اگر با سیستم لوله کشی فاضلاب در ساختمان خود دچار مشکل شده اید مطالعه این مطلب را از دست ندهید. زیرا ما قصد داریم تا در این مطلب در خصوص بازسازی لوله کشی فاضلاب توضیحاتی را بیان کنیم.

لوله کشی فاضلاب در هر ساختمانی نقش به سزایی در بهداشت و سلامت ساکنین ساختمان دارد. اگر کوچکترین نقصی در نحوه دفع آب ها و گازهای آلوده ساختمان ایجاد شود، می تواند آسایش و سلامت افراد را به خطر بیاندازد.

عوامل مختلفی می توانند باعث بازسازی لوله کشی فاضلاب در ساختمان شوند. در ادامه به چند مورد اشاره خواهیم کرد.

علل بازسازی لوله کشی فاضلاب:

 • نشتی لوله های فاضلاب
 • گرفتگی لوله های فاضلاب
 • انتشار بوی فاضلاب در ساختمان
 • تغییر نقشه لوله کشی فاضلاب در ساختمان
 • نشتی لوله های فاضلاب:

رایج ترین دلیل در بازسازی لوله های فاضلاب مواجه شدن با بروز نشتی در لوله ها است. معمولا نشتی لوله های فاضلاب به دلیل نشتی از محل اتصال لوله رخ می دهد.

همین مسئله لزوم استفاده از تخصص افراد با تجربه در اجرای لوله کشی فاضلاب در ساختمان را مشخص می کند، زیرا ادامه استفاده از لوله های فاضلابی در حالت نشتی می تواند خسارت های هنگفتی را به بنا وارد کند.

علائم نشتی لوله های فاضلابی:

 • انتشار بوی بد در ساختمان
 • زرد شدن دیوارها و سقف ساختمان

علت نشتی در لوله های فاضلابی:

نصب اشتباه لوله:

همانطور که در قسمت فوق نیز گفتیم یکی از دلایل بروز نشتی در لوله های فاضلابی نصب اشتباه لوله است که از این طریق مواد فاضلابی به دلیل فشار بالایی که دارند به مرور زمان از محل اتصال لوله که سست است به خارج از آن نشت می کنند.

کیفیت پایین لوله:

دلیل بعدی در بروز نشتی در لوله کشی فاضلاب کیفیت پایین لوله است. زیرا مواد فاضلابی دارای مقادیری مواد اسیدی هستند و اگر لوله در برابر مواد اسیدی مقاومت نداشته باشد با گذشت زمان لوله از داخل دچار خوردگی شده و نشتی در آن رخ می دهد.

نکته

بهترین لوله فاضلابی که می تواند در برابر خوردگی مقاومت داشته باشد لوله های پلیکا و پوشفیت هستند.

اجرای لوله کشی فاضلاب به صورت سنتی:

در نهایت علت بعدی در نشتی لوله های فاضلابی اجرای لوله ها در کف ساختمان به صورت سنتی است. در این صورت فشار بالای مصالح سبب شکستن لوله و در نهایت نشتی لوله می شوند.

 • گرفتگی لوله های فاضلاب:

بعد از بروز نشتی در لوله های فاضلابی عامل رایج دیگر در لزوم استفاده از بازسازی لوله های فاضلابی گرفتگی لوله است.

علائم گرفتگی لوله فاضلاب:

 • بالا زدن چاه آب فاضلابی
 • انتشار بوی بد فاضلاب در ساختمان

علل گرفتگی لوله فاضلاب:

عوامل مختلفی می توانند سبب گرفتگی لوله های فاضلابی شوند که از جمله می توان به عوامل زیر اشاره کرد:

 1. جذب رسوبات در لوله فاضلابی:

جذب رسوبات در لوله های فاضلابی به دلایل مختلفی رخ می هد:

بازسازی لوله کشی فاضلاب 1

 1. ورود اجسام خارجی به داخل لوله های فاضلابی

گاهی علت گرفتگی لوله های فاضلابی به دلیل ورود اجسام خارجی به داخل لوله به خصوص به داخل سیفون فاضلاب است.

 1. اتصال نادرست لوله:

منظور از اتصال نادرست لوله در این قسمت این است در هنگام نصب لوله سطح اتصال دو لوله با یکدیگر به اندازه کافی صیقل داده نشود. همین مسئله سبب ایجاد یک مانع در جهت حرکت مواد فاضلابی می شود.

با گذشت زمان این مانع بزرگتر و بزرگتر شده و در نهایت با انباشته کردن مواد فاضلابی بر روی هم سبب گرفتگی لوله فاضلابی در محل اتصال دو لوله به یکدیگر می شود.

 • انتشار بوی بد فاضلاب در ساختمان:

گاهی انتشار بوی بد فاضلاب در ساختمان به دلیل گرفتگی لوله های فاضلابی نبوده و این مسئله می تواند به سه دلیل رخ دهد:

نصب اشتباه لوله های ونت یا هواکش:

همانطور که می دانید فاضلاب فقط به آب های آلوده اتلاق نمی شود و گازهای آلوده تولید شده در سیستم فاضلابی نیز جزئی از فاضلاب ساختمان به شمار می آیند.

به منظور دفع این گازها از لوله های ونت یا هواکش در سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان ها استفاده می شود، ولی گاهی به دلیل نصب اشتباه لوله های ونت خشک و تر در فاضلاب گازهای فاضلابی از ساختمان خارج نمی شود و به درون فضای داخلی نفوذ می کنند.

بازسازی لوله کشی فاضلاب 2

به منظور اجرای لوله کشی لوله های هواکش باید در هنگام نصب این لوله ها در سیستم فاضلاب ساختمان لوله را تا ارتفاع مشخصی از سطح پشت بام ساختمان بالا برد و همچنین باید انتهای لوله را به سمت پایین خم کرد تا گازهای فاضلابی به داخل ساختمان برگشت نکنند.

عدم نصب سیفون در سیستم فاضلابی:

نقش مهم و عمده سیفون در سیستم فاضلابی این است که جلوی برگشت گازهای آلوده و جانوران موذی را به داخلی ساختمان می گیرد و این کار را با داشتن حجم مشخصی از آب در درون گلوگاه خود انجام می دهد.

حال اگر در درون سرویس بهداشتی از سیفون استفاده نشود گازهای فاضلابی به راحتی به درون ساختمان برگشت می کنند.

ترکیدگی یا نشتی لوله های فاضلابی:

همانطور که در قسمت ترکیدگی لوله های فاضلابی گفتیم ممکن است انتشار بوی بد در ساختمان به دلیل ترکیدگی لوله های فاضلابی باشد، که در این صورت باید هرچه زودتر به منظور رفع نشتی لوله اقدام کرد.

 • تغییر نقشه لوله کشی فاضلاب در ساختمان:

یک دلیل دیگر در بازسازی لوله های فاضلابی تغییر نقشه کاربری از فاضلاب است که معمولا به دلیل افزودن یک سرویس بهداشتی، حمام و یا سینک ظرفشویی جدید باید به لوله کشی فاضلاب قبلی لوله های جدید را از طریق بازسازی اضافه کرد.

نحوه بازسازی لوله کشی فاضلاب:

نحوه بازسازی لوله کشی فاضلاب بر اساس علت بازسازی لوله کشی و همچنین شکل لوله کشی فاضلاب در ساختمان متفاوت است.

به منظور توضیحات بیشتر در این خصوص می توان گفت لوله کشی فاضلاب در ساختمان ها به دو صورت لوله کشی سنتی و لوله کشی زیر سقفی قابل اجرا است.

بازسازی لوله کشی فاضلاب در روش سنتی:

برای بازسازی لوله های فاضلابی در این روش باید به منظور دسترسی به لوله آسیب دیده کف ساختمان را حفر کنیم که این کار مستلزم صرف هزینه و وقت است. همین مسئله سبب شده که لوله کشی فاضلاب به روش سنتی زیاد مورد تایید و استقبال نباشد.

بعد از دسترسی به لوله آسیب دیده یا گرفته می توان با استفاده از لوله جدید لوله قبلی را بازسازی کرد و دوباره سطح خارجی لوله را با کمک مصالحی مانند سیمان پوشاند.

بازسازی لوله کشی فاضلاب در روش زیر سقفی:

در صورتی که لوله های فاضلابی در روش زیر سقفی دچار مشکل شده باشند، می توان کار بازسازی لوله ها را بدون هیچ گونه حفاری و خراب کاری اجرا کرد. به این صورت که لوله های پنهان شده در کناف بالای سقف ساختمان را با برداشتن کناف پیدا کرده و کار بازسازی لوله را انجام می دهیم.

بازسازی لوله کشی فاضلاب 3

نحوه بازسازی لوله کشی فاضلاب به دلیل نشتی لوله:

به منظور رفع نشتی لوله فاضلاب باید ابتدا محل دقیق نشتی در لوله مشخص شود و سپس بر اساس نوع لوله به بازسازی لوله اقدام کرد.

لوله های مختلفی در سیستم فاضلاب ساختمان به کار گرفته می شوند که از آن جمله می توان به لوله های چدنی، لوله های فلزی، لوله های پلیکا و لوله های پوشفیت اشاره کرد.

به عنوان مثال در صورتی که از لوله چدنی در سیستم قبلی فاضلاب استفاده شده باشد، می توان لوله آسیب دیده که دچار نشتی شده است را با کمک اتصال لوله چدنی جدید به لوله قبلی بازسازی کرد.

بازسازی لوله کشی فاضلاب 4

البته از آن جا که اتصال لوله های چدنی به یکدیگر سخت و پرهزینه است، می توان از گزینه اتصال لوله چدنی به لوله پلیکا استفاده کرد. در این صورت میزان هزینه و سختی انجام کار نصب و بازسازی لوله بسیار کاهش پیدا می کند.

نحوه بازسازی لوله فاضلابی به دلیل گرفتگی لوله:

در صورت مواجه شدن با گرفتگی لوله ابتدا باید مانند رفع نشتی لوله محل دقیق گرفتگی در لوله مشخص شود و سپس با استفاده از روش های باز کردن لوله به رفع انسداد لوله پرداخت.

نحوه بازسازی لوله فاضلابی به دلیل انتشار بوی بد فاضلاب:

در صورتی که بازسازی لوله به دلیل نصب اشتباه لوله هواکش و عدم نصب سیفون و در نتیجه انتشار بوی بد در ساختمان باشد، می بایست لوله هواکش را در شکل درست و اصولی خود نصب کنید و برای اجرای این کار می توانید از لوله کش ساختمان کمک بگیرید.

نحوه بازسازی لوله کشی فاضلاب به دلیل تغییر نقشه لوله کشی:

می توانیم چگونگی بازسازی لوله کشی فاضلاب در ساختمان را بر اساس اینکه بازسازی جزئی است یا کلی در ساختمان اجرا کنیم.

به عنوان مثال ممکن است کل ساختمان در حال بازسازی باشد در این صورت می توان نحوه لوله کشی فاضلاب را در ساختمان جدید به صورتی کاملا متفاوت از شیوه قبلی اجرا کرد که بهترین شیوه لوله کشی فاضلاب در این حالت استفاده از لوله های پوشفیت به صورت زیرسقفی است.

اما اگر فقط قصد بازسازی مقطعی مانند اضافه کردن یک سرویس بهداشتی جدید به ساختمان را داشته باشیم دیگر نیازی به کنده کاری کلی در ساختمان نیست مگر اینکه بعد از بررسی لوله ها متوجه وجود مشکلات اساسی در کلیه لوله ها شویم در این صورت باید کل مسیر لوله کشی را بازسازی کنیم.

در ادامه به منظور توضیحات بیشتر در این خصوص به یک نمونه از سوابق کاری انجام شده توسط گروه تاسیسات 24 ساعته به منظور بازسازی لوله کشی فاضلاب در ساختمان اشاره می کنیم.

در یکی از پروژه های صورت گرفته توسط همکاران ما در خیابان گیشا و به در خواست مهندس نیکخواه کل سیستم فاضلاب، آب و گرمایش ساختمان به دلیل بازسازی کلی در ساختمان مورد بازسازی قرار گرفتند.

در این ساختمان نقشه کلی ساختمان تغییر کرده بود و در نقشه جدید قرار بر این بود که سرویس بهداشتی ایرانی به فرنگی تبدیل شود. از طرفی کلیه لوله های فاضلابی از جنس چدنی بودند و همه لوله ها دچار پوسیدگی شده بودند.

در بازسازی جدید از لوله های پلیکا به جای لوله های چدنی قبلی در سیستم فاضلابی استفاده شد و از آن جا که قرار بود از توالت فرنگی وال هنگ استفاده شود در نتیجه لوله های فاضلابی به صورت افقی در ساختمان اجرا شدند. شما می توانید به منظور مطالعه متن کامل این پروژه اینجا کلیک کنید.

بازسازی لوله کشی فاضلاب 5

همانطور که ملاحظه کردید تشخیص علت بازسازی لوله کشی فاضلاب و در کنار آن اجرای بازسازی لوله کشی کار بسیار تخصصی است که باید با دقت و با استفاده از تجربه کافی در این زمینه انجام گیرد.

لذا از آن جا که بازسازی لوله کشی فاضلاب یکی از تخصص های ما در گروه تاسیسات 24 ساعته است، پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد انجام بازسازی لوله کشی فاضلاب ساختمان خود را دارید همین الان از هر نقطه از تهران به منظور ثبت سفارش و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # جمشیدی 1396-09-12 22:33
سلام لوله کشی فاضلاب انجام دادم میخوام ازمایشش کنم که نشتی نداشته باشه چجوری میتونم اینکارو کنم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1396-09-13 22:09
سلام دوست گرامی، آزمایش را می‌توان با آب، هوای فشرده و دود انجام داد که رایج‌ترین روش استفاده از آب است. روش کار به این صورت است که تمام دهانه‌های باز را توسط توپی لوله فاضلاب می‌بندیم و آب را وارد لوله‌های فاضلاب میکنیم تا کاملاً از آب پر شوند. محلهای اتصال را با دقت بررسی کرده و در صورت وجود نشتی به رفع آن می‌پردازیم و آزمایش را مجدداً تکرار کرد. 
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جمال 1396-09-23 22:40
سلام ، برای لوله های فاضلاب چرا بهتر از لوله های پلاستیکی و اهنی استفاده کرد؟چرا از لوله سیمانی استفاده نمیشه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1396-09-28 11:14
سلام دوست گرامی،جمع آوری فاضلاب عمدتا از لوله های آهنی و پلاستیکی استفاده می شود.لوله های آزبست سیمان و لوله های بتونی نیز در جمع آوری فاضلاب کاربرد دارند البته استفاده این نوع از لوله ها به دلیل مشکلات زیست محیطی و تعمیر و نگهداری پر هزینه رو به انقراض است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سروش 1397-01-20 18:47
سلام.
ممنون میشم راهنمایی کنید که آیا برای اصلاح لوله کشی فاضلاب می توانیم از لوله های پوش فیت استفاده کنیم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-01-21 15:23
سلام.
بله، لوله های پوش فیت کاملا از جنس پولیکا هستند و با لوله های پولیکا همخوانی دارند و با استفاده از تبدیل می توانیم آن ها را به سیستم لوله کشی پوش فیت تغییر بدیم.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد