در ادامه مطلب نصب پمپ آب خانگی و منبع این بار قصد داریم تا نحوه تنظیم فشار پمپ آب خانگی را برای شما توضیح دهیم.

سویچ فشار چیست؟

بدون سویچ فشار و فشار سنج پمپ آب خانگی به صورت یک سره کار می کند و با اولین شیر آبی که در داخل ساختمان باز می شود، میزان فشار در مخزن یا منبع آب کم شده و در نتیجه پمپ آب روشن می شود و شروع به فعالیت می کند و بعد از بستن شیر آب نیز به کار خود ادامه می دهد.

نحوه تنظیم فشار پمپ آب خانگی 1

زیرا هیچگونه فرمانی مبنی بر کاهش یا افزایش فشار برای خاموش شدن پمپ ارسال نمی شود. فشار سنج در بیشتر پمپ های آب خانگی حداکثر بر روی 6 بار و حداقل 2 بار تنظیم شده است.

زمانی که فشار در داخل مخزن پمپ آب خانگی یا منبع کمتر از 2 بار می رسد، پمپ آب خانگی با استفاده از سویچ فشار روشن شده و شروع به پمپاژ کردن آب به داخل مخزن می نماید و زمانی که فشار آن تا 6 بار برسد، سویچ فشار پمپ را خاموش می کند.

محل قرارگیری سویچ فشار:

سویچ فشار به وسیله سیم پیچی داخلی به جعبه کنترل یا ست کنترل پمپ آب متصل شده است و این جعبه در محلی بین پمپ آب و خط لوله اصلی آب ساختمان تعبیه شده است. معمولا سعی می شود کمترین میزان فاصله بین سویچ فشار و پمپ آب وجود داشته باشد.

سوییچ فشار به شکل غیرفعال در درون سیستم قرار داد و فعالیت آن فقط زمانی که فشار آب در پمپ آب خانگی کم یا زیاد شود آغاز شده و با رسیدن به فشار مطلوب دوباره در حالت غیرفعال خود باز می گردد.

برخی سویچ های فشار با استفاده از فشار دیافراگمی حاصل از پیستون و فنر فشار در داخل خط لوله پمپ آب خانگی قرار می گیرند. تنظیم فنر فشار با استفاده از پیچ تنظیم صورت می گیرد.

در بعضی از ست های کنترل فشار یک عدد پیچ تنظیم وجود دارد، که افزایش یا کاهش فشار پمپ با استفاده از همان یک عدد پیچ صورت می گیرد و در برخی مدل ها دو عدد پیچ تنظیم فشار وجود دارد که با استفاده از یکی از آن ها فشار را کم یا زیاد شده و با استفاده از یکی دیگر میزان دلتای فشار را تنظیم می کنند.

نحوه تنظیم فشار پمپ آب خانگی 2

حال در ادامه به منظور ارائه توضیحات لازم در خصوص نحوه تنظیم فشار در پمپ آب خانگی چگونگی تنظیم کردن سوییچ فشار را برای شما بیان خواهیم کرد.

زیرا گاهی میزان فشار در پمپ آب خانگی بنا به دلایلی همچون باز بودن چند عدد شیر آب به طور همزمان در ساختمان، ترکیدگی در لوله آب، جذب رسوبات در لوله های ساختمان، وجود هوا در داخل سیستم پمپ آب خانگی و غیره افزایش یا کاهش پیدا می کند.

علائم تنظیم نبودن فشار در پمپ آب خانگی:

در صورت مشاهده یکی از علائم فوق باید به دنبال تنظیم دوباره یا ریست کردن میزان فشار در پمپ آب خانگی با استفاده از ست کنترل فشار یا سوییچ کنترل فشار دستگاه باشید.

نحوه تنظیم فشار پمپ آب خانگی:

مرحله اول:

ابتدا به منظور حفظ امنیت باید اتصال پمپ آب خانگی به برق را قطع کنید. سپس با استفاده از پیچ گوشتی تمامی پیچ های موجود بر روی بدنه ست کنترل فشار یا سوییچ کنترل فشار را باز کنید تا درپوش ست برداشته شود.

مرحله دوم:

اگر ست کنترل فشار در دستگاه دارای یک عدد پیچ تنظیم فشار باشد، همانطور که در قسمت فوق گفتیم می توان از همان پیچ برای تغییر cut-on و cut-off یا فشار قطع و وصل پمپ استفاده کرد.

توجه

اندازه تغییر فشار به میزان 2 تا 2/1 بار به اندازه هر دفعه پیچاندن پیچ تنظیم است.

در این حالت باید پیچ تنظیم را در جهت عقربه های ساعت بچرخانیم تا فشار پمپ آب خانگی برای حالت قطع و وصل پمپ افزایش پیدا کند.

در مقابل اگر پیچ تنظیم را برخلاف عقربه های ساعت بچرخانیم میزان فشار قطع و وصل پمپ آب خانگی کاهش پیدا می کند.      

تنظیم فشار در ست کنترل فشار که دارای دو عدد پیچ تنظیم فشار است به این صورت است که پیچ تنظیم که فنر بزرگتری دارد، میزان فشار قطع و وصل پمپ آب خانگی را تنظیم می کند.

در این مدل نیز مانند مدل قبلی چرخاندن پیچ تنظیم به جهت عقربه های ساعت سبب افزایش فشار پمپ آب خانگی و چرخاندن پیچ تنظیم فشار در خلاف جهت عقربه های ساعت سبب کاهش فشار پمپ آب خانگی خواهد شد.

نقش پیچ تنظیم با فنر کوچک تر در این مدل کنترل اختلاف فشار یا دلتای فشار در پمپ آب خانگی است و با چرخاندن این پیچ در جهت عقربه های ساعت میزان فشار cut-off یا قطع پمپ آب بالا می رود.

نحوه تنظیم فشار پمپ آب خانگی 3

نکته: هرگز میزان فشار cut-off را کمتر از فشار cut-on تنظیم نکنید. در غیر این صورت پمپ آب خانگی وارد چرخه کار بدون توقف شده و دائما مشغول به کار می شود که همین مسئله سبب وارد شدن آسیب به دستگاه خواهد شد.

میزان فشار وصل یا cut-on پمپ آب خانگی نباید کمتر از 2 بار و میزان فشار قطع یا cut-off نباید بیشتر از 6 بار باشد.

مرحله سوم:

در نهایت شما می توانید میزان فشار تنظیم شده در پمپ آب خانگی را با روشن کردن پمپ آب امتحان کنید ولی قبل از روشن کردن پمپ حتما درپوش ست کنترل را در محل قبلی خود قرار دهید.

سپس با باز کردن شیر آب در ساختمان می توانید میزان فشار قطع و وصل پمپ آب خانگی را در فشار سنج پمپ ملاحظه کنید و از فشار اندازه و دلخواه پمپ آب خود لذت ببرید.

اما اگر باز هم با وجود این توضیحات نتوانستید میزان فشار در پمپ آب خانگی خود را تنظیم کنید، و نیاز به خدمات حضوری همکاران ما در شهر تهران دارید همین الان با ما تماس بگیرد.

منابع انگلیسی:

منبع 1   منبع 2  منبع 3

  

ترتیب مطالعاتی مربوط به پمپ آب خانگی

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # جمشیدی 1398-04-11 15:04
یک ساختمان پنج واحد در پنج طبقه و یک پایلوت داریم. یک پمپ 1.5 اسب بشقابی پنتاکس در محل پایلوت برای تامین فشار طبقات فوقانی نصب شده است.
این پمپ از یک ست کنترل پنتاکس که داری یک سویچ تنظیم فشار برای استارت پمپ فرمان میگیرد. با وارد شدن یک مصرف کننده پمپ استارت میشود و با خارج شدن پمپ خاموش میشود.
تا اینجا هیچ مشکلی وجود ندارد. اما فشار پشت پمپ آنقدر بالاست که چند مورد موجب شکست جوش های منبع آبگرم، نشتی فلانچ کویل منبع، پریدن کف سردوش حمام و نشتی شیرهای آب داخل واحد ها شده است. چاره کار چیست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ارشیا 1398-05-09 22:03
سلام وقتتون بخیر
یا پمپ را ضعیف تر کنید یا شیر خروجی ار پمپ را نیمه باز کنید یا فشار آب کمی شکسته بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # فرهاد 1398-06-21 13:18
با سلام یه ساختمان 5 طبقه داریم که 5 واحد 110 متری دارد و یک پمپ پنتاکس 2 اسب و مخزن تحت فشار 150 لیتری واتس و سوییچ اتومات ترک که قبل از آن کنداکتور نصب شده که رله پلاتین نزند در هر 10 بار روشن پمپ یه بار که صحیح و در محدوده 4 تا 6 بار روشن میشود یکبار در این محدوده روشن نمیشود دلیل این خطا کار کردن پمپ در چیست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد