نم و شکستگی لوله ها در ساختمان ها باعث خسارت های زیاد و نمای زشت داخلی یا خارجی در ساختمان ها می شود که با کارشناسی دقیق می توان مشکل را  برطرف کرد که این کارشناسی مستلزم بررسی های دقیق و مشخص کردن منبع نم و شکستگی می باشد.

در مرحله اول باید مشخص شود که مشکل از لوله کشی فاضلاب است یا لوله کشی آب یا شوفاژ و بعد برای رفع مشکل اقدام کرد.

گاهی اوقات ممکن است مشکل از لوله کشی نباشد و نم بر اثر سوراخ شدگی قیر گونی یا اتصالات شیرالات باشد.

به این نکته باید توجه داشت که وقتی مشکل برطرف می شود، روی فضای تعمیر شده برای یک الی دو روز باید باز بماند تا از تعمیرات انجام شده اطمینان خاطر به عمل آید.

رفع نم شکستگی یا فرسودگی لوله های قدیمی 1

نم ایجاد شده در صورتی که با زردی روی سطح بوجود بیاید مشکل از نشتی فاضلاب است ، در مواقعی که مشکل فاضلاب باشد، زمانی نم یا ریزش آب بیشتر می شود که از فاضلاب استفاده شود و آب به شکل مقطعی می آید، ولی زمانی که آب دائما در حال ریزش باشد یا نم در حال بیشتر شدن باشد و متوقف نشود مشکل از لوله کشی آب می باشد.

 

تشخیص نشتی آب از لوله های فاضلاب

تردیدی نیست که نشتی لوله های فاضلاب بیشترین نگرانی را برای مردم دارند. آلودگی آب که اغلب هم نجس هستند از یک طرف و جا انداختن و لکه های رنگی آنها از طرف دیگر این مشکل را بدتر می کند.

خوشبختانه سیستم لوله های پلیکا به شکلی است که کمتر دچار پوسیدگی می شوند و نشتی در این نوع لوله ها کمتر گزارش داده می شود.

امروز اما همانگونه که در مقاله لوله کشی فاضلاب توضیح داده شد، لوله های فاضلاب در جایی تعبیه می شوند که در صورت خرابی تخریب کمتری به همراه داشته باشند.

این لوله ها را در شرایط فعلی بصورت زیر سقفی می کشند و برای آنها رایزرهایی در نظر می گیرند که لوله از درون آنها عبور می کند، زیر سقف و برای قسمت های مختلف شبکه کشی می شود و توسط سقف کاذب از نمای ساختمان دور می شود.

معمولا نشتی این لوله ها را می توان با شناخت نقشه تاسیساتی خانه به راحتی تشخیص داد. همین که جایی کمی نم داده باشد باید به نشتی آب شک کرد.

در خانه های امروز خیلی راحت می توانید بصورت ظاهری بررسی کنید که آیا نشتی از لوله های فاضلاب است یا خیر. کافی است مسیرها را بررسی کنید و این موضوع را متوجه شوید.

رفع نم شکستگی یا فرسودگی لوله های قدیمی 2

لوله کشی فاضلاب در حمام بصورت زیر سقفی

سقف کاغذ را بردارید و با یک چراغ قوه تمام مسیر را بررسی کنید و از فردی بخواهید در مسیر توالت و یا فاضلاب آب بریزد.

اگر نشتی از لوله های فاضلاب باشد کاملا خود را با چکه کردن نشان می دهد. این کار را در هر منطقه که نشانی از نم دیدید انجام دهید.

در خانه های قدیمی تر که از سیستم داکت کشی و سقف کاذب خبری نیست اما کمی موضوع دشوارتر می شود. بخصوص زمانی که لوله های آب و فاضلاب از یک مسیر طراحی شده باشند. اما اگر کمی هوشیار باشید خواهید فهمید که در اصل تفاوتی ندارد.

این بار هم اگر جای نم را بدانید باید شبکه اصلی آب را ببندید تا ببینید نم کمتر می شود یا خیر.

سپس باید از فردی بخواهید که آب در لوله های فاضلاب بریزد. هم خوب گوش کنید و هم به دقت نم را بررسی کنید. اگر نشتی از فاضلاب باشد خود را نشان می دهد. هر چند کمی کار دشوار است.

در سیستم های قدیمی فاضلاب برای تعمیر لوله های فاضلابی که نشتی دارد عموما نیاز به تخریب می باشد و راهی به غیر از این وجود ندارد.

 

اصلاح نشتی لوله های فاضلاب

پس از تعیین و مشخص شدن نشتی لوله های فاضلاب نوبت به اصلاح آنها خواهد رسید. اگر لوله کشی ساختمان خیلی قدیمی نباشد به راحتی می توان آن را اصلاح کرد.

ابتدا باید مکان نشتی را مشخص کنید. معمولا چندین راه برای اصلاح یک نشتی وجود دارد که باید پس از بررسی دقیق و کارشناسی بهترین راه انتخاب شود.

ضمنا باید به متناسب با نشتی کار تعمیرات انجام شود. مثلا اگر سطح نشتی زیاد باشد احتمالا دلیل دیگری باعث این نشتی شده و باید ریشه یابی شود.

این موضوع را به کارشناسان و متخصصین کارآزموده تاسیسات بسپارید ولی اگر خودتان در تلاش هستید که ایراد را بر طرف کنید باید به نحوه کار با لوله های پلیکا آشنا باشید.

 

رفع شکستگی و یا سوراخ شدگی لوله های فاضلاب

در این مدل از نشتی ها به دلیل ضربه و یا فشار بیش از اندازه بدنه لوله اصلی سوراخ و یا شکسته است.

صرف نظر از اینکه چه دلیل باعث این سوراخ شدن شده که باید پیدا شود و مرتفع شود باید لوله را از حداقل 30 سانتی متر پایین تر از سطح خرابی ببرید.

دوباره باید لوله را از سطح بالاتر خرابی هم به همان اندازه برش دهید.

رفع نم شکستگی یا فرسودگی لوله های قدیمی 3

تخریب به منظور رفع مشکل نشتی آب

دو عدد سوکت باید در دست داشته باشید یکی برای قسمت پایین و دیگری قسمت بالا. دو سوکت را با چسب فراوان لوله به هر دو سر لوله فاضلاب چسب کنید.

از خط میانه سوکت تا خط میان سوکت دیگر را با متر اندازه بگیرید.

یک لوله به اندازه گرفته شدن برش دهید.

تذکر: لوله های کار شده فاضلاب معمولا به راحتی قابل اصلاح نیستند و با فشار و قلق خاصی باید جا زده شوند. باید مراقب باشید که فشار زیاد باعث شکستن لوله ها نشود. در ضمن باید لوله اندازه گرفته شده حدود دو تا سه سانتی متر کوتاه تر بریده شود تا راحت تر جا برود.

داخل سوکت و سر لوله بریده شده را باید چسب فراوان بزنید.

(جهت تهیه چسب لوله بر روی لینک خرید چسب لوله از سایت دیجیکالا بزنید)

لوله فاضلاب اگر ضخامت 110 داشته باشد 6 سانتی متر جا دارد تا وارد سوکت شود.

3 سانت که لوله را کوتاهتر بگیرید به شما اجازه می دهد تا لوله را از یک سمت وارد سوکت کرده و از طرف دیگر سه سانتی متر جای کار داشته باشید.

خیلی زود و کمتر از 10 ثانیه باید سر دیگر را در سوکت جا بزنید و از سه سانتی متری که کوتاهتر لوله را بریده اید 1.5 سانتی متر را از یک سمت و 1.5 سانتی متر را از سمت دیگر خلا بگذارید تا فشار تقسیم شود.

اگر دیگر لوله را جا بزنید چسب لوله اجازه به شما نخواهد داد تا لوله را دیگر تکان بدهید.

 

نشتی آب از اتصالات فاضلاب

نشتی از اتصلات فاضلاب مانند سه راهی و یا زانو به دو صورت اتفاق می افتد. یا خود اتصالات شکسته و سوراخ شده اند و یا از محل اتصال آنها به لوله نشتی وجود دارد.

رفع نم شکستگی یا فرسودگی لوله های قدیمی 4

نشتی بین اتصال و لوله اصلی

نشتی خود اتصالات

اره را بردارید و اتصال را از آخرین نقطه ورود لوله ببرید. منظور اینکه نباید لوله را برش بدهید حتی قسمتی که وارد اتصال شده است هم نباید برش داده شود.

شما باید خود اتصال را به نحوی ببرید که لوله در درون اتصال سالم بماند یعنی از آخرین محل ورود لوله به اتصال.

همه قسمت ها را برش داده و اتصال را دور بیندازید.

حالا اکر لوله در درون اتصال تعبیه شده باشد باید با یک تیغه اره به نرمی سطح اتصال بر روی لوله بریده شود و تا حدود محل لوله پیش بروید. خیل باید احتیاط کنید که لوله آسیب نبیند.

با سری گاز لوله را آرام و به شکل متناسب حرارت دهید. کاملا سطح لوله را حرارت دهید تا اتصال تنها داغ شود و لوله داخل اتصال اصلا در معرض آتش نباشد.

وقتی لوله گرم شد کمی نرم می شود. باید پیچ گوشتی دو سو فورا لبه اتصال را از روی لوله بلند کنید و با انبر دست اتصال را از روی لوله بکنید. مراقب باشید لوله دفرمه نشود.

اگر اتصال در داخل لوله بود باید برش را در دورن لوله انجام داده و حرارت را در داخل لوله به اتصال دادن و همین کار را انجام دهید.

راه دوم برای اینکه اتصال را عموض کنید ساده تر است.

کافی است لوله را در دو یا سه سمت از قیمت های پایین تر برش دهید. و دوباه با سوکت یک تکه لوله را با نصب یک اتصال تازه سر جای خود تعبیه کنید.

(اگر اره برای این کار ندارید جهت مشاهده انواع آن به همراه قیمت بر روی لینک خرید اره از سایت دیجیکالا بزنید)

 

نشتی از بین اتصال و لوله

در این حالت هم روش با روش قبلی تفاوتی ندارد.

باید این باز مراقب باشید که اتصالات آسیب نبیند و تنها باید لوله را ببرید و از قسمت اتصال لوله به اتصالات لوله را با برش سطحی و گرم کردن از محل اتصال جدا کنید.

همیشه یک تکه لوله به همان ضخامت در نزد خود داشته باشید تا به محض اتمام جدا کردن قسمت آسیب دیده و تا زمانی که هنوز اتصال و یا لوله گرم است با استفاده از این لوله لبه ها و یا دهانه لوله و یا اتصالات را دوباره تنظیم کنید و به حالت اولیه باز گردانید.

در نظر داشته باشید که اگر فرم لوله و یا اتصال از حالت اوله به هم بخورد به هیچ عنوان نمی توانید کار آب بندی را انجام دهید.

 

استفاده از خمیر اپوکسی

این روش برای نشتی های کوچک کاربرد دارد.

برای این کار اگر نشتی یک سوراخ کوچک باشد و یا خیلی محدود باشد باید جای نشتی را با یک ماژیک و یا رنگ مشخص کنید

رفع نم شکستگی یا فرسودگی لوله های قدیمی 1

استفاده از خمیر اپوکسی برای رفع نشتی

برای اینکه بتوانید از چسب اپوکسی استفاده کنید باید آب درون لوله کامل تخلیه و فشار از روی لوله برداشته شود.

 سپس باید خمیر را در محل نشتی با فشار زیاد نگه دارید و همه محدوده نشتی را پر کنید و صبر کنید تا خمیر کاملا سفت شود.

سپس باید از نواری فایبر گلاس مخصوص استفاده کرده و دور نقطه نشتی را بپوشانید.

بهتر است قبل از استفاده از نواد فایبر گلاس آن را برای چند دقیقه در آب گرم بگذارید تا حسابی نرم شود و راحت پیچانده شود.

حداقل پس از این مرحله باید 30 دقیقه صبر کنید و آب بندی را امتحان کنید.

این کار یکی از ساده ترین و پرکاربردترین راه های گرفتن نشتی فاضلاب است که امروزه به شدت توصیه می شود و از روش های قبلی البته آسان تر است.

(جهت تهیه خمیر اپوسی بر روی لینک خرید اینترنتی خمیر اپوکسی از سایت دیجیکالا بزنید )

رفع نم شکستگی یا فرسودگی لوله های قدیمی 5

نوار فایبر گلاس مخصوص نشتی

پیسنهاد می کنیم از تخصص گروه تاسیسات 24 ساعته برای رفع نشتی فاضلاب خود استفاده کنید. زیرا این کار بسیار تخصصی است و ممکن است آسیب های وارده به لوله را بیشتر کند.

برای این منظور پیشنهاد می کنیم مقاله رفع نشتی لوله پلیکا را هم مطالعه فرمایید.

البته در قدیم از برخی از نوار چسب ها و یا انواع مختلفی از چسب های دیگر و یا با استفاده از چسب لوله و سیمان هم نشتی گرفته می شد که البته امروزه دیگر خیلی کارایی ندارد.

 

نشتی لوله آب ساختمان

لوله های آب ساختمان معمولا بیش از همه انواع اتصالات تاسیسات دچار نشتی می شوند.

دلیل این موضوع فشارهای وارده به این سیستم لوله کشی توسط پمپ آب و یا گرم و سرد شدن بیش از حد آنها می باشد و در ضمن اتصالات به کار گرفته شده در این نوع لوله کشی بسیار بیشتر است.

در سیستم لوله کشی خانه ها سه نوع مرسوم از لوله کشی را داریم که در مقاله لوله کشی ساختمان به آن پرداختیم. لوله های گالوانیزه یا آهنی ، لوله های پلیمری یا تک لایه و لوله های نیوپایپ یا 5 لایه.

 

تشخیص و رفع نشتی لوله های آب

لوله های آب قبلا که بصورت گالوانیزه بودند اغلب روی کار کشیده می شدند. حتی پس از اصلاح این لوله ها هم بعضا از لوله های جدید برای لوله کشی روی کار بهره گرفته شده است. در نتیجه یافتن نشتی خیلی ساده است.

اما لوله های زیر کار معمولا خودشان را به خوبی نشان می دهند.

اگر نم همیشگی است و هر روز بر لکه نم افزوده می شود و در ضمن لکه آب رنگ خاصی ندارد باید به نشتی آب لوله کشی شک کنید.

این در زمان هایی مفید است که لوله کشی از زیر سطح دیوار و یا مکان هایی عبور کرده باشد که نم محیط به ما در خصوص مشکل ساختمان اطلاع رسانی کند.

اما اگر لوله از زیر زمین رد شده باشد تنها یک فاکتور می تواند در تشخیص این موضوع به ما کمک کنید و آن هم بستن همه شیرها و آب ساختمان و توجه به حرکت کنتور ساختمان می باشد.

حتی اگر نشتی خیلی کم باشد در صورتیکه تمامی شیرهای آب بسته باشد پس از چند لحظه خود را با حرکت کنتور نشان می دهد.

البته از دستگاه های نشت یاب هم بعضا استفاده می شود که ما وارد این حوزه نمی شویم.

 

رفع مشکل نشتی آب

لوله های گالوانیزه یا آهنی

پس از تشخیص نشتی آب باید لوله یا اتصال را مشخص کنیم. اگر لوله خیلی بزرگ نباشد و یا تنها یک اتصال خراب باشد و لوله کشی همچنان سالم باشد بهترین راه این است که از نزدیک ترین نقطه ممکن اتصالات باز شود و اتصال جدید به همان اندازه و یا همان شکل در جای خودش با تفلون فراوان بسته شود.

اما معمولا لوله های گالوانیزه سال های زیادی کار کرده اند و اکنون احتمالا پوسیده شده باشند.

پیشنهاد ما این است که از محلی که امکان دارد لوله های تک لایه را بواسطه یک تبدیل لوله گالوانیزه به تک لایه جایگزین آنها بکنید.

رفع نم شکستگی یا فرسودگی لوله های قدیمی 6

نمونه تبدیل لوله های گالوانیزه به تک لایه

حتی می توانید از لوله های نیوپایپ هم برای این منظور استفاده کنید و تبدیل لوله گالوانیزه به لایه و بر عکس هم در بازار وجود دارد.

اگر از هر یک از این دو دست لوله استفاده کردید باید ابزار لازم برای آب بندی آنها را داشته باشید.

یکی از ساده ترین راه ها برای اصلاح نشتی لوله های گالوانیزه این است که به کل سیستم لوله کشی را تعویض و جایگزین کنید.

مطمئنا وقتی این نشتی هم بر طرف شود به زودی باید منتظر نشتی دیگری باشید و این به دلیل پوسیده بودن و فرسوده شدن لوله ها می باشد.

بهترین انتخاب برای اینکه لوله های قدیمی را با لوله های جدید جایگزین کنید لوله های 5 لایه هستند.

خیلی راحت می توانید لوله های گالوانیزه را از مدار خارج و با یک لوله 5 لایه از محل نصب به کنتور لوله ها را روی کار تعویض کنید.

رفع نم شکستگی یا فرسودگی لوله های قدیمی 7

لوله کشی با لوله های 5 لایه هم آسان تر است، هم سریع تر و هم اینکه به راحتی می توانید هم روی کار و هم زیر کار اجرا کنید و طول عمر طولانی هم دارند.

 

لوله های تک لایه یا پلیمری

این نوع لوله ها معمولا به این راحتی خراب نمی شوند و مقاومت بسیار بالایی دارند. اگر نشتی در این لوله ها وجود داشته باشد احتمالا بر اثر ضربه شدید و یا حرارت بالا اتفاق افتاده است.

برای رفع نشتی لوله های پلیمری باید لوله را از محل نشتی برش داده و یک تکه لوله به همان اندازه با دو عدد بوشن به آنجا با حرارت اتو اتصال دهید.

اگر مشکل حتی از اتصالات هم باشد باز هم به همین شکل می توانید مشکل را برطرف کنید.

رفع نم شکستگی یا فرسودگی لوله های قدیمی 8

نمونه اصلاح سیستم لوله کشی با لوله های تک لایه

لوله های 5 لایه یا نیو پایپ

لوله های 5 لایه هم مقاومت بسیار زیادی دارند. اما اگر به دلیل ضربه و یا حرارت و یا هر دلیل دیگری نشتی پیدا کردند بهترین راه استفاده از همان لوله 5 لایه برای رفع نشتی آنها می باشد.

این لوله ها بوشن هایی دارند که اگر لوله پاره و یا سوراخ شد می توانید بواسطه آنها نشتی را رفع کنید.

برای این منظور اگر خود لوله آسیب دیده از محل سوراخ شدن لوله حدود 40 تا 50 سانتی متر عقب تر و جلوتر را برش داده و بواسطه بوشن های تبدیل یک تکه لوله جدید به جای آن اتصال داده و با پرس بوشن ها را پرس کنید.

اگر مشکل نشتی از اتصالات بود هم باید اتصال را از قسمت زیر اتصال به لوله برش دهید و یک اتصال جدید به جای آن قرار داده و دوباه پرس کنید.

معمولا لوله کش ها کمی فضا برای اینکه با کمی کشش اتصال را سر جای اول نصب کنید گذاشته اند اما اگر این امکان نبود یا باید با بوشن یک تکه لوله اضافه کنید و یا کمی پایین تر اتصال را نصب کنید.

(جهت تهیه قیچی لوله بر برای این کار بر روی لینک خرید قیچی لوله بر در دیجیکالا بزنید )

رفع نم شکستگی یا فرسودگی لوله های قدیمی 9

استفاده از بوشن لوله 5 لایه

تشخیص نشتی لوله کشی گرمایش

تشخیص نشتی لوله کشی سیستم گرمایش خیلی ساده است:

  1. اولا اینکه فشار و یا بار سیستم خالی می کند 
  2. دوم اینکه رادیاتورها و یا گرمایش از کف خوب کار نمی کند.

ضمن اینکه این موضوع تنها در زمستان و در زمان استفاده از سیستم گرمایش خود را نشان می دهد.

 

رفع عیب نشتی سیستم گرمایش

برای لوله کشی گرمایش در سیستم های قدیمی از لوله های گالوانیزه استفاده می شد که اغلب روی کار بودند.

اگر نشتی از این نوع لوله ها است پیشنها د می کنیم با لوله کشی جدیدی از ابتدا سیستم را اصلاح کنید. زیرا این اولین نشانه از تخریب جز به جر سیستم خواهد بود.

اما اگر نمی خواهید هزینه کنید باید لوله ای گالوانیزه به اندازه قسمت نشتی پیدا کرده و لوله را تعویض کنید.

لوله های پلیمری هم مدتی رایج شدند که به دلیل اینکه گرمای زیاد آنها را دفرمه و بد شکل می کرد خیلی دوامی نداشتد و فورا با لوله های 5 لایه جایگزین شدند.

اما اگر لوله شما از نوع پلیمری است باید قسمت نشتی را برش داده و لوله های جدید با بوشن جای آنها تعبیه کنید.

 

لوله های 5 لایه

مرسوم ترین نوع لوله برای سیستم گرمایش هستند. این لوله ها را متناسب با شرح توصیف رفع عیب لوله های 5 لایه در قسمت لوله کشی آب باید مشکلشان را حل کنید.

تنها به یاد داشته باشید که این لوله ها یا برای گرمایش از کف استفاده شده اند و یا برای رادیاتور که هر دو در زیر زمین تعبیه شده اند.

رفع نم شکستگی یا فرسودگی لوله های قدیمی 10

اگر نقشه دقیقی از لوله های اجرا شده داشته باشید راحت تر می توانید محل نشت را پیدا کرده و مشکل را حل کنید وگرنه باید خرابی زیادی را تجربه کنید و همه کف سازی شما ممکن است خراب شود.

پیشنهاد می کنیم اگر سیستم لوله کشی گرمایش شما نشتی داشت و محل نشتی را پیدا نکردید برای صرفه جویی در هزینه هایتان از سیستم لوله کشی رو کار استفاده کرده و سیستم قبلی را از مدار خارج کنید. این کمترین هزینه را برای شما خواهد داشت.

اگر بخواهید از سیستم قبلی استفاده کنید و محل نشت مشخص نباشد هزینه لوله ها به همراه خراب کاری و کف سازی را باید بپردازید.

اما معمولا نشتی رادیاتورها خودش را در مسیر لوله کشی نشان می دهد. تنها کافی است کارشناسان متخصص این کار به بررسی موضوع بپردازند.

بنابراین بهتر است برای رفع مشکل از متخصصان مجرب و با سابقه بدلیل خرابی های کمتر در واحد مسکونی کمک گرفته شود.

یکی از خدمات گروه تاسیسات 24 ساعته  تشخیص خرابی و نشتی لوله کشی آب و فاضلاب و رفع عیب با کمترین خرابی می باشد. در صورت بروز مشکل می توانید فرم درخواست سرویسکار را پر کنید یا با ما تماس بگیرید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

اشتراک گذاری این صفحه