وسایل گرمایشی مسیر پیشرفت خود را از گرمایش با چوب و کرسی شروع کرده و حال به سیستم های مجهز مثل گرمایش از کف و گرمایش مرکزی رسیده اند.

در این بین، رادیاتور و حوله خشک کن یکی از سیستم های گرمایشی رایج امروزی است. این سیستم با استفاده از پکیج و موتورخانه مرکزی قابل اجرا است. با ما در ادامه همراه باشید تا با طریقه نصب رادیاتور و حوله خشک کن آشنا شوید.

 انتخاب رادیاتور: رادیاتور پره ای یا رادیاتور پنلی یا رادیاتور قرنیزی؟

رادیاتورها انواع مختلفی دارند و شما بسته به نیاز خود میتوانید یکی از انواع پره ای، پانلی، قرنیزی یا حوله خشک کن یا لوله ای و جنس آلومینیومی  فولادی را انتخاب کنید.

 به طور کلی رادیاتورهای آلومینیومی نسبت به ظربه حساس تر هستند و برای تولید گرما نسبت به رادیاتورهای فولادی به تعداد پره بیشتری نیاز دارند.

رادیاتورهای پانلی از جنس فولاد ضدزنگ یکپارچه هستند و کارایی بیشتری دارند، اما نمیتوان در آینده تعداد پره های آن ها تغییر ایجاد کرد.

تعداد پره های رادیاتورهای آلومینیومی را میتوان زیاد یا کم کرد، اما به علت واکنش شیمیایی فلز مس مبدل و آلومینیوم گاز هیدروژن به وجود می آید و رادیاتور همواره دچار هواگرفتگی خواهد شد.

رادیاتور پره ای نوع دیگری از رادیاتورهای ساخته شده از آلیاژ آلومینیوم است که نسبت به رادیاتورهای پانلی فولادی مقاومت بیشتری در برابر زنگ زدگی دارد ولی حرارت دهی آن پایین تر و امکان نشت آب از بین پره های آن بیشتر است.

شوفاژ آلومینیومی با ظاهری شبیه رادیاتور پره ای از مدل های دیگر رادیاتور است که به علت داشتن پره های جانبی سطح تماس زیادی داشته و دوام، سبکی، زیبایی و تبادل گرمایی آن از شوفاژ فولادی بیشتر، و در نتیجه از نظر قیمت نیز گرانتر است.

برای حمل رادیاتورها را از جا بلند کنید و به هیچ وجه آن ها را روی زمین نکشید زیرا اینکار باعث آسیب دیدن کناره ها و روکش رنگی آن میشود.

خواباندن رادیاتورها به پشت و باز نکردن بسته بندی رادیاتورها تا لحضه نصب نیز میتواند در جلوگیری از آسیب دیدن آن ها موثر باشد. انتخاب رادیاتور با اندازه متناسب در استفاده مناسب و صرفه جویی انرژی تاثیر زیادی دارد. رادیاتورها دارای مشخصات انرژی بوده که هر کدام مقدار فضای خاصی را گرم نگه می دارند. 

جهت مشاهده انواع رادیاتور در طرح ها و جنس های مختلف به همراه قیمت بر روی لینک خرید رادیاتور از سایت دیجیکالا بزنید.

نصب رادیاتور و حوله خشک کن 2

فیلم راهنمای جامع رادیاتور قرنیزی

 توصیه می کنیم اگر قصد خرید رادیاتور قرنیزی را دارید، مشاهده کلیپ زیر را از دست ندهید. در این کلیپ اطلاعات جامعی در خصوص مزایا و معایب، نصب، لوله کشی و نگهداری و همچنین مقایسه رادیاتور قرنیزی با دیگر رادیاتورها به دست خواهید آورد.

 

مقایسه رادیاتور قرنیزی با رادیاتور معمولی و گرمایش از کف

موقع انتخاب سیستم گرمایشی در ساختمان گزینه های متعددی برای انتخاب وجود دارد که از جمله آن می توان به رادیاتور قرنیزی، معمولی و حتی سیستم گرمایش از کف اشاره کرد. اگر در انتخاب بین این گزینه ها تردید دارید، کلیپ زیر می تواند تا حد زیادی به شما کمک کند تا بهترین تصمیم را بگیرید.

 

مزایای رادیاتور در مقایسه با بخاری

 • برخلاف بخاری دیگر خطراتی مثل گاز گرفتگی و آتش سوزی منزل را تهدید نمی کند؛
 • با استفاده از رادیاتور از گرمای مناسب و متعادلی در منزل برخوردار می باشید؛
 • امکان تعیین دما در هر واحد را به صورت جداگانه ممکن میکند؛
 • گرچه هزینه گرمایش افزایش خواهد یافت، آب گرم ایجاد شده در آشپرخانه و حمام نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

اگر می خواهید بدانید رادیاتور بهتر است یا بخاری، مشاهده کلیپ زیر را از دست ندهید.

 

محل نصب رادیاتور

اگر بعد از بررسی ها جامع در نهایت تصمیم گرفتید از رادیاتور معمولی در ساختمان خود استفاده کنید، باید قبل از اقدام به نصب رادیاتور محل مناسب برای نصب این وسیله را انتخاب کنیم. به طور کلی  بهتر است شوفاژ را در فضایی با گردش هوای کافی و حداقل 7 تا 10 سانتی متر فاصله از کف زمین نصب کنید.  

چون معمولا سردترین نقطه هر اتاق نزدیک پنجره آن است و هوا از راه درزهای پنجره وارد اتاق می شود، با نصب رادیاتور در زیر پنجره گرما به بهترین شکل توزیع خواهد شد. در صورت نصب رادیاتور در زیر پنجره، طول آن باید معادل طول پنجره انتخاب شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد انتخاب مدل و محل نصب پکیج و همچنین محل نصب رادیاتور، بر روی لینکهای آن کلیک کنید.

نصب رادیاتور و حوله خشک کن 1

انواع لوله کشی رادیاتور

در صورتی که تا به حال پکیج نداشته اید، برای نصب رادیاتورها باید لوله کشی لازم را در تمام نقاط مورد نظر انجام دهید. برای راهنمایی بیشتر درمورد لوله کشی، میتوانید به مطلب نحوه لوله کشی پکیج دیواری مراجعه کنید.

لوله کشی برای نصب رادیاتور و حوله خشک کن میتواند به دو صورت انجام شود: توکار و روکار.

 • لوله کشی توکار رادیاتور

لوله کشی توکار مستلزم ایجاد حفره ای به اندازه لوله ها در دیوار و بازسازی نمای دیوار پس از انجام اینکار است، که علاوه بر دشوار بودن و هزینه بالا، دسترسی به لوله ها را در آینده مشکل میکند.

ولی این روش به علت محبوبیت سیستم گرمایش از کف و اینکه لوله ها در نمای خانه پیدا نیستند به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد این نوع لوله کشی به مطالب لوله کشی پکیج و نحوه اجرای گرمایش از کف مراجعه کنید.

 • لوله کشی روکار رادیاتور

 لوله کشی روکار ساده تر و سریع تر انجام میشود ولی لوله ها در نمای خانه پیدا و به دلیل بی حفاظ بودن تا حدی نیز در معرض آسیب دیدن هستند. پس از لوله کشی، رادیاتور توسط اتصالاتی به لوله ها وصل می شود و برای اینکار باید از اتصالات یکسان و با کیفیت مناسب استفاده شود.

 • لوله کشی روکار با داکت

خوشبختانه اکنون گزینه سومی نیز داریم، لوله کشی روکار با داکت گزینه ای است که مزایای هردو گزینه را با هم ترکیب کرده و میتوان ادعا کرد معایب هیچ یک را ندارد. با پوشاندن لوله هایی که با دقت به صورت رو کار نصب شده اند زیر داکت هایی با نمایی زیبا و هماهنگ با دیوارهای اتاق، لوله کشی به سرعت و آسانی انجام میشود و دسترسی به لوله ها هم آسان خواهد بود.

برای درک بهتر این مفهوم، می توانید به تصاویر مراحل لوله کشی روکار با داکت که توسط لوله کش های ما انجام شده است نگاه کنید.

نصب رادیاتور و حوله خشک کن 1

 

نصب رادیاتور و حوله خشک کن 4

توجه: تنها نکته در استفاده از رادیاتور روشن کردن در اولین زمان می باشد که باید پیکج را هر ده درجه ده درجه گرم کنید تا لوله ها دچار شک و آسیب های بعدی نشوند.

 

فیلم آموزشی نصب رادیاتور

برای اینکه از صفر تا صد نصب رادیاتور را یاد بگیرید، پیشنهاد می کنیم کلیپ زیر را تماشا کنید. در این فیلم کوتاه نحوه نصب رادیاتور پنلی آموزش داده شده است.

 

 حوله خشک کن چیست؟

حوله خشک کن ها یا با گرمای آب داغ کار میکنند یا با گرمای تولید شده توسط برق. در انواع آبی گرمای لازم به وسیله سیستم های حرارت مرکزی ساختمان ها مانند پکیج یا موتورخانه تولید می شود.

برای گرم کردن فضای حمام نیز از رادیاتور حوله خشک کن استفاده می شود که در فصل زمستان می توان از آن استفاده کرد و برای خشک کردن لباس ها نیز کاربرد دارد.

این رادیاتورها با ظاهری با دوام در برابر رطوبت و مناسب فضای حمام ساخته شده اند تا رطوبت را کاهش داده و به شما در خشک کردن لباس های خود در فضای آپارتمانی کمک کنند.

اجرای رادیاتور و حوله خشک کن با لوله های پلیمر و پنج لایه انجام می شود که هر کدام از هزینه و مزایای خود برخوردار هستند.

هدف از نصب حوله خشک کن در حمام و اینکه با چه نوع لوله های کشی اجرا می شود یک بحث است و نصب خود حوله خشک کن بحثی دیگر.

حوله خشک کن ها یا شیشه ای، یا استیل و یا آلومینیومی هستند. جهت دیدن انواع مختلف حوله خشک کن به همراه قیمت بر روی لینک خرید اینترنتی حوله خشک کن در سایت دیجیکالا بزنید.

 نصب رادیاتور و حوله خشک کن 4

نحوه نصب حوله خشک کن

حوله خشک کن ها بر خلاف رادیاتورها شیر رفت و برگشتشان در سمت پایین نصب می شود. معمولا سمت راست برای ورودی و سمت چپ برای برگشت آب گرمایش دیده می شود ولی این ملاک نمی تواند درست باشد.

برای تعیین اینکه کدام مسیر ورودی آب است باید یک تست ساده انجام دهید. برای این کار بهتر است از سمت لوله های پکیج ورودی آب خانه را با یک تبدیل به یکی از لوله های گرمایش وصل کنید.

در نظر داشته باشید که همه مسیرهای رادیاتورهای دیگر باید بسته باشد از کلکتور شیرهای ورودی را یکی یکی باز کنید تا آب از حوله خشک کن بیرون بیاید. هر طرف که آب بیرون زد آن طرف ورودی حوله خشک کن می باشد.

اکنون نوبت اتصال شیرهای رفت و برگشت حوله خشک کن است.

برای این منظور باید سر شیرها به سمت بالا باشد اما نکته ای که اهمیت بسیار زیادی دارد این است که از میان دهانه شیرها تا کاشی باید ارتفاع بیرون زدگی شیرها یکسان باشد.

توضیح آنکه احتمال دارد در هنگام کاشی کاری یکی از زانوهای توکار یکی دو سانت عقب تر از دیگری باشد. تصویر زیرنشان می دهد که حوله خشک کن کج کار شده است.

حوله خشک کن

اگر قبل از نصب حوله خشک کن این اندازه درست نشود باعث می شود تا حوله خشک کن به درستی نصب نشود.

از این رو با متر باید از وسط دهانه شیرها را تا لبه کاشی اندازه بگیرید. معمولاً 7 تا 8 سانت این فاصله خواهد بود.

اگر فاصله هرکدام کمتر بود با یک مغزی برنجی یا استیل که در بین زانو و شیر تعبیه می کنید این فاصله را جبران کنید.

تذکر

حدود نیم سانت اختلاف طبیعی است وگاها نمی توان جبران کرد.

 

در هنگام نصب شیرها و احتمالا مغزی باید به خوبی از تفلون برای آب بندی استفاده شود. وقتی این فاصله جبران شد نوبت تراز کردن سر شیرها به سمت بالا است.

معمولا برخی از استادکارها از شیرهای فنری استفاده می کنند تا جای بازی و کار داشته باشد. اما اگر از شیر ثابت استفاده می کنید صاف بودن و تراز بودن این شیرها الزامی است زیرا حوله خشک کن قابلیت ارتجاعی ندارد.

وقتی مهره هواگیری و آب بند حوله خشک کن را بستید، باید با استفاده از یک آچار آلن 12 مهره های شیر ها رفت و برگشت را در دو طرف حوله خشک کن ببندید.

این مهره ها هم باید تفلون شوند تا به خوبی آب بندی شوند.

اکنون زمان نصب حوله خشک کن است.

حوله خشک کن را باید بر روی شیرها بگذارید و با دست مهره ها را ببندید. اگر این کار راحت انجام نشد یعنی شیرها تراز نیستند.

به آرامی و با آچار و تنها در مسیر سفت کردن شیرها را ذره ذره سفت کنید تا تراز شود.

وقتی تراز شد به آرامی و آسانی باید مهره ها بر روی شیر بسته شوند.

وقتی این کار را انجام دادید بست های بالای حوله خشک کن را به دیوار گذاشته و دور آن را با ماژیک یا مداد خط بکشید.

حوله خشک کن را باز کنید و بست ها را در جای آنها نگه دارید و جای پیچ ها را علامت زده و سوراخ کنید.

 2حوله خشک کن

نمایی از نصب حوله خشک کن توسط همکاران گروه تاسیسات 24ساعته

حالا باید حوله خشک کن را ببندید و بست ها را روی آن سفت کنید. این بست ها یا جا انداختنی هستند و یا خشابی.

در زمان سفت کردن مهره ها در نظر داشته باشید که باید با هم مهره های شیرها را سفت کنید. مثلا دو دور یک مهره و دو دور مهره بعدی تا زمانی که سفت شوند. این مهره ها دارای واشر آب بندی هستند و به همین دلیل نباید خیلی سفت شوند تا از آب بندی بیافتند.

اجرای رادیاتور و حوله خشک کن با لوله های پلیمر و پنج لایه انجام می شود که هر کدام از هزینه و مزایای خود برخوردار هستند.

 

فیلم نصب حوله خشک کن

به منظور آشنایی بیشتر با نصب حوله خشک کن، فیلم نصب آن را برای شما آماده کرده ایم که در اینجا میتوانید ببینید.

 

 

مزایای استفاده از تاسیسات ۲۴ ساعته برای نصب رادیاتور و حوله خشک کن

 • نصب رادیاتور و حوله خشک کن یکی از قدیمی ترین خدمات این مجموعه است و متخصصین تجربه بالایی در این زمینه دارند.
 • اگر نصب رادیاتور و حوله خشک کن خود را به متخصصین این مجموعه بسپارید، از گارانتی تضمین کیفیت بهره مند می شوید.
 • متخصصین این مجموعه مهارت و تجربه نصب و راه اندازی انواع رادیاتورهای پره ای، پنلی و قرنیزی را دارند.
 • قبل از نصب رادیاتور و حوله خشک کن، می توانید از خدمات مشاوره ای رایگان متخصصین این مجموعه جهت خرید بهترین رادیاتور متناسب با ساختمان خود استفاده کنید.
 • بعد از اتمام نصب حوله خشک کن و رادیاتور، اگر رادیاتور شما به خوبی گرم نشود که دلیل در نصب اشتباه آن باشد، این مجموعه متعهد است که نصب رادیاتور شما را به صورت رایگان اصلاح کند.
 • جمع زیادی از مشتریان از خدمات نصب رادیاتور و حوله خشک کن این مجموعه رضایت کامل داشته اند که نشان از کیفیت خدمات ارائه شده است.

 

مراحل استفاده از خدمات نصب رادیاتور و حوله خشک کن در تاسیسات ۲۴ ساعته

 1. پر کردن فرم درخواست متخصص یا تماس با شماره های داخل سایت
 2. اعلام قیمت از طرف متخصص مورد تایید مجموعه
 3. آغاز کار نصب رادیاتور و حوله خشک کن در صورت موافقت شما با قیمت
 4. تسویه حساب با متخصص نصاب حوله خشک کن و رادیاتور بعد از تست رادیاتورها و اطمینان از گرم بودن آن ها

پس جهت نصب رادیاتور یا حوله خشک کن مورد نیاز خود همین الان فرم درخواست خدمات را پرکنید یا با ما تماس بگیرید و با خیال راحت عملیات نصب را به همکاران ما بسپارید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

نظر آقای محمدزاده در مورد تجربه استفاده از خدمات مجموعه تاسیسات 24 ساعته

 

اشتراک گذاری این صفحه