Wall hung یا وال هنگ در واقع یک عبارت لاتین به معنی آویزان از دیوار یا آویزان به دیوار است. که در حالت کلی در ایران به تجهیزاتی اطلاق می شود که در درون سرویس های بهداشتی بصورت بدون پایه و به دیوار نصب می شوند. هرچند استفاده عمومی از کلمه وال هنگ را باید تعمیم داد و برای هر وسیله و حتی پارچه و لباسی که به دیوار آویزان شده باشد این عبارت را به کار برد.

اما بصورت کلی نبود فضای کافی در خانه های امروزی و نگاه به هر چه زیباتر شدن و لوکس تر شدن طراحی داخلی سرویس بهداشتی باعث شده تا نسل جدیدتری از تجهیزات برای خانه ها وارد بازار شود که از این دست می توان به تجهیزات سرویس های بهداشتی موسوم به وال هنگ نیز اشاره کرد.

وال هنگ چیست 1

قبلا در خصوص تجهیزاتی که بصورت وال هنگ در سرویس بهداشتی و حمام نصب می شوند و کاربرد آن برای لوکس شدن سرویس بهداشتی در مقالات مختلف از جمله مقاله طراحی داخلی سرویس بهداشتی ایرانی در خانه های لوکس توضیحات زیادی آورده شد.

وال هنگ در اصل همان تجهیزات معمول سرویس بهداشتی است که به جای تعبیه شدن در کف سرویس بهداشتی و یا حمام و یا قرار گرفتن بر روی پایه های جاگیر و نیازمند فضا بصورتی اتصال داده می شود که فلاش تانک، لوله کشی، تجهیزات جا گیر و ... آن در دیوار پنهان می شود.

به منظور نصب تجهیزات سرویس بهداشتی وال هنگ لوله کشی فاضلاب و لوله کشی آب سرد و گرم هم در درون دیوار انجام می شود و این تجهیزات بدون داشتن پایه نگهدارنده و یا اتصالاتی که در دید باشد به صورت متصل به دیوار نصب می شود و به نوعی با حذف اتصالات اضافی آنها سعی شده تا فضا و نمای بهتری در سرویس بهداشتی ایجاد شود.

معمولا ظاهر بسیار زیباتر تجهیزات وال هنگ باعث شده است تا بسیاری از افرادی که در حوزه تزئینات داخلی و یا دکوراسیون داخلی فعالیت می کنند نصب این تجهیزات را پیش بینی و توصیه کنند و صرف نظر از اینکه در حال ساخت ساختمان جدید هستید و یا در شرف تغییراتی در خانه خود هستید پیشنهاد می کنند که برای نصب توالت فرنگی از نوع وال هنگ و یا روشویی وال هنگ و نصب شیرآلات توکار اقدام نمایند.

وال هنگ چیست 2

معمولا افرادی که اقدام به نصب تجهیزات وال هنگ می کنند سعی می کنند با استفاده از سکوهای سنگی و یا کابین های دیواری سنگی فضا را به هماهنگی بیشتری با این تجهیزات برسانند و لوکس تر شدن خانه را تضمین نمایند.

هرچند تنها هدف نصب تجهیزات وال هنگ استفاده از مزیت های دکوراسیونی و زیبایی آن نیست و در طراحی این تجهیزات تلاش شده تا با به کار گرفتن روش بهینه تر برای تخلیه فاضلاب، لوله کشی متفاوت، حذف هزینه های اضافی و ... استفاده و مصرف آب و برق را نیز تا حدود زیادی کاهش بدهند.

فلاش تانک توالت در درون دیوار کار گذاشته می شود، هیچ لوله و اتصالاتی در دید نیست، توالت فرنگی بصورت معلق در هوا نصب می شود و پایه ای ندارد، روشویی وال هنگ انجام می شود و لوله کشی نما داری بر روی دیوار نصب نمی شود، شیرآلات، جا صابونی و ... همه بصورتی نصب می شوند تا نما و فضای سرویس بهداشتی با هماهنگی خاصی همراه شوند.

نصب تجهیزات وال هنگ بهتر است به صورت هماهنگ باشد. منظور اینکه بهتر است اگر برای نصب توالت فرنگی خود اقدام به انتخاب این توالت از نوع وال هنگ می کنید، نصب روشویی و سایر تجهیزات خود را هم از نوع وال هنگ انتخاب کنید.

وال هنگ چیست 3

انواع تجهیزات وال هنگ

از جمله اصلی ترین تجهیزات سرویس بهداشتی که بصورت وال هنگ ساخته و بسیار مورد استقبال می باشند، می توان به توالت فرنگی وال هنگ، روشویی وال هنگ، شیرآلات وال هنگ یا همان توکار کابینت های مختلف سرویس بهداشتی و هر تجهیز دیگری که بدون پایه و اتصالات اضافی به دیوار در سرویس بهداشتی نصب می شود اشاره کرد.

مرسوم ترین تجهیزات وال هنگ که کارایی بسیار بیشتری دارند و از نظر مردم و کارشناسان تزئینات و دکوراسیون داخلی هم بسیار مورد توجه هستند نصب توالت فرنگی وال هنگ و نصب روشویی وال هنگ و استفاده از شیرآلات وال هنگ است که هر کدام در مقالات جداگانه ای توضیح داده شدند.

وال هنگ چیست 4

در کدام یک از سرویس های بهداشتی بهتر است وال هنگ استفاده کنیم؟

بسیاری از افراد در خصوص نصب تجهیزات وال هنگ این سوال را دارند که در کدام نوع سرویس های بهداشتی می توانند اقدام به نصب تجهیزات وال هنگ بکنند.

بصورت کلی تجهیزات بهداشتی وال هنگ لوکس تر و زیباتر هستند و هیچ محدودیتی برای اجرای این تجهیزات در سرویس های بهداشتی مختلف از نظر کارایی وجود ندارد. هر چند توصیه می شود که برای سرویس های بهداشتی که فضای کمتری دارند ترجیحا از این نوع تجهیزات استفاده کنید زیرا در توسعه و ایجاد فضای بیشتر در سرویس بهداشتی بسیار تاثیر گذار می باشند.

اما در توالت ها و یا حمام هایی که فضا به شدت محدود است و بعضا فکر می کنند که در این مکان ها از این نوع تجهیزات می شود استفاده کرد باید این نکته را اشاره کنیم که در هر صورت نصب این نوع تجهیزات نیز فضایی را اشغال خواهد کرد.

وال هنگ چیست 5

توالت فرنگی وال هنگ و روشویی وال هنگ و ... در هر صورت لوله کشی فاضلاب، لوله کشی آب گرم و سرد، فلاش تانک و ... را نیاز دارند و نصب این تجهیزات به منزله حذف برخی از پارامترها نیست. تنها اتصالات و متعلقات این نوع تجهیزات وال هنگ در زیر دیوار قرار می گیرند و از دید پنهان می باشند.

بنابراین اگر محیط بیش از اندازه کوچک باشد و فضای کافی برای تعبیه فلاش تانک ها و لوله کشی در زیر دیوار را نداشته باشید بهتر است از فکر نصب این تجهیزات در این محیط منصرف شوید.

موضوع دیگری که باید در نصب وال هنگ ها در نظر داشته باشید نقشه کشی اصولی در یک محیط سرویس بهداشتی است. در سرویس های بهداشتی می توانید اقدام به نصب توالت فرنگی وال هنگ و یا روشویی وال هنگ بکنید که استانداردهای اولیه را به عنوان یک محیط سرویس بهداشتی داشته باشند.

در این راستا معمولا در محیط های کوچک با عرض زیاد، یا طول بلند و باریک و یا در محیط های با شیب نا متناسب نصب تجهیزات وال هنگ یا امکان پذیر نیست و یا مشکل است.

وال هنگ چیست 6

بهترین نوع تجهیزات وال هنگ

همانگونه که توضیح داده شد تجهیزات بهداشتی وال هنگ تنوع زیادی دارند. در مقاله انواع توالت وال هنگ و مزایا و معایب هر یک از آنها توضیح دادیم که توالت فرنگی وال هنگ تنوع زیادی دارد که بخصوص نوع سیستم تخلیه آنها متفاوت می باشد.

همچنین روشویی های وال هنگ و یا کابین های وال هنگ عمدتا تنوع خاصی در روش تخلیه و یا امکاناتی ندارند و تنها تفاوت آنها جنبه ظاهری است که البته نباید ساده انگاشته شود. منظور اینکه باید بر اساس نیاز شما تهیه شود.

شیرآلات وال هنگ هم گرچه اغلب بر اساس زیبایی انتخاب می شوند ولی تنوع ساختاری متفاوتی دارند که باید بر اساس نیاز و بخصوص میزان مصرف آب آنها انتخاب شوند.

بهترین نوع تجهیزات بهداشتی وال هنگ انواعی هستند که متناسب با اندازه های سرویس بهداشتی شما، متناسب با سایر تجهیزات نصب شده در سرویس بهداشتی و همچنین با توجه به کاربری آنها انتخاب شوند.

در این راستا انتخاب یک توالت فرنگی مشکل و روشویی شیشه ای یا سفید شاید هموخانی خوبی با هم نداشته باشند و یا انخاب یک روشویی وال هنگ مستطیلی و بلند برای یک محیط کوچک در سرویس بهداشتی اغلب دست و پا گیر است تا زیبا باشد.

وال هنگ چیست 7

توصیه می کنیم قبل از هر گونه اقدامی برای تهیه تجهیزات بهداشتی وال هنگ و حتی قبل از انجام لوله کشی حتما با متخصصین لوله کشی ساختمان و کارشناسان دکوراسیون داخلی مشورتی را داشته باشید.

کارشناسان ما در گروه تاسیسات 24 ساعته با سال ها تجربه و تخصص در این مورد شما را یاری خواهند داد. تنها با یک تماس در هر منطقه ای از تهران که باشید می توانید از خدمات همفکری و مشاوره ای و یا خدمات فنی گروه ما بهره مند شوید.

حاصل سال ها تجربه و دانش ما می تواند به شما برای رسیدن به ایده ها و فضای لوکس و حرفه ای حتی در خاص ترین شرایط کمک شایانی بکند.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد