>یکی از اجزا مکانیکی کولرآبی که نقش تعیین کننده‌ای در حرکت و کیفیت چرخش پروانه کولرآبی دارد پولی کولر می‌باشد. پولی عموما از اجزائی است که به این راحتی آسیب نمی‌بیند و کمتر شاهد خرابی آن هستیم.

در اصل یک کولرآب دو پولی دارد. یک پولی کوچک‌تر که بر محور موتور نصب شده و یک پولی بزرگتر که همانگونه که توضیح داده شد بر روی محور پروانه نصب شده است. این دو پولی با استفاده از یک تسمه و با میزان فشار لازمی که باید در محکم بودن تسمه کولر به آنها اعمال شود دور موتور را به پروانه انتقال می‌دهند و باعث حرکت پروانه و نهایتا ایجاد باد خنک می‌شوند.

اما همانگونه که در مقاله تعمیر کولرآبی توضیح داده شد هرگاه سر و صدای کولر زیاد شود و یا هرگاه کولر، تسمه زیاد خراب کند و یا بر اثر ضربه، خرابی یاتاقان و ... به پولی آسیب وارد شود تنها راه تعمیر پولی کولرآبی تعویض آن می‌باشد.

 

تعویض پولی کولر آبی 0

تعویض پولی کولرآبی توسط همکاران ما

تعویض پولی پروانه

اندازه پولی‌ها در همه انواع کولرها یکسان نیست. در واقع حجم کولر و یا ظرفیت کولر هرچه بیشتر باشد باعث می‌‌شود که اندازه پولی بزرگتر باشد تا فشار بیشتر و دور بیشتری برای پروانه ایجاد کند.

اما در هر صورت روش تعویض پولی کولر در همه کولرها و همه اندازه‌ها تقریبا یکسان است.

برای تعویض پولی بزرگ یا پولی روی پروانه کولر باید ابتدا برق موتور و یا مولر را به کلی قطع کنیم. سپس باید دریچه سمت راست کولر که درست در محل قرار گرفتن پولی‌ها را باز کنیم.

تعویض پولی کولر آبی 2

تسمه انتقال دهنده نیرو بین پولی‌ها

سپس باید تسمه کولر را ابتدا از جا بیاندازیم. برای این کار خیلی ساده ضمن اینکه باید مراقب دستان خودتان باشید لبه تسمه را روی پولی قرار داده و در جهت حرکت تسمه پولی را نیم دور بچرخانید تا تسمه از جای خود خارج شود. تسمه را کنار بگذارید و در صورت نیاز به تعویض یک تسمه مشابه تهیه کنید تا بعدا به جای آن بر روی کولر تعبیه کنید.

پولی روی محور پروانه کولر بر روی یاتاقان نصب شده است. بنابراین بد نیست بدانید که این پولی در صورت خرابی یاتاقان و یا پروانه هم باید باز شود.

در هر صورت باید با استفاده از آچار آلن( آچارهای ال مانند شش ضلعی) و یا آچار تخت پیچ‌های نگهدارنده پولی را باز کنید. این پیچ‌ها ممکن است دو، یک و یا سه پیچ بسته به مدل کولر باشند. از این رو تفاوتی ندارد شما باید همه پیچ‌های اطراف پولی را باز کنید.

تعویض پولی کولر آبی 1

نمایی از پولی بزرگ کولرآبی

عموما پیچ نگهدارنده پولی نیاز به آچار آلن شماره 4 دارد ولی باز هم این موضوع قطعیت ندارد و ممکن است پیچ‌های بزرگتری انتخاب شوند.

وقتی پولی را شل کنید با استفاده از پولی‌کش می‌توانید پولی را بیرون بکشید. برای اینکه به محور پروانه آسیبی وارد نشود بهتر است از یک پولک فلزی که قطر آن کمی از قطر بیرونی پروانه کوچکتر باشد استفاده کنید و روی محور قرار دهید تا پولی‌کش به محور آسیب نزد.

با جمع کردن دسته پولی کش، پولی از جای خود خارج خواهد شد. البته در صورتیکه پولی‌کش ندارید می‌توانید با ضربات آرامی که به پشت پولی می‌زنید پولی را از جای خود خارج کنید. خیلی مراقب باشد که پولی آسیب نبید بخصوص اگر دوباره قصد دارید آن را نصب کنید. برای این کار از چکش‌های پلاستیکی استفاده کنید و یا با گذاشتن دستمال در جایی که می‌خواهید ضربه بزنید شدت ضربات را بگیرید.

به همین سادگی پولی را خارج خواهید کرد. توصیه می‌کنیم در صورت نیاز به تعویض یاتاقان همین الان اقدام کنید و یا حتی اگر سرویس دوره‌ای کولر را انجام هم داده‌اید باز هم یاتاقان را در این وضعیت روغن کاری کنید.

تعویض پولی کولر آبی 3

باتاقان کولرآبی

پولی جدید را در جای پولی قبلی گذاشته و به آرامی و با استفاده از همان چکش پلاستیکی و یا دستمال پولی را تا انتها جا بزنید. نکته بسیار مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که پولی یک خار دارد و باید در این مسیر وارد شود. برخی از پولی‌ها خار دارند و برخی از آنها شیار که در هر دو مورد باید خار و یا شیار درست در مقابل جایگاه خود قرار گرفته و جا زده شوند، در غیر اینصورت باعث شکسته شده پولی خواهید شد.

سپس پیچ‌ یا پیچ‌های پولی را محکم کنید و کار تعویض پولی پروانه را به اتمام برسانید.

تعویض پولی کوچک کولرآبی

پولی کوچک‌تر کولرآبی بر روی شفت و یا محور موتور تعبیه شده است. معمولا در زمان‌های تعمیر کولرآبی که موتور آن خراب باشد نیاز است که این پولی باز شود ولی در هر صورت در مواقع دیگر هم ممکن است آسیب ببیند و نیاز به تعویض داشته باشد.

برای تعویض پولی کوچک هم می‌توانید موتور را باز کنید و هم بر روی کار پولی را تعویض کنید. توصیه ما این است که برای اینکه تنظیمات تسمه و کولر به هم نریزد روی کار پولی را باز کنید.

تعویض پولی کولر آبی 4

محل قرار گرفتن پولی کوچک‌تر

برای این کار باید برق کولر را قطع کنید و تسمه را باز کنید. سپس با استفاده از آچار آلن پیچ یا پیچ‌های کنار پولی را باز کنید و با استفاده از پولی کش و یا چکش پلاستیکی پولی را از جای خود خارج کنید. مراقب باشید که اگر پولی از نوع خاردار است خار آن را گم نکنید.

حالا بهتر است ابتدا شفت و یا محور موتور را روغن کاری کنید و سپس پولی جدید را درست در همان سمت مشابه و با استفاده از همان چکش پلاستیکی و یا با تعبیه دستمال بر زیر چکش به آرامی و درست در جهت خار و یا شیار پولی آن را تا انتها جا بزنید و سپس پیچ یا پیچ‌های پولی را محکم کنید و تسمه را بیاندازید.

تعویض پولی کولر آبی 5

نمایی از پیچ پولی کوچک کولرآبی

نکته مهم این است که باید در تعویض پولی کولرآبی، پولی‌ها تا انتها و درست جا زده شوند. یکی از نشانه‌های درست جا رفتن پولی قرار گرفتن پیچ‌های پولی در راستای سوراخ‌های پیچ برای سفت شده هستند. از این رو اگر پیچ دقیقا مقابل سوراخ خود نبود یعنی پولی درست جا انداخته نشده است.

نکته دیگر اینکه اگر به دلیل خرابی پولی جای خار محور پروانه و یا موتور گشاد کرده باشد باید ابتدا محور موتور اصلاح و یا تعویض شود.

برای دریافت خدمات مشاوره ای و حرفه‌ای ما در گروه تاسیسات 24 ساعته همین امروز با کارشناسان ما تماس بگیرید.

نظر یکی از مشتریان در مورد تجربه استفاده از خدمات ما در زمینه سرویس کولر آبی

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +5 # روستازاده 1397-02-22 23:39
سلام
اگر پولی بزرگتر انتخاب شود مشکلی دارد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-02-23 23:31
سلام وقت شما بخیر
بله. دور پروانه کمتر از توان استاندارد آن می شود و ممکن است با سایر قسمت ها هم همخوانی نداشته باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # کیوان 1397-02-24 21:54
خسته نباشید. پیچ داخل پولی بریده و باز نمی شود و پولی هم شکسته. باید چکار کنیم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-02-25 22:40
وقت شما بخیر
با استفاده از یک قلاویز باید پیچ شکسته را خارج کنید. از متخصص کمک بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # عمران 1397-02-27 16:43
سلام
پولی را همانطور که فرمودید عوض کردم ولی الان کولر با صدای عجیبی به راه می افتد. مشکل از پولی است؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اسماعیلی 1397-02-28 16:02
سلام دوست گرامی
مشکل از تسمه است. تسمه را زیاد محکم کرده اید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # احمد 1397-04-08 11:25
سلام
برای در اوردن پولی بزرگ از چه نوع اچار پولی کش باید استفاده شود؟
منظورم ارزانترین نوع که فقط پولی بزرگ را بتوان خارج کرد
و سوال دوم ایا در صورت تعویض ضربه گیر موتور (حلقه اتصال جلو و عقب موتور که یک زوار لاستیکی دارد) روی کاهش صدای موتور تاثیر گذار هست یا نه و بطور کلی برای کاهش لرزش موتور
چه راهی را توصیه میکنید؟
سپاسگذار از راهنمایی...
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-05-16 10:04
سلام وقت شما بخیر
اگر منظورتان موتور کولر است که بیشتر اوقات پولی که جام کرد حتی با پولی کش هم شکسته میشود .بصرفه تر است پولی را بشکنید . کوچکترین پولی کش در حال حاضر در بازار زیر 25هزار تومان نیست. و قیمت پولی در بازار نهایت 5هزار تومان باشد.
در رابطه با لاستیک های دوطرف موتور،
اگر خراب شدن تعویض کنید ضربه گرفته میشود و موتور هم در استارت اولیه ضربه میزند. در بازدهی که همان دور تند یا کند است موتور ضربه ندارد سر و صدای ناشی از حرکت موتور در صورت سفت بودن موتور روی پایه ها مربوط به یاتاقان های تسمه و فنی، که تراز بسته نشده باشد است.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # احسان 1397-04-09 17:40
سلام. وقتی که میخواستم پولی را باز کنم، اول پیچشو باز کردم و بعد به سختی پولی را در آوردم و روی دینام جدید بستم، اما بعد از دو روز پیچ پولی شل شده بود و پولی از روی محور در اومده. البته پولی رو درست روی محور و مطابق با شیار بستم. اما الان پولی خیلی راحت از روی محور درمیاد در صورتی که روی دینام قبلی خیلی به سختی باز شد. مشکل چیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-04-19 11:15
سلام وقت بخیر .
به علت جنس پولی دینام که از آلومینیوم نرم میباشد زمانی که پولی را در آوردید حلقه ی پولی که شفت دینام در آن قرار می گیرد گشاد شده است. با خرید یک پولی دیگر مشکلتان حل میشود
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # صفا 1397-04-26 13:02
با سلام وخسته نباشید. ببخشید قسمت فولی بالای که روی موتورقرار داره خیلی صدای زیادی داره.تسمه رو که در میارم موتورکولرروشن میکنم صدای خیلی زیادی داره؟میشه راهنمایی کنید که این صدابرای چی هست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-05-29 09:50
سلام وقت شما بخیر
موتور شما نیاز به تعمیر دارد. آن را بررسی کنید.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا 1397-05-01 01:00
سلام اگر جای پولی کوچک و بزرگ را باهم عوض کنیم سرعت فن بیشتر میشه؟یا آسیب میبینه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-06-03 10:41
سلام دوست عزیز وقت شما بخیر
لطفا بفرمایید در مورد چه دستگاهی صحبت میکنید و چرا میخواهید جای پولی را عوض کنید؟
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی مهاجری 1397-05-07 09:39
سلام کولر ما هم خیلی تسمه رو میخوره هم فولی سر موتور از وسط میشکنه مشکل چیست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-06-03 09:56
سلام وقت شما بخیر
سایز تسمه باید مناسب باشد احتمالا تسمه کوچک است و پولیها را در یک راستا قرار دهید.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی 1397-05-29 16:28
تسمه کولر زیاد خورده میشود ایراد از چیست؟؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Omid hadadi 1397-10-16 14:56
سلام یا فولی ها مشکل دارد و یا یاتاقان البته شفت دینام اگر کج شده باشد هم این مشکل به وجود میاد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سید مهدی 1397-06-07 20:40
با سلام و عرض خسته نباشید
من برای تعویض یاتاقان کولر با مشکل روبرو شدم...یاتاقان قدیمی بسیار سفت و زنگ زده است و با هر وسیله ای که بگین امتحان کردم ولی باز نشد که نشد...حتی روغن کاری هم کردم ولی فایده نداشت...نمیدونم چکار کنم و چجوری بازش کنم...لطفا راهنمایی بفرمایید

با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-06-10 07:54
سلام وقت بخیر
پولی با سنگ فرز باید بریده شود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # عباسي 1397-06-25 08:05
سلام،پيچ پولي كوچك رو با آچار آلن باز كردم اما هرچي تلاش كردم پولي خارج نميشه چكار كنم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-06-25 21:24
سلام وقت شما بخیر
در حالتی با باز کردن الن فولی باز میشود که نو باشد اما در غیر این صورت باید بریده شود یا در نهایت فولی کش استفاده شود که امکانش نیست.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیپور.الف 1397-07-17 10:23
باسلام وخسته نباشید
برای تعویض یاتاقان خراب پیچ ها را باز کردم ومحور را بالاگرفتم تا یاتاقان خارج شود اما یاتاقان به راحتی خارج نمیشه حتی پوسته ی روی آن جداشده اما اون قسمتی که شبیه بلبرینگ هست در یک شیاری قرار گرفته که از محور بیرون نمیاد لطفا راهنمایی فرمایید باتشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # اسماعیلی 1397-07-18 09:53
سلام وقت شما بخیر
اگر میتوانید با قلم چکش ضربه بزنید تا بیرون بیاید در غیر اینصورت با سنگ فلزیک چاک به آن بدهید طوری که به لوله محور آسیب نرسد بریدن با فرز نیز پاسخگو است.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسن 1398-03-07 04:44
سلام
برای تعویض یاتاقان، پیچ های پولی رو باز کردم ولی هر چی ضربه میزنم پولی در نمیاد.
پولی کش هم ندارم و با آچار فرانسه ضربه میزدم.
لطفا راهنمایی کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # علیرضا آقاملایی 1398-03-07 21:22
سلام
ابتدا کمی روان کننده یا روغن ترمز به یاطاقانها بزنید و بعد از مدتی اقدام به بازکردن یاطاقان بکنید
اگر باز نشد با اره ببریدش بدون اینکه به شفت صدمه بزنه و یاطاقان نو جایگزیم کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # تهمتن 1398-03-07 11:10
سلام. کولر آبی ما صدای هوهویی داره موقع کار کردن علتش چیه؟
چند روز قبل پولی پروانه درآمده بود اون رو جا زدم و پیچ ها رو سفت کردم جدیدا صدای هوهو بطور متناوب میده ، تعمیر کار هم آوردم میگه مشکلی نداره همه چیز کولر درسته، اما صدای کولر کلافه مون کرده ، خواهشا راهنمایی بفرمایید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-03-07 21:18
سلام
مواردی که در کولر آبی در گردش و دوران هستند همگی میتونن صدای ناهنجار بوجود بیارن
شفت . یاطاقان و فولی ها همه باید روانکاری و چک بشن
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی 1398-03-12 15:45
سلام.پولی بزرگ هنگام چرخیدن ک پروانه را بچرخونه روی میله هرز میچرخه نمیتونه پروانه را بچرخونه هرچقدم پیچش را سفت میکنم بازم نمیش.چیکار باید بکنم.روی میله هم ی چیزی مثل رزوه درست کرده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مصطفی اسماعیلی 1398-03-13 14:32
سلام پولی بزرگ با پیچ آلن به شفت متصل و ثابت می شود. شاید پیچ هرز می چرخد و محکم نمی شود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن