امروزه لوله کشی شوفاژ به دو صورت انجام می شود:

  1. لوله کشی به روش سنتی
  2. لوله کشی به روش کلکتوری

همچنین در تقسیم بندی دیگر لوله کشی شوفاژ و پکیج به دو صورت زیر انجام میشود:

  1. لوله کشی شوفاژ از کف ساختمان
  2. لوله کشی شوفاژ از سقف

 

لوله کشی شوفاژ به روش سنتی همان لوله کشی های معمول می باشد که در قدیم در ساختمان ها اجرا می شده و هنوز هم در حال اجرا می باشد که آب رفت و برگشت بعد از پکیج یا موتورخانه مستقیما وارد سیستم می شود.

اما در روش کلکتوری آب بعد از خروج از پکیج یا موتورخانه اول وارد کلکتور می شود و کلکتور توسط شیرهایی که به آن نصب شده است آب را به طور مستقیم به سیستم پخش می کند.

 لوله کشی شوفاژ به روش کلکتوری 1

تصویری از کلکتور کار شده در پایان کار

ساختار کلی کلکتور

کلکتور وسیله ای است میله ای شکل که دارای انشعاب هایی از زیر به تعداد مورد نظر می باشد. دو طرف آن باز بوده و شیرهای رفت و برگشت بطور جداگانه در کلکتورهای مجزا وصل می شوند.

در بعضی از مدل ها در قسمت بالایی کلکتور نیز خروجی هایی وجود دارد که محصل اتصال شیرهای اتومات یا هواگیری می باشد.
طریقه استفاده کلکتور بدین شکل می باشد که آب ورودی از یک سمت کلکتور وارد می شود و از طریق شیرها وارد سیستم می شود.

برای مسیر برگشت نیز آب از طریق شیرها وارد کلکتور می شود و توسط لوله برگشت به پکیج یا موتورخانه برای بازگرمایش بر می گردد.

اطلاعات بیشتر در مطلب کلکتور چیست؟ وظیفه و روش نصب آن

در این روش از لوله های پنچ لایه برای لوله کشی شوفاژ استفاده می شود که این لوله با توجه به ساختار خود مقاوت بیشتر و اتلاف حرارتی کمتری در مسیر نسبت به لوله های پلیمری دارند.

 لوله کشی شوفاژ به روش کلکتوری 2

کلکتور گرمایش با استفاده از لوله کشی پلیمری

از مزیتهای لوله کشی شوفاژ به روش کلکتوری می توان به این موارد اشاره کرد:

  1. آب وارد شده به سیستم به همه رادیاتورها با سرعت و شدت یک نواخت پخش می شود، که این باعث می شود همه رادیاتورها با اختلاف زمانی کمتری (به علت مسافت هر رادیاتور با کلکتور)گرم شود.
    2. دورترین و نزدیکترین رادیاتور اختلاف دمایی را با یکدیگر ندارند که این مشکل را در روش سنتی می توان مشاهده کرد.
  2. از مزیتهای مهم استفاده از سیستم کلکتوری می توان به قطع یا وصل کردن هر رادیاتور به صورت مجزا اشاره کرد که در صورت خرابی یا مشکل در سیستم گرمایشی واحد شما مداری که دچار مشکل شده را قطع می کنید و بخشهای دیگر سیستم در حال انجام کار می باشد. و به رفع مشکل می پردازید و در سیستم های سنتی این مشکل بزرگی می باشد که ممکن است زمان و هزینه زیادی برای رفع مشکل ایجاد کند.

 لوله کشی شوفاژ به روش کلکتوری 3

روش آماده سازی لوله کشی شوفاژ بصورت کلکتوری

در مقاله لوله کشی آب گرم و سرد به روش کلکتوری توضیح دادیم که آب ورودی سرد ساختمان باید به کلکتور آب سرد اتصال داده شود و از خروجی آن برای ورودی منبع گرمایش یعنی پکیج و یا آبگرمکن یک انشعاب گرفته شود.

سپس آب گرم شده خروجی از پکیج و یا آبگرمکن برای تامین آب گرم به ورودی کلکتور آب گرم اتصال داده می شود.

وقتی قرار است در ساختمان از رادیاتور استفاده شود باید به این سیستم لوله کشی کمی ابعاد تازه تر اضافه شود.

در این روش باید بسته به تعداد رادیاتوری که در کل واحد ساختمان کار می شود کلکتوری تهیه کنیم با تعداد انشعاب مورد نیاز.

به عنوان مثال اگر سه رادیاتور در پذیرایی، یک رادیاتور در اتاق خواب اول و یکی در اتاق خواب دوم دارید و در سرویس حمام هم یک حوله خشک کن کار کرده اید باید دو کلکتور حداقل 6 خروجی تهیه کنید.

در آماده کردن کلکتور گرمایش توصیه می شود تعداد خروجی ها یک یا دو عدد بیشتر در نظر گرفته شود تا در آینده در صورت نیاز به تغییرات در لوله کشی گرمایش بتوانید از آنها استفاده کنید.

 لوله کشی شوفاژ به روش کلکتوری 4

این کلکتورها باید همانگونه که در مقاله کلکتور چیست توضیح داده شد توسط شیرهای مخصوص آماده شوند و در جعبه کلکتور اتصال داده شود.

یکی به عنوان کلکتور رفت و دیگری به عنوان کلکتور برگشت مد نظر شما خواهد بود.

کلکتور رفت را در بالا و کلکتور برگشت را در پایین تعبیه کنید. بهتر است جعبه کلکتور گرمایش و یا شوفاژ را در مجاورت جعبه کلکتور لوله کشی آب قرار دهید.

محل نصب رادیاتورها را مشخص کنید و بهترین مکان برای تعبیه شیر ورودی و خروجی رادیاتور را تعیین کنید.

محل تعیین شده باید حداقل 15 سانتی متر از کف بالاتر برای شیر برگشت باشد و فاصله شیر رفت و برگشت 50 سانتی متر تعیین شده و با خطی محل تعبیه شیر ها را علامت گذاری کنید.

به دلیل اینکه از صفحه فلزی امروزه برای نصب شیرآلات و لوله کشی شوفاژ استفاده می شود باید این علامت مشخص شده با دستگاه شیارزن خالی شود.

یعنی حدود 65  تا 70 سانتی متر از کف را باید با عرض حدودا 7 تا 8 سانتی متری برای لوله کشی شوفاژ و در عمق حدودا 3 سانتی متری خالی کنید.

بر اساس نقشه لوله کشی شوفاژ که مهندس تاسیسات در اختیار شما قرار داده است قبل از هر اقدامی مسیر لوله کشی را تعیین کنید و علامت گذاری کنید.

در این حالت باید اندازه لوله ها دقیقا و یا تا حدود زیادی مشابه باشد. یعنی طول لوله های شوفاژ اول و شوفاژ آخر باید یکسان تقریبا در نظر گرفته شود.

مثلا اگر برای لوله کشی شوفاژ آخر به 15 متر لوله کشی رفت و 15 متر برگشت نیاز دارید برای لوله کشی شوفاژ اول هم باید همین متراژ در نظر گرفته شود.

اهمیت این کار بسیار زیاد است به دلیل اینکه اصل در نظر گرفتن کلکتور توزیع مناسب گرما در بین همه رادیاتورها است و اگر فاصله به خوبی در نظر گرفته نشود باعث خواهد شد تا مسیر های کوتاه تر، گرم تر شوند.

ضمن اینکه اگر فاصله یکی از رادیاتورها خیلی کمتر به نسبت دیگر رادیاتورها باشد باعث خواهد شد که رادیاتور همانند مسیر بای پاس باز عمل کرده و آب در مدار کوتاه به گردش در بیاید.

 لوله کشی شوفاژ به روش کلکتوری 5

نحوه لوله کشی رادیاتورهای شوفاژ

اکنون نقشه شما آماده است، جعبه کلکتور را ساخته اید و باید بر اساس نقشه و مسیرها لوله کشی را انجام دهید. اولین اقدام تامین آب گرم اصلی مورد نیاز کلکتور است.

برای این کار لوله های 5 لایه با قطر 25 برای خانه های با متراژ متوسط رو به پایین و لوله های 5 لایه با قطر 32 برای متراژ بیشتر توصیه می شود.

از زیر پکیج و در راستای لوله های ورودی سرد و گرم پکیج که در ارتفاع 120 تا 130 سانتی متری در نظر گرفته شده اند لوله کشی شوفاژ را متناسب با مسیر از پیش طراحی شده انجام داده و تا زیر کلکتور ادامه دهید.

والو ورودی کلکتورها را از نوع کوپلینگ انتخاب کنید تا راحت تر بتوانید به کلکتور اتصال دهید.

 لوله کشی شوفاژ به روش کلکتوری 6

لوله ورودی آب گرم که به عنوان رفت هم شناخته می شود را به کلکتور بالا و یک لوله به کلکتور پایین برای آب برگشت با همان قطر اتصال دهید.

نکته مهم: به دلیل قطر زیاد لوله های 5 لایه 25 و یا 32 توصیه می شود برای خم کاری لوله ها حتما از دستگاه خم زن و یا فنرهای خم کاری مخصوص استفاده شود.

آب از خروجی پکیج پس از گرم شدن توسط مبدل وارد کلکتور رفت و یا بالایی می شود و از طریق این شیرها در ساختمان و بین رادیاتورها باید توزیع شود و بعد از آن توسط پمپ سیرکولاتور پکیج آب دوباره توسط لوله های برگشت به سمت کلکتور بازگشت داده می شود و از طریق لوله برگشت به سمت پکیج برمی گردد و دوباره گرم می شود و این سیر ادامه دارد.

بنابراین باید بعد از تعبیه لوله های رفت و برگشت اصلی کلکتور لوله های با قطر 16 را برای لوله کشی رادیاتورها انتخاب کنید.

از زیر شیرهای رفت ابتدا لوله را به سمت رادیاتور امتداد می دهید و در شیار از قبل آماده شده به شیر یا زانویی مخصوص رادیاتورها و در قسمت بالای آن اتصال می دهید.

سپس از قسمت برگشت و یا پایین رادیاتور دوباره لوله را به زانوی رادیاتور اتصال و به سمت کلکتور برگشت ادامه می دهید و به شیر برگشت زیر شیر رفت اتصال می دهید.

 لوله کشی شوفاژ به روش کلکتوری 7

اتصال لوله ها به کلکتور

دقت داشته باشید که شیر رفت و برگشت هر رادیاتور بهتر است زیر هم قرار بگیرد تا در آینده مشکلی برای طراحی کنترل رادیاتورها نداشته باشید.

بعد از این کار توسط پلاک و یا ماژیکی هر شیر را مشخص کنید که مرتبط با کدام رادیاتور است.

شیرهای رفت و برگشت کلکتور بهتر است از نوع کوپلینگ باشند تا در صورت خرابی نیازی به تعویض کل شیر نباشد.

این نوع لوله کشی را تا مرحله آخر ادامه دهید. بهتر است در هنگام خم کاری لوله ها دقت کافی را داشته باشید که لوله ها نشکنند و یا تا نشوند. ضمن اینکه باید خم به شکلی باشد که لوله در دل دیوار قرار بگیرد.

لوله کشی رادیاتور حوله خشک کن با سایر رادیاتورها تفاوت دارد. یعنی برخلاف سایر رادیاتورها که بصورت عمودی شیار زنی شده و صفحه شیرهای رادیاتور نصب شده اند برای رادیاتور حوله خشک کن باید شیار بصورت افقی باشد.

فاصله حوله خشک کن از کف معمولا 80 سانتی متر دیده می شود که این فاصله می تواند بسته به نظر شما کمتری و یا بیشتر هم باشد.

فقط توجه داشته باشید که در رادیاتور حوله خشک کن در شیرهای ورودی و خروجی در پایین آن تعبیه می شود که بعدا همانگونه که در مقاله نصب حوله خشک کن توضیح داده شد، حوله خشک کن توسط پایه هایی به دیوار اتصال داده می شود.

در کلیپ زیر میتوانید یکی از کلکتورهای نصب شده توسط همکاران ما را مشاهده کنید.

 

برای اطلاعات بیشتر در این راستا خواندن مقاله لوله کشی شوفاژ از سقف را نیز به شما توصیه میکنیم.

 لوله کشی شوفاژ به روش کلکتوری 8

نحوه اتصال لوله ها به حوله خشک کن

نظر به اهمیت اندازه های لوله کشی رادیاتورها و یا شوفاژ از نوع کلکتوری نسبت به نوع سنتی توصیه می شود اگر تجربه کار در این زمینه را ندارید این کار را به کارشناسان خبره و حرفه ای حوزه تاسیسات واگذار کنید.

گروه تاسیسات 24 ساعته با تکیه بر سال ها تجربه و دانش بالای دانشگاهی و تحصیلاتی کارشناسان خود آماده ارائه خدمات و مشاوره تخصصی در حوزه های تاسیساتی اعم از لوله کشی کلکتوری شوفاژ در تمامی مناطق تهران با بالاترین کیفیت می باشد.

اگر به دنبال تیم با تجربه و متخصص با رعایت کامل تمامی استانداردهای لوله کشی گرمایش و لوله کشی آب گرم و سرد و فاضلاب هستید و یا به دنبال گروهی با پشتوانه و سابقه اجرایی با درصد بالای رضایت مشتریان می گردید می توانید با مراجعه به قسمت سوابق کاری در وب سایت ما و مشاهده کارها و اقدامات تخصصی کارشناسان ما بدون هرگونه نگرانی پروژه و درخواست های تاسیساتی خود را به ما واگذار کنید.

شما هم می توانید با اعتماد به ما و واگذاری پروژه های اداری و خانگی خود با بالاترین ضریب اطمینان پروژه های تاسیساتی خود را از ما تحویل بگیرید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

تاسیسات ۲۴ ساعته در کنار شماست تا به شما کمک کند مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنید

درخواست سرویسکار متخصص

همچنین شرکت های عمرانی و معماری نیز می توانند با هدف همکاری با گروه تاسیسات 24 ساعته با کارشناسان ما تماس بگیرند.

 

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +3 # بهرام کربلای اسمعیلی 1396-05-17 23:42
لطفا فیلم اموزشی نصب ولوله کشی پکیچ هم از نو پنچ لایه و هم از نوع لوله ف.یل ذار سفید رو برام بفرستید با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1396-05-18 10:04
با سلام
ممنون بابت اینکه ما را در جهت بهبود سایت از نقطه نظرات خود آگاه می سازید
این فیلم در دستور کار تیم تولید محتوای سایت قرار دارد و امیدواریم به زودی کار فیلمبرداری آن آغاز گردد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +4 # عقیل 1396-10-26 21:35
سلام مزیت روش کلکتوری با توجه ب هزینه بیشتری ک نسبت به روش سنتی داره ،چیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اسماعیلی 1396-10-30 13:10
سلام دوست گرامی ،روش کلکتوری هزینه بیشتری را نسبت به سنتی دارد ولی در این روش شما هیچ گونه اتصالی را در کف ساختمان استفاده نمی کنید و بازدهی گرمایی بهتری را در انرژی دارید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # سیروس 1396-11-24 20:06
عرض سلام
ایا امکان لوله کشی به روش کلکتوری رو کار برای سیستم گرمایش با پکیج وجود داره ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1396-11-25 13:12
سلام وقت شما بخیر
بله امکان لوله کشی روی کار برای سیستم گرمایش با پکیج وجود دارد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # حمید 1396-11-26 00:09
سلام
من میخواستم لوله کشی گرمایش از کف اجرا کنم. همزمان هم از کف گرما داشته باشیم هم از رادیات قرنیزی
کل لوله کشی کلکتوریه
میخواستم بدونم ک چ شکلی باید اجرا بشه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1396-11-26 11:59
سلام
میتوانید روش کلکتور را مشترک یا مجزا اجرا کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمدرضا 1397-03-26 23:59
باسلام
میخاستم بدونم امکان داره از یک کلکتور همدگرمایش از کف اجرا بشه و هم تعدادی رادیاتور هم اجرا بشه؟
آیا سیستم ب مشکل نمیخوره؟چون دماهای گرماش از کف و رادیاتور متفاوت هستند
ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-04-01 12:06
سلام وقت شما بخیر
سلام این کار اشتباه است. به مشکل برمی خورید چونکه دمای گرمایش از کف ۴۰ الی ۴۵حداکثر است. اما رادیاتور ۶۰ به بالا جوابگو نیست این کار را به هیچ وجه انجام ندهید.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی 1397-05-23 12:32
سلام . وقت بخیر

در زمستان درجه حرارت کلکتور تا چند درجه می رسه ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-06-27 08:25
سلام وقت شما بخیر
بستگی به تنظیم درجه ترموستات دارد. ولی اکثرا حدود 5 درجه از ترموستات پایین تر است.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # حسن نظری 1397-07-02 19:30
سلام در مورد سایز کلکتور و سایز لوله رفت برگشت رادیاتور که چه سایزی استفاده کنیم با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-07-03 21:23
سلام وقت شما بخیر
سایز لوله کلکتور ۱۲ و رفت و برگشت نمره ۴ مناسب است.
بستگی به تعداد رادیاتورها نیز دارد.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسن 1397-09-23 23:12
سلام خسته نباشید
سوالم اینه که ارتفاع لوله های رفت و برگشت شوفاژها از کف تمام شده باید چند سانتی متر باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # وطن خواه 1397-09-24 13:17
سلام ممنون دوست عزیز .لوله رفت یا همون شیرش حداقل از کف تموم شده است ۶۰ الی ۶۵ شیر برگشتم ۱۰ الی ۱۵ سانت بایستی باشد آکس هر دو لوله ۵۰ سانت باید باشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # محمد 1398-07-08 18:07
با سلام
میخواستم بپرسم میشه روش کلکتوری رو بدون پره ها اجرا کرد یا حتماً باید پره شوفاژ هم باشه؟و اگه بدون پره امکان پذیری آیا گرمای لازم رو برای واحد ۱۸۰ متری فراهم میکنه؟با سپاس
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سیامک نعمت پور 1398-07-11 15:00
سلام وقت بخیر
حتما باید رادیاتور هم باشه میتونید گرمایش از کف کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # Masoud 1398-09-08 22:28
درود طول لوله برای هر انشعاب کلکتر چند متر باید باشه.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +7 # اردبیلیAlijeddi 1398-09-15 01:58
سلام وقتتون بخیر
سلام پنج متر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # یدالله 1398-11-22 20:47
سلام لطفا راهنمایی فرمایید.که در لوله کشی به روش سنتی رادیاتورها شوفاژ .آیا قطر لولهای برگشتی اب از رادیاتورها به پکیج با قطر لولهای رفت باید یکی باشد یا خیر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1398-11-22 21:54
سلام کاربر گرامی لوله های رفت و برگشت یکی میباشند و فرقی با همدیگه ندارند معمولا از لوله های پلاستیکی(سبز) سایز25 استفاده میکنند فقط لوله ای که میخواهد وصل بشود به رادیاتور منظورم همون علمک میباشدچه رفت چه برگشت از سایز 20 استفاده میشود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امید 1399-02-17 10:57
چرااگر با لوله سبز باشه میشه مستقیم با لوله 25نصب ش کنی موردی نداره. زانو یا بوشن.یک سردنده 25/20نصب میکنی و.اتو میزنی یا . با مهر ماسوره 3/4 یا بقول قدیما یونیان.سبز3/4یا همون 25وصلش میکنی موردی نیست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجتبی اسمعیلی 1399-02-22 20:09
سلام وقت بخیر
ممنون بابت به اشتراک گذاشتن تجربیاتتان
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رامین 1398-11-23 12:33
سلام آیا قطر لوله از جعبه تا پنل تا چند مترمیتواند۱۶ کار شود (رفت و برگشت)
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-02-22 22:23
سلام از کلکتور تا قبل از زانویی علمک رادیاتور
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # sadeq 1398-12-04 20:27
سلام. یه پکیج 22000 برای یک واحد 60 متری خریداری شده. فاصله دورترین رادیاتور تا محل نصب پکیج حدود 10 متر لوله خواهد بود . و تعداد انشعابات حد اکثر 4 رادیاتور.لطفا سایز کلکتور مناسب و لوله برای اجرای این کار رو پیشنهاد بدهید. ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1398-12-05 10:07
سلام کاربر گرامی برای لوله کشی پکیج معمولا از لوله سایز 25استفاده میکنند و برای اتصالات رادیاتور که لوله های و رفت و برگشت به رادیاتور وصل میشوند معمولا لوله را از سایز 25 به سایز 20 تبدیل میکنند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمدرضاخواجه نوری 1399-04-05 21:00
سلام سایز کلکتور پنج لایه از کجا بدست میاد و اینکه به

از هر کلکتور حداکثر چند انشعاب می شود گرفت
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-04-07 11:48
سلام سایز کلکتور ها معمولاً براساس انشعاب محاسبه میشود از ۳/۴و۱اینچ وهمینطور لوله های متصل به کلکتور .انشعاب با ۵اتصال معمولاً از لوله ۲۵ وباتصال بیشتر لوله ۳۲.معمولاً کلکتور ها در کنار یکدیگر کوبل میشوند به تعداد انشعابات .از ۱۲ انشعاب بیشتر کلکتورمجزا
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امیری 1399-04-26 16:26
با سلام آیا کلکتور میشه پشت یخچال نصب کر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-04-27 09:37
سلام باید این مسئله رو در نظر بگیرین که در مواقع ضروری بتونید یخچال رو جابجا کنید چون جعبه کلکتور مرکز لوله کشی گرمایشی ساختمان است ودسترسی به آن براحتی باید باشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا 1399-05-22 15:19
باسلام ساختمان طرح هندیه، بالا ۹خط انشعاب شوفاژ دارم پایین هم ۱۱ خط انشعاب دارم هر طبقه جدا داخل یه جعبه بذارم مشکلی پیش نمیادهمه رادیاتورها گرم میکنه یعنی بالا کلکتور ۹ خطی و پایین الکترو ۱۱ خطی ببندم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-05-23 10:16
سلام،بارعایت نصب استاندارد و پمپ سیرکوله قابل نصب است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # کمالینیا 1399-07-08 07:02
سلام میخواستم بپرسم که حداکثرفاصله بین پکیج تاکلکتور چقدربایدباشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مصطفی اسماعیلی 1399-07-08 08:33
سلام
حداکثر فاصله استاندارد برای این مورد بیان نشده است.
اما بهتر است که این فاصله تا حد امکان کمترین فاصله باشد که شکست فشار آب سیرکوله و همچنین افت انرژی کمتری تا ورودی کلکتور داشته باشید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # احسان 1399-08-15 00:24
سلام تاچند متر میتوانیم از کلکتور لوله ۱۶ بکشیم یعنی تا چه حد میتوانیم مسیر لوله رادیاتور طولانی کنیم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-08-15 10:08
سلام ،تا زیر ۱۰ متر میتونید از لوله ۱۶ استفاده کنید وبرای لوله کشی با متراژ بیشتر بهتر است از لوله ۲۰استفاده کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد حنیفی 1399-10-10 21:20
با سلام
آیا امکان تغییر سیستم گرمایش از کف ( پکیج + کلکتور + لوله های کف سایز ۱۶ ) به رادیاتور با استفاده از همان لوله های موجود در کف وجود دارد ؟
با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-10-11 09:58
سلام،اگر روی لوله ها پوشانده نشده باشد اما در نظر بگیرید جهت رادیاتور از لوله ۳۲ یا حداقل ۲۵ استفاده میشود وبهترین کار لوله کشی مجزا میباشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # صالح 1399-10-25 18:14
سلام
برای خونه 250 متری با 12 انشعاب گرمی از کولکتور استفاده بشه بهتره؟ چند کولکتور؟ چه سایز لوله برای گرمی استفاده بشه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-10-25 21:06
سلام،در صورت امکان دو کلکتور باسایز یک اینچ ولوله های ۲۰
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # وهاب 1399-10-30 22:20
سلام برای ۹ عدد رادیاتور لوله های ورودی و خروجی از موتور خانه به کلکتور چه سایزی باید باشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-11-01 09:42
سلام،سایز ۲۵ مناسب میباشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # فرشید 1399-11-11 14:45
سلام ما در حال ساخت هستیم در دو طبقه مجموعا ۷ رادیاتور و دو حوله خشک کن داریم یک حمام در پایین و یک مستر در بالا بهتره از کلکتور چند اینچی استفاده کنیم ؟ ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-11-12 05:32
سلام،کلتکتور یک اینچ مناسب میباشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # احسان 1399-11-11 15:20
سلام وقتتون بخیر
برای ۷ رادیاتور و ۲ حوله خشک کن و ۲ حمام در ساختمان دو طبقه باید از کلکتور چند اینچی استفاده کنیم ؟ ممنون از راهنمایتون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-11-12 05:15
سلام،کلکتور یک اینچ میتونید استفاده کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # امین یعقوبزاده 1399-12-14 19:30
سلام واحدمون تقریبا ۱۴۰متره واسه گرمایش از کف از یه کلکتور ۷تایی استفاده کردیم و سایز لوله از پکیج تا کلکتور ۲۵ زدیم به نظرتون جواب میده؟واسه لوله های کف میشه از سایز۲۰استفاده کنیم؟
درضمن منطقه ما سرده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اردبیلیAlijeddi 1399-12-16 09:36
باسلام کاربرگرامی برای فاصله بیشتر پکیج وکلیکتور۲۵الی ۳۲استفاده کنید وباابزار مخصوص فنر یا لوله خم کن این کارهارو انجام داده واز کلیکتور به رادیاتوریاکف اندازه ۱۶بهتر میباشدوکاربردی تراست بازم سوالی بود درخدمتیم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # امین 1400-01-14 01:27
سلام چیزی هست که بتونیم باوصل کردن به کلکتور تعداد سوراخ هارو بیشتر کنیم ؟مثلا یه کلکتور ۷تایی وصل کردیم نمیشه اضافش کنیم به ۹تا؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1400-01-14 09:57
سلام،بله میتونید تعداد کانکشن کلکتور را در صورتی که اندازه باکس کلکتور اجازه دهد افزایش داد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # امین 1400-01-14 13:56
واسه گرمایش از کف حال مساحتش ۶در ۷ونیم هست باید چندتا والو داشته باشه؟درضمن خونه دونبش وتقریبا منطقه سردسیر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مصطفی اسماعیلی 1400-01-14 22:18
سلام
سه مدار پاسخگوی گرمایش شما می باشد، با احتساب هر مدار ۹۰ متری.
۳ والو
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امین 1400-01-15 15:18
خیلی ممنون از مطالب آموزندتون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1400-01-16 16:00
سلام،لطف شما پاینده، از اینکه مطالب داخل سایت میتونه کمکی هر چند کوچک برای هموطنان عزیز باشد بسیار خوشحال وخداوند را شکر گزاریم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ابوطالب 1400-02-13 23:42
سلام خسته نباشید .برای هر رادیاتور لوله جدا از کلکتور کشیده شود اگه فاصله اولین وآخرین رادیاتور از کلکتور بترتیب 3 متر و10 متر باشد مشکلی در گرمایش ایجاد میکنه یعنی باید طول لوله ها رو مساوی در کف خوابوند.هر دو خط مثلا 10 متر .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1400-02-15 18:16
سلام،جهت افزایش راندمان گرمایش بهتر است که از روش معکوس استفاده کنید ولوله گرمایش ابتدا به مسیر دورتر متصل شود وسپس برگشت کرده به مسیر نزدیک تر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # جلال الدین کر 1400-02-18 18:21
سلام خسته نباشید وقت بخیر ببخشید یه سوال فنی داشتم من خودم لوله کش هستم یه خونه ای رو لوله کشی شوفاژ کردم هنگام نصب کلکتور من یادم رفته شیرهارا محکم کنم بعد کاشی کارهم فقط کاشی زده لوله هارا محکم کشیده وسر لوله داخل کلکتور از شیر کلکتور کاملا جدا شده ومن مجبور شدم با یک رابط کوپلی متراژ لوله راافزایش دهم وبه این شکل سرلوله رابه شیر متصل کنم آیا این کار درکارایی شوفاژ ورادیاتور مشکل ایجاد میکند؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1400-02-19 20:04
سلام،خیر مشکلی ایجاد نمیشه اگر آببندی شده باشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهدی 1400-03-24 00:35
سلام و عرض ادب. سوالی داشتم خدمتتون.
اگر خروجی آب گرم پکیج سایز ۲ باشه اما لوله برگشت از پکیج برای آب سرد و گرم مصرفی ۲.۵ کشیده شده باشه و با تبدیل ۲ به خروجی پکیج وصل شده باشه توی فشار آب گرم حمام و... مشکلی ایجاد نمیکنه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1400-03-24 09:24
سلام،دوست عزیز سئوالتون واضح نیست ،ورودی وخروجی در تمام پکیجها جهت آب مصرفی۲میباشد وگرمایش ۲/۵واگر مدار لوله ساختمان درمصرفی ۲/۵باشد تبدیل به ۲ خواهد شد ودر فشار آب اختلالی بوحود نخواهد آمد ولی در گرمایش حتماً باید ۲/۵باشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن