کولر آبی یکی از محبوب ترین سیستم های سرمایشی است که از گذشته تا امروز، از واجبات واحدهای مسکونی در فصل تابستان است.

به همین علت ما در این مطلب ابتدا راهنمای گام به گام طریقه نصب کولر آبی را در اختیار شما قرار می دهیم و بعد از آن مهم ترین نکاتی که باید در زمان نصب این کولر رعایت نمایید را بیان می کنیم. در آخر هم پیرامون هزینه نصب کولر آبی، توضیحاتی ارائه می دهیم. پس تا انتهای این متن مفید و کاربردی با ما همراه باشید.

راهنمای طریقه نصب کولر آبی

نصب کولرهای آبی، یکی از موثرترین روش های کاهش دمای محیط در اکثر نقاط کشور است. این کولرها به دو نوع پرتابل یا سیار و ثابت یا هوایی تقسیم بندی می شوند. معمولاً کولرهای آبی در جایی ثابت مانند پشت بام، بالکن، تراس، حیاط خلوت و ... نصب می شوند و در ظرفیت های هوا دهی متفاوتی تولید می شوند.

این کولرها شامل تجهیزات مکانیکی و الکتریکی هستند که لازم است هر کدام از آن ها به درستی نصب شوند تا کولر بتواند عمل تولید هوای خنک را به خوبی انجام دهد. بنابراین ما در این قسمت، مراحل نصب کولر آبی را به ترتیب به شما آموزش خواهیم داد.

اگر به خرید و نصب کولر آبی نیاز دارید همین حالا با ما تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان همکاران ما بهره مند شوید و مناسب ترین کولر آبی متناسب با شرایط ساختمان خود را تهیه کنید.

 • ساخت و نصب چهارپایه (شاسی)

ساخت چهارپایه کولر آبی، یکی از مهم ترین مراحل نصب این دستگاه است. به هیچ عنوان نمی توان کولر آبی را به طور مستقیم بر روی زمین قرار داد، زیرا در تشتک کولر، قطعه ای به نام سرریز وجود دارد که باعث می شود آب به درستی تخلیه نشود. علاوه بر این وجود برآمدگی سر دنده و مهره سرریز کولر، توانایی تخلیه آب به صورت مناسب و فاصله داشتن دهانه کانال توزیع از کف بام یا محل نصب، جز دلایل دیگری هستند که ثابت می کنند که باید حتماً از این شاسی استفاده کرد.

بنابراین باید در ابتدای نصب، یک چهارپایه استاندارد برای کولرهای آبی در نظر گرفت. توجه داشته باشید که این شاسی به علت موقعیت نصب کولر و اندازه آن نمی تواند اندازه و یا ابعاد استانداردی داشته باشد و باید بر اساس شرایط مکانی نصب آن، توسط متخصص ساخته شود. در واقع ساخت پایه کولر آبی باید بعد از تعیین مکان قرارگیری دستگاه و بر اساس فاصله بین محل نصب و ورودی کانال انجام گیرد.

پایه کولر آبی بالکنی ساخته شده باید در زیر هر پایه خود، یک صفحه داشته باشد تا کاملاً تراز باشد و در زمین فرو نرود. همچنین باید از نبشی برای جایگاه کولر و از میله هایی برای مهار آن استفاده شود.

نصب کولر آبی 2

برای ساخت این چهارپایه باید ابعاد کولر و ارتفاع آن را به دست آورید و بعد از برش نبشی و قوطی های فلزی مناسب، آن را طوری جوش دهید که براده های آهن و سرجوش ها به دلیل فشار در زمان نصب، سبب سوراخ شدن سینی کولر نشوند. توجه کنید که نبشی های پایه باید از نوع قوطی مانند و نبشی های محل قرار گرفتن کولر از نوع 90 درجه یا لبه دار باشند تا کولر بتواند درون آن قرار بگیرد.

 • حمل کولر آبی

حالا باید کولر آبی را به محل نصب خود منتقل کنید. این کار را می توانید یا به وسیله یک بالابر مثل آسانسور انجام دهید و یا کولر را باز کرده و دوباره با انتقال به محل جدید سرهم بندی کنید. سپس باید کولر را در شاسی ساخته شده طوری قرار دهید که دریچه هوای کولر به سمت کانال دستگاه باشد. فراموش نکنید که به هیچ عنوان نباید کولر آبی را با دست حمل کنید.

 • تراز کردن کولر آبی در هنگام نصب

کولر را باید از دو جهت تنظیم کنید:

1- دهانه خروج هوای کولر آبی باید دقیقاً برابر با ورودی هوای کانال باشد.

2- سطح قرار گرفتن کولر بر روی زمین، باید کاملاً دقیق باشد.

برای این که از صاف بودن کولر اطمینان پیدا کنید، باید با کمک یک تراز بنایی، تراز بودن کولر را تنظیم کنید. توجه به تراز بودن دستگاه به این دلیل مهم است که کوچک ترین ایراد در پایه کولر آبی و تراز نبودن آن، سبب نشت آب و کاهش کارآیی کولر می شود.

چنانچه قصد تهیه تراز بنایی را دارید، به شما توصیه می کنیم که ابتدا راهنمای خرید بهترین تراز بنایی دستی و لیزری را مطالعه کنید.

نصب برزنت

در مرحله اول کولر را در جای مناسب خود قرار دهید. مکان کولر باید تراز باشد و دریچه خروجی آن با دریچه ورودی واحد، اختلاف ارتفاع زیادی نداشته باشد.

بعد از این که از جایگزینی مناسب دستگاه مطمئن شدید، باید برزنت را نصب کنید. در نصب برزنت می توانید از بست های پلاستیکی مخصوص و محکم استفاده کنید و سراسر کانال را به دقت بپوشانید تا از هدر رفت هوای خنک جلوگیری شود. راه دیگر این است که برزنت را با چسب به دهانه کولر و کانال اتصال دهید. راه سومی هم که وجود دارد این است که از پیچک و یا تسمه فولادی و پیچ خودکار استفاده نمایید.

نصب کولر آبی 3

* نصب برزنت با چسب

برای نصب برزنت به وسیله چسب، باید فاصله دهانه کولر از دهانه کانال را تقریباً 30 سانتی متر تنظیم کنید. در این حالت باید برزنت را کمی بلند تر بگیرید تا بتوانید لبه های آن را حداقل به طول 5 سانتی متر بر روی کانال و 3 سانتی متر بر روی دهانه کولر با چسب های فوری و چند منظوره بچسبانید.

* اتصال برزنت با تسمه فولادی و پیچ خودکار

این بار به جای چسب از یک تسمه قابل انعطاف فولادی استفاده می شود. برزنت را از زیر آن به دقت رد کنید و با پیچ خودکار تمسه، آن را به کانال و دهانه کولر پیچ کنید.

نصب کولر آبی 4

* اتصال برزنت با گیره های پلاستیکی

در روش اتصال با گیره های پلاستیکی هم باید تعداد زیادی از گیره ها را به برزنت، لبه کانال و کولر متصل کنید. این روش ساده ترین راه برای افراد تازه کار و مبتدی است که البته کارایی خوبی هم دارد. فقط به یاد داشته باشید که اگر لبه های کانال تیز باشند، ضمن این که برای شما خطرناک هستند، می توانند باعث پاره شدن برزنت هم شوند.

بنابراین برای این منظور باید قبل از کار، ابتدا لبه کانال کولر خم شده باشد. اگر کانال ساز کولر شما این کار را انجام نداده است، باید در هر گوشه با دادن یک چاک کوچک لبه ها را برگردانده، خم و له کنید.

اگر قصد تعویض برزنت کولر آبی را دارید، می توانید بر روی لینک مربوطه بزنید و این مطلب را هم مطالعه نمایید.

 • نصب سایبان

یکی از مهم ترین راه های جلوگیری از هدر رفت انرژی در استفاده از کولر آبی این است که کولر خود را در زیر سایبان نصب کنید. با انجام این کار طول عمر استفاده از دستگاه هم افزایش پیدا می کند، چرا که از فرسوده شدن بدنه کولر در زیر تابش مستقیم آفتاب جلوگیری می کند.

ما در مقاله نصب سایبان کولر آبی در مورد خصوصیات سایبان مناسب و همچنین مکان و نحوه نصب سایبان اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار داده ایم.

نصب کولر آبی 5

علاوه بر راه های پیشنهادی ذکر شده در خصوص صرفه جویی هر چه بیشتر در مصرف برق و آب کولر آبی و همچنین افزایش راندمان آن، می توان به استفاده از اینورتر و کلیدهای هوشمند کولر آبی در این سیستم اشاره کرد. در صورت استفاده از اینورتر در زمان نصب سیستم موتور کولر آبی، دستگاه می تواند با مصرف برق کمتر، انرژی بیشتری تولید کند.

اگر مایل هستید که راجع به این موضوع بیشتر بدانید، می توانید مقاله امکان تبدیل کولرهای آبی به موتور دو متغیر را مطالعه نمایید.

 • نصب کلید کولر آبی

همان طور که می دانید در کنار داشتن سیستم آب مناسب برای نصب کولر آبی، باید سیستم برق آن را نیز از قبل در ساختمان تعبیه کنیم تا بتوانیم کلید کولر را در مکانی در دسترس نصب کنیم. کلید های کولر در سه مدل سوکتی، سه پل و چهار پل عرضه می شوند که طریقه نصب سیم های برق در هر کدام از این مدل کلیدها با یکدیگر متفاوت است.

نصب کولر آبی 6

اما بد نیست بدانید که عمدتاً سه کلید کولر از راست به چپ به رنگ های زیر هستند:

* دکمه اول که معمولاً آبی رنگ است، مربوط به پمپ آب دستگاه کولر آبی است.

* دکمه دوم که عمدتاً به رنگ قرمز است، مربوط به موتور کولر آبی است.

* دکمه سوم هم که عموماً به رنگ سبز بوده، مربوط به دور تند و کند کولر آبی است.

نصب کلید کولر سه پل

در بیشتر مواقع به علت ارزان بودن و نصب آسان، از این کلیدها برای کولرها استفاده می شود. شما می توانید با کمک علامت های ثبت شده روی پیچ ها، رشته های سیم را به پیچ مرتبط با خود متصل کنید.

علامت

رشته مرتبط

F

دور تند کولر

S

دور کند کولر

P

پمپ کولر

L

فاز کولر

 

نصب کلید کولر چهارپل

کلیدهای چهارپل، نسل جدید کولرهای آبی هستند که مزیت آن ها به نسبت کلیدهای سه پل این است که در زمان کار نکردن کولر، اتصال سیم نول به دستگاه را قطع می کنند. این کلیدها دارای 6 پیچ هستند که لازم است به رشته های مرتبط به خود وصل شوند.

علامت

رشته مرتبط

SP

دور تند کولر

SL

دور کند کولر

P

پمپ کولر

L

فاز کولر

N پایین

نول ورودی

N بالا

نول خروجی

نصب کولر آبی 7

اگر مطلب راهنمای نحوه نصب کلید کولر آبی را مطالعه کنید، خواهید دید که ما در این مطلب طریقه اتصال سیم های برق را با کمک شکل برای شما توضیح داده ایم.

 • نصب برق و سیم کشی کولر آبی

شما دو سیم فاز و نول که ورودی برق ساختمان است و یک کابل کولر که 4 رشته سیم در آن وجود دارد، در دست دارید. 4 رشته سیم کلید کولر برای پمپ، الکتروموتور، دور تند موتور و نول هستند. دقت داشته باشید که قطر رشته سیم برای این که بتواند جریان برق را بدون هیچ مشکلی برقرار کند، باید با شدت جریان آن تناسب داشته باشد.

ضمناً در وصل کردن سیم ها، باید توجه زیادی به خرج دهید. اگر به نقشه کلید و دفترچه کولر دقت نمایید، انجام آن کار بسیار ساده ای است.

نصب کولر آبی 8

1- سیم فاز را به شماره 1 وصل نمایید.

2- سیم زرد را به شماره 2 و سر دیگر آن را در بدنه کولر به فیش ورودی پمپ متصل کنید.

3- سیم قرمز که برای روشن شدن و دور کند الکتروموتور است به شماره 9 و در بدنه کولر به فیش دور کند وصل نمایید.

4- پس از آن سیم مشکی را به شماره 7 و در بدنه کولر به فیش دور تند وصل کنید.

5- در آخر سیم نول را به سیم آبی رنگ وصل نموده و مستقیم در بدنه کولر به فیش باقیمانده که نول کولر است، متصل نمایید.

توجه کنید که اگر سیم ها را در جای مناسب خود وصل نکنید، یا کولر روشن نمی شود و یا اتصالی می کند. در ضمن بر روی دیواره کولر، جعبه ای وجود دارد که برای اتصال سیم های ذکر شده کاربرد دارد و بر روی اکثر آن ها هم نوشته شده که هر فیوز مربوط به کدام قسمت است. در واقع ما به علت جلوگیری از آسیب دیدن سیم ها و در تماس نبودن آن ها با آب از جعبه تقسیم کمک می گیریم.

نصب کولر آبی 9

در این قسمت بهتر است تا مطالعه مقاله آموزش نصب موتور کولر آبی را به شما پیشنهاد کنیم، زیرا گاهی ممکن است که بنابر دلایلی همچون جا به جایی کولر آبی مجبور باشید که موتور دستگاه را باز کرده و آن را در مکان جدید نصب کنید. شما می توانید برای مطالعه کامل این مطلب بر روی لینک آن بزنید.

از طرفی همانطور که در مقاله نحوه جابجایی و نصب مجدد کولر آبی گفتیم باید بعد از اتمام جا به جایی کولر آبی و نصب موتور کولر، تمامی قطعات آن از جمله پوشال ها، تسمه پروانه و شناور کولر آبی به درستی نصب و تنظیم شوند.

 • اتصال کولر به آب شهری

یکی از مراحل مهم نصب کولر آبی، تامین آبی است که بتواند نیاز کولر آبی را برطرف کند. معمولاً برای تامین آب این دستگاه، یا از تانکر در پشت بام استفاده می شود و یا مستقیماً کولر را به مسیر لوله آب شهری متصل می کنند.

معمولاً در ساختمان های قدیمی تر چون کولر در پشت بام قرار می گرفت، از تانکر برای تامین آب آن استفاده می کردند. اما در بناهای امروزی، چون هر واحد دارای انشعابی مستقل است که به وسیله آن کولر تغذیه می شود، یک شاخه اصلی برای آن در نظر می گیرند.

به علاوه به منظور انتقال شاخه آب به پشت بام منازل از لوله های مخصوصی به نام لوله کولر استفاده می شود که در دو جنس مسی و پلاستیکی در بازار موجود هستند. اما از آنجایی که لوله های مسی گران قیمت هستند و قطر کمی دارند، بهتر است از آن ها استفاده نشود.

نصب کولر آبی 10

اما برای اتصال کولر به آب شهری باید طبق مراحل زیر پیش بروید:

1- شیر آبی که در پشت بام مخصوص واحد شما در نظر گرفته شده است را پیدا کنید. البته این را هم در نظر داشته باشید که ممکن است گاهی سیستم لوله کشی آب برای کولر در پشت بام ساختمان تعبیه نشده باشد.

به همین علت ما در مطلبی جداگانه با عنوان اجرای لوله کشی آب کولر آبی، نحوه اجرای سیستم آب کولر آبی را با توجه به نوع لوله کشی آب در ساختمان برای شما توضیح داده ایم.

2- بعد از اجرای لوله کشی آب و نصب شیر آب، شیر مخصوص کولر را به آن ببندید، شیلنگ مخصوص کولر را وصل کنید و سمت دیگر آن را به شناور دستگاه متصل نمایید.

3- شناور را پس از پر شدن مخزن کولر تنظیم نمایید تا از سر ریز شدن آب در پشت بام جلوگیری شود. 

 • روش اتصال لوله آب به کولر:

برای اتصال لوله آب به کولر چه از جنس مسی باشد و چه از جنس پلاستیکی، به یک سری فیتینگ یا اتصالات نیاز دارید که عبارتند از:

* تبدیل برنجی 1.2 به 1.4

* مهره و گلویی برنجی 1.4 اینچی

* مغزی برنجی 1.2 اینچی

* شیر 1.2 اینچی

* شیلنگ مخصوص

نصب کولر آبی 1

برای اتصال لوله آب شهری به کولر باید ابتدا مغزی و شیر فلکه 1.2 را با استفاده از تفلون به لوله آب شهری ببندید. ممکن است که خود پیمانکار، قبلاً این کار را انجام داده باشد، اما اگر نکرده باشد هم کافیست شما قبلاً شیر آب اصلی را بسته باشید و با باز نمودن درپوش استفاده شده، به جای آن شیر 1.2 را ببندید. البته می توان به صورت مستقیم هم شیر را به اتصالات شیر تغذیه متصل کرد، ولی در کل بهتر است که از یک شیر 1.2 برای قطع و وصل کردن جریان آب کمک بگیرید.

شیر فلکه یا والو برای زمان هایی در نظر گرفته می شود که نیاز باشد آب را قطع کنید. سپس با استفاده از یک تبدیل 1.2 به 1.4 و با استفاده از تفلون می توانید لوله مخصوص را به این تبدیل وصل نمایید. برای این کار باید ابتدا مهره را وارد شیلنگ کرده و سپس گلویی را به اندازه حدود نیم سانتی متر عقب تر از سر شیلنگ قرار دهید. در ادامه این سری نیم سانتی را وارد تبدیل کرده و مهره پست گلویی را روی تبدیل سفت می کنید. شما همین کار را در سمت کولر هم انجام می دهید، با این تفاوت که شناور کولر آبی، دیگر نیازی به تبدیل ندارد و خود مهره گلویی و مهره 1.4 اینچی به راحتی بر پشت شناور بسته می شوند.

 • نصب آب ریز

آب ریز یا سرریز کولر مهره ای است که در کف کولر نصب می شود تا آب از اندازه ای تجاوز نکند و در صورت زیاد شدن آب سر ریز کند. این اتصال به واسطه یک واشر آب بندی در کف کولر به راحتی بسته می شود. تنها مهره و واشر این اتصال از زیر نصب می شوند. بعد از بسته شدن سرریز، نوبت به نصب شناور می رسد.

نصب کولر آبی 11

 • نصب شناور کولر آبی

همان طور که در مطلب نحوه نصب و تنظیم شناور کولر آبی گفتیم شناور قطعه ای است که میزان آب را با کمک سیستم قطع کن خود در کولر آبی تنظیم می کند و اگر از این وسیله در کولر آبی استفاده نشود، آب از داخل کفی کولر آبی سرریز خواهد شد.

شناورها انواع مختلفی دارند، ولی همه آنها وظیفه دارند که وقتی آب به اندازه کافی وارد کولر شد، ورودی آب به کولر را قطع نمایند. در نتیجه تنظیم شناور اهمیت زیادی دارد. توجه کنید که برای این که شناور بتواند کار خود را به خوبی انجام دهد، لازم است که کولر به درستی تراز شده باشد.

شیرهای شناور کولر آبی در قسمت زیرین خود دارای یک مهره، گلویی، مهره برنجی 1.4 اینچی و واشر هستند. این شیرها را باید به بدنه کولر آبی در سینی و صفحه پشتی کولر نصب کرد. واشر و مهره برنجی برای اتصال شناور در نظر گرفته شده اند و وقتی شما شناور را نصب کردید باید به گونه ای تنظیم شوند که آب، حداکثر تا حدود 1 سانتی متری سرریز وارد کولر شود و شناور بتواند آن را قطع کند. شناورها را با کج کردن میله، چرخاندن توپی و یا سفت کردن مهره ای تنظیم می کنند.

در زمان نصب شناور دقت کنید که شیر، کمی به صورت قائم قرار بگیرد تا در صورت زیاد شدن آب، آن را قطع کند، زیرا اگر سر شناور رو به پایین باشد ورودی آب به کولر هم افزایش پیدا می کند.

 • تست نهایی کولر آبی

در نهایت برای این که از طریقه نصب و راه اندازی کولر آبی اطمینان حاصل کنید، باید کولر را تست نمایید. بدین منظور لازم است که اقدامات زیر را انجام دهید:

* پمپ آب را روشن کرده و گردش صحیح آب را چک کنید.

* هر دو درب کولر را ببندید تا بتوانید مطمئن شوید که پوشال ها خیس می شوند.

* با روشن کردن موتور دستگاه از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنید.

* میزان خنکی باد کولر را بررسی کنید.

برای این که اطلاعات خود را در این باره تکمیل نمایید به شما توصیه می کنیم که حتماً مطلب راهنمای طریقه نصب کولر آبی را مطالعه کنید. در ضمن اگر به هر دلیلی به تهیه پمپ آب کولر آبی نیاز دارید، مطالعه مطلب راهنمای خرید بهترین پمپ آب کولر آبی می تواند کمک کننده باشد.

 

مهم ترین نکات در نصب کولر آبی

چون در کولرهای آبی، هم اتصال به برق وجود دارد و هم آب در آن ها جریان دارد، خطر برق گرفتگی چند برابر می شود. پس لازم است که حتماً کلیه نکات ایمنی در زمان نصب دستگاه رعایت شوند تا از بروز حوادث خطرناک جلوگیری شود.

1- پیش از نصب کولر آبی، حتماً از برق دار نبودن آن اطمینان حاصل کنید.

2- قبل از نصب کولر، باید حتماً کلید و فیوز را قطع کنید. همچنین لازم است که حتماً در زمان اتصال برق کنتور به تابلو فیوز هم به محل دقیق فاز و نول توجه نمایید.

3- در زمان عایق کاری کولر آبی در برابر نور آفتاب، دریچه های دستگاه را به طور کامل نپوشانید، چون این کار موجب عدم ورود هوا به داخل کولر می شود.

4- قبل از این که عملیات نصب کولر آبی را انجام دهید، مسیر ورودی آب به کولر را طوری تنظیم کنید که در معرض نور خورشید قرار نداشته باشد. دلیل این موضوع هم این است که به طور قطع هر چه آبی که به کولر وارد می شود خنک تر باشد، باد آن هم خنک تر می شود.

5- پیش از نصب کولر حتماً از سلامت کف دستگاه مطمئن شوید.

6- بایستی حتماً کف کولر را ایزوگام کنید، اما باید مراقب باشید که درپوش کولر را با ایزوگام مسدود نکنید، زیرا در این صورت، قیر مانع بستن واشر آب بند می شود.

7- کولر را در مکانی نصب کنید که کاملاً تراز باشد و آب داخل کولر به یک سمت جمع نشود.

8- قطعاً قبل از نصب کولر، کانال سازی صورت گرفته است، بنابراین شما باید کولر را مستقیماً به دهانه کانال متصل کنید.

9- ارتفاع پایه کولر آبی از سطح زمین، باید حداقل 30 سانتی متر باشد.

10- نصب کولر آبی در بالکن، بهارخواب خانه یا پشت بام، بهترین انتخاب ممکن برای محل نصب دستگاه است.

11- به منظور نصب کولر آبی پشت پنجره لازم است که با نصاب کولر آبی یا یک جوشکار مشورت کنید تا امکان جوش قاب فلزی نگهدارنده کولر آبی را بررسی نمایند.

مشاهده فیلم نصب کولر آبی می تواند اطلاعات جامعی در خصوص نصب این وسیله در اختیار شما بگذارد. پس پیشنهاد می کنیم تماشای آن را از دست ندهید.

 

هزینه نصب کولر آبی

همیشه با شروع فصل گرما، افراد بسیاری نسبت به خرید، تعویض و نصب کولر آبی خود اقدام می کنند تا بتوانند هوایی خنک و دلچسب برای منازل خود تامین نمایند. بنابراین لازم است بدانید که چه عواملی بر روی هزینه و اجرت نصب کولر آبی تاثیر می گذارند.

وجود مدل های مختلف کولر آبی یکی از این عوامل است. احتمالاً همه شما کولر آبی پوشالی را می شناسید. این دستگاه با مرطوب نگه داشتن پوشال ها سبب ایجاد هوای خنک می شود، ولی از آنجایی که این مدل مصرف آب زیادی دارد، چند وقتی است که کمتر از آن استفاده می شود و به جای آن، کولر آبی سلولزی را به کار می برند که هوای گرم با گذر از پدهای خیس سلولزی آن خنک شده و هوای مطبوعی را در فضا پخش می کند. همچنین نوع دیگری از کولرهای آبی، کولرهای آبی رومیزی هستند که به راحتی جا به جا می شوند و نصب آن ها هزینه زیادی ندارد و حتی می توانید خودتان هم آن را انجام دهید.

علاوه بر این در بعضی مناطق که به دلیل تنگ بودن راه پله نمی توان کولر را بدون بالابر به بالکن آورد، هزینه نصب و دستمزد نصاب کولر آبی افزایش خواهد یافت. اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که معمولاً هزینه نصب کولرهای آبی برندهای مختلف، تفاوت چندانی با همدیگر ندارند. برای مثال قیمت نصب کولر آبی برند آبسال با صنام تفاوت خاصی ندارد.

با همه این احوال اگر قصد دارید بدانید که هزینه نصب کولر آبی چقدر است، می توانید به صفحه تعرفه خدمات ما سر بزنید و از قیمت های به روز خدمات مربوط به کولر آبی مطلع شوید.

اگر به خرید و نصب کولر آبی نیاز دارید همین حالا با ما تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان همکاران ما بهره مند شوید و مناسب ترین کولر آبی متناسب با شرایط ساختمان خود را تهیه کنید.

جمع بندی

ما در این مطلب سعی کردیم هر آنچه لازم است درباره نصب کولر آبی بدانید را در اختیارتان قرار دهیم و امیدواریم که برایتان راه گشا بوده باشد.

اما همان طور که حتماً متوجه شده اید، نصب کولر آبی به عنوان یکی از رایج ترین سیستم های سرمایشی، اصلاً کار ساده ای نیست، زیرا نصاب کولر آبی باید به برق ساختمان، تجهیزات کولر و نقشه برق موتور کولر آبی نیز تسلط داشته باشد تا بتواند نصب دستگاه را سریع تر و راحت تر انجام دهد.

از این رو مجموعه تاسیسات 24 ساعته با گرد هم آوردن گروهی از استادکاران ماهر و با تجربه و داشتن سابقه ای طولانی در زمینه کار با کولرهای آبی می تواند انتخابی مناسب برای شما باشد.

لازم به ذکر است که این مجموعه با در نظر گرفتن گارانتی تضمین کیفیت برای کلیه خدمات خود، خیال شما مشتریان عزیز را از بابت کیفیت خدمات و مهارت مجریان شاغل در این مجموعه آسوده کرده است.

نصب کولر آبی 12

بنابراین اگر قصد دارید برای نصب، تعمیر و سرویس کولر آبی خود از نیروهایی مجرب کمک بگیرید، همین الان فرم درخواست سرویسکار را پر کنید و یا با ما تماس بگیرید تا نزدیکترین نصاب مستقر در منطقه شما در کمترین زمان ممکن به محل اعزام شده و نیاز شما را برطرف کند.

خلاصه ای از آنچه در این مطلب گفته شد

 • به هیچ وجه نمی توان مستقیماً کولر آبی را بر روی زمین قرار داد، چرا که در این حالت قطعه ای به نام سرریز که در زیر تشتک کولر قرار دارد، اجازه نمی دهد که آب به خوبی تخلیه شود.
 • اگر کولر آبی تراز نباشد، شما با نشتی آب و کاهش کارآیی دستگاه مواجه خواهید شد.
 • چنانچه در زمان نصب سیستم موتور کولر آبی از اینورتر استفاده کنید، دستگاه برق کمتری مصرف کرده و در مقابل انرژی بیشتری تولید می کند.
 • اتصالاتی که برای وصل کردن لوله آب به کولر آبی نیاز دارید، شامل تبدیل برنجی 1.2 به 1.4، مهره و گلویی برنجی 1.4 اینچی، مغزی برنجی 1.2 اینچی، شیر 1.2 اینچی و شیلنگ مخصوص هستند.
 • برای این که شناور بتواند کار خود را به درستی انجام دهد، کولر باید کاملاً تراز باشد.

 

پرسش و پاسخ های متداول

1- آیا در خانه های قدیمی که کانال کولر وجود ندارد، می توان کولر را در پشت پنجره نصب کرد؟

بله، به شرطی که کولر به خوبی در جای خود محکم و تراز شود، می توان این کار را انجام داد.

2- آیا نصب کولر آبی در محیطی بسته مثل یک اتاق در پشت بام ایرادی ندارد؟

بهتر است که کولرهای آبی در جایی نصب شوند که هوا به میزان کافی جریان دارد و اگر جریان هوا در این اتاق مناسب باشد، نصب کولر در آن اشکالی ندارد.

3- آیا کولرهای آبی را تنها می توان در پشت بام نصب کرد؟

مرسوم ترین نقطه برای قرارگیری و نصب این کولرها در پشت بام است، اما با این حال نصب کولر آبی در تراس، حیاط خلوت و پشت پنجره هم صورت می گیرد.

4- آیا نصب سایبان به خنک شدن باد کولر آبی کمک می کند؟

بله، نصب کولر در سایه یا استفاده از کاور یا سایبان برای آن، به تولید هوای خنک کمک می کند.

5- چگونه می توان از هدر رفت انرژی در کولر آبی جلوگیری کرد؟

نصب سایبان، نصب بزرنت و نصب شاسی جز مواردی هستند که سبب جلوگیری از هدر رفت انرژی در کولر آبی می شوند.

منابع: منبع 1، منبع 2، منبع 3، منبع 4، منبع 5

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد، شیراز، شهریار، اسلامشهر، اصفهان، تبریز، رشت، اهواز، اراک، پردیس، رودهن، بومهن، پرند، دماوند، قم، ارومیه، کرمانشاه، شهر قدس فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 200.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

1. در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.

2. با شماره های قسمت تماس با ما، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

 

اشتراک گذاری این صفحه