از قدیم الایام تزئین و طراحی داخل حمام اهمیت زیادی داشته است. البته در گذشته تمامی ذوق معمار در حمام‌های عمومی به عنوان مکانی اجتماعی خلاصه می‌شد و امروزه در حمام‌های خصوص نمی‌توان خیلی وارد قالب طراحی‌های حمام قدیمی شد اما نیاز به داشتن یک طرح با نشاط و روحیه بخش همیشه در حمام احساس می‌شود.

در حمام‌های کلاسیک و مدرن امروزی فضا اهمیت زیادی دارد. شاید تا چند سال گذشته حمام تنها جایگاهی بود که برای شستشو و با تنها نصب یک دوش و نهایتا یک توالت فرنگی کار چندان دیگری برای آن انجام نمی‌شد ولی در سال‌های اخیر با ورود انواع تجهیزات رفاهی بهداشتی و شناخت اهمیت روحیه و دکوراسیون و طراحی حمام شکل و شمایل حمام‌ها به گونه‌ای شده که ارزش افزوده زیادی برای خانه به همراه دارد.

طراحی داخلی سرویس حمام 1

اما برای اینکه یک حمام خود را به شکل فوق العاده‌ای طراحی کنیم باید چه کنیم؟ ما در ادامه ایده‌هایی نوآورانه و عالی برای شما داریم که مطمئنا با رعایت این نکات و ایده‌ها حمامی رویایی برای خود خواهید ساخت.

طراحی فضای حمام

نصب وان، جکوزی، دوش، توالت فرنگی، روشویی، بیده توالت فرنگی، قفسه چیدمان و برخی دیگر از اقلام مبلمانی حمام باعث شده تا بسیاری از خانه‌ها حمامی شلوغ و دلسرد کننده داشته باشند. همیشه اولین وجهه زیبایی حمام در فضای آرام و متین آن است. سعی کنید اگر فضای کافی ندارید چند نمونه از مبلمان را حذف کنید و یا اگر الزام به داشتن برخی از موارد دارید در انتخاب مبلمان حمام از مبلمان مینیمال و کوچک استفاده کنید.

با ایجاد فواصل منظم و متقارن در حمام فضای حمام را دلباز خواهید کرد. سعی کنید از قفسه‌هایی در حمام استفاده کنید که بصورت داخل دیواری باشد. استفاده از طبقات توکار که با سنگ ساخته شده باشند خیلی به فضای حمام وجهه لوکس و زیبایی می‌دهد.

طراحی داخلی سرویس حمام 2

دید حمام

شاید قبلا حمام در یک کنج خانه و با یک پنجره کوچک و یا حتی تنها با یک هواکش طراحی می‌شدند ولی امرزوه حمام‌ها دارای دید بسیار خوبی به فضاهای دوست داشتنی هستند. تعبیه یک تا دو پنجره بزرگ و حتی دیوار مانند به فضای باز و رو به دریا، باغ، بوستان و ... نمایی فوق العاده به حمام می‌دهد.

البته در کشور ما شاید این موضوع خیلی باب نباشد و به جای آن از برخی از پوسترها و نماهای نمادین و مصنوعی استفاده شود.

اما ما برای شما پیسنهاد بهتری داریم. حمام خود را به سبک حمام مستر طراحی کنید. دیووار رو به اتاق را شیشه‌ای طراحی کنید. البته این گزینه برای حمام مستر و یا حمام داخل اتاق خواب مناسب است.

به یاد داشته باشید برای سهولت بیشتر می‌توانید از یک کابین و یا یک اتاقک دوش آماده استفاده کنید.

طراحی داخلی سرویس حمام 3

 • گرمایش حمام

استفاده از حوله خشک کن به جای رادیاتورهای قدیمی را فراموش نکنید. نصب حوله خشک‌کن شیشه‌ای یا کریستال و یا استفاده از حوله خشک کن‌های فانتزی، فوق العاده نمای حمام را ارزشمند می‌کند. البته می‌توانید از حوله خشک کن استیل هم استفاده کنید. برای نصب حوله خشک کن باید فضایی را انتخاب کنید که ضمن اثر بخشی زیاد در نمای حمام هم تاثیر مثبت داشته باشد. معمولا بعد از درب ورودی حوله خشک کن نصب می‌شود.

طراحی داخلی سرویس حمام 4

 • استفاده از شیرآلات

برای نصب شیرآلات حمام، شیرآلات اهرمی و کلاسیک را انتخاب کنید. ضمنا نباید هیچ لوله‌ای روی کار دیده شود. این باعث می‌شود که خطوطی بد شکل در طراحی شما دیده شوند. پیشنهاد ما به شما نصب شیرآلات توکار است. حتی برای نصب دوش از لوله‌های زیر کار استفاده کنید که تنها با یک شیلنگ دوش هدایت شود. چیزی که در هنگام استفاده از شیرآلات در حمام خواهید دید چند دکمه و شیر متصل شده به دیوار است.

نمای شیرآلات نقش مهمی در زیبایی حمام دارد. هر چه انتخاب هوشمندانه‌تری داشته باشید حمام شما زیباتر خواهد شد.

در ضمن فراموش نکنید که برای حفظ زیبایی شیرآلات هیچگاه نباید از مواد شوینده اسیدی برای شستشوی آنها استفاده کنید.

طراحی داخلی سرویس حمام 5

 • تهویه حمام

حمام به تهویه خود خیلی وابسته است. اگر از لوله فاضلاب برای تهویه حمام استفاده می‌کنید حتما آن را با دریچه‌های کلاسیک و بعدا با هواکش‌های عالی توکار پوشش دهید. این موضوع باعث خواهد شد که ضمن داشتن تهویه مناسب شیئی اضافی از سقف بیرون نزده باشد.

 • درب حمام

درب حمام باید با تمامی مبلمان داخلی حمام همپوشانی داشته باشد. اما هیچ چیز به اندازه یک درب شیشه‌ای کلاسیک و کشویی نمی‌تواند به حمام شما وجهه با کلاس بدهد. درب‌های کشویی کمتر بخار را از خود بیرون می‌دهند، گرما را بهتر حفظ می‌کنند و مهم‌تر اینکه فوق العاده زیبا و کلاسیک هستند.

قبلا هم گفته شد که استفاده از اتاقک دوش توصیه می‌شود. اما الزامی ندارید همه دیوارهای اتاقک دوش را از نوع شیشه‌ای تعبیه کنید. گاهی فقط درب روبه‌رویی را با شیشه طراحی کنید کافی است.

کابین دوش هم بخصوص برای تفکیک فضای دوش با فضای سایر مبلمان انتخاب هوشمندانه‌ای است. البته باید این نکته را هم اشاره کرد که کابین‌های آماده دوش بعضا تجهیزات لوکس و بی نظیری را دارند که می‌توان ارزش زیادی در حمام ایجاد کند.

طراحی داخلی سرویس حمام 6

 • شبیه سازی فضا با رنگ

گفتیم که در ایران شاید ما نتوانیم پنجره بزرگ رو به دریا و یا باغ و بستان در همه جا داشته باشیم. برای رفع این نقیصه می‌توانیم یک فضای بصری مصنوعی با طراحی رنگ و پالت ایجاد کنیم. کفپوش‌های آگوستیک و سقف‌های کاذب شبیه سازی شده به آسمان می‌تواند حمام را دلبازتر و شاداب‌تر کند.

اگر حمام شما از نوع مینیاتوری و کوچک است سعی کنید از رنگ کاشی گرم استفاده کنید اما این رنگ گرم باید سایه داشته باشد. مثلا رنگ صورتی باز را با صورتی تیره ترکیب کنید. آبی روشن با آبی تیره در هم ترکیب شود.

اما گاهی ترکیب رنگ سیاه با سفید و یا انتخاب یک رنگ تیره مثل مشکی برای نصب توالت فرنگی و روشویی سنگی و ترکیب آن با رنگ کمی بازتر مانند طلایی نمایی خاص در حمام ایجاد می‌کند.

طراحی داخلی سرویس حمام 7

 • نصب توالت فرنگی و روشویی

بدون تردید هر حمامی که در آن اقدام به نصب توالت فرنگی شده باشد به یک روشویی هم نیاز دارد. توالت فرنگی را از نوع وال هنگی و با فلاش تانک توکار انتخاب کنید و روشویی را از نوع سنگی و با رنگ‌های با وقار متناسب با رنگ محیط و یا درست بر خلاف رنگ محیط انتخاب کنید.

منظور از تناسب استفاده از یک رنگ نیست. تصور کنید در یک حمام همه رنگ‌ها قهوه‌ای و یا سیاه باشد. کاملا نشاط و روحیه حمام از بین می‌رود.

برای گریز از این یکرنگی باید اگر اقدام به نصب روشویی سنگی بدون پایه مشکی کردید حتما سرامیک‌ها و نصب شیرآلات و کاشی‌ها با رنگ دیگری تعبیه شده باشند. ترکیب سه رنگ همیشه در حمام همخوانی خوبی دارد. یک رنگ تاریک و روشن برای زمینه کاشی و سرامیک، یک رنگ خاص برای شیرآلات و یک رنگ تقریبا مشابه برای مبلمانی همچون روشویی و توالت فرنگی.

طراحی داخلی سرویس حمام 8

 • استفاده از فضای زیر روشویی در حمام

انتخاب روشویی سنگی و یا نصب یک روشویی کابینتی با فضای باز در زیر روشویی این امکان را به شما می‌دهد که از فضای زیر روشویی به نحو احسن استفاده کنید. می‌توانید یک قفسه در زیر روشویی تعبیه کنید و یا سبدهای رنگی در زیر آن قرار دهید و وسایل اضافی را درون آن جای دهید.

اما اگر فضای زیادی داشته باشید می‌توانید از دکورهای جادار در زیر روشویی و در اطراف محل نصب آینه و کنسول استفاده کنید و برای چیدن وسایل لوکس خود در آن بهره برداری کنید.

طراحی داخلی سرویس حمام 9

 • از قفسه های نظم دهنده در حمام استفاده کنید

تردیدی نیست که یکی از عناصری که باعث وجهه و نمای بد حمام می‌شود اقلام و خرده ریزهای اضافی در حمام مانند شامپوهای مختلف، برس مو، انواع لیف و صابون و ... می‌باشد. برای خلاص شدن از این منظره بد در حمام باید از کشورهای زیبا و لوکس در حمام استفاده کنید. از یک فضا در حمام استفاده کنید و یک کمد و یا قفسه‌های دیواری با ابعاد متناسب استفاده کنید و این اقلام را در آن جای دهید.

طراحی داخلی سرویس حمام 10

توصیه‌های کاربردی برای بهتر شدن نما و طراحی حمام

 • طبقات توکار را در حمام فراموش نکنید و آن را ترجیحا در پشت دوش کار کنید
 • برای نصب آینه حمام یک آینه بزرگ و قدی انتخاب کنید.
 • برای خرید و نصب دوش از هزینه کردن هراسی نداشته باشید و دوش‌های توکار و لوکس را خریداری کنید.
 • اگر حمام و سرویس بهداشتی در یک جا قرار دارند از کابین و یا اتاقک دوش برای تفکیک محل دوش و محل نصب جکوزی استفاده کنید.
 • اگر فضای کافی دارید اقدام به نصب جکوزی سه گوش در گوشه حمام خود بکنید.
 • در حمام یک نشیمنگاه با سنگ طراحی کنید و بسازید. این نشیمنگاه ضمن دادن وجهه زیباتر به حمام برای شستشوی بدن هم به شما کمک زیادی خواهند کرد.
 • قبل از بازسازی و یا طراحی حمام خود با افراد صاحب ایده مشورت کنید.

طراحی داخلی سرویس حمام 11

گروه تاسیسات 24 ساعته با استفاده از مهندسین صاحب نظر و متخصص همواره آماده ارائه مشاوره و اجرای زیبای دکوراسیون حمام شما همشهریان عزیز به صورت کاملا لوکس و حرفه‌ای می‌باشد.

در ضمن شرکت‌های طراحی که خواهان همکاری با ما هستند می‌توانند با کارشناسان ما تماس بگیرند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد