تصور کنید پس از یک روز طولانی و خسته کننده به خانه بیایید و در جکوزی خانگی داغ خودتان دراز بکشید و با فشار آب مالش داده شوید. این کار خستگی شما را به کلی از بین خواهد برد.

بسیاری از مردم علاقه دارند که در خانه خود وان داشته باشند و از آن استفاده کنند تا استحمام بهتری داشته باشند ولی وقتی به جای یک وان معمولی بتوانید از جکوزی استفاده کنید خواهید دید که تاثیر خیلی بهتری خواهید دید.

 

 در مقاله نصب وان حمام آپارتمانی توضیح دادیم که انواع وان در چه ابعاد و اندازه هایی برای خانه و آپارتمان ها تولید می شوند.

در این مقاله قصد داریم ضمن اشاره به تفاوت وان جکوزی و وان معمولی نحوه نصب آنها را هم توضیح دهیم.

نصب وان جکوزی خانگی 01

نمونه یک جکوزی خانگی

جکوزی چه حسنی نسبت به وان معمولی دارد

احتمالا شما هم به جواب این سئوال را می دانید.

جکوزی به دلیل خدمات درمانی که به ما می دهد بسیار بیشتر مورد توجه است ولی بد نیست بدانید جکوزی شاید هزینه برق را هم به هزینه های شما اضافه کند.

ولی به دلیل اینکه سیستم گرم کننده خودکار دارد و معمولا به دلیل داشتن یک سیستم تصفیه آب آن خیلی دیر به دیر تعویض می شود هزینه آب را به شدت کاهش می دهد.

ضمن اینکه باید در نظر داشته باشید یک تفاوت اساسی بین جکوزی و وان هم به غیر از اینکه جکوزی آب را با فشار به بیرون برای ماساژ بدن هدایت می کند این است که شما نمی توانید از موارد شوینده بدن در آب آن استفاده کنید زیرا قرار نیست پس از هر بار استفاده آب آن را خالی کنید.

دیواره، نما، جنس و ساخت جکوزی ولی شباهت زیادی به وان های معمولی دارد. این جکوزی های خانگی و یا جکوزی های آپارتمانی با استانداردهای وان ساخته می شوند.

اندازه و استانداردهای وان را قبلا در مقاله نصب وان آپارتمانی توضیح دادیم و شما هم می توانید برای اطلاع از اندازه و سایز این جکوزی ها مقاله نصب وان خانگی را مطالعه فرمایید.

جهت دیدن انواع وان حمام و وان جکوزی و مقایسه آنها با یکدیگر، همانطور آگاهی از قیمت آنها بر روی لینک وان حمام و جکوزی در سایت دیجیکالا بزنید.

چنانچه می خواهید با دیگر مزایا و معایب جکوزی خانگی آشنا شوید، روی لینک مقاله مورد نظر بزنید.

 

لوله کشی وان جکوزی خانگی

معمولا در خانه های امروزی حمام ها به شکلی طراحی می شوند تا صاحبین خانه در صورتیکه تصمیم به تعبیه وان در خانه داشته باشند با مشکلی مواجه نشوند.

همانگونه که در مقاله لوله کشی فاضلاب توضیح دادیم خروجی آب به سمت رایزرهای اصلی همیشه باید با تعبیه یک سیفون همراه باشد.

حالا برخی از تجهیزات مانند توالت فرنگی خودشان دارای سیفون سر خود هستند، برخی مانند سینگ سیفون مخصوص به خود دارند و برخی مانند توالت ایرانی و کفشورها را باید با در نظر گرفتن یک سیفون لوله کشی کرد.

نصب وان جکوزی خانگی 02

تعبیه سیفون در لوله کشی زیر سقفی برای جکوزی

برای وان جکوزی هم باید یک لوله 45 در نظر گرفته شده باشد که بهتر است دارای سیفون باشد. این که می گوییم بهتر است به این دلیل است که وان های جکوزی را می توان با سیفون مخصوص به خودشان هم نصب کنید.

بهترین حالت ولی تعبیه سیفون به لوله فاضلاب است. این کار باعث می شود که راحت تر هم بتوانید وان جکوزی را نصب کنید.

برای این کار باید درست همانند سیفونی که برای کفشور کار گذاشته می شود یک سیفون هم برای جکوزی در نظر گرفته شود و خروجی آب آن کمی از همسطح کف سازی ساختمان بالاتر در نظر گرفته شود و با یک درپوش بسته شود.

نصب وان جکوزی خانگی 03

لوله کشی فاضلاب زیر سقفی و تعبیه سیفون 45 توسط همکاران ما

در هنگام نصب وان جکوزی خیلی ساده نصاب وان این لوله را با اره و یا دستگاه فرز برش می دهد و لوله خروجی وان جکوزی را به آن وصل می کند.

 

نصب وان جکوزی در حمام

صرف نظر از اینکه بخواهید وان جکوزی را در حمام اتاق شخصی خودتان نصب کنید و یا حمام اصلی خانه باید در نظر داشته باشید که بهتر است این کار توسط کادری مجرب و حرفه ای انجام شود.

اما بسیاری از صاحبین خانه دوست دارند هزینه های خود را حتی با نصب وان جکوزی توسط خودشان کاهش دهند. اگر شما هم دوست دارید این کار را خودتان انجام دهید بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

 

تنظیم پایه ها

نصب و راه اندازی جکوزی موفق از سطح زمین شروع می شود. منظور اینکه اگر سطح قرارگرفتن وان جکوزی صاف و هموار نباشد تخلیه آب و سایر اجزای وان جکوزی با مشکل مواجه خواهد شد و بدنه جکوزی هم راحت تر آسیب می بیند.

اگر شما قرار است وان جکوزی را در طبقات بالاتر نصب کنید باید در نظر داشته باشید که مقاومت کف ساختمان باید حداقل به اندازه ای باشد که بتواند وزنی حدود 150 کیلوگرم در هر متر مربع را به راحتی تحمل کند.

توصیه می شود برای نصب وان جکوزی از یک فریم و یا قالب برای حمایت از بدنه جکوزی استفاده شود تا در صورت فشار زیاد بتواند به عنوان ساپورت و نگه دارنده وان عمل کند.

در ضمن پایه های وان جکوزی بهتر است بر قسمت هایی قرار بگیرد که بتن و مقاومت بیشتری دارند.

نصب وان جکوزی خانگی 04

نمایی از زیر وان جکوزی با پایه های قابل تنظیم

پنل دسترسی وان جکوزی را فراموش نکنید

این یک واقعیت است که تمامی تجهیزات مکانیکی و تاسیساتی نیاز به تعمیر و نگهداری دارند.

پس فراموش نکنید پنل دسترسی وان جکوزی را به شکلی نصب کنید که به راحتی بتوانید در صورت نیاز به تعمیر به موتور و پمپ دسترسی داشته باشید و مجبور نباشید کل وان را دوباره باز و بسته کنید.

 

نصب لوله خروجی به فاضلاب

حالا باید لوله سیفون وان را نصب کنید. وان های جکوزی سیفون هایی دقیقا مشابه سایر وان های معمولی و حتی تا حدودی شبیه به سیفون ظرفشویی و روشویی دارند.

تفاوت آنها در پنجره خروجی آن گاها دیده می شود که تفاوت های نصب این پنجره ای ممکن است متفاوت باشد.

نصب وان جکوزی خانگی 05

نصب سیفون جکوزی

بهتر است پس از اینکه سیفون را نصب کردید اولین کاری که انجام می دهید تراز کردن وان جکوزی باشد. بسیاری از وان های جکوزی دارای پایه هایی قابل تنظیم هستند.

تراز را بر روی وان جکوزی قرار بدهید و با استفاده از این پایه ها وان را تراز کنید. حالا باید لوله خروجی را به فاضلاب هدایت کنید.

اگر وان جکوزی دارای لوله های خرطومی باشد که اغلب هم به همین شکل هستند تنها کاری که باید انجام دهید این است که لوله را به اندازه برش داده و حدود سانتی متر وارد لوله فاضلاب کنید و بعدا اگر لاستیک درز بندی ندارد با چسب دور آن را بپوشانید.

 

بستن بست ها

جکوزی ها از نظر شکلی تفاوت های زیادی با هم دارند. برخی بیضی شکل، برخی گرد و برخی مربعی و مستطیلی هستند. عموما اشکال منحنی دار مانند دایره نیازی به اتصال به دیوار ندارند.

این وان های جکوزی را باید بعضا به زمین بست کرد ولی اگر مستطیلی و یا مربعی باشند به دیوار هم بست می شوند و حتی برخی از آنها را در دل زمین و یا در یک سکوی از پیش طراحی شده قرار می دهند.

نصب وان جکوزی خانگی 06

نمونه نصب جکوزی در دل زمین

در حالت مستطیلی و مربعی تنها کافی است لبه ها را اندازه گرفته و به بسته ها را در دو یا چهار جا به دیوار پیچ کنید. وان جکوزی را در جای خود قرار داده و بست ها را روی لبه و یا جایگاه وان جکوزی قرار داده و بست را محکم کنید.

اما اگر جکوزی گرد باشد باید پایه ها را به زمین پیچ کنید. در این حالت باید جای پایه ها را علامت گذاری و هر پایه را با دو تا سه پیچ به زمین اتصال دهید و بعدا باید پایه ها را به وان جکوزی محکم کنید.

 

سیم کشی و نصب موتور جکوزی

تولید کنندگان جکوزی خودشان معمولا در خدمات پس از فروش خودشان نصب وان جکوزی را برای مشتریان خود انجام می دهند و معمولا اعلام می کنند که اگر اشتباهی از طرف شما سر بزند جکوزی از گارانتی خارج می شود.

همین موضوع باعث می شود اغلب افراد خودشان ریسک نصب وان جکوزی را نکنند. اگر در محاسبات خود اشتباه کنند وان جکوزی از گارانتی خارج می شود و در اصل ضمانت نامه لغو می شود.

برخی از وان های جکوزی خودشان اتصالات برقی و موتور را سر هم کرده اند. برای نصب برق این موتور ها تنها کافی است سیم را در محل تعیین شده وصل کرده و به برق بزنید.

نصب وان جکوزی خانگی 07

محل قرار گرفتن موتور جکوزی

اما برخی از این وان های جکوزی سیم کشی دقیق تری نیاز دارند. معمولا به دلیل دور موتور و یا قابلیت های خاص موتور این وان ها نصب و سیم کشی آنها نیاز به دقت بیشتری دارد.

معمولا برای این نوع وان های جکوزی یک راهنمای نصب تعبیه می شود ، کافی است بر اساس نقشه راهنما و با دقت به رنگ سیم ها اتصال سیم ها را انجام دهید تا موتور آماده کار شود.

 

تست و راه اندازی

وقتی سیم کشی و نصب وان جکوزی تمام شد ابتدا باید تست انجام دهید. در این حالت باید تخلیه آب، خروجی آب به فاضلاب ، کار کرد موتور و دور های متفاوت موتور ، سیستم تصفیه آب جکوزی و ... را به خوبی بررسی و سپس از آن استفاده کنید.

در ضمن به یاد داشته باشید که بهتر است اتصال بدنه جکوزی را هم بررسی کنید. بخصوص در هنگامی که آب در جکوزی باشد ممکن است یک اتصال بدنه کوتاه هم خطرناک باشد.

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

نصب و راه اندازی و یا لوله کشی فاضلاب وان جکوزی خود را به کارشناسان ما در گروه تاسیسات 24 ساعته واگذار کنید و از خدمات تمام وقت و حرفه ای ما بهره مند شوید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

اشتراک گذاری این صفحه