کولر آبی از سیستمهای سرمایشی در فصل تابستان می باشد که از دیرباز مورد استفاده قرار گرفته است و در تهران جز یکی از واجبات در فصل تابستان برای واحدهای مسکونی می باشد به همین دلیل بهتر است با طریقه نصب آن آشنا باشید.

برای نصب کولر آبی به متخصصی که مسلط به برق ساختمان و تجهیزات کولر باشد نیازمند است. برای نصب بهتر و عدم وجود آمدن مشکلاتی در فصل زمستان بهتر است شیر آب ورودی به کولر در  کنار کولر مهیا باشد.

کولرهای آبی به دو نوع پرتابل یا سیار و ثابت یا هوایی تقسیم می شوند. در این مقاله ما قصد داریم طریقه نصب کولر آبی را بیان کنیم . قبلا در مقاله ای جداگانه تعمیران این کول را توضیح دادیم که در صورت نیاز می توانید با کلیک بر لینک تعمیر کولر آبی آن را مطالعه فرمایید.

نصب کولر آبی 1

کولر های آب معمولا در جایی ثابت که می تواند پشت بام ، بالکن، تراس ، حیاط خلوت و ... باشد نصب می شوند و در ظرفیت های هوا دهی متفاوتی تولید می شوند.

مراحل زیر در نصب کولر صورت می گیرد:

 • ساخت شاسی
 • نصب برزنت کولر
 • اتصال کولر به آب شهری با لوله های مخصوص کولر
 • اتصال برق و کلید کولر در جای مناسب
 • و روشن شدن کولر

ساخت شاسی

کولر آبی را نمی توان بصورت مستقیم بر روی زمین قرار داد و دلیل ان هم وجود سر ریز رد کف کولر و بر امدی حاصل از سر دنده های این سر ریز و امکان تخلیه آب و همچنین فاصله استاندارد مورد نیاز تا دهانه توزیع هوای کانال کولر می باشد.

به همین دلیل باید یک شاسی استاندارد برای کولر های آبی در ابتدای نصب در نظر گرفته شود.این شاسی اندازه و یا ابعاد استانداردی نمی تواند داشته باشد و دلیل ان هم یکی موقعیت نصب کولر است و دیگری اندازه کولر.

شاسی که ساخته می شود باید در زیر هر پایه یک صفحه بریا اینکه در زمین فرو نرود داشته باشد و از میله هایی برای مهار کولر و از نبشی برای جایگاه کولر استفاده شود. مطابق با شکل زیر:

نصب کولر آبی 2

برای ساخت این شاسی باید اندازه ابعاد کول را به همراه اندازه های ارتفاع به دست آورده و پس از برش نبشس و قوطی های فلزی مناسب بصورت جوش دهید که براده های آهن و سر جوش ها باعث سوراخ شدن سینی کولر در زمان نصب به دلیل فشار نشوند.

سپس باید کولر را به محل نصب انتقال دهید. این کار را می توانید بوسیله یک بالابر یا آسانسور انجام دهید ویا کولر را باز کرده و دوباره با انتقال به محل سر هم کنید.

سپس کولر را در شاسی ساخته شده به صورتی که درچه هوای کولر به سمت کانال کولر باشد تعبیه می کنید . از دو جهت باید کولر را تنظیم کنید . اول دهانه خروج هوای کولر ابی باید دقیقا برابر با ورودی هوای کانال باشد و دوم اینکه سطح قرار گرفتن کولر باید بر روی زمین دقیق باشد.

برای اینکه از صاف بودن کولر اطمینان پیدا کنید با یک تراز بنایی میزان تراز بودن ایستادن کولر را اندازه گیری کنید. 

نصب برزنت:

نصب کولر آبی 3

در مرحله اول، کولر را در جای مناسب خود قرار دهید، مکان کولر باید تراز باشد و دریچه خروجی کولر با دریچه ووردی واحد اختلاف ارتفاع زیادی نداشته باشد. پس از اطمینان از جایگزینی مناسب، برزنت را باید نصب کنید.
در نصب برزنت می توانید از بست های پلاستیکی مخصوص و محکم استفاده نموده و سراسر کانال را بدقت بپوشانید و از هدر رفت هوای خنک جلوگیری نمایید.

راه دیگر این است که برزنت را با چسب به دهانه کولر و کانال اتصال دهید و راه سوم این است که از پیچک و یا تسمه فولادی و پیچ خودکار استفاده شود.

برای نصب برزنت بوسیله چسب باید دهانه کولر از دهانه کانال را تقریبا 30 سانتی متر تنظیم کنید. در این حالت باید برزند را کمی بلند تر بگیرید تا بتوانید لبه های برزنت را حداقل به طول 5 سانتی متر بر روی کانال و 3 سانتی متر بر روی دهانه کولر با چسب های فوری و چند منظوره بچسبانید.

در روش اتصال برزنت با تسمه فولادی و پیچ خودکار این بار به جای چسب از یک تسمه قابل انعطاف فولای استفاده می کنید. برزند را از زیر آن به دقت رد می کنید و با پیچ خود کار تمسه و برزند را به کانال و دهانه کولر پیچ می کنید.

نصب کولر آبی 4

در روش اتصال با گیره های لاستیکی هم باید تعداد زیادی از گیره ها را به برزنت و لبه کانال و کولر تعبیه کنید . این روش ساده ترین راه برای افراد تازه کار و مبتدی است که البته کارایی خوبی هم دارد.

نصب کولر آبی 5

فقط به یاد داشته باشید که اگر لبه های کانال تیز باشند ضمن خظرناک بودن برای شما می توانند باعث پاره شده برزنت هم بشوند. برای این منظور باید قبل از کار ابتدا لبه کانال کولر خم شده باشد. اگر این کار را کانال ساز کولر شما انجام نداده در هر گوشه با دادن یک چاک کوچک لبه ها را برگردانید و خم زدن و له کنید.

نصب کلید کولر:

نصب کولر آبی 6

جهت مشاهده و دانلود رایگان فیلم سرویس کولر آبی کلیک کنید.

برق کولر
دو سیم فاز و نول که ورودی برق ساختمان می باشد و یک کابل کولر که 4 رشته سیم در آن می باشد، در دست دارید.  4 رشته سیم کلید کولر برای پمپ، الکتروموتور، دور تند موتور و سیم چهارم نول می باشد.

در وصل کردن سیم ها بسیار دقت کنید. کار بسیار ساده ایست اگر به نقشه کلید و کولر بسیار دقت کنید.

دقیقا طبق نقشه و دفترچه کولر عمل نمایید.

 

نصب کولر آبی 7

نقشه سیم کشی انواع کولر آبی

 1. سیم فاز را به شماره 1 وصل نمایید.
 2. سیم زرد را به شماره 2 و سر دیگر آن را در بدنه کولر به فیش ورودی پمپ،
 3. سیم قرمز که برای روشن شدن و دور کند الکتروموتور می باشد به شماره 9 و در بدنه کولر به فیش دور کند،
 4. و پس از آن سیم مشکی را به شماره 7 و در بدنه کولر به فیش دور تند وصل نمایید.
 5. در آخر سیم نول را به سیم آبی رنگ وصل نموده و مستقیم در بدنه کولر به فیش باقیمانده که نول کولر می باشد وصل نمایید.

توجه:

اگر سیم ها در جای مناسب خود وصل نکنید یا کولر روشن نمی شود یا اتصالی می کند

 

توجه:

بر روی دیواره کولر جعبه ای وجود دارد که برای اتصال سیم های ذکر شده می باشد. اکثر جعبه ها بر روی آنها نوشته شده است که هر فیوز مربوط به کدام قسمت می باش

اتصال کولر به آب شهری

 1. شیر آبی که در پشت بام مخصوص واحد شما در نظر گرفته شده است را بیابید.
 2. شیر مخصوص کولر را به آن ببندید، شلنگ مخصوص کولر را وصل نموده و سمت دیگر آن را به شناور کولر وصل کنید.
 3. شناور را پس از پر شدن مخزن کولر تنظیم نمایید که از سر ریز شدن آب در پشت بام جلوگیری شود.

روش اتصال لوله آب به کولر

برای اتصال لوله آب به کولر نیاز به یک سری فیتینگ یا اتصالات دارید که عبارتند از :

تبدیل برنجی 1.2 به 1.4 ، مهره و گلویی برنجی 1.4 اینچی ، مغزی برنجی 1.2 اینچی، شیر 1.2 اینچی، شیلنگ مخصوص

برای اتصال لوله آب شهری به کولر ابتدا باید مغزی و شیر فلکه 1.2 را با استفاده از تفلون به لوله آب شهری ببندید. شیر فلکه یا والو برای زمان هایی در نظر گرفته می شود که نیاز باشد اب را قطع کنید. سپس با استفاده از یک تبدیل 1.2 به 1.4 و با استفاده از تفلون می توانید لوله مخصوص را به این تبدیل وصل کنید.

برای این کار باید ابتدا مهره را وارد شیلنگ کرده و سپس گلویی را به اندازهحدود نیم سانتی متر عقب تر از سر شیلن قرار دهید. سپس این سری نیم سانتی را وارد تبدیل می کنید و مهره پست گلویی را روی تبدیل سفت می کنید.

نصب کولر آبی 8

همین کار را در سمت کولر هم انجام می دهید.با این تفاوت که شناور کولر آبی دیگر نیازی به تبدیل ندارد و خود مهره گلویی و مهره 1.4 اینچ به راحتی بر پشت شناور بسته می شوند.

نصب آب ریز

آب ریز و یا سر ریز کولر مهره ای است که در کف کولر نصب می شود تا آب از اندازه ای تجاوز نکند و در صورت زیاد شدن آب سر ریز کند. این اتصال بواسطه یک واشر آب بندی در کف کولر به راحتی بسته می شود. تنها مهره و واشر این اتصال از زیر نصب می شوند.

وقتی سر ریز بسته شد نوبت نصب شناور است.

 نصب کولر آبی 9

نصب شناور کولر آبی

شناور ها انواع مختلفی دارند ولی همه آنها وظیفه قطع کردن ورودی آب به کولر را در زمانی دارند که آب به اندازه کافی وارد کولر شده باشد . در نتیجه تنظیم شناور اهمیت زیادی دارد. شیر های شناور کولر آبی در قسمت تحتانی خودشان یک مهره و گلویی و مهره برنجی 1.4 اینچی و یک واشر دارند.

این شیر ها را باید به بدنه کولر ابی در سینی کولر و در صفحه پشتی تستک کولر نصب کرد. واشر و مهره برنجی برای اتصال شناور هستندو وقتی شناور را تعبیه کردید باید به گونه ای تنظیم شود که آب تا حدود 1 سانتی متری سر ریز بیشتر وارد کولر نشود و شناور بتواند آن را قطع کند.

شناور ها را با کج کردن میله ، چرخاندن توپی و یا سفت کردن مهره ای تنطیم می کنند. (برای اطلاعات بیشتر مطلب نحوه نصب و تنظیم شناور کولر آبی  را بخوانید)

نصب کولر آبی 11

نصب کولر آبی توسط تکنسین

توجه:

در وصل کردن شیلنگ ها بسیار دقت کنید که در آینده نشتی در پشت بام بوجود نیاید

حال کولر شما آماده استفاده می باشد و می توانید آن را روشن نمایید.

در صورتیکه مشکلی با کولر آب خودتان داشتید می توانید در مقاله سرویس کولر آبی انواع تعمیرات و سرویس کولر آبی را مطالعه فرمایید . شاید مشکل شما هم در این رابطه در این مقاله آمده باشد.

تذکر مهم: جهت هدر رفت و صرفه جویی از مصرف برق حتما در زمان روشن بودن کولر از بسته بودن پنجره و دربهای ساختمان اطمینان پیدا کنید.

 

یکی از خدمات ما نصب کولر آبی در سریعترین زمان ممکن و بدون هزینه ایاب و ذهاب است.

نظر یکی از مشتریان در مورد تجربه استفاده از خدمات ما در زمینه سرویس کولر آبی

 


اگر به علت ایزوگام کردن پشت بام و یا هر علت دیگر، نیاز به نصب مجدد کولر دارید و یا کولر جدید خریده اید و نیاز به نصب آن دارید، همین الان با ما تماس بگیرید تا نزدیکترین نصابِ مستقر در منطقه شما در کمترین زمان ممکن اعزام شود. .

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +1 # سعید 1396-04-13 20:33
سلام من نقشه ای ازسیم کشی برق کولرابی روکاغذکشیدم وهرموقع سیمی قطع شده تونستم به راحتی نصب کنم ولی مشکلی که پیش امده این هست که پشت موتورکولرسه تاسیم هست که مستقیم میادداخل جعبه تقسیم وموقع نصب این سه تاسیم نمیدونم کدومش مال دورکند وکدومش مال دورتند ونول هستش وبه هرشکلی که این سه تاسیم نصب میکنم موتورکارنمیکنه ولی سیم کشی که مال کلیدتابیادداخل جعبه تقسیم کولربدون مشکل وکاملادرسته فقط سه تاسیمی که ازموتورکولرمیادداخل جعبه تقسیم چطورنصب کنم باتشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1396-04-17 21:51
سلام دوست عزیز.
اگر سیم کشی کولر شما صحیح انجام شده باشد، سیم آبی در جعبه تقسیم که سیم مشترک بین موتور و پمپ آب می باشد سیم نول موتور و محل نصب آن فیش وسطی می باشد، فیش بالایی و فیش پایینی دور تند و دور کند موتور می باشند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # شفیعیون 1397-01-29 21:46
سلام
در خانه های قدیمی که کانال کولر آبی وجود ندارد می توانیم کولر را پشت پنجره نصب کنیم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-01-30 20:43
سلام
بله، به شرط اینکه به خوبی در جای خود محکم شود و تراز باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # نیل فروش 1397-02-01 23:16
سلام.. نصب کولر آبی در محیط بسته مثل یک اتاق در پشت بام اشکالی ندارد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-02-02 22:48
سلام
بهتر است کولرهای آبی در مکانی نصب شود که هوا در جریان باشد. اگر تامین هوا مناسب باشد مشکلی ندارد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن