در ادامه مطلب آموزش عایق کاری لوله های سرد و گرم ساختمان قصد داریم تا این بار به پنج راهکار برای آماده کردن لوله کشی ساختمان برای زمستان اشاره کنیم.

سیستم لوله کشی آب با توجه به حمل آب سرد و گرم در ساختمان حسایت زیادی در برابر فصل سرما و بروز یخ زدگی دارد.

از طرفی چنانچه لوله های آب دچار یخ زدگی شوند، مشکلات زیادی را ایجاد می کنند که حتی ممکن است کار به بازسازی کلی لوله ها ختم شود.

لذا آشنایی با روش های آماده کردن لوله کشی آب ساختمان برای فصل زمستان به منظور جلوگیری از بروز این مشکل بسیار ضروری به نظر می رسد.

به همین دلیل در ادامه این مطلب ابتدا به چند مشکل رایج در سیستم لوله کشی آب ساختمان در فصل زمستان اشاره می کنیم و سپس به سراغ راهکارهای برای آماده کردن لوله های آب به منظور مواجه با فصل سرما و به نوعی جلوگیری از این مشکلات خواهیم رفت.

مشکلات رایج در سیستم آب ساختمان در فصل سرما:

  • یخ زدگی لوله های آب

اولین علامت تاثیر سرما بر روی لوله های آب ایجاد یخ زدگی در آن ها می باشد. مخصوصا اگر از لوله های بی کیفیت و فلزی استفاده شده باشد، احتمال یخ زدگی لوله ها در فصل زمستان بسیار زیاد است.

آماده کردن لوله کشی ساختمان برای زمستان 1

  • یخ زدگی سیستم لوله های فاضلاب

لوله های فاضلاب نیز مانند لوله های آب در معرض یخزدگی قرار دارند، چرا که آن ها هم مانند لوله های آب وظیفه انتقال مایعات را به عهده دارند. لذا ایجاد یخ زدگی در لوله های فاضلابی در فصل زمستان نیز رایج است.

به خصوص این مشکل در لوله های فاضلاب چدنی و آهنی که مواد فاضلابی مدت زمان طولانی در درون آن ها جریان نداشته، بیشتر مشاهده می شود.

  • بروز مشکل در روند کار پکیج و یا آبگرمکن

از آن جا که سیستم پکیج با آب گرم در تماس است، اختلاف دمای بین آب گرم و دمای محیط در فصل سرما باعث بروز مشکل در این دستگاه خواهد شد، به خصوص اگر مدت زمان طولانی از عمر پکیج و یا آبگرمکن می گذرد.

همچنین اگر پیکج یا آبگرمکن در فضای خارج از ساختمان نگه داری شوند، احتمال یخ زدگی در آن ها بسیار بیشتر است و بسیار ضروری است تا راه های جلوگیری از یخ زدن پکیج در زمستان را انجام دهیم.

  • بروز نشتی در خط لوله آب

همانطور که می دانید یکی از عیب یابی های مهم و رایج در سیستم آب ساختمان مربوط به نشتی لوله ها می شود.

از آن جا که لوله ها در فصل سرما بیشتر در معرض یخ زدگی قرار می گیرند و همچنین اختلاف دمای زیادی بین دمای آب داخل لوله و محیط وجود دارد، بروز نشتی در لوله ها بسیار رایج است.

این مشکل یعنی نشتی لوله های آب در نتیجه فصل سرما بیشتر در لوله های فلزی و همچنین پلاستیکی که ظرفیت تحمل اختلاف دمایی در آن ها پایین تر است، بیشتر مشاهده می شود.

آماده کردن لوله کشی ساختمان برای زمستان 2

پنج راهکار برای آماده کردن لوله کشی منزل خود برای زمستان

با توجه به مشکلات احتمالی فصل زمستان لازم به نظر می رسد تا با پنج راهکار برای آماده کردن لوله کشی منزل خود برای فصل زمستان آشنا شویم.

  1. عایق کاری لوله های آب

اولین و مهمترین راهکار به منظور آماده کردن لوله های آب ساختمان برای فصل زمستان مربوط به عایق کاری لوله ها می باشد.

این کار باعث می شود که تبادل حرارتی بین آب داخل لوله و دمای محیط کاهش پیدا کرده و لوله تاثیر بسیار کمتری از سرمای فصل زمستان بگیرد.

عایق کاری لوله های آب از نوع پلی اتیلن و فلزی باید با دقت بیشتری انجام شود، چرا که این لوله ها بیشتر در معرض یخ زدگی قرار دارند.

آماده کردن لوله کشی ساختمان برای زمستان 3

توجه داشته باشید از آن جا که لوله های آب توکار زیاد در معرض هوای سرد قرار ندارند، کمتر مورد آسیب سرما قرار می گیرند.

اما لوله های آب روکار خارج از ساختمان را باید به بهترین شکل ممکن عایق کاری کرد، که برای انجام این کار می توانید از پوشش های عایقی پشم شیشه کمک بگیرید.

  1. باز گذاشتن شیر آب در طول شب

متاسفانه بروز یخزدگی در لوله های آب می تواند به شیرهای آب ساختمان نیز سرایت پیدا کند. لذا چنانچه دمای هوا در فصل زمستان بیش از اندازه سرد می شود، با باز گذاشتن شیر آب در طول شب که میزان سرما به مراتب بیشتر است، از بروز یخ زدگی در آن ها جلوگیری کنید.

اما به خاطر داشته باشید که برای انجام این کار لازم نیست شیر آب به مقدار زیادی باز باشد، به همان مقدار که آب با مقدار بسیار کم از شیر سرازیر باشد کافیست، تا همین جریان آب درون لوله مانع از یخ زدن شیر و لوله شود.

  1. عایق کاری دیوارها

همانطور که می دانید بخش اعظم سیستم لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان در درون دیوار و به صورت زیر سقفی اجرا شده اند.

بنابراین نمی توانید لوله ها را در این حالت به صورت مستقیم بپوشانید، ولی عایق کاری دیوار می تواند تا میزان زیادی به گرم نگه داشتن لوله های درون دیوار کمک کند.

همچنین به منظور بازدهی بیشتر این کار می توانید تمامی درزها و قسمت های باز در و پنجره ها را بپوشانید تا سرمای کمتری وارد ساختمان شده و لوله ها و شیرآلات را تحت تاثیر قرار دهد.

آماده کردن لوله کشی ساختمان برای زمستان 4

  1. تعمیر نشتی لوله ها

راهکار بعدی به منظور آماده کردن لوله های آب برای فصل زمستان این است که قبل از شروع این فصل تمامی لوله ها را مورد بازدید قرار دهید و در صورت مواجه شدن با نشتی در لوله ها آن ها را سریعا رفع کنید.

چرا که سرما از طریق همین نشتی های کوچک وارد لوله ها شده و سبب یخ زدن کل سیستم لوله کشی می شود. از طرفی رفع نشتی لوله های آب در طول فصل زمستان بسیار سخت تر است و آسایش ساکنین را سلب می کند.

  1. استفاده از لوله های پنج لایه در سیستم لوله کشی آب ساختمان

بر خلاف لوله های فلزی و پلیمری لوله های پنج لایه هرگز در برابر سرما دچار یخزدگی نمی شوند و حتی خود دارای عایق هستند.

بنابراین استفاده از این نوع لوله در سیستم لوله کشی آب ساختمان می تواند راهکار مناسبی به منظور جلوگیری از یخ زدگی لوله ها شود.

هر چند این روش باید قبل از اجرای سیستم لوله کشی آب ساختمان به کار گرفته شود، ولی توجه به همین نکته می تواند برای انتخاب لوله مناسب در هنگام بازسازی لوله ها مفید باشد.

با توجه به مشکلات فراوانی که یخزدگی لوله های آب، فاضلاب و حتی پکیج و شیرآلات ساختمانی می توانند برای مصرف کننده ایجاد کنند، بسیار لازم است تا با کمک مجری تاسیسات کلیه سیستم لوله کشی ساختمان قبل از فصل سرما مورد بازدید قرار بگیرد.

از این طریق می توان تمامی راهکارهای ذکر شده در قسمت فوق را در ساختمان عملی کرد تا از صرف هزینه و وقت بیشتر برای رفع عیب لوله ها پیشگیری شود.

آماده کردن لوله کشی ساختمان برای زمستان 5

گروه تاسیسات 24 ساعته با وجود کادری مجرب و متخصص می تواند کمک خوبی به شما شهروندان تهرانی به منظور آماده کردن سیستم لوله کشی آب ساختمان برای فصل زمستان باشد.

بنابراین شما می توانید همین الان از هر نقطه از تهران برای ثبت سفارش به منظور مشاوره و بازدید رایگان برای انجام این کار با ما تماس بگیرید.

منابع انگلیسی:

منبع 1  منبع 2  منبع 3   منبع 4

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # محسن 1398-11-06 15:41
باسلام آيا فصل زمستان براي لوله كشي آب با لوله سفيد جهت آب بندي لوله مناسب است ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-11-07 08:48
سلام کاربر گرامی بله پس از لوله کشی باید لوله را به خوبی با پشم شیشه یا عایق های مخصوص به خوبی عایق کنید و در صورت امکان لوله ها را دفن کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد