به منظور تکمیل مطلب فیتینگ در لوله کشی چیست؟ قصد داریم تا به پاسخ این پرسش بپردازیم که روپیچ توپیچ چیست؟

 

روپیچ توپیچ چیست؟

یکی از تجهیزات بسیار مهم در صنعت لوله کشی فیتینگ یا اتصال روپیچ توپیچ می باشد، دلیل نام گذاری این اتصال به روپیچ توپیچ شکل طراحی این قطعه است.

در واقع روپیچ توپیچ از خانوداه بوشن ها است که دارای رزوه در هر دو طرف داخل و خارج می باشد. به این صورت که یک سر این قطعه دارای دنده های نر و سر دیگر آن دارای دنده های مادگی است.

بنابراین اتصال روپیچ توپیچ این قابلیت را دارد که هم از داخل و هم از خارج به لوله یا سایر اتصالات لوله کشی دارای رزوه با قطر متفاوت متصل شود.

روپیچ توپیچ چیست1

کاربرد فیتینگ روپیچ توپیچ

یکی از مهمترین و در واقع اصلی ترین کاربرد اتصال روپیچ توپیچ این است که با کمک این قطعه می توان طول لوله ها در سیستم لوله کشی را افزایش داد.

در هنگام اجرای سیستم لوله کشی آب، نصب شیرآلات سینک ظرفشویی، شیرآلات توکار، اتصال شیرهای آب سرد و گرم زیر روشویی و حتی اجرای لوله کشی رادیاتورها می توان از این قطعه برای بلندتر کردن طول لوله استفاده کرد.

تصور کنید قصد اتصال شیر پایین رادیاتور به سیستم لوله کشی آن را دارید، اما سیستم لوله کشی رادیاتور از داخل کار به صورت توکار اجرا شده است، لذا دسترسی به سر لوله برای اتصال شیر رادیاتور به آن تقریباً غیر ممکن است.

در این هنگام می توان با کمک اتصال روپیچ توپیچ به سر لوله، علاوه بر افزودن طول لوله یا عمق کار فضای بیشتری بری نصب شیر بر روی آن ایجاد کرد.

بنابراین کاربرد اتصال روپیچ توپیچ در تمام تجهیزات و سیستم لوله کشی ساختمان از جمله نصب شیرآلات، اجرای سیستم لوله کشی آب در سینک ظرفشویی، سینک روشویی، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، رادیاتور شوفاژ، پکیج و... می باشد.

از دیگر کاربردهای فیتینگ روپیچ توپیچ می توان به موارد ذیل اشاره کرد، که در ادامه این مطلب بیشتر با انواع استفاده از اتصال روپیچ توپیچ بر اساس مدل آن آشنا خواهید شد:

 • ربط دهنده
 • تغییر دهنده مسیر حرکت لوله
 • انسداد کننده
 • تقسیم کننده دو لوله و اتصال از یکدیگر
 • وصل کننده دو لوله و اتصال به یکدیگر

 

انواع روپیچ توپیچ از لحاظ جنس بدنه

روپیچ توپیچ ها بر اساس پارامترهایی از قبیل سایز، جنس و مدل قابل دسته بندی هستند. از جمله روپیچ توپیچ های رایج بر اساس جنس بدنه می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • روپیچ توپیچ گالوانیزه

روپیچ توپیچ گالوانیزه در دو مدل روپیچ توپیچ گالوانیزه سفید و روپیچ توپیچ گالوانیزه سیاه قابل استفاده در سیستم های لوله کشی آب و گاز و صنایع بخار و هوا کابرد دارد.

این نوع روپیچ توپیچ از جنس آلیاژ آهن و کربن ساخته شده و به همین دلیل خاصیت های از جمله قدرت در برابر ضربه، فشار و انعطاف پذیری بالا را دارا می باشد.

روپیچ توپیچ چیست2

 • روپیچ توپیچ چدنی

در کنار روپیچ های گالوانیزه که مخصوص لوله هایی از همین جنس هستند، نوبت به معرفی روپیچ توپیچ های چدنی می رسد که این جنس نیز به دلیل مقاومت بالایی که دارد کاربرد زیادی را در لوله کشی به خود اختصاص داده است.

از جمله روپیچ توپیچ های چدنی می توان به شکل های آچار خور گرد و شش پر آن اشاره کرد.

 • روپیچ توپیچ کرومی

همانطور که می دانید تعداد عناصر فلزی که می توان با استفاده از آن ها فیتینگ روپیچ توپیچ را تولید کرد فراوان است که یکی از سخت ترین این عناصر روپیچ توپیچ کرومی ساخته شده از فلز کروم است.

این نوع محصول مقاومت بالای در برابر زنگ زدگی، فشار و ضربه دارد، چرا که نقطه جوش آن بسیار بالا است. همچنین خاصیت ضد رسوب گیری آن نیز قابل توجه است.

 • روپیچ توپیچ برنجی

در نهایت قصد داریم تا به یکی از بهترین روپیچ توپیچ های موجود به منظور استفاده در سیستم لوله کشی اشاره کنیم و آن روپیچ توپیچ برنجی است.

روپیچ توپیچ چیست3

این محصول در مقایسه با سایر روپیچ توپیچ ها در جنس های دیگر دارای قدرت بالایی به منظور مقاومت در برابر رسوب گرفتگی، زنگ زدگی، دمای بالا و پوسیدگی می باشد.

همچنین خواصی از جمله توان بالای روپیچ توپیچ برنجی در برابر ضربه، فشار و آسیب این قطعه را به بهترین گزینه به منظور استفاده در صنعت لوله کشی آب ساختمان تبدیل کرده است.

 • روپیچ توپیچ پی وی سی

امروزه با توجه به تغییر سیستم های لوله کشی آب ساختمان ها در استفاده از لوله های فلزی به لوله های پلاستیکی لزوم تهیه و تولید اتصالات از همان جنس نیز کاملاً مشهود است.

به همین دلیل در این قسمت قصد داریم تا روپیچ توپیچ پی وی سی را به شما معرفی کنیم. این محصول به دلیل اینکه از مواد پلی اتیلنی ساخته شده است، قابلیت مقاومت بیشتری در برابر تشکیل رسوب داشته و هرگز زنگ نمی زند.

همچنین سبکی و مقاومت این قطعه در برابر فشار و دمای 60 درجه سانتی گراید از ویژگی های مخصوص آن به شمار می آید. به همین دلیل روپیچ توپیچ پی وی سی می تواند گزینه مناسبی به منظور استفاده در سیستم لوله کشی آب آشامیدنی باشد.

همچنین این نوع اتصال می تواند به سایر جنس لوله های فلزی از جمله مس، چدن و استیل متصل شود.

روپیچ توپیچ چیست4

انواع مدل روپیچ توپیچ

مدل های اتصال روپیچ توپیچ با توجه به نوع کاربری و استفاده از آن متفاوت است که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 • تبدل روپیچ توپیچ

یکی از انواع روپیچ توپیچ تبدیل آن می باشد که به منظور ایجاد تغییر در اندازه یا سایز لوله ها کابرد فراوان دارد.

از جمله ویژگی های تبدیل روپیچ توپیچ به این صورت است که این قطعه دارای یک طرف نر و یک طرف مادگی می باشد که این دو سر اندازه هم نیستند.

یعنی با اینکه دو سر ورودی و خروجی تبدیل روپیچ توپیچ در یک مسیر قرار دارند، ولی در مقابل یکدیگر نبوده و قطر یک طرف از طرف دیگر بزرگتر است.

دقیقاً به دلیل همین شکل طراحی خاص است که از این قطعه به عنوان تبدیل در صنعت لوله کشی ساختمان استفاده می شود.

روپیچ توپیچ چیست5

 • روپیچ توپیچ چوپق

روپیچ توپیچ چوپق نیز در واقع یکی دیگر از تبدل های روپیچ توپیچ می باشد، با این خاصیت که علاوه بر قابلیت در تغییر سایز لوله می تواند زاویه قرارگیری اتصالات را به شکل های 90 و 45 درجه تغییر دهد.

 • بوشن روپیچ توپیچ

بوشن روپیچ توپیچ از زیر مجموعه بوشن ها است، با این تفاوت که شکل روپیچ توپیچ بوشن در قسمت داخلی و خارجی دارای رزوه می باشد.

کاربرد بوشن روپیچ توپیچ در دو زمینه است به این صورت که می توان با کمک این اتصال دو لوله را هم از داخل و هم از خارج به یکدیگر متصل کرد.

 • مغزی روپیچ توپیچ

گاهی مواقع در هنگام اجرای لوله کشی لازم است تا اتصالات نر و ماده تغییر کنند، که این کار با کمک مغزی روپیچ توپیچ امکان پذیر است.

چرا که مغزی روپیچ توپیچ دارای تعدادی روزه نر و روزه مادگی برنجی در دو طرف خود می باشد و می توان با توجه به نیاز از هر کدام از این اتصالات استفاده کرد.

روپیچ توپیچ چیست6

 • روپیچ توپیچ دنده ای

یکی از روپیچ توپیچ های بسیار پر کاربرد به منظور افزایش اندازه رزوه ها یا طول لوله، روپیچ توپیچ سیاه و سفید دنده ای است. این قطعه دارای مقاومت بالایی در برابر ساییدگی، زنگ زدگی و واکنش با آب می باشد.

از روپیچ توپیچ سیاه دنده ای در مواقعی همچون نصب شیرآلات و بستن کلکتورهای گازی استفاده فراوانی می شود، علاوه بر این تنوع سایز این قطعه زیاد است که سایزهای دو، سه و چهار آن از جمله سایزبندی های پرکابرد آن محسوب می شوند.

 • روپیچ توپیچ زانویی

در هنگام اجرای سیستم لوله کشی ساختمان گاهی لازم است تا مسیر لوله ها تغییر پیدا کند، که این مهم توسط روپیچ توپیچ های زانویی هم خانوده اتصالات زانویی و دارای یک طرف رزوه نر و یک طرف روزه مادگی قابل انجام است.

با استفاده از این قطعه می توان زاویه لوله ها را تا اندازه 45، 90 و 180 درجه تغییر داد. از جمله خواص این نوع اتصال تغییر مسیر لوله کشی با توجه به زاویه زانویی، انحراف جریان سیال و تغییر سایر لوله همزمان با تغییر جهت آن نیز است.

احتمال بروز نشتی در اتصالات روپیچ توپیچ زانویی وجود ندارد و در محصولاتی که از جنس بدنه با کیفیت استفاده شده است، تجمع رسوبات غیرممکن است.

روپیچ توپیچ چیست7

همانطور که از متن بالا می توان دریافت تنوع جنس، مدل و حتی سایز اتصالات روپیچ توپیچ بسیار زیاد است که می توان از هر کدام از این محصولات بنابر نوع سیستم لوله کشی مخصوصاً در سیستم لوله کشی آب ساختمان استفاده کرد.

همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته سابقه طولانی در اجرای انواع سیستم لوله کشی از جمله لوله کشی آب سرد و گرم ساختمان، لوله کشی رادیاتور شوفاژ، لوله کشی پکیج در کنار نصب انواع شیرآلات توکار و روکار ساختمانی را دارند.

بنابراین شما می توانید در صورت نیاز به خدمات ما همین الان از سراسر تهران با ما تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید.

 

منابع انگلیسی:

منبع 1 منبع 2 منبع 3 منبع 4 منبع 5

 

اشتراک گذاری این صفحه