از آنجا که داکت کشی تلفن جز خدمات ما در مجموعه تاسیسات 24 ساعته به شمار می رود، در ادامه شما را با نحوه انجام آن بیشتر آشنا خواهیم کرد.

داکت کشی شبکه یکی از مهم ترین روش های بسترسازی برای نصب تجهیزاتی است که نیاز به کابل کشی دارند.

در واقع از داکت کشی عموماً در سیم کشی روکار برای عبور کابل های تلفن، دوربین مدار بسته، برق، کابل شبکه و انواع مختلف سیم ها و کابل ها استفاده می شود.

با این هدف که علاوه بر کاهش خطرات احتمالی، زیبایی ساختمان را حفظ نمایند و جایگزین سیستم سنتی لوله کشی برق شده اند.

 

شیوه صحیح انجام داکت کشی تلفن

برای انجام داکت کشی تلفن باید طبق مراحل زیر پیش بروید:

1- پس از مشخص کردن محل قرارگیری داکت بر روی دیوار، باید دریل را 15 درجه بالاتر از سطح افق قرار دهید و کار سوراخ کاری را انجام دهید.

2- در این بخش لازم است که رول پلاک را در داخل سوراخ قرار داده و با کمک چکش آن را محکم نمایید.

3- پس از میزان کردن سوراخ های داکت با محل سوراخ های دیوار، پیچ ها را در رول پلاک ها قرار دهید و با استفاده از پیچ گوشتی یا دریل شارژی محکم کنید.

4- سپس باید محل اتصال دو داکت مربوط به تلفن را برای عبور کابل ها برش بزنید. البته این کار را قبل از نصب داکت دوم تلفن هم می توانید انجام دهید.

5- اگر ستونی در مسیر داکت کشی تلفن شما وجود داشته باشد، باید از انتهای داکت تا ستون را اندازه گیری کنید و به اندازه مورد نظر در داکت دیگری در 3 جهت نشانه گذاری نمایید.

6- با استفاده از اره در محل مشخص شده، داکت را برش بزنید. فراموش نکنید که باید به زوایه های داخلی، گوشه ها و زوایای خارجی یا برجستگی ستون ها دقت نمایید، چرا که در این قسمت ها داکت باید با فارسی بر (ابزاری برای برش داکت) برش زده شود.

7- برای فارسی بر کردن و یا برش داکت با زاویه 45 درجه به گونیا نیاز دارید. برای تنظیم زاویه داخلی، گونیا را با زاویه 45 درجه به سمت طول داکت نگاه داشته و در هر دو سمت علامت گذاری کنید و سپس با استفاده از اره برش بزنید.

8- برای مرتب کردن سطح برش از کاتر استفاده کرده و لبه ها را صاف کنید. در برخی مواقع لازم است که قسمت برش داده شده را به کمک کاتر، کمی بیشتر بردارید.

9- قسمت گوشه داکت تلفن را نیز اندازه گیری کنید. یک سر آن را با زاویه داخلی و سر دیگر را با زاویه خارجی فارسی بر کرده و آن را نصب کنید.

10- برای تنظیم زاویه خارجی، گونیا را به سمت انتهای داکت مربوط به تلفن با زاویه 45 درجه تنظیم کرده و نشانه گذاری نمایید.

11- در قسمت روی ستون نیاز به داکت با دو زاویه خارجی است. در زمان نصب دقت کنید که حتماً با داکت قبلی میزان باشد.

12- در صورتی که برش های فارسی بر، در گوشه ها به درستی زده شده باشند زاویه گوشه ها 90 درجه خواهد بود.

برای اینکه داکت ها به منظور عدم مشاهده سیم های تلفن متصل می شوند، باید داکت کشی زاویه ها و کنج ها به خوبی نصب شود تا هیچ سیمی از داکت بیرون نماند.

همچنین مواردی از قبیل شرایط محیط کاری، ایمنی، زیبایی دکور و استاندارهای لازم و نهایتاً سلیقه کارفرما و نصاب هم می توانند در هنگام داکت کشی تلفن مدنظر قرار بگیرند.

داکت کشی تلفن 1

5 مورد مهم که در کابل کشی تلفن باید مدنظر قرار بگیرد.

1- بدیهی است که در کارهای برق ساختمان نظیر کابل کشی تلفن، داشتن نقشه بسیار اهمیت دارد و به نوعی حرف اول را می زند.

2- در مرحله بعد باید کار نصب و اجرای داکت و یا ترانکینگ انجام شود. در ضمن بد نیست بدانید که داکت ها معمولاً از جنس pvc هستند.

3- سپس باید شبکه های مبتنی بر فیبر نوری اجرا شود و پس از آن کابل کشی تلفن که جزئی از شبکه می باشد را انجام داد.

4- پس از آن باید شماره گذاری نودهای شبکه و تست نودها و در مرحله بعدی کار نصب پریز برق تلفن را انجام داد.

5- نصب انواع پچ پنل و تعویض و ارتقای شبکه های کابلی قدیمی، آخرین مرحله ای است که برای کابل کشی باید صورت بگیرد.

برای مطالعه مقاله نحوه رفع خرابی سیم کشی تلفن ثابت، لینک آن را لمس نمایید.

داکت کشی تلفن 2

نکات مهم درباره داکت کشی تلفن

یکی از مواردی که می توان از داکت کشی استفاده نمود، سیم کشی تلفن در مجتمع های مسکونی و تجاری می باشد تا از گره خوردگی سیم ها جلوگیری شود.

همان طور که گفته شد شما برای شروع کار داکت کشی شبکه تلفن هم همانند کابل کشی، باید یک نقشه دقیق داشته باشید که بر اساس معماری ساختمان و نیازهای شبکه تنظیم می شود.

از جمله عواملی که در تهیه نقشه داکت کشی تلفن تاثیرگذار هستند، می توان به متراژ و نویز، دسترسی ها و محل قرارگیری سرورها و دیتا سنتر اشاره کرد.

توجه داشته باشید که اگر کابل کشی و همچنین داکت کشی تلفن، بر پایه اصول و استانداردهای مشخصی انجام نشود، ما شاهد اختلالاتی همچون نویز در تلفن خواهیم بود.

در واقع عدم رعایت اصول داکت کشی علاوه بر این که باعث افت کیفیت می شود، می تواند هزینه هایی را از جهت عیب یابی و تعمیر به شما تحمیل نماید.

بنابراین بعد از تهیه نقشه و طراحی اصولی شبکه کابل کشی توسط فرد متخصص باید داکت را بر روی دیوار قرار دهید.

حجم داکت ها باید براساس حجم کابل های مورد نظر انتخاب شود و برای این که بتوان در آینده کابل های بیشتری در آن ها قرار داد، حجم داکت باید از حجم کابل ها بیشتر باشد.

همچنین داکت باید کاملاً محکم و اصولی به وسیله پیچ نصب شود و از وسایل غیر استانداری مثل میخ، چسب و ... نباید برای نصب استفاده شود.

البته ناگفته نماند که بسیاری از داکت ها محل هایی برای سوراخ کاری دارند و نیاز به انجام این کار بر روی داکت نیست اما به هرحال اگر این محل ها را نداشتند و امکان سوراخ کاری هم نبود، می توان داکت ها را استثنائاً به وسیله چسب نصب نمود.

داکت کشی تلفن 3

مزایای و معایب داکت

استفاده از داکت مزایا و معایبی دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

  • مزایا:

* ایجاد نظم و ترتیب در سیم ها و کابل ها

* به حداقل رساندن ضربات و فشارهای مکانیکی و فیزیکی به کابل ها

* پیشگیری از زنگ زدگی و پوسیدگی کابل ها و افزایش طول عمر و دوام آن ها

* ایجاد زیبایی بیشتر در سیم کشی روکار

  • معایب:

* عدم امکان قرار دادن پارتیشن درون داکت ها

* عدم امکان نصب مستقیم پریزهای برق، شبکه و کلیدهای خاص بر روی آن ها

* عدم مقاومت داکت ها در برابر آتش سوزی

 

جمع بندی:

شاید بسیاری از افراد تصور کنند که کار داکت کشی تلفن بسیار ساده می باشد و نیازی به فرد متخصص برای انجام آن نیست.

اما همانطور که دریافتید این فعالیت، کاری تخصصی است که طبیعتاً باید توسط نیروهای حرفه ای صورت بگیرد تا از خطرات و مشکلات احتمالی در خطوط تلفن جلوگیری شود.

حال تصور کنید که کار خود را به افراد غیر متخصص سپرده اید. طبیعی است که در چنین حالتی مجبور هستید چند برابر مبلغ اولیه را هزینه کنید تا بتوانید ایرادات به وجود آمده در خط تلفن خود را برطرف نمایید.

اما ما در مجموعه تاسیسات 24 ساعته به همراه مجریان متخصص در حوزه داکت کشی تلفن و ضمانت خدمات مطلوب در کنار شما هستیم تا خیال شما را از هر نظر راحت نماییم.

داکت کشی تلفن 4

در ضمن با سپردن پروژه داکت کشی تلفن منزل خود به این مجموعه، علاوه بر بهره بردن از نظارت و پشتیبانی 24 ساعته، می توانید در زمان خود هم صرفه جویی نمایید، چرا که ما در کوتاهترین زمان ممکن کار شما را با کیفیتی عالی تحویل خواهیم داد.

برای ثبت سفارش داکت کشی تلفن کافی است همین حالا با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و یا فرم درخواست سرویسکار را پر نمایید تا در سریعترین زمان ممکن از خدمات مشاوره و بازدید رایگان همکاران فنی و کاربلد ما بهره مند شوید.

منابع: منبع 1، منبع 2، منبع 3، منبع 4، منبع5، منبع 6

 

اشتراک گذاری این صفحه