با توجه به استفاده روزافزون از سیستم موتورخانه ای در ساختمان ها و همچنین با نظر به اینکه مصرف انرژی در این سیستم روز به روز در حال افزایش است ما در این مقاله سعی داریم در مورد راه های کاهش مصرف سوخت موتورخانه توصیه هایی را ذکر کنیم.

راه های کاهش مصرف سوخت موتورخانه 1

همانطور که می دانید کشور ما ایران از جمله کشورهایی محسوب می شود که از لحاظ منابع انرژی غنی است ولی این فراووانی انرژی با مصرف نادرست به خطر خواهد افتاد. از این رو ما می توانیم به عنوان بخشی از مصرف کنندگان این انرژی خدادادی نقش مهمی در صرفه جویی آن داشته باشیم.

برای آشنایی بیشتر در نحوه مصرف سوخت در موتورخانه توضیحات مختصری را در مورد نحوه کار موتورخانه و سپس راههایی برای جلوگیری از مصرف بیش اندازه سوخت در آن ذکر خواهیم کرد. شما می توانید برای مطالعه تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه این جا کلیک کنید.

موتورخانه در واقع مکانی است که برای تجهیزات مکانیکی تخصیص داده شده و اندازه موتورخانه ها با توجه به تعداد ساختمان هایی که گرمادهی آنها را بر عهده دارد متفاوت است. معمولا موتورخانه ها را به علت سر و صدای زیاد آن در مکانی خارج از ساختمان اصلی قرار می دهند.

شما می توانید برای بررسی دقیقتر اجزای موتورخانه این مبحث را در مقاله اجزای موتورخانه ساختمان بخش اول و مقاله اجزای موتورخانه ساختمان بخش دوم مطالعه نمایید.

همانطور که می دانید در موتورخانه آب داخل دیگ آب گرم توسط شعله مشعل که با سوختن گاز یا گازوئیل داغ شده است توسط پمپ آب به داخل لوله های داخلی ساختمان فرستاده می شود. در نهایت این آب گرم بطور مستقیم و غیر مستقیم برای مصرف و همچنین گرم کردن رادیاتورها و یا هواسازها در داخل ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از موتورخانه دارای مزایای بسیار است که از آن جمله می توان به افزایش محیط داخلی ساختمان در مقایسه با استفاده از پکیج در داخل هر ساختمان به شکل جداگانه اشاره کرد ولی از طرفی این سیستم همانطور که گفتیم نیاز به کنترل و نگهداری دارد که اگر به صورت مرتب صورت نگیرد باعث هزینه های بیشتر برای ساکنان خوهد شد.

در واقع یکی از معایب موتورخانه در مقایسه با سیستم های حرارتی مرکزی دیگر از قبیل پکیج، موضوع هزینه بر بودن استفاده از این سیستم در ساختمان های مسکونی یا اداری است. ولی می توان با رعایت نکاتی کوچک ولی با اهمیت این هزینه ها را به حداقل میزان آن رساند.

از طرفی با توجه به اینکه در موتورخانه ها از سوخت های فسیلی برای تولید گرما استفاده می شود، استفاده از راه کارهایی برای کاهش مصرف سوخت در موتورخانه ها می تواند علاوه بر صرفه جویی در مصرف این سوخت های برگشت ناپذیر، باعث کاهش هزینه های جاری ساختمان هم بشود. حال گوشه ای از راه های صرفه جویی در مصرف سوخت در موتورخانه را بررسی می کنیم :

 • استفاده از دیگ آب گرم مناسب :

یکی از مهمترین علل افزایش بی رویه میزان انرژی در موتورخانه ها عدم تطبیق دیگ آب گرم با میزان حرارت مورد نیاز برای ساختمان است.در این صورت سطح سوخت مصرف شده در دیگ آب گرم افزایش یافته و میزان حرارت تولید شده در آن بسیار بالا تر از حد مورد نیاز در ساختمان خواهد بود.

ولی با استفاده از دیگ آب گرم متناسب با مقدار انرژی حرارتی مورد نیاز در ساختمان با توجه به پارامترهایی از قبیل متراژ ساختمان و همچنین تعداد وسایل حرارتی که نیاز به انرژی گرمایی موتورخانه دارند و با مشورت با متخصصان در این زمینه می توان در مصرف سوخت و انرژی تا حد بسیاری صرفه جویی کرد.

 • قدم بعدی اینکه برای معاینه موتورخانه خود یک برنامه سالانه تنظیم کنید و از یک فرد متخصص بخواهید که هر ساله این این سری معاینات را بر عهده بگیرد:
 • روغن کاری پمپ، یاتاقان و موتور
 • میزان فشار گاز در دیگ آب گرم
 • بازرسی تسمه فن، دریچه تخلیه هوا، سیستم احتراق
 • امنیت سیستم گاز رسانی
 • چک کردن فیلترها و اتصالات مکانیکی و برقی دستگاه
 • عایق کاری لوله های انتقال آب و دیگ بخار در موتورخانه به منظور جلوگیری از هدر رفت گرما:

در بیشتر موتورخانه ها، لوله ها و اتصالات از قبیل زانویی با عایق های متداول لوله عایق کاری شده اند. در هرحال، تجربه نشان داده است که اجزا سازنده موتور خانه از قبیل شیرها، صافی ها، رگراتورهای فشار و ... یا به شکل ناقص عایق بندی شده اند و یا کلا عایق بندی نشده اند. در کل می توان به قطع به یقین گفت که بیشترین هدر رفت انرژی در موتورخانه به دلیل عایق نبودن تجهیزات آن است.

این کمبود امکانات سبب هدر رفتن انرژی به میزان زیادی می شود و مقداری از دی اکسید کربن غیر ضروری تولید می کند و در موتورخانه هایی بدون هواکش مطلوب باعث ایجاد دمای بالای هوا و حتی رطوبت بسیار بالا در محیط موتورخانه می شود.                      


دیگ آب گرم اصلی در موتورخانه های بزرگ بیشترین هدر رفت گرمایی را به علت داشتن لوله های بزرگ با سایز 10، 12، 14 و یا حتی بزرگتر دارد. این دیگ آب گرم گستردگی بیشتری را در داخل موتورخانه دارد و همچنین خطوط لوله ای که به سمت آن می آید و شاه خط ساختمان از این وسیله خارج می شود.

هر کدام از خطوط لوله یک مدخل دریچه برجسته دارد که مهمترین عامل هدر رفت انرژی محسوب می شود.به همین علت است که اهمیت عایق کاری این قطعات در موتورخانه احساس می شود.

بر اساس یک تحقیق به عمل آمده، عایق کاری اجزای موتورخانه نشان داد که 8 درصد از کل سوخت ساختمان برای تولید گرما در موتورخانه مصرف می شد و این میزان بسیار کمتر از زمانی بود که لوله ها و اجزای موتورخانه عایق بندی نشده بودند.

اجزای موتورخانه را می توان با استفاده از عایق هایی از جنس پشم شیشه، مل و ماستیک یا الاستومری با روکش آلومنیوم عایق کاری کرد.

عایق کاری منبع انبساط نیز به دلیل تامیین آّب مصرفی در دیگ بخار در مواقع کمبود آب بسیار مهم است.

شما می توانید برای آشنایی بیشتر با نحوه عایق کاری موتورخانه فیلم آموزش عایق کاری لوله های حرارتی موتورخانه را و همچنین نمونه های دیگر عایق کاری شده را مشاهده نمایید.

 • استفاده از سیستم کنترل هوشمند برای آنالیز احتراق که شامل شعله و سوخت آن می شود. این شیوه از جمله راه های نوین در کاهش مصرف سوخت و همینطور افزایش راندمان موتورخانه به شمار می رود. شما می توانید با استفاده از این دستگاه مدرن سلامت سوخت مشعل را بسنجید و تا حد زیادی در مصرف سوخت صرفه جویی کنید.

توضیحات بیشتر در مورد این وسیله را می توانید در مقاله کاهش مصرف سوخت موتورخانه با بهره گیری از تجهیزات آنالایزر دنبال کنید. (مطلب به زودی بر روی سایت قرار میگیرد)

راه های کاهش مصرف سوخت موتورخانه 2

 • بررسی دوره ای اجزای موتورخانه و تطبیق دادن آن با میزان استاندارد برای جلوگیری از استفاده از قطعات فرسوده و دارای نقص فنی در موتورخانه:

اگر هر کدام از اجزا موتورخانه دچار نقص و فرسودگی شده باشند می توانند باعث هدر رفتن انرژی در موتورخانه شوند ولی در صورت استفاده از سرویس دوره ای و منظم موتورخانه توسط افراد متخصص می توان بروز هر گونه نقص در اجزا موتورخانه را سریعا شناسایی کرده و در صدد تعمیر و یا تعویض آن قطعه اقدام کرد.

با این کار شما علاوه بر کاهش مصرف سوخت به میزان قابل توجهی در هزینه های جاری موتورخانه صرفه جویی خواهید کرد.

 • استفاده از قطعات مورد نیاز برای موتورخانه از قبیل سختی گیر :

با توجه به اینکه موتورخانه با گردش آب در داخل لوله های دیگ بخار باعث گرم شدن دستگاه های حرارتی در ساختمان می شود و از طرفی به دلیل وجود میزانی سختی در آب و همچنین ذرات معلق در آب اهمیت نصب سختی گیر در محل ورودی پمپ آب بسیار حائز اهمیت است تا با حذف رسوبات و در نتیجه کاهش فشار حاصله از وجود آنها در داخل دیگ باعث کاهش مصرف سوخت در موتورخانه شود.

شما می توانید با مطالعه مقاله نحوه نصب سختی گیر موتورخانه با چگونگی نصب دو نوع سختی گیر رزینی و الکترومغناطیسی آشنا شوید.

 • تنظیم دمای زمستانه و تابستانه برای موتورخانه : با توجه به تغییرات فصول و در نتیجه تغییرات دمای محیط، میزان حرارت مورد نیاز برای ساختمان تغییر خواهد کرد. لذا با انجام منظم تنظیم دمای موتورخانه برای فصول سرد و گرم سال می توان در مصرف سوخت موتورخانه صرفه جویی کرد. با کمک این سیستم دمای مورد نیاز در دیگ بخار بر اساس دمای محیط به شکل نموداری تنظیم خواهد شد.

صرفه جویی در مصرف سوخت موتورخانه تنها به داخل آن محدود نمی شود و نحوه استفاده مصرف کننده از انرژی حاصله از احتراق در موتورخانه نیز نقش مهمی در کاهش میزان مصرف سوخت در آن دارد. از این رو در این بخش راه هایی را برای کاهش مصرف انرژی در داخل ساختمان بیان می کنیم تا با رعایت آنها سوخت مصرفی در موتورخانه نیز کاهش یابد.

 • از ترموستات های قابل تنظیم در داخل ساختمان استفاده کنید تا فقط در زمان نیاز بتوانید ساختمان را گرم و یا سرد کنید. برخی از انواع این ترموستات ها را می توانید بر روی گوشی همراه خود نصب کنید و در زمان هایی که در مسافرت به سر می برید و یا مدتی را که در منزل حضور ندارید، با استفاده از این ترموستات های وایرلس میزان درجه حرارت فن کوئل یا حتی موتورخانه را تنظیم کنید.
 • درزگیری و بستن هوا علاوه بر اینکه ساختمان شما را برای سکونت راحت تر می کند، سبب کاهش هزینه های شما هم خواهد شد. برای این منظور شکاف های در و پنجره را که باعث ایجاد جریان هوا در داخل ساختمان می شوند را مسدود کنید. حتی می توانید در ورودی های درها فرش یا روفرشی نصب کنید.
 • در فصل زمستان برای استفاده از گرمای نور خورشید پرده ها را باز کنید و در فصل تابستان بهتر است در طول روز پرده ها کشیده شده باشند. شما به این شکل می توانید از منبع انرژی رایگان به نام نور خورشید استفاده کنید.
 • از پنجره های دوجداره در ساختمان خود استفاده کنید. پنجره های معمولی به میزان قابل توجه ای گرمای داخل ساختمان را به بیرون از آن به صورت حرکت انتقالی کاهش می دهند و شما برای جبران گرمای از دست رفته درجه حرارت سیستم حرارت مرکزی را بالا می برید.
 • در فصول سرد در داخل ساختمان لباس مناسب با فصل بپوشید تا مجبور نشوید برای گرم تر شدن میزان درجه رادیاتور را زیاد کنید. پوشیدن جوراب در منزل یکی از عوامل مهم در گرم شدن کل بدن محسوب می شود زیرا بیشتر حرارت بدن توسط کف پاها تامین می شود.
 • رادیاتور ها را در پشت مبل یا پرده نصب نکنید.
 • از خشک کردن البسه بالای رادیاتورها خود داری کنید زیرا این کار سبب کاهش کیفیت گرمای آزاد شده توسط رادیاتورها شده و در نتیجه سیستم حرارت مرکزی باید به مقدار بیشتری کار کند تا حرارت تنظیم شده برای ساختمان را تامیین نمایید و نتیجه آن مصرف بیشتر سوخت خواهد بود.
 • سقف ساختمان را عایق کاری کنید. در حدود 25% از حرارت در ساختمان های بدون عایق کاری هدر می رود. شما باید حداقل 270 میلی متر عایق در سقف ساختمان خود داشته باشید. اگر از عایق های بیشتر در سقف خود استفاده کنید، مطمئن باشید که سقف متراکم نخواهد شد.
 • دیوارها رانیز عایق کاری کنید زیرا در حدود 35% از گرمای ساختمان توسط دیوارهای عایق نشده تلف می شود. اگر مکانی در دیوار ساختمان شما حفره دار شده به فکر پر کردن آن باشید. دیوارهای محکم و سقف هم قابلیت عایق پذیری را چه به شکل داخلی و یا به شکل خارجی دارند، اما این کار کمی پیچیده و پرهزینه است.
 • از رادیاتورهای بازتابنده در ساختمان خود استفاده کنید زیرا اگر رادیاتور شما در دیواره بیرونی ساختمان شما نصب شده به میزان فراوانی گرما را هدر می دهد ولی با تغییر آنها به مدل بازتابنده می توانید مقدار زیادی از گرمای منقل شده به دیوار را به محیط باز گردانید.

این سری نکات به صورت مختصر برای شما بیان شد تا اهمیت وجود سوخت های فسیلی را بیشتر درک کرده و در صدد صرفه جویی در مصرف این نعمت گرانبها باشیم تا نسلهای آینده نیز بتوانید از آسایش و آرامشی که ما از آن بهره برده ایم نیز بهره ببرند.

راه های کاهش مصرف سوخت موتورخانه 3

اگر شما هم برای کاهش مصرف انرژی در موتورخانه خود به کمک احتیاج داشتید می توانید با همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته تماس بگیرید و از تخصص ما در تمام نقاط تهران بهره مند شوید.

منابع انگلیسی:

منبع 1 منبع 2 منبع 3 منبع 4 منبع 5 منبع 6

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد