در سیستم های حرارت مرکزی برای تنظیم و کنترل درجه حرارت و دمای آب، استفاده از ترموستات موتور خانه به عنوان یکی از بهترین و مؤثرترین روش ها برای اعمال کنترل و مدیریت دما و حرارت مطرح می باشد.

چرا که اگر این ترموستات وجود نداشته باشد، آب گرم مصرفی سرد شده و باعث می شود هم آسایش ساکنین خدشه دار شود و هم مبلغ قبض های انرژی چندین برابر شوند.

بنابراین برای این که بتوان دمای دیگ و پمپ سیستم موتورخانه را تنظیم نمود و ایجاد خسارات سنگین بر روی شوفاژخانه جلوگیری کرد، لازم است که از ترموستات استفاده شود.

به همین منظور ما در این مطلب درباره انواع ترموستات که شامل ترموستات جداری، ترموستات دیگ و ترموستات حد می باشند، صحبت خواهیم کرد.

چنانچه تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید به شما قول می دهیم که به اطلاعات کاملی در خصوص ترموستات ها و تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه توسط آن ها و دیگر نکات تکمیلی که در این خصوص به آن ها نیاز دارید، دست پیدا کنید.

 

 معرفی انواع حسگرهای دمایی موتورخانه

در اکثر موتورخانه ها، پمپ ها همانند مشعل ها با شیوه ترموستاتیک کنترل می شوند و مستقل از شرایط فیزیکی ساختمان، شرایط آب و هوایی، کارکرد مشعل و نیاز واقعی ساختمان، همواره به صورت استاتیکی کنترل می شوند.

یکی از پارامترهای مهم پمپ، میزان اختلاف دمایی است که پمپ تا هنگام برآورد این اختلاف درجه حرارت، در حال کار کردن است. این اختلاف درجه حرارت مابین دو دمای رفت و برگشت آب گرم چرخشی (آب دیگ) می باشد. 

ترموستات، دستگاه حسگر دماست که فرمان قطع در دمای معینی که روی آن تنظیم شده است را می دهد. در ادامه با حسگرهای دمایی موتورخانه آشنا می شویم.

 

تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه 1

شکل 1نمایی از فعالیت تکنسین فنی سایت در هنگام تعمیر و سرویس مشعل دیگ موتورخانه

 

ترموستات جداری (آکوستات جداری)

حس کننده اوليه در اين نوع ترموستات از نوع بی متال است و معمولا آن را روی جدار لوله برگشت موتورخانه (با فنر و يا سيم) محکم می بندند (شکل 2).

قبل از نصب، بايد بر روی لوله سنباده زد (تا صاف و تميز شود) و سپس، بر روی آن خمير مخصوص مالید تا ترموستات روی آن نصب گردد.

تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه 2

شکل 2 نمایی از یک آکوستات جداری

در سيستم حرارت مرکزی و موتورخانه اين ترموستات، جهت فرمان دادن به پمپ سیرکوله نصب و معمولا 10 درجه سانتی گراد کمتر از ترموستات ديگ تنظيم می شود (مثلا 65 درجه).

یعنی اگر دمای آب برگشت از رادياتورها کمتر از اين مقدار باشد، ترموستات در حالت وصل و پمپ نيز روشن است.

بعد از گذشت زمان که درجه حرارت آب برگشت به 65 درجه رسيد، ترموستات قطع شده و بدنبال آن پمپ موتورخانه نيز خاموش می شود.

تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه 3

شکل 3 نمونه ای از پمپ موتورخانه

اگر اختلاف ميزان تنظيم با ترموستات ديگ کمتر از 10 درجه باشد، پمپ سيرکولاسيون مدت زمان بيشتری را در مدار قرار خواهد گرفت (که این موضوع، از نظر مصرف زياد برق، توليد صدای ناخوشايند و فرسودگی زودرس مقرون به صرفه نمی باشد).

از سوی دیگر، چنانچه ميزان تنظيم ترموستات جداری برابر يا بيشتر از تنظيم ترموستات ديگ موتورخانه باشد، پمپ سيرکولاسيون همواره و به صورت تمام وقت روشن خواهد بود.

 

ترموستات ديگ

اين ترموستات، که به آن «آکوستات مستغرق» نيز گفته می شود، جهت تنظيم درجه حرارت مايعات طراحي شده است و در تاسيسات حرارت مرکزي و موتورخانه از آن براي فرمان دادن به مشعل هاي گازوئيلي و گازي به منظور تنظيم درجه حرارت آب ديگ استفاده می شود (شکل 3).

تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه 4

شکل 4 نمایی از یک آکوستات مستغرق

قسمت حس کننده اوليه این ترموستات از نوع هيدروليکي است. غلافي ‌به همراه اين دستگاه وجود دارد که آن را بر روي ديگ نصب می کنند. آبگرم ديگ در اطراف غلاف و مخزن حس کننده (حباب حس کننده) در داخل غلاف قرار گرفته می شود.

به منظور انتقال بهتر و سريعتر حرارت از آب گرم ديگ به مخزن حس کننده، معمولا اقدام به پر کردن حد فاصل غلاف و مخزن حس کننده با مخلوط براده آلومينيم و گريس و يا پارافين می کنند.

داخل حباب اتر ريخته که بر اثر افزايش دما، حجم آن زياد شده است، با فانوسي، به سيستم فرمان قطع و وصل می دهد.

تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه 5

شکل 5 تجهیزات موتورخانه ساختمان

دمای ترموستات را بر روي درجه اي مثلا 75 درجه سانتی گراد تنظيم مي کنند.

موقعی که درجه حرارت آب داخل ديگ با درجه حرارت تنظيم شده روي آکوستات برابر شود، از طریق مخزن حس کننده کليد داخل آکوستات قطع می شود.

در ادامه به سبب آن مشعل از کار می افتد و بعد از سرد شدن آب داخل ديگ، به میزان تفاضل دماي قطع و وصل، (۵± درجه) کليد مجددا وصل شده و فعالیت مشعل دوباره شروع می شود.

تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه 6

شکل 6 شیوه نصب صحیح غلاف ترموستات

ترموستات حد (آکوستات حد)

وجود يک وسيله کنترل (آکوستات ديگ) در سيستم حرارت مرکزي موتورخانه، بهره برداري مطمئن و ايمني سيستم را تضمين نمي کند. زیرا گاهي، سيستم مکانيکي آکوستات ديگ موتورخانه که در طول 24 ساعت چندين بار مدار را قطع و وصل مي کند، خراب شده و کارایی خود را از دست می دهد.

در چنین حالتی، با افزایش درجه حرارت آب در ديگ، مشعل خاموش نشده و به تبع آن با جوش آمدن آب در داخل ديگ، خساراتي تحمیل می شود.

براي جلوگيري از اين اتفاق، ترموستات ديگري به نام "ترموستات حد" بر روي ديگ نصب شده و به صورت سری با ترموستات ديگ در مدار قرار داده می شود. درجه تنظيم ترموستات حد چند درجه از درجه حرارت ترموستات ديگ بیشتر است.

به همین سبب، ترموستات يا آکوستات حد، هميشه در حالت وصل است مگر در مواقعی که آکوستات ديگ کار نکند و دمای آب داخل ديگ به دمای تنظيم شده بر روي آکوستات حد برسد که در چنین حالتی، اين کنترل مشعل را خاموش کرده و باعث جلوگیری از بروز خسارت می شود.

تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه 7

شکل 7 یکی از همکاران فنی در حال سرویس موتورخانه

ساخت ترموستات هاي حد معمولا به دو حالت صورت می گیرد، یکی ترموستات حد بالا است که کاملا مشابه ترموستات ديگ است.

اين دستگاه با درجه حرارت تنظيم شده بالاتر و يا هنگام سرد شدن آب به میزانی مطمئن، مشعل را به طور خودکار روشن مي کند.

ديگري ترموستات قطع کننده درجه حرارت بالا است که داراي دکمه Reset بوده و با کاهش درجه حرارت آب ديگ و رسيدن به درجه ای مطمئن، با فشار دادن دکمه Reset مشعل را مي توان مجددا روشن نمود.

به همین دلیل، نوع دوم ترموستات حد پیشنهاد مي شود، زیرا با خاموش شدن مشعل، فرد مسئول از خرابي آکوستات ديگ اطلاع یافته و جهت تعويض به موقع آن اقدام خواهد کرد.

در صورتی که می خواهید بدانید نحوه چک کردن دمای دیگ آب گرم چگونه بوده و فشار و دمای استاندارد دیگ آب گرم چقدر است، پیشنهاد می کنیم به توضیحات مهندس اسماعیلی در کلیپ زیر گوش دهید.

لازم به ذکر است به جاي استفاده جداگانه از يک آکوستات ديگ و يک آکوستات حد، مي توان از يک دستگاه ترموستات دوتايي استفاده کرد.

دنباله ترموستات دوتايي که در داخل ديگ قرار مي گيرد داراي دو بالب، که يکي به آکوستات معمولي ديگ و ديگري به آکوستات حد مربوط است. در شکل زیر دو نوع ترموستات حد و يک نوع ترموستات دوتايي قابل مشاهده است.

تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه 8

شکل 8 دو ترموستات حد(سمت چپ) و یک ترموستات دوتایی (سمت راست)

 

لازم به توضیح است که آب درون دیگ که گرم شده است از طریق پمپ سیرکولاتور به داخل ساختمان و رادیاتور ها می رود تا محیط را گرم سازد. اگر محیط گرمای کافی داشته باشد، گرمای این آب مصرف نشده و در مسیر برگشت به ترموستات جداری رسیده و باعث خاموش شدن پمپ سیرکولاتور می شود.

به منظور تکیمل صحبت های خود از شما دعوت می کنیم کلیپ زیر را مشاهده کنید. در این کلیپ مهندس اسماعیلی به شما خواهد گفت که وظیفه ترموستات بر روی پمپ موتورخانه چیست؟

 

برای آشنایی با اصول اولیه سرویس موتورخانه و شوفاژخانه، بر روی لینک بازدید و سرویس موتورخانه کلیک نمایید.

 

دمای مناسب دیگ موتورخانه در تابستان و زمستان چقدر است؟

شاید با وجود تمام توضیحات داده شده هنوز هم برای شما سوال باشد که دمای مناسب دیگ موتورخانه در تابستان و زمستان چقدر باید باشد؟

اگر به دنبال جواب این سوال هستید، از شما دعوت می کنیم در کلیپ زیر به توضیحات کارشناس تاسیساتی آقای اسماعیلی گوش دهید.

نکات تکمیلی در خصوص حسگرها و تنظیم دمای موتورخانه

  • دمای آب گرم مصرفی که از شیر خارج می شود نباید به حدی بالا باشد که حس سوختگی در مصرف کننده ایجاد کند (معمولا دمای 40 الی 50 درجه سانتی گراد پیشنهاد می شود). در بسیاری از موتورخانه ساختمان های مسکونی این کنترل دما از طریق نصب ترموستات بر روی پمپ سیرکوله آب شوفاژ منبع تولید آب گرم مصرفی انجام می شود که اصولی نیست.

دلیل این موضوع این است که این کار:

  • اولا باعث کاهش عمر مفید پمپ و افزایش ساعات کارکرد مشعل و در نتیجه افزایش مصرف سوخت می شود،
  • ثانیا در ایام سرد سال که پمپ سیرکوله اصلی شوفاژ در مدار قرار می گیرد، قابل استفاده نمی باشد
  • و ثالثا اینکه سیستم قید شده، کنترل دقیقی بر درجه حرارت آب گرم مصرفی ندارد.

بنابراین توصیه می شود در صورت استفاده از این سیستم کنترلی در موتورخانه خود، در اولین فرصت با حضور کارشناس فنی اقدام به جایگزین کردن آن با شیر سه راهه کنترلی که روی ورودی آب شوفاژ منبع تولید آب گرم مصرفی نصب می شود، نمایید.

برای اطلاع از خدمات تعمیر و عیب یابی مشعل، مقاله تعمیر و عیب یابی مشعل موتورخانه را مطالعه نمایید.

 

تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه 9

شکل 9 نمایی از یک پمپ موتورخانه که نیاز به سرویس و تنظیم دارد

 

تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه 10

شکل 10 سرویسکار در حال تنظیم پمپ موتورخانه

توضیح بیشتر: هر موتور الکتریکی موقع روشن شدن جریان زیادی را مصرف می کند و جریان مصرفی آن پس از رسیدن به دور حداکثر خود کم می شود.

اگر پمپ سیرکولاتور بطور دائم کار کند هیچ اشکالی در آن بوجود نمی آید، اما اگر بوسیله ترموستات جداری به دفعات زیاد خاموش و روشن شود، شوک های الکتریکی وارده، باعث کاهش عمر و در نتیجه زودتر سوختن آن می شود پس بهتر است دمای ترموستات و دیگ را طوری تنظیم کنیم که تعداد دفعات روشن و خاموش شدن پمپ کاهش پیدا کند

اگر در فصول مختلف سال قصد تغییر دمای موتورخانه خود را دارید پس خواندن مطلب تنظیم دمای زمستانه و تابستانه موتورخانه را از دست ندهید

 همچنین از شما دعوت می کنیم به عنوان جمع بندی تمام نکات گفته شده در این مطلب کلیپ زیر را تماشا کنید.

در این کلیپ آقای مهندس اسماعیلی نه تنها در خصوص دمای مناسب دیگ و پمپ موتورخانه صحبت می کند بلکه نحوه راه اندازی موتورخانه برای زمستان را از صفر تا صد توضیح می دهد.

جمع بندی

حال که با اهمیت تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه آشنا شدید، نوبت به آن رسیده است که مجموعه ای که می تواند این خدمات را به بهترین شکل ممکن برای شما انجام دهد را به شما معرفی کنیم.

اما قبل از آن بد نیست که خلاصه ای از مهم ترین نکات این مطلب را مطالعه نمایید:

  • ترموستات جداری در سیستم حرارت مرکزی و شوفاژخانه به منظور فرمان دادن به پمپ سیرکوله نصب می شود و معمولاً دمای آن 10 درجه سانتی گراد کمتر از ترموستات دیگ تنظیم می شود.
  • ترموستات دیگ یا آکوستات مستغرق برای تنظیم درجه حرارت مایعات طراحی شده است و در موتورخانه از آن به منظور فرمان به مشعل گازوئیلی و گازی برای تنظیم درجه حرارت آب دیگ استفاده می شود.
  • به جای استفاده جداگانه از یک آکوستات دیگ و یک آکوستات حد می توان یک دستگاه ترموستات دوتایی به کار برد.
  • اگر برای پمپ سیرکوله شوفاژ، ترموستات نصب شده است می توانیم درجه حرارت تنظیم آن را مساوی یا بیشتر از درجه حرارت تنظیم ترموستات دیگ قرار دهید تا بطور پمپ بطور مداوم کار کند.

پر واضح است اگر تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه توسط افراد مبتدی صورت بگیرد، می تواند به موتورخانه شما آسیب وارد کند.

بنابراین مجموعه تاسیسات 24 ساعته با سال ها تحربه در زمینه تاسیسات ساختمان از جمله موتورخانه، آماده ارائه خدمات با کیفیت به مشتریان عزیز می باشد.

اگر بخواهیم به مزیت های این مجموعه اشاره کنیم باید موارد زیر را مطرح نماییم:

* ضمانت جبران خدمات به صورت رایگان در عدم رضایت مشتری از کار ارائه شده

* به کارگیری نیروهایی مجرب و کاربلد در حوزه تاسیسات ساختمان

* عدم دریافت هزینه از مشتری بابت ایاب و ذهاب مجری به محل پروژه

* رعایت ظرافت در کار و تمیز نمودن محل پروژه پس از اتمام کار

پس بیش از این زمان را از دست ندهید و همین حالا از طریق پر کردن فرم درخواست سرویسکار متخصص و یا تماس با شماره تلفن های موجود در سایت سفارش خود را ثبت نمایید تا در اسرع وقت به آن رسیدگی شود.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد، شیراز، شهریار، اسلامشهر، اصفهان، تبریز، رشت، اهواز، اراک، پردیس، رودهن، بومهن، پرند، دماوند، قم، ارومیه، کرمانشاه، شهر قدس فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 200.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

1. در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.

2. با شماره های قسمت تماس با ما، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

اشتراک گذاری این صفحه