خدمات سرویس ۲۴ ساعته
02191013761

امتیاز کاربران: 4 از 5

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

امروزه از پمپ های آب در تمام خانه های آپارتمانی و ویلایی می توان نشانی دید. اما انتخاب یک پمپ آب نامناسب یا به طور مثال بزرگتر از حد نیاز شما، هزینه های نگهداری و بهای انرژی تان را افزایش می دهد.

ممکن است بسیاری از این پمپ ها به خوبی پاسخگوی نیاز سیستم ها باشند ولی لزوما بهینه ترین پمپ برای منزل شما نباشند!

 

در این مقاله با دو رویکرد تخصصی و روش ساده موضوع انتخاب پمپ آب خانگی را توضیح می دهیم

 

روش ساده انتخاب پمپ آب خانگی

توجه به برخی نکات هنگام خرید پمپ آب بسیار مهم است. در ادامه به این نکات خواهیم پرداخت:

در خرید و انتخاب پمپ آب توجه به دو مولفه اهمیت دارد،دبی پمپ و هِد پمپ.  سپس با استفاده از این مولفه ها و نمودارهای مربوطه پمپ مناسب را می توانید انتخاب کنید.

دبی، به میزان آبی گفته می شود که در واحد زمان از دهانه خروجی پمپ خارج می شود.

ممکن است شما به حداقل میزان جریان آب نیازمند باشید، مثلا اگر مخزنی با گنجایش 2000 گالن آب دارید، پمپی با پمپاژ حداکثر 1000 گالن در ساعت برایتان کافی است.

البته در این مورد باید به تعداد افراد ساکن در منزل توجه کرد.اگر 2 نفر سکونت دارند جریان آب کمتری به نسبت 4 نفر در همان خانه نیاز خواهید داشت.

هِد پمپ ارتفاعی است که پمپ می تواند آب را با فشار بالا ببرد.

اگر در آپارتمان های چند طبقه سکونت دارید باید از پمپ های با فشار بالا استفاده کنید تا آب به طبقات بالاتر نیز برسد و اگر منزلتان ویلایی است پمپ هایی با فشار کمتر نیز پاسخگوی نیازهایتان هستند.

اگر ارتفاع کلی و دبی را در دست داشته باشید می توانید پمپ مورد نیاز خود را از منحنی های مشخصات انتخاب کنید و با پیدا کردن نقطه کار پمپ می توانید به سایر پارامترها مانند توان مصرفی، راندمان و دست یابید.

در زمان خرید پمپ آب، باید به کارکردی که از یک پمپ انتظار دارید نیز توجه داشته باشید، مثلا پمپی با کارکرد آبدهی مداوم و مستمر می خواهید یا کارکرد آبدهی در فواصل زمانی و مقطعی؟ منزلتان آپارتمان است یا ویلایی؟

برای کاهش استهلاک پمپ در دورهای بالا بهتر است برای کارکرد مداوم و مستمر از موتورهای الکتریکی 1450 دور در دقیقه و برای کارکرد در فواصل زمانی گاه به گاه و مقطعی از موتورهای الکتریکی 2900 دور در دقیقه استفاده نمایید.

راهنمای خرید پمپ آب خانگی2

نکته دیگری که باید توجه داشته باشید این است که در هر پمپ آب گریز از مرکز میزان خروجی و آبدهی پمپ با تعداد پره های پروانه، اندازه و قطر پروانه، تعداد دور چرخشی پروانه و قطر دهانه ورودی و خروجی رابطه مستقیم دارد.

همچنین اگر نسبت به صدای پمپ اب حساس هستید پمپ های بشقابی با پروانه برنجی گزینه مناسبی هستند. در مقاله بهترین پمپ آب خانگی بی صدا بصورت مفصل در مورد این پمپ ها صحبت کردیم.

برای نصب پمپ آب پیشنهاد می کنیم مقاله نصب پمپ آب خانگی و برای نصب مخزن مقاله نصب مخزن پمپ آب خانگی را مطالعه فرمایید.

جهت مشاهده انواع پمپ آب خانگی به همراه مشخصات و قیمت بر روی لینک خرید پمپ آب از دیجیکالا بزنید.

 استفاده از پمپ آب داخل آپارتمانی یک روش دیگر برای افزایش فشار آب تنها یک واحد آپارتمانی است. مطالعه مطلب راهنمای خرید بهترین پمپ آب داخل آپارتمان برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص خالی از لطف نیست.

 

انتخاب پمپ آب خانگی با دیدگاه تخصصی

انتخاب پمپ خانگی در میان اغلب متخصصین  همواره با انجام محاسبات اصولی و با پرداختن به جزئیات محاسباتی دقیق انجام می شود تا پمپ انتخاب شده توانایی آب رسانی و تامین فشار مورد نظر را در همه طبقات ساختمان داشته باشد.

در این مقاله ما قصد داریم تا به صورت کاملا ساده و شفاف روش محاسبات ساده و  انتخاب یک پمپ آب خانگی را برای شما بیان کنیم.

قبلا در مقاله اجزا تشکیل دهنده پمپ آب خانگی در خصوص انواع پمپ و ساختمان آنها تمامی جزئیات را ارائه نمودیم و در این مقاله دیدگاه ما این است که شما این مقاله را مطالعه کرده اید.

اگر هنوز این مقاله را مطالعه نکرده اید با کلیک بر روی لینک مخازن تحت فشارآن را مطالعه کنید.

 از متداول ترین راه های تامین آب با فشار  و ثابت در ساختمان های شهری  استفاده از بوسترپمپ آبرسانی می باشد.

این بوسترها باید بر اساس نوع شبکه آب رسانی و ظرفیت و فشار شبکه آب مورد نیاز در ساختمان تعیین شود.

 

محدودیت ها و مقررات موجود برای شبکه لوله کشی ساختمان از دیدگاه مقررات ملی ساختمان:

در مبحث شانزدهم مقررات ملی ساختمان به موضوع لوله کشی و فشار آب در ساختمان ها پرداخته شده که به طور کلی می توان این موارد را برای انتخاب پمپ آب خانگی در آنها در نظر گرفت :

 •  حداکثر فشار آب شبکه لوله کشی بدون جریان  در ساختمان در پشت شیر مصرفی لوازم بهداشتی نمی تواند از 4 بار یا 40 متر ستون آب بیشتر باشد.
  • اگر این میزان فشار از 4 بار در لوله کشی ساختمان در حالت بدون جریان بالغ بر 4 بار شد باید در سیستم لوله کشی منزل از شیر تنظیم فشار و یا هر امکان دیگری برای تنظیم فشار بصورت قانونی استفاده شده باشد تا میزان فشار  یا بار را تا 4 و یا کمتر کاهش دهد.
 •  نوع لوله کشی ساختمان باید به گونه ای باشد که اندازه لوله ها و توان لوله ها در زمان اوج مصرف، فشار و مقدار جریان آب در لوله ها از ارقام جدول 1 نباید کمتر باشد. این ارقام البته تنها حداقل ها را نشان می دهد.
  • در صورتیکه فشار شبکه شهری که به ساختمان انشعاب داده است به اندازه  ارقام تعیین شده در جدول یک نباشد باید فشار مورد نظر با نصب بوستر پمپ، تانک فشار  و یا هر سیستم مورد تایید دیگری برای سایر  طبقات و مصرف منزل تامین شود.
  • به هیچ عنوان هیچ فردی نمی تواند مستقیما پمپ آب خانگی خود را در مسیر لوله اصلی شهر  نصب کند.
 •  در ساختمان های بلند تامین فشار  مورد نیاز مطابق با جدول 1 در صورت نیاز باید ساختمان به چند بخش تقسیم و برای آنها اقدام به انتخاب پمپ آب خانگی مجزا کرد.
 •  در صورتیکه فشار آب شهری متغیر باشد باید محاسبات لوله کشی و تامین آب بر اساس حداقل فشار آب در نظر گرفته شود.

راهنمای خرید پمپ آب خانگی 1

فشار و افت فشار آب در انتخاب پمپ آب خانگی

یکی از موضوعات مهم که در مبحث فوق هم به آن اشاره شد موضوع تعیین فشار و افت  فشار برای انتخاب پمپ آب خانگی بود. برای روشن تر شدن موضوع توضیحاتی در این خصوص ارائه خواهد شد:

 

فشار استاتیک آب(PS)

این فشار ناشی از وزن ستون آب است و به فشار ثابت نیز شناخته می شود. این فشار در یک سطح معین و کاملا یکسان به تمامی جهات از جمله جداره لوله وارد می شود:

فرمول

PS=PGH

جرم مخصوص آب

P

شتاب ثقل

G

ارتفاع ستون آب

H

این فشار بر حسب ارتفاع ستون آب به شکل زیر محاسبه می شود: {jatex }HS=\dfrac{PS}{PG}{/jatex}

 

فشار سرعتی آب (PV)

فشاری که در هر قطعی جریان بر حسب سرعت جریان آب سنجیده می شود

فرمول

{jatex }PV=P\dfrac{V2}{2G}{/jatex}

سرعت متوسط جریانv

حال اگر آن را متناسب با ارتفاع  بیان کنیم به شکل زیر محاسبه می شود:

{jatex }HV=p\dfrac{V2}{2G}{/jatex}

فشار کل آب ( PT)

فشار کل آب بر اساس مجموع فشارهای استاتیکی و سرعتی محاسبه می شود:

PT=PS+PV

در این راستا اگر محاسبه ما بر مبنای ارتفاع فشار باشد به شکل زیر محاسبه می کنیم:

HT=HS+HV

فشار آب را می توان به راحتی  با استفاده از ابزارهای خاص طراحی شده برای این منظور مانند گیج فشار سنج، مانومتر و یا پیزومتر اندازه گیری کرد.

فشار مطلق( PA)

وقتی فشار نسبی را با فشار اتمسفر جمع کنید فشار مطلق به دست می آید:

pa=pg+14.7

در این فرمول فشاری که فشار سنج نشان می دهد یا همان psi را با pg و فشار اتمسفر را با عدد 14.7 نشان دادیم.

افت فشارها

برای انتخاب پمپ آب خانگی تعیین افت فشار ضروری است. افت فشار زمانی اتفاق می افتد که هم فشار استاتیک و هم سرعتی کاهش پیدا کند

افت فشار استاتیک

برخورد آب با دیواره های لوله در زمانی که آب در لوله به جریان می افتد باعث کاهش سرعت آب می شود. حال هر چه دیواره زبرتر افت فشار استاتیک بیشتر می شود. رابطه این فشار با سرعت جریان در درون لوله و همچنین سطح زبری داخل لوله را با فرمول زیر حساب می کنند تا در انتخاب پمپ آب خانگی در نظر گرفته شود:

 

{jatex }hs=f\dfrac{1}{d}*\dfrac{v^2}{2g}{/jatex}

افت فشار بر حسب فوت

H

ضریب اصطکاک بین سیال و لوله

f

طول لوله بر حسب فوت

1

قطر لوله بر حسب فوت

d

سرعت متوسط جریان بر حسب فوت بر ثانیه

V

شتاب ثقل بر حسب فوت بر مجذور ثانیه

g

 افت فشار سرعتی

هر آن چیزی که باعث افت سرعت آب در درون لوله می شود را افت فشار سرعتی می نامند که این موضوع برای انتخاب پمپ آب خانگی باید محاسبه شود /از جمله می توان به پیچ و خم لوله، شیب مسیر، زانوها و سه راهی ها، شیرآلات و ... اشاره نمود. مقدار افت فشار سرعت آب در لوله را بر حسب فرمول زیر محاسبه می کنند:

{jatex }h1s=k\dfrac{V2}{2G}{/jatex}

 در این فرمول k ضریبی است که بسته به نوع وصاله دارد.

نهایتا همانگونه که در ابتدا اشاره شد افت فشار  کلی برابر حاصل جمع افت فشار استاتیک و سرعتی است:

H1t=h1s+h1v

حال که با جریان فشار و افت فشار آشنا شدید باید به زبان ساده اینگونه گفته شود برای انتخاب پمپ آب خانگی باید پمپی را انتخاب کرد که فشار لازم را تامین نماید

 فشار مناسب برای ساختمان فشاری است که بتواند در بالاترین واحد ساختمان آب بهداشتی را با فشار ثابت و بدون افت فشار تامین کند. این فشار می تواند یا با خود آب شهر تامین شود و یا توسط مخازن تحت فشار ، بوستر پمپ  و یا نصب تانکر ور یا مخزن در ارتفاع ساختمان.

برای نصب مخازن و یا منابع مقاله نصب منبع پمپ آب خانگی را مطالعه فرمایید.

 

 • تامین آب ساختمان با آب شهری

اگر فشار لازم در آب شهری وجود داشت و نیازی  به انتخاب پمپ آب خانگی نداشتید تنها کافی است لوله اصلی آب ورودی ساختمان به آب شهر و یا به قول معروف به کنتور متصل شود.

اگر آب شهر فشار کافی داشت که هیچ ولی اگر آب به طبقات بالاتر نرسید نیاز به انتخاب پمپ آب خانگی معروف به بوستر پمپ و یا مخزن آب ثقلی دارید.

معمولا فشار آب شهر را مهندسین تاسیسات ساختمان اندازه گیری می کنند تا اطمینان یابند که آب برای همه طبقات به اندازه کافی فشار دارد. فرمول محاسبه این فشار به شکل زیر است:

H=h1+h2+h3

 در این فرمول h  فشار آی لازم است، h1 ارتفاع ساختمان، h2 میزان افت فشار در لوله ها و h3 میزان آب لازم برای وسایل بهداشتی و مصارف ساختمان است.

 

 • سیستم توزیع آب در ساختمان با استفاده از مخزن ثقلی

در مواقعی که بتوان آب مورد نیاز ساختمان را از یک منبع مانند کانال ، چاه و ... تامین کرد این سیستم جوابگو می باشد. البته در برخی از مناطق میزان فشار آب بخصوص در طول شب بسیار خوب می شود و برای پر شدن این مخازن کفایت می کند و در این مناطق هم کاربرد دارد. این مخازن بر روی بالاترین نقطه ساختمان یعنی بام قرار می گیرد.

عمدتا وقتی از این سیستم  استفاده می شود انتخاب پمپ آب خانگی خیلی ضرورتی ندارد مگر اینکه طبقات زیادی باشند و سیستم احیانا به یک سیستم مخزن اولیه در سطح پایین خانه متصل شده باشد.

مخازن ثقلی معمولا با حجم آنها برای نیاز ساختمان سنجیده می شوند. میزان مصرف هر فرد بر اساس لیتر در هر روز باید 150 لیتر در نظر گرفته شود  و خحجم منبع باید بر اساس 12 ساعت مصرف براورد شود.

وقتی از مخازن ثقل استفاده می شود و میزان طبقات ساختمان از  5 طبقه بیشتر است باید در طبقات پایین از شیر فشار شکن استفاده شود تا فشار در طبقات پایین تر کاهش یابد  و ضمنا سر و صدا در لوله ها ایجاد نشود.

 

 • سیستم توزیع آب در ساختمان با استفاده از مخازن تحت فشار

قبلا در مقاله مخازن تحت فشار این نوع مخازن را توضیح دادیم و می توانید با مراجعه به این مقاله در مورد مخازن تحت فشار و انتخاب آنها مطالعه نمایید. معمولا این مخازن فشار آب مورد نیاز را بواسطه یک تیوب و پمپ جانبی تامین می کنند و به همین دلیل می توان آنها را حتی در پایین ترین قسمت ساختمان هم تعبیه کرد.

استفاده از این مخازن بسیار مرسوم شده زیرا مصرف برق کمتری دارند و در ضمن استهلاک آنها بسیار پایین تر است. آب با کمک پمپ آب خانگی وارد مخازن می شود و فشار ورودی آب را حفظ می کند و بعدا آب مصرفی خانه را با فشار مورد نیاز تامین می کند.

این پمپ ها تا زمانی که فشار آب در آنها به صفر نرسد دوباره راه اندازی نمی شوند و به همین دلیل مرتبا کار نمی کنند و مصرف برق و استهلاک کمتری دارند.

حجم این مخازن متناسب با تعداد طبقات و میزان مصرف ساختمان محاسبه می شود. برای فرا گیری روش نصب پمپ مقاله نصب پمپ آب خانگی را ملاحظه فرمایید.

 

 • سیستم توزیع آب در ساختمان با استفاده از بوستر پمپ

بوستر پمپ ترکیبی از چندین الکترو پمپ است که بصورت موازی با هم بر روی یک لبه و یا تخته قرار دارند و با فرمان اتوماتیک  و بصورت مشترک آب ساختمان را تامین می کنند.

بوسترها دو روش کنترلی دارند که به الکتروموتور دور ثابت و الکتروموتور دور متغیر شناخته می شوند. محاسبات مرود نظر برای انتخاب پمپ آب خانگی باید برای انتخاب بوستر پمپ به خوبی سنجیده شود. هر یک مزایایی دارند که  به شرح زیر است:

 • - ضربات قوچ و یا هیدرولیکی در سیستم آب رسانی ساختمان به دلیل افزایش تدریجی ظرفیت مجموعه بوستر پمپ با افزایش مصرف در ساختمان حذف می شود.
 • - افزایش مصرف آب در ساختمان باعث می شود که الکتروپمپ ها به نوبت در مدار قرار بگیرند و به همین دلیل مصرف برق کاسته می شود
 • - به دلیل اینکه پمپ ها بصورت ترتیبی و یا متناوب کار می کنند باعث می شود استهلاک آنها کاهش و عملکرد انها بهبود یابد.
 • - با حذف و یا خراب شدن یک یا دو پمپ موضوع تامین آب در ساختمان ایرادی پیدا نخواهد کرد.

 

تعیین ظرفیت بوستر پمپ برای انتخاب پمپ آب خانگی

روش های مختلفی وجود دارد که به مهندسین و افراد معمولی برای محاسبه میزان مصرف آب کمک می کند . محاسبه میزان مصرف آب در انتخاب پمپ آب خانگی اهمیت بیشتری پیدا می کند.

مهم ترین موضوع در تعییم ظرفیت پمپ تفاوت الگوی مصرف می باشد. بنابراین برای این موضوع باید از یکی از روش های متداول استفاده شود که در زیر به آنها اشاره خواهد شد:

نحوه محاسبه میزان آب مصرفی در روش های زیر بدون در نظر گرفتن میزان مصرف آب کولر آبی و سیستم تهویه مطبوع است که در صورت نیاز باید جداگانه محاسبه شود.

 •  روش تقریبی محاسبه میزان مصرف آب

ساده ترین و البته یکی از کاربردی ترین روش های محاسبه میزان مصرف آب  بر اساس جدول زیر و بر اساس متر مکعب  بر ساعت می باشد. هر چند این روش ساده و کاربردی است ولی میزان مصرف آب را تقریبی و حدودی و بر اساس حداقل تعیین می کند و برای محاسبه میزان مصرف آب در مجتمع های مسکونی، بیمارستان ها ، ادارات و ... می باشد.

با این روش به راحتی می توان اقدام به انتخاب پمپ آب خانگی بر اساس حداکثر مورد نظر کرد.

راهنمای خرید پمپ آب خانگی 2

 •  محاسبه میزان مصرف آب بر اساس تعداد نفرات و نوع کاربری ساختمان

نوع کاربری ساختمان و تعداد نفراتی که در یک ساختمان زندگی می کنند و یا فعالیت می کنند از عوامل تاثیر گذار اصلی در میزان مصرف آب می باشد. مثلا یک ساختمانی که جکوزی دارد و یا مجهز به سیستم استخر باشد با یک ساختمان معمولی تفاوت دارد. و یا یک ساختمان 5 طبقه با تعداد حداقل 20 نفر را نمی توان با یک ساختمان 3 طبقه با 6 نفر ویا 12 نفر یکسان براورد کرد.

از این رو در انتخاب پمپ آب خانگی برای میزان مصرف باید تعداد افراد بر اساس میانگین براورد شود و تجهیزات و امکانات و در کل کاربری ساختمان هم دیده شود. به همین دلیل محاسبه میزان آب بر اساس تعداد نفررات و کاربری ساختمان یکی از اصولی ترین روش های محاسبه است.

ساده ترین راه برای محاسبه دبی آب مصرفی در ساختمان ها مطابق با فرمول زیر است:

{jatex }Q=\dfrac{A*B*T*F}{\dfrac{m^3}{hr}}{/jatex}

دبی بر حسب متر مکعب بر ساعت

Q

تعداد واحدهای مسکونی ساختمان

A

تعداد نفرات هر طبقه( بصورت میانگین و بر حسب مساحت واحد و تعداد اتاق های خواب)

B

میانگین مصرف آب در شبانه روز( با توجه به نوع ساختمان و روش زندگی)

T

ضریب هم زمانی

F

راهنمای خرید پمپ آب خانگی 3

در محاسبه میزان مصرف آب در ساختمان ها برای انتخاب پمپ آب خانگی باید به این موضوع توجه شود که همه افراد قاعدتا بصورت هم زمان از آب استفاده نمی کنند. به همین دلیل ضریب هم زمانی را باید در نظر گرفت . جدول زیر برای محاسبه ضریب هم زمانی به شما کمک خواهد کرد :

راهنمای خرید پمپ آب خانگی 4

 •  محاسبه میزان مصرف آب بر اساس استانداردDIN 1988

در این روش میزان حداکثر آب مصرفی V PEAK با احتساب کلیه مصارف تجهیزات  و وسایل بهداشتی V CAL متناسب با جدول 1 و همچنین با استفاد از نمودار 1 و نوع کاربری میزان مصرف آب برای انتخاب پمپ آب خانگی محاسبه می شود:

راهنمای خرید پمپ آب خانگی 5

 •  اندازه گیری میزان مصرف آب با روش واحد مصرفی SFU

این روش یک روش کاملا علمی و مبتنی بر استانداردی بین المللی به نام ASHRAE و مورد تایید مقررات ملی ساختمان می باشد. در این روش محاسبه میزان مصرف آب متناسب با میزان مصرف وسایل بهداشتی(F.U) و نیاز ساختمان می باشد.

میزان دبی هر یک از وسایل بهداشتی ساختمان بر حسب SUPPLY FIXTURE UNITE که به اختصار SFU خوانده می شود محاسبه می شود. انتخاب پمپ آب در این روش بسیار اصولی تر و دقیق تر خواهد بود.

یک واحد مصرف معادل 7.5 گالن بر دقیقه است که معدال مصرف یک شیر ساده دستشویی است. در جدول زیر میزان مصارف آب در انواع وسایل بهداشتی خانگی تعریف شده است.

ابتدا باید SFU کل ساختمان محاسبه شود و بعدا مصرف واحد وسایل بهداشتی مختلف با هم جمع و میزان مصرف واقعی متناسب با نمودارهای 2-1 و 2-2 تعیین شود تا بتوان در انتخاب پمپ آب خانگی مناسب اهتمام ورزید.

هر چند وقت بیشتری برای محاسبه در این روش باید گذاشته شود ولی دقت محاسبه میزان مصرف در این روش فوق العاده بالا است. ضمنا ظرفیتی که در این روش محاسبه می شود به دلیلی استاندارد بودن و سطح بالاتر زندگی از سایر روش ها بیشتر است و در صورتیکه با استناد به این روش اقدام به انتخاب پمپ آب خانگی شود ضریب اطمینان بالاتر خواهد بود:

 

راهنمای خرید پمپ آب خانگی 6

نحوه محاسبه

حال در نظر بگیریم می خواهیم برای انتخاب پمپ آب خانگی میزان آب مصرفی یک مجموعه 160 واحدی را حساب کنیم

شرایط این ساختمان به این شکل است:

125 واحد آپارتمان دو خوابه و 80 متر زیر بنا دارند . هر کدام یک سرویس بهداشتی و در هر آپارتمان بصورت تقریبی 4 نفر زندگی می کنند.35  واحد آن ولی سه خوابه است که هر کدام 180 متر و دو سرویس بهداشتی و حمام دارند و در هر آپارتمان یک وان وجود دارد و 4 نفر زندگی می کنند.

 

چند روش برای محاسبه و انتخاب پمپ آب خانگی را توضیح دادیم که در ادامه بصورت مثال بیان می کنیم:

روش اول

از جدول 2 برای ساختمان ما حدودا 15 متر مکعب در ساعت میزان مصرف آب در می آید که بصورت حدودی محاسبه می شود.

 

روش دوم

حداکثر میزان مصرف آب  در آپارتمان های دارای یک سرویس متناسب با جدول 3 معادل 150 لیتر است که با ضریب هم زمانی مصرف در 160 واحد 25. محاسبه می شود.

{jatex }Q1=\dfrac{125*4*150*0.25}{1000}=18.75\dfrac{M^3}{HR}{/jatex}

 

 محاسبه حداکثر میزان مصرف آب در آپارتمان های دو سرویس حمام و دستشویی با یک وان و 4 نفر مطابق با جدول 3 معادل 200 لیتر خواهد شد که ضریب هم زمانی 160 واحد نیز همان 25. درصد با احتساب جدول 4 می باشد. در نتیجه :

{jatex }Q2=\dfrac{35*4*200*0.25}{1000}=7\dfrac{M^3}{HR}{/jatex}

 

{jatex }TOTAL Q=Q1+Q2\approx\dfrac{M^3}{HR}{/jatex}

 

روش سوم

با استناد به مقادیر ذکر شده در جدول یک مصرف کل را مطابق زیر حساب می کنیم:

سینک ظرفشویی

160*0.14=22.4

ماشین لباسشویی

160*0.25=40

توالت

160*0.7=112

حمام خصوصی

160*0.7=112

حمام مهمان

35*0.7=24.5

 

{jatex }\sum V CAL\approx311lit./s{/jatex}

با مقدار فوق باید وارد نمودار 1 شویم و با توجه به میزان مصرف کل  که بیش از میزان 20 lit./s است و ب ا استفاده از منحنی A حداکثر مصرف کل حدودا 5 لیتر به دست می آید.

{jatex }V^{PEAK}=\dfrac{5*3600}{1000}=18\dfrac{m^3}{hr}{/jatex}

 

روش چهارم

آپارتمان 80 متری را با سرویس هایی مانند توالت، حمام، توالت فرنگی، فلاش تانک، دوش، سینک ظرفشویی و ماشین لباسشویی با استفاده از جدول 5 ابتدا مقادیرشان بر اساسSFU محاسبه می شود و عدد تقریبی 7.2 به دست می آید . در این روش باید موارد زیر در محاسبه میزان فشار برای انتخاب پمپ آب خانگی انجام شود:

سینک ظرفشویی و ماشین لباسشویی برابر با 4/1 محاسبه شوند

توالت ایرانی به بیشترین هم زمانی باید  2/2 در نظر گرفته شود

همچنین توالت ایرانی را به دلیل بیشترین استفاده باید 2/2 در نظر گرفت

مجموع می شود 2/7

حال آپارتمان 180 متری با توالت ایرانی و فرنگی، حمان خصوصی  و مهمان، وان، روشویی، فلاش تانک، سینک ظرفشویی و ماشین لباسشویی با SFU برابر 4/9 محاسبه می شود. با در نظر گرفتن موارد زیر:

سینک ظرفشویی و ماشین لباسشویی هر کدام باید 4/1 دیده شوند

هم زمانی توالت ایرانی باید 2/2 دیده شود

بیشترین مصرف توالت ایرانی با 2/2 دیده می شود

مجموع می شود 4/9

بنابراین توصیفات SFU کل مجتمع با فرمول زیر حساب می شود:

{jatex}7/2*125+9/4*35=1229SFU{/jatex}
برای انتخاب پمپ آب خانگی محاسبه میزان مصرف آب با هر یک از روش های فوق نهایتا نیاز به دانش تجربی هم دارد ولی در هر صورت به نظر می رسد بهترین و جامع ترین روش برای محاسبه روش SFU باشد.
از منحنی 2-1 باید مقدار دبی را معادل 60 متر مکعب در ساعت محاسبه کرد.

در جدول 6 محدوده مصرف آب با کاربری های مختلف دیده شده و بصورت حدودی می باشد. در این جدول حداکثر شدت جریان آب مصرفی یا همان دبی برابر با یک سوم حجم مصرف یک ساختمان در روز محاسبه شده است.

راهنمای خرید پمپ آب خانگی 7

راهنمای خرید پمپ آب خانگی 8

تعیین حداقل فشار بوستر پمپ آب خانگی

حداقل فشار مورد نیاز در یک ساختمان فشاری است که بتواند در بالاترین ارتفاع با توجه به تمامی پارامترهای توضیح داده شده در افت فشار استاتیکی و سرعتی آب مورد نیاز را تامین نماید. اگر این فشار کافی نباشد باید با انتخاب پمپ آب خانگی این نقیصه رفع شود. حداقل فشار مورد نیاز در جدول 1 توضیح داده شد.

برای درک بهتر به شکل زیر نگاه کنید. در این شکل موارد زیر را برای آشنایی بیشتر در نظر داشته باشید:

{jatex}H_a{/jatex}

ارتفاع مکش از منبع تغذیه

{jatex}H_b{/jatex}

ارتفاع مثبت مکش از منبع تغذیه ( این مقدار همان حداقل فشار آب ورودی ساختمان است)

{jatex}H_{imp}{/jatex}

ارتفاع بالاترین مصرف کننده

{jatex}H_d{/jatex}

حداقل فشار لازم با توجه به جدول 1

{jatex}H_j{/jatex}

افت فشار استاتیکی لوله ها

{jatex}H_{tot}{/jatex}

حداقل فشار کل بوستر پمپ

در صورتیکه منبع تغذیه اتخاذ شده از بوستر پمپ بالاتر باشد فرمول زیر برای محاسبه اعمال می شود:

{jatex}H_{tot}=H_{imp}+H_a+H_d+H_j{/jatex}

{jatex}H_{tot}=H_{imp}-H_b+H_d+H_j{/jatex}
راهنمای خرید پمپ آب خانگی 10 

و در صورتیکه منبع در نظر گرفته شده از بوستر پمپ پایین تر باشد فرمول زیر برای محاسبه باید در نظر گرفته شود:

راهنمای خرید پمپ آب خانگی 11

 محاسبه و اندازه گیری های فوق در انتخاب پمپ آب خانگی به راحتی می تواند به شما یاری رساند.

باتوجه به اینکه ما فروشنده قطعات نیستیم و فقط خدمات فنی تاسیساتی ارائه میدهیم جهت خرید میتوانید بر روی لینک خرید پمپ آب از دیجیکالا بزنید و پس از خرید با ما تماس بگیرید تا همکاران ما کار نصب پمپ آب ساختمان شما را انجام دهند.

در زیر لینک خرید دو گروه دیگر از پمپ ها را در اختیار شما قرار میدهید تا با مقایسه آنها با یکدگیر و همینطور مطلع شدن از قیمت، خرید مطمئنی داشته باشید

لینک مقایسه، قیمت و خرید انواع پمپ آب پنتاکس از دیجیکالا

لینک مقایسه، قیمت و خرید انواع پمپ آب هیوندای از دیجیکالا

 

 

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +1 # میثاق 1397-01-31 23:39
سلام
بوستر پمپ بهتر است یا پمپ خانگی؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اسماعیلی 1397-02-01 22:01
سلام
بوستر پمپ هم در واقع استفاده از یک شبکه اتوماتیک پمپ می باشد که حداقل از دو پمپ به صورت مکمل استفاده می شود. اما اگر ساختمان واحد های زیادی ندارد اجرای بوستر پمپ ضرورت ندارد زیرا هزینه بیشتری دارد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # نامجو 1397-02-03 18:45
سلام ممنون از مطالب خوب سایتتون
اگر پمپ آب سوخت باید کلا عوض شود؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-02-04 21:45
سلام ممنون از توجهتون
معمولا سوختن پمپ به دلیل سوختن سیم پیچی های پمپ است. باید پمپ را باز کنید و به متخصص تعمیر الکتروموتور بدهید تا سیم پیچ آن را عوض کند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # قلعه نویی 1397-02-05 18:00
سلام
اگر پمپ آب خانه را قوی تر انتخاب کنیم ، اشکالی دارد؟
از راهنماییتون ممنونم..
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-02-06 17:01
سلام وقت شما بخیر
معمولا اگر قدرت پمپ 1 تا نهایتا دو بار بیشتر از حد مورد نیاز باشد و از مخزن تحت فشار هم استفاده کنید خیلی مشکلی به وجود نمی آید ولی در کل بهتر است نهایتا نیم بار بیشتر از میزان محاسبه شده، پمپ را انتخاب کنید زیرا پمپ با توان زیاد به لوله کشی و اتصالات خانه ضربه می زند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا 1397-03-05 14:39
سلام، هد و دبی ذکر شده در کاتالوگ پمپ ها تا چه حد قابل اطمینان هستند؟ برای منزل ما با محاسباتی که انجام میدهم یک پمپ نیم اسب بشقابی مناسبه ولی اکثر فروشنده ها میگن پمپ یک اسب باید بخریم و نیم اسب کم میاره. با این حال طبق نمودار کاتالوگ ها پمپهای نیم اسب هد و دبی مورد نظر ما را تامین میکنه.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد 1398-03-14 00:36
اول از این منزل شما چند طبقه ای و چند واحدی هست و میخواهید پمپ کجا نصب بشود اینها خیلی ملاک هستن برای انتخاب هد و دبی و اسب پمپ
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # رضا 1397-03-05 17:06
سلام، با توجه به محاسباتی که در این جا اشاره کرده اید پمپی که برای یک ساختمان سه طبقه(دو واحد مسکونی) مورد نیاز است باید دبی حدود 2 متر مکعب بر ساعت و هد 20 متر داشته باشد. و در نتیجه پمپ 0.5 اسب برای چنین ساختمانی کافی است. ولی همه جا برای ساختمان سه طبقه پمپ یک اسب پیشنهاد میشود. آیا واقعا پمپ 0.5 اسب توان پاسخگویی نیاز چنین ساختمانی را دارد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1397-10-24 21:19
سلام پمپ نیم اسب اگر لوارا یا پنتاکس یا داب اصل باشه بله جواب گو هست اما جنس متفرقه باشه خیر جواب نمیده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # واحدی 1397-12-23 17:25
برایی یک ساختمان چهار واحدی با ساکنین سیزده نفر هنوز نمی‌دونیم چی بخریم قیمتش چنده از کجا شروع کنیم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # یاسر 1397-12-27 08:27
سلام وقتتون بخیر
پمپ 1/5 اسب پنتاکس و اتومات جنس خوب و مخزن تحت فشار 50یا60
در ضمن مخزن 1000 لیتری سه لایه حتما بزارین
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # وحید 1398-02-05 23:38
سلام ساختمان 4 طبقه تکواحدی.که طبقه اول ابش جداست . سه طبقه دیگه ابشون مشترکه.بنده طبقه 4 هستم .که واحد های دیگه راضی به گذاشتن پمپ نیستن..بر روی پشت بام هم منبع نیست.. وفکر کنم لوله ها از بالا به پایین نیامده ..کاری میشه کرد ؟ ممنون میشم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهدی 1398-02-06 18:31
سلام
وقتتون بخیر
درصوری که ساختمان شما فاقد موتورخانه باشد شما می‌توانید برای واحد خود لوله جداگانه کشیده و درصورت کمبود فشار آب برای واحد خود پمپ آب نصب نمایید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # وحید 1398-02-07 11:36
به نقل از مهدی:
سلام
وقتتون بخیر
درصوری که ساختمان شما فاقد موتورخانه باشد شما می‌توانید برای واحد خود لوله جداگانه کشیده و درصورت کمبود فشار آب برای واحد خود پمپ آب نصب نمایید

ساختمان موتور خانه ندارد و هر واحد ابگرمن در واحد نصبه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-02-07 23:16
سلام برای این موضوع شما دو راه داری یکی
راه قانونیه برید شهرداری شکایت کنید به نتیجه میرسید راه دوم اینه پارکینگ یدونه مخزن ۲۰۰ لیتری و پمپ بذارید با یه لوله ببرید داخل واحدتون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # وحید 1398-02-08 22:29
به نقل از رضا پیری:
سلام برای این موضوع شما دو راه داری یکی
راه قانونیه برید شهرداری شکایت کنید به نتیجه میرسید راه دوم اینه پارکینگ یدونه مخزن ۲۰۰ لیتری و پمپ بذارید با یه لوله ببرید داخل واحدتون

مرسی از پاسخگویی..نمیشه داخل واحد پمپ گذاشت یا روی پشت بام؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-04-18 15:09
سلام وقت بخير
میشه گذاشت فقط حتما حتما منبع ذخیره باید بذارید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # نعیم 1398-02-14 15:22
میخواستم بدونم ایا پمپ 1 اسب جت پنتاکس ایتالیا برای یه اپارتمان با پارکینگ 3طبقه و 6 واحد جوابگو هست ؟ ارتفع از پمپ تا بالاترین نقطه 15 متر هست . قطر لوله 2 هست و هرواحد یک سرویس داره ممنون میشم راهنمایی کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-02-14 16:49
سلام تقریبا جواب گو هست ولی یک و نیم اسب بگیرید بهتره بیشتر قطر لوله نگرانم کرده منظور از لوله ۲ همون لوله ۲۰ یا یک دوم باشه واویلا
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-02-15 15:47
در ضمن اگه لوله های ساختمون اهنی هستن
فشار دستگاه رو کم کنید چون لوله ها میترکن
درمورد اتومات یا ست کنترل
هر کدوم جای خودشونو دارن برای شما من اتومات با منبع رو پیشنهاد میکنم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # نعیم 1398-02-14 23:19
منظور همون 20 هست و بعد سوال دیگه اینه که ست کنترل بهتره یا منبع با کاید اتومات...
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-02-15 15:40
۲۰ باشه
دو تا خونه همزمان اب وا کنن فشار اب نصف و سومی هم باز کنه که خیلی کم میشه لوله اصلی رو حداقل باید ۴۰ براتون نصب میکردن حتما پمپ ۱ونیم اسب بگیرید با مخزن ۶۰ لیتری تا مشکلاتتون یکم کمتر شه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سعید 1398-04-01 03:17
سلام اگه تو ی ساختمان 4 طبقه تک واحدی باشه..و اب از از پایین به بالا رفته باشه.و ابگرمن داشته باشه.و لوله اب داخل واحد کنار پنجره باشه می شود از داخل واحد لوله را به پشت بام انتقال داد و اونجا پمپ نصب کرد..
در ضمن واحد های دیگه راضی به گذاشتن پمپ نیستن.. و فقط واحد 4 که بنده باشم مشکل دارم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-04-05 14:46
سلام شما باید قبل شیر بلکه واحد انشعاب بگیرید به پشت بام و شیر فلکه واحد رو ببندید
و پشت بام منبع ذخیره بذاریو پمپ نصب کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حمید 1398-06-20 10:49
سلام
واس ساختمان 2 طبقه با پارکینگ با ۱۰۰ متر زیربنا پمپ چند اسب خوبه؟؟؟
با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مصطفی اسماعیلی 1398-06-21 00:20
سلام پمپ 1 اسب پاسخگوی فشار مورد نظر شما می‌باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حیدری 1398-12-09 10:53
باسلام وخسته نباشید یک ساختمان با ۶ طبقه و۱۸ واحد ۷۰ متری چه نوع پمپ ومخزن جوابگوست تشکر از مطالب ارزنده تون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-12-09 19:00
سلام کاربر گرامی بهتر است سرویسکار به صورت حضوری برای کارشناسی بیاد چون باید بگید که هر واحد چقدر میزان مصرف آب در روز دارد یا اینکه میانگین نفرات هر واحد را بگید که چند نفر کلا در ساختمان زندگی میکنند و یا میانگین نفرات در هر واحد 3نفر میباشد اینجوری راحت تر میتونید پمپ مورد نیاز را تهیه کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین ایروانی 1398-12-14 15:41
ضمن عرض سلام و خسته نباشید یه سوال دارم ازتون و یه نکته قابل توجه
سوال : برای یک ساختمان 4 طبقه 4 واحدی شما چه پمپی رو پیشنهاد میدید که هم مناسب و هم خیلی کم صدا باشه
نکته : معمولا شیرهای یکطرفه بعد از پمپ دقیقا روی پمپ نصب میشه نه قبل از پمپ ، نصب شیر یک طرفه قبل از پمپ باعث تحت فشار قرارگرفتن پمپ حتی زمانی که خاموش هست میشه و خرابی زود هنگام فیبر و فنر آن . توی عکسایی که تو سایت شما هست کاملا مشخصه.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-12-14 17:54
سلام کاربر گرامی معمولا بستگی به تعداد نفرات ساختمان در هر واحد دارد و اینکه هر واحد چقدر آب مصرف میکنه ولی معمولا برای چنین ساختمانی پمپ 2 اسب پنتاکس کافی میباشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رحمان 1398-12-24 13:00
سلام خسته نباشید ممنون میشم جواب بدین یک واحد 110 متری با چهار نفر سکنه واقع در طبقه سوم (ارتفاع از کف حدود 12 متر میشه)پمپ نیم اسب جواب میده؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-12-24 21:20
سلام کاربر گرامی اگر میخواهید پمپ را داخل واحد بگذارید پمپ‌نیم اسب جواب میدهد ولی اگر فشار آب بیش از حد پایین باشد بهتر است از پمپ 1اسب استفاده کنید اینکار آینده نگری هم میباشد به طور مثال در روزهای تعطیل مثل جمعه فشار آب کم میشود و اگر پمپ 1اسب استفاده کنید خیلی بهتر است و در مکش پمپ مشکلی پیش نمیادش اگر بخواهید از پمپ نیم اسب استفاده کنید باید یک مخزن تحت فشار 24لیتری که در سر پمپ بسته میشود همراه یک پرشرسوئیچ ببندید اما در پمپ 1اسب نیازی به منبع تحت فشار نمیباشد و میتوانید از یک ست کنترل استفاده کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مانی 1399-01-09 17:16
سلام و عرض ادب

یک چاه آب داریم که سطح آب در ۲ تا ۳ متری دهانه هست.
آب رو میخوایم منتقل کنیم به تانکری در ارتفاع ۵ تا ۶ متر بالاتر از دهانه چاه،
و بعد آب تانکر رو برای مصرف در ساختمانی دوبلکس استفاده کنیم.
در واقع تانکر در همکف آن ساختمان قرار داره و دهانه چاه ۵ تا ۶ متر پایینتر هست،
و نکته مهم اینکه فضایی که پمپ قرار میگیره کنار تانکر هست.

نوع پمپ یا پمپ‌ها رو چی پیشنهاد می کنید؟

با سپاس
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اردبیلیAlijeddi 1399-01-11 17:41
باسلام ودرود به شما کاربران گرامی،شما اگردوپمپ تهیه کنید بهتره یکی برای چاه ویکی برای مخزن یاتانکر،میتوان برای تانکر یک شناور دادپمپ از چاه آب روبه داخل مخزن واردکنه وقتی مخزن پر شدشناور دستور قطعی پمپ روبده ودراستفاده از آب که ازمخزن یاتانکر آب شما میاد یک پمپ هم برای مخزن گذاشت که فشارآب قوی شود.یک پمپ هم کافی برای چاه شما برای بهتربودن وفشار قوی آب 2پمپ خوبتره،حالا مدل پمپی که میخوایدمیتوانید با متخصصان سایت مان تماس گرفته وراه حل بهتری بگیرید فقط سعی کنید پمپ چینی تهیه نکنید اگربازم سوالی بود درخدمتیم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # Ashkan 1399-02-12 14:06
سلام خسته نباشید خانه ما یک واحد پایین پارکینگ ....‌یه پمپ داریم ایمکس با مشخصات پمپ دیزل ساز و همین پنتاکس چهل و پنج‌.....اما فشار اب کمه .....ممکنه این پمپ مشخصاتش همونی که نوشته نباشه تو عملکرد و اب ضعیف و اگه دیزل ساز dm45 بگیرم درسته مشخصاتش با این پمپ فعلی ما یکی اما قوی تر باشه و فشار بیشتر؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-02-12 20:42
سلام اینو باید از فروشنده سئوال کنید واز قدرت واقعی پمپ مطمئن بشین .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ss 1399-02-23 18:25
سلام
ساختمان ما چهارطبقه تک واحدی است
متراژ واحدها۷۵متره
و پمپ باید در پارکینگ نصب شود
چه نوع پمپی نیاز داره؟
ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-02-23 20:11
سلام پمپ با هد ۴۵ حداقل ۲۹۰۰دور دو اسب ویک مخزن حداقل۶۰۰لیتری ویک مخزن تحت فشار
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهران 1399-03-09 18:51
سلام، برای یه ساختمان که ۱۰ واحد هستش و ۵ طبقه روی همکف(پارکینگ) داره، چه پمپ و مخزنی باید تهیه بشه؟ لطفا راهنمایی کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-03-09 19:55
سلام مخزن ذخیره ۲۰۰۰ وپمپ ۳اسب ۲۹۰۰دور ومخزن تحت فشار ۶۰تا ۱۲۰ لیتری
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # احسان 1399-04-24 13:56
یا درود خدمت کارشناسان گرامی. ساختمانی 4 طبقه تک واحدی با زیربنای کل واحدها حدود 850 متر و تعداد ساکنین 10 نفر که بدلیل افت فشار خصوصا در طبقه 4 نیاز به گذاشتن پمپ در موتورخانه واقع در طبقه زیر زمین زیر واحد همکف( با احتساب موتورخانه 5 طبقه) داریم، لوله ها نیز از آهنی به پلاستیکی تعویض شده اند. چه پمپ و تجهیزاتی مناسب مشخصات بالا می باشد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-04-24 20:50
سلام خدمت دوست گرامی عرض شود که جهت ساختمان شما پمپ دواسب بشقابی 2900 دور (ترجیحا ایتالیایی )همراه با مخزن ذخیره حداقل 1000 لیتری ومخزن تحت فشار حداقل 60 لیتری(منبع انبساط)وکنترل مکانیکی جنس خوب. شما میتونید با بازدیداز سایت دیجیکالا نسبت به بررسی وخرید اقدام کنید جهت سهولت از لینک موجود در سایت واردشوید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حمیدرضا افطسی 1399-06-12 19:18
سلام وقت بخیر ، قیمت یک پمپ چهار طبقه تک واحدی (ایرانی و خارجی) از نوع بی صدا رو میخواستم بپرسم از حضورتون، ممنون میشم راهنمایی کنید من رو .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-06-13 16:48
سلام پمپ یک اسب الی دو اسب بشقابی با دور 2400 وجهت خری واستعلام قیمت میتونید از طریق لینک دیجیکالا وارد شوید و پمپ مورد نظر خودتون رو خریدکنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # کاظم حاجی زادگان 1399-06-16 10:24
باسلام و عرض خسته نباشید خدمت شما اساتید محترم...
محل سکونت بنده ساختمانی ۵ طبقه (۴ واحد مسکونی ۹۰ متری بر روی طبقه همکف که دراصل پارکینگ آپارتمان میباشد و درحال حاضر طبقه همکف هم کاربری مسکونی دارد) که درواقع میشود ۵ طبقه که ۵ واحد مسکونی و تکواحدی میباشد.ارتفاع از کف هم سطح خیابان تا بالاترین نقطه که درواقع کف پشتبام میباشد حدودا بین ۱۸ تا ۱۸.۵ میباشد.
تعداد نفرات ساکن در هرواحد زیاد است که به شرح و ترتیب زیر میباشد...
طبقه همکف= ۸ نفر--- طبقه اول = ۵ نفر--- طبقه دوم ۴ نفر --- طبقه سوم ۳ نفر --- و طبقه چهرم (آخر) ۵ نفر میباشد...
متایفانه سیستم لوله کشی ساختمان ۲۰ ساله و لوله فلزی است.
شاه لوله اصلی ساختمان از جلوی درب ورودی آپارتمان که کنتور آنجا میباشد به طول ۶ متر تا انتهای ساختمان رفته و از داخل داکت با لوله ۳ یا همان ۱ اینچ تا کف
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-06-18 08:24
سلام،باتوجه به توضیحات شما پمپ یک اسب جهت محل شما کم میباشد والبته با توجه به تعداد زیاد ساکنین .ودو پمپ هم چون یکسان نمیباشند نمیتونید بصورت موازی استفاده کنید شمایایک پمپ دو اسب تهیه کنید ویا یک پمپ یک اسب بشقابی دیگر که باپمپ موجود تون یکسان باشه تهیه کنید اگر دواسب باشه با همان مخزن فشار ومخزن ذخیره میتونید استفاده کنید واگر هم دو پمپ باشه میتونید بصورت موازی کناریکدیگر نصب کنید البته توضیح این نکته ضروریه که یک پمپ دو اسب دبی وهد بیشتری داره تا دو پمپ کنار هم.من توصیه میکنم جهت نتیجه گیری بهتر از مجموعه ما تقاضای کارشناس حضوری کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # کاظم حاجی زادگان 1399-06-16 10:25
پشتبام به صورت عمود رفته و از آنجا با اتصال دو زانو و یک مهره ماسوره رو به پایین ساختمان برگشت شده که از نقطه برگشت تا اولین انشعاب ورودی به واحد چهارم یک مترو ۶۰ سانتیمتر بیشتر فاصله ندارد، و ورودی انشعاب بعدی (طبقه سوم) درحدود ۳ متر پایینتر میباشد.ورودی انشعابهای طبقات ۱،۲ و همکف هم به همین ترتیب با فاصله های حدودا ۳ متر وارد واحدها شده اند...
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-06-18 08:24
سلام،باتوجه به توضیحات شما پمپ یک اسب جهت محل شما کم میباشد والبته با توجه به تعداد زیاد ساکنین .ودو پمپ هم چون یکسان نمیباشند نمیتونید بصورت موازی استفاده کنید شمایایک پمپ دو اسب تهیه کنید ویا یک پمپ یک اسب بشقابی دیگر که باپمپ موجود تون یکسان باشه تهیه کنید اگر دواسب باشه با همان مخزن فشار ومخزن ذخیره میتونید استفاده کنید واگر هم دو پمپ باشه میتونید بصورت موازی کناریکدیگر نصب کنید البته توضیح این نکته ضروریه که یک پمپ دو اسب دبی وهد بیشتری داره تا دو پمپ کنار هم.من توصیه میکنم جهت نتیجه گیری بهتر از مجموعه ما تقاضای کارشناس حضوری کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-06-24 13:40
سلام،باتوجه به توضیحات شما پمپ یک اسب جهت محل شما کم میباشد والبته با توجه به تعداد زیاد ساکنین .ودو پمپ هم چون یکسان نمیباشند نمیتونید بصورت موازی استفاده کنید شمایایک پمپ دو اسب تهیه کنید ویا یک پمپ یک اسب بشقابی دیگر که باپمپ موجود تون یکسان باشه تهیه کنید اگر دواسب باشه با همان مخزن فشار ومخزن ذخیره میتونید استفاده کنید واگر هم دو پمپ باشه میتونید بصورت موازی کناریکدیگر نصب کنید البته توضیح این نکته ضروریه که یک پمپ دو اسب دبی وهد بیشتری داره تا دو پمپ کنار هم.من توصیه میکنم جهت نتیجه گیری بهتر از مجموعه ما تقاضای کارشناس حضوری کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # کاظم حاجی زادگان 1399-06-16 10:26
متاسفانه بنده بعد از خرید پمپ جدید،با سایت شما آشنا شده ام.و درحال حاضر یک عدد پمپ جت ۱ اسب کارکرده و مخزن تحت فشار ۲۴ لیتری(نسب روی پمپ) و منبع ۱۰۰۰ لیتری افقی به رنگ آبی (قدیمی ها) و یک پمپ بشقابی ۱ اسب ابارا دوپروانه که تازه خریدم،و یک مخزن تحت فشار ایستاده ۶۰
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-06-18 08:24
سلام،باتوجه به توضیحات شما پمپ یک اسب جهت محل شما کم میباشد والبته با توجه به تعداد زیاد ساکنین .ودو پمپ هم چون یکسان نمیباشند نمیتونید بصورت موازی استفاده کنید شمایایک پمپ دو اسب تهیه کنید ویا یک پمپ یک اسب بشقابی دیگر که باپمپ موجود تون یکسان باشه تهیه کنید اگر دواسب باشه با همان مخزن فشار ومخزن ذخیره میتونید استفاده کنید واگر هم دو پمپ باشه میتونید بصورت موازی کناریکدیگر نصب کنید البته توضیح این نکته ضروریه که یک پمپ دو اسب دبی وهد بیشتری داره تا دو پمپ کنار هم.من توصیه میکنم جهت نتیجه گیری بهتر از مجموعه ما تقاضای کارشناس حضوری کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # کاظم حاجی زادگان 1399-06-16 10:26
لیتری و یک منبع ۱۰۰۰ لیتری زیرپله ای هم تازه خریداری کرده هم...
حال پیشنهاد شما اساتید محترم با درنظر گرفتن اطلاعات فوق، شرایط و متریال موجود که بنده دارم برای بهترین تامین فشار آب در آپارتمان چه سیستمی را پیشنهاد میکنید...
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-06-18 08:24
سلام،باتوجه به توضیحات شما پمپ یک اسب جهت محل شما کم میباشد والبته با توجه به تعداد زیاد ساکنین .ودو پمپ هم چون یکسان نمیباشند نمیتونید بصورت موازی استفاده کنید شمایایک پمپ دو اسب تهیه کنید ویا یک پمپ یک اسب بشقابی دیگر که باپمپ موجود تون یکسان باشه تهیه کنید اگر دواسب باشه با همان مخزن فشار ومخزن ذخیره میتونید استفاده کنید واگر هم دو پمپ باشه میتونید بصورت موازی کناریکدیگر نصب کنید البته توضیح این نکته ضروریه که یک پمپ دو اسب دبی وهد بیشتری داره تا دو پمپ کنار هم.من توصیه میکنم جهت نتیجه گیری بهتر از مجموعه ما تقاضای کارشناس حضوری کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سعید اردهالی 1399-07-11 12:45
سلام. مجتمعی 5 طبقه 10 واحدی کلاً حدود 1600 متر مربع نیاز به پمپ تامین فشار دارد چون در صبقات 4 و 5 و پشت بام اغلب مشکل داریم. برای جلوگیری از آزار صدای پمپ پیشنهاد میشود اگر لازم است و بشود، پمپ در زیر زمین موتورخانه نصب شود. به این ترتیب ارتفاع آبدهی بیشر میشود. لطفا مشخصات پمپ مناسب و ملزومات جانبی و اجرت تقریبی نصب را اعلام فرمایید.
ضمنا دوستی یک پمپ 4 اسب ایتالیایی دارد که میشود ازش خرید. آیا چنین توانی به کار ما میاید؟
متشکرم. سعید اردهالی تلفن 09121365422
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-07-11 23:55
سلام،پمپی که اشاره کردید میتونه اگر تک فاز باشه مناسب باشه وباید جهت این کار از یک منبع ذخیره ۳۰۰۰ لیتری ویک منبع تحت فشار با ست کنترل مکانیکی برند دانفوس استفاده کنید جهت استعلام قیمت میتونید از طریق تلفن شرکت اقدام به این کار نمایید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین 1400-01-31 21:51
سلام .پمپ اب منزل ما به تازگی وقتی شیر اب طبقه بالا رو باز میکنیم استارت نمیشود ولی برای طبقه پایین استارت میشه.ایا اشکال از پمپ هست یا فشار اب که کم شده این مشکل بوجود میاد.پمپ اب ما از نوع کنترل ست است.وبرای 2 طبقه هست.قدرت ان1/2 اسب است.ایا باید از مخزن تحت فشار استفاده کنیم.لطفا راهنمایی کنید.ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1400-02-01 16:24
سلام،این مشکل از تنظیم نبودن کنترل ونصب غلط میباشد باید کنترل از پمپ فاصله ۱۵ سانتی داشته باشد واین کار با اتصال دو عدد توپیچ روپیچ سایز سه انجام میشود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # amir 1400-03-18 13:05
سلام وممنون از توضیحات وراهنمایی های کاملا روشن وکاملتون یک سوال یک خانه ی ویلایی درب به حیاط یک‌طبقه با مساحت دویست متری با دو اطاق خواب وتعداد نه عدد شیر در کل وتعداد افراد ثابت سه نفر ومتغیر هفت نفر که معمولا بیشتر اوقات همین نفرات هستند از چه پمپی (بی صدا) وباچه مشخصات فنی وچه برندی ومخرن چند لیتری نیاز داره؟ ممنون از راهنمایی خوبتون ضمناتنها محلی که می توان برای نصب آن در نظر گرفت داخل توالت بلا استفاده در حیاط منزل هست که تانک ایستاده وموتور هردو در داخل آن جا می شود ولوله ی آب هم وجود دارد بازهم ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1400-03-18 18:26
سلام،پمپ یک اسب بشقابی پنتاکس همراه با مخزن ذخیره ۵۰۰ لیتری وست کنترل
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن