با شروع فصل گرم سال نوبت به راه اندازی و نصب کولر آبی می رسد تا خود را برای گرمای طاقت فرسای آفتاب تابستانی تجهیز کنیم. نصب سایبان برای کولر آبی نه تنها برای بالا بردن کیفیت هوای خنک اهمیت زیادی دارد بلکه با توجه به لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب هم استفاده از سایه‌بان یک امر ضروری قلمداد می‌شود.

به دلیل اهمیت این موضوع تصمیم داریم تا در این مطلب ابتدا دلایل لزوم نصب سایبان کولر آبی را توضیح داده و سپس بهترین سایبان کولر آبی را به شما معرفی کنیم. در نهایت طریقه نصب سایبان کولر و ساخت آن را به شما آموزش می دهیم.

 

چرا باید از سایه‌بان برای کولر آبی استفاده شود؟

کولر آبی در بیش از 95 درصد خانه‌ها در زمان اوج گرمای هوا به خوبی توان خنک کردن خانه را ندارد و دلیل آن هم این است که کولر هم به دلیل قرار گرفتن در زیر نور آفتاب تحت تاثیر گرمای آفتاب قرار گرفته و به نظر نصب سایبان اهمیت زیادی دارد.

آفتاب تابستان بی رحمانه بر اتاقک کولر می‌تابد و باعث می‌شود تا حرارت بدنه و نهایتاً آب داخل کولر بالا برود. آب داغ هم خیلی زود تبخیر می‌شود و مصرف آب را به شدت بالا می‌برد و هم اینکه کیفیت لازم را برای تولید باد خنک ندارد.

مشکل دیگر اینکه نور آفتاب به راحتی بر روی بدنه و کیفیت کولر تاثیر می‌گذارد و در طول زمان باعث فرسودگی زودتر از هنگام کولر می‌شود.

در زمانی که باد خنک دستگاه شرایط مطلوبی نداشته باشد باید دائم بر روی پشت بام باشید و آب دستی روی پوشاله‌ها بریزید و هم اینکه باید دور کولر را تندتر کنید تا کمی خنکی هوا را حس کنید. بنابراین مصرف برق هم خیلی بیشتر از حد نرمال خواهد شد.

در حالی که ساخت سایبان برای کولر آبی می‌تواند هزینه  نگهداری و تعمیر کولر آبی را تا حدود زیادی کاهش دهد.

با این حال توجه داشته باشید که سایبان تنها برای فصل تابستان و مصرف کولر آبی تاثیرگذار نیست. اگر سایه بان کولر به درستی نصب شوند در زمان استراحت کولر هم می‌تواند ناجی این وسیله از نشستن برف و باران و ورود گرد و خاک و فضولات حیوانات باشد.

همیشه به یاد داشته باشید که یکی از مهم‌ترین عوامل از بین برنده رنگ کولرها فضولات حیوانات بخصوص پرندگان است که به دلیل اسیدی بودن و توجه کم برای تمیزی باعث ترک خوردگی و از بین رفتن رنگ کولر می‌شوند. مشاهده فیلم آموزش نصب کولر آبی از صفر تا صد می تواند تکمیل کننده این مبحث باشد.

پس دلایل لزوم نصب سایبان کولر به صورت خلاصه عبارتند از:

 • پیشگیری از داغ شدن بدنه کولر و آب داخل آن
 • جلوگیری از تبخیر آب داخل کولر و کاهش مصرف آب
 • افزایش کیفیت تولید باد خنک در کولر
 • کاهش مصرف برق کولر آبی
 • محافظت از بدنه کولر در برابر باران، برف، گرد و غبار و فضولات پرندگان
 • ممانعت از ترک خوردگی و از بین رفتن رنگ بدنه کولر در برابر تابش مستقیم آفتاب و فضولات پرندگان

نصب سایبان کولر آبی 1

نصب سایه‌بان کولر آبی

 

راهنمای خرید سایبان خوب برای کولر آبی

بدون تعارف اغلب ما در مورد ایجاد سایبان برای کولر آبی سهل انگاری می‌کنیم و غافل از این هستیم که کولر هم به عنوان یک عضو برقی و الکترونیکی خانواده ما نیاز به رسیدگی با انجام سرویس کولر آبی و حفاظت و ایمنی در شرایط مختلف دارد. اما موضوع انتخاب سایه بان کولر از اهمیت زیادی برخوردار است.

برخی از افراد با قرار دادن انواع وسایل بر روی کولر فکر می‌کنند که سایبان برای کولر آماده کرده‌اند، در حالی که این وسایل تنها بار اضافی بر دوش کولر است و خود باعث آسیب به کولر می‌شوند.

نصب سایبان کولر آبی 3

نمونه از قرار دادن وسایل اضافی بر روی کولر آبی به عنوان سایبان

 

خصوصیات بهترین سایبان برای کولر آبی:

 • باید بتواند کولر را از تابش مستقیم نور خورشید در اغلب ساعات روز نجات دهد.
 • باید به شکلی باشد که روزنه‌های تامین هوای کولر را مسدود نکند.
 • یک سایبان خود استحکام کافی را بر روی کولر داشته باشد و در برابر باران و باد مقاوم باشد.
 • به راحتی نصب شود.
 • نسبت به نور خورشید مقاومت خوبی داشته باشد.
 • سبک و قابل حمل بوده و زیبایی کولر را هم تحت تاثیر قرار ندهد.

 

 سایبان کولر آبی باید از چه جنسی باشد؟

اغلب این سوال را از ما می‌پرسند که برای تولید سایبان از چه جنسی استفاده کنیم؟ آیا کارتن پلاس خوب است یا خیر و اینکه اگر کولر داخل اتاق باشد چطور است؟

در خصوص نصب سایبان برای کولر آبی گزینه‌های زیادی وجود دارد. برخی از کارتن پلاست، برخی از خود کارتن و مقواهای بزرگ، برخی از پلیت‌های آهنی و سیمانی، برخی از برزنت و ... استفاده می‌کنند. طبیعتاً هر یک از این موارد مزایا و معایب خود را دارد.

به عنوان مثال برای تعبیه پلیت که اتفاقاً به عنوان سایه بان کولر آبی گزینه خوبی است، باید حتماً یک چهار چوب فلزی بزرگ هم ساخته شود که هزینه زیادی دارد.

ساخت سایبان کولر از جنس برزنت اصلاً توصیه نمی شود، چون برزنت به مرور خیلی زود در باد و باران و آفتاب فرسوده می‌شود و تقریباً هر ساله باید برای تعویض آن هزینه کنید. اما ساخت سایبان کولر با کارتن پلاست مقاوم و مخصوص احتمالاً بهترین گزینه برای ساخت سایبان برای کولر آبی است.

نصب سایبان کولر آبی 4

نصب سایبان با برزنت

 

نحوه نصب سایبان برای کولر آبی

با توجه به گفتمان بالا این نتیجه را می‌گیریم که نصب سایبان برای کولر آبی بسته به نوع سایبان متفاوت خواهد بود.

برای نصب سایبان باید شرایط لازم در نظر گرفته شود. برای این کار باید ابتدا بررسی کنید که اغلب ساعات روز آفتاب از کدام سمت بر روی کولر می‌تابد؟ آیا کولر از سمتی دارای سایه می‌باشد یا خیر، دهانه نصب کولر به کانال کولر از کدام طرف است و اینکه طول و عرض سایبان نهایتا باید چقدر باشد؟

پس از بررسی و تعیین این شرایط باید سایبان خود را انتخاب و متناسب با این شرایط نصب کنید. برای اینکه باد و باران و احتمالاً ضرباتی ناخواسته باعث سقوط سایه‌بان نشود هم باید استحکام سایه‌بان را به خوبی در نظر داشته باشید.

احتمالاً شما هم سایبان‌های مخصوص کولر آبی را در بازار و یا پشت بام همسایه‌ها دیده‌اید. این سایه‌بان ها از جنس کارتن پلاست و با پایه‌های پلیمری مقاوم هستند و مخصوص کولرهای آبی طراحی شده‌اند.

نحوه نصب سایبان کارتن پلاست با توجه به شرایط قرار گرفتن کولر انتخاب می‌شود و از آنجا که این نوع سایبان بر روی خود کولر نصب می‌شود، باید طوری نصب شود که بر اثر تکان خوردن و یا جابه‌جایی کولر هم کارایی خود را از دست ندهد.

نصب سایبان کولر آبی 6

برای نصب سایبان کارتن پلاست بر اساس مراحل زیر اقدام کنید:

 1. ابتدا طول و عرض کولر خود را به دست بیاورید، که البته ما قبلاً این موضوع را در مقالهابعاد کولر آبیتوضیح دادیم.
 2. سپس باید با مراجعه به یکی از نمایندگی‌های این سایه‌بان ‌ها و یا فروشندگان لوازم کولر به خرید سایه‌بان کولر خود را تهیه کنید.
 3. سمت مناسب کولر را انتخاب کنید (معمولاً شرق به غرب در نظر گرفته می‌شود)
 4. سایه‌بان های کارتن پلاست دارای یک پایه پلیمری هستند که باید پس از باز کردن پیچ کناری کولر آبی بر روی سوراخ پایین‌تر قرار گرفته و با پیچ سفت شوند.
 5. در قسمت بالاتر آن شیاری وجود دارد که بر روی کولر خواهد نشست. باید این شیار را مماس با کولر قرار داده و جای پیچ آن را علامت بزنید تا بتوانید با دلر سوراخ کنید.
 6. جاهای علامت گذاری شده را با استفاده از دلر سوراخ کنید. احتمالاً اگر سوراخ پایین‌تر که پایه‌ها بر روی آن قرار گرفت کوچک بود باید این سوراخ‌ها را هم گشادتر کنید.
 7. حالا باید پایه‌ها را روی سوراخ پایین‌تر با استفاده از واشر مخصوص و پیچ مقاوم سفت کنید و شیارها را هم در قسمت خود قرار داده و با پیچ و مهره محکم کنید.
 8. این کار را در هر چهار طرف انجام دهید.
 9. اکنون باید خود سایه‌بان کولر که ورقی از نوع کارتن پلاست می‌باشد را روی پایه‌ها و با زاویه تعیین شده قرار دهید و بوسیله پیچ‌های مخصوص نصب کنید.

همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که برای خرید سایه‌بان کولر آبی با توجه به گستردگی و تنوع سایه‌بان ها در داخل بازار به برند و اصالت کالایی که خرید می‌کنید به خوبی توجه داشته باشید، چراکه اجناس تقلبی متاسفانه در بازار زیاد هستند.

اگر قصد استعلام قیمت سایه بان کولر دارید بر روی لینک خرید سایه بان از سایت باسلام و یا خرید سایه بان از سایت ایسام بزنید تا ضمن اطلاع از قیمت سایبان کولر آبی هر مدل را با هم مقایسه کرده و سایه بان مورد نظر خود را بصورت اینترنتی و به راحتی خرید کنید.

نصب سایبان کولر آبی 7

نصب سایه‌بان کولر آبی

 

آموزش ساخت سایه بان کولر

با توجه به قیمت سایبان کولر برخی افراد ترجیح می دهند بجای خرید سایبان کولر آماده خودشان برای ساخت محافظ کولر آبی از آفتاب اقدام کنند، به همین دلیل در ادامه شما را با روش ساخت انواع سایبان کولر آبی آشنا می کنیم:

 1. روش ساخت سایه بان کولر با استفاده از برزنت

اگر می خواهید با هزینه اندک یک سایبان برای کولر خود بسازید، می توانید از برزنت استفاده کنید. سایبان های برزنتی به صورت آماده نیز در بازار وجود دارند.

اما برای ساخت آن ابتدا ابعاد کولر خود را اندازه می گیرد و سپس پایه های فلزی در 4 طرف کولر جوش می دهید. در نهایت ابعاد سایبان کولر را بر اساس ابعاد کولر خود در نظر گرفته و چادر بزرنتی را بر روی پایه ها قرار می دهید. با این روش ساده نه تنها سقف کولر آبی، بلکه لبه های اطراف آن نیز از تابش مستقیم آفتاب در امان هستند.

 1. روش ساخت سایبان چوبی کولر

یکی از سبک وزن ترین سایبان ها برای کولر آبی و حتی کولر گازی سایبان حصیر چوبی است. برای ساخت سایبان چوبی ابتدا ابعاد کولر را اندازه بگیرید و سپس به همان مقدار حصیر چوبی از بازار تهیه کنید. حال پایه های فلزی و یا چوبی کوتاه در اطراف کولر قرار داده و حصیر چوبی را بر روی پایه ها بگذارید.

یکی از مزیت های سایبان چوبی کولر این است که علاوه بر سقف کولر می تواند اطراف آن را پوشش داده و در ضمن وزن کمی دارد. البته برای پیشگیری از جابجا شدن سایابن چوبی در زمان باد و طوفان، باید به خوبی آن را مهار کنید.

 1. نحوه ساخت سایبان کولر با استفاده از کارتن پلاست

به جرات می توان گفت بهترین نوع سایبان کولر از جنس کارتن پلاست است. چون قیمت سایبان کولرهای آبی ساخته شده از جنس کارتن پلاست مناسب است و از طرفی مقاومت بالایی در برابر آفتاب و باد و باران دارد.

تنها نکته درست کردن سایبان کولر با کارتن پلاست این است که در زمان اندازه گیری ابعاد کولر باید حدود 10 الی 20 سانتی متر ابعاد را بزرگتر در نظر بگیرید تا به صورت مورب بر روی کولر آبی قرار بگیرد.در نهایت پایه هایی را در اطراف کولر پیچ کرده و سایبان را روی آن می گذارید.

 1. ساخت سایبان برای کولر با استفاده از ایرانیت

یکی از ده ها کاربرد ایرانیت این است که می توان از آن به عنوان سایبان برای کولر آبی استفاده کرد. نحوه ساخت این طرح از سایه بان کولر مشابه روش های قبلی است، با این تفاوت که سایبان ساخته شده از ایرانیت فقط بر روی سقف کولر سایه ایجاد می کند ولی بدنه کولر همچنان در معرض تابش خورشید قرار دارد.

در انتها یادآور می شویم که شما می توانید از توضیحات داده شده جهت آموزش ساخت سایبان کولر گازی نیز استفاده کنید، چون سایبان کولر گازی هم همانند آفتابگیر کولر آبی ساخته می شود.

نصب سایبان کولر آبی 5

سایه‌بان مخصوص کولر

 

جمع بندی

در این مطلب به شما گفتیم که وجود سایه با کولر آبی تا چه اندازه ضروری بوده و حتی می تواند هزینه های مربوط به سرویس و تعمیر کولر آبی را به میزان چشم گیری کاهش دهد. بنابراین اگر تا به امروز به فکر ساخت و طراحی سایه بان برای کولر خود نبوده اید، توصیه می کنیم همین الان برای کولر خود یک سایبان نصب کنید.

یکی از ده ها خدمات محبوب ما در مجموعه تاسیسات 24 ساعته نصب و راه اندازی انواع کولر آبی به همراه نصب سایه بان کولر است که توسط متخصصین حرفه ای این مجموعه و همراه با ارائه گارانتی تضمین کیفیت خدمات انجام می شود.

پس اگر شما هم برای ساخت انواع سایبان از جمله سایبان چوبی، کارتن پلاست، ایرانیت و حتی سایبان فلزی کولر نیاز به متخصص دارید، همین الان با شماره های داخل سایت تماس بگیرید یا فرم درخواست سرویسکار متخصص را پر و ارسال کنید.

نصب سایبان کولر آبی 2

 

خلاصه ای از آنچه در این مطلب گفتیم

 • نصب کولر آبی در سایه مانع از داغ شدن بیش از اندازه آب داخل کولر شده و در نهایت میزان مصرف آب در کولر کاهش پیدا کرده و حتی قدرت خنک کنندگی کولر بیشتر می شود.
 • از جمله مشخصات بهترین سایبان برای کولر آبی این است که از بدنه کولر در برابر آفتاب جلوگیری می کند، مقاومت بالایی در برابر تابش نور خورشید دارد، به راحتی نصب می شود، روزنه های هوای کولر را مسدود نمی کند و ظاهر آن زیبا است.
 • سایبان برزنتی، سایبان چوبی، سایبان کارتن پلاست و سایبان ایرانیت از جمله انواع سایبان کولر آبی و گازی هستند.
 • برای ساخت سایبان کولر آبی لازم است اندازه سایبان را کمی بزرگ تر از ابعاد کولر در نظر بگیریم تا لبه های کولر نیز در برابر تابش خورشید در امان باشند.

 

پرسش و پاسخ های متداول

 1. چگونه سایبان درست کنیم؟

برای درست کردن سایبان کولر ابتدا ابعاد کولر را اندازه گرفته و سپس از برزنت، کارتن پلاست، ایرانیت یا حصیر به اندازه 10 الی 20 سانتی متر بزرگ تر از ابعاد کولر آماده می کنیم. در نهایت پایه هایی در اطراف کولر پیچ کرده و سایبان را بر روی آن قرار می دهیم.

 1. ویژگی های یک سایبان کولر خوب چیست؟

مهمترین مشخصات بهترین سایبان کولر عبارتند از: ایجاد سایه کامل بر روی کولر، عدم انسداد جریان هوای ورودی، مقاوم در برابر پوسیدگی در اثر تابش خورشید، ماندگاری بالا در مقابل بادهای شدید، گرما و سرما و ظاهری زیبا

اما سایبان تنها برای فصل تابستان و مصرف کولر آبی تاثیرگذار نیست.

 

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

اشتراک گذاری این صفحه