اگر برای نصب توالت فرنگی خود به دنبال مقاله ای مفید و کاربردی هستید، تا انتها با ما همراه باشید.

 

امروزه استفاده از توالت فرنگی در اغلب خانه های ایرانی هم دیده می شود و دلیل آن هم توصیه های بی شمار برای استفاده از توالت فرنگی و یا مشکلات مفصلی و استخوانی است که اجازه استفاده از توالت ایرانی را به ما نمی دهد.

توالت های فرنگی از نظر تیپ و ظاهر تفاوت های فاحشی با هم دارند، ولی خروجی استاندارد و مشخصی دارند.

همین مسئله باعث می شود نصب این توالت ها در همه ساختمان ها پیرو یک قاعده و قانون باشد.

به این دلیل همه تولیدکنندگان توالت های فرنگی چه ایرانی باشند و چه خارجی حدود تعریف شده را رعایت کنند و همین امر کار نصب این توالت ها را راحت تر می کند.

در مقاله صفر تا صد نصب توالت فرنگی [راهنمای جامع] شرح کاملی از روش نصب انواع توالت فرنگی بیان شده است.

 

توجه به قطر لوله فاضلاب مهمترین نکته قبل از اقدام به نصب توالت فرنگی

معمولاً مجریان لوله کش در ساختمان لوله 110 میلی متری را برای لوله فاضلاب توالت فرنگی در نظر می گیرند.

خروجی توالت فرنگی ولی کمتر از 90 میلی متر است، لذا برای لوله کشی فاضلاب توالت فرنگی در نظر داشته باشید که بهترین قطر برای لوله فاضلاب توالت فرنگی لوله 90 میلی متری می باشد.

دلیل هم اینکه لوله های 110 پهنای بیشتری دارند و آب با ارتفاع کمتر در آنها حرکت می کند.

این موضوع باعث می شود فضولات همراه آب به دلیل وزن زیادی که دارند، در کف لوله حرکت کرده و در مسیر به دلیل اینکه آب سرعت بالاتری دارد و زودتر دفع می شود، باقی بمانند.

لازم به ذکر است که همین موضوع باعث بوی بد در ساختمان می شود.

نصب توالت فرنگی 1

ارتفاع حرکت آب در لوله فاضلاب 110 توالت فرنگی

نصب توالت فرنگی 2

ته نشین شدن فضولات به دلیل ارتفاع کم آب در لوله 110

اما لوله 90 میلی متری ارتفاع آب را بالاتر می برد و فضولات بصورت شناور به همراه آب فوراً مسیر لوله را تخلیه می کنند و ماندگاری در کف لوله نخواهند داشت.

بنابر این قبل از ورود به بحث نصب توالت فرنگی لازم است بدانید که اگر خودتان هم مجری لوله کشی فاضلاب نیستید، حتماً از مجری بخواهید که برای لوله فاضلاب توالت فرنگی و حتی ایرانی لوله 90 میلی متری تعبیه شود.

برای بررسی جامع تر بحث قطر لوله فاضلاب به مطلب انتخاب قطر لوله فاضلاب مراجعه کنید.

نصب توالت فرنگی 3

میزان ارتفاع آب در لوله 110 و لوله 90

 

نحوه نصب توالت فرنگی

برای نصب توالت فرنگی مراحل زیر را انجام می دهید:

 1. در مرحله اول به نصب درب توالت فرنگی روی آن اقدام می کنید و بعد شیر پیسوار فرنگی را نصب کرده و شلنگ رابط را به توالت فرنگی متصل می کنید، به دلیل اینکه بعد از نصب توالت فرنگی فضای کافی برای استفاده از آچار برای نصب شلنگ نباشد.

در نظر داشته باشید که برای اتصال شیلنگ نیازی به تفلون نیست، چون خود مهره دارای واشر آب بندی می باشد. ولی شیر پیسوار را باید با تفلون به محل در نظر گرفته شده ببندید.

برای خرید نوار تفلن از دیجی کالا بر روی لینک مورد نظر بزنید.

نصب توالت فرنگی 4

نمایی از کف و محل نصب توالت فرنگی

توجه 1: لوله خروجی فاضلاب را بررسی کنید که کاملاً هم سطح سرامیک کف سرویس باشد، در صورتی که هم سطح نباشد و بالاتر باشد، توالت فرنگی به خوبی در جای خود قرار نمیگیرد و بالا می آید.

البته بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند حدود 3 میلی متر لبه لوله بالاتر باشد.

این کار باعث می شود که هم بوگیر توالت فرنگی راحت تر نصب شود و هم اینکه در صورت عدم نصب بوگیر در محل، آب در زیر توالت فرنگی جاری نشود.

همیشه در نظر داشته باشید که در محل نصب لوله فاضلاب توالت فرنگی کمی خلا در زیر توالت گذاشته می شود.

 1. بعد از اینکه بوگیر ژله ای یا ساده را در زیر فرنگی و در محل خروجی فاضلاب قرار دادید، توالت فرنگی را در مکان مشخص خود قرار دهید و شلنگ رابط را به شیر پیسوار متصل کنید و چند بار توالت را امتحان کنید تا مشکلی در خروجی آب نباشد.

توجه 2:  باید به این نکته توجه کنید که تمامی آبی که از توالت خارج می شود به داخل فاضلاب سرازیر شود و به زیر توالت نرود، استفاده از بوگیر به همین دلیل می باشد.

جهت تهیه بوگیر توالت فرنگی و دیدن قیمت آن بر روی لینک خرید بوگیر توالت فرنگی از سایت دیجیکالا بزنید.

نصب توالت فرنگی 5

نصب بو گیر توالت فرنگی

برای این منظور باید دقیقاً محل خروجی آب توالت فرنگی مطابق با ورودی فاضلاب اصلی باشد.

وقتی توالت به خوبی در جای خود بنشیند، معمولاً لبه خروجی توالت حدود چند میلی متر وارد لوله اصلی فاضلاب می شود.

زمانی که آب می ریزید و سیفون توالت فرنگی را می کشید، نباید اصلا آبی در زیر توالت ببینید. بو گیر خود لبه لاستیکی دارد که همانند یک واشر آب بندی عمل می کند.

 1. اگر با مشکلی مواجه نشدید دور تا دور توالت فرنگی را با چسب آکواریوم به زمین مهار کنید. در این مرحله حتماً از چسب آنتی باکتریال یا ضد باکتری، که به مرورو زمان سیاه نمی شود، استفاده کنید.

توجه 3: توجه داشته باشید زمانی که می خواهید از چسب استفاده کنید، زمین کاملاً خشک و تمیز باشد و تا 24 ساعت از آن سرویس استفاده نشود تا کاملاٌ خشک شود.

نکته دیگر اینکه قبل از چسب زدن باید زاویه مورد نظر خود را برای توالت ثابت کنید.

دقت داشته باشید که توالت کج نباشد و یا جسمی در زیر آن قرار نگرفته باشد. در ضمن در هنگام چسب کاری باید به شکلی عمل کنید که خود این چسب هم کاملاً توالت را آب بندی کند و همه سطوح زیر توالت را پر کند.

جهت مشاهده انواع چسب آکواریوم و تهیه آن بر روی خرید چسب آکواریوم از سایت دیجیکالا بزنید.

نصب توالت فرنگی 6

چسب زدن دور توالت فرنگی

اضافی چسب ها را با یک دستمال تمیز پاک کنید. مراقب باشید توالت از آب بندی نیافتد.

نکته مهم:

در گاهی اوقات بعضی از همکاران برای نصب توالت فرنگی از پیچ برای مهار کردن روی زمین استفاده می کنند. به دلیل سوراخ کردن کف سرویس یا احتمال سوراخ شدن قیر گونی یا آب رفتن به زیر سرامیک اصلاً این کار توصیه نمی شود و بهترین راه همان چسب آکواریوم است.

همچنین در داخل مخزن توالت فرنگی یک پیچ تنظیم قرار دارد، که می توان مقدار آب داخل مخزن را تنظیم کرد.

اکنون توالت فرنگی شما نصب شده است، ولی نکاتی هست که باید برای نصب توالت فرنگی حتما در نظر داشته باشید.

 

نکاتی مهمی که باید برای نصب توالت فرنگی در نظر داشته باشید!

وقتی توالت فرنگی به خوبی نصب نشود و مشکلات فنی داشته باشد، نه تنها به خوبی کار دفع فاضلاب را انجام نمی دهد، بلکه همواره منشا تولید بو و میکروب در خانه می شود.

از مهم ترین این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نکته اول که بسیار مهم و حیاتی است، بررسی سیستم دفع فاضلاب قبل از نصب توالت می باشد.

بسیاری از کارشناسان نصب توالت فرنگی بلافاصله پس از انجام کار لوله کشی فاضلاب خود درب فاضلاب ها را با یک درپوش می بندند. این کار باعث می شود تا در زمان کف سازی داخل لوله پر از نخاله و شن و سیمان نشود.

ضمناً اگر سوراخ باز گذاشته شود، مکان خوبی برای حیوانات خانگی خواهد بود که هم به داخل آن وارد شوند و هم استخوان و یا غذای خود را در داخل آن پنهان کنند.

 

نصب توالت فرنگی 7

ولی متاسفانه مشکلی که در برخی از انبوه سازی ها دیده می شود، عدم رعایت این نکته است.

اگر نصاب توالت فرنگی دقت نکند و توالت را بدون بررسی راه فاضلاب نصب کند، در همان ابتدای کار سیستم آب بندی نخواهد کرد و یا خیلی زود پر می شود و مشکلات زیادی را به وجود می آورد.

تجربه کارشناسان ما به کرات ثابت کرده که بخصوص شن و سیمان در هنگام کف سازی ساختمان به راحتی وارد لوله فاضلاب ساختمانی می شود و باعث مسدود شدن مسیر آن می شود.

در اغلب موارد این موضوع با چشم قابل بررسی و چک کردن نیست، هر چند برخی مواقع هم به راحتی تا لب لوله پر از نخاله است.

بنابراین باید قبل از نصب چندین گالن آب در لوله ریخته شود تا اگر نخاله ای در مسیر است، رد شود و اگر راه لوله مسدود است، مشخص شود و قبل از نصب توالت بر طرف شود.

 • استاندارد های نصب را رعایت کنید.

پس از بررسی موضوع باز بودن مسیر فاضلاب این بار باید استاندارد قرار دادن توالت فرنگی را در نظر داشته باشید. توالت های فرنگی بزرگ هستند.

این توالت ها همانند صندلی جایی برای نشستن نیاز دارند و در ضمن درب آنها باز و بسته می شود.

مکانی که برای نصب توالت فرنگی در نظر می گیرید باید سقف حداقل 2 متری داشته باشد (180 تا 200 سانتی متر) و در مسیر باز شدن درب ترجیحاً نباشد.

از پشت باید حدود 25 تا 30 سانتی متر با دیوار فاصله داشته باشد و شیر توالت باید دقیقاً در راستای دست راست و یا چپ و در ارتفاع 55 تا 60 سانتی متر از کف توالت نصب شده باشد.

نصب توالت فرنگی 8

در شیب ها و در جاهایی که به لبه ها نزدیک است، بهتر است توالت فرنگی نصب نشود.

در هنگام خرید توالت فرنگی هم باید جنس توالت و درب قابل تعویض آن در نظر گرفته شود. توالت فرنگیِ خوب از نوعی است که همیشه مقداری آب را در سیفون خود نگه دارد و با چشم قابل دیدن باشد.

جهت دیدن انواع توالت فرنگی در طرح های مختلف به همراه ابعاد و قیمت بر روی لینک خرید توالت فرنگی از سایت دیجیکالا بزنید و مقاله بهترین توالت فرنگی ایرانی را مطالعه کنید.

 • انتخاب فلاش تانک توالت فرنگی

اگر توالت فرنگی شما نیاز به فلاش تانک داشت، در نظر داشته باشید که فلاش تانک در ابعاد و حجم های مختلفی وجود دارد:

 • فلاش تانک با حجم بسیار کم بین 3 تا 6
 • فلاش تانک های 6 لیتری با امکان صرفه جویی آب تا 70 درصد
 • فلاش تانک های معمولی
 • فلاش تانک های با حجم زیاد

در بین این فلاش تانک ها نوع اول بسیار عالی است. این فلاش تانک ها در آب صرفه جویی زیادی می کنند و تا حدود 82 درصد به شما برای صرفه جویی آب کمک می کنند.

نوع دوم هر چند لیتری است، ولی به دلیل قابلیت های کنترل مصرفی که دارد، باز هم مناسب هستند و تا 70 درصد در صرفه جویی آب موثر هستند.

نوع سوم فلاش تانک های معمولی و با گنجایش 4 لیتری هستند.

و نوع آخر که کمتر استفاده می شود و اغلب در مراکز عمومی استفاده می شوند، گنجایش مختلفی دارند و اغلب تا 20 لیتر هم ظرفیت دارند و اصلاً توصیه نمی شوند.

نصب توالت فرنگی 9

 •  برای لوله توالت حتماً هوا کش فاضلاب نصب کنید.

لوله های ونت و یا هواکش حتماً باید برای توالت فرنگی در زمان اجرای لوله کشی فاضلاب تعبیه شوند.

این لوله ها را معمولاً از نقطه اتصال لوله فاضلاب با زاویه 45 درجه نسبت به افق و تا 15 سانتی متر بالاتر از لبه سر ریز توالت نصب می کنند.

این لوله ها را باید امتداد داد و به لوله هواکش اصلی اتصال دهید.

 

نصب توالت فرنگی 10

 • برای لوله فاضلاب توالت فرنگی از لوله 90 میلی متری استفاده کنید.

این موضوع کاملاً در بالا توضیح داده شد.

 • ارتفاع شیر پیسوار

شیر پیسوار و یا شیر پرکن سیفون توالت فرنگی را باید از کف حدود 30 تا 40 سانتی متر بالا تر تعبیه کنند، که بهترین حالت 30 سانتی متر است.

این موضوع باعث می شود که هم دسترسی به شیر راحت باشد و هم در نمای سرویس بهداشتی دیده نشود.

 • فلوتر را تنظیم کنید.

یکی از مشکلات اساسی توالت های فرنگی هدر دادن آب است بدون اینکه شما متوجه شوید. این توالت ها از نوع خاصی از فلوتر استفاده می کنند که اغلب پیچی است.

در هنگام نصب توالت وقتی که توالت فرنگی را آب گیری کردید سطح آب را بررسی و تنظیم فلوتر توالت فرنگی را به شکلی انجام دهید، که نهایتاً آب تا 1 سانتی متری سر آن در سیفون جمع شود و سپس فلوتر آب را قطع کند.

وقتی آب بیشتر در سیفون جمع شود، به آرامی از لبه های همین فلوتر تخلیه و وارد فاضلاب می شود و شما اصلاً متوجه نخواهید شد و میزان هدر رفتن آب بسیار زیاد خواهد بود.

بهتر است هر از چند گاهی این موضوع دوباره بررسی شود، تا در صورت لوزم به نصب و تعویض فلوتر توالت فرنگی اقدام شود.

نصب توالت فرنگی 11

جهت مشاهده و دانلود رایگان فیلم نصب توالت فرنگی کلیک کرده و نحوه تعویض توالت فرنگی را نیز در صورت نیاز مطالعه کنید.

 

نمونه پروژه های نصب توالت فرنگی

در زیر چند نمونه پروژه نصب توالت فرنگی که توسط همکاران ما انجام شده است را مشاهده میکنید. بعضی از این پروژه ها بازسازی کامل سرویس بهداشتی توسط همکاران ما بوده و برخی دیگر فقط قسمت تاسیساتی آن را ما انجام داده ایم.

 

 

 

 

 

در صورت نیاز به نصب و اجرا فرم درخواست سرویسکار را پر کنید یا با ما تماس بگیرید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

یکی از خمات گروه تاسیسات 24 ساعته نصب توالت فرنگی در سایزها و طرح های متنوع متناسب با سلیقه، فضا و مکان سرویس بهداشتی شما می باشد.

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

اشتراک گذاری این صفحه