ساختمان در تماس مستقیم است.

در این بین می توان به لوله های پلی اتیلن به عنوان رایزر هواکش اشاره کرد.

 

نحوه قرار گیری رایزرها:

رایزرها معمولا در میانه دیواره های داخلی ساختمان قرار می گیرند. ر

ایزرها برای هر قسمت که در نظر گرفته می شوند باید از سایر رایزرها محافظت شوند و مهمترین حفاظت در مورد رایزر آب و رایزر فاضلاب را باید برای جلوگیری از ادغام شدن آب و فاضلاب در ساختمان مورد توجه قرار داد.

یکی دیگر از حفاظت های مهم در مورد رایزر آب و رایزر برق است که باید کاملا به صورت جداگانه و پوشیده از هم در ساختمان مورد استفاده قرار گیرند تا در صورت بروز نشتی و ترکیدگی رایزر آب خطربرق گرفتگی برای ساکنان به وجود نیاید.

بر اساس پاره ای از قوانین ساختمان سازی رایزرها را نباید از مکان هایی از قبیل چاه آسانسور و اتاقک برق ساختمان عبور داد.

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در نحوه قرار گیری رایزرها در نظر گرفتن شیب مناسب در لوله های رایزر است.

لوله های رایزر آب و فاضلاب چون باید حجم جریان آب و فاضلاب را در خود جابجا کنند باید در طول ساختمان با شیب مناسب نصب شوند تا سرعت حمل و انتقال سیالات کم یا زیاد نباشد.

رایزر در ساختمان چیست 4

در این مقاله سعی شد تا با مفهوم رایزر و انواع آن در ساختمان آشنا شوید.

اگر شما هم قصد انجام لوله کشی آب و فاضلاب و همچنین اجرای لوله کشی در سیستم حرارتی ساختمان خود را دارید می توانید همین الان با همکاران ما در گروه تاسیساتی 24 ساعته تماس گرفته تا اجرای خدمات لوله کشی ساختمان خود را با خاطری آسوده در سراسر تهران به ما بسپارید.

 

منابع انگلیسی:

منبع 1 منبع 2 منبع 3 منبع 4

plumber/

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +4 # حسین شکوری 1398-08-14 15:34
اگر مشکلی برای لوله ها و تاسیسات داخل رایزر آپارتمانی پیش آمد راه حل چیست؟ از قبیل نشتی و غیره. درصورتی که فرض براین باشد که برای تشخیص محل نشتی یا هر گونه خرابی مشکلی وجود ندارد آیا برای رفع آن باید از داخل آپارتمان اقدام کرد؟ نحوه دسترسی به رایزرها چگونه است؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # mohamad javad 1398-09-16 19:14
سلام خدمت کاربر گرامی برای ورود به رایزر حتما باید از سرویسکار کمک بگیرید چون ورود به رایزر کار تخصصی هستش و دریچه های رایزر از داخل پارکینگ یا طبقات یا واحد ها میباشد به این دلیل ورود هرکسی به داخل رایزر توصیه نمیشود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمدمحیطی 1399-12-05 16:50
باسلام،ازوایزرمربوط به واحدآپارتمان من دریک مجتمع مسکونی آب نشت میکندهیات مدیره اعلام کرده که مخصوص واحدمنست ومن بایدرفع ایرادکنم خواستم بپرسم که هزینه رفع نشت آن حدودن چقدرمیشودمحل واحددرمقابل دریاچه شهدای چیتگراست-ممنونم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-12-06 11:46
سلام،جهت استعلام قیمت میتونید با تلفن سایت ۲۴ ساعته تماس بگیرید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امیرپیروزی طلب 1400-01-30 09:29
برای محل تعیین محل رایزر از چه نمادی و اندازه لوله های رایزر به چه صورت نوشته میشود؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1400-02-01 16:51
سلام ،رایز فاضلاب SR.رایزر ونت VR.رایز آب بارانRR
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # کریمی 1400-04-23 12:48
سلام خسته نباشیدواحد بغل دست ما دستشویش چکه کرده طبقه پایین زیر واحد خودش قبل از این لوله کشی واحد من ترکید که ما کلا روکار کردیم بعدا طرف اومده کل دستشویش رو زیرورو کرده که ببینه مشکل از کجاست درصورتی که این بلوک همه ی سرویسها سقف کاذب داره الان رفته از من شکایت کرده که این اب از واحد بغل دست من که منظورش وامد منه اومده تو‌سرویس من واز اینجا رفته طبقه زیر درصورتی که اینجا رایزر داره هر طبقه وهرواحد الان من باید چکار کنم برم دادگاه چی بگم ممنون میشم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1400-04-23 21:16
سلام،ابتدا از یک نفر کارشناس فنی جهت حل مسئله کمک بگیرید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن