یکی از مشکلاتی که ساکنین واحدها با آن مواجه هستند، کار نکردن پمپ آب است؛ در حالیکه مشکلی در اتصال پمپ به برق وجود ندارد. در این شرایط ممکن است این سوال مطرح شود که چرا پمپ آب باوجود برق دار بودن اصلاً کار نمی کند؟

مشکل کار نکردن پمپ آب با وجود برق دار بودن دلایل متنوعی می تواند داشته باشد که اگر تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید، تمامی دلایل این مشکل را از لابلای سوالات مخاطبین گرامی بررسی کرده و روش حل آن ها را به شما توضیح می دهیم.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

بعضی از کاربران محترم سایت، به دنبال علت این مشکل و راهکار های رفع آن بودند. نظرات و سوالات دو کاربر عزیز را با هم مرور می کنیم:

سوال 1:

"سلام، پمپ خانگی دارم، برق داخلش هست ولی کار نمیکنه. مشکلش چیه؟"

سوال 2:

"سلام، پمپ خانه ما از نوع منبع دارها است. حدودا روزی یک بار وقتی شیر را باز میکنیم، پمپ روشن نمی شود و باید یک ضربه به اتومات بزنیم تا دوباره راه بیفتد. لطفا راهنمایی کنید"

با توجه به این موضوع، بر آن شدیم که مجموعه عوامل روشن نشدن پمپ را علی رغم برق دار بودن آن، بررسی کنیم. لیست عوامل، توضیح آنها و راهکارهای پیشنهادی مربوط به هر یک مطابق زیر معرفی می شود:

 • کیفیت نامناسب قطعات

بسیاری از پمپ های موجود در بازار از نوع چینی هستند. در شمار زیادی از این پمپ ها، کیفیت قطعات مناسب نبوده و پلاتین ها پس از مدتی می چسبند (پلاتین چسباندن) و باعث کار نکردن پمپ می شود.

در مواردی هم فاصله قطعه پلاتینی با قطعه مجاورش کم شده و عملکرد پمپ مختل می شود که با وارد آوردن ضربه ای این فاصله می تواند دوباره بیشتر گردد.

توجه داشته باشید که خاموش شدن مکرر پمپ آب یکی دیگر از مشکلات شایع تاسیسات ساختمان است که در مقاله علت خاموش روشن شدن مکرر پمپ آب خانگی این مشکل را به تفصیل واکاوی کرده ایم.

دلیل کار نکردن پمپ آب با وجود برق دار بودن 2

شکل 1 یکی از تکنسین های فنی تیم تاسیسات 24ساعته در حال سرویس قطعات پمپ آب خانگی

توجه: گاهی هم دیافراگم پمپ معیوب می شود که با تعویض آن می توان، پمپ را دوباره راه اندازی کرد. همچنین، در بعضی اوقات، پمپ آب در طبقات بالا روشن نمی شود. اگر شما هم با این مشکل برخورد کرده اید، توصیه می کنیم که مطالب ارائه شده در مقاله علت روشن نشدن پمپ آب در طبقات بالا و راه حل را مطالعه فرمایید.

 

دلیل کار نکردن پمپ آب با وجود برق دار بودن 1

شکل 2 تکنسین تاسیسات 24 ساعته در حال تعمیر پمپ آب

 • تنظیم نبودن کلید اتوماتیک / خرابی کلید اتوماتیک یا دیجیتال

این کنترلرها که وظیفه کنترل فشار آب مصرفی و روشن بودن پمپ ها را بر عهده دارند، در صورت خرابی، بایستی تعویض شوند. در کلیپ زیر آقای مهندس اسماعیلی به شما خواهند گفت که علائم خرابی و تنظیم نبودن کلید اتوماتیک پمپ آب چه هستند و چگونه می توان آن ها را برطرف کرد.

توضیح: یکی از مشکلات اساسی پمپ ها، خرابی زود هنگام اتومات ها است. آمپر مورد نیاز در هنگام استارت، گاهاً بسیار بیشتر از آمپر اسمی الکتروموتور است و همین مساله عمر کنتاکت های اتومات را بسیار کاهش می دهد.

با مطالعه مطالب تعمیر و سرویس پمپ آب خانگی و منبع و مشکلات پمپ آب خانگی می توانید با نکات کلی مربوط به عیب یابی و سرویس این تجهیزات آشنا شوید.

هنگامی که فشار باد منبع تحت فشار کم می شود، ظرفیت مفید منبع با کاهش مواجه شده و با روشن شدن پمپ، سریعا فشار به حد بالای خود رسیده و باعث خاموش شدن پمپ می شود. وقتی آب مقداری مصرف می شود، فشار دوباره کم شده و پمپ استارت می زند.

لازم به ذکر است که در کنار پمپ آب خانگی، منبع یا مخزن تحت فشار، یکی از اجزای مهم سیستم تاسیسات ساختمان به شمار می رود که در مطلب کار مخزن تحت فشار چیست مکانیزم این تجهیزات را بررسی کرده ایم.

همین مساله، باعث افزایش تعداد دفعات استارت استاپ سریع پمپ می شود که از بین رفتگی سریع کنتاکت های اتومات و افزایش احتمال چسبیدن پلاتین و عملکرد یکسره پمپ را بدنبال دارد که ممکن است به داغ شدن موتور و حتی سوختن آن نیز منجر شود. 

کلیپ زیر را تماشا کنید تا بهتر با مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی و نحوه عملکرد این وسیله آشنا شوید.

"

"

اگر به دنبال یافتن علت های احتمالی یکسره کار کردن پمپ ها هستید، مطلب علت یکسره شدن پمپ آب خانگی به علت خرابی شیر یک طرفه را حتما مطالعه نمایید. همچنین کلیپ زیر می تواند به شما کمک کند تا دلیل یکسره شدن پمپ آب ساختمان خود را شناسایی کنید.

"

"

گاهاً اتفاق می افتد که تنظیم این کنترلرها به درستی انجام نمی شود و پمپ در فشار تنظیم شده نمی تواند استارت بزند و کار کند. با تنظیم درست این فشار با توجه به نیاز آبی هر ساختمان، می توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد.

دلیل کار نکردن پمپ آب با وجود برق دار بودن 4

شکل3 تکنسین فنی در حال عیب یابی و تعمیر پمپ آب خانگی در یکی از پروژه ها

 • هواگیری اولیه ناکافی

توضیح:

رفع عیب: در صورتی که علت روشن نشدن، ورود هوا به شبکه آب باشد، ابتدا، باید هوای پمپ، لوله ها و شیرها تخلیه شود و سپس نقاط مرتفع در خط مکش پمپ اصلاح شود.

کلیپ زیر را تماشا کنید تا با توضیحاتی که آقای مهندس اسماعیلی داده اند با نحوه هواگیری پمپ آب و دلیل اهمیت آن بیشتر آشنا شوید.

"

"

 • گرفتگی مجرای عبوری سیال

در این صورت لازم است مجرای عبوری بررسی و گرفتگی آن برطرف شود. با مشاهده کلیپ زیر خواهید دانست که تاثیر ورود آب کثیف و رسوب دار به پمپ آب چیست و چگونه می توان مانع از ورود رسوبات شد.

 • عیوب مکانیکی

ابتدا لازم است که پروانه و محور پمپ بررسی شود و چنانچه دارای سایش و پوسیدگی باشد، قطعات را تعویض کرد. خرابی  پروانه پمپ یکی از علل شایع هست که در صورت امکان فرآیند سرویس آن انجام می شود و در غیر اینصورت، بایستی تعویض گردد.

در کلیپ زیر آقای مهندس اسماعیلی به شما خواهند گفت چه عواملی باعث خرابی پروانه پمپ آب می شوند.

"

"

همچنین فیلم زیر را تماشا کنید تا بدانید دیگر خرابی ها و مشکلات رایج پمپ آب و منبع چه هستند؟

"

"

 

جمع بندی

در این مطلب به بررسی علل اصلی کار نکردن پمپ آب باوجود برق دار بودن آن پرداختیم، اما همانطور که از توضیحات داده شده می توان برداشت کرد، پیدا کردن علت اصلی این مشکل و از همه مهمتر رفع اصولی آن نیاز به تخصص و مهارت مجری تعمیرکار پمپ آب دارد.

به همین دلیل در این بخش قصد داریم یکی از حرفه ای ترین گروه های تاسیساتی را به شما معرفی کنیم که با کمک جمعی از تکنسین های پمپ آب به تعمیر و عیب یابی انواع پمپ آب خانگی می پردازند. تمامی متخصصن این مجموعه آموزش های لازم برای عیب یابی و سرویس پمپ آب و منبع را گذرانده اند و می توانند با دانش بالای خود پمپ آب شما را سریعاً عیب یابی و تعمیر کنند.

مهمتر از همه اینکه گروه تاسیسات 24 ساعته همه خدمات تاسیساتی خود از جمله تعمیر و سرویس پمپ آب و منبع را به همراه گارانتی به مشتریان ارائه می دهد، بنابراین می توانید با خاطری آسوده به تخصص و مهارت مجریان این گروه اعتماد کنید.

برای ثبت سفارش تعمیر کار نکردن پمپ آب خود باوجود برق دار بودن، کافیست همین الان فرم درخواست سرویسکار متخصص را پر کنید و یا با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

 

خلاصه ای از آنچه در این مطلب گفتیم

 • از جمله عوامل موثر در کار نکردن پمپ آب با وجود برق دار بودن آن می توان به کیفیت نامناسب قطعات، تنظیم نبودن و یا خرابی کلید اتوماتیک پمپ آب، هواگیری اولیه ناکافی، گرفتگی مجرای عبوری سیال، خرابی پروانه و نقص در محور پمپ اشاره کرد.
 • کیفیت نامناسب قطعات پمپ آب می تواند باعث پلاتین چسباندن و روشن و خاموش شدن مکرر پمپ آب شود.
 • یکی از مشکلات اساسی پمپ ها، خرابی زود هنگام اتومات ها است. آمپر مورد نیاز در هنگام استارت، گاهاً بسیار بیشتر از آمپر اسمی الکتروموتور است و همین مساله عمر کنتاکت های اتومات را بسیار کاهش می دهد.
 • در صورتی که علت روشن نشدن، ورود هوا به شبکه آب باشد، ابتدا، باید هوای پمپ، لوله ها و شیرها تخلیه شود و سپس نقاط مرتفع در خط مکش پمپ اصلاح شود.

 

پرسش و پاسخ های متداول

 1. دلیل افت کارکرد پمپ آب در طول شب چیست؟

به احتمال زیاد منبع آب بسته است.

 1. چرا پمپ آب اتومات نمی کند؟

خرابی کلید اتوماتیک و شکستن پروانه پمپ دو عامل موثر در عدم اتومات کردن پمپ هستند.

 1. چرا پمپ آب هر چند روز یک بار به صورت خودکار خاموش می شود؟

تنظیم نبودن کلید اتوماتیک، سوختن خازن پمپ، گیرپاچ بودن بوش و از کار افتادن کفی پمپ

 1. چرا در زمان باز کردن شیر آب دستشویی پمپ کار می کند، اما بعد از باز کردن شیرهای آب مصرفی دیگر پمپ همچنان خاموش است؟

به احتمال زیاد شیرآلات مصرفی دیگر در ساختمان رسوب گرفته اند که کمبود فشار آب را حس نکرده و در نتیجه پمپ روشن نمی شود.

 1. علت روشن نشدن پمپ آب با وجود وصل بودن برق آن چیست؟

خرابی کلید اتوماتیک، رسوب گرفتن پمپ آب، شکستن پروانه پمپ، تنظیم نبودن کلید اتوماتیک

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد و شیراز فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 50.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

1. در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.

2. با شماره های قسمت تماس با ما، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

نظر سرکارخانم آقاجانی در مورد تجربه استفاده از خدمات ما در زمینه تعمیر پمپ آب

 
اشتراک گذاری این صفحه