Cart

بازسازی، لوله کشی آب سرد و گرم‌ فاضلاب و نصب شیرآلات در گیشا - مهندس نیکخواه

پنوع ساختمان : مسکونی

مکان ساختمان : گیشا

مالک ساختمان (کارفرما) : مهندس نیکخواه

کلیت پروژه: بازسازی، لوله کشی آب سرد و گرم‌ فاضلاب و نصب شیرآلات

شرح درخواست :

جمع آوری سیستم لوله‌کشی قدیمی خانه و انجام لوله‌کشی گرمایش، لوله‌کشی آب سرد و گرم، لوله‌کشی فاضلاب و نصب شیرآلات ساختمان

شرح اقدامات انجام شده:

آقای مهندس نیکخواه اقدام به تغییرات کلی در ساختمان خود کرده بودند و ساختمان را به کلی با روش جدید طراحی و دکوراسیون داخلی و فضاهای خانه را تغییر داده بودند و از ما خواستند که با توجه به پوسیدگی لوله‌های قدیمی گرمایشی و لوله‌کشی آب گرم و سرد و لوله‌های فاضلاب که از نوع چدنی بودند و متناسب با شرایط ساختمان جدید لوله‌کشی‌های قبلی جمع و لوله‌کشی‌های جدیدی اجرا شود.

بنابراین ما تمامی سیستم لوله‌کشی قدیمی را حذف و از ساختمان ابتدا جمع‌آوری کردیم. لوله‌کشی آب سرد و گرم ساختمان مربوط به 20 سال پیش و از نوع گالوانیزه بود. لوله کشی سیستم گرمایشی هم از نوع گالوانیزه و لوله‌کشی فاضلاب از نوع چدنی بود.

با مشورت خود مهندس نیکخواه لوله‌کشی ساختمان با نقشه تاسیساتی جدید باید اجرا می‌شد. منظور اینکه آشپزخانه تغییر مکان داده شده بود و اتاق پذیرایی در ساختار جدید به عنوان آشپرخانه انتخاب شده بود. در ساختار تاسیساتی جدید باید توالت فرنگی دیده می‌شد و همچنین توالت ایرانی و حمام باید در مکان دیگری لوله‌کشی می‌شدند.

پس از توافق در خصوص نوع لوله‌کشی لوله‌های پلیکا به عنوان لوله فاضلاب ساختمان انتخاب شدند و بر اساس نقشه جدید اجرا و لوله‌کشی شدند. سپس لوله‌کشی آب ساختمان با قطر 20 و از نوع پلیمری تک لایه انتخاب شد. با توجه به اینکه لوله‌کشی قبلی ساختمان گالوانیزه بود و از واحد دیگری به این واحد اتصال داده شده بود و قرار نبود واحد دیگر تغییراتی داشته باشد باید از یک تبدیل گالوانیزه به پلیمری برای لوله‌کشی آب به روش پلیمری استفاده می‌کردیم.

برای این کار از بوشن طلایی استفاده شد که یکی از قطعات مناسب برای تبدیل لوله‌های گالوانیزه به پلیمری است. لوله‌کشی آب خانه بر اساس ساختار جدید باید برای همه مناطق مصرف از جمله آشپرخانه جدید، حمام، توات ایرانی و فرنگی و ... انجام می‌شد. برای اینکه فشار مناسب در ساختمان وجود داشته باشد قطر لوله 20 انتخاب شد.

سپس لوله‌های گرمایش خانه هم باز از نوع پلیمری و با استفاده از بوشن طلایی لوله‌کشی شد. لوله‌کشی گرمایش این خانه از نوع رادیاتوری بود و با توجه به اینکه از سیستم مرکزی استفاده می‌شد باید باز هم با استفاده از بوشن طلایی در جایی اقدام به تبدیل لوله‌های گالوانیزه به پلیمری برای لوله‌کشی گرمایش با لوله پلیمری می‌شد. سپس با توجه به ساختار جدید ابتدا میزان گرمایش بررسی و تعداد رادیاتورها انتخاب و سپس لوله‌کشی گرمایشی از نوع رادیاتوری انجام شد.

لوله‌کشی گرمایشی به دلیل اینکه حالت لوله‌کشی سنتی و قدیمی باید همچنان حفظ می‌شد ابتدا با لوله 32 اجرا و سپس با استفاده از زانو‌های تبدیلی برای هر رادیاتور انشعاب 20 گرفته شد تا فشار و حرارت لازم را داشته باشد.

در انتها هم تمامی شیرآلات بهداشتی و توالت‌های ایرانی و فرنگی کار گذاشته شد.

یکی از کارهای جالبی که در این خانه انجام شد نصب توالت‌های فرنگی مدرن یا وال هنگی بود. برای نصب توالت فرنگی وال هنگ لوله‌کشی فاضلاب نباید در کف ساختمان انجام شود. لوله خروجی باید بصورت افقی از دیوار بیرون بزند و تمامی اتصالات و شاسی و مخزن و ... توالت در درون دیوار کار می‌شود و توالت به نوعی از سطح زمین جدا است.

همچنین نصب شیرآلات ساختمان از نوع فانتزی و نصب روشویی سنگی نیز در این کار در دستور کار ما قرار گرفت که باعث شکیل‌تر شدن کار در انتها شد.

یکی از موارد مهمی که باید در تغییر لوله‌کشی قدیمی به لوله‌کشی جدید در نظر گرفت شرایط تبدیل لوله‌ها است. اگر خانه مستقل باشد و امکان لوله‌کشی مستقل با استفاده از پکیج را داشته باشد بهتر است از لوله‌های 5 لایه برای لوله‌کشی آب گرم و سرد استفاده شود ولی اگر لوله‌ها از نوع قدیمی بودند و نیاز بود که در جایی تبدیل شوند لوله‌های پلیمری می‌توانند انتخاب خوبی باشند هرچند باز هم در این شرایط لوله 5 لایه هم انتخاب بدی نیست.

نکته دیگر اینکه باید در هنگام بازسازی لوله‌کشی به روش جدید و حتی در هنگام لوله‌کشی آب سرد و گرم و گرمایشی در خانه ابتدا تجهیزات و شیرآلات و وسایل گرمایشی که مجری و یا کارفرما برای نصب مد نظر قرار دارد را جویا شوید. همانند توالت فرنگی در این خانه اگر اطلاعات کافی نداشته باشید نوع لوله‌کشی شما ممکن است با خواسته مشتری متفاوت باشد. مثلا ممکن است در خانه‌ای مجری برای سیستم گرمایش از طریق قرنیز دیوار را مد نظر داشته باشد که نوع لوله‌کشی گرمایشی آن به کلی متفاوت است.

گروه تاسیسات 24 ساعته با بهره‌مندی از متخصص‌ترین کارشناسان حوزه تاسیسات مفتخر است در همه ساعات شبانه روز پاسخگوی سوالات و نیازهای خدماتی شما باشد.

سه شنبه, 08 خرداد 1397