با ورود به فصل گرم سال همچنان بیشترین کاربرد در وسایل ایجاد سرمایش و تهویه مطبوع را می توان به کولر آبی اختصاص داد. هر چند استفاده از کولر گازی اخیرا بسیار مورد توجه بوده است ولی همچنان در اغلب خانه های جای جای ایران کولر آبی حرف اول را می زند. در این پست قصد داریم در خصوص نصب کولر آبی از ابتدا تا انتها اموزش لازم را ارائه نماییم.

نصب و راه اندازی کولر آبی کار چندان مشکلی نیست و تنها با داشتن کمی تخصص فنی می توانید خودتان به راحتی کولر آبی منزل خودتان را راه اندازی کنید.

عوامل موثر در کاهش راندمان کولر آبی ؟

سه عامل زیر بیشترین تاثیر را در کاهش دمای تولید شده توسط کولر آبی دارند:

 •  دمای هوای مربوط در داخل ساختمان
 •  رطوبت نسبی هوای ورودی توسط کولر به ساختمان
 • دمای هوای خشک در خارج از ساختمان

کولر آبی از جمله خنک کننده های هوایی است که عمل تولید رطوبت را انجام می دهد و به همین دلیل باید شرایطی فراهم شود تا پوشال ها همواره خیس و یا مرطوب باشند. هر چند کولر های آبی انواع مختلفی دارند  و مرسوم ترین آنها نوع پرتابلی یا سیار و نوع هوایی است ولی مقصود ما از کولر آبی در این مقاله کولر های آبی ثابت هوایی هستند.

این دسته از کولر ها معمولا بصورت ثابت بر روی نقطه ای از ساختمان که قبلا توسط مهندسین نقشه کش ساختمان پیش بینی شده مستقر می شوند. مرسوم ترین نقطه برای استقرار و نصب کولر آبی پشت بام است ولی با این حال نصب کولر آبی در تراس،حیات خلوت و یا پشت پنجره هم انجام می شود.

روش محاسبه ظرفیت کولر آبی

کولر های آبی بسته به متراژی که می خواهند خنک کنند باید انتخاب شوند و به همین دلیل هم در ظرفیت های مختلف هوا دهی تولید می شوند. در زیر نمونه ای از نحوه اندازه گیری و محاسبه حجم کولر آبی را می بینید:

راهنمای طریقه نصب کولر آبی 1

محاسبه حجم کولر آبی

مقدار هوا دهی کولر آبی را بر اساس یک عدد تجاری محاسبه می کنند.

لذا اولین پارامتر برای نصب کولر آبی تعیین میزان هوا دهی مورد نیاز کولر است. برای این منظور می توانید از دو جمله زیر برای این کار استفاده کنید:

راهنمای طریقه نصب کولر آبی 2

جدول شماره یک تعیین میزان هوا دهی کولر آبی

راهنمای طریقه نصب کولر آبی 3

جدول شماره دو تعیین میزان هوا دهی کولر آبی

برای تعیین میزان هوادهی کولر آبی باید از فرمول زیر استفاده شود:

cfm=v/n

V  =   حجم فضایی که نیاز است خنک شود بر حسب فوت مکعب

N  = تعداد دفعات تعویض هوای اتاق در هر دقیقه

راهنمای طریقه نصب کولر آبی 4

جدول زمانی  تعویض هوای اتاق در هر دقیقه

ساختمان کولر آبی

دومین موضوع برای نصب و راه اندازی کولر آبی شناخت قطعات داخلی کولر آبی می باشد.

هر کولر آبی دارای یکسری اجزا مکانیکی و یکسری اجزا الکتریکی است.

در خصوص اجرا مکانیکی و اکتریکی کولر آبی در مقاله ای جداگانه توضیحات کافی ارائه شد که می توانید بر روی اجزا کولر آبی کلیک و مطالعه فرمایید.

طرز کار کولر آبی

کولر آبی توسط یک کلید سه منظوره کنترل می شود. این سه کلید برای روشن و خاموش کردن ، راه اندازی پمپ آب و نهایتا دور کم و زیاد کولر استفاده می شوند که در مقاله ای جداگانه در خصوص کلید کولر آبی توضیحات کافی آورده شد و با کلیک بر روی راهنمای نصب کلید کولر آبی می توانید مطالعه کنید.

وقتی کلید پمپ را فشار می دهید پمپ شروع به مکش آب از کفی تشتک کولر می کند و توسط شیلنگ ها و آب ریز ها اب را بر روی پوشال ها هدایت می کند. پس از چند لحظه پوشال ها کاملا خیس می شوند.

وقتی پروانه کولر به حرکت در بیاید هوای بیرون و محیط اطراف کولر از بین پوشال ها وارد محیط کولر می شوند و مقداری از آب و یا خیسی پوشال ها را تبخیر می کنند. در نتیجه رطوبتی ایجاد و این رطوبت با باد پروانه خنک و به سمت اتاق هدایت می شود.

برای نصب کولر آبی به ترتیب زیر عمل کنید:

ساخت یک شاسی کولر

همیشه به یاد داشته باشید که کولر آبی را باید بر روی یک شاسی قرار دهید . زیرا به دلیل قرار گرفتن سر ریز در تشتک کولر، بر آمدگی سر دنده  و مهره سر ریز کولر، توانایی تخلیه آب بصورت مناسی  و فاصله داشتن  دهانه کانال توزیع هوا از کف بام یا محل نصب باید این شاسی تهیه شود. شاسی نصب کولر آبی بسته به موقعیت کولر باید تهیه شود و به همین دلیل نوع آماده آن در بازار موجود نیست.

شما باید ابتدا محل نصب کولر ابی را برآورد کرده و شاسی را متناسب با نوع نیاز خود طراحی کنید. برای ساخت شاسی باید از دو نوع نبشی استفاده شود. نبشی های پایه باید از نوع قوطی مانند باشند و نبشی های محل قرار گرفتن کولر باید از نوع 90 درجه یا لبه دار باشند تا کولر درون آن قرار بگیرد.

راهنمای طریقه نصب کولر آبی 5

 حمل کولر آبی

برای نصب کولر آبی باید آن را به محل نصب حمل کرد. معمولا برای حمل دستگاه اگر کولر در ارتفاع زیاد باشد از بالابر و یا در صورت امکان از آسانسور استفاده می شود . ولی اگر هیچ یک از این موارد در دسترس نبود بهتر است قطعات کولر را باز و از هم جدا کنید و بعدا به محل نصب کولر آبی آورده و در  آنجا دوباره سر هم کنید.

به هیچ عنوان برای حمل کولر آن را با دست حمل نکنید.

 • تراز کردن کولر آبی در محل نصب 

خوب اکنون که شاسی آماده شده و کولر را به محل نصب آن آورده و سر هم کردید و یا قرار دادید باید از تراز بودن کولر اطمینان داشته باشید.

برای اینکه اطمینان یابید که کولر در محل نصب خود به درستی و تراز قرار گرفته است از یک تراز استفاده کنید. صاف بودن و تراز بودن کولر در جریان و ثبات عملکرد آن تاثیر بسزایی دارد.

 • اتصال کولر آبی به کانال

برای اینکه دهانه خروجی کولر آبی را به کانال کولر اتصال دهید راه های زیادی وجود دارد. بهترین این روش ها که متداول ترین آنها هم هست عبارتند از:

با استفاده از برزنت و چسب مخصوص نوعی کانال قابل انعطاف ساخته و کولر را به دهانه کانال اتصال دهید:

برای استفاده از برزنت به عنوان کانال قابل انعطاف باید دهانه کولر با دهانه کانال در یک خط مستقیم قرار گرفته و نهایتا 30 سانتی متر با هم فاصله داشته باشند و سپس با چسب های مخصوص برزنت را اتصال می دهند.

راهنمای طریقه نصب کولر آبی 6

 • با تسمه فولادی ، پیچک و پیچ خودکار کانال قابل اتصال بسازید

در این روش برزنت با یک تسمه فولادی به دهانه کولر و کانال اتصال داده می شود و سپس با پیچ خودکار و پیچک محکم می شود.

راهنمای طریقه نصب کولر آبی 7

 • با استفاده از گیره های پلاستیکی کانال قابل انعطاف بسازید

در این روش برای اتصال برزنت با نوعی گیره پلاستیکی این کار انجام می شود.

راهنمای طریقه نصب کولر آبی 8

متداول ترین روش های تامین آب کولر آبی

حال برای نصب کولر به آب نیاز داریم. البته آبی که به عنوان منبع آب کولر شناخته می شود و بتواند مرتبا کولر را تغذیه کند.  برای تامین آب مورد نیاز کولر آبی در هنگام نصب کولر آبی هم روش های زیادی وجود دارد که معمول ترین و متداول ترین روش ها عبارتند از:

 • اتصال مستقیم به والوی در مسیر لوله اصلی شهر
 • استفاده از مخازن مخصوص ذخیره آب
 • استفاده از تانکر مخصوص

تامین آب مورد نیاز برای نصب کولر آبی به عوامل و شرایط محیطی و بخصوص محل نصب کولر آبی بستگی دارد. معمولا کولر آبی در مناطقی که ارتفاع بیشتر است و ساختمان از نوع قدیمی تر است آب خود را از منابع ذخیره آب تامین می کنند.

اما در ساختمان های جدید معمولا به دلیل اینکه هر واحد مالکیت جداگانه ای دارد در هر ساخت از طریق کولکتور آب یک شاخه اصلی برای تامین آب کولر در نظر گرفته می شود که این شاخه تا محل نصب کولر آبی امتداد داده می شود و به عنوان شیر تغذیه آب کولر شناخته می شود.

برای انتقال آب به کولر اما باید از لوله های مسی و یا پلاستیکی با قطر یک چهارم اینچ استفاده شود. این لوله ها در بازار با نام لوله کولر شناخته می شوند و معمولا خود مغازه دار پس از پرسیدن نوع جنس مورد نظر شما آن را در اختیار شما قرار می دهد.

قبلا بهتر است مسیر نصب کولر آبی خود را تا شیر تغذیه آب متر کرده باشید تا اندازه لوله مورد نظر خود را به درستی تهیه کنید.

مطلب مرتبط: اجرای لوله کشی آب کولر آبی

روش اتصال لوله کولر به کولر

اتصال لوله کولر چه از جنس مسی باشد و چه از جنس پلاستیکی با  استفاده از یک سری فیتینگ یا اتصالات انجام می شود. عمده ترین این اتصالات عبارتند از:

 • - تبدیل برنجی
 • - مغزی برنجی
 • - مهره و گلویی برنجی
 • - شیر یک دوم

برای اتصال لوله کولر به آب شهر ابتدا باید یک مغزی و شیر یک دوم را با رعایت میزان دقیق تفلون برای آب بندی به شیر تغذیه آب اتصال دهید. ممکن است خود پیمانکار قبلا این کار را انجام داده باشد ولی اگر نکرده باشد کافی است قبلا شیر آب اصلی را بسته باشید و با باز کردن درپوش استفاده شده به جای آن شیر یک دوم را ببندید.

البته بصورت مستقیم هم می توان شیر را به اتصالات شیر تغذیه اتصال داد ولی بهتر است یک شیر یک دوم برای قطع و وصل کردن جریان آب نصب شود.

حال باید یک تبدیل یک دوم به یک چهارم بر سر راه شیر یک دوم بسته شود و سپس با مهره گلویی و مغزی برنجی باید شیلنگ کولر را به این تبدیل اتصال و محکم کنید.

همین کار را در پشت کولر هم باید انجام دهید ولی این بار باید شیلنگ کولر با استفاده از مهره گلویی و مغزی برنجی به شناور اتصال داده شود که توضیح خواهیم داد.

راهنمای طریقه نصب کولر آبی 9

بستن شیر شناور

شیر شناور به منظور جلوگیری از سر ریز شدن آب در تشتک کولر آبی تعبیه می شود. این شناور ها انواع مختلفی دارند و هر کدام را می توان با تنظیم میزان خم بودن میله شناور ، گردش توپی شناور و ... تنظیم کرد. نکته مهم برای تنظیم شناور این است که کولر را برای نصب کولر آبی ابتدا به خوبی تراز کرده باشید.

معمولا شیر شناور باید به شکلی بسته شود که تا حدود یک سانتی متر قبل از سر ریز شدن آب را قطع کند. اگر آب سر ریز شد شناور به خوبی نصب نشده است.

نکته مورد توجه دیگر این است که شناور هر چه به سمت پایین باشد ورودی آب بیشتر است و وقتی بصورت یک خط مستقیم درآمد آب قطع می شود. این خط معمولا نباید کاملا صاف باشد تا سر ریز تشتک کولر اتفاق نیافتد. کمی زاویه قائم داشته باشد کافی است.

معمولا قطعات الکترونیکی کولر آبی نیازی به اتصال ندارند مگر اینکه برای انتقال کولر به محل نصب آنها را باز کرده باشید.

پس از اتصال شناور و باز کردن آب نباید جایی نشتی و یا آب ریز داشته باشد. کف کولر را بوسیله لوله آب سر ریز که به یک واشر متصل می باشد باید آب بندی کنید. لوله سرریز معمولا ارتفاع مورد نیاز اب را تعیین می کند و اگر آب به بیشتر از حد مورد نیاز برسد از این سوراخ به بیرون هدایت می شود.

این موضوع برای اینکه آب به قطعات برقی کولر نرسد اهمیت دارد.

سپس با مراجعه به مقاله راهنمای نحوه نصب کلید کولر آبی نحوه اتصال برق را به کولر مشاهده نمایید. بدون مطالعه این متن اصلا دست به برق کولر نزنید.

پوشال ها را اگر برای اولین بار است استفاده می کنید به خوبی با آب بشویید تا گرد و غبار آنها بریزد. نصب پوشال بر روی دریچه ها معمولا با فنر های مخصوص انجام می شود و با یک فشار معمولی از جا برداشته می شود و دوباره با جایگزین کردن پوشال قابل جا انداختن است.

با مراجعه به مقاله سرویس کولر آبی هر سال حداقل دو بار کولر خود را با توجه به راهنمایی های ارائه شده سرویس کنید و با مراجعه به مطلب نحوه روغن کاری موتور و یاتاقان کولر آبی نحوه درست روغن زدن به کولر و زمان های مورد نیاز را مطالعه فرمایید.

اگر برای نصب و راه اندازی کولر آبی خود نیاز به مشاور و یا متخصص نصب کولر آبی داشتید با متخصصین گروه تاسیسات 24 ساعته  تماس بگیرید.

نظر یکی از مشتریان در مورد تجربه استفاده از خدمات ما در زمینه سرویس کولر آبی

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # حسابی 1397-02-06 17:19
سلام
آیا امکان کانال کشی برای خانه های قدیمی برای نصب کولر آبی هست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-02-07 20:12
سلام
قطعا. فقط نیاز به تخریب زیاد دارد. بهتر است اگر نصب کولر مشکلی ندید این کانال کشی از مسیرهای پشت درب ها و مسیرهای کنار دیوار ها باشد تا از سقف. بدین صورت می توانید دریچه ها را از شیشه ها و پنجره ها باز کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امیرعلی 1397-02-08 23:14
سلام
کولر ما وسط آفتاب است و خیلی داغ می شود. اگر این کولر در زاویه مقابل کار شده بود اغلب در سایه بود. ایا می شود محل نصب کولر را تغییر داد؟ سپاس .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-02-09 22:21
سلام
بله دوست عزیز . با یک کانال کش کولر تماس بگیرید و از او بخواهید که سر کانال را به سمت مورد نظر شما تغییر دهد. فقط در نظر داشته باشید که باید هوا به خوبی در اطراف کولر تردد داشته باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رهی 1397-02-14 00:12
برای نصب کولر در تراس امکان وارد کردن کولر به تراس را نداریم. از در تو نمی آید. باید چه کنیم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-02-14 23:14
وقت شما بخیر
در این حالت باید کولر را از هم باز کنید و دوباره سر هم کنید. اما اگر بدنه کولر هم از درب رد نمی شود بهتر سا تمسیری از روی بام و یا بیرون خانه پیدا کنید و با بالا بر کولر را بالا ببرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین 1398-03-29 23:11
سلام
کولر دریچه بغل است ولی کانال دریچه بالاست باید کانال را دربیاریم یا از کنار دیوار ببرم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-04-02 21:58
سلام
بررسی محل نصب در تشخیص و اظهار نظر میتونه کمک کنه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد