آیا تا به حال به فکر جابه جا کردن کولر آبی خود افتاده اید؟ یا فکر کرده اید که شاید دلیل بازدهی کم کولر آبی شما مکان نصب کولر آبی باشد و بهتر است جابه جا شود؟ آیا می دانید که گاها دلیل باد گرم کولر آبی و یا بوی بدی که از کولر ساتع می شود به دلیل مکان نصب کولر آبی است؟

البته در بسیاری از مواقع هم دلیل نیاز به جابه جایی کولر آبی انتقال آن به پشت بام از تراس یا حیاط و بر عکس می باشد و یا ممکن است برخی با جابه جایی و نقل مکان به خانه جدید قصد داشته باشند تا کولر آبی خود را هم به محیط و خانه جدید انتقال دهند.

در بسیاری از مواقع جابه جا کردن کولر آبی تنها به دلایل شخصی و یا دلایل شناخته شده نیست و به عقیده بسیاری از کارشناسان، نصب کولر آبی در شرایط بد عمده ترین دلیل نیاز به تغییر مکان کولر آبی است. مواردی که کاربرد و کارایی کولر را به شدت کاهش می دهد و هزینه های برق و آب زیادی را به شما تحمیل می کند.

جابجایی و نصب مجدد کولر آبی 1

در مقاله ای تحت عنوان نصب کولر آبی توضیح دادیم که برای بالا بردن بازدهی کولر آبی باید شرایط نصب محیط جدید را دقیقا بررسی کنید. همچنین پارامترهای مناسب برای جا نمایی و نصب کولر آبی را توضیح دادیم که باعث کاهش تلفات انرژی و بالا بردن بازدهی کولر می شود. اما در همین مقاله توضیح مفصلی دادیم که برای انتقال کولر آبی به مکان نصب اگر راهی برای انتقال کولر نبود باید اقدام به دمونتاژ کردن کولر بکنید.

برای جابه جا کردن کولر آبی هم بخصوص اگر مشکل بزرگ بودن کولر و یا سنگین بودن آن را دارید بهترین راه دمونتاژ کردن کولر است. این کار باعث می شود ریسک جابه جایی کولر برای سلامتی شما و همچنین سلامت کولر هم بسیار کمتر شود.

جابجایی و نصب مجدد کولر آبی 2

هرچند بسیاری از مردم دغدغه این را دارند که چطور می شود کولر را جابه جا کرد و شاید حتی برخی از تکنسین ها و تاسیساتی ها هم کمتر زیر بار این موضوع بروند ولی تغییر و جابه جایی در مکان نصب کولر آبی در اغلب مواقع مورد نیاز نه تنها مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد بلکه در بسیار مواقع می تواند مزایای زیادی هم داشته باشد.

در چه مواقعی مکان نصب کولر آبی ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد؟

 • هرگاه کولر آبی در مکان نامناسب نصب شده باشد باید جابه جا شود. مثلا در منطقه پر رفت و آمد، در مسیر بو و یا مکانی که تهویه هوا و جریان مستقیم باد کمتر است، مکانی که بیشتر ساعات روز آفتاب باشد و ...
 • زمانی که نیاز به تغییر مکان زندگی دارید
 • در زمان هایی که کولر در حیاط خانه و یا تراس نصب شده و قصد انتقال آن را به پشت بام برای فضای بیشتر در محیط خودتان را دارید
 • زمانی که مکان نصب کولر آبی خراب شده است. مثلا وزن بالای کولر باعث فرو رفتن پایه ها در ایزوگام و یا آب ریزی کولر باعث نشت دادن سقف شده و یا موزاییک های سقف خراب شده اند.
 • زمانی که مکان پیش بینی شده برای نصب کولر آبی نیاز به تغییر کاربری دارد. مثلا اگر کولر در قسمتی از پشت بام است و شما قصد داشته باشید از این قسمت برای ساخت انباری، بام سبز و ... استفاده نمایید.
 • و...

جابجایی و نصب مجدد کولر آبی 3

نحوه جابه جایی و نصب مجدد کولر آبی

طبیعتا در زمان جابه جایی کولر آبی دغدغه های دوران خرید برای شما وجود ندارد و تنها تمرکز شما باید بر امکان سنجی و تعبیه مکان جدید بر اساس پارامترهای توصیه شده است.

هرچند در مقاله نصب کولر آبی توضیح دادیم ولی بصورت کلی مکان نصب کولر جدید باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • به خوبی توان تحمل وزن کولر را داشته باشد
 • عایق بندی مناسبی داشته باشد
 • کمترین میزان آفتاب را در طول روز داشته باشد
 • در مسیر لوله کشی آب، برق کشی و یا لوله کشی گاز نباشد
 • کمتر در مسیر رفت و آمد باشد
 • به خوبی جریان هوا در اطراف کولر را تامین کند
 • بهتر است از لوله های هواکش خانه دور باشد
 • برای تعمیر کولر آبی و یا سرویس دوره ای کولر آبی فضا و دسترسی راحتی داشته باشد

جابجایی و نصب مجدد کولر آبی 4

سرویس کولر آبی

 • پس از بررسی شرایط فوق باید برای نصب مجدد کولر آبی، کانال کولر آبی را تهیه و نصب کنید.

این کار باید توسط متخصصین این امر انجام شود. کانال را ترجیحا بر روی کار انجام ندهید. این کار نه تنها باعث می شود که میزان آسیب پذیری آن بالاتر برود و به دلیل مجاورت بیشتر با آب باران و باد و آفتاب زودتر فرسوده شود بلکه تابش مستقیم آفتاب بر روی کانال کولر باعث می شود خنک بودن کولر تحت تاثیر قرار بگیرد.

جابجایی و نصب مجدد کولر آبی 5

 • کولر را دمونتاژ کنید.

بخصوص برای انتقال کولر های سنگین وزن و یا حجیم که فاضی زیادی برای انتقال نیاز دارند دمونتاژ کردن کولر یک اصل مهم است. برای این کار باید هم قطعات داخلی کولر مانند پروانه، موتور، پولی ، پمپ آب و ... را باز کنید و هم باید چهارچوب و یا بدنه کولر را از هم باز کنید.

 • پایه استاندارد فلزی کولر را تهیه کنید

کولر باید بر روی یک پایه فلزی محکم قرار بگیرد. این پایه ها را باید بر اساس اندازه کولر و ارتفاع آن نسبت به دهانه کولر آماده کنید. معمولا از نبشی های فلزی قوی برای این کار استفاده می شود تا بدنه پایینی کولر درون این نبشی ها به خوبی مهار شود. در زیر این پایه ها از سنگ ها مسطح و محکم باید استفاده کنید.

جابجایی و نصب مجدد کولر آبی 6

 • کولر را مونتاژ کنید

قبل از اینکه کولر را بر روی پایه قرار دهید دقیقا کولر را باید درست به شکلی که باز و یا دمونتاژ شد دوباره مونتاژ کنید. این کار بخصوص در هنگام نصب پمپ آب و موتور کولر نیاز به حساسیت زیادی دارد و باید تمامی اتصالات به صورت صحیح در جای خود نصب شوند.

 • کولر را بر روی پایه قرار دهید و دهانه هوای کولر را با کانال کولر تنظیم کنید.
 • با استفاده از تراز باید تراز بودن کولر را بررسی کنید.

کولر به هیچ عنوان نباید کج باشد و باید دقیقا مسطح و صاف در جای خود قرار گرفته باشد.

 • نصب دهانه کولر با کانال کولر

به هیچ عنوان نباید دهانه کولر بصورت مستقیم به کانال کولر اتصال داده شود. این کار باعث ایجاد لرزش های شدید در کانال کولر و سر و صدای عجیبی خواهد شد. با استفاده از پارچه های برزنتی معمول و با استفاده از بست های مخصوص، کمربند های فلزی و یا با استفاده از پرچ های مخصوص کانال کولر و دهانه کولر را به هم اتصال دهید.

جابجایی و نصب مجدد کولر آبی 7

 • تسمه کولر را در جای خود قرار داده و استحکام آن را بررسی کنید.
 • پمپ کولر را امتحان کنید.

پمپ آب کولر باید از قبل روغن کاری شده باشد که در مقاله روغن کاری پمپ آب کولر دقیقا تشریح شده که چگونه این کار انجام شود. سپس باید شیلنگ های آب پخش کن کولر به دهانه پایین ورودی پمپ آب که مشخص شده نصب شود.

 • پوشال کولر را تعویض کنید

بهتر است هماهنگونه که در مقاله تعویض پوشال کولر آبی هم توضیح دادیم پوشال کولر بصورت سالیانه تعویض شود. اما در این شرایط خاص به دلیل جابه جا شدن کولر بهتر است پوشال ها را تعویض کنید چون که ممکن است در هنگام جابه جایی آلودگی هایی وارد پوشال ها شده باشد.

جابجایی و نصب مجدد کولر آبی 8

برای تامین آب کولر باید یک انشعاب آب سرد در پشت بام و یا هر مکان مورد نظر خود داشته باشید. اگر این انشعاب وجود ندارد باید اقدام به لوله کشی آب سرد تا مکان نصب کولر و سپس اتصال آب کولر به این انشعاب شوید. با توجه به بحران آب در این سال ها توصیه می شود با نصب منبع ذخیره آب در پشت بام تامین آب کولر را ضمانت بخشید زیرا در ساعات اوج مصرف ممکن است آب به کولر نرسد.

همچنین می توانید با نصب پمپ آب خانگی در ساختمان خود و اتصال آن به یک منبع آب در خانه تامین آب مورد نیاز برای انشعاب کولر را در مکان نصب کولر آبی انجام دهید.

جابجایی و نصب مجدد کولر آبی 9

 • تنظیم شناور کولر

با توجه به جابه جا شدن کولر و باز و بسته شدن و یا دمونتاژ شدن کولر حتما یک بار دیگر شناور کولر را پس از پر شدن سینی کولر از آب انجام دهید تا باعث سر ریز شدن آب از سینی کولر نشود.

 • بررسی نحوه صحیح کار کردن کولر

کولر جابه جا شده و خطوط آب و برق آن مجددا کشیده شده و در اغلب مواقع کانال کولر هم تغییر پیدا کرده است. همین موضوع می طلبد که شما قبل از دست کشیدن از کار تمامی المان های کاری کولر را یک به یک بررسی کنید. نحوه صحیح کار کرد پمپ آب، موتور کولر، پخش آب روی پوشال ها، سر ریز نشدن آب کولر، سر و صدای کولر، عدم بوی سوختگی و ... از عواملی هستند که باید بررسی شوند.

جابجایی و نصب مجدد کولر آبی 10

 • کولر را روغنکاری کنید.

با توجه به دمونتاژ و بعدا مونتاژ شدن کولر باید حتما اقدام به روغنکاری موتور کولر آبی و یاتاقان ها بکنید.

تمامی این خدمات نیاز به دانش دارد. اگر به دنبال گرفتن نتیجه مورد نظر خود از این جابه جایی هستید و علاقه ای به تکرار خرابی ها و مشکلات قبلی کولر خود ندارید حتما این کار را به متخصصین این حوزه واگذار کنید.

در انتها پیشنهاد می شود حتما برای کولر خود یک سایبان هم تهیه و نصب کنید. نصب سایبان کولر آبی بالغ بر 15 درصد از مصرف آب و برق کولر را کاهش می دهد.

متخصصین تاسیساتی که کار نصب، سرویس و تعمیرات تخصصی کولر آبی را انجام می دهند با رویکردهای متفاوتی از افراد معمولی کار جانمایی، نصب و جابه جایی کولر آبی را برای شما انجام خواهند داد.

پیدا کردن افرادی که تمامی ابزار و نفرات حرفه ای این کار را داشته باشند که ضمن باز و بسته کردن کولر، کار لوله کشی آب، برق کشی و کانال کشی کولر را هم عهده دار شوند و ضمن داشتن دانش لازم برای نصب کولر آبی پس از جابه جایی با بهترین ضمانت بازدهی کار را به شما تحویل دهند کار دشواری است.

اما اصلا نگران نباشید. کارشناسان ما در گروه تاسیسات 24 ساعته برای این کار دوره دیده و آماده هستند. آنها اصول تاسیسات را به خوبی آموخته اند و تجربه فراوان اجرایی آنها باعث شده تا نه تنها ما به داشتن این نفرات افتخار کنیم بلکه به راحتی کار کارشناسان و مجریان خود را در هر شرایط تضمین کنیم.

جابجایی و نصب مجدد کولر آبی 11

نصب و سرویس کولر آبی توسط همکاران ما

داشتن ابزار کار لازم، تعهد به انجام کار در کمترین زمان و بالاترین کیفیت، وقت شناسی، ایده پردازی، تعهد به زمان و اجرای اصولی کار، انجام کار در حضور مشتری و ارائه آموزش های لازم در صورت نیاز به مشتری از نشانه های تعهد و تخصص مجریان و متخصصین ما در گروه تاسیسات 24 ساعته است.

شما هم می توانید قبل از هر اقدامی برای جابه جایی و نصب کولر آبی خود و به منظور بررسی علائم و نشانه های مورد نیاز برای جابه جایی کولر آبی با ما تماس بگیرید و از نتیجه کار متعجب و شگفت زده شوید.

کارشناسان و مجریان ما با هدف ارائه خدمات موثر و با کیفیت در کمترین زمان به مشتریان در هر گوشه از تهران بزرگ ساماندهی و استقرار یافته اند و در کمترین زمان از لحظه اولین تماس به مشکل شما رسیدگی خواهند کرد.

اشتراک گذاری:
برچسب ها: نصب کولر آبی

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد