وجود کوچک ترین مشکل در سیستم لوله کشی ساختمان می تواند ریتم زندگی را برهم بزند. در چنین شرایطی است که دست به دامان تعمیرات لوله کشی آب و فاضلاب می شویم تا ایرادات به وجود آمده را با کمترین زمان و هزینه ممکن رفع کنیم.

اگر تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید ابتدا انواع مشکلات رایج در سیستم لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان را بررسی کرده و در نهایت روش انجام تعمیرات لوله کشی را به شما آموزش می دهیم.

مشکلات رایج لوله کشی آب ساختمان+راه حل رفع آن

لوله های آب به عنوان شاهراه اصلی ساختمان محسوب می شوند که آب بهداشتی را به محل های مصرف همچون شیرآلات آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی می رسانند. سیستم لوله کشی آب ساختمان به یکی از روش های لوله کشی روکار، لوله کشی توکار، لوله کشی کلکتوری، لوله کشی زیرسقفی و لوله کشی انشعابی قابل انجام است.

اما همین لوله ها احتمال دارد بنا به دلایل مختلف از جمله گذر زمان، کیفیت پایین در جنس لوله و اجرای غیر اصولی سیستم لوله کشی دچار یک سری مشکلات شوند که سیستم آبرسانی ساختمان را دچار اختلال کنند. در ادامه شایع ترین مشکلات احتمالی در لوله کشی آب ساختمان را با هم بررسی می کنیم:

 • نشتی و ترکیدگی لوله های آب

رایج ترین مشکلی که می تواند برای سیستم لوله کشی آب ساختمان ایجاد شود، ترکیدگی یا حتی سوراخ شدن جزئی لوله ها است. دلایل مختلفی می توانند باعث بروز این مشکل شوند که از آن جمله می توان به کیفیت پایین جنس لوله، سست بودن محل اتصالات لوله و یخ زدگی لوله های پلاستیکی اشاره کرد.

راه حل رفع این مشکل

تعمیر لوله آب ترکیده اغلب به صورت نقطه ای انجام می شود، به این صورت که ابتدا محل اصلی نشتی یا ترکیدگی لوله آب را توسط دستگاه های نشت یاب پیدا می کنند و سپس  همان بخش آسیب دیده لوله را از محل آسیب دیدگی برش داده و به همان مقدار لوله آب جدید را جایگزین لوله قدیمی می کنند. رفع نشتی لوله آب با کمک چسب و نوار آب بندی تنها یک نمونه از اقدامات قابل انجام است.

برای تعویض بخش آسیب دیده لوله به جنس لوله قدیمی توجه می کنند، اما می توان از لوله پلاستیکی نیز در ترکیب با لوله فلزی استفاده نمود و با کمک اتصالات مناسب لوله پلاستیکی را به لوله فلزی اتصال داد.

البته گاهی سیستم لوله کشی آب ساختمان به قدری قدیمی است که نشتی های مختلف در بخش های زیادی از لوله مشاهده می شود. در چنین شرایطی به صرفه ترین کار این است که کل سیستم لوله کشی آب بازسازی شود.

در زمان بازسازی لوله کشی آب ساختمان از بهترین جنس لوله آب، یعنی لوله های چند لایه استفاده می کنند، چون این جنس از لوله امتحان خود را به خوبی پس داده و به دلیل انعطاف پذیری بالا، تحمل دمایی زیاد و عدم جذب رسوبات طول عمر بالاتری دارد.

اگر می خواهید بدانید نحوه بازسازی لوله کشی آب ساختمان با کمک لوله های چند لایه به چه صورت است، پیشنهاد می کنیم مطلب لوله کشی آب با لوله های پنج لایه را مطالعه کنید.

تعمیرات لوله کشی در مشهد 1

 • زنگ زدگی لوله ها

اگر سیستم لوله کشی آب ساختمان با استفاده از لوله های فلزی همچون گالوانیزه و فولادی اجرا شده باشد، بعد از مدتی لوله ها شروع به زنگ زدن می کنند. چون سطح داخلی لوله فلزی آب با اکسیژن موجود در آب واکنش داده و نتیجه آن ایجاد اکسید آهن یا زنگ لوله است.

مشکل زنگ زدگی لوله های فلزی آب ساختمان اغلب با علائمی از جمله تغییر در رنگ و حتی ایجاد طعم و بوی زنگ زدگی در آب آشامیدنی همراه است.

راه حل رفع این مشکل

در چنین شرایطی تعویض کلی لوله های آب ساختمان ضروریست، چون زنگ زدگی لوله آب می تواند اثرات مخرب بر روی سلامتی افراد داشته باشد و حتی در دراز مدت زمینه ساز بیماری های مختلف باشد.

 • افت فشار آب در لوله ها

کاهش فشار آب ساختمان یکی دیگر از مشکلات رایج در سیستم لوله کشی آب است که افراد را به انجام تعمیرات لوله کشی ترغیب می کند. از جمله دلایل افت فشار آب در لوله های فلزی و پلاستیکی آب می توان به مسدود شدن لوله بر اثر جرم، رسوبات و زنگ زدگی لوله فلزی اشاره کرد.

راه حل رفع این مشکل

وقتی فشار آب در لوله ها بر اثر گرفتگی و جرم کاهش پیدا می کند، این معنی را می دهد که کل سیستم لوله کشی آب نیاز به تعویض و بازسازی دارد. البته گاهی مواقع مشاهده شده که لوله های آب گرم ساختمان دچار افت فشار شده اند، در چنین حالتی تنها باید لوله های آب گرم را تعویض کرد.

تعمیرات لوله کشی در مشهد 2

مشکلات رایج لوله کشی فاضلاب+راه حل رفع آن

به همان اندازه که سیستم لوله کشی آب در حفظ سلامتی و رفاه حال ساکنین ساختمان نقش دارند، لوله های فاضلابی نیز در تامین بهداشت افراد ساکن با اهمیت هستند. لوله کشی فاضلاب ساختمان را به یکی اشکال لوله کشی فاضلاب زیرسقفی و لوله کشی فاضلاب کف خواب و با استفاده از یکی از انواع لوله های فاضلابی پوشفیت، پلیکا، پلی اتیلن و چدن انجام می دهند.

در بخش زیر شما را با مشکلات شایع سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان به همراه روش های رفع این مشکلات آشنا می کنیم:

 • گرفتگی لوله های فاضلابی

دردسازترین مشکلی که می تواند برای سیستم لوله کشی فاضلاب ایجاد شود این است که لوله های فاضلابی بر اثر تجمع مواد مسدود شوند. در این حالت احتمالاً چاه فاضلاب ساختمان بالا می زند و بوی بد فاضلاب در خانه پخش می شود.

مهمترین عامل تاثیرگذار در گرفتگی لوله های فاضلابی عدم رعایت شیب مناسب لوله ها است. چون کوچکترین خطا در شیب بندی لوله می تواند سرعت حرکت مواد فاضلابی را کم و زیاد کرده و مسیر لوله را ببندد.

راه حل رفع این مشکل

ابتدایی ترین راهکار برای رفع گرفتگی لوله های فاضلاب اقدام به باز کردن لوله با کمک مواد لوله بازکنی، تلمبه لوله بازکنی و فنر لوله بازکنی است. در نهایت اگر میزان گرفتگی لوله قدری زیاد بود که امکان باز کردن لوله با استفاده از روش های مرسوم وجود نداشت، باید لوله مسدود شده را از محل گرفتگی جدا کرده و آن را با لوله جدید تعویض کرد.

 • ترکیدگی لوله فاضلاب

ترکیدن لوله فاضلاب در ساختمان فاجعه آمیزترین اتفاق است که می تواند برای سیستم لوله کشی ایجاد شود. چون حجم زیادی خسارت به بنا وارد می کند و از طرفی برای انجام تعمیرات نیازمند وقت، انرژی و کلی هزینه است.

به طور معمول لوله های فاضلابی دچار ترکیدگی نمی شوند، مگر اینکه لوله از محل اتصال سست باشد یا دچار یخ دگی شود.

راه حل رفع این مشکل

تنها راه حل عملی برای تعمیر لوله فاضلاب ترکیده این است که بخش آسیب دیده را از سیستم لوله کشی ساختمان جدا کرده و با لوله فاضلابی جدید تعویض کنیم. تعویض و بازسازی لوله کشی فاضلاب پوشفیت ساده تر از دیگر لوله هاست، چون اتصال آن از طریق چفت شدن دو لوله در یکدیگر انجام می شود.

اما لوله فاضلابی پلیکا برای تعویض و بازسازی نیاز به چسب لوله دارد. در این بین تعویض لوله چدنی فاضلاب از دیگر لوله ها دشوارتر است، چون از طریق جوشکاری به هم متصل می شوند.

تعمیرات لوله کشی در مشهد 3

جمع بندی

در این مطلب به بررسی انواع مشکلاتی که می تواند در سیستم لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان ایجاد شود پرداختیم. مشکلاتی که نه تنها آسایش ساکنین را سلب می کنند، بلکه باعث وارد شدن خسارت های سنگین به سازه بنا می شوند.

استفاده از یک تیم حرفه ای و کاربلد در عیب یابی لوله کشی ساختمان و انجام تعمیرات لوله کشی بسیار مهم است و می تواند تضمین کننده عدم بازگشت مشکل در سیستم لوله کشی باشد.

انجام تعمیرات لوله کشی تنها یکی از خدمات ما در مجموعه تاسیسات 24 ساعته در شهر مشهد است که با تخصص و مهارت جمعی از تکنسین های تاسیساتی و با بالاترین سطح از کیفیت برای شما شهروندان مشهدی انجام می شود.

تعویض لوله کشی آب، فاضلاب، گرمایش، رادیاتور، حمام و توالت فرنگی تنها یکی از پروژه های تعمیرات لوله کشی است که توسط متخصصین ما در این مجموعه انجام شده است. عکس های این پروژه را می توانید در کلیپ زیر مشاهده کنید.

محل قرارگیری فیلم تعویض لوله کشی آب، فاضلاب، گرمایش، رادیاتور، حمام و توالت فرنگی

از کیفیت بالای خدمات تاسیساتی ما در این مجموعه همین بس که تمامی خدمات از جمله تعمیرات لوله کشی را به همراه گارانتی تضمین کیفیت برای شما انجام می دهیم تا اگر کوچک ترین ایرادی در سفارش خود مشاهده کردید ما همان پروژه را به صورت رایگان برایتان انجام دهیم.

در کلیپ زیر اعلام رضایت مندی سرکار خانم ریاحی را مشاهده می کنید که از بازسازی لوله کشی آب سرد و گرم، شوفاژ و نصب شیرآلات جدید ساختمان خود توسط متخصصین مجموعه ما بسیار راضی بوده اند.

محل قرارگیری فیلم رضایت مندی خانم ریاحی

بنابراین اگر شما شهروندان مشهدی برای انجام تعمیرات لوله کشی ساختمان خود نیاز به مجری متخصص دارید، کافیست همین الان با شماره های داخل سایت تماس بگیرید یا فرم درخواست سرویسکار متخصص را پر کنید.

تعمیرات لوله کشی در مشهد 4

خلاصه ای از آنچه در این مطلب گفتیم

 • از جمله مشکلات شایع در سیستم لوله کشی آب ساختمان به نشتی یا ترکیدگی لوله، یخ زدن لوله، زنگ زدگی، گرفتگی و افت فشار آب در لوله ها اشاره کرد.
 • چنانچه لوله آب ساختمان دچار ترکیدگی شده باشد، می توان بخش آسیب دیده لوله را از آن جدا کرده و لوله جدید را جایگزین نمود. اما اگر لوله های آب ساختمان قدیمی و پوسیده شده باشند، بهترین کار بازسازی لوله ها است.
 • تعمیر لوله آب زنگ زده تنها از طریق تعویض یا بازسازی آن امکان پذیر است و توصیه می شود در این مرحله از لوله پلیمری با مقاومت عالی در برابر ترکیدگی و پوسیدگی استفاده شود.
 • لوله های فاضلابی ساختمان ممکن است دچار ترکیدگی و گرفتگی شوند.
 • رفع گرفتگی لوله های فاضلابی از طریق مواد شیمیایی لوله بازکنی و ابزار لوله بازکن امکان پذیر است. اما تنها راه تعمیرات لوله کشی فاضلاب در زمان ترکیدگی لوله این است که کل سیستم را تعویض کنیم.

 

پرسش و پاسخ های متداول

 1. علت نشتی و ترکیدگی لوله آب ساختمان چیست؟

پوسیده شدن لوله ها، قرار گرفتن لوله ها در مجاورت یکدیگر، انقباض و انبساط لوله ها و کیفیت پایین لوله

 1. علائم ترکیدگی لوله آب ساختمان چه هستند؟

بالا رفتن قبض آب، کارکرد کنتور آب بدون باز بودن شیر، مشاهده علائم نم و پوسیدگی بر روی دیوار و کاهش فشار آب

 1. بهترین راه برای پیشگیری از وارد شدن آسیب به لوله کشی آب و فاضلاب چیست؟

استفاده از افراد لوله کش ماهر و متخصصین در اجرای اصولی لوله کشی بهترین راه حل در پیشگیری نیاز به تعمیرات لوله کشی است.

اشتراک گذاری این صفحه