پمپ آب خانگی بخصوص در این روزهایی که بحران آب در همه کشور بیداد می کند به عنوان قلب فعالیت آب خانه به حساب می‌ آید.

 

هوا گرفتن پمپ آب خانگی باعث می شود که پمپ نتواند به فعالیت خود ادامه بدهد و بصورت یکسره کار بکند ولی نتواند آب را مکش و نهایتا دهش بکند (چرخش آب را انجام دهد) از این رو باید هر چه سریع تر نسبت به هواگیری پمپ آب خانگی اقدام شود.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

تاسیسات ۲۴ ساعته در کنار شماست تا به شما کمک کند مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنید

درخواست سرویسکار متخصص

نحوه هواگیری پمپ آب خانگی 1

وقتی پمپ هوا بگیرد دیگر قادر به فعالیت نیست. یعنی کار می کند ولی آب را نمی تواند مکش کند.

پمپ هر چقدر هم کیفیت خوبی داشته باشد برای این منظور طراحی شده که آب را پمپاژ کند نه هوا را به همین دلیل وقتی خلا در جریان کار خود داشته باشد این موضوع باعث خواهد شد پمپ عملا نتواند عمل پمپاژ را انجام دهد.

هواگیری پمپ آب در واقع زمانی اتفاق می افتد که مقدار هوای داخل شبکه پمپ از یک میزان مجازی تجاوز کند.

این میزان هوا وقتی به دهانه مکش پمپ برسند در اصل با ایجاد یک خلا اجازه نمی دهند فرآیند مکش آب ادامه پیدا کند و همین موضوع باعث هوا گرفتن پمپ آب می شود.

عوامل متعددی می توانند در هوا گرفتن پمپ دخیل باشند بنابراین باید ابتدا روشن شود که چه موضوعی باعث شده که پمپ هوا بگیرد.

البته در اغلب مواقع در ابتدای نصب پمپ آب خانگی باید یک هواگیری ابتدایی انجام شود و حتی در صورت انجام تعمیرات پمپ آب خانگی، حتی اگر در نقطه ای دیگر از شبکه آبرسانی ساختمان تعمیراتی انجام شود می تواند عاملی باشد برای هوا گرفتن پمپ آب خانگی که این دلایل کاملا روشن است و قاعدتا با یک هواگیری ساده مشکل پمپ مرتفع خواهد شد و پمپ می تواند به جریان سالم فعالیت خود باز گردد.

 

چه عواملی باعث هوا گرفتن پمپ آب خانگی می شود؟

دلایل زیادی می تواند باعث هوا گرفتن پمپ آب خانه شود و همانگونه که گفته شد قبل از اینکه هواگیری پمپ انجام شود باید ابتدا ریشه هوا گرفتن پمپ مشخص و عیب مرتفع شود. از این رو باید عوامل متعدد که این شرایط را در پمپ به وجود آورده اند بررسی شوند.

 •  آیا واشر و یا او رینگ پمپ ایراد دارد؟
 •  آب مخزن تمام شده و پمپ خالی کار کرده است؟
 •  آیا در پمپ و یا لوله ها شکستگی و یا ترکی ایجاد شده که باعث این هوا گرفتن شده است؟
 •  آیا پمپ دچار یخ زدگی شده است؟
 •  آیا مشکل در اتصالات پمپ و ارتفاع تنظیم پمپ می باشد؟
 •  و ...

این تنها تعدادی از عوامل مستعد کننده پمپ برای هوا گرفتن هستند.

در نتیجه اولین گام شناسایی و عیب یابی و تعمیر پمپ آب خانگی قبل از اقدام به هواگیری می باشد. لازم به ذکر است در مقاله تعمیر پمپ آب خانگی به نحوه تعمیر پمپ آب خانگی دقیقا پرداختیم.

photo993192337044777045

هواگیری پمپ آب خانگی

هواگیری پمپ آب خانگی به عملیاتی گفته می شود که این خلا و یا هوا را از لوله می گیرد و تخلیه می کند.

هوایی که در درون پمپ و یا به اصطلاح کلگی پمپ قرار گرفته و اجازه پمپاژ آب را نمی دهد باید گرفته شود و وقتی با یک سری عملیات این هوا تخلیه شود اصطلاحا می گوییم پمپ آب هواگیری شده است.

در خانه ها عموما چند نوع پمپ کار می کند. پمپ های آب در خانه یا برای مکش آب از یک مخزن آب استفاده می شوند و عملیات تقسیم آب در ساختمان را انجام می دهند و یا پمپ هایی هستند که آب را از سطح چاه های عمیق بالا می کشند.

 هر دو این دسته نیاز به هواگیری دارند و وقتی در خصوص هواگیری صحبت می شود منظور کلیت پمپ آب خانگی است.

همچنین برخی از پمپ ها خود تنظیم هستند یعنی نیازی به هواگیری ندارند و خودشان بصورت اتوماتیک هوا را تخلیه می کنند ولی پمپ های از نوع جت که در اغلب خانه ها کار می کنند نیاز به هواگیری دارند.

 

چگونه باید عملیات هواگیری پمپ آب خانگی انجام شود؟

 •  مقداری آب آماده کنید

یکی از اساسی ترین نیازها برای هواگیری پمپ آب خانگی خود آب است. شما برای هواگیری پمپ باید ببینید چه ارتفاعی از پمپ را باید هواگیری کنید. منظور اینکه چه مقدار آب برای هواگیری نیاز است.

اگر از مخزن آب در مجاورت خود پمپ باید عملیات هواگیری انجام شود با توجه به اینکه مسیر کوتاه است شاید تنها یک پارچ آب هم کفایت کند و اگر پمپ آب شما در مسیر یک چاه قرار دارد بهتر است از یک شیلنگ برای تامین آب استفاده کنید.

 •  برق پمپ را قطع کنید و فشار لوله ها را کاهش دهید.

باید برای عملیات هواگیری پمپ آب خانگی  ابتدا برق پمپ را قطع کنید. هدف از این کار این است که به دلیل اتومات بودن برخی از پمپ ها به ناگهان پمپ شروع به فعالیت نکند.

همچنین برای اینکه فشار لوله ها را کاهش دهید بهتر است از یک نفر بخواهید یک شیر آب را باز کند تا آب لوله های ساختمان خالی شود.

اگر این کار را انجام ندهید در زمانیکه قصد پر کردن لوله را دارید تا هوا تخلیه شود احتمال دارد آب با فشار خارج شود و وارد مسیر برق پمپ شود و یا خود شما خیس شوید.

نحوه هواگیری پمپ آب خانگی 3

 • مرحله اول هواگیری پمپ آب خانگی

در اکثر پمپ های جت منطقه آب ریز و یا پرایم برای هواگیری پمپ در یک نقطه استاندارد قرار دارد. معمولا این منطقه یا ورودی دارای شکلی شش ضلعی و یا مربع است.

لوله پلاستیکی بصورت مستقیم در بالای مکانیسم پمپ بسته شده است.

باید ابتدا آن را با یک آچار فرانسه شل کرد.اگر نیاز به تهیه آچار فرانسه دارید، مطالعه مطلب راهنمای خرید بهترین سایز و مارک آچار فرانسه می تواند برای انتخابی بهتر به شما کمک کند.

درب پرایم را که بر داشتید باید با استفاده از یک قیف و یا هر وسیله دیگری که اطمینان داشته باشید همه آب را مستقیم داخل سوراخ می ریزید آب را به آرامی داخل پرایم بریزید.

آب وارد اتاق پروانه پمپ و لوله خروجی می شود . این فرآیند باید انقدر ادامه پیدا کند تا آب به لبه این شش ضلعی و یا مربع برسد.

حال باید کمی دست نگه دارید تا هوای موجود در مسیر تخلیه شود. در ابتدا حباب های آب به سرعت آب را به پایین هدایت می کنند و با ادامه این کار کم کم از میزان حباب ها کاسته می شود.

باید کمی منتظر بمانید تا اطمینان داشته باشید همه هوا تخلیه شده است و هیچ حباب دیگری از پرایم خارج نمی شود. در این شرایط هواگیری پمپ آب خانگی انجام شده و می توانید درب پرایم را ببندید.

نحوه هواگیری پمپ آب خانگی 4

 •  مرحله دوم هواگیری پمپ آب خانگی

اکنون باید درب پرایم را محکم بسته باشید و والو خروجی آب را باز کنید و برق پمپ را اتصال دهید. در این حالت باید بلافاصله فشار گیج پمپ افزایش یابد و یک صعود خوب را از روی صفر نشان دهد.

پمپی که قبلا صدای خشک و خسته ای می داد این بار باید صدای آرام و نرم تری داشته باشد و پمپ آب خانگی باید مکش خوبی داشته باشد. و فشار آب در لوله ها باید خوب باشد.

البته احتمال خالی کردن هوا باز هم از طریقه شیرهای ساختمان وجود دارد که این موضوع خیلی زود به اتمام خواهد رسید.

اگر هواگیری پمپ آب خانگی به خوبی انجام شده بود خیلی نیازی به انجام این کار دوباره نیست ولی اگر پمپ آب دوباره شروع به خشک کارکردن کرد و آب را به خوبی مکش نکرد دوباره باید همان مرحله اولیه تکرار شود.

پیشنهاد: حتی در صورتیکه پمپ کار خود را به خوبی انجام داد یکبار دیگر عملیات هواگیری پمپ آب خانگی انجام شود تا اطمینان داشته باشید که مشکل مرتفع شده است.

 

یادآوری

 اگر هواگیری را دوبار انجام دادید و باز هم مشکل هوا گرفتن پمپ را داشتید باید علت هواگیری را در جای دیگر جستجو کنید که همانگونه که قبلا توضیح داده شد ممکن است مشکل از خرابی و یا ترک در پمپ، لوله ها و یا هر کجای دیگر باشد.

 •  تخلیه آب اولیه لوله ها و آب گیری

پس از اینکه فرآیند هواگیری پمپ آب خانگی انجام شد همانگونه که گفتیم باید شیر ورودی آب باز شود و پمپ در جریان قرار بگیرد.

تذکر مهم: به هیچ عنوان نباید آب اولیه خروجی از لوله ها را استفاده کنید.

بهتر است تا چند لحظه آب از لوله ها خارج شود تا هرگونه هوا و یا میکروبی که وارد سیستم آبرسانی شده از بین برود و سپس دوباره از آب استفاده کنید.

 در ضمن بهتر است در کنار پمپ خود بخصوص اگر سابقه هوا گرفتن پمپ آب خانگی را دارید همیشه یک گالن آب ذخیره برای روزهای مورد نیاز برای هواگیری پمپ آب قرار دهید.

 

چند نکته مهم درباره هوا گیری پمپ آب خانگی

هواگیری پمپ آب خانگی بخصوص اگر مشکل آن را از قبل بدانید کار چندان مشکلی نیست. اما باید اطلاعات کافی در این زمینه را داشته باشید.

با این وجود توصیه می کنیم موارد زیر را برای هواگیری پمپ آب خانگی در نظر داشته باشید.

 • پمپ آب خانگی اغلب اتومات هستند و به همین دلیل نباید در هنگام باز و بسته کردن برای تعمیر پمپ آب خانگی و یا به منظور هواگیری پمپ آب به برق وصل باشد.
 • اگر احتمالا در هنگام هواگیری از وجود نشتی در زیر پمپ و یا در مسیر لوله ها اطلاع پیدا کردید بهتر است قبل از ادامه هوا گیری این موضوع را با کارشناسان متخصص مطرح نمایید.
 • پمپ آب خانگی نباید به سادگی هوا بگیرد و تنها پس از راه اندازی اولیه به یک بار هوا گیری نیاز دارد. اما اگر این موضوع مرتبا تکرار می شود قطعا مشکلی فنی وجود دارد
 • پمپ آب خانگی بعضا به دلایل استقرار نا مناسب ممکن است هوا بگیرد.
 • قبل از اینکه دلیل اصلی هوا گرفتن پمپ را نیافته اید به هیچ عنوان دست به پمپ نزنید.
 • اگر بی دلیل پمپ شما یکسره شده و مرتبا کار می کند ممکن است یکی از دلایل آن هوا گرفتن پمپ آب خانگی باشد ولی این تنها یکی از دلایل ممکن می باشد و دلایلی دیگری هم می تواند در این موضوع دخیل باشد.
 • اگر پس از تعمیرات در سیستم لوله کشی خانه و یا پمپ، پمپ بصورت یکسره کار می کند دلیل آن به احتمال زیاد هوا گرفتن پمپ آب خانگی است.
 • برخی از پمپ ها اصولا هوا بگیر نیستند زیرا عملیات پرایم و یا هواگیری را بصورت اتومات خودشان انجام می دهند پس بهتر است قبل از اینکه پمپ را باز کنید اطمینان یابید که پمپ شما از آن دسته پمپ ها نباشد.

 

هدف از گرداوری این مطلب دادن آموزش لازم برای هواگیری پمپ آب خانگی به علاقمندان این حرفه و یا افرادی که خودشان تخصص فنی لازم را دارند بود.

افراد عادی و شهروندان معمولی بهتر است موضوعاتی از این قبیل را به کارشناسان متخصص این حوزه واگذار نمایند چرا که اگر مشکل را نتوانند به درستی مرتفع نمایند ممکن است آسیب های جدی تری به پمپ وارد نمایند و یا به خودشان آسیب بزنند.

نظر سرکارخانم آقاجانی در مورد تجربه استفاده از خدمات ما در زمینه تعمیر پمپ آب

 

گروه تاسیسات 24 ساعته در همه ساعات شبانه روز آماده  انجام خدمات تخصصی تاسیسات از جمله هواگیری و تعمیر پمپ آب ساختمان شما عزیزان هستند.

با توجه به اینکه همکاران و متخصصین ما در تمام مناطق  هستند، پس از پر کردن فرم ثبت سفارش توسط شما یا اولین تماس شما ضمن برخورداری از مشاوره رایگان در سریعترین زمان مشکل برطرف می شود و نیاز به پرداخت هزینه ی اضافی بابت ایاب و ذهاب نمی باشد.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

تاسیسات ۲۴ ساعته در کنار شماست تا به شما کمک کند مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنید

درخواست سرویسکار متخصص

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران و مشهد فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر تهران مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 50.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

نظرات مشتریان

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +1 # عباس 1396-09-05 21:58
سلام ، یه سوال داشتم.میخواستم فرق پمپ “مدولار ” با پمپ معمولی چیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1396-09-06 19:07
سلام دوست گرامی، در پمپ های معمولی سرعت دوران ثابت است ولی در پمپ های مدولار سرعت دوران می تواند با تغیر جریان ورودی ، کم یا زیاد می شود(معمولا بین 1600 تا 2800 دور در دقیقه)
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا 1396-09-08 19:52
سلام وقتتون بخیر میخوام یک پمپ بخرم میخواستم بدونم برای خرید چه ویژگی های مد نظر داشته باشم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود -1 # اسماعیلی 1396-09-10 19:05
سلام دوست گرامی ممنون.برای خرید باید به نکات زیر توجه کنید:
میزان مصرف آب
تعداد طبقات آپارتمان و تعداد واحد در هر طبقه
متراژ هر واحد
تعداد شیر آب
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اصغری 1396-09-09 00:04
سلام خسته نباشین، پمپ اب پشت هم خاموش و روشن میشه علتش چیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1396-09-10 19:01
سلام ممنون دوست گرامی، بیشتر مواقع قطع ووصل سریع پمپ مربوط به کم باد شدن یا سوراخ  شدن منبع فشار و تیوپ است .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # علی اکبر 1396-09-19 21:25
سلام خسته نباشین، پمپ خونمون خیلی سریع روشن و خاموش میشه علتش چی میتونه باشه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1396-09-20 20:20
سلام ممنون دوست عزیز، بیشتر مواقع قطع ووصل سریع پمپ مربوط بهکم باد شدن یا سوراخ  شدن منبع فشار و تیوپ است .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # Reza Matin 1396-09-29 00:06
سلام نحوه هواگیری پمپ اب خانگی چگونه است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1396-10-24 16:00
سلام
این پست در 1-2 روز آینده تکمیل تر می شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # مصطفی 1396-11-26 15:17
سلام یه پمپ یک اسب بخار دست دو خریدم مثل عکس بالا بعدش کار میکرد اما ضعیف بود بردم تعمیر پره توش بزرگ گزاشتم کوچیک بود ! الآنم که بزرگ کردم بازم فشار نداره! بهم گفتن پمپ یک اسم بخار برای ۶ طبقه هست خونه من ۳طبقست ! به نظرت مشکل کجاست موتور ضعیف یا چی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اسماعیلی 1396-12-07 15:45
سلام وقت شما بخیر
پمپ یک اسب برای 3 طبقه کافی است.
اینکه که فرمودید پروانه داخل را عوض کردید و بزرگ قرار دادید، صحیح نیست، پروانه استاندارد اندازه خودش را داراست.
مسیر بای پس، فشار باد منبع تحت فشار را بررسی کنید.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # علی 1396-12-13 17:01
با سلام قطع کن (اتومات) روی پمپ دیجیتالیه و اینکه مشکلی که داریم اینه که پنج یا شش مرتبه اتومات میکنه(کار میکنیم باهاش شیر وباز وبسته میکنیم بطور معمول) بعد دیکه روشن نمیشه باید دکمه ریست اتوماتش بزنیم تا کار کنه این ایراد از چیه ممنون؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1396-12-18 23:32
سلام وقت شما بخیر
باید تعویض شود. سوپاپ آن یک تیکه است و ارزش تعمیر ندارد.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # asghar 1396-12-14 00:13
لطفا درباره پمپ جتتی کمی توضیح دهید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی 1396-12-16 11:27
3روز پیش آب منزل ما قطع شد و بعد از وصل شدن دیگه پمپ آب کار نکرد مشکل از کجا ش میتونه باشه و چکار باید انجام بدم؟ممنون از راهنماییتون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # Omid hadadi 1397-10-14 05:17
سلام به احتمال زیاد کلید اتومات سوخته باشد ولی باز تا تست نشه معلوم نمیکنه شاید هم دینام پمپ سوخته باشه و یا خازن باید همه تست بشه تا ایراد پیدا بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # حیدر 1396-12-22 00:28
سلام وخسته نباشید.۱.فشار منبع انبساط باید چند بار باشد برای ۸واحد آپارتمان.۲.ما در طبقه ۵هستیم وهر چند بار به یک دفعه فشار آب کم می شود و همین امر باعث خاموش شدن پکیج میشود .مشکل تز چیست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-01-11 12:38
سلام وقت شما بخیر
مخزن چند لیتری است؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # هادی 1397-01-31 08:51
سلام پمپ اب یه اسب چینی خریدم و نصب کردم روزی 5الی6 بار هواگیریش میکنم مشکل از کجاشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-03-29 08:30
سلام وقت شما بخیر
معمولا در زمان هایی پمپ هوا میگیرد که آب به ورودی پروانه های پمپ نرسد. اگر منبع نداشته باشید که قطعا به علت کم بودن فشار آب اصلی میباشد و اگر منبع داشتید و این اتفاق افتاد یعنی از قبل برای پمپ حتما یک گرفتگی لوله رخ داده و در اسرع وقت باید پیگیری شود. با تشکر از شما.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # هادی 1397-01-31 08:54
سلام یه پمپ اب یه اسب چینی خریدم و نصبش کردم الان این دوماهه هروز 5یا 6 بار هواگیریش میکنم تا اب مکش کنه مشکلش کجاست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-02-13 17:16
سلام وقت شما بخیر
اگر بدون منبع آب وصل کرده باشید یعنی مستقیم بعد از کنتر بگیرید و پمپ جت نباشد این مشکل پیش میاید و باید حتما از منبع ذخیره آب مکش شود.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا ب 1397-02-01 01:36
با سلام دوست عزیز
پمپ را تازه سرویس کردم امروز بعد از ظهر بصورت اتفاقی داشتم رد میشدم متوجه شدم هنگام پرشان مخزن لوله پلاستیکی منتهی به مخزن هنگام پر شدن لرزش زیادی دارد.
با مقداری پلاستیک بستمش محکم به پایه مخزن لوله را تا نلرزد بعد از یک ساعت اومدم خونه احساس کردم فشار ها خیلی بالاست.
به طوری که با بستن فلکه ورودی درب منزل باز فشار داشتیم .
رفتم دیدم آب ازمخزن سر ریز شده و پمپ داره تقریبا یسره کار میکنه.
متوجه شدم نباید به اون شکل لوله رو میبینم به پایه مخزن چون روی شناور اثر گذاشته بود و عملکردش خراب کرد.
بعد اومدم و قضیه رو درست کردم مخزن شناور درست شد. ولی بدون مصرف آب پمپ شروع بکار میکنه از ۳ bar میده ۴.۵ bar و بعد سریع فشار میاد پایین دوباره تا ۳ بار بعد شروع میکنه و طول میکشه تا به ۴.۵ برسه باز میاد پایین و پمپ استارت میشه .
علتش چیه باید هواگیری بشه ؟؟
تقریبا پمپ خمش داره کار میکنه
ممنون از لطف تون.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-02-13 17:18
سلام وقت شما بخیر ممنونیم از همراهی شما
بله مشکل از منبع تحت فشارت تان است که باد ندارد یا اینکه کلا تیوپ پاره شده است. بررسی کنید.
موفق باشید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # ابراهیم محمودی 1397-02-04 08:13
سلام پمپ 1 اسب دارم که مستقیما به شبکه آب شهری وصل است.مدتی است که پمپ مدتی کار می کند و بعد از کار می افتد. شیر قبل از پمپ که بر روس شبکه شهری است را باز می کنم هوای زیادی با فشار از آن خارج می شود.آیا می تواند علت از کارافتادگی پمپ باشد؟و چه کنم که پمپ کار کند؟ متشکرم.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-02-13 17:47
سلام وقت شما بخیر
شما میتوانید با تنظیم کلید مکانیکی و بازدید شیر یکطرفه این مشکل را رفع کنید.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # سجاد 1397-04-09 14:26
سلام در یک آپارتمان 5 طبقه 15 واحدی، یک واحد در طبقه دوم خریدم. بیشتر واحد ها خالی هستن و تنها سه واحد الان اسکان داریم. برای فشار آب یک پمپ با مخزن در طبقه همکف قرار داده اند. مشکلی که هر سه واحد داریم این است که با باز کردن آب فشار در ابدتا زیاد است اما به تدریج کم می شود و بعد از روشن شدن پمپ دوباره زیاد میشود و این سیکل مدام تکرار میشود که باعث شده پکیج مدام خاموش و روشن شود. با یک نفر صحبت کردم بیان میکردن که پمپی که برای شما نصب شده زیادتر از توان است و چنانچه بقیه واحد ها هم به شبکه آب اضافه شوند مشکل حل میشود. آیا چنین حرفی صحت دارد؟ و اگر چنین است آیا راهی وجود دارد که تا آن زمان بتوان این مشکل را حل کرد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-04-19 11:42
سلام وقت بخیر.
ببینید زمانی فقط فشار آب کم و زیاد میشود که منبع تحت فشارتان تیوپ سوراخ کرده باشد و یا کلا باد نداشته باشد غیر اینصورت غیر ممکن است که فشار کم و زیاد شود. با تشکر
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # توحید خاصه 1398-08-15 15:18
سلام.تیوب پمپ ما سوراخ شده بود،تعویض کردم،ولی فشار آب کم شده،حتی وقتی پمپ کار میکنه،فشار کم است،ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-09-14 22:18
سلام به کاربر گرامی بعد از اینکه تیوپ رو تعویض کردی مخزن رو باد زدی باید با تلمبه یا دستگاه باد مخزن رو باد کنی اگر اینکار رو کردی احتمالا سایز تیوپ جدید رو اشتباه گرفتی.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # فرزین 1399-02-10 15:38
پمپ آب خونه ما وقتی که شیر بسته هست با یک بار ریست روی سرویس میاد و خوب کار میکنه ولی بعد از چند دقیقه باز بودن شیر آب پمپ از کار میوفته و چراغ failure روشن میشه و دیگه رو سرویس نمیاد تا شیر رو ببندی و دوباره ریست کنی وباز این داستان تکرار میشه، ممنون میشم راهنمایی کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-02-11 12:19
سلام ست کنترل دستگاه رو توسط یک فرد متخصص بررسی کنید واحتمالاً تعویض
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امیرحسین امینی 1399-02-20 05:07
سلام پمپ ساختمان ما کارمیکند ولی اب به واحدها اصلا نمیرسد درضمن دراثر یکسره کارکردن پمپ لوله های بین پمپ وتانکر داغ میشود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-02-20 10:06
سلام کاربر گرامی پمپ دچار مشکل شده است و بهتر است تا پمپ نسوخته است از سرویسکاران شرکت به صورت حضوری کمک بگیرید برای اطمینان بیشتر بهتر است اول پیچ هواگیری پمپ را باز کنید که یه وقت پمپ هوا نگرفته باشد اگر آب از پیچ هواگیری همون اولش آب خارج نشدش و پس از چند ثانیه و پت پت کردن آب یعنی هوا داشته اما اگر با باز کردن آب سریع به طور صاف خارج شدش یعنی پمپ هوا نداشته و مشکل از جای دیگه هستش و باید سریعا از سرویسکاران شرکت به صورت حضوری کمک بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # لطف اله یاسری 1400-01-10 10:35
سلام وخسته نباشید.۱.فشار منبع انبساط باید چند بار باشد برای ۸واحد آپارتمان.۲.ما در طبقه ۵هستیم وهر چند بار به یک دفعه فشار آب کم می شود و همین امر باعث خاموش شدن پکیج میشود .مشکل تز چیست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1400-01-10 17:42
سلام،معمولاً فشار منبع برروی بدنه درج شده ولی درصورتی که نبود ۲/۸ psi
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اشوری 1400-02-18 17:54
سلام. پمپ آب هر 4دقیقه استارت میکنه. خروجی پمپ میبندم مشکل برطرف شده. منبع انبساط هم چک کردم باد داره. راهنمایی کنید ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1400-02-19 20:04
سلام،در مدار جایی نشتی دارد مثل خرابی شیر فلاش تاتک که آب سرریز کرده وپمپ جهت افت فشار مجدد روشن میشود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سعید 1400-02-22 00:32
سلام پمپ پنتاکس pm80 دارم که سه ساله بطور متناوب کار میکنه .ابتدا بعلت هوا داشتن و عمل نکردن ست کنترل چند بار خیلی داغ شد به طوری که بجای آب سرد آب جوش میامد .هواگیری کردم و ست کنترل پس از بستن شیر خاموش میشد اما فشار آب کم شده پیش تعمیر کار بردم پروانه اش رو تعویض کرد اما باز هم فشار نداره .چه باید کرد ؟ با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1400-02-22 11:23
سلام،پمپ رو جهت چند واحدوچند طبقه استفاده میکنید؟ توان پمپ چند هست؟ فشار پمپ رو در در طبقه پائین بررسی کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # عیسی 1400-02-25 01:57
من درحیاط خانه ام انبار آب دارم که وقتی آب شهر قطع شد ازش استفاده کنم اما به محض اینکه آب شهر رفت اونم دیگه آب نمیده بالا سوپاپش هم سالمه فقط آب نمیاره نمیدونم مشکل کجاست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1400-02-25 13:36
سلام،اکر منظور شما را درست متوجه شده باشم منظور شما منبع ذخیره میباشد بهتر است که یک سرویسکار در محل مشکل شما را بررسی ورفع نماید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن