اگر شما هم از آن دست افرادی هستید که به دنبال تنوع و استفاده از انواع شیرآلات نوین که بصورت توکار نصب می شوند در خانه خود هستید بهتر است این مقاله را تا انتها دنبال کنید. قبلا در مقالات متفاوتی مانند دکوراسیون سرویس بهداشتی در خانه های لوکس به توضیح ارزش استفاده از شیرآلات توکار و تاثیر فوق العاده این شیرآلات در نما و زیبایی ساختمان بحث کردیم و امروز قصد داریم تا با هم طریقه نصب شیرآلات توکار را مرور کنیم.

البته در مقاله ای جداگانه نیز در خصوص نصب دوش توکار توضیحات جامعی ارائه شد که پیشنهاد می کنم این مقاله را هم مطالعه فرمایید.

قبلا از اینکه توضیحات اصلی در این خصوص را شروع کنم باید به این نکته اشاره کرد که نصب شیرآلات توکار الزاما نیازی نیست در خانه های با ساخت جدید انجام شود و با استفاده از تکنیک هایی در زمان تغییر دکوراسیون خانه های قدیمی هم می توانیم از این نوع شیرآلات در ساختمان های قدیمی هم استفاده کنیم.

1

نصب شیرآلات توکار

نکته مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید شیوه و روش نصب شیرآلات توکار است. بسیاری از این شیرآلات روش اجرایی یکسانی دارند ولی ممکن است برخی از انواع این شیرآلات ممکن است اتصالات و یا آپشن های دیگری داشته باشند که کمی دستورالعملی که در این مقاله توضیح داده خواهد شد را دچار تغییر کنند ولی خوشبختانه عمده این شیرآلات به همین شیوه که در این مقاله به آن استناد خواهیم کرد نصب می شوند.

به منظور آموختن روش صحیح نصب شیرآلات هر یک از تجهیزات بهداشتی خانه ها بصورت دقیق و اصولی تلاش کرده ایم که در این مقوله هر یک از شیرآلات تجهیزات بهداشتی را بصورت مجزا توضیح دهیم تا انشاا... به راحتی بتوانید با آموزش های ما قدم به قدم تمامی انواع شیرآلات را به راحتی نصب کنید.

طریقه نصب شیرآلات بهداشتی توکار انواع توالت فرنگی و ایرانی

شیرآلات توالت های فرنگی و ایرانی ابعاد و اندازه های مشخص خود را دارند و وقتی شیر روکار و یا توکار نصب شود در اصل این ماجرا تفاوتی ایجاد نمی کند. بنابراین اولین و مهم ترین اصل برای نصب شیرآلات توالت توکار این است که نوع توالت را از قبل پیش بینی کرده باشیم.

منظور اینکه باید ابتدا مشخص شده باشد که توالت از نوع ایرانی قرار است نصب شود و یا فرنگی و اگر قرار است توالت فرنگی نصب کنید از نوع وال هنگ است و یا از نوع پایه دار. این موضع به این دلیل اهمیت دارد که بعدا تغییر اندازه ها کاری بسیار دشوار خواهد بود و باید هزینه های زیادی برای تغییر این اندازه ها دوباره پرداخت نمایید.

2

شیر توکار توالت فرنگی

توجه داشته باشید که هر یک از انواع شیرآلات توکار باید ابتدا لوله کشی شده باشند و این لوله کشی در زیر کاشی کاری دیوار سرویس بهداشتی و یا حمام انجام می شود و روی کار نیست. از این رو باید نقشه نصب تجهیزات بهداشتی را تعیین نموده و دقیقا مشخص نمایید که برنامه بعدی شما برای نصب تجهیزات بهداشتی چیست.

با این توضیحات در ادامه بصورت قدم به قدم نحوه نصب شیر توالت توکار از نوع فرنگی و ایرانی را با هم مرور خواهیم کرد. هر کجا تفاوتی در نصب این نوع شیرآلات وجود داشته باشد روی تصویر تفاوت توضیح داده خواهد شد تا بهتر بتوانید تفاوت را درک کرده و کار نصب را انجام دهید.

ابتدا اجازه دهید اندازه هر یک از شیرآلات انواع توالت را با هم مرور کنیم:

اندازه شیر توالت ایرانی از کف تمام شده سرویس بهداشتی باید حدود 30 سانتی متر باشد و از سر لوله فاضلاب باید بین 50 تا 60 سانتی متر بسته به میزان کف سازی سرویس بهداشتی این اندازه در نظر گرفته شود. ضمن اینکه از لوله فاضلاب توالت ایرانی تا محل نصب شیر توالت مطابق تصویر باید فاصله 60 سانتی متری در نظر بگیرید.

3

اندازه های مورد توجه برای نصب شیر توکار توالت ایرانی

شیر توالت فرنگی معمولی یا پایه دار و توالت فرنگی وال هنگ هر دو یک اندازه یکسان دارد. بنابراین برای نصب شیر توکار توالت فرنگی از هر نوعی که باشد باید فاصله حدود 60 سانتی متری از کف تمام شده داشته باشیم. در این حالت باید از سر لوله فاضلاب یا قبل از کف سازی اندازه حدود 80 سانتی متری در نظر بگیرید و از دیوار محل نصب توالت فرنگی نیز باید حدود 65 تا 70 سانتی متر طول نصب برای شیر در نظر بگیرید.

4

فاصله ها در توالت فرنگی پایه دار یا معمولی

5

فواصل استاندارد برای نصب شیر توکار توالت فرنگی

توجه داشته باشید که تمامی شیرآلات توکار در کنار لوله کشی زیر کاری که نیاز دارند به یک مغزی شیر مخصوص هم نیاز دارند. این مغزی شیرها توسط تولید کنندگان مختلف دارای شکل ها و ظاهر تقریبا متفاوتی است ولی نکته مهم این است که تمامی آنها حدودا به یک روش نصب می شوند. این مغزی ها در بسته بندی خود شیر توکاری که خریداری کرده اید وجود دارد.

6

مغزی شیر توکار

با در نظر گرفتن میزان اندازه های لازم برای نصب شیر توالت توکار باید محل مورد نظر برای نصب مغزی را ابتدا مشخص کنید. با استفاده از اسپری و یا ماژیک محل مشخص شده را علامت گذاری کنید و اگر سطح مغزی شیر دارای برآمدگی می باشد با استفاده از قلم و چکش تا اندازه ای که این برآمدگی در این سوراخ قرار بگیرید، سوراخی در دیوار ایجاد کنید.

7

ایجاد سوراخ در دیوار

در نظر داشته باشید که باید کف مغزی کاملا به دیوار بچسبد. پس نباید زیاد سوراخ را پهن کنید.

8

نحوه قرار گرفتن مغزی در دیوار

بعدا با پیچ این مغزی بصورت کاملا تراز باید به دیوار بصورت محکم و استیبل نصب شود.

9

بستن مغزی به دیوار

مغزی نصب شده دارای یک کاور معمولا مشکی رنگ پلاستیکی است که با دو پیچ به مغزی نصب شده و نقش مراقبت از مغزی را دارد. بعد از اینکه مغزی را به دیوار نصب کردید باید این کاور را باز کنید و در جایی بصورت موقتی کنار بگذارید.

دو مغزی برنجی در بسته بندی شیر وجود دارد که معمولا با ابعاد یک دوم می باشد. این مغزی ها را باید از هر دو طرف نوار تفلون کنید و سپس به دو سمت راست و چپ مغزی اتصال داده و با آچار فرانسه تا حد محکم شدن سفت کنید. برای سفت شدن این مغزی ها فشار زیادی وارد نکنید زیرا جنس برنجی دارد و ممکن است مغزی ترک بردارد.

10

محل نصب مغزی های برنجی

یک یا دو مغزی پلاستیکی بسته به نوع شیر توکار در حال نصب در بسته بندی قرار داده شده است. یکی از این مغزی های لاکی یا پلاستیکی را از هر دو سمت تمامی رزوه ها را تفلون کنید و روی سر مغزی باید اتصال دهید. خیلی در هنگام سفت کردن این مغزی ها مراقب باشید و با احتیاط آنها را محکم کنید.

11

محل نصب مغزی پلاستیکی

مرحله بعد نوبت اتصال زانوهای ورودی آب گرم و سرد است. این زانوها را باید به دو سر مغزی های برنجی نصب کنید. یکی به سمت راست و دیگری به سمت چپ مغزی اتصال داده می شود و با فرانسه به خوبی سفت می شود. توجه داشته باشید که همیشه آب سرد را باید به سمت راست و آب گرم را باید به سمت چپ مغزی اتصال دهید.

12

محل نصب زانوهای ورودی آب

حالا باید لوله های آب سرد و گرم را مطابق توضیح یعنی سرد به سمت راست و گرم به سمت چپ اتصال داده شوند. لوله ها را با یست های پلاستیکی به خوبی مهار کنید.

13

اتصال لوله های آب به مغزی شیر توکار

بعد از اتصال لوله ها باید لوله هلالی شکلی که در بسته بندی شیر وجود دارد بر روی مغزی پلاستیکی و یا پلیمری که روی مغزی نصب شد اتصال دهید. در نظر داشته باشید که این لوله را با بست به خوبی به دیوار مهار کنید و در ضمن باید دقیقا شیر و زانویی در یک امتداد قرار داشته باشند.

یک روپیچ تو پیچ برنجی باید بر روی زانوی اتصال هلالی شکل با تفلون اتصال داده شود و با درپوش پلاستیکی درب روپیچ توپیچ بسته شود تا نخاله وارد آن نشود. دهانه این اتصال هلالی در صورتی که به جای آن شیلنگ تعبیه شده باشد باید 20 سانتی متر در نظر گرفته شود.

14

نصب اتصال هلالی و روپیچ تو پیچ

15

فاصله بین زانویی و شیر

زانویی باید کاملا بر دیوار و کاشی ها عمود باشد. پس از نصب این اتصالات باید درپوش مشکلی رنگ لاکی را که در ابتدا از روی مغزی شیر باز کردید در جای خود اتصال دهید. این مغزی برای عدم آسیب دیدن مغزی شیر و عدم بر هم خوردن حالت تراز آن کاربرد دارد.

16

نصب درپوش مغزی شیر و اتصال درپوش پلاستیکی به روپیچ توپیچ

بعد از این مرحله باید کار کاشی کاری دیوار انجام شود. در نظر داشته باشید که قبلا باید به معمار و یا بنا توصیه فراوان بکنید که مغزی و در پوش ها نباید زیر کار دفن شوند و یا به آنها آسیبی رسیده شود و یا حالت تراز آنها از بین برود.

در هنگام کاشی کاری باید دقیقا به اندازه درپوش کاشی برش داده شود تا درپوش ها بیرون قرار بگیرند. محدوده کاشی کاری درپوش های مغزی لبه گرد حدود 1 تا 1.5 سانتی متری درپوش مغزی شیر است.

17

محدوده کاشی کاری مغزی شیر توکار

بعد از کاشی کاری باز هم در نظر بگیرید که درپوش ها حالت تراز خود را حفظ کرده باشند. نهایتا بعد از کاشی کاری باید دو درپوش از دیوار بیرون مانده باشد.

18

نمای بیرون مانده از دیوار بعد از کاشی کاری

یک کاور کروم یا اتصالی که بر روی مغزی بسته می شود در داخل بسته بندی وجود دارد. آن را روی مغزی بعد از باز کردن درپوش مغزی شیر اتصال دهید.

19

بستن کاور کروم بر روی مغزی شیر توکار

بعد از آن باید اتصال پولکی مانند را روی کروم تا دیوار اتصال دهید و سری یا نازل اهرمی شیر را در جایگاه خود قرار داده و پیچ زیر آن را با آچار آلن مناسب سفت کنید.

20

نصب اتصال پولکی شیر توکار و نازل اهرمی شیر توکار

درپوش پلاستیکی که بر روی توپیچ روپیچ اتصال داده بودید را باز کنید و به جای آن باید اتصال برنجی یا مغزی برنجی را با نوار تفلون اتصال دهید که در بسته بندی وجود دارد و شیر توکار بر روی آن اتصال داده می شود.

21

اتصال مغزی برنجی مربوط به شیر توکار

شیر آب را بر روی این مغزی ببندید و پیچ آلن دار زیر آن را محکم کنید. فراموش نکنید که قبل از آن باید پولک دور مغزی را بسته باشید.

22

بستن شیر توکار بر روی مغزی

معمولا این شیرها به صورتی هستند که ضمن داشتن خروجی آب خودشان حلقه اتصال شیلنگ را هم دارند. اگر نداشتند باید حلقه جداگانه را هم اتصال دهید.

23

اتصال شیلنگ شیر توکار توالت

در نهایت کار نصب شیر توالت تمام می شود. در نظر داشته باشید که اگر به درستی اندازه ها را رعایت کرده باشید شیر بصورت کاملا توکار و بدون هیچ اضافاتی دیده خواهد شد.

24

نصب شیر توکار توالت فرنگی وال هنگ

25

نصب شیر توکار توالت فرنگی معمولی

26

نصب شیر توکار توالت ایرانی

نصب شیر توکار روشویی و ظرفشویی

روشویی توکار مغزی متفاوتی نسبت به انواع توالت دارد. برای نصب شیرتوکار روشویی نیز باید مطابق با استاندارد تعریف شده باید مغزی شیر در ارتفاع 85 سانتی متری از کف تمام شده باشد. بنابراین بسته به ارتفاع کف سازی بین 95 تا 100 سانتی متر باید مغزی توکار شیر روشویی به دیوار بصورت تراز نصب شود.

27

ارتفاع استاندارد نصب شیر توکار روشویی از کف تمام نشده کار

بعد از مشخص شدن ارتفاع تمام شده باید ابتدا مغزی را به دیوار بصورت صاف و تراز نصب کنید

28

مغزی مخصوص شیر توکار روشویی و ظرفشویی

یک اتصال برنجی روپیچ تو پیچ در بسته بندی وجود دارد تفلون کنید و در سمت راست مغزی اتصال دهید

29

اتصال مغزی روپیچ توپیچ برنجی

یک درپوش پلاستیکی روی این روپیچ توپیچ برنجی باید اتصال دهید تا نخاله وارد مغزی نشود. و سپس باید یک مغزی برنجی را تفلون کنید و در سمت چپ مغزی اتصال دهید.

30

اتصال درپوش پلاستیکی و مغزی برنجی

بر روی این مغزی برنجی یک زانو اتصال داده می شود. این زانو یا لاکی است و یا پلیمری. بعدا باید یک مغزی پلیمری نیز از یک سمت تفلون و در زیر مغزی شیر اتصال دهید.

31

نصب زانو در سمت چپ و مغزی پلیمری در زیر مغزی شیر

لوله کشی آب را انجام دهید و لوله آب گرم را به مغزی زیری و لوله آب سرد را به زانویی سمت چپ اتصال دهید

32

اتصال لوله های آب گرم و سرد به مغزی شیر توکار روشویی

بعد از لوله کشی آب باید بررسی کنید که اتصالات بصورت تراز و صاف قرار گرفته باشند. بعدا باید کاشی کاری دیوار انجام شود. در نظر داشته باشید که درپوش مغزی و درپوش توپیچ روپیچ باید بیرون باقی بمانند و در زمان کاشی کاری آسیب نبینند. در ضمن مراقب باشید که بیش از اندازه مغزی در درون دیوار نصب نشود و محدوده کاشی کاری را رعایت کنید.

33

محدوده کاشی کاری بر روی مغزی شیر توکار روشویی و ظرفشویی

بعد از کاشی کاری درپوش پلاستیکی را باز کنید و درپوش لاکی مغزی در سمت چپ را هم با کاتر برش دهید و جدا کنید.

34

قسمت درپوش مغزی که باید برش داده شود

اتصال برنجی شیر روشویی یا ظرفشویی را در داخل روپیچ تو پیچ اتصال دهید و شیر روشویی و یا ظرفشویی را درون این اتصال قرار داده و با استفاده از پیچ های مخصوص زیر شیر آن را محکم کنید. معمولا پیچ ها نیاز به آچار آلن دارند. فراموش نکنید که پولک دیواری شیر را قبل از اتصال شیر نصب کنید.

35

نصب اتصال دیواری و شیر روشویی یا ظرفشویی

کاور کروم را در جای خود نصب کنید. کاور کروم همان اتصالی است که بر روی جایگاه دسته و یا اهرم شیر اتصال داده می شود.

36

بستن کاور کروم

اهرم و یا دسته شیر را جا بیاندازید و با استفاده از پیچ های زیر و یا روی اهرم آن را در جای خود محکم کنید.

37

بستن اهرم و یا دسته شیر

کار نصب شیر روشویی یا ظرفشویی توکار به اتمام خواهد رسید. اطمینان یابید که شیر به درستی کار می کند.

38

نصب شیر توکار روشویی

نصب شیرآلات توکار هر روز متنوع تر و پیچیده تر می شود و توصیه ما به شما استفاده از افراد خبره و کار بلد این حوزه است. در نظر داشته باشید که بدون اطلاع لازم در خصوص نصب شیرآلات توکار ممکن است دقت کار خوبی انجام نشده و کیفیت و زیبایی کار شما تحت الشعاع قرار بگیرد.

استفاده از شیرآلات توکار در کنار دوش توکار ترکیب فوق العاده زیبایی را در محیط خانه ایجاد خواهد کرد به همین دلیل توصیه می کنیم اگر قصد دارید شیرآلات خود را توکار انتخاب کنید در کنار آن از دوش توکار هم حتما استفاده کنید. در مقاله نصب دوش توکار روش نصب این نوع دوش ها توضیح داده شده است که می توانید مطالعه فرمایید.

کارشناسان متخصص و خبره ما در گروه تاسیسات 24 ساعته با سال ها تجربه موثر آماده ارائه خدمات فوری و حرفه ای به شما عزیزان در هر گوشه ای از تهران بوده و برای همکاری با شرکت های ساخت و ساز و طراحان داخلی آمادگی کامل دارد.

اگر نیاز به مشاوره و راهنمایی تخصصی داشتید نیز می توانید در هر ساعت از شبانه روز با کارشناسان ما در تماس بوده و در صورت نیاز به ارائه خدمات با کیفیت در اسرع وقت با ما تماس بگیرید.

منبع تصاویر: گروه صنعتی کلار.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد