نیاز به بازسازی آشپزخانه قدیمی زمانی خود را نشان می دهد که متوجه دلگیر بودن فضا می شویم یا با گذر زمان تاسیسات آشپزخانه از قبیل لوله کشی آب، فاضلاب و شیرآلات قدیمی و مستهلک می شوند و مجبور می شویم به بهانه بازسازی تاسیسات آشپزخانه دستی به سر و روی دکور داخلی آشپزخانه بکشیم.

اما بازسازی آشپزخانه چیزی فراتر از تغییرات دکوراسیون داخلی این مکان است. چون موقع بازسازی در سقف، دیوارها، کف پوش، کابینت ها و حتی نورپردازی آشپزخانه اصلاحات زیادی ایجاد می شود. با ما در ادامه همراه باشید تا شما را با بهترین روش ها برای بازسازی آشپرخانه قدیمی آن هم با پایین ترین هزینه ها آشنا کنیم.

پیش نیازهای اقدام به بازسازی آشپزخانه قدیمی

توصیه می کنیم قبل از اینکه بیل و کلنگ برداشته و کاشی های کف و دیوارهای آشپزخانه را بردارید این سوالات را از خود بپرسید:

 1. هدف شما از بازسازی آشپزخانه چیست؟

بهتر است قبل از اقدام به بازسازی آشپزخانه قدیمی خواسته و هدف خود را از بازسازی تعیین کنید. اینکه چرا به فکر بازسازی آشپزخانه افتاده اید؟

به عنوان مثال هدف برخی از بازسازی آشپزخانه قدیمی این است که نور بیشتری در این مکان بتابد. اما برخی دیگر به دنبال فضای بازتر هستند و عده ای دیگر می خواهند کابینت بیشتری داشته باشند. حتی بعضی ها به فکر ایجاد تغییرات اساسی در نقشه ساختمان هستند، مثلاً می خواهند اتاق خواب را با آشپزخانه عوض کنند.

شما با تعیین هدف از بازسازی آشپزخانه می توانید نیاز خود را بهتر شناسایی کرده و بعد از مشورت با یک متخصص با تجربه بهترین نقشه راه را برای بازسازی آشپزخانه خود تهیه کنید.

بازسازی_آشپزخانه_قدیمی_با_کمترین_هزینه-1.jpg

 1. چه مقدار بودجه برای بازسازی آشپزخانه در نظر گرفته اید؟

اگر بودجه شما برای بازسازی آشپزخانه مشخص شده باشد راحت تر می توانید برای مقدار تغییرات مورد نیاز برنامه ریزی کنید.

به عنوان مثال شاید با بودجه محدود فقط بتوانید درب کابینت ها را تعویض کنید. اما وقتی بودجه بیشتر باشد، امکان تغییر کابینت های چوبی و فلزی قدیمی با مدل های جدید فایبرگلس و ام دی اف هایگلس وجود دارد یا حتی می توانید تعداد کابینت ها را اضافه کنید.

 1. روزانه چند نفر در آشپزخانه تردد دارند؟

اهمیت موضوع نفرات در حال تردد در آشپزخانه در زمان بازسازی بسیار مهم است. چون اگر نفرات محدود و فضا کوچک باشد، می توان مقداری از فضا را برای قرار دادن کانتر در قسمت ورودی یا وسط آشپزخانه در نظر گرفت.

اما اگر فضا محدود یا تردد نفرات زیاد است، باید به فکر استفاده از کابینت های مخفی بود تا بتوان فضای داخلی بیشتری ایجاد کرد.

بازسازی_آشپزخانه_قدیمی_با_کمترین_هزینه-_2.jpg

 1. برآورد هزینه بازسازی آشپزخانه را تعیین کرده اید؟

با توجه به تنوع اقدامات قابل انجام در زمان بازسازی آشپزخانه ممکن است هزینه اولیه ای که در نظر گرفته اید به وسط پروژه نرسیده تمام شود. پس منطقی ترین کار این است که با یک فرد خبره مشورت کرده و ریز قیمت ها را برآورد کنید.

هزینه های مربوط به خرید مصالح بنایی (شن، ماسه، گچ، رنگ، کف پوش)، خرید جنس (شیرآلات، کابینت، تجهیزات نورپردازی و...)، دستمزد کارگر، هزینه حمل بار، اجرت مجری متخصص و...

البته اطلاع از هزینه نهایی بازسازی آشپزخانه تنها زمانی امکان پذیر است که شما پلان آشپزخانه جدید را تعیین کرده باشد و بدانید دقیقاً از چه جنس مصالح و چه تجهیزاتی می خواهید در آشپزخانه جدید استفاده کنید. توضیحات تکمیلی در این خصوص را در ادامه مطلب خواهیم داد.

 1. تاسیسات آشپزخانه را بررسی کرده اید؟

چه بسیار پروژه های بازسازی آشپزخانه که با هزینه های گزاف انجام شده اند و تازه بعد از اتمام کار لوله آب یا فاضلاب بر اثر پوسیدگی ترکیده است و حالا صاحب ملک باید دو برابر قبل هزینه کند تا اول مشکل تاسیساتی را بر طرف کرده و سپس خسارت های وارده به مصالح و تجهیزات جدید را برطرف کند.

بنابراین توصیه اکید می کنیم قبل از اقدام به بازسازی آشپزخانه حتماً با یک مجری متخصص تاسیساتی مشورت کرده و از او بخواهید منزل شما را از نزدیک مورد بازدید قرار دهد.

به این ترتیب اگر هر قسمت از لوله کشی آب، فاضلاب، رادیاتورها، پکیج، شیرآلات و غیره در آشپزخانه نیاز به بازسازی و تعمیر داشته باشند، توسط متخصص شناسایی شده و اقدامات مورد نیاز برای تعمیرات لوله کشی انجام می شود.

این موضوع در خصوص آشپزخانه های قدیمی از اهمیت بیشتری برخوردار است. چون به مرور زمان به تاسیسات مکانیکی ساختمان آسیب وارد شده و لازم است تا اقدامات مورد نیاز برای تغییر لوله کشی قدیمی به سیستم های جدید را در این مکان پیاده سازی کنید.

بازسازی_آشپزخانه_قدیمی_با_کمترین_هزینه-_3.jpg

انواع طراحی آشپزخانه در زمان بازسازی

در زمان بازسازی آشپزخانه قدیمی دست شما در انتخاب طرح جدید آشپزخانه باز است که می تواند یکی از مدل های زیر باشد:

 • آشپزخانه خطی

در مدل آشپزخانه خطی تمامی کابینت ها، سینک ظرفشویی و محل نصب ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی بر روی یک دیوار قرار می گیرند. این مدل از آشپزخانه بیشتر برای منازلی مناسب است که فضای محدودی دارند یا نقشه آن به صورت طولی است.

بازسازی_آشپزخانه_قدیمی_با_کمترین_هزینه-_4.jpg

 • آشپزخانه L شکل

در این مدل 2 دیوار کنار هم آشپزخانه مرکز قرارگیری کابینت ها بوده و 2 دیوار دیگر آشپزخانه کاملاً خالی هستند. برخلاف مدل خطی که برای آشپزخانه های کوچک مناسب تر بود، این شیوه مناسب آشپزخانه های تقریباً بزرگ است.

حتی می توانید اپن آشپزخانه را بردارید تا با فضای پذیرایی یا حال ترکیب شود. به این ترتیب آشپزخانه شما بزرگ تر جلوه می کند.

بازسازی_آشپزخانه_قدیمی_با_کمترین_هزینه-_5.jpg

 • آشپزخانه U شکل

اگر سه دیوار مجاور در آشپزخانه را مرکز چیدمان وسایل قرار دهید از مدل طراحی U شکل استفاده کرده و بین اجاق گاز، سینک ظرفشویی و یخچال یک مثلث طلایی ایجاد کرده اید. حتی می توانید اپن را نیز در نظر بگیرید که در این صورت آشپزخانه شما به شکل بسته طراحی می شود.

بازسازی_آشپزخانه_قدیمی_با_کمترین_هزینه-_6.jpg

 • آشپزخانه جزیره ای

همانطور که در مطلب آشپزخانه جزیره ای چیست گفتیم، در این مدل چیدمان سینک ظرفشویی یا اجاق گاز بر روی پیشخوان آشپزخانه است و در برخی طراحی ها کانتر در وسط آشپزخانه قرار می گیرد. این مدل بیشتر برای آشپزخانه هایی در متراژ بالا توصیه می شود.

بازسازی_آشپزخانه_قدیمی_با_کمترین_هزینه-_7.jpg

بازسازی آشپزخانه قدیمی در 7 مرحله

در زمان بازسازی آشپزخانه قدیمی این هفت مرحله انجام دهید تا تغییرات اساسی را در این فضا تجربه کنید:

 1. بازسازی لوله کشی آشپزخانه

قبل از هر کاری سیستم لوله کشی آب، لوله کشی فاضلاب و شیرآلات آشپزخانه را توسط یک متخصص مورد بازدید قرار دهید. مجری تاسیساتی می تواند با یک بررسی ساده متوجه ایرادات احتمالی در سیستم لوله کشی شده و در صورت لزوم به بازسازی لوله کشی اقدام کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص پیشنهاد می کنیم مطلب بازسازی لوله کشی آب ساختمان را مطالعه کنید.

 1. بازسازی کف آشپزخانه قدیمی

موقع بازسازی باید به فکر کف پوش ها باشد، البته اگر می خواهید با کمترین هزینه این کار را انجام دهید می توانید فقط کف پوش های خراب شده را ترمیم کنید، اما اگر همه کف پوش ها خراب هستند، بهترین کار تعویض کلی آن هاست.

برای بازسازی کف آشپزخانه می توانید از سنگ، سرامیک یا کاشی استفاده کنید. البته اگر بودجه شما بیشتر است، امکان استفاده از کف پوش های ضد آب نیز وجود دارد.

فقط به خاطر داشته باشید که کف پوش آشپزخانه نباید لیز باشد و باید از رنگ های تیره استفاده کنید تا اثر لکه و کثیفی کمتر بر روی آن مشخص شود.

 1. بازسازی کاشی ها

کاشی های بین کابینتی تاثیر بسیار زیادی در جلوه آشپزخانه بعد از بازسازی دارند. به عنوان مثال برای آشپزخانه های کوچک می توانید کاشی ها را به شکل عمودی یا افقی منظم کنار هم قرار دهید.

اما در آشپزخانه های بزرگ طراحی کاشی ها به صورت مورب باعث ایجاد فضایی مدرن در آشپزخانه شده و ارتفاع دیوارها را بیشتر نشان می دهد. برای ایجاد عمق بیشتر در آشپزخانه می توانید از کاشی های طرح سنتی استفاده کنید.

بازسازی_آشپزخانه_قدیمی_با_کمترین_هزینه-_8.jpg

 1. تعویض کابینت ها

اصولاً بازسازی آشپزخانه با عوض کردن کابینت ها معنا پیدا می کند. اگر کابینت آشپزخانه قدیمی و کهنه شده می توانید آن را با کابینت های فایبرگلاس یا ام دی اف تغییر دهید.

 1. تغییر اپن آشپزخانه قدیمی

برای آشپزخانه هایی که اپن در جای نامناسبی قرار نگرفته یا باعث تنگ شدن فضای داخلی شده بهترین کار حذف اپن یا تغییر طرح آن است.

به این ترتیب تغییر اپن آشپزخانه قدیمی کمک می کند که فضای نشستن در آشپزخانه بیشتر شده و راحت تر بتوان در این مکان تردد کرد. حتی حذف اپن میزان روشنایی آشپزخانه را بهبود می دهد.

بازسازی_آشپزخانه_قدیمی_با_کمترین_هزینه-_9.jpg

 1. تغییر رنگ آشپزخانه

به صرفه ترین کار در زمان بازسازی آشپزخانه قدیمی با کمترین هزینه این است که رنگ دیوارها و کابینت ها را تغییر دهید. چون رنگ قیمت بالایی برای خرید ندارد و یک روش بازسازی ارزان محسوب می شود که حقیقتاً جلوه زیبایی به فضا می دهد.

البته پیشنهاد می کنیم اگر آشپزخانه شما کوچک است، از رنگ های روشن مثل سفید، کرم، شیری، آبی آسمانی و... برای رنگ دیوارها و سقف استفاده کنید.

بازسازی_آشپزخانه_قدیمی_با_کمترین_هزینه-_10.jpg

 1. اصلاح نورپردازی آشپزخانه

نور آشپزخانه از دو منبع نوری اصلی شامل لوستر و چراغ های مخفی تامین می شود. در زمان بازسازی آشپزخانه نباید از این مورد به ظاهر ساده غافل شوید. چون یک نورپردازی مناسب می تواند تغییرات آشپزخانه شما را به چشم بیاورد.

توصیه می شود از نورهای مخفی پایین تاب در زیر کابینت، نورپردازی نقطه ای بر روی اپن آشپزخانه، نورپردازی سقف تاب در بالای کابینت، نورپردازی خطی در سقف کاذب و نورپردازی بالای سینک استفاده کنید تا تاثیر نور را در زیبایی این مکان ببینید.

مطالعه مقاله ما با عنوان نورپردازی تزئینات داخلی می تواند به شما کمک کند تا بهترین و مناسب ترین روش های نورپردازی را برای آشپزخانه بازسازی شده خود انتخاب کنید.

بازسازی_آشپزخانه_قدیمی_با_کمترین_هزینه-_11.jpg

7 ایده جذاب در بازسازی آشپزخانه قدیمی با کمترین هزینه

برای آن دسته افراد که می خواهند بازسازی آشپزخانه قدیمی خود را صرف کمترین هزینه ها انجام دهند، چند ایده جذاب پیشنهاد می کنیم:

 1. بجای تعویض کلی کاشی های بین کابینتی می توانید از کاشی های چسبی بر روی همان کاشی های قدیمی استفاده کنید. در این صورت هزینه شما برای خرید ملات به منظور نصب کاشی کاهش پیدا می کند و همینطور اجرت کمتری به کاشی کار می پردازید.
 2. در صورتی که برای خرید کاشی چسبی نیز بودجه کافی ندارید، می توانید از دیوارپوش ها استفاده کنید. مزیت دیوارپوش ها این است که قیمت خرید مناسبی دارند و در مدل های متنوع و جذاب طراحی می شوند. همچنین چسباندن آن ها بر روی کاشی ها بسیار راحت است و نیازی به متخصص ندارد.
 3. بازسازی سقف آشپزخانه را با استفاده از سقف کاذب کناف، سقف کاذب پی وی سی، سقف کاذب طلقی و سقف کاذب شیشه رنگی انجام دهید. قیمت تمام شده این نوع سقف ها کمتر از سقف تمام چوبی خواهد بود.
 4. اگر بدنه کابینت ها سالم است و فقط درب آن ها خراب شده، کافیست درب کابینت را عوض کنید و نیازی به تعویض کلی کابینت ها نیست.
 5. در مواقعی که بدنه و درب کابینت هر دو سالم هستند و فقط می خواهید جلوه زیباتری به آشپزخانه بدهید، ساده ترین کار رنگ کردن کابینت ها یا استفاده از روکش های آماده چسبی یا تعویض دستگیره های کابینت است.
 6. برای اینکه هزینه های خود را در نورپردازی آشپزخانه کاهش دهید، از دیمرها برای کنترل روشن شدن چراغ ها کمک بگیرید.
 7. استفاده از کف پوش وینیل یا PVC جزو ارزان ترین نمونه ها برای بازسازی کف آشپزخانه است که از کاشی و سرامیک هزینه کمتری دارد.

برای اطلاع از مراحل بازسازی سرویس بهداشتی و حمام کافیست لینک مقاله را لمس کنید.

بازسازی_آشپزخانه_قدیمی_با_کمترین_هزینه-_12.jpg

هزینه بازسازی آشپزخانه چقدر می شود؟

قیمت بازسازی آشپزخانه یکی از مهمترین موارد در زمان برآورد هزینه ها است. اما برای اینکه هزینه بازسازی آشپزخانه را تعیین کنید، ابتدا باید عوامل زیر را در نظر داشته باشید:

 • ابعاد و اندازه آشپزخانه
 • نوع و مقدار کیفیت مصالح مورد استفاده در بازسازی
 • میزان تغییرات مورد نیاز

مطمئناً هر چه آشپزخانه شما بزرگ تر باشد به بودجه بیشتری برای بازسازی آن نیاز دارید، چون به همان میزان بر مقدار مصالح، مواد و تجهیزات لازم تاثیر می گذارد. پس در قدم اول برآورد هزینه بازسازی آشپزخانه ابعاد آن را مشخص کنید و از فرد متخصص قیمت بگیرید.

مورد مهم بعدی این است که بدانید دقیقاً از چه مواد و مصالحی می خواهید در بازسازی کمک بگیرید. به عنوان مثال قصد دارید کف آشپزخانه را پارکت، سنگ یا سرامیک کنید یا قصد نصب کف پوش وینیل دارید؟ هر کدام از این مصالح زمین تا آسمان با هم تفاوت قیمتی دارند.

نکته آخر اینکه میزان تغییرات مورد نیاز و انتظار خود را در زمان بازسازی آشپزخانه مشخص کنید. اگر آشپزخانه شما بسیار قدیمی است، مطمئناً نیاز به بازسازی اساسی دارد، چون تاسیسات آن نیز مستهلک شده است.

اما در برخی از آشپزخانه ها فقط با یک تغییر رنگ ساده یا حذف اپن آشپزخانه می توان تغییرات دلخواه را در این مکان به وجود آورد.

پس در نهایت اینطور نتیجه گیری می کنیم که هزینه بازسازی آشپزخانه قیمت مشخص شده ای ندارد و کاملاً با توجه به شرایط ساختمان و صد البته میزان بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته اید سنجیده می شود.

 بنابراین برای پیدا کردن قیمت واقعی بازسازی آشپزخانه خود از فرد متخصص بخواهید اول مکان را حضوری بازدید کرده و بعد از بیان انتظارات خود از بازسازی قیمت را مشخص کند. اگر می خواهید از هزینه بازسازی آشپزخانه خود مطلع شوید، همین الان با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

بازسازی_آشپزخانه_قدیمی_با_کمترین_هزینه-_13.jpg

قبل و بعد از بازسازی آشپزخانه (عکس)

در این قسمت چند تصویر دیدنی از قبل و بعد از بازسازی آشپزخانه برای شما نمایش می دهیم تا بهتر بتوانید در خصوص مدل و طرح آشپزخانه بازسازی شده خود تصمیم بگیرید.

بازسازی_آشپزخانه_قدیمی_با_کمترین_هزینه-_14.png

بازسازی_آشپزخانه_قدیمی_با_کمترین_هزینه-_15.png

بازسازی_آشپزخانه_قدیمی_با_کمترین_هزینه-_16.png

جمع بندی

از نظر همه افراد آشپزخانه قلب هر ساختمان است که اکثر اعضا خانواده به خصوص خانم خانه مدت زمان زیادی از طول روز خود را در آن صرف می کند.

بنابراین به روز و زیبا بودن این مکان و از همه مهمتر، سالم و کارآمد بودن تجهیزات آن از جمله سیستم لوله کشی، برق کشی، کابینت ها، کف پوش ها و .... تاثیر زیادی در آرامش افراد دارد.

از جمله خدمات محبوب ما در گروه تاسیسات 24 ساعته اجرای صفر تا صد بازسازی ساختمان است که توسط تیم حرفه ای و مجرب از متخصصین تاسیساتی و طراحان داخلی انجام می شود.

پس اگر شما هم از طراحی آشپزخانه خود دلسرد شده اید یا به هر دلیلی قصد بازسازی آشپزخانه خود را دارید، همین الان سفارش خود را ثبت کنید یا با شماره های داخل سایت تماس بگیرید تا از بازدید رایگان متخصصین این مجموعه نیز بهره مند شوید.

منبع فارسی

منبع انگلیسی

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد، شیراز، شهریار، اسلامشهر، اصفهان، تبریز، رشت، اهواز، اراک، پردیس، رودهن، بومهن، پرند، دماوند، قم، ارومیه، کرمانشاه، شهر قدس فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 200.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

1. در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.

2. با شماره های قسمت تماس با ما، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

نظر آقای محمدزاده در مورد تجربه استفاده از خدمات مجموعه تاسیسات 24 ساعته

 

اشتراک گذاری این صفحه