در مطلب نصب کولر آبی مراحل کامل نصب کولر را شرح دادیم، در این مطلب بصورت کامل نحوه نصب کلید کولر آبی را توضیح می دهیم.

 یکی از مهم ترین اقداماتی که باید انجام شود سیم کشی مناسب برای اتصال برق کولر آبی از محل کلید کولر تا جایگاه استقرار کولر آبی می باشد.

برای نصب کلید کولر آبی بهترین فرد همواره یک کارشناس متخصص برق کشی ساختمان می باشد ولی در هر صورت به منظور آشنایی شما بزرگواران با این موضوع در ادامه توضیحاتی ارائه خواهد شد.

آشنایی با موضوع نصب کلید کولر آبی بخصوص برای شناخت عیب های احتمالی کولر آبی و همچنین نصب و راه اندازی کولر آبی اهمیت خود را بیشتر نشان می دهد. در مقاله ای عیب یابی و تعمیر کولر آبی  توضیح داده شد.

اگر مشکلی در کولر خود می بینید قبل از اقدام برای بررسی سیم کشی و برق کولر بهتر است این مقاله ها را با کلیک بر روی لینک عیب یابی و تعمیر کولر آبی و یا عیب یابی موتور کولر آبی مطالعه فرمایید.

آشنایی با سیم کشی کولر آبی

از پیش نیازها و ارکان اصلی اتصال و نصب کولر آبی داشتن یک سیم کشی مناسب است.

در کل برای راه اندازی و نصب کولر آبی باید سه رشته سیم در پشت کلید کولر آماده داشته باشید. این رشته سیم ها یا باید از پشت کنتور در خانه های قدیمی تر و یا در خانه های جدید از قسمت جعبه فیوز ها و یا ترمینال برق تامین شده باشد و معمولا رشته سیم مرتبط با کولر باید مجزا دیده شود.

قطر رشته سیم هایی که برای نصب کلید کولر دیده می شود باید 2.5 میلی متر باشد. سه رشته سیم یکی باید از برای فاز، یکی نول و دیگری برای ارت پیش بینی شود. حال برای انتقال برق از پشت کلید کولر تا محل استقرار کولر و جعبه تقسیم کولر باید یک کابل 1.5 در 5 رشته سیم در نظر گرفته شود که از جنس مفتولی باید باشد.

5 رشته سیم مورد نظر یکی برای نول، یکی برای دور تند، یکی برای دور کند ، یکی برای پمپ آب کولر و در نهایت آخری به عنوان ارت استفاده می شود.

تذکر: در اصول سیم کشی و نصب کلید کولر در داخل ساختمان باید استانداردهای مرتبط با موضوع سیم کشی ساختمان رعایت شود. مثلا اینکه کلید کولر باید در ارتفاع 110 تا 130 سانتی متری از زمین باشد، در جای نمناک مانند حمام و یا توالت نصب نشود، دسترسی به آن آسان باشد و ...

 

وصل کردن کلید کولر آبی

در نتیجه با توجه به توضیحات بالا در پشت کلید کولر باید دو یک سیم ورودی سه رشته ای و یک سیم خروجی 5 رشته ای وجود داشته باشد. در مجموع دو کابل در پشت کلید کولر خواهیم داشت.

برای نصب اتصالات سیم ها به پشت کلید کولر باید ساختاری مشابه تصویر زیر داشته باشیم. البته به یاد داشته باشید که سیم های زرد رنگ و یا سبز رنگ به عنوان سیم های ارت شناخته می شوند و باید به ارت کولر نهایتا نصب شوند.

اگر کولر آبی شما به ارت مجهز نیست باید سیم ارت به بدنه کولر اتصال داده شود درست همانند تصویر زیر.


راهنمای نحوه نصب کلید کولر آبی 2

نقشه اتصال سیم های کولر آبی

نکته دیگر اینکه بعضا سیم های ارت رنگ متفاوتی دارند. مثلا مشکی ولی با این وجود با یک نوار زرد و یا سبز رنگ بر روی روکش سیم نوع ارت بودن آنها شمخص شده است.

نقشه کلید کولر

نصب کولر آبی بدون شناختن کلید کولر و نقشه آن امکان پذیر نمی باشد. هر کلید کولر آبی دارای سه کلید کوچک با نشان مشخص عملکردی می باشد. منظور اینکه بر روی هر کلید قابلیت و کاری که انجام می دهد معمولا با یک تصویر مشخص می شود.

این تصاویر و قابلیت هم برای مجری نصب کولر آبی اهمیت دارد تا با استفاده از آن سیم های کولر را به درستی اتصال دهد و هم برای کاربر تا با نگاه به ان نحوه کار کولر را تنظیم کند.

این سه کلید به ترتیب هر کدام وظایفی را دارند. کلید اول از سمت راست مربوط به واتر پمپ کولر می باشد ، کلید دوم برای روشن و خاموش کردن موتور کولر و کلید سوم برای تننظیم سرعت دور تند و کند کولر استفاده می شود.

راهنمای نحوه نصب کلید کولر آبی 3

نمونه کلید سه پل کولر آبی

آشنایی با انواع کلید کولر

کلیدهای کولر آبی در انواع متفاوتی وجود دارند که به ترتیب توضیح داده خواهند شد:

کلید کولر آبی مدل سوکتی

این نوع کلید کولر آبی از نوع قدیمی است و امروزه کاربردی ندارند. نمونه این نوع کلید را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

راهنمای نحوه نصب کلید کولر آبی 4

کلید سوکتی کولر آبی

همانطور که در شکل پیدا است این نوع کلید کولر 8 سوکت دارد که البته همه آنها استفاده ندارند.

تنها پل ها و یا سوکت های 1، 2، 7 و 9 را مطابق با نقشه ای که در کنار خود سوکت ملاحظه می کنید استفاده می کنند. برای این منظور باید سیم را به سر سیم های مخصوص اتصال دهید تا بصورت خشابی سیم را جا بزنید.

اگر برای نصب کولر مجبور به استفاده از یک کلید مدل سوکتی شدید مطابق با الگوی زیر سیم آنها را اتصال دهید

 

راهنمای نحوه نصب کلید کولر آبی 5

مدل اتصال برق در کلید کولر سوکتی

سیم نول نیازی به اتصال به کلید کولر ندارد و باید مستقیما به سیم نول مرتبط به جعبه تقسیم کولر آبی اتصال داده شود. اما سایر سیم ها را باید به ترتب به این صورت به کلید کولر سوکتی اتصال دهید که سیم فاز به سوکت شماره 1، سیم دور تند به شماره 7، سیم دور کند به شماره 9 و پمپ آب به شماره 2 وصل می شود.

کلید توکار کولر از نوع سه پل

نصب  کولر آبی با این نوع کلید کولر بسیار مرسوم تر است. در واقع اکثر خانه ها با استفاده از این نوع کلید برق کشی شده اند و طریقه نصب ساده تری هم دارند.

راهنمای نحوه نصب کلید کولر آبی 6

کلید توکار سه پل کولر آبی

این نوع کلید کولر تنها چهار عدد پیچ ورودی دارند که باید رشته سیم ها به آنها متصل شود. معمولا با علامتی مشخص شده که هر ورودی برای کدام یک از رشته سیم ها است. دور تند با F، دور کند با S، پمپ باP و فاز باF که معمولا حروف اختصاری آنها است نشان داده شده اند که سیم ها به ترتیب باید به این پیچ ها اتصال داده شوند.

سر سیم باید کوتاه باشد تا اتصال به سایر سیم ها پیدا نکند و با فاز متر بر زیر این پیچ ها گیر انداخته و محکم شود.

کلید کولر آبی از نوع 4 پل

این نوع کلید چند سالی است وارد بازار شده و به همین نام 4 پل شهرت دارد.

نصب کولر آبی و اتصال سیم ها به کلید 4 پل هم تقریبا مشابه انواع دیگر کلید های کولر است و عمده تفاوت آن این است که یک کلید اضافه تر دارد تا بتوانید در زمانی که کولر کار نمی کند اتصال نول را به کولر قطع کنید.

دلیل این کار ایمنی بالاتر در مقابل برق گرفتگی و احیانا اتصالات کوتاه در کولر و فرسایش ان می باشد. در شرایطی هم امکان دارد به دلیل دستکاری سیم ها در کنتور و یا ترمینال برق خانه نول با فاز جابه جا شود و باعث برق گرفتگی های شدید شود.

راهنمای نحوه نصب کلید کولر آبی 7

کلید چهار پل کولر آبی

در پشت کلید های 4 پل کولر آبی 6 پیچ با حروفی اختصاری وجود دارد.

برای اتصال سیم کولر به این کلید ها باید به ترتیب سیم دور تند را به ورودی sp ، سیم دور کند را به ورودی sl ، سیم پمپ آب را به ورودی p ، سیم فاز را به ورودی L، سیم نول ورودی را به ورودی N پایین و سیم نول خروجی را به N بالا اتصال دهید.

در شکل زیر نمای پشتی و ورودی های کلید کولر 4 پل را مشاهده می کنید:

راهنمای نحوه نصب کلید کولر آبی 8

نمای پشتی کلید چهار پل کولر آبی

کلید کولر از نوع تمام قطب

کلید های کولر تمام قطب به این منظور طراحی و روانه بازار شده اند که در هنگام نصب کولر آبی اگر از این کلید استفاده کردید بتوانید هم زمان اتصال فاز و نول را با کولر قطع کنید. این کار ایمنی و سلامت کولر را بیشتر تضمین می کند. البته در ظاهر و روی کلید تفاوت زیادی این نوع کلید با کلید سه پل ندارد.

در شکل زیر نمایی از رو و پشت این کلید ها را مشاهده می کنید.

راهنمای نحوه نصب کلید کولر آبی 9

نمای پشت و روی کلید قطبی کولر آبی

 

طریقه اتصال سیم ها به ترمینال کولر

نصب کولر  با هر یک از کلید های فوق متناسب با توضیحاتی که ارائه شد به راحتی امکان پذیر است ولی باید برای نصب این سر سیم ها در داخل ترمینال کولر هم دقت فراوان شود.

در داخل کولر و عمدتا در قسمت بالای داخلی کولر ها جعبه ای به نام ترمینال برق تعبیه شده است. از پشت کولر ورودی برای کابل 5 رشته به داخل آن در نظر گرفته شده است که باید کابل را از این ورودی به داخل جعبه هدایت کنید.

همانگونه که توضیح داده شد سیم سبز و یا سیم زرد از نوع ارت است و معمولا به پیچ اتصال زمین نصب می شود و اگر جایی برای ان تعبیه نشده بود باید سیم را به بدنه کولر نصب کنید. سپس متناسب با حروف اختصاری که بر روی ورودی ها درج شده هر یک از سیم ها را به محل خود اتصال می دهید.

معمولا حرفp برای ورودی پمپ ، حرف L برای ورودی فاز، حرف s برای ورودی دور کند و حرف F برای ورودی دور تند دیده شده است.بنابرلین اتصال سیم ها باید مطابق با شکل زیر باشد.

راهنمای نحوه نصب کلید کولر آبی 10

نحوه نصب سیم ها در ترمینال کولر آبی

معمولا برخی از تعمیرکاران کولر و یا نصاب ها برای نصب کولر آبی اقدام به اتصال سیم های کولر آبی بصورت سر به سر انجام می دهند. این کار هر چند باعث راه اندازی کولر می شود ولی نه ایمنی لازم را دارد و نه کیفیت مناسبی دارد. ضمن اینکه سیم ها داغ می شوند و احتمال اتصالی در آنها بالاتر است.

راهنمای نحوه نصب کلید کولر آبی 11

اتصال اشتباه سیم ها در کولر آبی

اگر قصد مشاهده قیمت و یا خرید انواع کلید ساده، هوشمند و لمسی دارید میتوانید بر روی لینک خرید کلید کولر آبی از دیجیکالا بزنید تا بصورت اینترنتی خرید کنید تا هنگام مراجعه نصاب کولرآبی با کمبود قطعات روبرو نباشید.

اگر برای نصب و راه اندازی و یا سرویس کولر آبی خود نیاز به سرویس کار حرفه ای دارید همین الان با ما تماس بگیرید و از خدمات همکاران مستقر ما در تمام مناطق تهران ، بدون هزینه ایاب و ذهاب و در سریعترین زمان بهره مند شوید.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +40 # طالب زاده 1397-02-19 15:50
کلید کولر ما از این چراغ دار ها است. میشه بفرمایید سیم نول را باید کجا نصب کنم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +16 # اسماعیلی 1397-02-20 23:41
برای این نوع کلید ها سیم نول را باید به سوکت پشت کلید وصل کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +21 # حسین 1398-02-10 20:41
سلام کلید کولر ۶پیچ تهیه کردم میخوام به جای کلید قبلی نصب کنم میشه راهنمایی بفرمایید ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +19 # مجیدی 1397-02-21 23:12
سلام
میشه سیم نول را به سیم نول خانه بصورت مستقیم وصل کنیم و پشت کلید نزنیم؟ مشکلی داره؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +15 # اسماعیلی 1397-02-22 19:12
سلام وقت شما بخیر
نه هیچ تفاوتی نداره . شما می تونید سیم نول کولر را مستقیما به نول اصلی خانه اتصال دهید. اما اگر کلید از نوع چراغ دار باشد احتمالا چراغ کلید روشن نمی شود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +10 # خسرو 1397-02-23 23:53
سلام.. کلید هوشمند کولر آبی چیست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +8 # اسماعیلی 1397-02-24 20:16
سلام وقت شما بخیر
نسل جدید کلید کولر است که امکان کنترل از راه دور، تنظیم دما و صرفه جویی در مصرف انرژی را فراهم می کند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # مهدب 1397-03-22 05:28
عالی بود ممنون از سایت و لطفتون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # مجتبی اسمعیلی 1397-09-26 14:39
سلام وقتتون بخیر
خوشحالیم که مطالب مورد کاربرد شما بازدیدکنندگان عزیز قرار گرفته است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +5 # جواد امامی 1397-03-27 15:34
سلام
دررابطه با کولر آبی ، چرا وقتی پمپ آب کولر را خاموش میکنم جریان مصرفی حدود 0.7آمپر بیشتر از زمانی است که پمپ آب کولر روشن است؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # اسماعیلی 1397-04-01 12:03
سلام وقت شما بخیر
برقکار باید بررسی کند.
عیب رایجی نیست.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +5 # محمود 1397-04-01 23:44
من طبق نقشه عمل کردم

ولی سیم نول از پائین میاد ولی سیم خروجی به کولر را پیدا نکردم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +4 # Omid hadadi 1397-10-14 07:00
سلام برای سیم کشی کولر باید فردی که واردباشد کار را انجام دهد نقشه روی کلید برای نصب کلید هست ولی سیم کشی هر ساختمان باهم فرق داردو باید وارد باشید و سیمی که شک دارید و با اومتر تست کنیدچون اگه اشتباه نصب کنید یا پمپ یا دینام ویا هردو میسوزدویا امکان برق گرفتگی برای شخص وجود دارد که خیلی هم خطرناک هست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +4 # اسماعیل 1397-04-06 15:46
سلام این برق موتور مال این کولر ابی های کوچک که خازن داره یکی عکسی چیزی یا راهنمایی کنه چجوری وصلش کنم ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +8 # اسماعیلی 1397-04-15 11:48
با سلام وقت شما بخیر
دو سیم خازن بایستی به نول ترمینال و قسمتی که سیم استارت موتور وصل شده، متصل شود.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +6 # اسماعیل 1397-04-09 17:58
سلام
یه سوالی داشتم . اگر فاز و نول پمپ کولر آبی رو اشتباه بزنیم چی میشه .
آیا باعث انتقال برق به آب کولر میشه .

ممنون از سایت خوبتون .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +7 # اسماعیلی 1397-04-19 11:17
سلام وقت شما بخیر ممنونیم از همراهی شما
خیر، این کار سبب انتقال برق به آب کولر نمی شود.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # طاها 1397-04-18 16:00
با سلام لطفا در مورد نصب کلید کولر آبی موتور سرخود که دو سیم مشکی و یک آبی و یک قهوه ای که در ان وجود دارد و کلیدش ولومی هستش توضیح دهید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # اسماعیلی 1397-05-16 10:09
سلام وقت شما بخیر
در تمامی کولرهای آبی سیم آبی رنگ اتصال منفی یا همان نول می باشد که ربطی به جعبه کلید یا همان ولوم ندارد. اگر هم در مدار به جعبه کلید وصل شود یک اتصال ورودی و خروجی به موتور و پمپ است که به هیچ کلیدی در داخل جعبه کلید یا همان ولوم وصل نیست. دو سیم دیگر سیمهای دور کم و زیاد موتور هست که به جعبه کلید و یا ولوم متصل میشوند.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # S 1397-05-11 10:59
با سلام . من کلید کولر ابی را وصل کردم اما جای دورتند و پمپ عوض شده و پمپ کار نمی کند ؟
یعنی الان جای سیم را توی جعبه فیوز کولر عوض کنم درست میشه ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اسماعیلی 1397-06-03 09:52
سلام وقت شما بخیر
فیش های پشت کلید را جابه جا کنید تا مشکل شما حل شود.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # محمد 1397-09-08 14:57
سلام وقت بخیر کلید کولر دلند نصب کردم اما تا پمپ آب را روشن نمی موتور روشن نمیشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +5 # امید حدادي 1397-09-09 17:03
سلام وقت بخیر. احتمالا سیم ها را اشتباه نصب کرده اید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # sina 1398-02-14 20:01
سلام. پمپ اب کولر ابی یه سیم اتصال بگمونم سیم ارت (زمین ) داره که جدا شده. حالا نمیدونم به کجا وصل کنم. به گمونم قبلا به این قسمت کولر متصل شده بود.
http://rozup.ir/up/proton/Pictures/وانتیلاتور.jpg
لطفا راهنمایی کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # جلال شریفی 1398-02-14 21:44
سلام کلید برق کولر همانند کلید دوپل است و باید الگو برداری از کلید دوپل کرد با کمی دقت میتونه هرکسی انجام بده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # 5718944822 1398-02-20 19:33
سلام ممنونم از راهنمایی شما
کارم را انداخت
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مجتبی اسمعیلی 1398-04-26 09:36
سلام وقتتون بخیر
خوشحالیم مطالب مورد پسند و کاربرد شما همراهان سایت قرار گرفته است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # یحیی 1398-02-24 18:58
سلام کولر 3000 یا همون 2800 ایمن شرق دارم که جعبه تقسیم ندارد سیم های موتور و پمپ مستقیم به پشت کلید وصل میشه لطفا توضیح بدید چجوری وصلشون کنم با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # مهدی 1398-02-25 20:48
ضمن عرض سلام و خسته نباشید
کلید را باز کنید ۲ جای خالی برای نصب سیم وجود دارد فاز و نول سیم برق را به فاز و نول نصب کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # بهمن 1398-02-30 20:54
سلام
میشه بگید من از کجا بدونم که سه تا سیمی که از موتور خارج شده کدومش نول هست که به نول وصلش کنم؟

رنگهاش آبی قرمز و مشکی هست من حدس زدم آبی باشه ولی وقتی آبی رو به نول زدم کار نکرد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # علیرضا آقاملایی 1398-02-31 07:16
سلام
سیمها با رنگ شناسایی نمیشه
باید محل اتصال سیمها به موتور را نگاه کنید
1-اتصال com مشترک یا نول است
2- اتصال lo مربوط به دور کند
3- اتصال hi مربوط به دور تند
البته اگر تا بحال سیم کشی کولر انجام نداده اید شما را به این کار توصیه نمیکنیم چون در صورت اشتباه در تشخیص سیمها امکان سوختن موتور و دیگر اتصالی های برقی خطرآفرین است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی 1398-03-19 16:58
سلام کلید کولر ابی ما سه پل است کولر ابی ما برای روشن شدن کولر حتما باید کلید پمپ اب کولر زده شود و بدون زدن کلید ان کولر کار نمی کند چرا و چه طور درستش کنم ؟ بدون زدن کلید پمپ اب، کولر کار کند بعضی مواقع هم خیلی سرده هم میخواهم هوا گردش کنه در محیط .مشکل از کلید پایین است یا جعبه تقسیم بالا لطفا با تصویر بفرمایید چه تغییراتی در جعبه تقسیم یا کلید انجام دهم با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # جلال شریفی 1398-03-21 10:15
سلام شما در قسمت سیم کشی کلید یا تقسیم بالا روی کولر مشکل دارید باید توسط برقکار سیمکشیتون بررسی شه اینطوری نمیشه توضیح داد شاید هم کلیدتون اتصال کوتاه کرده وباید عوض شه ... سیمای برق کولر مثله کلید دوپل نصب میشه ..
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمدحسین 1398-03-28 20:04
بای جای سیم ورودی فازو پمپ آب عوض شه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # احمد خسروانی 1398-04-07 15:32
کنترل کلید کولر عمل نمیکنه لطفا راهنمایی بفرمایید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # علیرضا آقاملایی 1398-04-08 17:14
سلام
ابتدا از سالم بودن باطری مطمئن شوید
اگر هنگام کارکردن با کنترل با دوربین گوشی موبایل به چشمی کنترل نگاه کنید باید چشمک بنفش بزند در غیر اینصورت خراب است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # محمد 1398-04-20 15:58
سلام
تو اين گرماي طاقت فرسا، كمك خوبي بود با استفاده از توضيحات شما كليد كولر رو نصب كردم.
ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مجتبی اسمعیلی 1398-04-26 09:26
سلام آقا محمد وقتتون بخیر
خوشحالیم مطالب مورد پسند و کاربرد شما همراهان سایت قرار گرفته است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # رضایی 1398-04-30 18:24
با سلام و تشکر
پمپ کولر وقتی کولر روی دور تند زده میشه از کار میفته میشه راهنمایی کنید
ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # علیرضا آقاملایی 1398-04-31 08:50
سلام سیمکشی داخلی و کلید کولر رو چک کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمدرضا معصومی 1399-01-01 17:11
سلام میخواستم از دینام کولر یک کاربری دیگه داشته باشم میتونم سیم دینام کولر رو مستقیم به پریز برق زد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجید 1399-01-02 18:20
دوست عزیز سلام میشه ولی بهتره یک کلید سر راهش باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا 1399-02-02 13:09
با عرض سلام و خسته نباشید
خواستم از سایت پر محتوا و مفیدتان سپاسگزاری کنم.
ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجتبی اسمعیلی 1399-02-31 17:50
سلام وقتتون بخیر
خوشحالم که مطالب سایت مورد پسند شما دوست عزیز قرار گرفته است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امین 1399-02-04 13:52
سلام من کیلید کولر گرفتم خیام الکترونیک سه پل چراغ دار ،اما حرف اختصاصی فقط Lداره باشماره ۱و۲چه‌جوری نصبش کنم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1399-02-05 21:52
سلام کاربر گرامی معمولا کلید ها بر روی قاب خودشون نقشه داره اما اگر نداشت حرف L برای فاز میباشد که به کلید پمپ رفته و معمولا دوتا جای سوکتی داره که به یکی دیگه سیم پمپ نصب میشه و سیم دیگر پمپ با نول پیچیده میشه و چسب برق میزنید و شماره های 1 و 2 یکی برای دور کند میباشد و دیگری دور تند اگر جای دور ها یعنی تند و کند بر عکس بود جابجا کنید اما اگر در برق تخصص ندارید از سرویسکار کمک بگیرید تا آسیب جانی و یا مالی نخورید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # موسی نژاد 1399-02-23 20:03
سلام کلید کولر گرفتم 4پل یک پل on of وسه تا پمپ وتند وکند .میشه لطف کنید از نصب این مدل کلید توضیحات با عکس بدین
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # حسین فاضلی 1399-02-30 15:44
سلام کلیدی که روی اون شکل اب داره جهت پمپ آب کلید یکه از کولر به رنگ آبی اومده بع قسمت on .offوکلید مشکی وقهوه ایی یکی به loودیگری بهhiودر صورت برعکس مشکی بجای قهوه ایی عکس در سایت موجوده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجيد 1399-02-24 10:29
سلام صبح بخير كليد كند ازكار افتاده كليد پارت الكتريك است راه تعمير چيست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-02-29 03:28
سلام کاربر گرامی اگر از وصل بودن فیش سیم دور کند که در پشت کلید میباشد و سر دیگه سیم که به موتور وصل میباشد مطمئن هستید و میدونید که کلید خراب میباشد تنها راهش اینه که کلید کولر رو تعویض کنید چون قابل تعمیر نمیباشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد 1399-02-28 00:31
سلام .در کلید ۳پل پیچی سیم فاز و نول به چه صورت نصب میشود.ممنون اگه راهنمایی کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-02-28 23:22
سلام کاربر گرامی معمولا نقشه کلید کولر بر روی قاب خود کلید کشیده شده است ولی اگر نقشه رو ندارید سیم فاز رو باید به کلید قسمت پمپ وصل کنید و سیم کند رو به کلید کند و سیم تند رو به شماره کلید تند وصل کنید و سیم نول را نباید به کلید وصل کنید سیم نول را باید به سیم مشترک یا همان نول کولر بپیچید و چسب برق بزنید ولی توصیه میشود اگر تا الان با برق کار نکرده اید از سرویسکار به صورت حضوری کمک بگیرید چون امکان داره به موتور کولر آسیب بزنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهرداد 1399-03-03 22:51
سلام
اگه آب در مخزن کف کولر آبی دارای برق باشه دلیلش چیه ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-03-07 00:48
سلام اتصالی سیم های پمپ ویا دینام
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # میثم 1399-03-05 13:10
سلام. کولر از نوع کوچک است میخوام داخل منزل نصبش کنم با دو شاخه به پریز برق..... امکان پذیر هست...
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-03-05 19:52
سلام با رعایت مسائل ایمنی مشکلط نداره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # یوسف 1399-03-05 22:31
سلام.سه تا سیم که از موتور به جعبه تقسیم کولر وصل میشن ،باید کجا قرار بگیرن
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-03-06 09:55
سلام آبی مشترکه به comوصل میشه وسیم مشکی وقهوه ایی به hiوloبازدن کلید تند وکند اگر برعکس بود سیم های مشکی وقهوه ایی رو برعکس وصل کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # نیازجمشیدزهی 1399-03-06 17:32
سلام کولر ابی ۵۵۰۰دارم دکمه وسط کلید ک مربوط ب موتور هست لمسش میکنم روشن نمیشه وقتی دکمه سوم ک مربوط ب دور کند وتند هست رو کند ک میذارمش موتور شروع بکار میکنه
راهنمایی بفرمایید مشکل کجاست؟؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-03-07 08:52
سلام کلید های لمسی بعد یه مدت استفاده خرابی بیشتری داره ومیتونید با یک کلید دیگه تعویض کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # احمد اردلان 1399-03-11 13:59
سلام من یه کلید کولر چهارپول خریدم . ولی سیم های که قبلا به کلید کولی قبلی وصل شده بود4تایی استو من سیم فاز و نول را پیدانکردم چون سیم کشی قدیمی است ومابین راه سیم نول وفاز به سیم کولر وصل شده .حالا لطفا راهنمایی کنید گلید جدید را چطوری وصل کنم.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-03-12 10:13
سلام سیمهای فاز ونول در داخل کولر مشخص هستند رنگ سیم فاز در کولر رو مشخص کنید وبه کلید وصل کنید سیم نول به کلید متصل نمیشه وهمینطور رنگ سیم های دور کند وتند موتور رومشخص به کلید متصل کنی ویک سیم هم برای پمپ دستگاه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا 1399-03-12 17:44
سلام در داخل کولر قسمت پمپ آب یک سیم زرد آویزان است آیا سیم ارت است آیا آن را به دیواره کولر بچسبانم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-03-13 08:33
سلام سیم زرد رنگ سیم ارت است وباید در ساختمان اتصال ارت وجود داشته باشه تا اون سیم رو به بدنه متصل کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین 1399-03-13 23:56
با سلام.کلید کولری دارم که محل کلید پمپ و کلید تند و کند برعکس هستند.چگونگی اتصال سیمها و احتمال سوختن موتور رو توضیح بدین.آیا فرق میکنه سیمهای پمپ و سرعت ،برعکس وصل بشه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-03-14 08:25
سلام سیم پمپ از کولر مشخصه از روی رنگ ومیتونید سیم رومشخص کنید واگر سیمهای کند وتند هم برعکس بود میتونید اونهارو جابجا کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد 1399-03-15 10:13
سلام کلید کولر قسمت دور تند گیرپاچ کرده و بالا و پایین نمیشه کولر هم روشن نمیشه میتونه ایراد از کلید باشه. ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-03-15 12:59
سلام اگر خراب باشه که بایدتعویض بشه .جهت اطمینان از خرابی سیم دور کند با تند روجاشو عوض کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهدی 1399-03-15 19:04
سلام چرا کلر روشن می کنم موتور دور نمیگیری فقط زوزه می کشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-03-17 09:34
سلام سفتی تسمه ویا نیم سوز شدن موتور کولر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # جواد رمضانی 1399-03-16 17:14
سلام من طبق نقشه کلید و تقسیم داخل کولر مو به مو انجام دادن ولی دور کند کار نمیکنه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-03-17 09:34
سلام اگر ازبستن سیم ها وسالم بودن کلید مطمئن هستید باید موتور رو به تعمیر کار نشون بدین
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # محسن رضایی 1399-03-19 14:48
سلام وقت بخیر.وقتی کولر رو روشن میکنم بدنه کولر برق داره مشکل از کجاست؟؟
سپاسگذارم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-03-19 17:09
سلام اتصالی در سیم کشی داخل کولر ویا سیم پیچ دینام یا پمپ آب
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # bahram 1399-03-22 20:21
سلام,وقتی کلید موتور را روشن می کنم هم برق در قسمت تند هست و هم در قسمت کند ,البته میزان برق نصبت به تغیر کلیدکم و زیادمی شود چطور متوان تنها در قسمت تند و یا کندبرق وجودداشته باشد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-03-23 17:33
سلام احتمال خرابی کلید گریز ازمرکز ویا کلید داخل منزل حتماً از یکنفر سرویسکار مجرب کمک بخواهید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # بهزاد 1399-03-23 07:15
سلام من کولر گرفتم کوچک و قابلیت جابجایی داره حالا کلید و از داخل خونه میخوام‌وصل کنم و کولرو بیرون پنجره نصب کنم کلید دیواری ۴رشته زرد .قرمز .آبی .سیاه هستند وکولرسه رشته آبی سیاه مشکی باسیم پمپ که دو رشته هستن چطور نصب کنم ممنون چون از شهر و محلی که تکنسین داشته باشه دور و دسرسی مشکله ممنون میشم راهنمایی بفرمایید؟؟؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-03-23 19:23
سلام سیمهای کلید رو به ترتیبی که باز میکنید ببندید وسیم زرد هم ارت میباشد .سیم پمپ یکی به نول کولر یکی به سوکت پمپ کلید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # فرهاد 1399-03-26 03:26
سلام کلید دور تند در حالت روشن مونده آیا داخلش فنر یا چیزی شبیه این داره که خلاص شده باشه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-03-26 09:30
سلام احتمال زیاد خرابی کلید وبا احتمال کمتر مشکل اتصالی سیم کشی کولر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # رامین شاهی 1399-03-28 14:20
با سلام در بستن سیم های کولر آبی آبسال در خود جعبه ترمینال کولر آیا باید سیم های همرنگ را بهم وصل کرد ؟
برای سر به سر وصل نکردن باید چه کنیم ؟متشکرم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-03-30 12:23
سلام در داخل کولر و عمدتا در قسمت بالای داخلی کولر ها جعبه ای به نام ترمینال برق تعبیه شده است. از پشت کولر ورودی برای کابل 5 رشته به داخل آن در نظر گرفته شده است که باید کابل را از این ورودی به داخل جعبه هدایت کنید.سیم سبز و یا سیم زرد از نوع ارت است و معمولا به پیچ اتصال زمین نصب می شود و اگر جایی برای ان تعبیه نشده بود باید سیم را به بدنه کولر نصب کنید. سپس متناسب با حروف اختصاری که بر روی ورودی ها درج شده هر یک از سیم ها را به محل خود اتصال می دهید.معمولا حرفp برای ورودی پمپ سیمها پمپ متصل میشه، حرف L برای ورودی فازسیم مشکی، حرف s برای ورودی دور کند و حرف F برای ورودی دور تند دیده شده است .معمولا برخی از تعمیرکاران کولر و یا نصاب ها برای نصب کولر آبی اقدام به اتصال سیم های کولر آبی بصورت سر به سر انجام می دهند. این کار هر چند باعث راه اندازی کولر می شود ولی نه ایمنی لازم را دارد و نه کیفیت مناسبی دارد. ضمن اینکه سیم ها داغ می شوند و احتمال اتصالی در آنها بالاتر است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # منصور دیلمی 1399-04-06 09:09
سلام میگم پمپ چطور اب رو میفرسته بالا ایا باید شیلنگ به پمپ اب وصل بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-04-07 09:30
سلام بله شیلنگ باید به پمپ متصل باشه تا ابرسانی بدرستی انجام بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # سعید 1399-04-09 19:06
باسلام لازم سیم ارت کولروصل کنیم ساختمان ما جایی برای نصب سیم ارت نداره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-04-10 00:36
سلام البته اگر استفاده شود بهتر است میتونید یک سیم از بدنه به زمین متصل کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Sina 1399-04-10 21:45
سلام اموزش نصب این کلیدایه اکولایزرم دارین بزارین؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-04-11 11:22
سلام کلیدهای دیمر دار هست ومیتونید مطالعه کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ایدین 1399-04-18 13:07
سلام چهارتا سیم کلیدها قرمز قهوه ای آبی سیاه ......موتور کولر قرمز ابی سیاه ....اینها را چطور بهم وصل کنم....؟!!پمپ آب را به کدوما وصل کنم؟
ممنونم.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-04-19 01:14
سلام ابتدا ترمینال داخل کولر رو بررسی کنید که هر کدام از سیمها بکدام سوکت متصل شده وبهمان ترتیب نیز کلید رو متصل کنید .توجه کنید در ترمینال کولرcomمشترک واست hi دور تند وlow دور کند میباشد وپمپ نیز با po مشحص شده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سعید 1399-04-20 14:18
باسلام کولرمون وقتی رو دور کند کارمیکنه دایم کم وزیاد میشه دورش علت چیه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-04-21 09:48
سلام باید ابتدا سفتی تسمه وهمینطور یاطاقان های کولر رو بررسی کرد ودر صورتی که مشکلی داشته باشن رفع عیب کرد ودر غیر اینصورت دینام باید توسط تعمیر کار بررسی بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد