در ادامه مطلب لوله کشی آب این بار قصد داریم تا در خصوص لوله کشی آب با لوله های پنج لایه توضیحاتی را بیان کنیم.

 

سیستم های آبرسانی با استفاده از لوله های متفاوتی همچون لوله های پلیمری و لوله های فلزی برای ساختمان ها اجرا می شوند.

اما بعد از برکنار شدن لوله های آهنی و گالوانیزه به دلیل معایب زیاد این نوع لوله ها ازقبیل:

  • زنگ زدگی لوله
  • تغییر در طعم و بوی آب
  • سوراخ شدن لوله
  • گرفتگی لوله
  • و مقاومت پایین آن ها در برابر ضربه و فشار چند سالی است که بیشتر از لوله های پنج لایه در سیستم آبرسانی ساختمان ها استفاده می شود.

 

دلیل نام گذاری لوله های پنج لایه

این لوله ها به این دلیل 5 لایه نامیده می شوند که از دولایه داخلی و خارجی پلیمر، دو لایه چسب و یک لایه آلومینیوم تشکیل شده اند.

 

مزیت های لوله های پنج لایه در لوله کشی آب

لوله های پنج لایه به دلیل داشتن لایه های مختلف ذکر شده در قسمت فوق دارای مزیت های گوناگونی هستند که همین مسئله آمار استفاده از آن ها را در تاسیسات ساختمانی روز به روز بیشتر کرده است.

در ادامه شما را با برخی از آن ها آشنا می کنیم:

  • مقاومت بسیار بالا در برابر تغییرات دمایی:

تنها لوله ای که مقاومت بالایی در برابر دمای بالای آب از خود نشان می دهد، لوله پنج لایه است. به همین دلیل از این نوع لوله حتی در لوله کشی شوفاژ و لوله کشی پکیج نیز استفاده می کنند.

بیشتر لوله ها حتی لوله های پلیمری در مقابل با دمای بسیار بالا دچار تغییرات طولی یا عرضی می شوند ولی لوله های پنج لایه به دلیل داشتن یک لایه آلومنیوم در ترکیب خود می توانند در دمای بیش از 90 درجه سانتی گراید بدون تغییر باقی بمانند.

 

  • عدم نیاز به استفاده از فیتینگ در هنگام نصب لوله های پنج لایه در سیستم آبرسانی:

دلیل دیگر محبوبیت بالای لوله های پنج لایه عدم نیاز این لوله به استفاده از فیتینگ در هنگام لوله کشی آب ساختمان می باشد.

لوله کشی آب با لوله های 5 لایه 1

همانطور که می دانید فیتینگ هایی مانند زانویی در سیستم لوله کشی آب ساختمان ها سبب کاهش فشار آب می شوند، اما در صورت استفاده از لوله های پنج لایه به دلیل شکل رولی و انعطاف پذیر آن دیگر نیازی به استفاده از زانوی نیست.

  • مقاومت لوله در مقابل ضربه و فشار:

بروز نشتی در لوله آب یکی از معضلات بسیار رایج است که در صورت استفاده از لوله های پنج لایه به دلیل داشتن دو لایه پلیمر در لایه های داخلی و خارجی ترکیب آن از این مشکل در سیستم آبرسانی ساختمان دیگر خبری نیست.

  • عدم زنگ زدگی و در نهایت خوردگی لوله در سیستم لوله کشی آب ساختمان:

همانطور که گفتیم در ترکیب اصلی لوله های پنج لایه از دولایه پلیمر نیز استفاده شده است که با کمک دولایه چسب و لایه ای از آلومنیوم به یکدیگر متصل شده اند.

این ترکیب سبب خاصیت بالای لوله های پنج لایه در عدم زنگ زدگی و در نهایت خوردگی لوله می شود.

از طرفی از آن جا که بروز زنگ زدگی و خوردگی لوله آب باعث تغییر در طعم و بوی آب و سپس ترکیدگی لوله آب می شود، این ویژگی یعنی مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی از تغییر رنگ و بوی آب نیز جلوگیری می کند.

در فیلمهای زیر نظرات یک مهندس تاسیساتی و یک نفر مجری تاسیساتی را در مورد تفاوت لوله های تک لایه و 5 لایه با شما به اشتراک می گذاریم.

نظر آقای مهندس مصطفی اسماعیلی در مورد تفاوت لوله های تک لایه و پنج لایه

 

 

نظر جناب آقای میرچولی از مجریان تاسیساتی در مورد تفاوت این لوله ها

 

 

روش های لوله کشی آب با لوله های پنج لایه

حال که ویژگی های لوله های پنج لایه بیشتر آشنا شدید، نوبت به معرفی روش های لوله کشی آب با لوله های پنج لایه می رسد.

لوله های پنج لایه این توانایی را دارند تا در انواع روش های لوله کشی آب در ساختمان ها مورد استفاده قرار گیرند.

حال در ادامه به معرفی برخی از این روش ها خواهیم پرداخت.

لوله کشی آب با لوله های پنج لایه در روش کلکتوری:

یکی از موارد مصرف لوله های پنج لایه در لوله کشی آب ساختمان این است که از آن در روش کلکتوری استفاده شود.

زیرا در لوله کشی آب به روش کلکتوری نباید از فیتینگ اضافی استفاده کرد و لوله ها باید در کوتاه ترین مسیر خوابانده شوند.

لوله کشی آب با لوله های 5 لایه 2

لوله های پنج لایه هم به دلیل خاصیت رولی و انعطاف پذیری زیادی که دارند به منظور استفاده در این شیوه از لوله کشی آب ساختمان بسیار مفید هستند.

از طرفی از آن جا که در روش کلکتوری لوله ها در کف ساختمان خوابانده می شوند، مقاومت بالای لوله در مقابل ضربه و فشار به منظور تضمین طول عمر سیستم لوله کشی بسیار مهم است که لوله های پنج لایه این نیاز را نیز برطرف می کنند.

 برای مشاهده فیلم نحوه اتصال لوله پنج لایه به کلکتور کافیست بر روی نم مقاله بزنید.

 

لوله کشی آب با لوله های پنج لایه در روش زیر سقفی:

برخلاف لوله کشی آب به روش کلکتوری که هم با لوله های پلیمری قابل انجام است و هم لوله های پنج لایه، لوله کشی آب ساختمان با روش زیر سقفی فقط با استفاده از لوله های پنج لایه قابل اجراست.

دلیل این انتخاب نیز خاصیت انعطاف پذیری لوله های پنج لایه است.

چرا که در لوله کشی آب به روش زیر سقفی لوله های آب بعد از خروجی از کلکتور باید به صورت مستقیم و بدون هیچگونه زانویی وارد داکت های موجود در سقف شوند.

لوله کشی آب با لوله های 5 لایه 3

در این روش نیز به دلیل استفاده از لوله های پنج لایه احتمال کاهش فشار آب، ترکیدگی لوله و نشتی آب در سقف بسیار کم می شود.

لوله کشی آب با لوله های پنج لایه در روش روکار:

همانطور که قبلا نیز گفتیم می توان از لوله های پنج لایه در تمامی روش های لوله کشی آب ساختمان استفاده کرد که لوله کشی آب به روش روکار نیز یکی دیگر از این روش هاست.

در صورت استفاده از لوله های پنج لایه در مکان هایی از لوله کشی روکار که در معرض تابش مستقیم آفتاب هستند، دیگر نگران تغییر ماهیت آب نیستیم. چرا که لایه های پلیمر و آلومنیوم موجود در آن مانع از گرفتن هر گونه تاثیر لوله از نور آفتاب می شوند.

از طرفی برخی از قسمت های لوله کشی روکار آب ساختمان در معرض تماس مستقیم با محیط خارج و احتمال سوراخ شدگی وآسیب به لوله است، که این احتمال نیز با وجود خاصیت ضد ضربه بودن لوله های پنج لایه به راحتی رفع می شود.

هرچند می توان با استفاده از داکت کشی درلوله کشی آب به روش روکار هم شکل ظاهری لوله را حفظ کرد و هم از لوله محاظت بیشتری کرد.

 

نحوه اتصال لوله پنج لایه در لوله کشی آب:

از جمله خاصیت های بسیار مهم در لوله های پنج لایه نحوه اتصال راحت این لوله بدون نیاز به بوشن، جوشکاری و چسب است و همین موضوع سبب سرعت بخشیدن به زمان اجرای لوله کشی آب می شود.

به منظور اتصال لوله های پنج لایه به یکدیگر کافیست با استفاده از ابزار لوله کشی به نام برقو سر لوله را کونیک کرده و بعد از روان سازی محل اتصال با مواد روان کننده لوله ها را در داخل یکدیگر قرار دهیم.

لوله کشی آب با لوله های 5 لایه 4

در نهایت با استفاده از پرس دستی و یا هیدرولیک لوله ها را در جای اتصال خود محکم می کنیم.

جهت مشاهده انواع پرس لوله با مشخصات و قیمت های مختلف بر روی لینک خرید دستگاه پرس لوله از سایت دیجیکالا بزنید. مطالعه مطلب راهنمای خرید بهترین دستگاه پرس لوله می تواند برای انتخابی بهتر به شما کمک کند.

هرچند بهتر است در هنگام اجرای لوله کشی آب با لوله های پنج لایه از تخصص مجری لوله کشی ماهر استفاده کنید.

هر چه از خاصیت لوله های پنج لایه و تنوع استفاده از آن در لوله کشی آب ساختمان و حتی لوله کشی شوفاژ در ساختمان ها بگوییم کم است.

اما قیمت تمام شده مناسب این لوله در مقایسه با لوله های دیگر مانند لوله های پلیمری و فلزی به دلیل کم بودن میزان پرت لوله خصلت مهم دیگر لوله های پنج لایه است که نمی توان به راحتی از آن چشم پوشی کرد.

از طرفی آسان بودن حمل و نقل، حفظ، نگهداری و نصب راحت لوله های پنج لایه نیز دلیل دیگری در استفاده روز افزون از آن در سیستم آب رسانی ساختمان ها به شمار می رود.

نمونه لوله کشی آب با لوله 5لایه اجرا شده توسط همکاران ما
 

گروه تاسیسات 24 ساعته با داشتن کادری مجرب و آگاه توانایی اجرای کلیه روش های لوله کشی آب ساختمان با استفاده از لوله های پنج لایه را در سراسر تهران دارد.

به منظور ثبت سفارش همین الان فرم درخواست سرویسکار را پر کنید یا با ما تماس بگیرید تا ضمن بازدید رایگان، پروژه لوله کشی شما انجام شود.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

 

اشتراک گذاری این صفحه