یکی از موضوعات روز جامعه ما در حال حاضر به دلیل کمبود منابع آب و افت فشار آب در ساختمان ها و بخصوص ساختمان هایی که از سه طبقه به بالاتر هستند موضوع نصب پمپ آب خانگی می باشد.

توصیه می شود برای نصب پمپ آب خانگی این کار توسط تکنسین های حرفه ای انجام شود چرا که در هر صورت تخصص و دانش نصب پمپ اهمیت فراوانی دارد و هر گونه اشتباه می تواند باعث از بین رفتن و یا سوختن پمپ آب شود.

در هر صورت ما در این مقاله سعی بر آن داریم که مراحل نصب پمپ آب خانگی را طوری توضیح دهیم که شما بتوانید بدون نیاز به تکنسین، پمپ آب را نصب کنید. این پمپ ها مخصوص داخل واحدهای مسکونی بوده و در مواقعی که مشترکین خانگی یک ساختمان بر سر قرار دادن پمپ واحد برای کل واحدهای آپارتمان به توافق نرسند و فشار آب در واحدهای طبقات بالاتر کم باشد استفاده از این پمپ ها را توصیه می کنیم. بعد از مطالعه این مطلب می توانید  فیلم آموزش نصب پمپ آب خانگی را نیز مشاهده فرمایید.

ابزار مورد نیاز برای نصب پمپ آب خانگی 

    ابزارهایی که برای نصب پمپ آب خانگی نیاز دارید شامل:

 • یک عدد آچار فرانسه
 • آچار شلاقی
 • انبردست
 • پیچ گوشتی دو سر

اتصالاتی که نیاز دارید برای بستن این پمپ:

 • دو عدد شلنگ رابط که یک سر آن رزوه بیرونی و سر دیگر مهر می باشد
 • یک شیر یک طرفه برنجی،
 • یک عدد بوشن 2.5
 • دو عدد نوار تفلون

آموزش نصب پمپ آب خانگی 1

ابزار مورد نیاز برای نصب پمپ آب خانگی

انتخاب پمپ آب خانگی

به منظور نصب پمپ آب خانگی استفاده از برخی از فرمول ها و یا محاسبات برای پیدا کردن پمپ آب مناسب ضرورت دارد. همانگونه که می دانید انواع و اقسام مختلفی ای پمپ آب در مغازه ها یافت می شود که هر کدام قابلیت و توانایی متفاوتی دارند.

معمولا کارشناسان نصب پمپ آب با محاسبه دبی آب و ارتفاع ساخت و میزان فشار آب و همچنین تعداد نفرات و واحد های ساختمان پمپ و یا پمپ های آب مصرفی را برای بهبود فشار آب ساختمان در نظر می گیرند.

قبلا در مقاله انتخاب پمپ آب جزئیات نحوه محاسبه و انتخاب آب و عوامل موثر در این انتخاب را تشریح کردیم. اگر تا کنون این مقاله را مطالعه نکرده اید بهتر است قبل از ورود به موضوع نصب پمپ آب مقاله انتخاب پمپ آب خانگی را با دقت مطالعه فرمایید.

اکنون فرض ما بر این است که شما نحوه انتخاب پمپ را مطالعه و پمپ مناسب بسته به شرایط ساختمان خود را تهیه نموده اید. در ادامه توضیحات خاص و منحصر به نحوه نصب پمپ آب خانگی را ارائه خواهیم داد.

تجهیزات مورد نیاز برای نصب پمپ آب

معمولا برای نصب پمپ آب خانگی به غیر از خود پمپ آب باید یک مخزن ذخیره آب نیز متناسب با میزان مصرف آب در خانه تهیه شود. این مخزن در جای مناسب نصب می شود و پمپ آب با استفاده از آب ذخیره شده در این منبع کار تامین آب با فشار مناسب را انجام می دهد.

در نظر داشته باشید که نصب پمپ آب خانگی بصورت مستقیم به شبکه آب شهری کاملا غیر قانونی و غیر حرفه ای است.

آموزش نصب پمپ آب خانگی 2

غیر قانونی به این دلیل که موجب تخلیه آب شهری و سرازیر شدن فشار آب به سمت ساختمان شما می شود و سایر همسایگان شما را با کمبود فشار آی مواجه خواهد کرد.

غیر حرفه ای به این دلیل که در صورت قطع آب شهری پمپ آب نمی تواند مکش آب انجام ددهد چرا که آبی در مسیر نیست. این موضوع استهلاک پمپ را بالا می برد و باعث خرابی و یا حتی سوختن پمپ آب می شود. از طرفی هم میزان آب بهای شما را به شدت افزایش می دهد و میزان مصرف آب شما که در کنتور نمایش داده می شود رقمی نا متعارف و بسیار سنگین خواهد بود. دلیل آن هم این است که حتی ورودی هوا که توسط پمپ گاها مکش می شود در کنتور شما ثبت می شود.

به همراه پمپ آب خانگی و مخزن ذخیره آب همچنین باید یا یک ست کنترل ( کنترل دیجیتالی فشار آب ) و یا یک مخزن تحت فشار تهیه شود. یک فشار سنج مکانیکی نیز برای تعیین فشار آب نیاز دارید.

بنابر این در مجموع می توان گفت برای راه اندازی یک سیستم پمپینگ و یا استفاده از پمپ تحت فشار در خانه باید اقلام زیر خریداری شود:

 • پمپ آب متناسب با محاسبات کارشناسی شده برای تعداد واحد ها و نفرات و ارتفاع ساختمان
 • یک منبع ذخیره آب متناسب با میزان آب مصرفی خانه در طول یک روز
 • یک ست کنترل و یا یک مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی
 • شیر یک طرفه ( دو عدد )
 • والو آب ( 5 عدد)
 • لوله و اتصالاتی مانند زانو، سه راهی، مهره و ماسوره، کنف، تفلون ، پچوقی و ... با توجه به نقشه نصب پمپ
 • فیلتر تصفیه آب ورودی مخزن
 • شناگر

آموزش نصب پمپ آب خانگی 4

پمپ، مخزن تحت فشار پمپ و مخزن ذخیره آب

تمامی این اقلام با توجه به شرایط نصب پمپ آب خانگی می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال ممکن است برای تامین فشار آب مورد نیاز ساختمان نوع پمپ متفاوت باشد، از چند پمپ و چند مخزن استفاده شود و یا از پمپ آب کمکی برای برخی از شرایط استفاده شود که همه این موارد با توجه به دید استاد کار و یا تکنسین نصب پمپ آب باید منظور و تهیه شود.

بهترین مکان برای نصب پمپ آب خانگی

معمولا برای نصب پمپ آب خانگی شرایط ساختمان در نظر گرفته می شود. در ساختمان های جدید با توجه به اینکه موضوع نصب پمپ آب به عنوان یک ضرورت دیده می شود در موتور خانه و یا اتاقی به نام تاسیسات جایگاهی برای نصب پمپ آب دیده می شود.

اما در ساختمان های قدیمی تر که قبلا نیازی برای نصب پمپ نبوده و شرایط فعلی موجب شده تا به فکر نصب پمپ باشند این جایگاه دیده نشده و به همین دلیل بسته به نقشه تاسیسات ساختمان و همچنین ارتفاع و حیات دار بودن و نبودن و .... این موضوع در نظر گرفته می شود.

در هر صورت باید مکانی برای نصب پمپ آب خانگی در خانه های قدیمی تر در نظر گرفته شود که امکان تامین یک ورودی آب و یک خروجی وجود داشته باشد. در ضمن باید حتی المقدور از دیوار های ساختمان و اتاق خواب دورتر باشند تا صدای پمپ باعث رنجش و آزار نباشد.

آموزش نصب پمپ آب خانگی 133

نمونه مکان نصب مناسب پمپ آب در خانه های قدیمی تر

آموزش نصب پمپ آب خانگی 6

مکان تعبیه شده در موتور خانه برای نصب پمپ آب

یکی از مهم ترین فعالیت های تکنسین نصب پمپ آب بخصوص در ساختمان های قدیمی تر این است که از ورودی آب شهری که از ورودی و یا کنتور ساختمان می باشد برای تامین آب مخزن ذخیره آب یک لوله تامین آب تعبیه شود و نهایتا لوله خروجی که بعدا از پمپ به سمت ساختمان تعریف می شود باید به شکلی تعبیه شود که آب به سمت مسیر های مورد نیاز هدایت شود.

این موضوع در ساختمان های نو ساز و یا برج ها و آپارتمان ها به دلیل پیش بینی صورت گرفته از قبل در نقشه تاسیسات دیده شده و مکان یا مکان هایی با تعداد ورودی و خروجی کافی برای این کار تعبیه شده است.

بهترین مکان برای نصب مخزن و پمپ آب خانگی جایی است که نه تنها با دیواره های محل زندگی فاصله دارد بلکه فضای مناسبی برای نصب پمپ آب خانگی و همچنین تعبیه تانکر و یا مخزن ذخیره آب داشته باشد و ضمنا تعمیرکار و تکنسین نصب پمپ آب خانگی بتواند به راحتی به آنجا دسترسی داشته باشد.

این مکان باید صاف و یک دست باشد و مکان های شیب دار و ناصاف به هیچ عنوان برای تعبیه مخزن پمپ و یا نصب پمپ آب خانگی توصیه نمی شوند.

بهتر است از قبل موضوع کنترل صدای پمپ در نظر گرفته شود. پمپ های آب خانگی در هر صورت سر و صدای زیادی دارند و می تواند این موضوع در دراز مدت آزار دهنده باشد. در مقاله رفع عیب صدای پمپ آب خانگی نحوه عایق بندی صوتی پمپ آب خانگی را به خوبی توضیح دادیم. می توانید با مراجعه به مقاله رفع عیب صدای پمپ آب خانگی این موضوع را مطالعه نمایید.

در نظر گرفتن اتاقک مخصوص با عایق بندی با فوم های مخصوص و همچنین استفاده از چهار پایه های مجهز به لرزه گیر می تواند تا حدود زیادی صدای پمپ را کنترل کند.

در ضمن بهتر است اتصالات آب پمپ آب خانگی از تاسیسات برقی ساختمان فاصله داشته باشد تا در صورت ریخن آب اتصالی نکند.

مراحل نصب پمپ آب خانگی

پس از تهیه تجهیزات لازم برای نصب پمپ اکنون نوبت به اجرای نصب پمپ آب خانگی داریم. در مرحله اول باید جهت ورودی و خروجی آب در پمپ را مشخص کنید. معمولا در پمپ های آب این موضوع با یک فلش یا پیکان نشان داده شده است

البته باید در نظر داشته باشید که فلشی که در انتهای برخی از پمپ ها نصب می شود برای جهت ورود و یا خروج آب نیست و اغلب برای نشان دادن جهت چرخش پروانه تعبیه می شود.

در نتیجه در مرحله اول باید ورودی و خروجی پمپ را مشخص کنید. روی این پمپ ( شکل زیر) جهت ها مشخص نشده است. روی  یک سری پمپ ها جهت ورودی و خروجی آب با یک فلش مشخص شده است که می توان از این طریق ورودی و خروجی پمپ را تشخیص داد. یک فلش در انتهای پمپ است که جهت چرخش پروانه را نشان می دهد. در این پمپ که فلش ندارد، مکانی که کلید برقی نصب شده است خروجی پمپ را نشان می دهد.

آموزش نصب پمپ آب خانگی 8

نحوه نصب پمپ آب مطابق با فلش

در مرحله بعد دو سر رزوه ای که دارید را نوار تفلن می بندید. سپس باید شیر یک طرفه را با توجه به فلش به سر ورودی پمپ ببندید. در نظر داشته باشید که فلش شیر یک طرفه باید رو به پمپ باشد.

آموزش نصب پمپ آب خانگی 3

نمونه نحوه اتصال مکش پمپ به منبع ذخیره آب

در قسمت خروجی پمپ هم باید بوشن 2.5 بسته شود. سپس شیلنگ ها را یکی در قشمت ورودی پمپ و به شیر یک طرفه و یکی به قسمت خروجی پمپ و بوشن 2.5 بسته می شود.

یکی از قابلیت های خوب و مهمی که پمپ های اسپیکو دارد شما میتوانید پمپ را در سه حالت تنظیم کنید. حالت اول یک خط که به صورت دائم پمپ کار میکند. حالت دوم  صفر است که پمپ در حالت off هست و پمپ خاموش می شود. حالت سوم دو خط می باشد و زمانیکه شیر آب را باز کنید پمپ روشن می شود و زمانیکه شیر آب را میبندید پمپ خاموش می شود که بهترین حالت برای مصارف خانگی، حالت دوخط می باشد که در زمان نیاز و کمبود فشار پمپ بطور خودکار روشن می شود.

 

مخزن تحت فشار پمپ و یا ست کنترل به همراه سوئیچ فشار و فشار سنج بر روی پمپ نصب می شود و بوسیله سه راهی تعبیه شده در مکان نصب سوئیچ فشار سنج آب خروجی به محل ورود آب ساختمان با فشار تزریق می شود.

آموزش نصب پمپ آب خانگی 7

نصب دو مخزن تحت فشار بر روی یک پمپ

اگر مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی بزرگ باشد نمی توان آن را روی پمپ نصب کرد. برای این منظور باید از سه راهی یک لوله کشی کوتاه انجام شود تا به مخزن در سطح زمین متصل شود. مطابق شکل زیر. البته نمونه هایی دیگر هم برای نصب مخزن تحت فشار پمپ آب بخصوص در زمان هایی که اتصال پمپ به طبقات مختلف ساختمان انجام می شود برای نصب مخزن وجود دارد که نیاز به فرد متخصص دارد.

 

آموزش نصب پمپ آب خانگی 9

نمونه مخزن بزرگ که باید در سطح صاف بر روی زمین و مجاور پمپ تعبیه شود.

آموزش نصب پمپ آب خانگی 10

نمونه ای از طراحی مخزن تحت فشار پمپ توسط مهندس تاسیسات برای تامین آب در چند طبقه

با تنظیم هد پمپ و کلید اتومات پمپ و اتصال آن به برق باید پمپ در شرایط نرمال کار کند. در صورتیکه هر مشکلی داشتید از یک متخصص بخواهید این کار را برای شما انجام دهد.

چند نکته مهم برای نصب پمپ آب خانگی

در هنگام نصب پمپ آب خانگی رعایت موارد الزامی است و نکاتی می تواند کارایی پمپ را بالاتر ببرد.

 • پمپ را در مکانی مسقف و خشک نصب کنید
 • فاصله پمپ هر چه از منبع ذخیره آب کمتر باشد بهتر است
 • پمپ باید در مکانی پایین تر از مخزن ذخیره آب نصب شود.
 • از نصب پمپ در مکان هایی که لرزش دارد و استیبل نیست پرهیز کنید
 • در هنگام نصب پمپ آب خانگی از یک لرزه گیر در مسیر خروجی بین پمپ و مخزن استفاده کنید تا لرزش پمپ، پمپ را از آب بندی خارج نکند.
 • در زمستان و مکان های سرد بهتر است با استفاده از پشم و شیشه و یا عایق های مناسب اتصالات پمپ پوشانده شود تا نترکند.
 • لوله رابط بین مخزن و پمپ حداقل دو برابر قطر ورودی پمپ باید در نظر گرفته شود تا از کاویتاسیون قطر لوله جلوگیری شود.
 • برای انتخاب مخزن ذخیره آب برای هر واحد حداقل 250 لیتر در نظر بگیرید.

نصب پمپ آب خانگی یکی از بهترین راه ها برای استفاده بهینه از آب و داشن فشار آب متناسب با مصرف در ساختمان ها می باشد ولی اگر به درستی این کار انجام نشود می تواند باعث ایجاد هزینه های اضافی برای ساختمان شود.

همواره در صورتیکه پمپ شما ایراد و یا خرابی داشت به یاد داشته باشید که بهترین راه این است که از تعمیر کار و یا سرویس کار مجرب استفاده نمایید اما در انتخاب قطعات یدکی نوع پمپ و مدل آن را در نظر داشته باشید.

ضمنا در صورتیکه پمپ شما ایرادی داشت می توانید با مراجعه به مقاله تعمیر پمپ آب خانگی در خصوص آن مطالعه نمایید.

اگر برای نصب پمپ آب خانگی خود نیاز به مشاوره و یا اطلاعاتی داشتید می توانید بصورت تمام وقت با کارشناسان ما تماس گرفته و از خدمات ارزشمند گروه تاسیسات 24 ساعته بهره مند شوید.

 

  

اشتراک گذاری:
برچسب ها: نصب پمپ آب

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +5 # رضا اسلامی 1395-12-23 21:22
خیلی ممنون توضیحات خوبی بود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مجتبی اسمعیلی 1397-09-26 15:29
سلام وقتتون بخیر
خوشحالیم که مطالب مورد کاربرد شما بازدیدکنندگان عزیز قرار گرفته است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +6 # روح الله 1396-06-06 11:06
دم شما گرم
خیلی عالی.
استاد کار عزیزی توصیه دارند که شیر یک طرفه بعد از پمپ بسته شود. نظر شما چیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # اسماعیلی 1396-06-07 08:23
سلام دوست عزیز
قرار دادن شیر یکطرفه بعد از پمپ باعث ایجاد خطا در فشارسنج می شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +4 # نفیسی 1396-06-22 22:58
سلام خدمت ادمین محترم. من قصد نصب پمپ در منزل ویلایی خود را دارم. پمپ و منبع آب باید با چه فاصله ای از هم قرار بگیرند؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # اسماعیلی 1396-06-23 17:59
سلام دوست عزیز
بهتر است منبع کمی بالاتر از پمپ آب قرار گیرد یا در یک راستا باشند. اما هرگز پمپ را بالاتر از منبع نصب نکنید چون به پمپ آسیب می رساند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # ابراهیم سیمکانی 1396-07-12 21:29
سلام آقای اسماعیلی من چندین پمپ آب خانگی نصب کرده ام به این روش که آنهارا در نزدیکی کنتور آب نصب کرده ام به این صورت که بعد از کنتور یک سه راهی یک دوم قرارداده ام از سه راهی آب ورودی منبع را برده ام بعد از سه راهی شیر یک طرفه قرار داده ام تا موقع کار کردن پمپ .آب از کنتور خارج نشود ولی از پشت شیر یک طرفه آب به داخل منبع جریان داشته باشد البته حسن این کار این است که موقعی که آب شهر از فشار خوبی بر خوردار است آ ب از شیر یک طرفه عبور میکند و اجازه نمی‌دهد پمپ کارکند و وقتی که آب کم فشار یا قطع است پمپ شروع به کار کردن میکند.می خواستم بدانم این روش نصب موردی ندارد؟واگر اشکالی در آن میبینید بزرگواری کنید و.راهنمایی فرمائید.نزدیک به دوازده پمپ خانگی نزدیک کنتور آب همراه کلید میکانکی با مخزن تحت فشار نصب کرده ام اگر تصاویر آن نیاز بود برای تان بفرستم.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1396-08-08 09:15
سلام وقت شما بخیر
در خصوص پمپ. شما به هر طریقی پمپ نصب میکنید. باید به طوری این کار را انجام دهید که نسبت به تجربتون آب منبع کم نباشد. که آب خالی کار کند اگر این طور باشد هیچ مشکلی ندارد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # امین 1396-09-28 12:37
سلام
من دنبال پمپی میگردم که بعد از دهش ابگرمکن دیواری قرار دهم و فقط میخوام فشار اب گرم خونه زیادتر شه اگه همچین پمپی هست لطفا راهنمایی کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1396-09-29 09:36
سلام دوست عزیز.
همین پمپی که در تصویر این پست و در تصویر فیلم آموزشی مشاهده میکنید برای همین منظور هست
همینطور میتوانید به قسمت سوابق کاری سایت مراجعه کنید و تصویر پمپ که زیر آبگرمکن منزل یکی از مشتریان نصب شده است را نیز ببینید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # میلاد سلمانپور 1397-04-24 23:28
سلام من پمپ نصب کردم از بعد کنتور وردی تانکم هست و خروجیم از ۴متر بعد از کنتوره شیر یکطرفه که گذاشتم روی سر پمپم هست چرا پمپ من یکسره کار میکنه شیر بعد پمپ که میبندم پمپ خاموش میشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-06-21 10:04
سلام وقت شما بخیر
شیر یک طرفه را باید در مسیر مکش قرار دهید تا مشکلتان برطرف شود.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # نیک پو 1397-09-27 08:56
سلام من یک واحد ۵۵ متری دارم میخوام پکیج ایرانی بخرم و پکیج من هم داخل واحد توی آشپزخانه نصب میشود چه برندی خوبه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مصطفی اسماعیلی 1397-09-28 23:00
سلام وقت بخیر.
پکیج ایرانی بوتان و ایران رادیاتور میتوانید تهیه کنید.
اما در متراژ ۵۵ متر پکیج داخل واحد تایید نمی شود و استاندارد نیست.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # نیک پو 1397-10-01 08:29
به نقل از Mostafa:
سلام وقت بخیر.
پکیج ایرانی بوتان و ایران رادیاتور میتوانید تهیه کنید.
اما در متراژ ۵۵ متر پکیج داخل واحد تایید نمی شود و استاندارد نیست.

سازنده یک دودکش مجزا برای پکیچ تعبیه کرده است.آیا بازهم مورد تایید نیست؟ راهنمایی بفرمایید. باتشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Omid hadadi 1397-10-20 18:26
سلام اگه دودکش مجزا داشته باشد و دودکش درست بالای پکیج باشد ونهایت با دو زانو تا پشت بام برود و بقیه موارد ایمنی و فنی از لحاظ لوله کشی گاز دستگاه و محل نصب دستگاه در آشپزخانه ویا تراس رعایت شود مشکلی از لحاظ تایید ندارد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # نیک پو 1397-10-01 08:35
با سلام مجدد
سازنده برای پکیج یک دودکش مجزا تعبیه کرده است. آیا بازهم مورد تایید واقع نمی شود؟ لطفا راهنمایی بفرمایید.
با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1397-10-24 03:28
بستگی به متراژ خونتون داره زیر ۶۵ متر پکیج داخل خونه تایید نمیکنن
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # نیک پو 1397-09-27 13:19
سلام من یک واحد ۵۵ متری دارم میخوام پکیج ایرانی بخرم و پکیج من هم داخل واحد توی آشپزخانه نصب میشود چه برندی خوبه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Omid hadadi 1397-10-07 17:14
سلام امکان داره پمپ برگشت مشکل داشته باشه ویایکی ازخطها مسدودباشه ویامبدل رسوب داشته باشه بایدچک بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن