در تکمیل مطلب تعویض لوله کشی شوفاژ این بار قصد داریم تا در خصوص بازسازی لوله کشی شوفاژ بیشتر صحبت کنیم.

 لوله کشی شوفاژ یکی از عملیات های زیر ساختی مهم در نقشه لوله کشی آب گرم در ساختمان هایی محسوب می شود، که از شوفاژ رادیاتور به منظور گرم کردن محیط استفاده می کنند.

به همین علت بروز مشکل در این سیستم می تواند باعث سلب آرامش ساکنین شود. پس باید هر چه زودتر برای بازسازی لوله کشی شوفاژ اقدام کرد.

 

علت بازسازی لوله کشی شوفاژ:

نیاز به بازسازی لوله کشی شوفاژ به دو علت صورت بگیرد: بازسازی لوله ها و بازسازی مسیر لوله کشی.

بازسازی لوله ها در لوله کشی شوفاژ:

علت بازسازی لوله ها در لوله کشی شوفاژ می تواند در مواقع مختلفی مشاهده شود از جمله:

 • بروز پوسیدگی و ایجاد نشتی و ترکیدگی در لوله ها

توجه! بروز پوسیدگی در لوله های به کار رفته شده در سیستم لوله کشی شوفاژ مهمترین علت در بازسازی لوله کشی شوفاژ است.

بروز نشتی یا ترکیدگی در لوله کشی شوفاژ یکی از اصلی ترین و مهمترین مشکلات رایج در این سیستم به شمار می رود.

به حدی که به جرات می توان گفت بسیاری از مشکلات ایجاد شده در رادیاتور در پی بروز نشتی در لوله های به کار رفته در لوله کشی شوفاژ رخ می دهند.

علت اصلی بروز پوسیدگی و تغییر شکل لوله های مورد استفاده در لوله کشی شوفاژ، تماس مستقیم لوله با آب گرم است. همین دمای بالای آب بیشتر سبب پوسیدگی و ایجاد انبساطات طولی و عرضی در لوله ها می شود.

در نتیجه این موضوع اهمیت توجه به نوع لوله را در هنگام لوله کشی شوفاژ روشن می کند.

علائم نشتی یا ترکیدگی در لوله کشی شوفاژ:

 • کاهش فشار آب گرم در لوله های شوفاژ
 • سرد بودن رادیاتورها
 • ایجاد نم در دیوارها و کف ساختمان
 • کاهش فشار پکیج

تمامی عوامل ذکر شده می توانند نشان دهنده وجود مشکل نشتی در سیستم لوله کشی شوفاژ باشند.

 • تغییر شکل لوله ها:

همانطور که گفتیم یکی از علامت های نشان دهنده وجود مشکل در لوله های به کار رفته شده در لوله کشی شوفاژ تغییر شکل لوله است که می تواند به دلیل انبساطات طولی یا عرضی لوله باشد.

 • فرسوده شدن لوله ها:

با گذشت زمان و استفاده طولانی مدت فرسوده شدن لوله های شوفاژ کاملا قابل پیش بینی است، مخصوصاً اگر از لوله های فلزی در این سیستم استفاده شده باشد.

 • مسدود شدن لوله ها:

مسدود شدن لوله های شوفاژ بیشتر به دلیل زنگ زدگی در لوله و جذب رسوبات در آن رخ می دهد.

علائم مسدود بودن لوله های شوفاژ:

چنانچه نیاز به تهیه به رادیاتور شوفاژ را دارید، برای مشاهده مدل های مختلف این وسیله و قیمت های آن لینک خرید رادیاتور شوفاژ از دیجی کالا را لمس کنید.

 

انواع لوله قابل استفاده در لوله کشی شوفاژ:

از آن جا که قسمتی از مشکلات رایج در لوله کشی شوفاژ مربوط به جنس لوله به رفته شده در آن می شود، در این قسمت انواع لوله قابل استفاده در لوله کشی شوفاژ را به همراه معایب و مزایای هر کدام ذکر می کنیم.

شما از این طریق می توانید در صورت استفاده از هر کدام از این لوله ها سریع تر نیاز به بازسازی در لوله کشی شوفاژ خود را شناسایی کنید.

لوله های فلزی:

استفاده از لوله های فلزی در لوله کشی شوفاژ مربوط به زمان های گذشته می شود و با توجه به اثر نامطلوب این نوع لوله بر راندمان کار رادیاتور شوفاژ و پکیج استفاده از آن ها در این سیستم تقریباً متوقف شده است.

در صورت استفاده از لوله های فلزی در لوله کشی شوفاژ طولی نمی کشد که نیاز به بازسازی لوله ها به دلایل زیر کاملاً مشخص می شود.

معایب لوله های فلزی در لوله کشی شوفاژ:

 • پوسیدگی
 • تجمع رسوب
 • زنگ زدگی
 • بالا بودن پرت حرارتی در لوله

لوله های پلیمری:

بعد از اینکه لوله های فلزی اثرات نامطلوب خود را در لوله کشی شوفاژ نشان دادند، گزینه بعدی برای لوله قابل استفاده در این سیستم لوله های پلیمری بودند.

لوله های پلیمری در مقایسه با لوله های فلزی مزایای بسیار بیشتری دارند، که از آن جمله می توان به عدم جذب رسوبات، عدم زنگ زدگی، سبکی و نصب راحت و کم هزینه لوله اشاره کرد.

اما باز هم به دلیل توان مقاومتی پایین لوله های پلیمری این لوله ها در تماس با آب گرم دچار انبساطات طولی شده و همین مسئله سبب سستی اتصالات و نشتی در لوله می شود.

بازسازی لوله کشی شوفاژ 1

به همین علت است که بیشتر سیستم های لوله کشی شوفاژ با استفاده از لوله های پلیمری بعد از مدتی نیاز به بازسازی دارند.

لوله های پنج لایه:

بهترین نوع لوله ای که تا کنون به منظور استفاده در لوله کشی شوفاژ وارد بازار شده اند و تاثیرات بسیار مطلوبی را از خود نشان داده اند، لوله های پنج لایه هستند.

مزیت لوله کشی شوفاژ با لوله های پنج لایه:

 • توزیع یکسان حرارت در طول لوله
 • عدم رسوب گیری، پوسیدگی و زنگ زدگی در لوله
 • عدم بروز تغییرات طولی و عرضی در لوله
 • نصب راحت و سریع
 • کاهش پرت لوله

با این اوصاف می توان این تضمین را داد که در صورت استفاده از لوله های پنج لایه در لوله کشی نیاز به بازسازی لوله بسیار کم می شود، مگر در مواردی که قصد تغییر مسیر لوله کشی شوفاژ در ساختمان را داشته باشید.

بازسازی لوله کشی شوفاژ 2

بازسازی مسیر لوله کشی:

بازسازی مسیر لوله کشی یکی دیگر از دلایل بازسازی لوله کشی شوفاژ به شمار می رود. بازسازی مسیر لوله کشی یعنی همان تغیر مسیر لوله کشی که به دلیل تغییر نقشه ساختمان در پی بازسازی کل ساختمان یا قسمتی از آن رخ می دهد.

در چنین شرایطی با توجه به نقشه جدید باید مسیر لوله کشی را به کل بازسازی و تغییر داد. به منظور درک بهتر این موضوع انواع مسیرهای لوله کشی شوفاژ را برای شما به اختصار بیان می کنیم.

 

انواع مسیرهای لوله کشی شوفاژ:

 • لوله کشی مستقیم:

دراین شیوه لوله های رفت و برگشت به صورت موازی با هم در بین شوفاژها حرکت می کنند و طول لوله رفت با برگشت برابر است.

این شیوه بیشتر برای ساختمان های کوچک با تعداد رادیاتور کم مناسب است. زیرا در لوله کشی مستقیم احتمال پرت حرارتی در طول مسیر لوله کشی بسیار زیاد است.

پس اگر در ساختمانی با متراژ بالا از این شیوه برای لوله کشی شوفاژ استفاده شود، بعد از مدتی به دلیل سرد بودن رادیاتورهایی که از پکیج دورتر هستند، نیاز به بازسازی لوله کشی و تبدیل آن به لوله کشی معکوس ملاحظه می شود.

 • لوله کشی معکوس:

در لوله کشی معکوس مسیر لوله رفت با لوله برگشت متفاوت است و در این شیوه به دو مسیر برای حرکت لوله ها نیاز است. در لوله کشی معکوس ابتدای مسیر لوله برگشت از آخرین رادیاتور شروع می شود و انتهای آن برای اولین رادیاتور است.

از این شیوه در ساختمان های پرتراکم و با تعداد رادیاتور بالا استفاده می شود، تا میزان حرارت در رادیاتور آخری با میزان حرارت در رادیاتور اولی به یک اندازه باشد.

 

نحوه بازسازی لوله کشی شوفاژ

بعد از آشنایی با علت های بازسازی لوله کشی شوفاژ و همچنین بررسی نوع لوله و انواع مسیر در لوله کشی شوفاژ حالا می توانید بازسازی لوله کشی شوفاژ را بهتر درک کنید.

نحوه بازسازی لوله کشی شوفاژ با توجه به نوع لوله کشی متفاوت است. لوله کشی شوفاژ را در انواع لوله کشی کلکتوری، لوله کشی به روش روکار و لوله کشی توکار انجام می دهند.

لوله کشی شوفاژ با استفاده از کلکتور را می توان در ادامه لوله کشی معکوس انجام داد. زیرا در این نوع لوله کشی لوله های رفت و برگشت با هم مجزا هستند.

در این روش ابتدای لوله های گرم و سرد رادیاتور یا همان رفت و برگشت را باید از کلکتور عبور کند. با استفاده از کلکتور می توان جریان آب درون لوله ها را به راحتی کنترل کرد.

زیرا کلکتور در واقع وسیله کنترل کننده در سیستم لوله کشی محسوب می شود. در صورتی که از لوله کشی شوفاژ به طریق کلکتوری استفاده کرده باشید، احتمال بازسازی لوله های شما بسیار کاهش پیدا می کند.

 لازم به ذکر است که لوله مناسب در این روش لوله پنج لایه است.جهت مشاهده فیلم نحوه اتصال لوله پنج لایه به کلکتور بر روی لینک آن بزنید.

البته گاهی از لوله های پلیمری نیز برای اجرای این روش استفاده می شود.

چنانچه قصد تهیه کلکتور را دارید، می توانید لینک خرید کلکتور از دیجی کالا را لمس کنید.

بازسازی لوله کشی شوفاژ 3

در صورت نیاز به بازسازی دراین شیوه ابتدا باید محل اصلی مشکل لوله را در مسیر لوله کشی با استفاده از روش های تشخیص نم و ترکیدگی پیدا کرد.

سپس جریان آب به رادیاتورها را با کمک شیر کنترل جریان نصب شده بر روی کلکتور هر رادیاتور قطع کرد.

حال می توان با کندن مقدار کمی از سطح زمین که لوله های شوفاژ از داخل آن حرکت کرده اند، لوله ای که نیاز به تعمیر و بازسازی دارد را با لوله جدید تعویض نمود.

 

در صورتی که لوله کشی شوفاژ شما به صورت روکار باشد، نحوه بازسازی لوله ها و همچنین تشخیص مشکل و محل دقیق بازسازی بسیار راحت تر است.

زیرا لوله ها همگی در سطح بیرونی ساختمان و در گوشه دیوار قرار گرفته اند. شما از این شیوه می توانید در هنگام بازسازی مسیر لوله کشی شوفاژ در ساختمان استفاده کنید.

زیرا احتمال پرت حرارتی در این روش کمتر بوده و همچنین حفظ، نگهداری و تعمیر لوله های شوفاژ در این شیوه بسیار راحت تر است.

برای بازسازی لوله های شوفاژ در حالت روکار ابتدا داکت روی لوله را برداشته و لوله قدیمی که دچار مشکل شده است را برش می دهیم و لوله جدید را با استفاده از فیتینگ مناسب به خط لوله متصل می کنیم.

 

در لوله کشی شوفاژ به روش توکار لوله ها به صورت مستقیم و یا معکوس در زیر سازه ساختمان قرار می گیرند و احتمال بازسازی لوله ها در این شرایط نیز بالاتر است، زیرا فشار زیاد مصالح بر روی لوله ها وجود دارد.

به منظور بازسازی لوله کشی شوفاژ در روش توکار ابتدا محل دقیق نشتی، انسداد و یا ترکیدگی در لوله را باید پیدا کرد.

سپس با کندن زمین به لوله آسیب دیده خواهیم رسید و با قطع لوله قدیمی و اتصال لوله جدید کار بازسازی لوله را انجام می دهیم.

یکی از دلایل اقدام به بازسازی لوله کشی شوفاژ ترکیدگی لوله این وسیله است، برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مقاله علت ترکیدگی لوله شوفاژ به همراه نحوه تشخیص نشتی و رفع آن را مطالعه کنید.

بازسازی لوله کشی شوفاژ 4

بازدید و مشاوره رایگان:

یکی از پروژه های صورت کرده توسط همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته در خصوص بازسازی لوله کشی شوفاژ در ساختمانی در خیابان سعادت آباد و به درخواست جناب آقای ابریشمی صورت گرفته است.

در این پروژه تمامی لوله های شوفاژ به دلیل اینکه از نوع فلزی بودند، دچار پوسیدگی و زنگ زدگی شده بودند و همین مسئله تاثیر نامطلوبی بر روی راندمان کار رادیاتورها گذاشته بود.

به همین دلیل تمامی لوله های فلزی آب گرم خروجی از موتورخانه جمع شدند و به جای آن ها از لوله های پلیمری به صورت روکار و با اتصال به پکیج به جای موتورخانه استفاده شد.

بازسازی لوله کشی شوفاژ 5

به منظور زیباسازی کار بخش هایی از لوله کشی روکار در این ساختمان را در داخل سنگ و داکت از کنار دیوار عبور دادیم. شما می توانید متن کامل این پروژه را با کلیک کردن در اینجا مطالعه کنید.

 

جمع بندی:

با توجه به مطالب فوق می توان این طور جمع بندی کرد که بازسازی لوله کشی شوفاژ می تواند به علت بروز مشکل در لوله ها به دلیل نوع لوله و نوع لوله کشی و همچنین به دلیل تغییر و بازسازی نقشه لوله کشی شوفاژ مورد نیاز باشد.

از طرفی نحوه بازسازی لوله کشی شوفاژ با توجه به نوع لوله کشی متفاوت است.

 گاهی می توان نوع لوله شوفاژ را با استفاده از بازسازی به طور کلی تغییر داد و بهترین روش توصیه شده برای استفاده در لوله کشی جدید شوفاژ استفاده از لوله کشی شوفاژ به صورت روکار است.

از آنجا یکی از تخصص های ما در گروه تاسیسات 24 ساعته اجرا و بازسازی لوله کشی شوفاژ است، به شما پیشنهاد می کنیم تا اگر مشکلی در سیستم لوله کشی شوفاژ خود دارید، از کارشناسان ما کمک بگیرید.

برای کسب مشاوره، بازدید اولیه رایگان و همچنین ثبت سفارش کافیست همین الان با ما تماس بگیرید و یا فرم درخواست سرویسکار متخصص را پر کنید.

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

اشتراک گذاری این صفحه