یکی از ایده‌های نوین در ساختمان سازی و طراحی لوکس آشپزخانه‌های امروزی تعبیه آشپزخانه جزیره ای می‌باشد.

حسن استفاده از این جزیره‌ها در آشپزخانه برای تعبیه انواع نیازهای آشپزخانه مانند استفاده از آن به عنوان میز ناهارخوری،نصب سینک ظرفشویی تعبیه یخچال و گاز و یا نصب ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی و ... می‌باشد که در مقاله آشپزخانه جزیره ای چیست به خوبی توضیح داده شد.

 
همچنین در مقاله ابعاد آشپزخانه جزیره ای درباره استانداردهای طراحی و تعبیه یک کانتر و یا جزیره در آشپزخانه مفصل توضیح دادیم و آموزش نحوه لوله کشی آب و فاضلاب آشپزخانه را نیز برای شما آماده کرده ایم.
در این مقاله هم قصد داریم روش لوله‌کشی آشپزخانه جزیره ای را توضیح دهیم.

لوله کشی آشپزخانه جزیره ای 1

آشپزخانه جزیره ای

پیش نیاز لوله‌کشی آشپزخانه جزیره ای

ابتدا لازم دیدیم موضوع لوله‌کشی آب و فاضلاب کانتر آشپزخانه را با یک پیش نیاز آغاز کنیم و دلیل آن هم اهمیتی است که این موضوع دارد. یکی از مهم‌ترین مسائل برای لوله‌کشی کانتر آشپزخانه طراحی اولیه است.

به یاد داشته باشید که بدون داشتن طراحی اولیه نمی‌توانید اقدام به لوله‌کشی فاضلاب و یا آب کانتر بکنید.

به هیچ عنوان نباید بصورت پیش فرض لوله‌کشی جزیره آشپزخانه انجام شود. این موضوع باعث خواهد شد تا شما طرحی را مجبور به اجرا شوید که شاید دوست نداشته باشید و یا بلافاصله مجبور به تغییر و اصلاح لوله‌کشی خودتان بشوید.

البته شاید تغییرات در حد نیم متر را بتوانید با استفاده از شیلنگ برای لوله‌کشی آب جبران کنید و یا با استفاده از لوله‌های خرطومی کمی جابه‌جایی لوله‌کشی فاضلاب را جبران کنید اما این بدین مفهوم نیست که می‌توانید بدون طرح و نقشه تاسیسات برای کانتر وارد عمل شوید.

لوله کشی آشپزخانه جزیره ای 2

برای لوله‌کشی آب و فاضلاب کانتر آشپزخانه این محل تعبیه کانتر است که محل لوله‌کش را تعیین می‌کند. منظور اینکه ابتدا باید محل کانتر تعیین شود و بعدا پیش بینی شود که در کجا قرار است اقدام به نصب سینک شود، یا آیا نیاز به نصب ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی هم دارید؟،

آیا اصلا کار نصب تجهیزات بهداشتی و نصب شیرآلات دارید یا خیر قرار است کابین به عنوان میز کار و میز ناهارخوری استفاده شود.

نکته مهم دیگری که خالی از لطف نیست و در این مقوله باید حتما به آن اشاره شود موضوع لوله‌کشی برای کانترهای قابل حمل است. به هیچ عنوان نباید برای آشپزخانه جزیره ای که قرار است جابه‌جا شود لوله‌کشی در نظر گرفته شود و یا نصب شیرآلات بهداشتی و تجهیزاتی که با آب سر و کار دارند انجام شود.

حتی لوله‌کشی گاز نیز مطابق با مقررات ملی شرکت گاز غیر قانونی است و به همین دلیل باید این نتیجه را گرفت که نصب اجاق گازی که با گاز کار می‌کند نیز در این کانترهای قابل حمل غیر قانونی است.

لوله کشی آشپزخانه جزیره ای 3

نقشه کشی محل طراحی آشپزخانه جزیره ای

متناسب با ابعاد و اندازه آشپزخانه و بر اساس توضیحاتی که در مقاله ابعاد آشپزخانه جزیره ای ارائه شد مهندس طراح ساختمان باید با طراح داخلی خانه ابتدا نقشه‌ای را برای تعبیه جزیره ترسیم نمایند و دقیقا ابعاد و اندازه‌های کابین را با نظر و مشورت شما بصورت دقیق مشخص نمایند.

حتما در نظر داشته باشید که برای طراحی کانتر آشپزخانه باید مهندس تاسیسات و یا مشاور تاسیسات نیز حضور داشته باشد تا با نظرات خود امکان سنجی پیاده سازی کانتر و لوله‌کشی آب گرم و سرد و همچنین لوله‌کشی فاضلاب در ابعاد پیشنهادی طراح را برآورد نماید.

هرچند طراحان ساختمان تجربه کافی در زمینه توصیه‌های کاری خود را دارند ولی اجازه دهید در خصوص مسائل تاسیساتی نیز بخصوص وقتی قرار است در کانتر آشپرخانه اقدام به نصب سینک ظرفشویی یا ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی شود یک کارشناس تاسیسات نظر دهد.

لوله کشی آشپزخانه جزیره ای 4

لوله‌کشی فاضلاب کانتر آشپزخانه

پس از ترسیم نقشه طراحی آشپزخانه جزیره ای باید در محاسبات تاسیسات آشپزخانه محل تعبیه لوله فاضلاب دقیقا مشخص شود. متناسب با این نقشه تاسیساتی مجری لوله‌کش باید یک خروجی فاضلاب در محل تعیین شده تعبیه نماید.

در نظر داشته باشید که اگر برای نصب سینک ظرفشویی کابین‌های کناری انتخاب شد و برای نصب ماشین ظرفشویی کانتر انتخاب شود برای هر کدام باید لوله مجزا کشیده شود. بر اساس طراحی تاسیسات ساختمان متناسب با هر مصرفی در آشپزخانه باید یک لوله فاضلاب در نظر گرفته شود.

بنابراین اگر در آشپزخانه یک سینک بر کابینت کناری و نصب سینکی هم بر کانتر پیش بینی شود و محل نصب ماشین ظرفشویی با نصب ماشین لباسشویی مجزا دیده شوند باید برای هر کدام یک خروجی جداگانه فاضلاب دیده شود.

هرچند در طراحی کانتر توصیه می‌شود به شکلی عمل شود که محل نصب ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و همچنین سینک ظرفشویی نزدیک به هم پیش بینی شود تا حتی المقدور از گرفتن خروجی زیاد و انشعاب دادن زیاد به لوله فاضلاب اجتناب شود.

لوله کشی آشپزخانه جزیره ای 5

در زمان لوله‌کشی فاضلاب کانتر آشپزخانه باید در نظر داشته باشید که این لوله باید با ضخامت 45 در نظر گرفته شود و نیازی هم به سیفون این لوله‌ها ندارند و تنها با استفاده از دو لوله 45 درجه باید یک زاویه 90 درجه با شیب ملایم ایجاد شود تا آب به راحتی به سمت فاضلاب اصلی هدایت شود.

لوله کشی آشپزخانه جزیره ای 6

لوله‌کشی فاضلاب کانتر وسط آشپزخانه

به دلیل اینکه لوله فاضلاب کانتر باید در ارتفاع 45 سانتی‌متری از سطح زمین در نظر گرفته شود باید پس از لوله‌کشی فاضلاب این قسمت‌ها لوله با استفاده از مصالح و یا هر وسیله ایمنی دیگر محافظت شود.

در ضمن با یک درپوش هم برای تست و هم برای ممانعت از ریختن نخاله در درون لوله درب لوله باید بسته شود.

نکته دیگر اینکه لوله‌های فاضلابی که برای کانتر تعبیه می‌شوند نمی‌توانند لوله ونت یا هواکش از بالای سر خودشان داشته باشند و باید لوله ونت از کنار آنها گرفته شود و یا بوسیله لوله‌های ونت در نزدیکی آنها جبران شود.

ضمن اینکه برای فاضلاب آشپزخانه جزیره ای نمی‌توانید لوله‌کشی فاضلاب زیر سقفی را انتخاب کنید.

سر لوله باید با یک زانو 45 درجه به سمت محل نصب سینک ظرفشویی و یا ماشین لباسشویی یا ظرفشویی تعبیه شود و درپوش باید به این زانو اتصال داده شود. این نکته هم حائز اهمیت است که ارتفاع 45 از کف و با احتساب نصب زانو باید براورد شود.

 مهمترین مرحله بعد از اجرای لوله کشی فاضلاب تست این سیستم می باشد، جهت آشنایی با نحوه انجام این کار فیلم نحوه تست لوله های فاضلاب با استفاده از استاپر را مشاهده کنید.

اگر می خواهید با استاندارد ارتفاع لوله فاضلاب سایر تجهیزات آشپزخانه آشنا شوید، روی لینک مقاله بزنید.

 

لوله‌کشی آب سرد و گرم کانتر آشپزخانه

متناسب با نحوه لوله‌کشی فاضلاب باید برای هر خروجی فاضلابی که در نظر گرفته می‌شود یک انشعاب آب گرم و یک انشعاب آب سرد گرفته شود.

برای لوله‌کشی آب گرم و سرد کانتر این موضوع را در نظر داشته باشید که اگر از لوله‌کشی کلکتوری آب استفاده می‌کنید حتما برای خود کانتر یک انشعاب آب جداگانه سرد و گرم بگیرید. نکته دیگر اینکه لوله‌‌کشی آب گرم و سرد زیر سقفی را نمی‌توانید برای آشپزخانه جزیره ای در نظر بگیرید.

برای نصب ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی ، سینک ظرفشویی، نصب شیر ظرفشویی و همچنین برای محل نصب یخچال‌های ویترینی باید لوله‌کشی آب را در نظر داشته باشید.

لوله کشی آشپزخانه جزیره ای 7

بهترین نوع لوله برای لوله‌کشی آب گرم و سرد کانتر آشپزخانه، لوله‌های 5 لایه هستند.

در نظر داشته باشید که این لوله‌ها را یا با استفاده از یک اتصال فلزی در ارتفاع 55 تا 60 سانتی‌متری باید نصب و درپوش کنید ویا باید خود لوله‌ها را به منظور اینکه خم نشوند و یا نشکنند با استفاده از یک درپوش پرسی تا زمان اتمام کار طراحی کانتر بصورت لوله شده در محلی حفاظت شده مراقبت نمایید تا زمانی که کار نصب کانتر تمام شد بتوانید لوله‌ها را به کانتر فیکس کنید.

اگر قصد تغییر آشپزخانه خود را دارید جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی تغییر آشپزخانه به آشپزخانه جزیره ای کلیک کنید.

برای طراحی کانتر یا جزیره آشپزخانه و پیش بینی و امکان سنجی لوله‌کشی آب و فاضلاب بهتر است قبل از انجام هر اقدامی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

کارشناسان حرفه ای ما در گروه تاسیسات 24 ساعته در هر ساعت از شبانه روز آماده ارائه خدمات و پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند. در ضمن شرکت‌ها و گروه‌های طراحی داخلی نیز می‌توانند به منظور مشارکت و همکاری با ما تماس بگیرند.

اشتراک گذاری این صفحه