پس از منسوخ شدن روش لوله‌کش گالوانیزه و پس از اینکه لوله‌های پلیمری هم بخصوص در لوله‌کشی گرمایش خیلی خوب جواب نداد رونمایی از لوله‌های 5 لایه تحول عظیمی را در لوله‌کشی ایجاد کرد.

 

اما وقتی لوله‌کشی 5 لایه بیشتر مورد توجه قرار گرفت و همه به مزیت‌های آن بیشتر پی بردند که وسیله‌ای به نام کلکتور در این روش لوله‌کشی مورد استفاده قرار گرفت و بسیار موثر بود.

در حال حاضر لوله کشی آب در ساختمانها را می توان به دو روش سنتی (روش عامیانه‌ای که انجام می شود) و روش کلکتوری انجام داد.

لوله کشی کلکتوری که بهترین نوع لوله کشی می باشد را با استفاده از لوله های 5لایه اجرا میکنند.

لولهکشی آب به روش کلکتوری 1

لوله‌کشی کلکتوری

از مزیت هایی که این نوع لوله‌کشی دارد:

 • جدا کردن آب مصرفی سرد و گرم هر فضا از یکدیگر
 • فشار آب مناسب و متعادل بین تمامی فضاها
 • قطع یا وصل کردن آب هر فضایی که نیاز نداشته باشیم
 • قطع آب سرد یا گرم مکانی که در مواقع اضطراری دچار مشکل شده باشد و در این مواقع مکان های دیگر آب دارند و می توان از آنها استفاده کرد.

لوله‌کشی به روش کلکتوری در ساختمان‌ها

برای اجرای لوله کشی آب کلکتوری بدین صورت اقدام می کنیم.

ابتدا مکانی را روی دیوار در نظر می گیریم که جعبه کلکتور را در آنجا قرار دهیم، بهترین مکان برای قرار دادن جعبه کلکتور در بالکن، آشپزخانه یا مکانی که از دید مستقیم، رطوبت و در معرض مستقیم آب به دور باشد، می باشد.
جعبه کلکتور جعبه در داری می باشد که تمامی لوله های آب سرد و گرم از آنجا تقسیم شده و تمامی شیرهای قطع و وصل آب در آن قرار می گیرد.

لولهکشی آب به روش کلکتوری 2

الیته کلکتور به خودی خود دارای شیر نیست و باید بسته به قطر لوله‌هایی که می‌کشیم و تعداد انشعابی که نیاز داریم کلکتور را خریداری نماییم. کلکتورها با تعداد انشعاب متفاوتی در بازار وجود دارند. مثلا کلکتور با 4 انشعاب تا 8 انشعاب از مرسوم‌ترین آنها هستند.

جهت مشاهده انواع کلکتور به همراه مشخصات فنی و قیمت (در صورت موجودی) بر روی لینک خرید کلکتور از سایت دیجیکالا بزنید.

سپس باید شیرها را متناسب با قطر لوله‌هایی که می‌خواهید اجرا کنید خریداری و با تفلون بر روی کلکتور ببندید.

برخی از این شیرها دارای اتصالات پرسی و برخی بصورت اورینگ و مهره‌دار هستند که در نصب آنها بر روی کلکتور تفاوتی ایجاد نمی‌کند.

در مرحله بعد، بعد از محکم کردن شیرهای قطع و وصل آب بر روی کلکتور و شیر فلکه ورودی آب بر روی آن، کلکتور را با استفاده از بست کلکتور بر روی جعبه کلکتور مهار میکنیم.


در طول مسیر لوله کشی بدلیل انعطاف پذیری لوله از اتصالاتی مثل زانویی استفاده ای نمی شود و اغلب بوسیله فنرهای مخصوص لوله‌ها خم داده می‌شوند، مگر اینکه قطر لوله‌ها 32 به بالا باشد که خم زدن این نوع لوله‌ها خطرناک است و احتمال شکستن آنها زیاد است و باید لوله برش داده شود و از زانوهای پرسی استفاده شود.

روش تقسیم شدن در هر مکان مانند آشپزخانه به این صورت می باشد که از سه راهی های دیواری استفاده شده و در ادامه لوله به انتهایی ترین مصرف کننده هدایت می شود.

لولهکشی آب به روش کلکتوری 3

نحوه گرفتن انشعاب از سه راهی

نحوه لوله‌کشی آب گرم و سرد بصورت کلکتوری

تا اینجا با نوع لوله‌کشی و شرایط تقسیم لوله‌ها آشنا شدیم. در این مرحله بصورت اجمالی نحوه لوله‌کشی 5 لایه به روش کلکتوری را توضیح می‌دهیم.

البته در نظر داشته باشید که این آموزش بسیار ساده بیان می‌شود و در اجرا همیشه تخصص و تجربه نیاز است زیرا احتمالات و موارد استثنا زیاد هستند.

در روش لوله‌کشی کلکتوری در اصل ما چندین کلکتور در مسیر داریم.

به این صورت که ابتدا باید در مکانی در طبقه همکف یک کلکتور بصورت سازه آهنی و با اتصالات فلزی برای تقسیم آب در بین طبقات ایجاد می‌کنیم و سپس در هر طبقه یک کلکتور آب تعبیه کنیم.

لولهکشی آب به روش کلکتوری 4

کلکتور محل توزیع آب اصلی برای هر طبقه که بصورت دستی باید ایجاد شود

برای این منظور ابتدا بهتر است لوله‌کشی ساختمان را انجام ‌دهیم و بعدا کلکتور پایین را طراحی و بسازیم.

اولین اقدام برای لوله‌کشی کلکتوری این است که برای هر طبقه باید یک انشعاب اصلی آب از کلکتور اصلی داشته باشیم

. معمولا از درون داکتی از پیش مشخص شده این لوله‌ها را با سایر حداقل 25 و حداکثر 32 بسته به میزان مصرف ساختمان می‌کشیم و تا پای جعبه کلکتوری که ساخته و آماده کرده‌ایم انتقال می‌دهیم.

لوله انشعاب اصلی را به ورودی کلکتور آب سرد ساختمان اتصال می‌دهیم. از خروجی کلکتور آب سرد یک انشعاب دریافت و تا محل تعبیه پکیج می‌کشیم و با لوله در انتها خمی می‌زنیم و لوله‌ را تا ارتفاع 130 سانتی‌متری اجرا می‌کنید.

همیشه ارتفاعات لوله‌ها را باید با احتساب 10 سانتی‌متر کف سازی حساب کنید. البته اگر کف سازی ساختمان نداشته باشد این 10 سانتی‌متر را تا میزان کف سازی کم و زیاد می‌کنید.

لولهکشی آب به روش کلکتوری 5

اجرای لوله‌های 5 لایه زیر پکیج

یک لوله هم با همان قطر باید از زیر پکیج به ورودی آب گرم بکشید. البته پکیج دو لوله دیگر هم نیاز دارد که برای کلکتور آب گرمایشی است و ربطی به لوله‌کشی آب ساختمان ندارد.

اکنون کلکتور هم آب گرم دارد و هم آب سرد. حالا باید از این کلکتور مسیرهای خود را مشخص کنید و لوله‌ها را به مناطق مصرف ساختمان بکشید. بهترین حالت انشعاب گیری از کلکتور بصورت زیر می‌باشد:

 • یک انشعاب گرم و یک انشعاب سرد برای توالت، شیر پرکن توالت ایرانی، روشویی و ...
 • یک انشعاب گرم و یک انشعاب سرد برای دوش حمام
 • یک انشعاب گرم و یک انشعاب سرد برای آب مصرفی حمام مانند توالت فرنگی، روشویی، شیر پرکن توالت فرنگی
 • یک انشعاب گرم و یک انشعاب سرد برای سینک آشپزخانه و احتمالا سینک دوم آشپرخانه
 • یک انشعاب گرم و یک انشعاب سرد برای سایر مصرفی های آشپرخانه مانند ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال و ...
 • یک انشعاب سرد برای تراس( در صورت تقاضای صاحب خانه و یا مهندس تاسیسات می‌توانید یک انشعاب گرم هم بگیرید)
 • یک انشعاب سرد برای آب کولر در پشت بام

البته این روش انشعاب گیری پیشنهادی است چراکه هر فردی بسته به تخصص و نوع نقشه تاسیسات ممکن است روش دیگری را به کار گیرد.

مثلا بسیاری از مجریان تاسیسات برای هر محل مصرفی یک انشعاب مجزا در نظر می‌گیرند.

لولهکشی آب به روش کلکتوری 6

نحوه انشعاب گیری از کلکتور آب

همواره در نظر داشته باشید که بسته به تعداد مصرفی‌ها باید انشعاب داشته باشید. از این رو بهتر است همیشه در انتخاب کلکتور به شکلی عمل کنید که یک یا دو انشعاب اضافی داشته باشید.

در اجرای لوله‌کشی 5 لایه آب سرد و گرم همیشه باید یک مسیر را برای انتقال لوله‌ها در نظر بگیرید و در مسیر لوله‌کشی وقتی به محل مصرف رسیدید انشعاب را جدا کنید.

به این صورت همیشه لوله‌ها در کنار هم اجرا می‌شوند و نقشه تاسیسات ساختمان دقیق محاسبه می‌شود.

در طول لوله‌کشی هم باید در هر یک متر از یک بست پلاستیکی و یا با سیم مفتول حتما لوله‌ها را به هم اتصال دهید تا نظم خود را حفظ کنند.

لولهکشی آب به روش کلکتوری 7

نحوه بستن لوله‌های 5 لایه به همدیگر در مسیر اجرا

معمولا لوله‌کشی کلکتوری را از روی زمین انجام می‌دهند. ولی در سال‌های اخیر توصیه می‌شود که لوله‌کشی کلکتوری و در کل 5 لایه را از زیر سقف اجرا کنید تا در صورت نیاز به تعمیر دستری بهتر و هزینه‌های تعمیرات کمتر باشد.

در اجرای کار تفاوتی وجود ندارد. اگر لوله‌کشی بصورت زیر سقفی باشد شما باید به جای لوله‌کشی از سطح زمین این کار را دقیقا در داکت‌های مشخص در زیر سقف اجرا کنید با این تفاوت که باید خم لوله‌ها به سمت پایین باشد و در ضمن باید لوله‌ها در فاصله یک متر به یک متر به سقف هم مهار شوند.

لولهکشی آب به روش کلکتوری 8

لوله‌کشی زیر سقفی آب ساختمان

برای انشعاب‌هایی که بصورت مستقیم اجرا می‌شوند تنها کافی است که لوله را به سمت محل انشعاب هدایت و در محل مورد نظر با استفاده از فنر خم بزنید و در ارتفاع مشخص به زانوهای پرسی یا مهره‌ای اتصال دهید.

مثلا برای دوش باید انشعاب به دو زانو اتصال داده شود زیرا نیازی به گرفتن انشعاب دیگر نیست.

برای انشعاب‌های دیگر که نیاز به گرفتن انشعاب مجدد از آنها هست باید حتما لوله پس از خم شدن و در ارتفاع مشخص به یک سه راهی اتصال داده شود. و سپس از سمت دیگر سه راهی انشعاب جدید گرفته شود.

مثلا اگر در حمام قرار است روشویی و توالت فرنگی و شیر پرکن توالت فرنگی را اجرا کنید باید انشعاب اولیه به توالت فرنگی و یا روشویی باشد، سپس از روشویی به عنوان مثال یک انشعاب دیگر برای توالت فرنگی و از سرد توالت فرنگی یک انشعاب برای شیر پرکن توالت فرنگی گرفته میشود و انشعاب آخر که شیرپرکن باشد را زانو در نظر می‌گیریم تا اتمام لوله‌کشی این انشعاب باشد.

لولهکشی آب به روش کلکتوری 9

روش لوله‌کشی و انشعاب گیری در آشپزخانه

در قسمت کلکتور اما باید بسته به نوع پرسی بودن و یا مهره‌ای بودن والوها پس از اینکه لوله‌ را به زانو جا زدیم مهره را سفت کنیم و یا روکش پرسی زانو را در جای خود حتما قرار دهیم.

در انتها وقتی همه انشعابات را کشیدید باید قبل از اقدام برای لوله‌کشی آب سایر طبقات اتصالات مهره‌ای را محکم و اتصالات پرسی را حتما پرس کنید.

نکته مهمی که باید در اینجا به آن اشاره کنیم این است که برای جا زدن اتصالات 5 لایه باید حتما از ابزار لوله اصلاح‌کن لایه استفاده کنید تا براده‌ها و تاصافی سر لوله صاف شود و اتصال دقیقا به ته زانو، سه راهی و یا والو بچسبد. در ضمن باید از مایعی به عنوان لیز کننده استفاده شود تا در هنگام جا زدن لوله‌ها و به دلیل فشار زیاد اورینگ‌های اتصالات پاره نشوند و لوله‌ از آب‌بندی نیوفتد.

در فیلم کوتاه زیر یکی از کلکتورهای نصب شده توسط همکاران ما را میتوانید ببینید.

 

یکی از خدمات گروه تاسیسات 24 ساعته اجرای لوله کشی به روش کلکتوری برای بهتر تقسیم شدن آب مصرفی در ساختمان می باشد. در صورت نیاز به اجرا و بازدید رایگان  فرم درخواست سرویسکار را پر کنید یا با ما تماس بگیرید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

تاسیسات ۲۴ ساعته در کنار شماست تا به شما کمک کند مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنید

درخواست سرویسکار متخصص

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +3 # فرزاد 1396-09-15 19:41
سلام یک کاری رفتم هم گرمایش از کف بود هم رادیاتور داشت. رایزر رو نتونستم پیدا کنم ممکنه کسی که لوله کشی کف کرده رایزر نزاشته باشه؟ از چند نفر پرسیدم میگن غیره ممکنه حتما باید رایزر کار شده باشه. نظر شما چیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # Omid hadadi 1397-10-14 06:45
سلام سوالتون ناقصه این واحد در چندطبقه هست سیستمش موتورخانه هست یا پکیج اگه پکیج باشه که فقط یک لوله ورودی آب داره برای تغذیه پکیج وبقیه لوله کشی داخل واحد انجام میشه ولی اگه موتورخانه باشه صددرصد رایزر داره اونم اگه در چند طبقه وچند واحد باشه ولی اگه تک واحدی باشه رایزر نمیشه میشه انشعاب ازموتورخانه و با دیدن لوله های کلکتور شوفاژ و سرد و گرم رایزرها هم حدود مسیرشون مشخص میشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مظاهری 1397-02-25 22:59
سلام
لوله کشی کلکتوری بهتر است از روی زمین انجام شود و یا بصورت هوایی؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اسماعیلی 1397-02-27 16:03
سلام
هوایی کمی برای مجری سخت تر است ولی در عوض در هر زمان راحت تر قابل تعمیر است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسینی 1397-02-27 22:16
من خودم لوله کش هستم. برای یک خانه نیاز به گرفتن دو انشعاب از کلکتور دارم. اما ظرفیت کلکتور پر است. کلکتور را عوض کنم جا در جعبه کلکتور کم است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-02-28 16:07
وقت شما بخیر
نیازی به تغییر کلکتور نیست. با یک چپقی و یا زانو به سمت پایین تر دو انشعاب با دو والو دیگر بگیرید. اگراین کار هم امکان ندارد با استفاده از سه راهی مشکل را حل کنید و نهایتا اگر نشد از یکی از لوله ها انشعاب بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # مجتبی 1397-11-16 20:35
با سلام و احترام
ما در خانه سیستم لوله کشی کلکتوری داریم آیا از لحاط فنی امکان داره به صورت روکار یک محل رادیاتور دیگه در سالن اضافه کنیم؟
با سپاس فراوام
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهران 1397-12-09 20:23
سلام خدا قوت من جایی هستم امکان پرسیدن ندارم جسارتا وسیله ای هست عین مغزی اما کور کنه بین دوتا کلکتور‌رو؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # عليرضا 1398-01-14 18:28
سلام
ميله ي u شكل زير شير خودكار هواگيري وجود ندارد ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # رضا عبدالوهابي 1398-02-01 00:01
خير . شير خودكار هواگيري در بالاترين نقطه قرار ميگيرد و نيازي به ميله نگهدارنده ندارد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مجتبی 1398-03-22 21:14
با سلام و احترام
می خواستم بدونم اگر رادیاتورهای خانه ترکیبی از رادیاتور پنلی آهنی و پره ای آلومینیومی باشد برای پکیچ و رادیاتور ها مشکل ایجاد می کند مثلا خوردگی یا ایجاد گاز هیدروژن در سیستم گردش آب ؟
از شما بخلطر اینکه وقت برای پاسخ می گذارید و هچتین لطف شما بسیار سپاس گذارم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # جلال شریفی 1398-03-23 19:04
سلام بله در دراز مدت باعث فرسایش مبدلهای پکیج میشه و عمرشونو کم میکنه اگه رادیاتها همه یکدست باشن خیلی رادمان پکیج بالاتر میره با توجه ب قیمت بالای قطعات پکیج سعی کنید تا حدامکان از رادیاتورهای جنس عالی با استاندارد جهانی استفاده کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سید سعید میرسعیدی 1398-09-25 09:42
سلام وقتی لوله کشی از کف و بصورت زمینی هست آیا روی لوله های پنج لایه باید از فوم استفاده شود یا نه ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-09-25 10:14
سلام کاربر گرامی بله قبل از لوله کشی و خوابوندن لوله بر کف زمین باید از عایق برای کف زمین استفاده کرد که از هدر رفتن گرما از کف جلوگیری میکنه که این عایق ها به صورت عایق تخم مرغی که نسل جدیدی از نوع عایق ها میباشد دیگر عایق ها ‌به طور مثال عایق رولی هم موجود هستش و در کل نیاز به فوم برای کف زمین میباشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # نصیری 1398-11-08 04:26
با عرض سلام و خسته نباشید ،
سوال بنده اینه که برا ساختمان یک طبقه ( منظور با همکف دو طبقه ) محل نصب پکیج کدوم طبقه باشه راندمان بهتری خواهد داشت همکف یا طبقه اول؟ با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1398-11-08 08:30
سلام کاربر گرامی اگر فشار آب ساختمان خوب باشه بهتر است در طبقه اول پکیج را بگذارید که پکیج بر روی رادیاتورهای طبقه همکف سوار باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی 1398-12-17 07:38
با سلام اگه جعبه کلکتور در داخل دستشویی نصب بشه ممکنه بخاطر رطوبت از بین بره؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجید 1398-12-17 08:43
دوست عزیز سلام نسبت به آشپزخانه و تراس بله
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # حسین 1398-12-29 00:29
سلام من لوله کش هستم یه کار بهم معرفی شده میخواد هم گرمایش از کف اجرا کنه و هم رادیاتور بزاره و میخواد یه جورایی مقرون به صرفه هم در بیاد آیا میشه از مسیر لوله های رادیاتور قبل از ورود به رادیاتور لوله رو توی کف بچرخونیم بعد وارد رادیاتور بکنیم از لحاظ راندمان حرارتی مشکلی نداره؟ ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1398-12-29 15:17
سلام کاربر گرامی اینکار رو نمیتوانید انجام بدید چون لوله با اینکار به قول معروف حالت سیفون اتفاق میوفته و داخل لوله هوا میگیره و از همه مهمتر راندمان گرمایشی افت میکنه در لوله کشی گرمایش از کف لوله ها باید قبل از چرخاندن لوله ها کف را عایق کرد بهتر است لوله کشی را جداگانه انجام دهید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # فاطمی 1399-03-24 15:36
سلام
در یک ساختمان برای آبرسانی به واحدها (سرد و گرم از شوفاژخانه) روش انشعابی بهتر است یا کلکتوری؟0
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-03-24 21:16
سلام
اگر جهت آب مصرف منظورتونه معمولاً از روش انشعابی استفاده میشه ولی با روش کلکتوری موجب میشه که آب جهت مصرف در تمامی شیرهای واحد بطور یکنواخت جاری بشه ودرعین حال هزینه بیشتری نیز متحمل خواهید شد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # امید 1399-06-27 08:10
سلام خسته نباشید برای ۸انشعاب رادیاتورچه کلکتوری مناسب هست ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مصطفی اسماعیلی 1399-06-27 08:16
سلام وقتتون بخیر
کلکتور 8b انشعاب 1/2. 1اینچ
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی 1399-07-12 23:20
سلام ، بعد از اتصال در چه فاصله ای میشود به لوله خم ۹۰ درجه داد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-07-13 13:16
سلام،تا جایی که لوله احتیاج به تعییر مسیر نداشته باشد زانو احتیاج نیست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Sasan 1399-08-28 20:46
مرسی بابت توضیحاتتون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-09-01 09:29
سلام،نظر لطف شماست پاینده باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسلامي 1399-09-02 13:19
سلام من چند سوال دارم ممنون ميشم جواب بدين:
1- از 8 شير كلكتور حد اكثر چندتا را ميتوان همزمان كاملا بست(شيستم پكيج)
2- چند شير را ميتوان نيمه باز گذاشت؟
2- براي بستن، شير آبي يا قرمز را بايد بست؟
3- حداكثر دماي پكيج در سيستم گرمايش از كف چه ميزان مي باشد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-09-02 16:52
سلام،حداقل باید نیمی ازشیر کلکتورها باز باشد وحداکثر دمای گرمایش از کف ۶۰ میباشد البته بعد از تنظیمات برد پکیج وتنظیم روی گرمایش از کف دما را نمیتوان بالاتر از ۶۰ برد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مهران.ح 1399-09-26 23:39
سلام.شبتون بخیر. ممنون از مطالب مفیدی که ارائه کردید. یک سوال داشتم. در یک ساختمان دیدم که جعبه کلکتور آب پشت لوله ونت فاضلاب سرویس بهداشتی قرار گرفته و ناظر تاسیسات ایراد گرفته و گفته قابل اجرا نیست. می خواستم ببینم دلیلی داره و قانونی در این زمینه هست یا نه میشه همینجوری اجرا کرد.ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-09-27 10:59
سلام،نظر ناظر تاسیسات کاملاً صحیح میباشد وباید طبق نظر ایشون عمل نمائید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-09-29 21:02
سلام،نظر ناظر تاسیسات کاملاً صحیح میباشد وباید طبق نظر ایشون عمل نمائید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهران.ح 1399-09-30 15:25
با سلام و عصر بخیر
ممنون از جواب به سوال قبلی. سوال دیگه داشتم از خدمتتون. بدلیل محدودیت های معماری لوله رایزر آتش نشانی از گوشه کمد واقع در اتاق خواب واحدهای جنوبی در یک ساختمان 4 طبقه عبور میکنه. البته اطراف اون داکت نصب میشه. اگر بخواهیم لوله های رایزر رو توی فضای مشاعات بزاریم عرض راهرو کمتر از 100 سانت میشه و در سمت دیگه هم ممکنه جلوی درب آسانسور رو محدود کنه و از نظر معماری تو راهرو بیرون زدگی داشته باشیم. سوالم اینه که اجرای لوله کشی به صورتی که ذکر کردم مشکلی نداره و مورد تایید هست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-10-01 12:12
سلام،اگر مساحت مشاعات اجازه میداد که باید در مشاعات قرار میگرفت ولی بعلت الزام لوله کشی آتشنشانی اگر از مسیر داخل ساختمان استفاده بشود مشکلی نیست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهدی 1399-10-25 22:44
سلام وقت بخیر . لوله های رادیاتور و مصرفی لوله سایز ۱۶ میباشد . زیر بنای واحد ۸۰ متر هست . برای لوله های پر کن کلکتور زیر پکیج چه سایز لوله ای ببرم ؟
میتونم جعبه کلکتور در اتاق خواب بزارم . اشپزخانه ابعاد کوچیکه . ناظر نظام مهندسی ایراد نمیگیره؟
برای واحد ۸۰ متری لوله سایز ۱۶ برای رادیات و مصرفی خوب هست ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-10-28 01:31
سلام،اگر از لوله ۵ لایه استفاده میکنید ۱۶ جهت مصرفی مناسب میباشد وجهت گرمایش ۲۰ اما در صورت استفاده از لوله سفید معمولی جهت گرمایش ۳۲ مناسب میباشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیل خدایاری 1399-11-09 19:45
سلام و خسته نباشید.
برای عایق زیر گرمایش از کف،آیا میتوان از فوم متالایز۲سانتی استفاده کرد؟؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-11-10 10:46
سلام،بله میتونید البته نظر مجری کار را باید در نظر بگیرید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Hossain 1399-11-22 00:36
سلام
ممکنه یک عکس از اتصال کلکتور به پکیج در سایت قرار دهید . با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مصطفی اسماعیلی 1399-11-22 08:09
سلام
وقتتون بخیر
در تصویرها دقت کنید. از سمت راست کلکتور دو شیر اصلی و سایز بزرگتر به کلکتور متصل شده است که اتصال به پکیج می باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسن کریمی 1399-11-30 13:54
سلام طریقه نصب وراه اندازی لوله ازکنتوراب تا کلکتور چطوری باید اجرا کرد برای ساختمان دوطبقه وسابزش باید چند باشه وسابزش لوله اصلی ازکلکتورتا پکیچ باید چند باشه ممنون میشم کمک کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-12-01 09:45
سلام،لوله های آب مصرفی در مدار ۲/۵باشه وقبل اتصال به شیر وزانو تبدیل به ۲ متصل میشه وجهت گرمایش مدار لوله ۳ اجرا میشه وقبل اتصال به رادیاتور ها تبدیل به ۲ متصل میشه و جهت اتصال به پکیج تبدیل به ۲/۵
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد 1399-12-09 05:29
سلام خسته نباشید.
واسه یک ساختمان حدودا ۱۰۰ با دوتا خواب حدودا ۱۲متری وپذیرایی ۳۰ متری که قراره گرمایش از کف کار بشه کلکتور چندخروجی باید تهیه کنم میخوام لوازمشو قبل از عید بگیرم میشه راهنمایی بفرمایید چقدر لوله و چه تعداد اتصالات بایدتهیه کنم.
تشکر فراوان
رضوانی هستم از مشهد مزاحم میشم.
۰۹۱۵۲۰۷۶۹۳۰
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-12-09 09:47
سلام،کانکشن ۵ خروجی وجهت تایین مقدار لوازم باید مجری سر کار صورت بدهد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد رضا 1400-01-12 21:15
سلام مهندس
یه سوال ایا لوله های رفت و برگشت پکیج در کلکتور به کلکلتور گرم و سرد وصل میشه ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1400-01-13 20:53
سلام،اگر لوله کشی کلکتوری انجام دادهاید حتماً به کلکتکر رفت وبرگشت متصل شده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حمید حاجیلو 1400-02-10 13:29
لوله های هواکش از جنس پولیکا در فصول سرد چکه میکنه، روش جلوگیری از چکه کردن را بفرمایید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1400-02-11 12:31
سلام،عایق لوله در پشت بام واستفاده از اگزوز فن
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن