تغییر لوله کشی قدیمی به سیستم های جدید 1

تعویض لوله کشی قدیمی ساختمان

با گذشت زمان و بيشتر شدن عمر ساختمان، سيستم تاسیسات ساختمان هم نیاز به تغییرات دارد که مشکلات افت فشار، نم و ترکیدگی های پيش آمده را برطرف کنیم.

لوله های قديمی از جنس فلزی بود که بعد از مدتی دچار زنگ زدگی از داخل و خارج لوله می شدند.

زنگ زدگی داخلی لوله باعث رسوب پذيری لوله، افت فشار در لوله و زنگ زدگی خارجی لوله باعث شکنندگی، سوراخ شدگی و ايجاد نم در لوله می شود.

امروزه لوله کشی های قدیمی را می توان با لوله کشی های جدید و سيستم های اجرایی جدید جایگزين کرد.

از جمله این سیستم های جديد، می توان به لوله کشی با لوله های پلیمری (لوله های سبز)، لوله های پنج لايه ، لوله کشی به روش سنتی و لوله کشی به روش کلکتوری اشاره کرد، که هر کدام مزايا و معايب خاص خود را دارد که از بهترين نوع آن می توان به سيستم کلکتوری اشاره کرد.

معايب زيادی که لوله های قديمی داشته است باعث تغييراتی در مواد بکار رفته لوله ها و اتصالات جديد و نحوه کار با آنها شده است.

تغییر لوله کشی قدیمی به سیستم های جدید 2

تغییر لوله کشی قدیمی ساختمان با لوله کشی زیر سقفی

مزايای لوله کشی جدید نسبت به قديمی:

 1. طريقه اجرای کار ساده تر
  سهولت اجرای لوله کشی نسبت به نوع قدیمی
  3. وزن کم لوله ها
  4. صرفه جویی در برابر هدر رفت انرژی در مسير لوله کشی
  5. تعميرات آسانتر
  6. گرفتن رسوب کمتر

برای تغییر لوله کشی قدمی به لوله کشی جدید آب هم می توانید لوله ها را بصورت روی کار و هم بصورت زیر کار تغییر دهید.

اجرای لوله کشی زیر کار مستلزم تخریب برخی از ساختارهای ساختمان می باشد و لوله کشی روکار نیازی به تغییرات گسترده و چشم گیری ندارد و بعدا می توانید با داکت کشی نمای مناسبی هم در ساختمان ایجاد کنید.

تغییر لوله کشی قدیمی به سیستم های جدید 3

داکت کشی لوله های اصلاح شده در خانه

اما اینکه کدام یک از روش های تغییر لوله کشی قدیمی به لوله کشی جدید مناسب تر است و یا کدام گزینه را بهتر است انتخاب کنید کاملا بستگی به شناخت و کاربرد شما از این لوله ها دارد.

در مقاله لوله کشی لوله های پلیمری و همچنین لوله کشی آب با لوله های 5 لایه کاملا این نوع لوله کشی توضیح داده شد و پیشنهاد می کنیم برای اطلاع از این نوع لوله کشی ها و مزایا و معایب هر یک از این روش ها به این مقالات مراجعه فرمایید.

اما روش تغییر لوله کشی قدیمی به لوله کشی جدید در هر یک از روش ها را در ادامه کاملا توضیح خواهیم داد.

تغییر لوله کشی قدیمی به لوله کشی جدید به روش سنتی

در این حالت هم می توانید از لوله های پلیمر، هم لوله کشی 5 لایه و هم لوله کشی فلزی استفاده کنید.

شایان ذکر است استفاده از لوله های فلزی به دلیل فرسودگی که در طول زمان خواهد داشت خیلی توصیه نمی شود و نهایتا شما پس از چند سال با نتیجه فعلی مواجه خواهید شد.

اما در روش لوله کشی با لوله 5 لایه و همچنین لوله کشی پلیمر بدون استفاده از کلکتور کار لوله کشی جدید انجام خواهد شد.

تغییر لوله کشی قدیمی به سیستم های جدید 4

تغییر لوله کشی قدیمی به جدید با لوله پلیمر و بصورت بازسازی کلی

در این روش ابتدا توصیه ما به همشهریان عزیز جمع آوری لوله های فلزی قدیمی در سطح ساختمان است.

سپس اگر هزینه برای آنها مشکلی نداشته باشد بهتر است لوله ها بصورت زیر کار انجام شود تا نمای آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام تحت تاثیر لوله های روی کار قرار نگیرند.

با حذف لوله های فلزی قدیمی از همان پشت کنتور در خانه های ملکی کار لوله کشی آغاز می شود.

یک کلکتور دستی در مکانی مشخص (ترجیحا زیر پله ها) ساخته می شود. و برای هر یک از طبقات و یا واحد ها یک انشعاب گرفته می شود.

برای ملاحظه فیلم نحوه اتصال لوله پنج لایه به کلکتور بر روی نام آن بزنید.

تغییر لوله کشی قدیمی به سیستم های جدید 5

ساخت کلکتور دستی و اتصال کنتورهای خانگی برای هر واحد

در پروژه اخیری که همکاران ما داشتند کار نصب پمپ آب خانگی هم انجام شد. سپس به درخواست مشتری برای هر واحد یک کنتور داخلی بر روی انشعاب ها وصل شد و یک والو برای اتصال و یا قطع آب خانه تعبیه شد.

در ورودی هر خانه هم باید انشعاب اصلی آب با یک والو همراه باشد.

سپس بدون استفاده از کلکتور لوله ها از نزدیکترین و بهترین مسیر برای هر یک از شیرهای آب سرد خانه انشعاب دهی شد و یک انشعاب نیز به آبگرمکن و یا پکیج تخصیص داده می شود.

از خروجی آبگرمکن و یا پکیج هم باید برای هر یک از شیرهای مصرفی آب گرم یک انشعاب در نظر گرفته شود.

لوله های آب سرد و گرم باید در مجاورت هم تعبیه شوند و توصیه می شود در هر مکان یک والو مخصوص تعبیه شود.

با استفاده از این والو ها می توانید در هر زمان تنها آب یک منطقه از ساختمان را قطع کنید و مثلا کار تعمیرات را انجام دهید و نیازی نیست تمامی آب ساختمان قطع باشد.

تغییر لوله کشی قدیمی به سیستم های جدید 6

تغییر لوله کشی قدیمی به لوله کشی جدید به روش سنتی

بهتر است لوله کشی زیر کار باشد اما اگر لوله کشی روی کار انجام شد از داکت های مخصوص برای زیباتر کردن محیط استفاده کنید.

 

تغییر لوله کشی قدیمی به لوله های جدید به روش کلکتوری

تنها راه تغییر لوله کشی قدیمی به لوله کشی جدید با استفاده از کلکتور استفاده از لوله کشی با لوله های 5 لایه است.

بدون تردید لوله کشی به روش کلکتوری یکی از بهترین روش های لوله کشی است و درست همانند روش قبلی هم می توانید به روش زیر کار و هم لوله کشی روکار و یا حتی به روش لوله کشی بصورت زیر سقفی این نوع لوله کشی را انجام دهید.

قبلا در مقاله لوله کشی به روش کلکتوری توضیحات زیادی در این خصوص دادیم.

کلکتور جعبه تقسیم آب در ساختمان است و به راحتی با استفاده از این جعبه تقسیم آب می توانید برای هر انشعاب و یا شیر آب در خانه یک والو مجزا داشته باشید و در صورت خراب شدن هر قسمت به راحتی والو آن انشعاب خاص را قطع کنید.

جهت مشاهده انواع کلکتور به همراه مشخصات فنی بر روی لینک کلکتور در سایت دیجیکالا بزنید.

تغییر لوله کشی قدیمی به سیستم های جدید 7

اصلاح لوله کشی قدمی با لوله کشی جدید به روش کلکتوری

در پروژه ای اخیرا کارشناسان ما اقدام به لوله کشی یک ساختمان 10 واحدی در خیابان مطهری را با این روش کردند.

در این پروژه همانند روش قبلی یک کلکتور دستی با استفاده از نصب پمپ آب خانگی و مخزن ذخیره آب و نصب کنتور خانگی در زیر پلها برای هر واحد یک انشعاب در نظر گرفته شد.

سپس این انشعاب ها به کلکتور که در مکانی عالی در ساختمان نصب شده بود اتصال داده شد.

قبلا لوله های فلزی ساختمان جمع شد و به دلیل اینکه صاحب خانه به دنبال تغییرات اساسی در خانه بود حتی مناطق مصرفی آب جدید تعریف شد و نقشه اجرای کار با لوله کشی آب گرم و سرد بصورت زیر کار انجام شد.

در این روش ابتدا آب سرد اصلی ساختمان به کلکتور آب سرد اتصال داده شد و از خروجی آن برای ورودی پکیج یک انشعاب دریافت شد.

سپس آب گرم شده خروجی پکیج به ورودی کلکتور آب گرم اتصال داده شد. سپس بر اساس نقشه کشی لوله جدید انشعاب های گرم و سرد در کنار هم و با استفاده از عایق مخصوص برای هر منطقه کشیده شد.

تغییر لوله کشی قدیمی به سیستم های جدید 8

لوله کشی جدید و اصلاح لوله های قبلی گرمایش و آب گرم و سرد به روش کلکتوری

در لوله کشی آب به روش کلکتوری می توانید حتی برای مصرفی های پر کاربردتر و یا نیازمند فشار بیشتر از یک خروجی منحصر به فرد استفاده کنید.

به این صورت که هیچ انشعاب دیگری از آن نگیرید ولی اگر مصرفی خیلی پر کاربرد نبود مانند ماشین لباسشویی  می توانید از این انشعاب بوسیله یک سه راهی انشعاب دیگری برای مثلا   ماشین ظرفشویی هم بگیرید.

یکی از جدیدترین روش های برای تغییر لوله کشی قدیمی به لوله کشی جدید با لوله های 5 لایه و استفاده از روش کلکتوری بصورت زیر سقفی می باشد.

در راستای تغییر دکوراسیون خانه و به منظور استفاده از فضای حداکثری خانه و همچنین به ایجاد شرایطی برای تعمیرات ساده تر و سریع تر لوله کشی زیر سقفی آب می تواند بهترین انتخاب باشد.

تغییر لوله کشی قدیمی به سیستم های جدید 9

اصلاح لوله کشی قدیمی ساختمان به روش نوین زیر سقفی

در این روش شما می توانید لوله ها را در زیرسقف کاذب سرویس های بهداشتی و کناف ساختمان پنهان کنید.

در این حالت فاشر زیاد مصالح ساختمانی را از روی لوله ها بر خواهید داشت و عمر مفید لوله ها هم بسیار بیشتر می شود. در این خصوص در مقاله مزایا و معایب لوله کشی زیر سقفی آب گرم و سرد توضیحات بیشتری را می توانید مطالعه کنید.

در تغییر لوله کشی قدیمی به لوله کشی جدید بهتر است قبل از هر اقدامی با متخصصین و مشاوران تاسیساتی ما مشورت نمایید.

انتخاب روش لوله کشی، جمع آوری کلی و یا قسمتی از لوله کشی قدیمی، لزوم استفاده از نوع خاص از لوله کشی جدید، هزینه های هر یک از انواع لوله کشی ها با توجه به شرایط خانه شما و ... همگی می توانند در تعیین نوع لوله کشی شما موثر باشند.

تغییر لوله کشی قدیمی به سیستم های جدید 10

لوله کشی زیر سقفی برای اصلاح لوله کشی قدیمی ساختمان

تیم های کارشناسی و متبحر ما در انتخاب بهترین روش شما را یاری خواهند داد.

انجام پروژه های اصلاحی و یا تغییر لوله کشی قدیمی به لوله کشی جدید حساسیت زیادی دارد و باید متخصصین و یا گروه های تاسیساتی با علم به شرایط خاص متفاوت نوع لوله کشی را برای شما انتخاب کنند.

هر یک از کارشناسان ما به توجه به تخصص و تجربه بالا در این زمینه و با عنایت به انتخاب این نفرات در هر یک از قسمت های شهر می توانند به عنوان مشاوری کارآمد و متخصص شما را در کمترین زمان مشاوره و راهنمایی کنند.

شما هم می توانید برای تغییر دکوراسیون خانه خود به سبک خانه های لوکس و همچنین به منظور استفاده حداکثری از ظرفیت فشار آب و مصرف بهینه آب با مشاوران و متخصصین ما در گروه تاسیسات 24 ساعته در تماس باشید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

تاسیسات ۲۴ ساعته در کنار شماست تا به شما کمک کند مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنید

درخواست سرویسکار متخصص

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +3 # محسن 1398-08-24 00:44
منزل مسکونی رو اجاره کردم متاسفانه سرویس بهداشتی آب گرم ندارد چیکار باید بکنم چون سرویس بهداشتی جدا ودرحیاط هستش بخوام لوله کشی کنم خرجش زیاده ترفندی وجود داره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-09-14 00:20
سلام خدمت شما کاربر عزیز هیچ راه حل و ترفندی جز لوله کشی آبگرم رو کار وجود نداره شما فقط یه خط آبگرم رو باید لوله کشی کنید هزینه جنس هاش بیشتر از 100 هزار تومن نمیشه کل مسیر هم لوله سفید آذین با اتو میشه کشید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # نصیری 1398-11-30 18:26
سلام . لوله کشی آپارتمان من که تحت اجاره بوده ، ظرف 3 ماه گذشته 3 بار ترک خورده و آب به طبقه پایین نشت کرده. لوله آب گرم ترک خورده.لوله ها از جنس پلی اتیلن سفید هستند. عمر ساختمان 8 سال است. در این مجموعه 20 واحدی فقط لوله های واحد من ترک خورده اند. دقیقا از 3 ماه قبل که اجاره نامه تمدید شده، مستاجر که از افزایش قیمت ناراضی بود به من گفت"یک مستاجر بد می تواند به ملک صد میلیون تومان خسارت بزند." سوالی که برایم مطرح شده این است که آیا مستاجر می تواند با تکنیک یا شیوه خاصی باعث ترکیدگی لوله به شکل سریالی شود؟ آیا هیچ راهی برای آسیب زدن به لوله های آپارتمان یک واحد از مجتمع وجود دارد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-12-01 12:53
سلام کاربر گرامی اینکه کسی بتونه با شما دشمنی کنه و کاری کنه که لوله ها یکسره آسیب ببینند امکان نداره احتمالا در موقعی که هم تعمیر کردید به خوبی لوله ها با اتو جووش نخورده اند و به خاطر همین مجدد نشتی دارید لطفا از سرویسکاران شرکت کمک بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حميد 1399-02-07 00:45
سلام ماساكن طبقه همكف هستيم وفقط مامي توانيم ازحياط خلوت استفاده كنيم براي تعويض لوله هاي شوفاژمي خواهندازحياط خلوت لوله جديدبه واحدهابدهندچون لوله هاي موتورخانه كه به واحدهاوصل ميشه قديمي هستندسوالم اينه مديرساختمان حق بردن لوله ازحياط خلوت راداره؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجتبی اسمعیلی 1399-02-11 10:56
سلام وقت بخیر
بهتر است این سوال را از کارشناس حقوقی بپرسید. متاسفانه در حیطه تخصصی همکاران من نیست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امیر گودرزی 1399-02-19 10:40
با سلام
من اصفهان زندگی میکنم .ی آپارتمان خریدم که میخوام لوله کشی های آب رو عوض کنم و همچنین پکیج و رادیاتور نصب کنم.آپارتمان ساختش سال ۷۳ است.ایا اینکار قابل انجام هست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجید 1399-02-19 18:04
دوست عزیز سلام بله امکانش هست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # منوچهر فترسی 1399-04-05 13:19
خارج از کشور زندگی میکنم . توالت فرنگی دیواری نصب گردیده که بر اساس فرهنگ متداول خارج ، در اظراف توالت برای شستشو هیچگونه انشعاب آب وجود ندارد تا براس شستشو شلنگ خرظومی نصب شود . لدا خواهشمندم عنایت بفرمایید به سئوالت مظروحه پاسخ بفرمایید .
آیا از پشت سیستم فشاری امکان انشعاب وجود دارد
آیا اگر چنانچه سیفون آن مشکلی داشته باشد باید دیوار تخریب گردد
آیا امکانات شما دارای توالت فرنگی دیواری که بیده سرخود داشته باشد است
با قدر دانی از الظاف شما
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-04-05 14:16
سلام دوست عزیز خیلی خوشحالم که با ما تماس گرفتین ومشکلتون رو با ما مطرح کردین .باید به اطلا عتون برسونم توالت فرنگی که بیده داشته باشه در ایران هست وباید در مکانی که شما زندگی میکنید باشه وموضوع دیگه برای توالت فرنگی امکان نصب بیده مجزا وجود داره ومیتونید این کارو انجام بدین. جهت انشعاب آب هم باید دیوار شکافته بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # ثمنی 1399-05-11 01:50
با سلام
خانه ای بیست سال ساخت چنج واحدی 80 متری جهت تعویض لوله های آب گرم و سرد در تهران
هزینه تقریبی؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مصطفی اسماعیلی 1399-05-11 10:05
با سلام جهت برآورد هزینه کارشناس مجموعه باید از محل بازدید داشته باشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # تینا متین پور 1399-10-01 21:50
سلام خونه ای چهل ساله قدیمه که گرمایش بخاری هست
برای سرویس بهداشتی میشه از ابگرم استفاده کرد و شوفاژ دیواری نصب کرد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-10-02 09:59
سلام،بله میتونید هم از پکیج استفاده کنید وهم آبگرمکن دیواری
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # نسترن 1400-03-10 14:27
لوله ها شیرآب روکار است و در اثر آفتاب داغ میشود چکار کنیم که با کمترین هزینه درست بشود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1400-03-11 09:51
سلام،با استفاده از داکت وعایق کاری محلی که در زیر نورآفتاب هست میتونید تا حدودی این مشکل را مرتفع کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سید رضا جویا 1400-04-14 14:03
با سلام ایا امکان تغییر سیستم لوله کشی که در یک اپارتمان 4 واحدی و بصورت از پاییت به بالا بوده و پمپ اب و همینطور منبع ذخیره اب در پایین ساختمان مستقر است به حالت لوله کشی از بالا به پایین و قرار دادن منبع اب در بالای پشت بام با کمترین تخریب اقدام کرد؟
اگر امکان پذیر است هزینه آن چقدر براورد می شود؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن