احتمالا تا به حال برای شما هم پیش آمده که بعد از قطعی آب خانه از سوی سازمان آب و یا قطع کردن آب خانه به منظور تعمیرات در هنگامی که آب را باز می‌کنید با سر و صدا و خروج غیر طبیعی آب در لوله‌ها مواجه شده باشید. این مشکل برای اولین بار هنگام استفاده از لوله‌‌کشی ساختمان هم پیش می‌آید. این مشکل به دلیل ورود هوا به لوله‌های آب ساختمان می‌باشد.

هوای داخل لوله‌های ساختمان هرچند باعث ایجاد سر و صدا و ضرباتی هنگام خروج آب از لوله می‌‌‌شود ولی به هیچ عنوان برای لوله‌ها خطری به همراه ندارد. ولی با این حال سر و صدای داخل لوله‌ها آزار دهنده است و بهتر است تخلیه شود.

طریقه هواگیری لوله های آب ساختمان 1

هواگیری شیر آب

هوایی که وارد لوله‌ها می‌شود بسته به اینکه داخل آب سرد است و یا آب گرم معمولا به روش‌های متفاوتی خالی می‌شود. اما در زیر بهترین راه هواگیری لوله‌های آب ساختمان در آب سرد و گرم توضیح داده می‌شود.

هواگیری لوله‌های آب سرد خانه

برای هواگیری لوله‌های آب سرد خانه به شکل زیر عمل می‌کنیم:

 • بالاترین شیر آب سرد خانه را باز کنید. باید ببینید لوله‌کشی آب خانه شما برای یک واحد، یک طبقه و یا یک ساختمان صورت گرفته و بعدا بالاترین شیر را باز کنید.
 • ابتدا والو اصلی و ورودی اصلی آب خانه را باز کنید.( والو‌های گرد را باید برخلاف عقربه ساعت باز کنید و والو اهرمی و یا گازی را باید درست موازی با لوله قرار دهید تا باز باشد)

طریقه هواگیری لوله های آب ساختمان 2

والو باز خانه

 • بهتر است به منظور جلوگیری از مصرف زیاد آب سطلی در زیر شیرها قرار دهید
 • هوا باید از بالاترین نقطه لوله کشی ساختمان خارج ‌شود. آب ابتدا با سر و صدای زیاد و ضربه‌ای و سپس بصورت پاشش و نهایتا وقتی آب به شکل طبیعی خارج شد و کاملا خروجی آب به حالت گرد در آمد یعنی هوا به کلی تخلیه شده است.
 • این کار را برای شیرهای توالت، دوش، وان، حمام، روشویی، ظرفشویی، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی و همه شیرهای دیگر به ترتیب انجام دهید.

تذکر: معمولا هوا تقسیم می‌شود و در همه لوله‌ها کمی هوا وجود خواهد داشت. اما وقتی شیر بالا را باز کنید اکثر هوا خارج می‌شود و آب کمتری هدر می‌رود.

نکته: در سیستم‌هایی که لوله‌کشی خانه از نوع کلکتوری است معمولا هر انشعاب باید یکبار هواگیری شود.

 

طریقه هواگیری لوله های آب ساختمان 3

هواگیری لوله‌ها

برخی از افراد هم ترجیح می‌دهند به روش دوم کار هواگیری آب لوله‌ها را انجام دهند. به این صورت که ابتدا والو را باز کنند و سپس هر بار یکی از شیرها را زمان نیاز باز کنند تا هوا کم‌کم تمام شود. این کار هم راحت عملی است ولی باید احتمالا تا زمانی که همه هوای داخل لوله‌ها گرفته می‌شود و از همه شیرها استفاده کنید صدای لوله‌ها را تحمل کنید.

به یاد داشته باشید که برای خروج هوا از شیرها و لوله‌های ساختمان نیازی نیست شیرها را بصورت کامل باز کنید. تنها کمی شیر باز باشد هوا خارج می‌شود.

نکته مهم

هوا در داخل لوله‌ها اصلا موضوع خطرناکی نیست. برخی از مردم وجود صدای داخل لوله‌ها را در زمان وجود هوا با صدای چکشی لوله‌ها اشتباه می‌گیرند. صدای چکشی داخل لوله‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که آب در داخل لوله‌ها پر باشد و هوایی هم وجود نداشته باشد ولی فردی به سرعت شیر آب را قطع می‌کند و حرکت آب را به شدت متوقف می‌کند.

این صدای چکشی عموما برای سوپاپ‌ها و اتصالات لوله‌ها آسیب‌زا است. لذا اگر هوایی داخل لوله‌ها نیست و یا پس از هواگیری صدای ضربه چکشی در لوله‌ها به گوش می‌رسد باید اتصالات نصب پمپ آب خانگی و یا اتصالات مصرفی دیگر بررسی شود. معمولا فشار مناسب داخل لوله‌ها اگر زیاد باشد هم این اتفاق می‌افتد.

روش هواگیری لوله‌های آب گرم

وقتی آب گرم هوا داشته باشد کمی موضوع متفاوت‌تر است. هوا در داخل آب داغ باعث می‌شود که آبگرمکن و یا پکیج ما به خوبی کار نکنند. معمولا برخلاف آب سرد سیستم آب گرم خانه از هر نوعی که باشد کمی هوا را تولید می‌کند و این به دلیل بخار آب و حرارت وارد شده به آب است.

مراحل زیر را برای هواگیری لوله‌های آب گرم خانه انجام دهید:

 • برای هواگیری لوله‌های آب گرم تفاوتی ندارد سیستم گرم کننده آب شما از کدام نوع باشد، آبگرمکن، پکیج و یا موتورخانه و این هم از هو نوعی که باشد باید ابتدا آن را خاموش کنید.
 • اجازه دهید کمی آب خنک شود. مثلا حدود 30 تا 45 دقیقه باید منتظر بمانید تا آب حرارت خود را از دست بدهد. اگر سیستم گرم کننده شما مخزن‌دار است، بدنه آن را با دست لمس کنید و در زمانی که اطمینان یافتید که آب سرد شده می‌توانید عملیات هواگیری را آغاز کنید.

طریقه هواگیری لوله های آب ساختمان 4

لمس مخزن به منظور اطمینان از سرد شدن آب

هشدار: آب داغ برای سلامتی شما بسیار خطرناک است و می‌تواند سوختگی شدیدی به همراه داشته باشد. ضمن اینکه هواگیری آب داغ در شرایطی که آب هنوز داغ است دقت لازم را ندارد.

 • به دنبال چیزی شبیه شیر هواگیری، شیر اطمینان و ... در آبگرمکن، پکیج و یا مخزن آب گرم موتورخانه بگردید. معمولا این شیر در بالا‌ترین نقطه مخزن و یا آبگرمکن نصب می‌شود و بر مسیر لوله‌ها و یا تانکر قرار دارد و میله‌ای دسته مانند روی آن قرار گرفته است.

طریقه هواگیری لوله های آب ساختمان 5

شیر هواگیری منبع آب گرم

 • به منظور ایمنی بیشتر اگر این شیر به شیلنگ و یا لوله‌ای مجهزی نیست یک تکه شیلنگ به آن اتصال دهید تا پاشش آب باعث خیس شدن اطراف و یا احتمالا سوختن شما نشود. البته اگر این شیر بر روی بدنه آبگرمکن مخزنی و یا مخزن آب گرم باشد می‌توانید ظرف و یا سطلی زیر آن قرار دهید.

طریقه هواگیری لوله های آب ساختمان 6

گرفتن هوای لوله‌های آب گرم

 • شیر را به سمت بالا بکشید تا باز شود و آب از لوله و یا شیلنگ خارج شود. در ابتدا صدایی فیس فیس کنان خواهد آمد که نشان می‌دهد هوا در حال تخلیه شدن است و بعد از آب بصورت پاشش و در نهایت به آرامی از شیلنگ یا لوله خارج می‌شود که نشان می‌دهد هوای لوله‌ها گرم تا این مرحله به خوبی گرفته شده است.
 • گاهی امکان دارد که این شیرها پلمپ باشد و دسته فلزی آن با استفاده از سیمی سربی پلمپ شده باشد. باید در چنین مواقعی با ضربه محکم و البته نه شدید شیر را باز کنید.
 • به یاد داشته باشید معمولا آبی که در ابتدا از این شیر خارج می‌شود نارنجی رنگ است که این به دلیل وجود زنگ و رسوبات در لوله‌های آب گرم است. پس بهتر است اجازه دهید این زنگ‌ها و رسوبات هم کامل تخلیه و آب شفاف شود.

طریقه هواگیری لوله های آب ساختمان 7

تخلیه آب از طریق لوله شیر هواگیری

 • به یاد داشته باشید ورودی آب مخزن و یا آبگرمکن و یا پکیج باید باز باشد تا هواگیری به درستی انجام شود.
 • حالا باید همه شیرهای آب گرم را برای چند لحظه باز کنید تا هوایی اگر در مسیر لوله‌ها وجود دارد هم تخلیه شود. هر شیر را باید برای چند ثانیه باز کنید و پس از یکدست شدن خروجی آب ببندید.
 • در نهایت پس از هواگیری شیرها و مخزن و یا آبگرمکن و پکیج باید شیر اطمینان و یا هواگیری را دوباره به حالت خوابیده ببندید و مشعل آب گرم را روشن کنید.
 • ممکن است در طول سال نیاز باشد تا حداقل دو بار این کار را انجام دهید که این موضوع کاملا طبیعی است و خاص لوله‌های شما نیست.

اگر شیر اطمینان یا هواگیری خراب بود چکار کنیم؟

گاها برای برخی پیش می‌آید که برای هواگیری آب گرم که اقدام می‌کنند با بسته بودن شیر هواگیری یا شیر اطمینان مواجه می‌شوند به این صورت که آب از این شیرها خارج نمی‌شود.

خوب این موضوع خیلی خطرناک است. زیرا این شیرها تنها وظیفه هواگیری را ندارند. وجود این شیرها باعث می‌شود تا در صورت بالا رفتن دما بیش از اندازه طبیعی این شیرها وارد عمل شده و آب را تخلیه کنند تا مدار و یا لوله‌ها آسیب نبینند و یا باعث ترکیدگی منبع آب گرم نشود.

طریقه هواگیری لوله های آب ساختمان 8

شیر اطمینان آبگرمکن‌های دیواری از نوع تق تقی

بنابراین باید این شیرها حداقل برای هواگیری مدار هم که شده گاها تست شوند.

اگر شیر اطمینان خراب بود باید تعویض شود. راه حل تعویض این شیرها در هر منبع گرمایشی متفاوت است اما بصورت کلی باید نمونه مشابه آن را تهیه کنید و بعدا با آچار لوله‌گیر و یا فرانسه شیر اطمینان را باز کنید و آن را تعویض کنید. برای این کار مطابق روش زیر عمل کنید.

 • شیر ورودی آب منبع را ببندید
 • مشعل را خاموش کنید
 • اجازه دهید آب سرد شود
 • شیلنگی به خروجی پایین منبع اتصال دهید و آن را داخل سطلی قرار دهید. این کار برای منابع آب گرم و آبگرمکن‌های مخزنی ضروری است تا آب سر ریز نشود و همه جا خیس نشود. برای آبگرمکن ها باید سطلی زیرمحل اتصال شیر اطمینان قرار داده شود ویکی از شیرهای مصرفی آب گرم هم باز شود.

طریقه هواگیری لوله های آب ساختمان 9

اتصال شیلنگ به پایین منبع آبگرمکن

 • شیر اطمینان را باز کنید
 • شیر اطمینان جدید را با استفاده از نوار تفلون مناسب در جای شیر تفلون قبلی ببندید.
 • شیلنگ را از خروجی آب پایین منبع باز کنید و خروجی را ببندید

طریقه هواگیری لوله های آب ساختمان 10

باز کردن شیر اطمینان آبگرمکن

 • والو ورودی را باز کنید.
 • هواگیری را مطابق بالا انجام دهید
 • مشعل را روشن کنید.

با این روش‌های ساده می‌توانید در صورتیکه لوله‌کشی آب خانه انجام داده‌اید و یا تعمیراتی در خانه انجام داده‌اید و یا به هر دلیل هوایی در لوله‌ها وجود دارد به راحتی از شر سر و صدای زیاد آب در خانه راحت شوید و لوله‌ها را هواگیری کنید.

با امید اینکه جواب سوالات خود را در خصوص این موضوع از این متن برداشت کرده باشید چنانچه سوال و یا ابهامی دارید با کارشناسان ما در گروه تاسیسات 24 ساعته در میان بگذارید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +1 # مجید عسگری 1397-09-13 20:16
با سلام ، دو مخزن آب متصل به هم در یک کمپر دارم که از قسمت تحتانی شان متصل به هم هستند (توسط دو متر لوله 2) البته این مخازن سربسته میباشند ، قرار است از قسمت فوقانی یکی از مخازن آب وارد و از قسمت تحتانی همان مخزن خارج شود ، اما سوال اینجاست که هوای مخزن دوم هنگام پر شدن از آب چگونه تخلیه و هنگام خالی شدن از آب چگونه جایگزین میشود . لطفا مرا راهنمائی کنید ، سپاسگذارم ، عسگری
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # امید حدادی 1397-09-16 09:57
سلام روزتون بخیر. روی دوتامخزن رابایدسوراخ کنیدودوتابوشن جوش بدهیدوروی بوشن شیرهواگیری اتومات نصب کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مجتبی اسمعیلی 1397-11-21 06:49
سلام وقتتون بخیر
خوشحالیم مطلب مورد پسند شما بازدیدکننده محترم سایت قرار گرفته است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +4 # عزیزپور 1397-12-05 23:35
ببخشید آبگرم کن ما مرتب شیر اطمینانش چکه میکنه با اینکه دمای آب پایینه و همگامی که شیر اب گرم باز میکنیم انگار هوای زیادی پشتشه ولی کمتر از ماهی یه بار باید هواگیری بشه علت این تکرار چیست میشه راهنمایی کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +5 # فرهاد 1398-02-09 04:42
سلام لوله های خانه ما خیلی صدا تولید میکند بطوری که همسایه بغلی را هم آزاده کرده است نمیدانم بخاطر فشار آب درون لوله هاست یا مشکل از جای دیگری است وقتی آب گرم حمام را باز میکنم مقداری از صدا کم میشود ولی دوباره صدا تولید میشود صدایی بلند مانند کارکردن ماشین لباسشویی در حالت خشک کن ممنون میشوم راهنمایی کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +5 # مهدی 1398-03-14 03:38
سلام خدمت عزیزان گرامی. من در واحد اول یک مجتمع 8 واحدی هستم چند روز پیش به دلیل وضع نامناسب پمپها و لوله ها یک لوله کش آوردیم و لوله ها رو نظم داد و پمپ ها رو هم اوکی کرد ولی از قتی کار تمام شد ما هوا گیری کردیم ولی بعد الان 3 روزه آب ندارم نمیدونم آب قطع میشه یا شاه لوله هوا گرفته معلوم نیست قبلا سابقه قطعی آب اینطو ری نداشتیم الانم پمپ ها قرمز هستن
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد