لوله کشی آب ساختمان با هدف انتقال آب آشامیدنی از شبکه آب شهری با نصب لوله های مناسب انجام می شود، از دیر باز و زمان نیاکان ما لوله کشی آب منازل با طریقه های متفاوتی انجام می شده و قدمتی طولانی دارد. اما امروزه با پیشرفت صنعت تاسیسات این عمل نیز پیشرفت کرده است.

در مقاله  لوله کشی آب سرد و گرم ساختمان به بررسی نکات فنی و ایمنی لوله کشی آب ساختمان پرداختیم و در این مطلب قرار است به طور کامل و مفصل روند اجرای لوله کشی آب، روش های متنوع اجرای لوله کشی و قوانین مربوط به آن را با هم بررسی کنیم. تا انتها با ما همراه باشید.

قوانین اجرای لوله کشی آب در ساختمان

در کشورهای مختلف الزامات لوله کشی آب تبیین شده و همه نهاد های اجرایی ملزم به رعایت این چارچوب ها هستند. در ایران نیز، مقررات ملی ساختمان این موارد را قید کرده است.

به منظور آشنایی با مقررات ملی ساختمانی ایران، بندهایی از مبحث شانزدهم مقررات ملی ساختمانی تحت عنوان تأسیسات بهداشتی برای مطالعه شما عزیزان آورده می شود.

 • بیشترین فشار کاری مجاز اجزای لوله کشی توزیع آب سرد و آب گرم مصرفی در دمای 65 درجه سانتی گراد نباید کمتر از 10 بار باشد. این مقدار با علامت PN10 یا PN16 بر روی فیتینگ ها و شیرها تعیین شده است.
 • لوله های مجازی که برای لوله کشی آب سرد و آب گرم مصرفی به کار می روند، مطابق مقررات ملی ایران عبارت اند از:
 • لوله های فولادی گالوانیزه
 • لوله های مسی
 • لوله های پلی اتیلن مشبک (PEX)
 • لوله های پنج لایه پلی اتیلن مشبک آلومینیم – پلی اتیلن مشبک PEX-AL-PEX
 • لوله های پلی اتیلن با دمای بالا  PE-RT
 • لوله های پنج لایه پلی اتیلن با دمای بالا PE-RT/AL/PE-RT
 • انواع دیگر لوله های غیرفلزی، به شرطی که به تأیید یکی از مراکز بهداشتی معتبر، مانند NSF یا DVGW، مبنی بر مناسب بودن برای توزیع آب آشامیدنی رسیده باشد و نیز از نظر بیشترین فشار و دمای کاری با شرایط مندرج در بند ٣ مطابقت داشته باشد و مورد تأیید قرار گرفته شود.
 • اتصال لوله به شیر فشارشکن، مخازن ذخیره آب،آبگرمکن، دستگاههای تصفیه آب و موارد مشابه دیگر باید به وسیله مهرهماسوره صورت گیرد تا بازکردن آن میسر باشد.
 • فاصله مهره ماسوره با دستگاه نباید از ٣٠ سانتیمتر فراتر رود.
 • قرارگیری شیر آب سرد مصرفی روی لوازم بهداشتی باید در سمت راست باشد و با علامت آبی مشخص شده باشد. شیر آب گرم مصرفی باید در سمت چپ قرار بگیرد و با علامت قرمزرنگ مشخص شود.
 • پیش از انجام آزمایش و تأیید لوله کشی (یک قسمت یا کل لوله کشی)، پوشاندن هیچ یک از اجزای لوله کشی با عایق یا اجزای ساختمان جایز نیست. در زمان آزمایش، بایستی همه اجزای لوله کشی آشکار و قابل بازرسی باشد.
 • پس از خاتمه نصب لوله کشی و پیش از نصب لوازم بهداشتی، بایستی دهانه های باز به طور موقت بسته شود و به تدریج لوله کشی با آب آشامیدنی پر شود و کاملاً هواگیری شود. پیش از اقدام به آزمایش شبکه لوله کشی باید آن را به مدت حداقل دو روز از آب، پر نگه داشت.
 • آزمایش فشار باید با استفاده از آب آشامیدنی و به کمک تلمبه دستی مخصوص آزمایش فشار آب و مجهز به فشارسنجی با فشار 5/1 برابر فشار بار طراحی و با فشار حداقل ١٠ بار انجام گیرد.

Screenshot_158.png

جنس لوله های به کار رفته در لوله کشی آب

هرچند درگذشته لوله کشی آب، لوله های سربی کاربرد زیادی داشت اما این روزها در لوله کشی آب ساختمان ها و اماکن تجاری، صنعتی و مسکونی عموما از لوله های غیرسربی و به خصوص پلاستیکی بهره می گیرند.

استفاده از لوله های پنج لایه و پلیمری نیز بسیار شایع هستند. از مزایا و معایب این لوله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لوله های پلیمری سبک و راحت هستند و عموما رسوب نمی گیرند. اما به دلیل نازک بودن در برابر اجسام نوک تیز سوراخ می شوند.

لوله های پنج لایه برای لوله کشی معمولی و یا کلکتوری مناسب هستند، مقاومت بالایی دارند و انعطاف پذیرند. همچنین به دلیل رولی بودن لوله ها در اتصال آنها به یکدیگر احتیاجی به زانو نیست، این لوله ها بسیار مرغوب هستند و استفاده از آنها شایع است.

 

مزایای لوله های پلاستیکی نسبت به دیگر لوله ها 

 • آسانی لوله کشی با بهره گیری از این جنس لوله ها
 • مقاومت در برابر فشار آب و پوسیدگی
 • آسانی استفاده و خوش دست بودن
 • عدم تاثیرگذاری در آب و تغییر آن
 • گوناگونی و تنوع
 • کم هزینه بودن

درست است که لوله های پلاستیکی برای لوله کشی آب مناسب هستند اما در نظر داشته باشید که بسته به عوامل جانبی لوله های مختلفی برای ساختمان های متفاوت وجود دارد که با تایید لوله کش باید تهیه شود.

Screenshot_159.png

سیستم لوله کشی آب به روش کلکتوری

این روش جدید که اصولا با لوله های پنج لایه انجام می شود، بسیار مطمئن و پسندیده است از فواید این نوع لوله کشی حفظ تعادل فشار آب، جدا کردن آب مصرفی فضاهای مختلف (آشپزخانه، سرویس های بهداشتی و...) است، همچنین استفاده از این شیوه با قطع آب یک مکان، آب کل منزل قطع نخواهد شد.

 اگر از سیستم لوله کشی آب به روش کلکتوری بهره بردید، دقت کنید که کلکتورها در محل مناسب قرار گیرند و قابل دسترس باشند.

حتما مطالعه کنید: لوله کشی آب به روش کلکتوری و فیلم نحوه اتصال لوله پنج لایه به کلکتور

لوله کشی آب به روش زیرسقفی

لوله کشی آب ساختمان به شیوه های مختلفی قابل اجرا است که یکی از آن ها لوله کشی زیرسقفی است. در این شیوه لوله های از زیر سقف اجرا شده و سپس به محل های مصرفی هدایت می شوند.

مزیتی که لوله کشی زیرسقفی دارد این است که لوله ها قابل دسترسی هستند و علاوه بر این در زیر بار ساختمان قرار نمی گیرند. مهمتر از همه اینکه برای اجرای لوله کشی آب زیرسقفی باید از لوله های پلیمری چند لایه استفاده کرد. بنابراین احتمال رسوب گرفتن لوله، ترکیدگی و یخ زدن آن به صفر می رسد.

برای اطلاع از دیگر مزیت های لوله کشی زیرسقفی روی لینک مقاله بزنید.

Screenshot_161.png

انواع لوله کشی آب ساختمان بر اساس محل قرارگیری لوله ها

 1. لوله کشی توکار آب

 در این نوع لوله کشی با توجه به نقشه لوله کشی که از قبل تهیه شده، لوله ها در جای درست و در زیرخاک دفن می شوند، عدم نمایش لوله ها از مزایای این نوع لوله کشی است.

 1. لوله کشی روکار آب

در این روش لوله ها و اجزای آن از کنج دیوار با فواصل معین از هم قرار می گیرند، از مزایای این نوع دسترسی آسان به سیستم لوله کشی، عدم ایجاد مشکل افت فشار آب، تخریب نکردن دیواره ها و کف و سهولت جایگزینی پکیج دیواری با آبگرمکن است، برای حفظ زیبایی پس از انجام لوله کشی آن را داکت کشی می کنند، استفاده از لوله های پنج لایه و پلیمری در این نوع رایج است.

 حتما مطالعه کنید لوله کشی روکار

نکات طلایی در زمان اجرای سیستم لوله کشی آب ساختمان

شبکه آبرسانی هر خانه ای شامل لوله کشی آب سرد و گرم مصرفی است، در این قسمت تذکرات مربوط به لوله کشی آب را بری شما کاربران گرامی آماده کرده ایم:

 • از لوله ها و اتصالات باکیفیت و دارای نشان استاندارد استفاده کنید، کیفیت خوب لوله ها طبیعتا ضامن سلامت سیستم لوله کشی آب می باشد، مواد مصرفی باید مجاز باشند.
 • رایرزها را در داکت کشی مناسب خود قرار دهید، همچنین ارائه رایرز دیاگرام در لوله های آب مصرفی الزامی است.
 • الزامی است که شیر قطع و وصل و نیز شیر یک طرفه در سرویس های بهداشتی یا آشپزخانه منزل تعبیه شود.
 • از نصب مستقیم پمپ آب خانگی بر انشعاب آب شهر خودداری کنید.
 • در حیاط منزل و یا پارکینگ نیز شیر آب قرار را داده و لوله کشی آب را به آنجا نیز برسانید.
 • لوله ها موازی با هم و با فاصله مناسب از هم قرار گیرند تا فضا برای عایق کاری و تعمیرات احتمالی وجود داشته باشد.
 • ارتفاع شیرها و یا سرلوله ها از کف تمام شده باید به اندازه باشد.
 • همیشه شیر آب سرد، در سمت راست و شیر آب گرم، در قسمت چپ نصب می شوند، مواظب باشید که شیرها را به اشتباه نصب نکنید.
 • لوله های نصب شده در خارج از کانال باید با ماسه خشک پوشانده شوند، برای این کار به هیچ عنوان از گچ استفاده نشود.
 • برای اتصالات لوله ها حتما از جنس همان لوله استفاده کنید، هرگز از اتصالاتی با جنس مختلف از لوله کشی آب بهره نگیرید.
 • پس از اتمام لوله کشی آب، لوله کش موظف است که تست نهایی و آزمایش لوله کشی آب مصرفی را انجام دهد، این تست یا پس از انجام هر مرحله است یا بعد از اتمام کار صورت می گیرد، زمان تقریبی این عمل یک ساعت است و پس از آن صحت لوله کشی تایید و یا رد می شود.

Screenshot_160.png

اقدامات قبل از تست لوله کشی آب

 • پیش از این آزمایش سیستم لوله کشی آب باید بیش از دو روز پر از آب نگه داشته شوند.
 • تست باید قبل از عایق کاری لوله کشی و با نمایش کامل قطعات و اجزای آن صورت گیرد.
 • قبل آزمایش، دهانه های باز باید موقتا بسته شوند و آب به طور تدریجی در سیستم لوله کشی پر شود و هواگیری آن نیز انجام شده باشد.
 • علاوه بر این پس از خاتمه لوله کشی انجام آزمایش فشار با آبنیز الزامی است.
 • با استفاده از آب و بهره گیری از تلمبه مخصوص آزمایش فشار آب این عمل انجام می گیرد، فشارسنج در بالاترین قسمت لوله کشی نصب شده و با حداقل فشار 10بار تست صورت می گیرد، در این حین شبکه لوله کشی آب و دیگر اجزا در وضعیت کار عادی خود هستند و با باز و بسته کردن تک تک شیرها از آب بند بودن آنها اطمینان حاصل می شود، درصورت مشاهده نشتی یا ایرادات دیگر این موارد بررسی شده و آزمایش دوباره تکرار خواهد شد تا به نتیجه مطلوب برسیم.
 • قبل از اینکه کار لوله کشی ساختمان خود را به ما یا هر کس دیگه ای بسپارید، اول سوابق کاری آن مجموعه یا شخص را بررسی کنید و بخاطر لوله کشی ارزان کار خود را به هر کسی ندهید تا بعدا گرفتار هزینه های چند برابری بازسازی و یا انتخاب پیمانکار جدید نشوید.

Screenshot_162.png

قیمت لوله کشی آب

تخمین قیمت لوله کشی آب ساختمان کار چندان راحتی نیست چون عوامل مختلفی در این قیمت دهی تاثیر دارند. از جمله اینکه قرار است لوله های قبلی تعویض شوند یا اینکه نیاز به اجرای سیستم لوله کشی آب در ساختمان در حال ساخت است.

علاوه بر این پارامترهای دیگری از جمله هزینه لوله و اتصالات، هزینه کنده کاری و متراژ لوله کشی نیز در قیمت نهایی موثر هستند.

به همین دلیل هزینه لوله کشی آب ساختمان تنها بعد از بازدید حضوری متخصص قابل تخمین است. با این حال پیشنهاد می کنیم برای اطلاع از هزینه های حدودی به صفحه تعرفه های سایت مراجعه کنید.

همچنین برای اطلاع از هزینه های حدودی دستمزد لوله کشی آب در ساختمان خود ما مقاله قیمت لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان کلی و جزئی را برای شما آماده کرده ایم.

 

بررسی 4 نمونه پروژه لوله کشی آب ساختمان

مجموعه تاسیسات 24 ساعته به دلیل داشتن یک گروه حرفه ای از متخصصان تاسیساتی بیش از صدها پروژه لوله کشی آب ساختمان را در ده ها شهر ایران انجام داده است که شامل پروژه های بازسازی لوله کشی آب و اجرای لوله کشی آب در ساختمان در حال ساخت است.

در این بخش به بررسی چند نمونه پروژه لوله کشی آب از صدها پروژه انجام شده توسط تیم متخصصین این مجموعه می پردازیم:

نمونه اول: لوله کشی آب در ساختمان 400 متری

اولین پروژه که بررسی می کنیم به یک ساختمان 400 متری در تهران مربوط می شود که متخصصین ما اجرای صفر تا صد تاسیسات آب، فاضلاب و نصب تجهیزات بهداشتی آن را به عهده داشتند.

در این پروژه لوله کشی آب سرد و گرم با کمک لوله های پلیمری برای سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی، آشپزخانه و پکیج به صورت انشعابی انجام شده است. شما می توانید مراحل کار را در کلیپ زیر تماشا کنید.

 

نمونه دوم: اجرای لوله کشی آب با لوله پنج لایه به صورت زیر سقفی

نمونه پروژه دوم توسط تیم متخصصین ما و به کارفرمایی آقای مهندس افشاری در خیابان ستارخان طراحی و اجرا شده است. در این پروژه لوله کشی آب به شیوه زیرسقفی و با کمک لوله های 5 لایه است.

طراحی صحیح مسیر هدایت لوله ها، بست محکم لوله ها و همچنین عایق کاری لوله ها از ملزمات لوله کشی آب زیرسقفی است که در این پروژه به خوبی رعایت شده است. برای اطلاع دقیق تر از مراحل این پروژه کلیپ زیر را تماشا کنید.

 

نمونه سوم: لوله کشی آب سرد و گرم و شوفاژ به همراه نصبیات

همانطور که گفتیم برخی از پروژه های لوله کشی آب به ساختمان های در حال بازسازی مربوط می شود. نمونه سوم که قصد بررسی آن را داریم از همین مدل است.

در این پروژه که در خیابان سعادت آباد و به کارفرمایی خانم مهندس ریاحی انجام شده متخصصین ما لوله های آب فلزی قدیمی در ساختمان را با لوله های پلیمری جدید بازسازی کرده اند و سپس به اجرای لوله کشی شوفاژ و در نهایت نصب تجهیزات بهداشتی از قبیل شیرآلات و رادیاتورها پرداخته اند.

برای اینکه به صورت تصویری با روند اجرای این پروژه آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم مشاهده کلیپ زیر را از دست ندهید.

 

نمونه پروژه چهارم: لوله کشی آب سرد و گرم و شوفاژ در ساختمان در حال بازسازی

آخرین پروژه ای که در این قسمت قصد بررسی آن را داریم به یک پروژه بازسازی لوله کشی آب سرد و گرم در ساختمان مسکونی به کارفرمایی آقای ترابیان مربوط می شود.

در این پروژه ساختمان در حال بازسازی است و به همین دلیل سیستم لوله کشی آب و نصبیات تاسیسات آن نیز باید تعویض شود. شما می توانید کلیپ نحوه اجرای این پروژه را تماشا کنید که توسط تیم متخصص ما انجام شده است.

 

رضایت مشتریان از خدمات لوله کشی آب ساختمان مجموعه ما

حالا که در بخش قبلی تعدادی از پروژه های لوله کشی آب انجام شده توسط متخصصین مان را با هم بررسی کردیم، بد نیست به نظرات مشتریانی که از خدمات مجموعه ما استفاده کردند نیز توجه داشته باشیم.

کلیپ زیر که تماشا می کنید به نظر آقای مهندس ترابیان مربوط می شود که از انجام کار تیم تاسیسات 24 ساعته در اجرای پروژه تاسیسات آب و فاضلاب ساختمان شان رضایت داشته اند. به نظر ایشان سرعت و کیفیت کار اجرا شده بسیار خوب بوده است.

 

 

گواهی رضایت دوم را سرکار جلالی مالک ساختمان 8 طبقه در نازی آباد داده اند. ایشون معتقد هستند که تیم تاسیسات 24 ساعته از لحاظ نحوه برخورد، سرعت اجرا و کیفیت کار بسیار عالی هستند. می توانید توضیحات دقیق تر نظر ایشان را در کلیپ زیر تماشا کنید.

 

چرا از تاسیسات 24 ساعته برای اجرای لوله کشی آب ساختمان خود استفاده کنیم؟

همانطور که در بخش های قبلی دیدید نمونه پروژه های لوله کشی آب انجام شده توسط تیم متخصص تاسیسات 24 ساعته به همراه کلیپ های رضایت مندی مشتریان تاییدکننده کیفیت بالا خدمات این مجموعه به همراه پشتیبانی قوی آن است.

علاوه بر این تمام خدمات این مجموعه از جمله لوله کشی آب همراه با گارانتی و تضمین کیفیت خدمات به شما مشتریان عزیز ارائه می شود. به این ترتیب که اگر بعد از استفاده از خدمات ما از نتیجه کار راضی نبودید، پروژه شما به صورت رایگان مورد کارشناسی متخصصین قرار می گیرد و در صورت تایید ایراد از طرف متخصص ما، پروژه شما باز هم به صورت رایگان اصلاح می شود.

خلاصه اینکه توصیه می کنیم بنا به دلایل زیر از خدمات این مجموعه استفاده کنید:

 • بازدید و مشاوره رایگان توسط مجریان با سابقه
 • نظارت پروژه توسط کارشناس فنی مجموعه ی ما از ابتدا تا اتمام پروژه و پشتیبانی 24ساعته
 • عدم نگرانی بابت حاضر نشدن اکیپ های اجرایی که چند کار همزمان قبول می کنند و متاسفانه پروژه را سرموقع تحویل نمی دهند.

 

فرآیند کاری ما در تاسیسات 24 ساعته برای اجرای لوله کشی آب ساختمان

پروژه لوله کشی آب ساختمان شما طی چند قدم ساده توسط تیم متخصصین تاسیساتی ما انجام می شود:

 1. پروژه شما بعد از تماس تان با شماره های داخل سایت ثبت سیستم ما شده و در اولویت پیگیری قرار می گیرد.
 2. یکی از بهترین متخصصین تاسیساتی برای اجرای پروژه شما تعیین شده و زمان بازدید رایگان از پروژه تان مشخص می شود.
 3. متخصص از ساختمان شما بازدید می کند و بر اساس نظر کارشناسی خود قیمت اجرای پروژه را به همراه جزئیات اعلام می کند.
 4. چنانچه با قیمت پیشنهاد متخصص ما موافق بودید، متن قرارداد پروژه شما تنظیم می شود. در این قرارداد مبلغ دقیق اجرت به همراه زمان تحویل پروژه مشخص می شود.
 5. متخصص ما بر اساس زمان تعیین شده در قرارداد اجرای پروژه شما را شروع می کند و در زمان تعیین شده به شما تحویل می دهد.
 6. بعد از اینکه لوله کشی آب ساختمان شما به پایان رسید می توانید مبلغ کل پروژه را تسویه کنید.

 

ما در تاسیسات 24 ساعته پروژه شما را به صورت کامل پشتیبانی می کنیم:

پشتیبانی خدمات در مجموعه تاسیسات 24 ساعته به دو صورت انجام می شود. یکی در زمان اجرای پروژه که کارشناس پروژه تان با شما در ارتباط است و می توانید درخواست های خود را به ایشان منتقل کنید.

پشتیبانی دیگر به گارانتی تضمین کیفیت مربوط می شود. در این مجموعه تمامی خدمات همراه با گارانتی تضمین کیفیت به شما عرضه می شود و پروژه لوله کشی آب نیز دارای 60 ماه گارانتی است.

در صورتی که در طول مدت گارانتی، مشکلی در سیستم لوله کشی آب اجرا شده توسط متخصص ما ایجاد شود، پروژه شما مورد کارشناسی قرار می گیرد.

چنانچه در زمان کارشناسی مشخص شود که ایراد به وجود آمده در نتیجه سهل انگاری متخصص مجموعه است، فرد متخصص باید ایرادات موجود در پروژه را به صورت رایگان رفع کند تا زمانی که رضایت صد در صد شما حاصل شود.

پس اگر برای لوله کشی آب ساختمان خود نیاز به گروه حرفه ای با ما تماس بگیرید یا فرم درخواست سرویسکار را پر کنید تا ضمن برخورداری از مشاوره و بازدید رایگان از خدمات بهترین و سریعترین اکیپ های لوله کشی در شهرهای تحت پوشش این مجموعه بهره مند شوید.

 

پرسش و پاسخ های متداول

1. چه نوع لوله‌هایی برای لوله کشی آب ساختمان توصیه می‌شود؟

انتخاب نوع لوله بستگی به کاربرد و شرایط محیطی دارد. معمولاً لوله‌های پلی اتیلن، لوله‌های مسی، و لوله‌های پنج لایه پلی اتیلن مشبک (PEX-AL-PEX) برای لوله کشی آب ساختمان توصیه می‌شوند. هر کدام از این لوله‌ها مزایا و کاربردهای خاص خود را دارند.

2. آیا لوله کشی آب ساختمان نیاز به نگهداری دوره‌ای دارد؟

بله، لوله کشی آب ساختمان برای اطمینان از عملکرد صحیح و جلوگیری از مشکلات احتمالی، نیاز به بازرسی و نگهداری دوره‌ای دارد که شامل بررسی اتصالات، تعویض قطعات فرسوده و تمیز کردن فیلترها و سایر اجزا می‌شود.

3. چه مدت زمانی طول می‌کشد تا یک سیستم لوله کشی آب کامل در یک ساختمان نصب شود؟

مدت زمان نصب سیستم لوله کشی آب بستگی به اندازه و پیچیدگی پروژه دارد. برای یک ساختمان مسکونی معمولی، ممکن است از چند روز تا یک هفته زمان ببرد. برای پروژه‌های بزرگتر یا پیچیده‌تر، ممکن است بیشتر زمان نیاز باشد.

4. آیا لوله کشی آب ساختمان تحت گارانتی قرار می‌گیرد؟

بله، بسیاری از شرکت‌های تاسیساتی از جمله تاسیسات 24 ساعته کار خود را همراه با گارانتی ارائه می‌دهند. این گارانتی معمولاً شامل رفع ایراد کار انجام شده در صورت بروز مشکلات در طی دوره گارانتی است. مدت و شرایط گارانتی بسته به شرکت و نوع خدمات متفاوت است.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

نظرات مشتریان

اشتراک گذاری این صفحه