لوله کشی آب ساختمان با هدف انتقال آب آشامیدنی از شبکه آب شهری با نصب لوله های مناسب انجام می گیرد، از دیرباز و زمان نیاکان ما لوله کشی آب منازل با طریقه های متفاوتی انجام می شده است و قدمتی طولانی دارد اما امروزه با پیشرفت صنعت تاسیسات این عمل نیز پیشرفت کرده است.

مواردی از اصول اجرایی لوله کشی آب، در مقاله لوله کشی آب ساختمان برای مطالعه شما عزیزان آورده شده است. همچنین به منظور اطلاع از نکات فنی و ایمنی لوله کشی آب، مطالعه مقاله لوله کشی آب سرد و گرم ساختمان را توصیه می کنیم.

الزامات لوله کشی آب در کشورهای مختلف، تبیین شده است و همه نهاد های اجرایی ملزم به رعایت این چارچوب ها هستند. در ایران نیز، مقررات ملی ساختمان، این موارد را قید کرده است. به منظور آشنایی با مقررات ملی ساختمانی ایران، بندهایی از مبحث شانزدهم مقررات ملی ساختمانی تحت عنوان تأسیسات بهداشتی برای مطالعه شما عزیزان آورده می شود.

 • بیشترین فشار کاری مجاز اجزای لوله کشی توزیع آب سرد و آب گرم مصرفی در دمای 65 درجه سانتی گراد نباید کمتر از 10 بار باشد. این مقدار با علامت PN10 یا PN16 بر روی فیتینگ ها و شیرها تعیین شده است.

لوله کشی آب 00001

شکل 1بخشی از سیستم لوله کشی آب ساختمان

 •  لوله های مجازی که برای لوله کشی آب سرد و آب گرم مصرفی به کار می روند، مطابق مقررات ملی ایران عبارت اند از:
  •  لوله های فولادی گالوانیزه
  •  لوله های مسی
  •  لوله های پلی اتیلن مشبک (PEX)
  •  لوله های پنج لایه پلی اتیلن مشبک آلومینیم – پلی اتیلن مشبک PEX-AL-PEX
  •  لوله های  پلی اتیلن با دمای بالا  PE-RT
  •  لوله های پنج لایه پلی اتیلن با دمای بالا PE-RT/AL/PE-RT
  •  انواع دیگر لوله های غیرفلزی، به شرطی که به تأیید یکی از مراکز بهداشتی معتبر، مانند NSF یا DVGW، مبنی بر مناسب بودن برای توزیع آب آشامیدنی رسیده باشد و نیز از نظر بیشترین فشار و دمای کاری با شرایط مندرج در بند ٣ مطابقت داشته باشد و مورد تأیید قرار گرفته شود.
 • اتصال لوله به شیر فشارشکن، مخازن ذخیره آب،آبگرمکن، دستگاههای تصفیه آب و موارد مشابه دیگر باید به وسیله مهرهماسوره صورت گیرد تا بازکردن آن میسر باشد.
 •  فاصله مهره ماسوره با دستگاه نباید از ٣٠ سانتیمتر فراتر رود.
 •  قرارگیری شیر آب سرد مصرفی روی لوازم بهداشتی باید در سمت راست باشد و با علامت آبی مشخص شده باشد. شیر آب گرم مصرفی باید در سمت چپ قرار بگیرد و با علامت قرمزرنگ مشخص شود.

لوله کشی آب 00002

شکل 2 نمونه کار تکنسین های واحد فنی در لوله کشی آب 

 •  پیش از انجام آزمایش و تأیید لوله کشی (یک قسمت یا کل لوله کشی)، پوشاندن هیچ یک از اجزای لوله کشی با عایق یا اجزای ساختمان جایز نیست. در زمان آزمایش، بایستی همه اجزای لوله کشی آشکار و قابل بازرسی باشد.
 •  پس از خاتمه نصب لوله کشی و پیش از نصب لوازم بهداشتی، بایستی دهانه های باز به طور موقت بسته شود و به تدریج لوله کشی با آب آشامیدنی پر شود و کاملاً هواگیری شود. پیش از اقدام به آزمایش شبکه لوله کشی باید آن را به مدت حداقل دو روز از آب، پر نگه داشت.
 •  آزمایش فشار باید با استفاده از آب آشامیدنی و به کمک تلمبه دستی مخصوص آزمایش فشار آب و مجهز به فشارسنجی با فشار 5/1 برابر فشار بار طراحی و با فشار حداقل ١٠ بار انجام گیرد.

جنس لوله های به کار رفته در لوله کشی آب:

هرچند درگذشته برای لوله کشی آب، لوله های سربی کاربرد زیادی داشت اما این روزها در لوله کشی آب ساختمان ها و اماکن تجاری، صنعتی و مسکونی عموما از لوله های غیرسربی و به خصوص پلاستیکی بهره می گیرند.

 مزایای لوله های پلاستیکی نسبت به دیگر لوله ها 

 • آسانی لوله کشی با بهره گیری از این جنس لوله ها
 • مقاومت در برابر فشار آب و پوسیدگی
 • آسانی استفاده و خوش دست بودن
 • عدم تاثیرگذاری در آب و تغییر آن
 • گوناگونی و تنوع
 • کم هزینه بودن

لوله کشی آب 00003

شکل 3 بخشی از سیستم لوله کشی آب در یک ساختمان در حال اجرا

 درست است که لوله های پلاستیکی برای لوله کشی آب مناسب هستند اما در نظر داشته باشید که بسته به عوامل جانبی لوله های مختلفی برای ساختمان های متفاوت وجود دارد که با تایید لوله کش باید تهیه شود.

استفاده از لوله های پنج لایه و پلیمری نیز بسیار شایع هستند از مزایا و معایب این لوله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لوله های پلیمری: سبک و راحت هستند، عموما رسوب نمی گیرند اما به دلیل نازک بودن در برابر اجسام نوک تیز سوراخ می شوند.

لوله های پنج لایه: برای لوله کشی معمولی و یا کلکتوری مناسب هستند، مقاومت بالایی دارند و انعطاف پذیرند همچنین به دلیل رولی بودن لوله ها در اتصال آنها به یکدیگر احتیاجی به زانو نیست، این لوله ها بسیار مرغوب هستند و استفاده از آنها شایع است.

لوله کشی آب 00004

شکل 4 همکار ما در حال لوله کشی آب

ما به آسانی با فشار یک دکمه یا چرخاندن شیرآلات آب شرب دریافت می کنیم، اما برای رسیدن این آب به منازل فرایند پیچیده ای طی می شود.

آب با زحمت فراوان تصفیه شده و این آب سالم از شبکه آب شهری وارد ساختمان می شود، این آب با ورود به سیستم لوله کشی اصلی و سپس تقسیم شدن و طی مسیرهای متفاوت که در لوله کشی آب مشخص شده است به دست ما می رسد.

هرچه لوله کشی آب قوی تر و باکیفیت تر باشد این فرایند آسان تر و به طور مطلوب شکل می گیرد.

 لوله کشی آب پس از سالها استفاده فرسوده می شود، اما هرچه لوله کشی قوی تر باشد این زمان به تعویق می افتد، در مطلب بازسازی لوله کشی آب اطلاعاتی در این مورد گردآوری شده است.

 

لوله کشی آب 00005

شکل 5عبور بخشی از سیستم لوله کشی آب از کف

سیستم لوله کشی آب به روش کلکتوری:

این روش جدید که اصولا با لوله های پنج لایه انجام می شود، بسیار مطمئن و پسندیده است از فواید این نوع لوله کشی حفظ تعادل فشار آب، جدا کردن آب مصرفی فضاهای مختلف (آشپزخانه، سرویس های بهداشتی و...) است، همچنین استفاده از این شیوه با قطع آب یک مکان، آب کل منزل قطع نخواهد شد.

 اگر از سیستم لوله کشی آب به روش کلکتوری بهره بردید، دقت کنید که کلکتورها در محل مناسب قرار گیرند و قابل دسترس باشند.

 

حتما مطالعه کنید :  لوله کشی آب به روش کلکتوری و فیلم نحوه اتصال لوله پنج لایه به کلکتور

لوله کشی آب 00006

شکل 6 تصویری از لوله کشی به روش کلکتوری

انواع لوله کشی آب براساس مکان قرار گیری لوله ها:

لوله کشی توکار آبدر این نوع لوله کشی با توجه به نقشه لوله کشی که از قبل تهیه شده، لوله ها در جای درست و در زیرخاک دفن می شوند، عدم نمایش لوله ها از مزایای این نوع لوله کشی است.

لوله کشی روکار آبدر این روش لوله ها و اجزای آن از کنج دیوار با فواصل معین از هم قرار می گیرند، از مزایای این نوع دسترسی آسان به سیستم لوله کشی، عدم ایجاد مشکل افت فشار آب، تخریب نکردن دیواره ها و کف و سهولت جایگزینی پکیج دیواری با آبگرمکن است، برای حفظ زیبایی پس از انجام لوله کشی آن را داکت کشی می کنند، استفاده از لوله های پنج لایه و پلیمری در این نوع رایج است.

 حتما مطالعه کنید لوله کشی رو کار

شبکه آبرسانی هر خانه ای شامل لوله کشی آب سرد و گرم مصرفی است، در این قسمت تذکرات مربوط به لوله کشی آب را بری شما کاربران گرامی آماده کرده ایم:

 • از لوله ها و اتصالات باکیفیت و دارای نشان استاندارد استفاده کنید، کیفیت خوب لوله ها طبیعتا ضامن سلامت سیستم لوله کشی آب می باشد، مواد مصرفی باید مجاز باشند.
 • رایرزها را در داکت کشی مناسب خود قرار دهید، همچنین ارائه رایرز دیاگرام در لوله های آب مصرفی الزامی است.
 • الزامی است که شیر قطع و وصل و نیز شیر یک طرفه در سرویس های بهداشتی یا آشپزخانه منزل تعبیه شود.
 • از نصب مستقیم پمپ آب خانگی بر انشعاب آب شهر خودداری کنید.
 • در حیاط منزل و یا پارکینگ نیز شیر آب قرار را داده و لوله کشی آب را به آنجا نیز برسانید.
 • لوله ها موازی با هم و با فاصله مناسب از هم قرار گیرند تا فضا برای عایق کاری و تعمیرات احتمالی وجود داشته باشد.
 • ارتفاع شیرها و یا سرلوله ها از کف تمام شده باید به اندازه باشد.
 • همیشه شیر آب سرد، در سمت راست و شیر آب گرم، در قسمت چپ نصب می شوند، مواظب باشید که شیرها را به اشتباه نصب نکنید.
 •  لوله های نصب شده در خارج از کانال باید با ماسه خشک پوشانده شوند، برای این کار به هیچ عنوان از گچ استفاده نشود.
 •  برای اتصالات لوله ها حتما از جنس همان لوله استفاده کنید، هرگز از اتصالاتی با جنس مختلف از لوله کشی آب بهره نگیرید.

لوله کشی آب 00007

شکل 7 تصویری از لوله کشی آب سرویس بهداشتی که توسط تیم تاسیسات 24ساعته انجام شده است

تصویری از لوله کشی آب سرویس بهداشتی که توسط تیم تاسیسات 24ساعته صورت گرفته است و تصاویر کامل در قسمت سوابق کاری قابل مشاهده است.

 پس از اتمام لوله کشی آب، لوله کش موظف است که تست نهایی و آزمایش لوله کشی آب مصرفی را انجام دهد، این تست یا پس از انجام هر مرحله است یا بعد از اتمام کار صورت می گیرد، زمان تقریبی این عمل یک ساعت است و پس از آن صحت لوله کشی تایید و یا رد می شود.

اقدامات قبل از اجرای آزمون به شرح زیر است:

پیش از این آزمایش سیستم لوله کشی آب باید بیش از دو روز پر از آب نگه داشته شوند.

تست باید قبل از عایق کاری لوله کشی و با نمایش کامل قطعات و اجزای آن صورت گیرد.

قبل آزمایش، دهانه های باز باید موقتا بسته شوند و آب به طور تدریجی در سیستم لوله کشی پر شود و هواگیری آن نیز انجام شده باشد.               

علاوه بر این پس از خاتمه لوله کشی انجام آزمایش فشار با آبنیز الزامی ست

لوله کشی آب 00008

شکل 8 تصویری از دستگاه تست لوله کشی

با استفاده از آب و بهره گیری از تلمبه مخصوص آزمایش فشار آب این عمل انجام می گیرد، فشارسنج در بالاترین قسمت لوله کشی نصب شده و با حداقل فشار 10بار تست صورت می گیرد، در این حین شبکه لوله کشی آب و دیگر اجزا در وضعیت کار عادی خود هستند و با باز و بسته کردن تک تک شیرها از آب بند بودن آنها اطمینان حاصل می شود، درصورت مشاهده نشتی یا ایرادات دیگر این موارد بررسی شده و آزمایش دوباره تکرار خواهد شد تا به نتیجه مطلوب برسیم.

 قیمت لوله کشی ها براساس کار انجام شده متفاوت است، برای اطلاع از بازسازی لوله کشی آب به این مطلب سایت مراجعه فرمایید.

 

قبل از اینکه کار لوله کشی ساختمان خود را به ما یا هر کس دیگه ای بسپارید، اول سوابق کاری آن مجموعه یا شخص را بررسی کنید و بخاطر لوله کشی ارزان کار خود را به هر کسی ندهید تا بعدا گرفتار هزینه های چند برابری بازسازی و یا انتخاب پیمانکار جدید نشوید

 برای اطلاع از هزینه های حدودی دستمزد لوله کشی آب در ساختمان خود ما مقاله قیمت لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان کلی و جزئی را برای شما آماده کرده ایم.

آگر برای لوله کشی آب ساختمان خود نیاز به گروه حرفه ای دارید، با ما تماس بگیرید تا ضمن برخورداری از مشاوره و  بازدید رایگان از خدمات بهترین و سریعترین اکیپ های لوله کشی در تمام مناطق شهر تهران بهره مند شوید.

 

چرا کارتان را به ما بسپارید؟

 1. بازدید و مشاوره رایگان توسط مجریان با سابقه
 2. نظارت پروژه توسط کارشناس فنی مجموعه ی ما از ابتدا تا اتمام پروژه و پشتیبانی 24ساعته
 3. عدم نگرانی بابت حاضر نشدن اکیپ های اجرایی که چند کار همزمان قبول میکنند و متاسفانه سرموقع تحویل نمی دهند.

 

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

 

اشتراک گذاری این صفحه