در این مطلب قصد داریم تا شما را با نحوه رفع خرابی سیم کشی تلفن ثابت آشنا کنیم. اگر به این موضوع علاقه مند هستید تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

 

اساس سیم کشی تلفن ثابت

در بین سیم کشی های مختلف که در وسایل برقی مختلف مشاهده شده است، سیم کشی تلفن یکی از ساده ترین نوع آن ها محسوب می شود، که یادگیری با این سیستم می تواند در رفع خرابی سیم کشی تلفن مفید باشد.

سیم کشی تلفن در ساختمان توسط کابل تلفن اصلی ورودی از سمت مخابرات به داخل بنا آغاز می شود. این کابل خود شامل 5 عدد سیم یا بیشتر از این تعداد سیم است.

تمامی این سیم ها در داخل جعبه ای که به آن باکس مخابراتی می گویند، در قسمت ورودی خانه یا مجتمع مسکونی قرار داده شده اند.

در داخل باکس مخابراتی دو بخش جداگانه وجود دارد، یک بخش مختص کابل مخابراتی است که فقط کارشناسان شرکت مخابرات می توانند به آن دسترسی داشته باشند.

بخش دیگر به منظور قرارگیری سیم های فرعی تلفن است که توسط مجری برق کار یا تاسیساتی قابل استفاده بوده و از همان قسمت سیم های برق هر واحد منشعب می شوند.

در این قسمت شما چهار رشته سیم به رنگ های قرمز، سبز، مشکی و زرد را خواهید دید که هر کدام با هم جفت یا زوج هستند.

زوج سیم قرمز و سبز به عنوان سیم پایه یک خط تلفن و زوج سیم مشکی و زرد به عنوان سیم پایه خط دوم تلفن در آن ساختمان کاربرد دارند.

البته موضوع رنگ بندی سیم های تلفن به خوبی در ایران رعایت نمی شود، بنابراین ممکن است شما سیم های تلفن را در هر رنگی مشاهده کنید.

نحوه رفع خرابی سیم کشی تلفن ثابت1

عیب یابی سیمکشی تلفن ثابت

چنانچه با هر گونه در ایراد در خط تلفن ثابت ساختمان خود مواجه شدید، باید در اولین مرحله به عیب یابی مشکل بپردازید.

مشکل در خطوط تلفن ثابت و سیم کشی مربوط به آن معمولاً به سه حالت زیر خود را نشان می دهد:

 1. تلفن اصلاً بوق نمی زند.
 2. تلفن بوق ممتد می زند.
 3. تلفن بوق اشغالی می زند.

هر کدام از عیوبی که در قسمت فوق به آن ها اشاره کردیم، دلایل خاص خود را داشته و با روش خاص قابل رفع هستند.

اما سوال اینجاست که چگونه از نوع عیب در خط تلفن خود آگاه شویم؟ برای عیب یابی سیم کشی تلفن ثابت بهترین کار این است که به سراغ باکس مخابراتی نزدیک درب ساختمان خود بروید.

اگر قسمت قابل دسترس در باکس مخابراتی را باز کنید، یک سری سیم مشاهده می کنید که از طریق ترمینال به یکدیگر متصل شده اند.

چنانچه در ساختمان شما فقط یک خط تلفن وجود دارد، پس تنها یک عدد ترمینال دارید که سیم های رنگی به آن وصل هستند.

یک عدد تلفن ثابت را به محل نصب باکس مخابراتی ببرید تا بتوانید خطوط تلفن را به راحتی تست کنید. حتی می توانید از دستگاه تست خط تلفن موجود در بازار هم برای این کار کمک بگیرید.

سیم کوتاه خصوص دوشاخه تلفن را از ترمینال خود در رابط مربوط به خط تلفن خود جدا کنید و تلفن یا تستر خط تلفن را به آن وصل نمایید.

در این هنگام صدای خاصی از تلفن یا تستر خواهید شنید که به شما می گوید مشکل از کابل مخابرات است یا از سیم کشی داخل ساختمان شما.

اگر هیچ نوع صدای بوق از تلفن یا تستر شنیده نشد، قطعاً مشکل از کابل مخابرات است و شما نمی توانید برای تعمیر آن ورود پیدا کنید.

نحوه رفع خرابی سیم کشی تلفن ثابت2

توجه داشته باشید که اگر بیش از یک خط تلفن در ساختمان دارید، لازم است تا مراحل گفته شده را برای تک تک خطوط انجام دهید تا سیم کشی معیوب را به راحتی تشخیص دهید.

اما اگر هر کدام از صداهای زیر را از تلفن شنیدید، معنی هر نوع صدا متفاوت است:

 • چنانچه بوق اشغال از تلفن شنیدید، در سیم کشی تلفن اتصالی ایجاد شده یا مانعی فلزی در مسیر سیم کشی تلفن قرار گرفته است.
 • در صورتی که بوق ممتد از تلفن شنیدید، سیم های تلفن روی هم افتاده و یا اینکه سیم های تلفن در اثر بارندگی یا ترکیدگی لوله آب نزدیک به کنتور خیس یا حتی مرطوب شده اند.
 • اگر هیچ بوقی از تلفن نشنیدید، به احتمال زیاد سیم کشی اتصالی پیدا کرده یا سیم ها از سمت مخابرات به کل قطع شده است.

البته یک راه دیگر هم برای تست سیم کشی تلفن وجود دارد که با کمک مولتی متر صورت می گیرد. در این روش لازم نیست هیچ کدام از سیم ها را از اتصال خود قطع کنید.

اگر چهار رشته سیم به صورت زوج در سر خط تلفن شما وجود داشت، پایه مثبت مولتی متر را به سیم سبز و پایه منفی آن را به سیم قرمز اتصال دهید.

چنانچه خط تلفن دیگری هم در ساختمان داشتید، باید پایه مثبت مولتی متر را به سیم سیاه و پایه منفی آن را به سیم زرد متصل کنید.

اگر در این لحظه جریان برق DC را بر روی زوج سیم های قرمز-سبز و سیاه-زرد با ولتاژ 48 ولت مشاهده کردید، مطمئن خواهید شد که خط تلفن شما به کابل مخابرات متصل است و هیچ مشکلی از سمت مخابرات وارد نیست.

اما اگر هیچ ولتاژی بر روی مولتی متر نمایش داده نشد، مشخص می شود که مشکل از مخابرات است و باید از طرف این شرکت فرد کارشناس برای بررسی بیشتر فرستاده شود.

نحوه رفع خرابی سیم کشی تلفن ثابت3

علاوه بر مواردی که در قسمت فوق گفتیم، مشکلات دیگری هم می توانند در سیم کشی تلفن ایجاد شوند، از جمله موارد زیر:

 • خورده شدن سیم ها توسط جانوران جونده همچون موش

موش یک جانور جونده است که نه تنها می تواند سیم برق تلفن را بجود و باعث خرابی آن شود، بلکه کابل قطور اکوکسیال آنتن و سیم های اسپیکر را هم می تواند به راحتی از بین ببرد.

 • اصابت رعد و برق به کابل تلفن

جریان برق خارج شده از رعد و برق می تواند باعث سوختن یکی از سیم های برق تلفن یا از بین رفتن ترمینال های اتصال دهنده خط تلفن در داخل باکس مخابراتی شود.

 • سیم کشی ضغیف

گاهی برخی از مجریان برق کار برای اینکه پروژه خود را زودتر تمام کنند، سیم کشی های تلفن را به خوبی انجام نداده و اتصالات را دوباره چک نمی کنند.

این سهل انگاری در نوع اتصالات سیم ها می تواند باعث مشکلات زیر شود:

 • ایجاد اتصال کوتاه

اتصال کوتاه زمانی ایجاد می شود که دو سر سیم بدون روکش به یکدیگر تماس پیدا کنند. ایجاد اتصال کوتاه آسیب جانی برای ساکنین در بر ندارد، چون میزان جریان برق در سیم تلفن از نوع ضعیف آن است.

اما همین اتصال کوتاه می تواند باعث سوختن سیم های تلفن از داخل شده و آسیب های زیادی به خط تلفن وارد کند. مطمئناً راه حل اساسی برای حل این مشکل باز کردن اتصال کوتاه سیم ها از یکدیگر است.

 • ایجاد مدار باز

مدار باز حالتی است که سیم به جایی که باید اتصال داشته باشد، هیچ اتصالی ندارد. در این حالت شرکت مخابرات فکر می کند که سیم کشی کابل تلفن شما از مخابرات مشکلی ندارد.

حتی وقتی کسی با تلفن ثابت شما تماس می گیرد، بوق آزاد می شنود، در حالی که شما صدای زنگ تلفن را نمی شنوید.

برای حل این مشکل باید سیم برق تلفن که آزاد است را پیدا کرده و آن را تعمیر یا تعویض نمایید.

علت قطع شدن بوق تلفن ثابت

یکی از مشکلات رایجی که ممکن است همه ما حداقل یک بار آن را تجربه کرده باشیم، قطع بودن بوق تلفن ثابت است.

در چنین شرایطی اولین فکری که به ذهنتان می رسد این است که شاید مخابرات به دلیل بدهی قبلی تلفن شما را قطع کرده است.

پس سریعاً به یاد آخرین پرداختی قبض تلفن ثابت خود می افتید و مطمئن می شوید که هیچ بدهی به مخابرات نداشته اید.

مرحله بعدی برای عیب یابی علت قطع شدن بوق تلفن می تواند این باشد که با شماره مخصوص خرابی تلفن مخابرات تماس می گیرید تا علت را برای شما بررسی کنند.

اما معمولاً اولین جوابی که می شنوید این است که ابتدا از وصل بودن خط تلفن در ساختمان خود مطمئن شوید و مخابرات تنها در صورتی برای شما کارشناس خبر می کند که قطعی بوق تلفن شما از مخابرات باشد، نه از داخل ساختمان.

همانطور که در قسمت فوق هم گفتیم، روش اینکه از قطع بودن خط تلفن مخابرات مطمئن شوید، بسیار ساده است.

شما می توانید تلفن خود را به صورت مستقیم به سر خط تلفن، یعنی در قسمت باکس مخابراتی تلفن وصل کنید.

اگر با اتصال تلفن به آن نقطه بوق آزاد بر روی تلفن شنیده شد، به این معنی است که مشکل از سیم کشی داخلی است و چنانچه در سر خط هم صدای بوق تلفن خارج نشد، باید مخابرات منطقه خود را خبر کنید تا مشکل را رفع کند.

قطع شدن بوق تلفن به دلیل مشکل در سیم کشی داخلی تلفن می تواند چند دلیل عمده داشته باشد، که در ادامه آن ها را با هم بررسی می کنیم و راه حل هر کدام را توضیح می دهیم:

 • قطعی کابل اصلی تلفن

قطعی و پارگی در کابل اصل تلفن باعث به وجود آمدن مشکلات زیاد در خط تلفن می شود، که یکی از مهمترین آن ها قطع شدن کامل بوق تلفن است.

این کابل در داخل جعبه اصلی تلفن در قسمت درب ورودی ساختمان و یا در زیر زمین یا در حیاط قرار داده می شود.

اما ممکن است به مرور زمان به دلایلی از جمله فرسودگی، از بین رفتن روکش کابل توسط جانوران جونده همچون موش و یا عدم استفاده از لوله برای انتقال کابل آسیب ببیند.

در چنین شرایطی تنها راه حل این است که کابل تلفن تعویض شود و این بار از کابل قوی تر با روکش محکم استفاده شده و حتماً کابل را از داخل لوله پی وی سی عبور دهید تا از آسیب های احتمالی به دور باشد.

 • آسیب دیدن سیم های فرعی در داخل ساختمان

وقتی کابل تلفن اصلی در داخل جعبه تلفن قرار گرفت، بنا به تعداد طبقات و خطوط تلفن از کابل اصلی انشعاباتی گرفته شده و به داخل هر واحد یا طبقه هدایت می شود.

اصولی ترین روش سیم کشی تلفن این است که در زمان برق کشی کل ساختمان لوله گذاری مختص سیم تلفن هم در داخل بنا و به صورت توکار انجام شود تا هیچ آسیبی به خطوط تلفن وارد نشود.

اما اگر سیم های تلفن را به صورت روکار و بدون داکت کشی انجام دهیم و یا اگر سیم های فرعی تلفن را از زیر فرش و موکت هدایت کنیم، احتمال آسیب رسیدن به خط تلفن وجود دارد و گاهاً باعث قطعی بوق تلفن می شود.

نحوه رفع خرابی سیم کشی تلفن ثابت4

پس اگر با آسیب دیدن سیم های فرعی تلفن در ساختمان مواجه شدیم باید محل اصلی قطعی در خطوط تلفن بررسی شده و سیم تلفن در محل آسیب دیده تعویض گردد.

البته بهتر است برای انجام این کار از مجری برق کار کمک گرفته و حتماً این بار سیم ها را به صورت توکار نصب کنید.

یا اگر امکان سیم کشی توکار وجود ندارد، لااقل از خواباندن سیم ها در زیر فرش اجتناب کرده و سیم های تلفن را در داخل داکت از روی دیوار عبور دهید.

 • قطع بودن پریز تلفن

گاهی علت قطع شدن بوق تلفن از خرابی پریز است. پریز تلفن محلی است که سیم های تلفن فرعی داخل ساختمان را در داخل خود جای داده است و پس از اینکه دوشاخه تلفن را در داخل پریز آن قرار دهیم، اتصال برقرار می شود.

برای اینکه از سالم یا خراب بودن پریز تلفن مطمئن شوید، کافیست تلفن را به پریز دیگر اتصال دهید، اگر در آن محل تلفن بوق داشت، به احتمال زیاد مشکل از پریز تلفن است و باید پریز باز شده و اتصالات سیم های تلفن در داخل آن چک شود.

نحوه رفع خرابی سیم کشی تلفن ثابت5

 • خرابی سوکت تلفن

گاهی علت قطع بودن بوق تلفن ثابت به یک دلیل است، اینکه سوکت تلفن خراب شده و اتصال آن قطع شده است.

سوکت تلفن یک قطعه بسیار کوچک است که رابط بین سیم و تلفن می باشد و احتمال دارد به دلیل کشیدگی سوکت از سر سیم جدا شده باشد.

حتی اگر تنها یک رشته سیم تلفن از سوکت قطع شده باشد هم قطع شدن بوق تلفن دور از انتظار نیست. خوشبختانه سوکت تلفن قطعه ارزان قیمتی است و نصب آن کار سختی نیست.

شما می توانید برای رفع این مشکل سوکت تلفن را تعویض کنید و دوباره آن را به پریز وصل نمایید، اگر علت اصلی قطع شدن بوق تلفن به خاطر خرابی سوکت آن باشد، مشکل رفع خواهد شد.

مواردی که تا این قسمت گفتیم تنها چند دلیل از علت های قطع شدن بوق تلفن بودند، در حالی که علل دیگری همچون موارد زیر هم می توانند در قطع بودن بوق تلفن موثر باشند:

 • انجام عملیات حفاری در نزدیکی ساختمان و وارد شدن آسیب به سیم ها و خطوط تلفن
 • آب خوردن باکس اصلی تلفن مخابرات بر اثر بارندگی شدید
 • دستکاری اتصالات سیم کشی تلفن توسط افراد غیر متخصص
 • سولفاته زدن محل اتصال سیم ها
 • قطع شدن اتصالات سیم های تلفن

نحوه رفع خرابی سیم کشی تلفن ثابت6

دلایل اتصالی سیم های برق تلفن

در قسمت عیب یابی سیم کشی تلفن گفتیم که اگر پس از اتصال تلفن به جعبه اصلی بوق اشغالی شنیده شده به این معنی است که سیم های برق تلفن اتصالی کرده اند.

بنابراین یکی از دلایل بوق اشغال خوردن تلفن ثابت، اتصالی کردن سیم های برق تلفن است. در ادامه قصد داریم تا شما را با علت های اتصالی سیم های برق تلفن و نحوه رفع اتصالی برق تلفن آشنا کنیم.

با کمک توضیحاتی که در قسمت زیر خواهیم داد، خواه ناخواه با علت بوق اشغال خوردن تلفن ثابت هم آشنا خواهید شد:

 • سیم تلفن با سیم های برق ساختمان نزدیک هستند.

درست است که سیم کشی تلفن یک ساختمان را همزمان با سیم کشی برق ساختمان انجام می دهند. اما یک اصل مهم وجود دارد، آن هم اینکه نباید سیم های برق و تلفن را از داخل یک لوله برق عبور داد.

چون همجواری سیم برق و سیم تلفن باعث نویز انداختن بر روی صدای تلفن، افت کیفیت صدا و گاهی مواقع اتصالی کردن سیم تلفن می شود.

حتی افراد حرفه ای نقشه سیم کشی برق و نقشه سیم کشی تلفن در یک ساختمان را طوری طرح ریزی می کنند که خطوط برق و تلفن کاملاً جداگانه و در دو مسیر متفاوت حرکت کنند.

چون می دانند که اگر سیم های برق روی خطوط تلفن قرار بگیرند، ایجاد نویز در صدای تلفن و اتصالی کردن سیم کشی تلفن حتمی است.

راه حل رفع این مشکل:

این مشکل دو راه حل دارد، یکی اینکه سیم های برق تلفن را در یک مسیر جداگانه از سیم های برق ساختمان عبور دهید و تا حد ممکن از هم دور کنید.

اما در یک راه حل راه تر می توانید به منظور جلوگیری از ایجاد نویز بر روی خطوط تلفن از کابل های تلفن شیلد و فویل دار استفاده کنید.

نحوه رفع خرابی سیم کشی تلفن ثابت7

 • پریز اتصالی دارد.

در یک حالت بسیار ساده ممکن است علت اتصالی سیم برق تلفن به دلیل وجود اتصالی در پریز تلفن ساختمان باشد.

راه حل رفع این مشکل:

در این حالت بهتر است قبل از اقدام به هر کاری تلفن را به پریز دیگری در ساختمان وصل کنید تا از این موضوع مطمئن شوید.

 • سیم های تلفن فروسده شده اند.

اگر از در زمان سیم کشی تلفن از سیم باکیفیت با روکش مناسب استفاده نشده باشد، ظرف مدت نه چندان طولانی سیم های تلفن به دلیل شرایط جوی دچار خوردگی می شوند.

در چنین شرایطی اتصالی شدن سیم های برق تلفن یک اتفاق رایج و صد البته معضل است، چون در نهایت می تواند به قطع شدن کامل خط تلفن ختم شود.

راه حل رفع این مشکل:

برای حل این مشکل باید اول محل دقیق اتصالی در سیم های برق تلفن را پیدا کنید، اگر کل سیم های برق تلفن یک ساختمان چند طبقه یا آپارتمان چند واحده اتصالی پیدا کرده باشد، به طور حتم تنها کاری که می توان انجام داد، تعویض کلی سیم کشی تلفن است.

در این روش سیم های فرسوده تلفن را با سیم های جدید و با کیفیت تعویض می کنند تا مشکل اتصالی رفع شود.

اما اگر بعد از بررسی های انجام شده مشخص شود که اتصالی فقط مربوط به سیم کشی برق تلفن واحد شماست، باید از محل جعبه اصلی تلفن ابتدا سیم مختص واحد خود را پیدا کرده و برای تعویض آن اقدام کنید.

رفع خرابی سیمکشی تلفن ثابت

در بین مشکلات رایجی که در خطوط تلفن ثابت در قسمت های قبلی عنوان کردیم، اکثر آن ها به وجود ایراد در سیمکشی تلفن رخ داده اند.

برای اینکه بتوانید خرابی سیم کشی تلفن ثابت را رفع کنید، ابتدا لازم است تا با سیم معیوب یا خراب شده را شناسایی نمایید.

برای این منظور بر اساس مراحل زیر اقدام کنید:

 1. سیم کشی داخلی خود را از کابل اصلی مخابرات قطع کنید. حتی اگر خط تلفن مختص اینترنت دارید هم باید پریز آن را قطع کنید.
 2. مطمئن شوید که سر سیم های جدا شده از باکس مخابراتی هیچ تماسی با یکدیگر نداشته باشند.
 3. باز بودن اتصال سیم ها از باکس مخابراتی این امکان را به شما می دهد تا از مولتی متر برای پیدا کردن سیم معیوب کمک بگیرید.
 4. مولتی متر خود را در حالت بیزر قرار دهید. شما باید پایه های مولتی متر را طوری بر روی زوج سیم ها با رنگ های متفاوت قرار دهید که هیچ اتصالی بین سیم ها ایجاد نشود.

نحوه رفع خرابی سیم کشی تلفن ثابت8

 1. چنانچه در زمان تست با مولتی متر هر کدام از زوج سیم ها با یکدیگر اتصال پیدا کنند، سب اتصالی سیم های تلفن در داخل خانه شده و یا فیش اتصال دهنده تلفن شما معیوب می شود.
 2. ابتدا تمام بلوک های اتصال قابل مشاهده را بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچ گونه قطعی اتصال در سیم ها وجود نداشته و هر سیم به درستی زوج شده است. چنانچه قطعی اتصال را مشاهده کردید، در این مرحله می توانید آن را تعمیر کنید.
 3. حال دوباره به مرحله قبل بازگشته و سیم های تلفن را با دستگاه تست خطوط یا گوشی تلفن ثابت چک کنید. اگر باز هم خط تلفن قطع بود، بلوک ها و ترمینال های اتصال دهنده دیگر را بررسی نمایید.

نحوه رفع خرابی سیم کشی تلفن ثابت9

 1. وقتی تمام سیم های را به همین روش تست کردید، مطمئن شوید که تمام سیم های لخت هیچ اتصالی با یکدیگر نداشته باشند.
 2. وقتی سیم های معیوب را به این روش پیدا کرده و آن ها را تعمیر کردید، می توانید مدار کابل اصلی از مخابرات را وصل کرده و یک به یک ترمینال ها را در جای خود قرار دهید.

منابع فارسی:

منبع1 منبع2 منبع3

منبع انگلیسی:

منبع1 منبع2 منبع3

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی