برای اینکه بتوانیم در خانه و یا آپارتمان شخصی خودمان وان و یا جکوزی کار کنیم باید ابتدا یک لوله‌کشی مناسب انجام داده باشیم. البته این بدین مفهوم نیست که در خانه‌هایی که لوله‌کشی ندارند امکان نصب وان و جکوزی نیست. در ادامه به نحوه لوله‌کشی وان و جکوزی خانگی می‌پردازیم.

اگر دو مقاله وان خانگی چیست و جکوزی خانگی چیست را مطالعه فرموده باشید قطعا تفاوت بین این دو را متوجه شده‌اید. اما یک تفاوت اساسی در بین وان و جکوزی خانگی نوع لوله‌کشی داخلی آنها بخصوص لوله‌کشی داخلی وان و جکوزی می‌باشد که شما در حوزه خانگی و آپارتمانی خیلی بدان نیاز ندارید.

نحوه لوله کشی وان و جکوزی آپارتمانی 1

جکوزی خانگی

لوله‌کشی فاضلاب وان و جکوزی خانگی

تمامی وان‌ها و جکوزی‌های خانگی دارای یک راه خروج آب هستند. البته اگر جکوزی حجم زیادی از آب را داشته باشد دو راه خروج فاضلاب هم ممکن است داشته باشد ولی اغلب آنها دارای یک راه خروجی فاضلاب بیشتر نیستند.

این خروجی‌های آب هر کدام به واسطه یک سیفون، شبیه سیفون‌های روشویی و ظرفشویی و با یک لوله خرطومی شکل به داخل فاضلاب هدایت می‌شوند. بنابراین برای انتقال آب وان یا جکوزی ما باید یک خروجی فاضلاب منحصر به فرد داشته باشیم.

در مقاله لوله‌کشی فاضلاب توضیح داده شد که حمام یک خروجی فاضلاب دارد. این خروجی فاضلاب برای کفشور حمام است و به همین دلیل اگر وان و یا جکوزی را درون حمام تعبیه کنید نمی‌توانید آن را برای استفاده جکوزی در نظر بگیرید زیرا برای فاضلاب حمام با مشکل مواجه خواهید شد.

بنابراین باید در هنگام لوله‌کشی فاضلاب خانه و آپارتمان به منظور تعبیه یک وان و یا جکوزی در حمام به جای یک خروجی فاضلاب دو خروجی در نظر گرفته شود.

هر دوی این خروجی‌ها یا رایزرهای فاضلاب را با قطر لوله 45 اجرا می‌کنیم و صرف نظر از موضوع داشتن سیفون برای جکوزی و وان باید برای هر دو یک سیفون در نظر گرفته شود.

یکی از خروجی‌ها و یا رایزرهای فاضلاب را در نقطه مرکزی حمام و برای تعبیه کفشور در نظر می‌گیریم و دیگری را باید در کنار و یا قسمت دیگری از حمام برای وان یا جکوزی در نظر گرفته شود.

نحوه لوله کشی وان و جکوزی آپارتمانی 2

تعبیه دو مسیر فاضلاب یکی برای کفشور و دیگری وان در قسمت حمام

لوله‌کش فاضلاب باید با در نظر گرفتن این موضوع که وان و جکوزی قرار است تعبیه شود این رایزر خروجی فاضلاب را با فاصله حداقل 40 تا 50 سانتی متری از دیوار تعبیه کند هرچند لوله خرطومی وان و جکوزی خودش دست شما را برای انتقال لوله تا حدودی آزاد می‌گذارد.

لوله فاضلاب جکوزی و وان باید ترجیحا به شبکه و یا رایزر اصلی آب وصل شود، زیرا حجم خروجی آب زیاد است و نباید شکست زیادی در مسیر ایجاد شود.

نکته دیگر اینکه لوله فاضلاب وان و جکوزی طراحی خاصی ندارد و باید با رعایت 10 تا 15 درصد شیب معمول و با قطر 45 به سمت رایزر اصلی هدایت شود.

در زمان نصب وان و جکوزی پس از وصل کردن سیفون باید لوله خرطومی را وارد این رایزر فاضلاب کنید و اطراف آن را با چسب سیلیکونی یا اکواریوم به خوبی با چسب آغشته کنید.

نحوه لوله کشی وان و جکوزی آپارتمانی 04

اگر لوله فاضلاب مجزا برای لوله فاضلاب و جکوزی نداشتیم چه کنیم؟

حقیقت این است که در اغلب خانه‌ها این سیستم لوله‌کشی رعایت نشده و نمی‌شود. در اصل لوله‌کش ها تنها یک رایزر خروجی آب در حمام تعبیه می‌کنند. اما نگران نباشید شما به سه روش می‌توانید مشکل نداشتن لوله فاضلاب را حل کنید.

  • اولین راه خرابکاری است. بله درست شنیدید. خرابکاری در کف حمام و پیدا کردن لوله فاضلاب اصلی و اصلاح سیستم لوله‌کشی فاضلاب می‌باشد. برای این کار باید از نطقه‌ای در مسیرفاضلاب یک انشعاب جدید بگیرید و یک خروجی جدید برای حمام تعبیه کنید.
  • دومین راه هم نیاز به خرابکاری دارد ولی خیلی کمتر. در این روش باید به آرامی اطراف لوله فاضلاب کفشور را کمی این هم از یک طرف خالی کنید و پایین بروید. دقت کنید که لوله آسیب نبیند. حالا باید یک سوراخ در کنار لوله کفشور ایجاد کنید و کف حمام، یعنی محل ورود لوله وان و جکوزی به سمت فاضلاب را کمی شیب دهید که لوله تا نشود و نشکند و از دورن سوراخ رد کنید.

سپس باید اطراف لوله را به خوبی با چسب سیلیکونی پر کنید تا آب بندی شود. البته این کار به دلیل اینکه در مسیر آب کفشور حمام است خیلی کار درست و تایید شده‌ای نیست.

  • راه سوم این است که رایزر اصلی آب را پیدا کنید و در قسمتی از آن یک سوراخ به اندازه لوله وان ایجاد کنید و سپس لوله خرطومی را از درون آن رد کنید و اطراف آن را با چسب سیلیکونی آب بندی کنید. این روش از روش دوم بهتر است زیرا رایزر اصلی معمولا قطری بیشتر دارد و مشکل کمتر برای آن به وجود خواهد آمد.

نحوه لوله کشی وان و جکوزی آپارتمانی 3

وارد کردن لوله خرطومی وان در درون رایز اصلی فاضلاب

البته برخی هم توصیه می‌کنند که اصلا نیازی به این کارها نیست و در هنگام تخلیه آب جکوزی و یا وان لوله خرطومی را در درون لوله فاضلاب کفشور قرار دهید، آب را تخلیه کنید و دوباره لوله را سر جای خود قرار دهید که البته به نظر منطقی هم می‌آید.

در نظر داشته باشید که جکوزی دو سیستم تخلیه دارد. یکی مسیر تخلیه آب جکوزی است و دیگری مسیر برگشت آب به سمت موتور جکوزی که معمولا جداگانه دیده می‌شود.

 

لوله کشی آب گرم و سرد وان و جکوزی

تمامی وان‌ها به یک شیر مجهز می‌شوند که هم آب سرد و هم آب گرم دارد. همچنین اغلب وان‌ها یک دوش هم نیاز دارند. اما جکوزی‌ها هرچند به یک شیر مجهز می‌باشند ولی کمتر به دوش مجهز می‌شوند.

از این رو در هنگام لوله‌کشی آب گرم و سرد خانه استاد لوله‌کش باید صرف نظر از اینکه در این منطقه وان نصب می‌شود یا جکوزی یک خط آب گرم و سرد برای شیر وان یا جکوزی و یک خط آب گرم و سرد برای دوش در منطقه‌ای پیش‌بینی شده تعبیه کند.

نحوه لوله کشی وان و جکوزی آپارتمانی 4

نمای نصب شیر وان یا جکوزی از زیر

در زمان نصب وان حمام به دو روش این شیرها نصب می‌شود. اغلب وان‌های طرح جدید دارای یک جای شیر آب بر روی خود وان هستند و هنگام خرید وان معمولا شیر وان هم به همراه آن خریداری می‌شود.

درست همانند آموزش نصب شیرآلات بهداشتی خانه که در مقاله مربوطه توضیح دادیم باید شیر را بر روی وان و یا جکوزی نصب کنید و سپس با استفاده از شیلنگ پیسوار و شیر پیسوار لوله‌های آب را به این شیرها متصل کنید.

نحوه لوله کشی وان و جکوزی آپارتمانی 5

نصب شیر بر روی وان

برای نصب دوش اما باید متناسب با روش آموزش نصب دوش حمام، دوش را نصب کنید و معمولا دوش وان و جکوزی با دوش‌های دیگر تفاوت چندانی ندارد.

اگر وان و یا جکوزی به جایی برای نصب شیرآلات مجهز نبود باید در محل نصب وان این شیرآلات به دیوار تعبیه شوند.که این موضوع نیز قبلا در مقاله نصب شیرآلات ساختمان توضیح داده شد.

اما اگر لوله‌کشی از قبل برای آب گرم و سرد جکوزی و وان انجام نشده بود باید ساده‌ترین راه را انتخاب کنید.

هرچند چندین راه برای لوله‌کشی روکار آب گرم و سرد برای وان و جکوزی وجود دارد ولی بهترین راه این است که دوش حمام را باز کنید و در محل نصب دوش حمام قبل از بستن لنگی‌های شیر دوش یک سه راهی راب آب گرم و یکی برای آب سرد در نظر بگیرید.

از این سه راهی‌ها باید یک انشعاب برای لوله گرم وسرد خود وان یا جکوزی و از آنجا با ایجاد یک سه راهی دیگر یکی هم برای دوش وان یا جکوزی تعبیه نمایید.

نکته مهمی که در اینجا باید به آن اشاره شود این است که بدانید جکوزی‌های خانگی هر چند در درون خود دارای سیستم پیچیده‌ای از لوله‌کشی و تجهیزاتی مانند شیر هوا و فیلتر می‌باشند ولی عملا شما برای نصب و راه‌اندازی جکوزی خانگی یا آپارتمانی نیازی به دستکاری و لوله‌کشی خاصی نیستید.

مگر اینکه بخواهید در خانه جکوزی خودتان را طراحی و بسازید که برای این منظور باید روش لوله‌کشی خود را برای بدنه و آب‌پاش‌های جکوزی هم انجام دهید. این موضع در مقاله لوله‌کشی جکوزی به خوبی توضیح داده شد.

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

شما هم اگر نیاز به لوله‌کشی جکوزی و یا وان خانگی دارید می‌توانید همین امروز با تماس با کارشناسان ما در گروه تاسیسات 24 ساعته از مشاوره و خدمات ما بهره‌مند شوید.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # علی سیدی 1398-09-16 10:35
سلام کف حمام رو میخوام ایزوگام کنم لوله خروجی اب وان چقد از کف بالا باشه مثل کف شور حمام میشه یا باید به لوله که از کف اومده ارتفاع بدم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-09-16 14:03
سلام کاربر عزیز شما باید لوله خروجی رو از کف 10سانت بالاتر بگیرید و توجه کنید که داخل 10سانت لوله رو هم ایزوگام کنید یعنی لبه های ایزوگام رو وقتی برش میدید برگردونید داخل لوله که آب وقتی میخواد از لوله خارج بشه از بغل لوله همان سر لوله به بیرون ریخته نشه اینکار رو فقط جهت احتیاط انجام میدن.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجید 1398-11-28 22:53
سلام خسته نباشید.و با تشکر از اساتید محترم.من میخواهم در آینده یک وان در حمام نصب کنم.میخواستم تا جایی که امکان داره راهنمایی فرمایید که لوله کشی فاضلاب و لوله کشی اب سرد و گرم و فواصل نصب آنها چه جایی باید جانمازی کنم.یا ساده تر عرض کنم.محل قرار گرفتن فاضلاب و شیر مخلوط وان و شیر مخلوط دوش کجا باید باشد.تشکر از راهنمایی.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-11-29 10:43
سلام‌کاربر گرامی برای فاضلاب وان یعنی خروجی آب آن باید یک خروجی در کف حمام مانند کفشور بگذارید و اینکه وان و دوش را کجای حمام بگذارید بهتر است از سرویسکار به صورت حضوری کمک بگیرید چون تا مساحت حمام را نبینیم نمیشه نظر داد برای طراحی وان و دوش.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجید 1398-11-29 13:01
سلام خدمت استاد محترم اقای محمد جواد .دوش حمام جانمایی کردم.منظورم اینه که ایا یک دوش جداگانه دوم مختص وان لازم هست یا خیر.شرمنده استاد .نمیدونم تونستم مطلب برسونم.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-11-29 14:44
سلام کاربر گرامی این بستگی به سلیقه خود صاحب خونه داره که بخواد برای وان دوش جداگانه بذاره یا نه و اینکه متراژ حمام اگر کوچیک باشه دو تا دووش محیط رو شلوغ نکنه ولی در کل نیازی به این کار نیست و نمیخواد دوش بذارید ممنون از لطف شما کاربر عزیز نظر لطف شماست.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد