به منظور تکمیل مطلب تعمیر پرشر سوئیچ پمپ آب قصد داریم تا در ادامه در خصوص نحوه نصب و تعویضپرشر سوئیچ پمپ آب توضیحاتی را بیان کنیم.

همانطور که می دانید پرشر سوئیچ پمپ آب اهمیت بسیار بالایی در روند کار پمپ آب خانگی و مخزن تحت فشار آن و همچنین افزایش طول عمر سیستم دارد.

این قطعه به محض احساس کردن نیاز پمپ به آب اضافی کار خود را آغاز می کند و با روشن کردن پمپ، آب مورد نیاز را در داخل مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی ذخیره می کند.

بنا به همین توضیحات ساده اهمیت سالم بودن پرشر سوئیچ پمپ آب کاملا مشخص می شود، زیرا در واقع روشن و خاموش شدن پمپ ارتباط مستقیم به فرمان پرشر سوئیچ دارد.

قبلا با دلایل خراب شدن پرشر سوئیچ پمپ آب و نحوه تعمیر آن آشنا شده اید، حال در این مطلب قصد داریم تا در خصوص نحوه نصب و تعویض پرشر پرشر سوئیچ پمپ آب بیشتر صحبت کنیم.

نصب و تعویض پرشر سوئیچ پمپ آب 1

نحوه نصب و تعویض پرشر سوئیچ پمپ آب

برخی مواقع مشکلات مربوط به فنر، بدنه و حتی دیافراگم پرشر سوئیچ پمپ آب به قدری زیاد است که با تعمیر آن مشکل رفع نشده و راهی جز تعویض و نصب پرشر سوئیچ جدید برای پمپ آب باقی نمی ماند.

نصب و تعویض پرشر سوئیچ پمپ آب دارای چند مرحله می باشد که به صورت جداگانه در این متن به آنها اشاره کرده ایم:

مرحله اول: نحوه تعویض پرشر سوئیچ پمپ آب

 1. ابتدا برق سیستم را از منبع برق آن به طور کامل قطع کنید.
 2. حال با کمک باز کردن شیر تخلیه تعبیه شده در قسمت زیرین مخزن تحت فشار پمپ، آب داخل مخزن را به طور کامل خالی کنید.
 3. در این مرحله با کمک پیچ گوشتی پیچ های موجود بر روی درپوش پرشر سوئیچ پمپ آب را باز کنید.
 4. بعد از کسب اطمینان از قطع بودن کامل برق در سیستم به باز کردن سیم های اتصال دهنده پرشر سوئیچ پمپ آب اقدام کنید.
 5. بعد از قطع کردن سیم های پرشر سوئیچ پمپ آب می توانید آن را از سیستم جدا کنید.
نکته!

به شکل و نحوه قرارگیری سیم های پرشر سوئیچ پمپ آب بر روی سیستم به خوبی دقت کرده و سپس اقدام به باز کردن آن ها کنید تا در زمان نصب پرشر سوئیچ پمپ آب جدید و اتصال سیم های آن به مشکل برنخورید.

مرحله دوم: نحوه چک کردن فشار هوا در داخل مخزن تحت فشار

قبل از اینکه برای نصب پرشر سوئیچ پمپ آب جدید بر روی سیستم اقدام کنید، باید میزان فشار مخزن تحت فشار را بررسی کنید تا در آینده با هیچ مشکلی در روند کار پمپ آب و پرشر سوئیچ آن مواجه نشوید.

برای این منظور:

 • همانطور که در قسمت فوق نیز گفتیم، اتصال برق سیستم پمپ آب را به کلی قطع کرده و تمام آب داخل مخزن را تخلیه کنید.
 • حال شیر هوای مخزن تحت فشار پمپ آب را که معمولا در قسمت بالای آن قرار دارد، یافته و با کمک فشار سنج میزان فشار هوای داخل مخزن را اندازه بگیرید.

نصب و تعویض پرشر سوئیچ پمپ آب 2

 • توجه داشته باشید که میزان فشار داخل مخزن تحت فشار پمپ آب در زمان خالی بودن آن از آب باید
  2 psi کمتر از میزان فشار پمپ در زمان روشن شدن باشد.

در نتیجه چنانچه میزان فشار کمتر یا بیشتر از حد استاندارد آن باشد، به این معنی است که پمپ وارد چرخه کار کوتاه می شود، به این صورت که پمپ دائما روشن و خاموش خواهد شد.

این مشکل سبب بالا رفتن میزان مصرف برق در سیستم و خراب شدن پمپ و حتی پرشر سوئیچ پمپ آب خواهد شد.

به منظور تنظیم کردن فشار هوا یا باد درون مخزن تحت فشار در حالت خالی بودن آن بر اساس توضیحات ذیل اقدام کنید:

 • چنانچه میزان فشار مخزن تحت فشار بیش از حد استاندارد یعنی 2 بار کمتر از فشار cut-in یا آغاز به کار پمپ آب باشد، باید باد مخزن یا تیوپ داخل آن را تا زمان رسیدن به حد مجاز فشار خالی کنیم.
 • در صورتی که میزان فشار مخزن تحت فشار بسیار کمتر از حد استاندارد باشد، با کمک کمپرسور هوا باد آن را تنظیم می کنیم.
نکته مهم!

چنانچه مخزن تحت فشار هوای وارد شده به داخل خود را نگه نداشت و همچنان میزان فشار مخزن پایین بود، به این معنی است که مخزن تحت فشار یا تیوپ داخل آن دچار مشکل شده و نیاز به تعویض دارد.

توجه به این نکته نیز ضروری است که اگر در زمان کاستن فشار داخل مخزن، آب نیز به همراه هوا از آن خارج شد، نشانه دیگری در وجود مشکل در مخزن تحت فشار پمپ آب می باشد. بنابراین باید به بررسی سالم یا معیوب بودن مخزن تحت فشار پرداخت.

مرحله سوم: نحوه نصب پرشر سوئیچ پمپ آب جدید

 1. با کمک سمباده قسمت سری فلزی سیم های کابل های برق سیستم را از هرگونه جرم تمیز کنید تا هیچ گونه اختلالی در جریان برق پرشر سوئیچ ایجاد نشود.
 2. حال چند دور نوار لوله را به دور ورودی لوله آبی که قرار است پرشر سوئیچ بر روی آن نصب شود با دقت می بندیم.

نکته مهم در این قسمت این است که مراقب باشید نوار به قدری نباشد که ورودی لوله را مسدود کند، در غیر این صورت عملکرد پرشر سوئیچ به مشکل برمی خورد.

نصب و تعویض پرشر سوئیچ پمپ آب 3

 1. اکنون زمینه کار برای نصب پرشر سوئیچ پمپ آب جدید بر روی سیستم کاملا آماده است.

برای این منظور ابتدا کاور پرشر سوئیچ را از طریق باز کردن پیچ های آن باز می کنیم و بدنه پرشر سوئیچ را از قسمت ورودی آن بر روی لوله آب ورودی به پمپ قرار داده و با کمک آچار فرانسه اتصال آن دو را محکم می کنیم.

لازم به ذکر است که نحوه نصب پرشر سوئیچ دانفوس نیز مانند دستورالعمل های ذکر شده در قسمت فوق در خصوص نحوه نصب پرشر سوئیچ پمپ آب است.

نصب و تعویض پرشر سوئیچ پمپ آب 4

 1. بعد از اتصال بدنه پرشر سوئیچ به لوله حال نوبت به نصب برق پرشر سوئیچ پمپ بر روی سیستم می رسد.

برای این کار کابل برق اتصال پرشر سوئیچ به موتور پمپ را وصل کرده و سپس چهار عدد سیم های برق این قطعه را بر اساس شکل اولیه آن متصل می کنیم.

به این صورت که سیم های موتور را به ورودی های 2 و 3 و سیم های برق منبع را به ورودی های 1 و 4 بر روی پرشر سوئیچ پمپ آب می بندیم.

توجه داشته باشید که در هنگام بستن سیم ها باید اتصال فلز به فلز برقرار باشد، یعنی قسمت فلزی سیم را به فلز ورودی پرشر سوئیچ وصل می کنیم.

نصب و تعویض پرشر سوئیچ پمپ آب 5

 1. حال نوبت تنظیم کردن فشار پمپ آب خانگی از طریق سوئیچ فشار آن می رسد که در اکثر موارد این قطعه توسط کارخانه تنظیم شده است.
 2. در انتها کاور پرشر سوئیچ را در جای خود بسته و با روشن کردن سیستم نحوه کار کردن این قطعه در روشن و خاموش کردن پمپ آب بررسی می کنیم.

نصب و تعویض پرشر سوئیچ پمپ آب 6

شما می توانید تنها با توجه به اطلاعات بیان شده در این مطلب به نصب و تعویض پرشر سوئیچ پمپ آب خود اقدام کنید.

با این حال چنانچه نیاز به هرگونه مشاوره و کمک در این زمینه داشتید، می توانید با همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته از سراسر تهران تماس گرفته و سفارش خود را در زمینه سرویس و تعمیر پمپ آب خانگی ثبت کنید.

منابع انگلیسی:

منبع 1 منبع 2

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد